%o 337 Donderdag 13 Juli 1933 37e Jaargang IN DEN MAALSTROOM. L J. P's IJSPUDDING Bïittenlaüi FEUILLETON. 12). NIEUW! N!EUW! A Drukkers-Exploitanten QOSTERBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorstsiraat 68—70, Goes Tel.: Redactie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 Giften voor Kispest (Hongarije). Door den lieer A. L. v. Melle is voor hel kerkje te Kispest ("Hongarije) ontvan: gen: R. te G. ft, L. B. te G. f2, Wed. H. te G. f2, mej. C. T. te G. fO.ÖO, mej. M. te KI. f 1, P. O. te Wi. f 5, P. J. v. M' te N. f 2, M. H. te Q. f 10, samen met vorige opgaven f 133,68. DE ARBEIDSVERVLOEKING. Een der meest zorgwekkende verschijn selen in ons huidig maatschappelijk leven is het gemis aan arbeidsvreugde. Voor duizenden is de arbeid een juk der sla vernij, waaronder zij zich al morrende bukken. Gansche cohorten vloeken den arbeid. Het bange boek van Adolf Leven- stein geeft daarvan een somber relaas. Ook in de Juli-aflevering van „De Socialistische Gids" wordt van die ar- beidsvervloeking een treffend getuigenis afgelegd. Margot Vos plaatste een breed gedicht: „Aan den Arbeid", waarin een reeks van oud geworden arbeiders hun arbeidsleed in verzen uitzeggen. Wij nemen het slot van elk dezer oden over. Eerst heeft de „oude schipper" het woord Arbeid, gij die ontsprongen zijt Der bergen diepste ellendigheid, Gij, die de kleine levens scheurt En blind over uw golven sleurt, Gij bron van onheilvolle faam, Gevloekt zij uw naam! Dan volgt de „oude daglooner": Arbeid, gij die mijn onheil waart, Gij, die mij boogt al nederwaart, Gij, die mijn ziel en lichaam schond 1 En zegevierend op mij stond, Verbitt'ring trekt mijn lippen saam; Gevloekt zij uw naam! De „oude wever" klaagt aldus: Arbeid, gij die geen vreugde kent, Gij die het jaar weeft zonder lent', Gij die den dag weeft zonder licht, Gij hebt geen zuiver aangezicht; Onheil'ge Norne aan heilloos raam, Gevloekt zij uw naam! De „oude bouwer" zendt dezen vloek zang op: Arbeid, gij die getorend zijt Op wallen van onmenschelijkheid, Gij die de steenen vleugels breed Verheft op zware pijlers leed, Gij heerscher wreeder dan bekwaam, Gevloekt rij uw naam! Niet minder heftig is het oordeel van den „ouden mijnwerker": Arbeid, gij die den dag versmaadt, Gij, die dwars voor den hemel staat, Gij, die onder de bergen grolt, Voor 't morgenrood uw rotsen rolt, Duistere koning, zwart van aam, Gevloekt zij uw naam! Ook de „oude smid" klaagt den ar beid aan Arbeid, gij die uw vlammen slaat In blij geheven menschgelaat, Die d' edelste gedachten lomp Verbrandt tot. vormeloozen klomp, Gij breekt het schoonste beeld te zaam... Gevloekt zij uw naam! De „oude moeder" vertolkt aldus het gevoelen der vrouwen: P'e dagen gingen snel voorbij en Steven herstelde van zijn kloppartij met Ned Tucker en legde ©enige bezoeken af op Bloemfontein. Een zeel* hartelijke uitnoo- diging werd hem gezonden en daar er ook een voor mö was ingesloten, ging ik met hem mee. „Kom zoo vaak als je wilt", mijn jon gen", zei de kolonel, „en amuseer je. Ik zal piet altijd thuis zijn, maar met jonge volkje is er altijd en ik geloof, dat je mij niet erg zult missen, als je hen hier vindt". r Zooals te begrijpen valt, m'aakte dat Steven zeer gelukkig en eiken keer, "dat hij er been ging* nam iijn liefde voor Isabella Tempest toe. Als hip 'in gezel schap