Vrijdag 13 Juli 1923 37e Jaargang Buitenland. IN DEN MAALSTROOM. Binnenland. Staten-Generaal. FEUILLETON. Drukkers-Exploitanten OOSTERBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraat 68—70, Goes Tel.: Redactie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f 3.— Losse nummersf 0.05 Prijs der Advertentiën: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 et. Bij abonnement belangrijke korting Giften voor Kispest (Hongarije). Bij den heer v. Mclle te Goes is inge komen voor het kerkje te Kispest (Hon garije) van mej. M. te G. f 1.50, J. W. te S. (W.) £2, L. M. 'O. te N. Helv. f 1, j\". N. te G. f 2, in totaal met vorige! opgaven f 140.18. De Engelsche Regeeringsverklaring. Onder zeer groote belangstelling heeft de Engelsche eerste minister Baldwin gis teren in het lagerhuis de met zooveel spanning tegemoetgeziene regeeringsver klaring afgelegd. Baldwin herinnerde er aan lioe de Fran sche en Britsche natie zij aan zij zulke groote offers hebben gebracht in de jaren van beproeving en thans door verleden en lieden zoo nauw verbonden zijn. En deze eenheid van gedachten be staat ook met de overige bondgenooten. Wij zijn vastbesloten, dat Duitschland herstel zal betalen voor de veroorzaakte schade. Wij hebben op dit punt nimmer geaarzeld. Wij gaan verder en zijn be reid, alle maatregelen aan te wenden om Duitschland te dwingen te betalen binnen de grenzen van zijn vermogen. Het herstel van Europa zal niet ver zekerd zijn, alvorens de volgende kwes ties zijn opgelost: le. Betaling van het herstel. 2e. Regeling der intergealliëerde schulden. 3e. Pacificatie van Europa. Wij hebben reden om aan te nemen, dat Italië in hoofdzaak met ons instemt. Wat de Duitsche nota aangaat, zei- de Baldwin,dat de regeering zich niet afvraagt, of de voorstellen al of niet voldoende zijn. Geen voorstel, dat de kern van een mogelijk vergelijk bevat, mag worden teruggewezen. Er zal weldra aan Duitschland antwoord worden ge zonden. Daar de Fransche en Belgische re geeringen niet het initiatief willen nemen om 'n antwoord voor te stellen, hebben wij besloten, de verantwoordelijkheid te aanvaarden. Dat antwoord zal zonder uitstel aan de geallieerden ter inzage wor den gezonden en wij hopen met hen tot overeenstemming te komen. Van het begin af hebben wij echter 'duidelijk le verstaan gegeven, dat de Roerbezetting naar onze meening niet ge- cigend was, een 'maximumbedrag aan her stel-betalingen aan. de gealliëerden op te leveren. Ons Januari-aanbod le Parijs ge daan, en dat pen economische ramp moest afwenden, werd verworpen. Vele gevolgen, welke voorzien werden, doen zich thans voqï. De gealliëerden krijgen minder herstelbetalingen dan vóór de bezetting. En wat wij krijgen gaat ten koste van een toenemende ontwrichting van Duitschlands economisch stelsel en schijnt dat stelsel in de toekomst geheel te doen ineenstorten Duitschland schijnt snel den economischen chaos tegemoet te gaan, welke misschien door een so ciale en industriëele ruïne zal gevolgd Worden. Er is vrees voor voedselgebrek. Met de uitputting van Duitschlands pro ductievermogen raken 't herstel van zijn •crediet en de betaling van zijn schulden meer en meer achterop. Ieder land in Europa lijdt onder dezen staat van za ken. Voor wat ons land aangaat, kunnen I J 13). ..Zij zijn dikwijls in doodsgevaar en hebben veel te lijden", riep Steven uit, deukende aan