I! ie Frofiïicle. ICsrkmeaws. irierwjjs. Staaid Mieaws. Ma enen, allen kath. Gekozen tot buiten gewoon lid E. Regout (kath.). Die van Groningen kozen de hee- ren Schilthuis (v.-d.), aftr.; Mr R. Koppe (a.-r.), aftr.; Mansholt (s.-d.), aftr.; Mid dendorp (r.-k.); E. H. Ebels (v.-b.), en A. H. de Haan (v.-b.), en tot buitenge woon lid den heer J. H. Voerman (c.-h.). De oude samenstelling was 3 vrijz.-dem., 1 anti-rev. en 2 soc.-dem. Uitgevallen is dus de heer N. A. dè Vries (s.-d.). De heeren mr F. Jansen en F. E. H. Ebels, beiden v.-d.), hadden ver klaard geen herbenoeming te wenschen. Die vpn Z u i d-H o 11 a n d hebben, on danks het door J. ter Laan uit een oog punt van wenschelijklieid en billijkheid opeischen van een zetel voor de fractie der S. D. A. P., .herkozen alle leden van Ged. Staten, n.l. de heeren Limburg (v.-d.), von Fisenne (r.-k.); Kolkman (r.-k.); H. de Wilde (a.-r.); Rutgers (a.-r.); Schok king (c.-li.), en Visser van IJzendoorn (v.-b.) buitengewoon lid, met uitzondering van mr V. IJ. Rutgers, die de benoeming in beraad hield (volgens de wet is de tijd van beraad acht dagen). De herkozenen behaalden van 42 tot 66 stemmen. Do meeste had Limburg (v.-d.), omdat gansch de rechterzijde hem stemde, de minste had Rutgers, omdat, niettegenstaande de afspraak tusschen links en rechts om te laten zitten wat zit en dus al de aftre denden te herkiezen, 20 liberalen op Scha per (s.-d.) stemden. Hetzelfde geschiedde ook bij de stemming op de overige recht- sche candidaten: H. de Wilde had er 54, de overigen 51 en 52, en stemden elf li beralen op Schaper. Die van Friesland kozen de heeren K. de Jong (s.-d.), aftr.; S. Dijstra (a.-r.); Gerbrandy (a.-r.) aftr.; S. W. de Jong (r.-k.); Geerts (s.-d.), aftr.; Okma (c.-h.), aftr.; Fricke (chr.-soc.) buitengewoon lid. Uitgevallen zijn de heide liberalen v. Wei deren Rengers en Eisma, terwijl het bui tengewoon lid s.-d. was. Voor wie één a.-r., één r.-k. en één chr.-soc. werden gekozen. Die van Gelderland kozen de 'liee- ren H. W. J. Sannes (v.-b.); A. D. P. V' v. Löben Seis (a.-r.); W. B. Kronenburg (r.-k.); jhr. mr H. C. van Nispen tot Pan- nerden (r.-k.); H. de Liefde (c.-h.); mr dr H. P. de Wilde (v.-d.). (Thans bestaat het college uit 2 r.-kv 1 v.-d., 1 a.-r., 1 c.-h. en 1 v.-b.). De) anti-rev. zetel, vacant geworden door de niet-herkiezing van den heer v. Hoog straten tot lid der Staten, wordt door een v.-d. ingenomen, en een r.-k. zetel door een c.-h. Tot buitengewoon lid werd gekozen L. F. J. M. baron van Voorst tot VoorsL kath., met 34 stemmen. Die van Overijssel hebben bij eer ste stemming gekozen de aftredende le den G. H. P. Bloemen (r.-k.), mr H. van der Vegte (a.-r.); J. M. baron van Voorst tot Voorst (r.-k.); J. W. J. baron de Vos van Steenwijk (c.-h. en) H. J. Jordens (v.-b.). Na herstemming met den heer W. van der Sluis (s.-d.) werd herbe noemd de heer P. D. Beersema (r.-k.). Als lid der Staten, bedoeld bij art. 89 der Provinciale wet werd benoemd de heer P. Plantenga (a.-r.). Die van Drente kozen de heeren K. Brok (s.-d.) met 28 van de 33 uitge brachte stemmen, 5 stemmen blanco; J. Huges (v.-b.) met 28 van de 33 stemmen, 5 stemmen blanco; G. C. Lunsingh Meyer (v.-d.) met 27 van de 33 stemmen, 6 stemmen blanco; B. Schuurman (a.