van 2Üjn oom was, was hij onwille keurig wat gedrukt en treurig, maar toen m dit heerlijke zomerlandschap zijn 3 on ge 1 ingsclr oomen in vervulling .gingen, kende zijn geluk 'gieen .grenzen. Rudolf Hussey's bedekte, hoonende opmerkingen deerden hem volstrekt niet en ofschoon hij, als een echte jongen, jaloeTsch was op de vriendschap, die er bestond tusschen hem en Isebella, kwam hij! .nooit terug °P het voorval met Ned Tucker. Hij Arbeid, gij onbarmhartig heer, Die slaat de levens fel en zeer, Gij, die geen vrouwenharten weegt Doch ze als stof te zamen veegt, Gij pijner zonder rouw of schaam, Gevloekt zij uw naam! Na al deze vervloekingen komt een koor van jonge arbeiders, dat een nieuwe maatschappij beleeft, hot gloren van den socialistischen dageraad heeft aan schouwd, aldus den arbeid verheerlijken: Arbeid, vernederd en bespot Gij eindeloos gekruisigd God, In onze harten voorjaarsfrisch Uw heil'ge geest herboren is, Die drijft de donk're wolken saam: Geloofd zij uw naam! Jn den gedaclüengang, die dit lied be- heerscht, wreekt zich weer de oude dwa ling. De dwaling alsof c'loor uitwendige middelen de arbeidsvreugde kan worden hersteld. Zeker, wij zullen die middelen niet ge ring schatten. Wij zullen jagen naar al hetgeen tot veraangenaming, tot verhef fing van den arbeid strekken kan. Maar daardoor zal toch geon volle bevrediging komen in het verarmde, vale leven van den arbeid. Diaarvoor schuilt het kwaad van de arbeidsvervloeking te diep. Het kwaad schuilt in de ziel. Voor de verminderde zielsbevrediging van den arbeider in onzen tijd zijn ter verklaring aan te voeren talrijke factoren 'ontleend aan de uitwendige gestalte van den arbeid zelf. 'Maar de belangrijkste van alle is toch wel deze: heillooize leeringen verbitterden en verbitteren nog de ziel van den arbeider. Onder den invloed van de materialis- sche klassenstrijdsleer is geboren een ©eredienst van den gespierden vuist, eene verheerlijking van den handenarbeider, die de maatschappelijke verhoudingen doorkankert. Om eene nieuwe socialistische maat schappij, die den arbeid in eere herstelt, werd geroepen. En ziet nu, de nieuwe maatschappij in Rusland opgericht, die eerst zoowelen in verrukking bracht, is zulk een waar schuwend exempel. Alles Was ingericht op de verheerlijking van den arbeid. Het kiesrecht alleen voor de mannen en vrouwen vap den arbeid. Die regeermacht alleen voor de mannen en vrotuwen van den arbeid. Eer en aanzien alleen voor de mannen en vrouwen van den arbeid. Bittere ontgoocheling volgde. Nog klinkt ons in de ooren de klacht van mevrouw Roland Holst, 'die maakte haar blij'-hegonnen en droef geëindigden tocht naar Sovjet-Rusland, als zij haar ervaring aldus te hoek stelt: „Men behoeft maar 1 ,of 2 sovjet-bureaux gezien te hebben, om te weten, dat Waar is, wat iedereen over het uiterst stomme arbeidstempö in deze broeiplaatsen van luiheid weet te vertellen. Er is tijd te veel en werk te weinig; ook vaak een bedroevend gebrek aan hart voor het werk, aan toewijding en gemeenschapszin." „Als alle oprechte communisten in en buiten Rusland door leef ik een brandend leed van teleur stelling, "de bitterheid er van stijgt bij oogenhlifcken van mijn .hart naar mijn oogen, mijn wangen, mijn voorhoofd." Zoo zullen wij niet toegeven aan de gedachte alsof hij een andere voortbren- leefde in een