verhalen van zendelingen, die zijn vadeir hem had verteld. „Diat kan geen zelfzucht ssijn". .,0 neen? Nu, we zullen maar overgaan tot het volgende beroep, nietwaar? Of voel j© n0g jets voor het predikantschap?" Steven zweeg eenige «ogenblikken. Ik •voelde, dat hij aan zijn vader dacht. „Ja", zei hij daarop rustig, „u kunt wel overgaan tot het volgende. Ik durf geen predikant worden". „Dian komt het leger of de vloot. Is dat niet iets? Er zijn bij beiden veel deftige aristocraten". „O, neen", zei Steven, „dat is niets voor mjf*. „Bedenk je goed", zei zijn oom, „in spanning kost het niet veel en het is zeer respectabel. Kan het je niet bekoren?" We moesten lachen om zijn spottenden toon, maar Steven wilde geen .officier worden. „Het wordt moeilijker", ging Lükas voort, „je moet toch in elk geval een beroep hebben. In den handel kun je niet gaan. Dat is niet deftig en het zou je uitsluiten van de hoogere kringen. We komen al aan het eind. Wil je maar dade- wij reeds op ernstige gevolgen voor den Brilschen handel wijzen. Wij hebben nog werkloosheid op grooten schaal. Do pu blieke opinie in Europa en niet het minst in Engeland raakt onder dgze omstandig heden meer en meer gealarmeerd. Die onbepaalde bezetting door eeirland van het gebied van een andere in tijd van vrede is een vreemd en betreurens waardig verschijnsel en-zou zoo spoe dig m o g e 1 ij k moeten ei n d i g e n. De schuldenaar moet niet alleen gesom meerd worden tot betaling, maar in een positie geplaatst word en waar in h ij k a n betalen. Waar aan liet be talingsvermogen getwijfeld wordt, moet het onderzocht worden en vastgesteld. Wat zij nde stapcpen, die wij onverwijld noodig achten? Duitschland stelde in zijn nota van 7 Juni voor een onderzoek van zijn betalingsvermogen door een onpartij dig lichaam en nam de verplichting op zich de vastgestelde bedragen te betalen op de wijze, als sou worden voorgesteld. Voorts bood het een reeks concrete waar borgen aan. Deze voorstellen moeten onderzocht worden, teneinde te ontdekken, of wij er mee vooruit kunnen komen. Aardschokken en noodweer. Woensdag zijn in verschillende steden in Spanje aardschokken geregistreerd, die vergezeld gingen van een hevig onweer, dat zeven uur duurde. Verscheiden fa- hrieksschoorsteenen woeien om en eenige 'dorpen in de omgeving werden over stroomd. Het meerendeel der telegraaf lijnon werd verwoest. In het station van Saragossa werden verschillende wagons vernield, ten gevolge van een hotsing, die door den orkaan werd veroorzaakt. De schade aan den oogst is aanzienlijk.. Hel Gulden Sporenfeest. Woensdagavond heeft de bevolking van Antwerpen liet Gulden Sporenfeest met geestdrift gevierd, meldt de „N. R. C.". Op den toren der hoofdkerk was de' Belgische vlag geheschen en aan den gevel van het stadhuis wapperde naast de Belgische en Antwerpsche kleuren de Vlaamsche Leeuwenvlag. Ookhadden talrijke particulieren hunne woningen met Belgische of Vlaamsche vlaggen ver sierd. Onder liet spelen van den bei aard en liet luiden van de Antwerpsche, triomfklok werden twee optochten ge vormd. In optocht word door de stad naar de Warande gemarcheerd, waar Vlaamsche liederen werden gespeeld en gezongen .Vóór het vertrek van den stoet was het comité voor de sporenviering ten s'tadhuize ontvangen geworden. Het feest werd besloten met illuminatie en vuurwerk. In andere Vlaamsche steden