-r.)met 127 van de 33 stemmen, 6 stemmen blanco, allen aftredende leden. Die van Zeeland (zie ons vorig num mer) herkozen de katholieke leden van Rompu en Fruijtier, benevens v. d. Weijde (v.-b.) en mr Dieleman (a.-r.). Ge kozen in de vac.-Gerlach v. St. Joosland (a.-r., die bedankt had) dr Merckens (a.-r.); ïn de vacature-Sprenger (v.-b.), die be dankt had, mr R. M. van Dusseldorp, C.-h.; en in de vacature-de Veer (a.-r.) buitengewoon lid, die bedankt had: mr H. F. Lantsheer, c. h. De vrijz.-dem. stemden iederen keer blanco, de St.-Geref. en Soc.-Dem. tel kens óp een lid hunner fractie. Die van Noor d-H o 11 a n d de aftre denden Gerhard en Michels (s.-d.), v. Lennep (c.-h.) en Hendrix (kath.), en in de vacatures: Kooiman (v.-d.), Bomans (kath.) en Douwes (a.-r.), buitengewoon lid. De Staten hebben daarna tot lid van de Eerste Kamer gekozen, in de vacature- J. Douwes Jr. (a.-r.), voor de nog loopende zittingperiode (tot den derden Dinsdag in September) den heer mr A. Slob (a.-r.), burgemeester van Haarlemmermeer, bij tweede vrije stemming, met 36 stemmen, tegen 19 op Polak (s.-d.), 9 op Boisse- vain (v.-b.), 5 op v. d. Bergh (v.-d.), en 5 blanco. De scheuring in het N. A. S. De Amsterdamsche Plaatselijke Federa tie van arbeiders, werkzaam in de Voe- dings- en Genotmiddelen, Chemische- en Fabrieksmatige bedrijven, welke geen ge noegen nam met de afscheiding harer lan delijke federatie van het N. A. S., heeft zich thans rechtstreeks bij genoemde vak centrale der onafhankelijke vakbeweging aangesloten. Zij besloot tot afscheiding van de landelijke federatie. Ook de afdee- ling Leiden besloot tot afscheiding van de landelijke federatie en tot aansluiting bij het N. A. S. Land- en Tuinbouwongevallen- w e t. De Minister van Arbeid heeft bepaald: De werkgever of de voor de nakoming der verplichting aansprakelijk gestelde persoon, tot wien door den voorzitter eener commissie van scheidslieden een schriftelijke kennisgeving is gericht, is verplicht zorg te dragen, dat aan het lid of plaatsvervangend lid, in die ken nisgeving aangeduid, vrijaf wordt gege ven overeenkomstig de bepalingen der volgende artikelenAan leden of plaats vervangende leden, die, om de bijeen komst eener commissie van scheidslieden te kunnen bijwonen, moeten reizen van elders naar de gemeente, waarin de bij eenkomst wordt gehouden, wordt vrijaf gegeven van af 1 uur vóór het tijdstip» waarop zij moeten afreizen om tijdig aan wezig te kunnen zijn, tot 1 uur na het tijdstip, waarop zij, na afloop der hijeen- i komst zonder onnoodig oponthoud ver trekkende, kunnen zijn teruggekeerd. Voor de toepassing van de bepaling van het eerste lid wordt aangenomen: lo. dat gereisd wordt op doelmatige wijze, zooveel mogelijk met gebruikmaking van openbare middelen van vervoer; 2o. dat afstanden van niet meer dan 5 kilometer te voet worden afgelegd; 3o. dat de heenreis geheel volbracht wordt op den dag, aan de bijeenkomst voorafgaande, indien die reis door het lid of plaatsvervangend lid, om tijdig in de bijeenkomst aanwezig te kunnen zijn, op dien dag moet worden aangevangen; 4o. dat de terugreis geheel wordt af gelegd op den dag, volgende op dien, waarop de bijeenkomst is gehouden, in dien