DE KOSTER Co. rui Allerlei. Infresfvergoedfng voor Poposlfo's: Notariaat en Registratie, MnruKUR Eei Woon- en Winkelhuis 1. Woonhuis me! [rf en Tuin, Vrachtrijders-Inspan. len Vrachtrijders-Inspan, Vraagt Uwen winkelier steeds en altijd g£ DOF 38 met de twee Schapenkoppen KAPITAAL f 1.000.000. Vruchtbare Bouw- en Weilanden, SPAARKMS. Direct. W. P. v. PAÜE. Fa Mr. ftir, W. F. den Beider. J. I Oudde en F. C. tan der falk m Vlissingen Gevestigd sedert 1830 Terneuzen BANKIERS KASSIERS met drie maanden opzegging4»/i zes 43/4 twaalf 5°/0 KOOP GEEN NAAIMACHINE ügDÖELBUüG Opleiding aangeboden voor AEV5STERDAMSCHE BARK Bijkantoor: BERGEN OP ZOOM GANZEVOORT'S ORGELHANDEL GELDEN BESCHIKBAAR Zuider Credietbank, Afd. 114 - Mauritsweg 3, Rotterdam. VERHURING bij inschrijving voor 6 jaren, Middelburg - Telef. 515. Donderdag 12 Juli 1923, publiek verkoopen? Donderdag 19 Juli 1923, publiek verkoopen: WOENSDAG II JULI 1923, publiek verkoopen: 2. 42 Aren 50 c.A. Bouwland, 3. 29 Aren 50 c.A. Bouwland. Woensdag II Juli 1923, verkoopen: Woensdag 18 Juli 1923, EEN WOONHUIS, een goed onderhouden Inboedel, Laat ons goed doende niet vertragen, want te Zijner 'tijd zullen wij maaien zoo wij niet verslappen. Is er iemand, die het kind nemen wil? Die do vreugde van 'tweldoen smaken wil? Als ''torn des Heeren wil gedaan wordt, geeft het de reinste vreugde. B>j zegenende ziel wordt vetgemaakt. Hoe oud het meisje is staat er niet bij. maar uit de beschrijvingzou men opma ken, dat het zeven of acht jaar is. De redactie van De Zeeuw ontvangt gaarne vele giften voor die armen te Kispcst. Ook kleine giftjes zijn welkom. Wij ontvingen bereids van: B fl. Red. de Zeeuw. Engelsch Socialisme. Moeir dan eens valt het op, dat tusschen de uitingen van het Engelsch en hot con tinentaal socialisme een verschil van be- teekenis is waar te nemen. Dw Engelsche Labour-part® heet in haar geheel socia listisch, doch met het Nedednndsche so cialisme b.v. heeft een 'groot deel dier Engelsche „socialisten" niet mee'i" dan den naam gemeen. Eigenlijk ook den naam niet, want de partij noemt zich in Enge land „Labour Party. Verleden week hield de Labour Party haar jaarvergadering. De voorzitter dier vergadering, de beleende Sydney .Webb hield daarbij een rede, waarvan door de redactie van „Het Volk" mét weinig ge noegen is kennis genomen. Niet alleen keerde hij: zich (op goede gronden 1) te gen het gebruiken van geweld als pro pagandamiddel, maai" hij voegde daar nog het volgende aan toe: „Wij moeten nooit vergeten, dat de grondlegger van het Engelsche socialisme niet was Kart Marx, maar Robert Owen en dat Robert Owen niet den klassenstrijd predikte, maar de oude loer van broeder schap onder de mensehen". Dieze woorden geven de redactie van „Het volk" aanleiding tot de volgende opmerkingen: „Het was waarlijk geen gebrek aan menschenliefde, dat Marx verbood zijn po litiek te vestigen op do prediking van edele gevoelens. Marx heeft voor de broederschap van de menschen meer ge daan dan iemand: juiat omdat hij de broe derschap niet met woorden predikte maar met, daden bevorderde. Zijn woord tot de arbeiders: vereenigt u, proletariërs I was de eerste groote daad in de' wereldge schiedenis verricht voor de eenheid van het menschdom, die alleen uit de omwen teling van het kapitalisme kan voortko men en alleen met proletarische solida riteit kan beginnen". Merkwaardig is hierbij, dat tegelijk in „Het Volk" Owen, 'in tegenstelling met Marx, als een groote utopist wordt aan gediend. Men moet toch juist overgege ven utopist zijn, om te beweren, dat do klassenstrijd de imoederschap van do men schen bevordert, en dat Marx voor de eenheid van het menschdom heeft ge werkt. Om dat te