hadden uit voeringen van Vlaamsche liederen plaats. Nieuw geschil te Lausanne. Gister ontstond -een nieuw geschil tus- schen de Turken en de gealliëerden, met name de Engelschen, over de ontruiming der Turksche wateren door de Engelsche Fransche en Italiaansche vloten. De ge alliëerden gaven als hun voornemen te kennen, dat zij elk twee eenheden in de Turksche wateren zouden laten, zoolang de conventie inzake de zeeengten niet in werking zou zijn getreden, hetgeen een uitstel van drie of vier maanden heteekende. De Turken weigerden dit ten stelligste. Men gelooft over het algemeen lijk' professor worden, of voel je meer voor den Indischen civielen dienst. Je kunt ook nog in de letterkundige wereld terecht en oen groot schrijver worden". „Ik zou eigenlijk het liefst advocaat worden", zei Steven, „en dan later lid 'van het Parlement". „Dat gaat niet, mijn jongen. Voor de politiek heb je al weer geld noodig of 'anders mo-et- je je geweten verknopen". „Het schijnt me toe, dat iemands ge weten overal in den weg staat in dit leven", zei Steven eenigszins tenoer 'ge slagen. „Dat is ook zoo, mijn jongen. Maar in den "regel is dat zulk een bezwaar niet voor de meeste menschen". „Maar wat raadt u mij aan?" riep Ste ven wanhopig uit. „Het lijkt wel-, of da' deur van elk beroep voor mij is geslo ten. Wat zal ik dan doen?" „Ik geef toe", antwoordde Lukas Edg- cumhe, „dat ik de keus wel wat moeilijk heb gemaakt. Maar we zullen er wel nit komen. Je vader's idee was, om je naar een van de universiteiten te sturen en terwijl je daar bent, kun je zien in welke richting je sympathieën gaan. Ik geloof, dat we dat maar_ moeten doen". „Uw bedoeling is dus, dat ik' naar een van de universiteiten ga?" „Juist zoo. Ik ben besloten om je naar Manchester te zenden. Daar is een goede universiteit en ik kan je daar gemakke-/ lijk bij ©en van mijn oude kennissen in huis doen, die woont in de Oxfordstraat niet, dat d:e onderloekening van het vre desverdrag door dit incident gevaar loopt. Een later bericht meldt echter: De Turken zijn onverhoeds terugge keerd op verschillende kwesties, die de concessies betreffen. De zitting werd toen onmiddellijk opgeheven, daar de gealli eerden de zaal verlieten. De besprekin gen zijn tot nadere orde onderbroken. De gealliëerden hebben aan de Turken op zeer heftige wijze verweten, niet hun belofte na te komen; bijgevolg moeten, ook de verklaringen, die zij (de gealli eerden) van hun kant hadden afgelegd j.l. Zondag als niet gedaan worden be schouwd. De Turken blijven toch on betrouwbare lui! Korte berichten. De sowjet-pers bericht, dat de ma laria te Moskou in onrustbarende mate toeneemt. Terwijl zich in Maart 381 ge vallen voordeden, was dit aantal voor April, Mei en de eerste helft van Juni achtereenvolgens: 1367, 2146, 2500. Ook in Zuid-Rusland, in het bijzonder in liet district Mariopol, wordt de bevolking door malaria geteisterd. De beslissing van het Londensche stakingscomité wordt door een groot aan tal stakende bootwerkers veroordeeld. De.