tooveriand en ofschoon er geen liefdesbetuigingen tusschen hen wer den gewisseld, zoo begttfepen zij' elkaar toch volkomen. En kolonel Tempest glim lachte en sprak .met veel ophef en vrien delijkheid van dien besten jongen, Ste ven Tempel". Eindelijk werd het September en daar ilc wist, dat de tijd van onzescheiding nabij was, vroeg ik mij 'af, welke plan nen Lukas Edgcümbe ten opzichte van zijn neef had gemaakt. Tegen de tweede helft van de maand riep hij' ons 'beiden in de bibliotheek en begon er met Steven over te praten. i' „Heb je er al over gedacht wat je worden wilt?" vroeg hij. „Ja oom, maar ik weet niet wat ik kiezen zal. Vader had ook nog geen be slissing genomen, toen hij stierf". „Wel, het is er nu den tijd voor, niet?" „Ik zal blij' zijn een beslissing te ne men". „Je vader heeft al voor jou gekozen, Dianiël, Hij zei gisteren, dat hij Van plan is, je naar Edinburg te sturen om in de medicijnen te studeeJten". „Ja mijnheer, ik geloof, dat dit nu vast staat", antwoordde ik. „Je hebt maar weinig kians om voor uit te komen in de medicijnen zonder pro tectie", antwoordde hjj. „Als je in de gunst kunt komen van de een of anderen: ouden gek, die naam gemaakt beeft door Lord Zoo-en-Zoo pillen voor te schrijven, litet heeriajke gelei Een sieraad der Tafel gingswijze, bij' een werken in dienst, der gemeenschap, vrede en arbeidsvreugde ten eenenmale zal worden hersteld. Dat ook is de dwaling van het socialisatie- streven. Za 1de arbeid weer met nieuwe wijding worden omgeven, dan is vóór alle dingen socialisatie der geesten noodig. Op het zieleleven yalt de nadruk. ■Die ziel overwint. Zij zal overwinnen, indien zij dicht gebracht wordt tot Hem, die ons maakt tot meer dan overwin naars. Dan arbeiden wij! tot eere Gods. Dan knellen slaafsche banden niet. D'an proeven wij ook bij' harden arbeid den voorsmaak van den eeuwigen sabbath. Dan wordt waarachtige arbeidsvreugde genoten. (Rotterdammer.) „De Dag". Over de mislukking van liet Dag-plan hebben, we in onze nieuwsrubrieken reeds een en ander gezegd. Nu zoo ongeveer alle bladen hun oordeel over deze zaak hebben uitgesproken, kunnen wij onze verwondering niet verzwijgen over hetgeen bladen als Maasbode, Volk, Middelb. Crt., in 't algemeen de linksche en Rooni- sche persorganen, hebben geschreven of beter gezegd, niet hebben geschreven. De Middelburgsche Crt. b.v. zegt vol doende op de hoogte geweest te zijn met de slechte reputatie van Broekhuys, vindt .het voor de reputatie van ons volk weinig: verheffend, dat zoo'n groot deel van ons publiek achter hem aanliep, schrijft ver der over „een plan van een misdadig fantast", enz., allemaal heel waar, maar waar blijft de bekentenis, dat liberale, „neutrale", socialistische en Roomsche bladen aan dit plan, aan dat bederf van de moreele beginselen van ons volk heb ben meegedaan door het publiek te „ver lekkeren" met de opname van de sensa- tioneele Broekhuys-advertenties Genoemde bladen moeten nu heusch geen houding aannemen, als wasschen ze de handen in onschuld en moeten vooral niet als zedemeester optreden. Het Broek- huys-geld had ook voor hen bekoring. Waarom misten ze den moed, om rond weg de advertenties te weigeren van de- zeh man, dien ze (ze zeggen het nu zelf) zoo goed kenden? De driester in de Standaard van gister avond zij' aan de bedoelde redacties be leefd ter