de reis op den dag, waarop de bij eenkomst is gehouden, niet geheel kan worden ten einde gebracht. Aan leden of plaatsvervangende leden, die de bijeenkomst eener commissie van scheidslieden kunnen bijwonen zonder daartoe van elders te reizen naar de ge meente, waarin de bijeenkomst wordt ge houden, wordt vrijaf gegeven van af 1 uur vóór den aanvang der bijeenkomst tot 1 uur na afloop daarvan. Landarbeiders naar F r a n k r ij k. Medegedeeld wordt, dat er nog steeds gelegenheid bestaat voor landarbeiders, die op de hoogte zijn met landbouw- werk, om in Frankrijk werk te verkrij gen. In het laatst van Juli en in den loop van Augustus kunnen groepen van' personen, bekend met het maaien, binden, enz. van koren, in den graanoogst ko men werken. Zij kunnen, zoo zij dit wen schen en dit geldt ook voor z.g. hooiers na het eindigen van het hooi- seizoen en. van den graanoogst werk vinden bij het aardappel- en bieten- rooien, enz. Personen, die als landarbeider ,of als seizoen-arbeider in den landbouw in Frankrijk willen werken, kunnen zich op geven bij de arbeidsbeurzen en bij de correspondenten der arbeidsbemiddeling in hun woonplaats. Eveneens worden in lichtingen verstrekt door den Rijksdienst der Werkloosheidsverzekering en Ar beidsbemiddeling. Uit den Parlementairen Bijen- k o r f. „Het Handelsblad" schrijft: „Ook in het afgeloopen zittingsjaar heeft het Parlement weer ontzaglijk veel afge daan. De Tweede Kamer zond, buiten de begrootingswetten, ongeveer 300 wets ontwerpen naar de Eerste, welke deze reeds bijna alle afdeed. Voorts behan delde ze 15 interpellaties en een vijftigtal inlichtingen op adressen, verslagen en moties. Onder de behandelde wetsont werpen waren: de Rijnvaartregeling van Versailles, de nieuwe Jachtwet, de Ar- beidsgeschillenwet, de Dienstweigerings- wet, de wijziging der Erfopvolging, de wijijziging der Huurwetten, de nieuwe wijze van samenstellen der Eerste Kamer, hef Schoenenwetje, de wijziging der L. O.-Wetj die der H. O.-Wet, de Oosten- rijksche leening, het Hanzewetje, enz. Er liggen dan ook bij de Tweede Ka mer, nog slechts 29 wetsontwerpen on afgedaan, die geheel voor openbare be handeling gereed waren (o. a. de oer-oude Administratieve Rechtspraak, de Onrecht matige Daad, de Zondagswet, de Rechts toestand en het Psychopathenontwerp), terwijl trouwens van een zestal daarvan (waaronder de Vlootwet) de behandeling reeds was aangevangen, doch weder ge schorst. En nog niet in de afdeelingen onderzocht zijn nog slechts 16 wetsont werpen. Zoodat er ook dit jaar op den ijver van het Parlement zeker niet veel is aan te merken. Waarbij men echter wel moet bedenken, dat dit elk der Ka mers in haar geheel betreft. Want er kan veel worden afgedaan met heel wei nig aanwezige leden. Vaak zelfs juist dan het meest! Er zijn immers, in den parle mentairen bijenkorf, heel watdarren. Die wel luid gonzen, maar geen honing maken. 