- ze kwamen hijeen en besloten de sta king voort te zetteji- Behalve te Londen duurt de staking alleen nog voort te Bristol, Manchester en Hull. In laatstge noemde plaats zjjn een hoeveelheid ban- nanen ter waarde van 20.000 pst. over boord geworpen. De burgemeester Glelm van Grui- ten (Ruhrgebied) werd tot 3 jaar ver oordeeld omdat hij had geweigerd een aa nde gemeente opgelegde boete te be talen. In het rijksbankfiliaal te Bochum hebben de Franschen -800 millioen mark buit gemaakt. De firma Krupp en andere groote 'industriëelen zijn door de geld- schaarschte gedwongen noodgeld uit te geven. Het zijn biljetten van 20.000 en 50.000 mark. i De Londensc.be bladen melden gis teren 16 gevallen van zonnesteek met doodelijke nafloop. De Roemeensclie bladen maken mel ding van een ernstig spoorwegon geluk i nde huurt van Klausenburg. Er zijn 64 dood en. De politie te Caïro heeft een bende z.g. samenzweerders gearresteerd, bestaande uit Egyptische tramwegman- nen /wier doel klaarblijkelijk was .den directeur en andere vooraanstaande amb tenaren der trammij. te vermoorden, in dien de eischen tot loonsverhooging niet worden ingewilligd. Vijftien leden der ben de werden van hun bed gelicht. Uit liet St. Joliannis hospitaal te Boedapest is op onverklaarbare wijze een huisje met een milligram radium ont vreemd. Het was in een verband om den hals van een patiënt gepakt; toen men het verband wilde vernieuwen was vlak bij Owens College. Hij zal je op vele manieren kunnen helpen". „Manchester, Manchester", mompelde Steven. „Het is een mooie .stad", merkte Lu- kas op, „een groot handelscentrum, een plaats van enorme beteekenis. Ik geloof, dat het opleidingssysteem daar beter is dan ergens anders, 'men 'heeft daar 'in ieder geval niet zooveel onnoodige druk te en dwazen bluf als in Oxford en Cam bridge". „Heel goed, ik zal mijn best doen". „Dioe dat, en denk aan nummer één. Als je sterk bent en vecht, dan zullen de menschen je respecteeren, zoo niet, dan zullen ze je onder de voeten loopen. Nu verlangen jullie er zeker naar om samen weg te komen en over je plannen te praten en schoon© toekomsttafereelen op te hangen. En je denkt zeker ook, dat die werkelijkheid zullen worden?" Wlij verlieten het huis spoedig daarop terwijl Lukas Edgcumbe's woorden, half ernstig, half schertsend, ons nog 'n de ooren klonken. „Je oom Lukas Edgcumbe heeft veel succes gehad in het leven", zei ik' tegen Steven, waarom is hij dan niet geluk kiger en tevreden?" „Omdat hij het geloof, de hoop en de liefde mist", zei Steven plechtig. Diat heeft vader mij eens gezegd". Wij liepen een oogenblik zwijgend voort Weinig verstonden wij nog van de raad-1 selen des levens en onze ziel was ont het huisje weg. Daar alle bestaand ra- dimn gehoekt is, is verkoop door den dief niet mogelijk. De politie zoekt den dader dan ook onder de artsen. Dinsdag is op de spoorlijn Essen Stoppenberg een Fransche goederentrein ontspoord ter plaatse waar de rails opgebroken waren. De materiëele scha de is zeer aanzienlijk. De locomotief is omgeslagen. De hitte maakt den toestand -in Duisburg, waar zich 's avonds na ach ten niemand voor het venster mag ver- toonen, vrijwel onhoudbaar, te meer, waar door den woningnood het aantal samen woningen er zeer groot is. Een stille hulde. Men schrijft uit Haarlem aan de „Maasbode" Op de Groote Markt te Haarlem staat, zooals békend is, het standbeeld van Lourens Janszoon Coster, „den uitvinder der boekdrukkunst". Verschillende ma len is het grootste gebeuren van de uitvin ding der boekdrukkunst te Haarlem har telijk herdacht. Precies liet ware van de uitvinding kon niemand ooit te weten komen, maar het tijdstip' moest, vol gens 'hen, die het weten konden, liggen tusschen de jaren 14201426. Men