lezing aanbevolen. De vrije burger. In Den Haag zag een nieuw orgaan het levenslicht, dat zich tooit met den veel- zeggenden naam van „Civis Liber": de vrije burger. Het verschijnen van dezen vrijen, maar ook vrijzinnigen burger op deze aarde wordt goed begrijpelijk als volgt gemoti veerd „Wanneer het er' om gaat uitwassen, misstanden of woekeringen weg te nemen wordt liet normale gevoel van billijkheid niet aangetast en zal elk verstandig menscli zich in zulk een geval bij de be perking van zijn persoonlijke vrijheid neer leggen. Gaat men verder, dan geraakt men op een weg, waarop geen grens is aan gegeven. Die grens wenscht de nieuwe dan zal ,h/et wel gaan. Ook kun je het geluk (hlehben ,dat je naam verbonden wordt met dien van een beroemdheid en dan kun je zelf zulk een giroote stomme ling zijn als je wilt, .je zult dan gauw in .staat zijn een paard en rijtuig te hou den". „Ik hoop vooruit te komen door1 be- Tfwaamheid en verdienste". „Mijn jongen," zei hij, „als je bekwaam heid en verdienste het eenige zijn, waar over je beschikt, dan zullen je maaltijden mager zijn. Neen, je moet op de een of andere manier Voortgeholpen worden. Maar je zult je wel redden. Je bent slim, al ben je kalm van aard. Maar Steven, wat Wil jij?" „Ik weet het Werkelijk niet oom, heeft u al over iets gedacht?" „Ja, ik heb hier een lijstje van beroe pen. Je kunt in 'de meeste wel vooruit komen, als je je oogen open houdt en bereid bent den pirijs te betalen. Ik zal ze je voorlezen. Het eerste wat hier is aangegeven, is advocaat. Wat denk je daarvan?" Steven zweeg, „Er zijtn heel wat groote mannen ver bonden aan "dit vak," zei Lukas Edg- cumbe. „Maar ik twijfel er aan, of je er in zult slagen." „Waarom?" „Wel ,je hebt een geweten. Natuurlijk zul je in den loop der jaren de fijne puntjes daarvan wel verliezen, maar "op vereeniging aan le geven door te trachten te bevorderen dat bestaande verboden, die de persoonlijke vrijheid onnoodig be lemmeren, worden ingetrokken en voorts door o. a. verzet aan te teekenen tegen allerlei verboden, die ons gaan bedreigen, waarvan wij noemen het bioscoopverbod, de drooglegging, de beperking van de vrij heid naar eigen goeddunken over den vrijen Zondag te beschikken, een rookverbod en nog andere belemmeringen, die wellicht nog in voorbereiding zijn. Zij zal trachten de openbare meening in het geweer tc brengen om de meening van do Nederlandsche staatsburgers te peilen, waarbij uitdrukkelijk en bij voorbaat dient te worden verklaard, dat gearbeid zal wor den zonder aanzien des persoons, zonder eenige geloofsovertuiging te kwetsen of op politieke kleur te letten." Wie deze „beginsel'Verklaring leest, zal aanstonds moeten toestommen, dat de naam „Vrije burger" hier alleszins ge past is. Het is de vrije burger, de vrije mensch, dio maatstaf is van alle dingen, die zijn hoogste heil vindt in een door hemzelf uitgestippelde, zelf genoegzame levensleer en van goddelijke ordinantiën niet we ten wil. En de aanhangers dezer leer dragen hun „beginsel" uit onder de leuze, dat geen geloofsovertuiging wordt gekwetst! Ook soms niet het geloof dat niet de mensch, maar God is een Heer van den Sabbath? Waarlijk, de zoekers naar een eenheid hoven geloofsverdeeldheid worden het speuren nog altijd niet mee. De bezetting. Wolff verneemt van welingelichte zijde, dat de Fransch-Belgische