beweren, moet men wel vast gelooven in de droombeelden van do socialistische fantasie, waarmede de feitelijke ontwikkeling van het socialisme van dag tot dag in schriller tegenstelling staat". („Rotterdammer''.) Betreurenswaardig incident. Ook de stemming voor de Gedeputeer de Stalen der onderscheidene provinciën behoort wederom toit het verleden. Neemt Mr. Ruigere zijn benoeming aan en weet' mten deze kracht voor het Zuid- llollandsche college te behouden, dan mlag met tevredenheid op het verloop der dingen worden gezien. Niet met onvoorwaardelijke voldaan heid. Wat in Noord-Holland geschiedde is bedenkelijk. Jaren lang had in het college van Noord-Holland één christelijlk-histarische en één roomsch-katholiek zitting. Die antirevolutionairen mieenden dan ook thans, nu rechterzijde en linker zijde ongeveer even sterk waren, aanspraak op één zetel te mogen maken, omi dan de drie rèsteerende zetels aan de linkerzijde te laten. De roomisch-lcalholieken eischten echter naast den zetel van den heer Hendrix ook een plaats vooir Mr Bóm'ans op en om in de volvoering van dit plan te sla gen sloten zij: oen bond mot de sociaal democraten en vrij'zinnig-democraten. Begrijpelijkerwijze heeft dit in de krin gen der protestantsch-christelijike groepen kwaad bloed gezet. Hier is een zetelj'aclit, die valt te laken, niet allereerst omdat zij aan de antirevolutionairen een plaats onrecht matig onthield, maar bovenal omdat met verloochening van relaties van jaren her oude bondgenooten werden verlaten en betrekkingen met den tegenstander wer den aangeknoopt. Een betreurenswaardig incidenl, dat in zijn 'nawerking droeve gevolgen kan heb ben Bovenstaande driestar ontlcenen wij aan „Do Rotterdammer". Het kan zijn dat zij gelijk lieeft dat hier „een betreurenswaardig inci dent" te conslateeren valt, en dat dit Incident „droeve gevolgen kan hebben". Wij laten het gaarne in het midden Omdat wij ons herinneren dat in Fries land Roomse hen en Anti-Revolutionairen zich vereenigd hebben miet de socialisten (de heftigste vijanden van „Rome" en „de Calvinisten") om de liberalen ts weren. En dat in Gelderland de Chr. Historischen en Anti-Revolutionairen een der lloomsche aftredenden door een Chr.-Historisch Man hebben vervangen, on den afgetredene met, den poedelprijs (van het buitengewoon lidmaatschap1 naar huis hebben gezonden. Dit zijn ook „incidenten" even weinig of even veel „betreurenswaardig" als het door onze bekwame Roittordamsehe zus ter gesignaleerde. Overigens zal cle tijd loeren ol' de R.-K in cle Staten van Noord-Holland zichzelven niet de meeste schade berok kend bobben, door de verkiezing van den welsprekenden, veelvermogenden HaarleiWschen wethouder tot gedeputeer de. Een man als Bomans met zoo prachtig Organisatorisch talent en propagandistisch beleid begraaft men niet straffeloos in hot collego van .gedeputeerden. En evenzoo zal de tijd loeren, of de antirevolutionairen in Friesland wijs do elen miet het socialistisch element in de ntalen van Friesland te versterken, es elementen van het type-Rengers uit te bannen. Wij voor ons achten het princi. ■pieel en praclisch berispelijk en uil Chr. oogpunt verbodenRam. 