'En die kan men bij het werk best missen." al (zoo voegen wij er bij) strijken zij toch met de anderen weke lijks hun j,verdiende" honderd gul den op. Eerste Kamerverkiezing. De R.K. Statenclub in Zeeland heeft be sloten candidaat te stellen voor de Eer ste Kamer de heeren: E. B. Dumoleijn notairis te Hontenisse en F. J. M. L. van Waesberghe, burgemeester van Hulst, beiden lid del' Staten. Dieze lijst zal wor- den verhouden met de R.K. lijst in Noord- Brabant. De beide andere bij dezen groep behoorende provincies Utrecht en Lim- buTg zullen ieder ©en afzonderlijke lijst indienen, die niet verbonden zullen wor den. Naar wij Vernemen, zal er in de eerste twee jaar nog geen sprake zijn van verplaatsing van de marinestaf van Middelburg naar Vlissingen. In een bericht uit Kapelle over het ontslag van dhr 'Tamminga van onzen correspondent, hadden wij ter goeder trouw het woord „eervol" ingelascht. Thans blijkt ons, dat wij met deze inlas - sching buiten ons boc-kje gegaan waren. Peccavi In het verslag van de ochtendzit ting der Staten van Zeeland van gisteren is weggevallen, dat bij de stemming voor leden van Ged. Staten bij die voor de plaatsen, waarin de heeren v. d. Weijde en van Dusseldorp werden gekozen, slechts 40 leden mede stemden; de hee ren Adriaanse en Welleman hadden de vergadering tijdelijk verlaten. Middelburg. Het eerste abonnements concert in het Schuttershof was gisteren vrij goed bezocht. Het Middelburgsch mu ziekkorps bracht een met zorg gekozen programma ten gehoore, waarvan ieder nummer een dankbaar ap'plaus genoot, terwijl Scène des Marionettes van den directeur, den heer Jan Morks, mioest worden herhaald. Vlissingen. Alhier wordt op 2 Augus tus een kinderstrandfeest georganiseerd, waaraan ongeveer 2000 kinderen zullen deelnemen. lerseke. Dhr M. van Poelje jr had Woensdagavond het ongeluk dooir ver keerd rijden van een wielrijdster met zijn motor in de watergang nabij de hoeve van Die Putter te rijden en zijn been te breken. Na door dr Klinkenberg voofl'- loopig 'te zijn verbonden is hij per auto naar huis vervoerd. Kruiningen. Uitslag van den op 9, 16, 23 en 30 Juni j.l. gehouden schietwed strijd, uitgeschreven door de „Kruining- sche Burgerwacht". Afd. A korps wed strijd met scherp, 100 M. Ie pr. verg.-zilv. med., aangeb. door den Weled.geb. heer II. C. A. Vermeulen van Kruiningen, „Jan van Glymes", Ber gen op Zoom, 227 p.; 2e pr. groote zilv. med., aangeb. door de Edelachtb. hee ren Burg. en Weth. van Kruiningen, Bur gerwacht Nisse, 219 p. Buiten mededin ging: Burgerwacht Kruiningen, 212 p. (41); 3e pr. zilv. med., aangeb. door den Ned. Bond van Vrijw. Burgerwachten, ,Schiet- vereeniging lerseke, 212 p. (38); 4e pr. bronzen med., aangeb. door de Vereen. „Volksweerbaarheid", Schietvel'. Grijps kerke, 208 p. Hoogste korpsschulter, zilv. med. met inscriptie, voor loting komen in aanmer king: P. Wondergem, Kruiningen, 47 p. (49); C. J. Bos, Nisse, 47 p. (9); A. Boer, Bergen op Zoom, 47 p. (9); J. de Haas, Bergen op Zoom, 47 p. (9l). Afd. B. Personeele baan met scherp, 100 M. 1. L. Meijler, Goes, 49 p.; 2. C. J. Bos, Nisse 48 p.; 3. J. van Dalen, Wemel- dinge, 4744 p.; 4'. A. van Koeveringe, Waarde, 4741 p.; 5. J. van Koeveringe, Waarde, 4646 p.; 6. Jac. Luteijn, 's-H. Abtskerke, 4643 p.; 7. Antheunis, Ber gen op Zoom, 4642 p.; 8. L. Meijaard, Kruiningen, 4641 p.; 9. C. Moelker, 's-Gravenpolder, 4640 p.; 10. J. J. P. de Raad, HansweerE, 4636 p.; 11. W. van Liere, 's-H. Abtskerke, 4547 p.; 12. Kortleve, Bergen op Zoom, 4546 p.; 13. C. v. Oosten, Bergen op Zoom, 45— 44 p.; 