bezetting thans 87.000 man sterk is, van wie 80.000 Fran- sclien ,en 7Ó00 Belgen. Bovendien staan in het vroeger bezette gebied 97.000 Fran- schen en 17.000 Belgen. Frankrijk expe- dieerde voorts 10.000 en België 1000 spoorwegmannen naar het Roergebied. Ingevolge de terroristische maatregelen der bezettingstroepen zijn sinds het begin van Juli 92 personen gedood, 76.714 per sonen uit hun woningen verdreven, van dezen zijn er 71.145" uitgewezen. Alleen in het Pruisisch bezettingsgebied zijn 169 scholen met 1537 klassen door de bezet tingsautoriteiten in beslag genomen. Er werden 9 doodvonnissen uitgesproken, waarvan er tot dusverre één voltrokken Werd. Het resultaat der bezetting staat in geen verhouding tot dit militair machtsvertoon. Van 11 Januari 1923 tot 30 Juni hebben Frankrijk en België in totaal 478.700 tons kolen, 515.200 tons cokes uit het Roer gebied gehaald, d. i. nauwelijks het dub bele van hetgeen Duitschland voor de Roerbezetting vrijwillig de eerste tien da gen van Januari geleverd heeft. De aanslag te Duisburg. De geruchten over een sensationeele wending in 't onderzoek omtrent den aan slag op den spoorweg te Duisburg begin nen thans een bepaalden vorm aan te nemen. Er zijn lieden in hechtenis geno men, een Franschman en een Argentijn. Ook een dienstbode, die te Duisburg in een restaurant in betrekking was en op het oogenblik ben je er nag mee behept. Een man, die als advocaat wil slagen, moet geen gewetensbezwaren hebben en om eerlijk te zijn, geloaf ik niet, dat je ooit goed genoeg zult 'kunnen liegen om dat vak te kiezen." „Maar oom!" „We praten nu zakelijk mijn jongen, en wij moeten nuchter zijn." „Geloof je, dat jij als advocaat wel sprekend zou kunnen pleiten voor iemand van wie je wist, dat hij een schurk was?" „Neen, dat geloof ik niet." ..Dan zullen we dat voorloopig door- streepen. Het volgende beroep is predi kant. Wat denk je daarvan?" Er kwam een nadenkende uitdrukking in Steven's oogen en zijn lippen beef den. „Je zult ook daarin nooit vooruit ko men vrees ik," zei Lukas Edgcumbe. „Ik ben het niet waard, vrees ik," zei Steven. „Bah! Je bent er te goed voor." „Maar hoe kan iemand „Een van de eerste dingen, die je hier noodig hebt is geld," viel Lukas hem in de rede. „En dat heb jij niet. Jij bent, arm, versta je. Ik zal je een goede op voeding geven en dan moet je voor je zelf zorgen." „Dank u. oom." Lukas Edgcumbe keek zijn neef aan met een eigenaardige uitdrukking op zijn VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f 3. Losse nummersf 0.05 Prijs der Advertentiën: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting de 2 gearresteerde personen opmerkzaam had gemaakt, is aangehouden doch weer vrijgelaten, daar zij haar alibi kon bewij zen en ook kon aantoonen dat zij met deze 2 personen niets uitstaande had. De Argentijn was bij zijn aanhouding in het bezit van een flcschje met morphine, waarmede hij zich van kant'wilde maken, indien hij gevangen werd genomen. Dit voornemen kon echter nog tijdig verhin derd worden. De gearresteerde Fransch man, een communist, moet reeds bekend hebben. Voorts zijn er verschillende ge loofwaardige getuigen gehoord, wier ge tuigenis de verdenking tegen de 2 gear resteerden doet toenemen. Reeds voor en kele dagen liep het gerucht, dat de aan slag te Duisburg in verband moest wor den