11:8. Meer wind dan richting. Onderstaande onlleeuen wij aan onze „Nieuwe Provinciale" Nu een paar jaren lang hoeft oen man de wereld doorreisd niel veel haast en ontzettend veel drukte, die vertelde, dat hij den vrede brengen zoude en die zich aanstelde als een moderne wereld- beheerschcr. Het was de lieer Edo Fimimen, een van de secretarissen van het I. V. V., een internationaal verbond, dat, immers twin tig millioen leden telde, twintig millioen arbeiders, die alleen reeds door liet, feit dat zij den arbeid neer konden leggen, heel de wereld zouden kunnen dwingen lot den vrede. Met dien Fimlmen toog oak om de heer Oudegeest, die echter minder dan zijn collega de kunst van luidruchtige reclame verstaat, al zou hij er evengoed den lust toe hebben. Want ook deze Oude geest was een geweldig groot m'an. We hebben af en toe onzen lozere iets van de groote dingen verteld, die deze heeren bedreven. Zij hebben eens tegen Hongarije een boycot uitgesproken omdat dit. volk do communisten had weggejaagd, die daar een tijdlang hadden huisgehouden. Zij hebben zich verklaard tegen den oorlog tusschen Rusland en Polen en trachtten do Polen te ver hinderen zich tegen de Russen te ver dedigen. Veel succes hadden de heeren niet. Maar dat verhinderde niet, dat zij deden, alsof zij succes hadden. Zij be legden daarna groote congressen, waar men resoluties aannam die den oorlog verboden en den vrede vaststelden. De heer Troelstra, die naar men zegt in som mige groote momenten meer dichter dan politicus is, en blijkbaar vooral de poi- ezic van de grootspraak mint, vestigde op het bedrijf van de twee reclamema kers van liet internationaal vakverbond zooveel verwachting, dat hij1 de ontwape ning voor ons land durfde aan te be velen. Kort voor het Raerincidcnt was liet dan ook de heer Fimmcn, die weer be loofde dat er geen bezetting komen zomde. De arbeiders zouden hot verhinderen. Hij kwam eerst tot eenige bezinning, toon de Roerbezetting toch doorging. Toen er kende hij dat „do arbeiders" die arme menschen krijgen overal cle schuld van den mond te vol hadden geno men. Zij hadden gebluft op hun kracht maar ten onrechte. Nu hadden „de arbei ders" niets gezegd en niets gedaan. Die lieer Fi muien nam den mond te vol en hij vertelde allerlei dwaasheid. Van dat oogenblik der teleurstelling af heeft de lieer Fimimen het roer omgewor pen. Thans predikt hij den schrikkelijke!! oorlog vnn den klassenstrijd. Wij moeten één worden, zegt hij, .niet Rusland, wij moeten togen de arbeiders zeggen, dat zij met alle wapenen, onverschillig welke, tegen dc bourgeoisie moeten strijden. Nu moeten de arbeiders dus op1 bevel van den lieer Fi'm'men misdadigers Worden. Staak, riep do lieer Fimlmen hen toe, ik beveel het u, want ik ben do mian van twintig millioen arbeiders, staak, en ver hinder nu eens dit en dan weer dal. Maar de arbeiders lieten den man razen. Gij deedt te veel aan grootspraak, riep de lieer Fimtaen toen. Gij arbeiders hebt een vrede beloofd en gaaft liemi niet. De arbeiders lieten het lieer razen. Op, op, tot den strijd tegen het kapitalisme, vereenigt u met de Bussen en veclit clen b'oedigen klassenstrijd. Wij willen hopen dat de arbeiders die de socialistische vaan volgen verstandiger zullen zijn. De Christelijke arbeiders hebben zich aan den internationalen ijdelen grootspreker nimmer gestoord. Men moet erkennen, dat onder de so ciaaldemocraten één man liet hoofd al tijd koel hield, de heer Henri Polak. In 1918 moest hij niets hebben van het vertoon van den heer Troelstra. Om liet lawaai van Oudegeest en Fimtoien heeft hij steeds gelachen. En zijn onge noegen er over uitgesproken. Thans schreef hij over de leiders va,ri het I.V.V. o.'ml. „Ik liet ze maar praten. Het zou wel' terecht, komen. De heclgcbakorden zou den wel afkoelen in den ijskouden wind der werkelijkheid. De verblinding, gevolg van liet intens staren op de twee dozijn tnlllioenen leden van het I. V. V., waar mede tmen dacht de wereld te kunnen veroveren, zou wel genezen. Degenen onder de leiders van het T. V. V., die zich verbeeldden, dat zij- nu hot lot der mierisehheid voortaan te bestieren zouden hebben en, overkokende van op zich zelf prijzenswaardige ambitie, Europa in alle windrichtingen