nam daarom liet gemiddelde en vierde do eeuwfeesten in '23. Dit jaar zou er dus aanleiding zijn geweest het 500-jarig her inneringsfeest te vieren, maar de roem van Louwtje Goster wordt zoodanig aan gevochten, dat de Haarlemmers geen lust hebben groote feesten dit jaar ter eere van Louwtje te houden. Wel zal er een tentoonstelling van Costerwerk worden gehouden door een piarticuliere instellinig. Gewoonlijk warden de feesten op' 10 Juli gevierd, nu echter bleef het doodsch en kalm te Haarlem. Toch werd Louwtje op de Markt niet vergeten. Rond twee uur in den namiddag klom een witkiel tegen Louwtj'es standbeeld op1 en omhing hem met een lauwerkrans met linten in de Haarlemsche kleuren tot vermaak, o, oneerbiedigheid 1 der passeerende Haarlemmers. Wie deze vrienden van Louwtje waren? Men vrage er niet naar! Zij' wenschen onbekend te blijven. De wit kiel kwam zwijgend, en ging zwijgend, symbool der onbekende Haarlemmers, die hun j-.Louw" otp dezen dag niet ver gaten. Het vraagstuk der Jacht- schappen. Bij1 de behandeling van de Jachtwet in de Tweede Kamer had de Minister van binnenlandsche zaken en landbouw de toezegging gedaan, dat het lastige vraagstuk der jachtschappen in nadere overweging zou worden genomen. Daarna is op het Departement een ontwerp van wet samengesteld, dat om bericht en raad is gezonden naar de vier groote land en tuinbouworganisaties, de jachtvereeni- ging „Nimrod" en aan Ged. Staten Ja alle provinciën. Naar aanleiding van de daarop inge komen antwoorden is door den minister een nader overleg ingeleid, waarvan de eerste vergadering gistermiddag op het Departement van Binnenlandsche Zaken en Landbouw werd gehouden. 'vankelijk voor het uitgestrooide zaad. De verantwoordelijkheid van den zaaier was groot. Plotseling keek Steven op. „Kijk, wio komt daar taan?" riep hij uit. Als ik het zelf niet had kunnen zien, dan zouden zijn blozend gelaat, en glan zende oogen mij genoeg hebben gezegd. Steven versnelde zijn pas en was spoedig aan de zijde van Isabella Tempest. Zij waren een jong, liefhebbend paartje 'en toch kon ik Isabella's gedrag niet be grijpen. Zij scheen erg op hem gesteld en toch had ik 'het gevoel, dat hij 'haar eigenlijk onverschillig was. Maar ik heb de vrouwen nooit recht kunnen begrijpen; zij zijn nog altijd voor mij ©en .diepe zee, die een man niet kan peilen. „Ik' ga over een paar weken .naar Manchester", zei hij ,na hun eerste be groeting tot haar. „Naar Manchester? Waarom?" „Naar de universiteit, naar Owens College". I „Maar waarom niet naar Oxford of Cambridge „Oom Lukas heeft het zoo beslist". Haar lip krulde ©enigszins verachtelijk naar mij voorkwam, to-en zij zei: „Maar zul je dikwijls thuis komen?" „Iedere vaoautie -dat weet je wél". „Je zult mij daar vergeten". „Jou vergeten? O, Isabella!" Een blijde uitdrukking kwam in haar oogen en zij wandelden- samen verder, Ouderdom en Gezondheid. D-e oude dag verklaart niet noodza kelijk merzwafete, rugpijn, stijfheid der spieren, rheumatische pijnen en last met de urine bij menschen o-p leeftijd; want terwijl sommigen jong zij'n opi 80-jarigen leeftijd, zijn anderen oud als zijl 60 zijn. Maar de oude dag brengt gezondheids wijsheid. Oude mensche n zijn verstan dig door de harde ondervinding, en zij' zeggen „Wees opgewekt, maar ga niet laat naar bed. Vermijd zware maaltijden en buitensporigheden. Neem lichaamsoefe ning en