gebracht met Fransche communisten. Bij de volledige afsluiting van het bezette gebied was het niet" mogelijk nadere ge gevens te krijgen. Er zijn thans echter aanwijzingen dat het aan Duitsche recher cheurs, die met de Belgische bezettings overheid samenwerkten, gelukt is eenige opheldering te verschaffen, wat vermoe delijk een ommekeer in de geheele zaak ten gevolge zal hebben. Te Duisburg zijn intusschen toch nog 26 gijzelaars opge pakt. Korte berichten. Te Barcelona is een aardbeving waargenomen. De beweging is over geheel Oatalonië gevoeld. De Engelsche bladen staan vol be richten met sterfgevallen ten gevolge van de hitte. Te Belfast bezweek een a'd- vokaat toen hij, bevangen door de warm te, in een apotheek een glas water vroeg* Ergens anders zakte een oud vrouwtje, die in een stoel zat te breien, dood in elkaar. Te Balsall Heath dook een 'jon gen, die geen raad meer wist, opeens in liet water. Eenige oogenblikken later riep hij om hulp. Nadat hij opgehaald was, be zweek hij in enkele minuten. De overgang was te groot geweest. De Epoca meldt, dat er te Vicenzo vier kinderen gedood zijn door de ontploffing van een oorlogswerktuig. Er is een staking uitgebroken op de Londensche vleeschmarkt en on der de kolendragers der Londensche wa terleiding. De vleeschvoorziening der En gelsche hoofdstad wordt bedreigd. Italië zou voornemens zijn, om on der, militairen druk van Joega-Slavië h e r- ziening van het verdrag van Rappallo te eischen in verband met de aanspraken .der Italiaansche nationa listen inzake Fiume. Te Potsdam kwam het tot onlus ten. Op de weekmarkt eischte de menigte prijsverlaging. De politie kwam tusschen- beide en joeg de menigte uiteen. Het kwam niet 'tot plunderingen, maar uit voorzorg hebben bijna alle winkeliers toch hun zaken voorloopig gesloten. Voorloopig zal in bet Engelsche Par lement geen debat plaats hebben over de verklaring die lord Curzon heden in het Lagerhuis zal afleggen over Enge- lands houding in het schadevergoedings- vraagstuk. 1 De aankondiging van lordCurzons Verklaring in het "Lagerhuis over Enge- lands standpunt in het schadevergoe- dingsvraagstuk wordt te Parijs kalm op genomen. gelaat. Teederheid, wantrouwen, norsch- neid, cynisme dat alles was er in te lézen. „Wel, dan kun je bovendien in de kerk niet vooruit zonder een huichelaar te zijn." „Wat zegt u, oom, een huichelaar een predikant?" Ja, natuurlijk, jongen, dat zijn ze allen. Denk je, dat een van hen gelooft wat hij predikt? Of het in praktijk brengt? Geen sprake van. Je moet dus een huichelaar zijn. Maar langzamerhand zul je dat wel worden, denk ik." Lukas Edgcumbe lachte. Steven keek hem met groote oogen ontsteld aan en wist niet of hij zijn woorden voor ernstj moest opnemen of niet. „Er zijn veel predikanten voor wie ik groote achting heb," zei hij weifelend. „Ja, jij! Omdat je hen nog niet door ziet. Maar geloof mij vrij, ze hebben dat baantje alleen gekozen, omdat ze er wel bij denken te varen. Zelfzucht, mijn jon gen, zelfzucht." „Maar de zendelingen dan, die alles verlaten en naar vreemde landen gaan om er het Evangelie te prediken." „O, dat zijn menschen, die hier geen kans zien iets te worden. Ze hebben liet daar goed en als zij terug komen worden zij vereerd als helden." (Wordt vervolgd.) i i

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1923 | | pagina 1