doorkruisten als voorbo den van de komende groote verandering, zouden wel loeren inzien, dat er voor- loopig meer wind dan richting te vin den is. „Het is dan ook terecht gekomen. De onwrikbare werkelijkheid heefl haar kou de wateren uitgestort over de stroavuur- tjes, die sommigen voor verlerende vlam men hadden aangezien en do hemelbe stormers zijn weer nuchtere Werkers op het aardvlak geworden op een énkele na, die zijn roes niet kan kwijtraken en zich dus maar gaat encanailleeren met andere drinkebroers, kwaadaardiger dan hij1, behept met een boozon dronk, doch die óók, als hij, grijpen naar de maan." De heeren Fimmen en Oudegeest kun nen liet er i ril co doen. Meer wind dan richting het is gees tig en waar gezegd. Heel eenvoudig. Een grappen maker gaf een raadsel op. „Wie kan mij een dier opnoemen, dat oogen heeft en niet kan zien, poolen en niet kan loe pen, maar toch zoo hoog kan springen als de toren." Niemand wist de oplossing. „Wel 't is heel eenvoudig", zei de man, „een hobbelpaard." „Maar die kan toch niet springen", merkte ze op. „Neen, maar de toren ook niet.' VLISSINGEN: Kantoor Wilhelminastraat 19. COLIJNSPLAAT: Inlichtingen bij C. HOOGERHEIDE, Voorstraat 121. TERNEUZEN: Kantoor Nieuwstraat 122. vóór U de afwerking gezien en den prijs gevraagd hebt van een VESTA V S NAAIMACHINE. Alleenvertegenwoordiger voor Walcheren en Noord Beveland N. P. DEKKER, Giststraat, Middelburg. ■naSHOSBSBBB Hoofdkantoor AMSTERDAM Beursstr. Tei. N 7001-5101- 4590. Tijdens de Beurs uit sluitend C 4070. door J. H BREMMERS, Ontvanger der Registratie en Domeinen en candidaat- Notaris te Hulst. KAPITAAL f 55.000.000 RESERVE f 42.000.000 Houdt lederen DINSDAG zitting in HoteB „De Korenbeurs", Groote Markt, GOES Verhuurt safe-loketten en bewaart kisten en trommels met waarden, in hare brand- en inbraakvrije Huisinrichting. Diezerstraat 116 Zwolle heeft steeds een ORGELS in eenvoudige en groote voorraad Buxe modellen in eiken en noten kasten RUILEN REPAREEREN VERHUREN voor Voorschotten (vanaf f 200.op langen en korten termijn. ingaande met het bloeten der schoof 1923 van de behoorende tot het landgoed „Schoonoord" onder de gemeente VLEDDER bij Frederiksoord, ter gezamenlijke grootte van ongeveer 60 Hectaren, met de daarop staande gebouwen (geschikt tot splitsing in twee bedrijven) met uitzondering van een gedeelte van het heerenhuis. De voorwaarden liggen vanaf 4 Juli ter inzage aan de woning. Inschrijvingsbiljetten vóór 1 Augustus in te leveren aan R. J. SCH AAP, Huize „Schoonoord" te VLEÖDER bij Frederiksoord. Voorschotten op courante en incourante EFFECTEN tegen borgtochten en andere zeker heid. Verstrekt geen Credie- ten tegen zakelijke zekerheid. onmiddelbjl verdreven dooreen enkel inwrijving met RICHTER 'ANKER PAirt-EXPELLER ïïlillioenen lijders hebben daaraan hunne genezing te danhens= Richter -i-drogist en— ANffEBL prijs 95u /i <*0/295 Verkrijgbaar to Goes bij Te Zierikzee bij WAARSCHUWING. Koopt geen Pain-Expeller met Duitsche prijzen en verpakking. De Notaris M. C. SCHRAM, te Kruiningen zal op des nam. l'/2 uur (N.T.) te lerseke, op den Iersekschen dam, ten ver zoeke van- en op het Hoefje be woond door dhr. L. P. van Oeveren, voor contant geld, 3 Koeien, een Stierkalf, eenig jongvee, een vet Varken, 2 Loop varkens, Kippen en Hanen, 2 Men- wagens op ijzeren assen, Smith Zaaimachine, diverse Eggen, 3 Sacksploegen, Zeeuvvsche Ploeg, Rolsleper, Veldslee, Snij Pee- en Windmolens, Geeselsteen met paard, Wiedmachine, Graanzeven, Kookfornuis, Stoomvoederketel (180 L.) zoo goed als nieuw, Meijs ontroomer, Melk- en Stal- gereedschap, Graan- en Aard appelzakken, Talhouten, Klaver- ruiters, Harnassement, eenig Huis raad en