de noodige rust". Zölovelen ver- waarloozen deze eenvoudige regels en worden bijlgev-olg te spoedig oud. Foster's Rugpijn Nieren Pillen passen oude menschen. Zij regelen de urinewe gen zonder de maag, lever of ingewanden te verstoren. Zij: bevrijden bejaarde per sonen van rugpijn, verminderen de aanleg voor rheumatiek en helpen om de kwade gevolgen van urinezuur op' het gezicht, het geheugen en het gehoor tegen te gaan. Duizenden danken hun goede ge zondheid aan Foster's Pillen. Verkrijgbaar in apotheken en drogist zaken a fl.75 p'er doos. (29) Aanwezig waren minister Ruys de Bee- renbrouck, mr van Sasse van IJsselt, lid van de Tweede Kamer, voorzitter der vergadering, mr. Kolkman, lid van Ged. Staten van Zuid-Holland, dr. Dec kers, namens den Ned. Boerenbond, de heer Goedbloed, namens den Chr. Boeren- en Tuindersbond, enz. Mr. Dieleman uit Middelburg, die door het Kpn. Ned. Land- bouwcomité als vertegenwoordiger was aangewezen, was niet aanwezig. Een uitstapje van den e x-k e i z e r. Dinsdag brachten de voormalige kei zer van Duitschland en zijn gemalin per auto een bezoek aan graaf Bentinck die gelogeerd was bij1 zijn schoonzoon baron Ilsemann, op- de villa „Groene- dak", gelegen op- den Zuid-Boulevard te Noordwijk aan Zee. Die ex-keizer, die in de morgenuren aankwam, verliet om zes uur in den namiddag Noordwijk We der. Vo-oi' zoover bekend, is dit de eerste maal sedert de ex-keizer in ons land woonachtig is, dat hij' een uitstapje van deze uitgestrektheid heeft gemaakt. Eerste Kamer. Minister Heemskerk heeft gisteren in de Eerste Kamer een echècje geleden. Met 29 tegen 5 stemmen werd de beslis sing der Tweede Kamer tot afschaffing van het strijk- of trekgeld (of hoe men voorts de inzet-premie bij verkoop'ingen noemen rrfhg) afgekeurd. Die 5 vóórstem mers waren vrijzinnig- en sociaal-demo craten. 't Kan raar loopen. In de Twee de Kamer waren 'ttoch lang niet allen linkschen, die vóór stemden. Dhr. de Veer (A.R.) was gisteren de eerste ver dediger van de strijkgelden, dhr. Wester- dijk (v.-d.) bestreed ze krachtig. En mi nister Heemskerk nam een houding aan alsof 'them eigenlijk weinig schelen kon. Tegen een tweede Wetje de regeling der tractementen van Tweede Kamer leden, die als ambtenaar, etc. nonactief terwijl ikl een eindje van hen af liep, mij afvragende, wat de toekomst zou bren gen. „Bella", zei hij vol vuur, „ik zal je 'altijd liefhebben, alleen jou, zoolang .ik leef. Ik doe niets, zonder aan jou te denken. Als ik aan de universiteit ben zal ik maar één gedachte kennen, jou waardig te zijn. Waar ik ook ben, ik zal altijd naar je verlangen. O, Bella, als je eens wist, hoeveel ik van je houd!" „Maar wij moeten het nog niet laan papa vertellen". „Nog niet?" „Niet, voordat je de universiteit hebt afgeloopen". „Era dan, Bella?" „Wat dan, jij dwaze jongen?" „Zal ik dan mijra Bella op mij vinden wachten? Wieet je dat zeker, Bella?" „Natuurlijk. Maar nu moet ik naar huis". i „Geef mij één kus, Bella, één slechts". Zij hief haar gelaat naar hem op era hij kuste haar met al de reine liefde van een jongen van zeventien jaar. „Nu moet ik gaan. Era denk er aan Steven, je mag het aan niemand vertellen nog niet". Kort daarna scheidden Steven Edgcum be en ik' hij om naar het Owens Col lege te Manchester en ik' óm naar Edin burgh te 'gaan. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1923 | | pagina 1