hetgeen verder ten ver koop zal worden aangeboden. Notaris J. C. KRAM te Kapelle zal op nam. 2 uur (N. Tin de herberg van dhr. C. Meulpolder te Kloetinge, wegens voorgenomen vertrek en verandering van bedrijf, met aanex Bakkerij, Sciaiur, Varkenshok, Er# en Tuin, °P zeer gunstigeu stand gelegen te Kloetinge, aan den Straatweg, wijk A No. 261, kadsectie D No. 622, groot 5 A. 92 c A., voorzien van gas- en waterleiding. Eigendom van en bewoond door den heer iOZ. A. DE JAGER. Het te veilene, waarin goed ren- deerende bakkersaffaire, is te be zichtigen 10, 12, 17 en 19 Juli. Op gebruik bij de betaling, uiterlijk 15 Augustus a.s. Verdere inlichtingen verstrekt de Notaris, De Notaris E. C. VAN DISSEL te Goes, zal op Dissday 10 Juti 1923, des nam. 7 uur (N.T.) in de herberg van C. Meulpolder te Kloetinge, voor dhr. J A. Trimpe-Burger te Kloeting a contant publiek verkoopen: 1. DE ZWARTE BESSEN aan 2123 struiken Seedling, onder Kloetinge in Jachtboek (jonge bosch)4423 str. Goliath aldaar, boomgaard Soetebier; 2531 str. idem aldaar, in de Notenweide; 1503 str. idem aldaar, bij de Zondagschool. 2. BE FRAMBOZEN, 13 Kloetinge in den boomgaard, bij de Zondag school. 3. DE FRAMBOZEN, in de Groote Weide achter Klap: 4. 1.35.42 31.A. Sfooigras, in de Lange Wenden, Q.5S.8S 18.A. E-iaoigras aan de Leiding, 1.1G.50 EJ.A. Waaigras, aan den Breedenweg en den éénmaal daar van om te beweiden tot 1 Nov. 1923 (in 2 perc.); Ouder Kattendijke in Braanjen- hoek: 2.30.60 8-3.A. Hooiland, aan den Straatweg naar Kapelle en den éénmaal daarvan om te beweiden tot 25 Nov 1923 (in 2 perc.). Onder 's Heer Abtskerke: 2.31.71 H.A. Hooiland, (de Non- nenweide) aan den Langen Weg en den éénmaal daarvan om te bewei den tot 25 November 1923 (in 2 perceelen). De Notaris E. C. VAN DISSEL te Goes, zal op des nam 2 uur (N. T.) te Hoede- kenskerke, ten herberge van dhr. J. M. van Belzen (Steigerhuis), krachtens art 1223 B. W. ouder Hoedekenskerkei groot 2 A. 40 c.A. Alles in gebruik bij den eigenaar Jc Louisse. Aanvaarding bij de betaling. Nadere inlichtingen te bekomen ten kantore van den Notaris. DE WILDE HEIJBOER, Deurw, zullen op des voormiddags om lO'/s uur (N- T.) op het hoefje en ten verzoeke vau den heer M. DE PREE te Hoede kenskerke, wegens opheffing bedrijf bestaande o. a. uit: 3 PAARDEN, als: br. bles Merrie 6 jaar met veulen, br. bles Ruin 4 jaar, br. Ruin 7 jaar, zw. Merrie 7 jaar, 3 jaarl. Merries, waaronder ingeschreven Veulenboek. Voorts: 2 gekalfde Melkkoeien, jaarling Vaars, Kalf, 2 drachtige Zeugen aan de rekening, Menwa- gens met ijzeren assen en rongen, 2 Boomstellen met Iangwagens, Driewielskar, 3 Slep< rs, 4 Eggen, 2 Sacks-, 1 Coks- en 2 Zeeuwsclie Ploegen, Sleepbord, Rosmolen en Rolblok, Boomkettingen, Staal draad, 2 Grintbakken, Peemolen, Zwingen, Repen en Pleien, Afhei ningsdraad, Harnassement, enz. De Notaris E. C. VAN DISSEL te Goes, zal op ten verzoeke van de erven van Mej. de Wed. G. v. d. VLIET, ge Jannetje Rottier, te Kattendijke, publish werkoupen s I. des voorm. 11 uur (N.T.) ten lier- berge van dhr. Aarn. Spruijt te Kattendijke met Hoenderhok, Bergplaats en Tuin, op het dorp Kattendijke, wijk A no. (58, groot 3 A. 52 c A. (erf pacht tot 31 Dec. 1982). Op gebruik bij de betaling. Te bezichtigen Maandag 16 en Dinsdag 17 Juli van 2—4 uur N.T. II. des nam. Iuur (N.T.) aan gemeld huis a contant: w.o. geschilderd Boogkabinet, Lin nenkast, eiken Hoekkast, 2 veeren Bedden met toebehooren, Regula- teur, Klok, Kachels, Tafels, Stoelen. Spiegels, Vloerbedekking, Singer- naaimachine, Glas- en Aardewerk, Keukengerief, Meelkist, Tuinbank, Arbeidersgereedschap, enz. enz.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1923 | | pagina 6