14. J. de Haas, Bergen op Zoom, 4544 p.; 15. F. J. S. van der Peijl, Hams weert, 4543 p., en E. Houtman, Kruiningen, 4543 p. (tusschen de twee laatsten loting). Afd. C., Vrije baan. Scherp, 100 M le pr. A. Boer, Bergen op Zoom, 89 p. (8/29); 2e J. de Haas, Bei'gen op Zoom, 294 p. (96); 4e G. Duindam, "Kruinin- 88 p. (6/29); 4e A. van Loon, Bergen op Zoom, 88 p. (4/29); 5e J. J. P. de Raad, Hansweert, 88 p. (3/29); 6. F. J. S van der Peijl, Hansweert, 88 p. (29, 8/281; J. O. J. Bos, Nisse, 88 p. (29, 2/28)8e 8e Kortleve, Bergen op Zoom, 87 p. (10/29); 9e J. J. Hoogvliet, Baarland, 87 p. (2/27); 10e A. van I waarden, Krui ningen, 86 p. (27). Afd. D>. Eerebaan met scherp. 100 M. le pr. zilv. med. met inscriptie, G. Duin dam, Kruiningen, 47 p.; 2e zilv. med. met inscriptie, bij loting voor Kortleve, Bergen op Zoom, 46 p.; J. de Haas, Ber gen op Zoom, 46 p. en F. J. S. van der Peijl, Hansweert, 46 p. Afd. E. Korpswedstrijd met buks. 12 M. Buiten mededinging: Burgerwacht Krui ningen 460 p. (87). le pr. groote zilv^. med. aangeboden door den Ed. Achtb. Heer burg. der gem. Kruiningen. Schiet- vc-reeniging Kloetinge, 460 p. (85). 2e pr. zilv. med. aangeb. door den Kring van Burgerw. „Zuid-Beveland". Jan van Gl.vmes", Bergen op Zoom, 455 p. 4e pr. Med. aangeb. door den Commandant Land storm-verband Zeeland. Burgerwacht Wè- meldinge 448 p. Hoogste korpsschuttel' S. Dekker, Kloetinge, 99 p.; A. Boer, Bergen op Zoom, 99 p. (loting). Afd. F. Vrije baan-wedstr. Buks '12 M. 1. J. J. P. de Raad, Hansweert, 294 p. (5/97); 2e J. de Haas, Bergen op Zoom, 294 p. (97); 3e J. Zuidweg, Biezelinge, 294 p. (96); 4e G. Duimdam, Kruinin gen, 293 p. (97); 5e L. Meijaard, Krui ningen, 293 p. (3/96); F. J. S. v. d. Peijl, Hansweert, 293 p. 96-2/9594- 6/93); 7e A. Boer, Bergen op Zoom, 293 p. (96-2/95-94); C. v. Oosten, BeTgen op Zoom, 292 p.; 9e S. Dekker, Kloetin ge, 290 p.; 10e M. G. van der Wiiele, Goes, 288 p. Afd. G. Eerebaanwedstrijd. Busk 12 M. le pr. zilv. med. met inscriptie: A. Boer, Bergen op Zoom, 98 p. (19); 2e pr. zilv. med. met inscriptie: J. de Haas, Bergen op Zoom, J. v. Loon, Be'pgcnop Zoom, (loting). Afd. H. Vrije baanwodstr. Cylinder 12 M le pT. P. Kloosterman, Nisse, 174 p.; 2e J. de Wolf, Grijpskerke, 172 p. (57); 3e Koets, Grijpskerke, 172 p. (2 56)4o S. Dekker, Kloetinge, 172 p. (2/55) 5o J. J. P. de Raad, Hansweert, 169 p. (56); 6e C. J. Bos, Nisse, 169 p. (54); 7e W. van Liere, 's Heer Abtskerke, 169 p. (53) 8e C. Eversdijk, Kloetinge, 164 p.; 9o J. v. 'Liere, Kloetinge, 163 p.; 10e Tol- hoek, 'sHeer Abtskerke, 162 p. Afd. I. Eerebaan-wedstr. Cylinder 12 M. le pr. zilv. mod. met inscriptie, loting voor J. J. P. de Raad, 58 p., S. Dekker, Kloetinge, 58 p. en P. Kloosterman, 58 punten. Die prijsuitreiking zal plaats hebben op Zaterdag 7 Juli a.s., des avonds te 6 uur (Zomertijd) in 't hotel „Die Koren beurs" te Kruiningen. Arnemuidsn. Woensdagmorgen streek 'n zwerm bijen neer in den schoorsteen van de woning van mej. wed. De Smidt al hier en kwamen door den schoorsteen de woonkamer binnen. Door het vele stoken trachtte men de bijen uit den schoor-' steen te verdrijven, .hetgeen gedeeltelijk gelukt is. Colïjnsplaat. Zondagmorgen bleef de 58-jarige A. G. alhier ongewoon lang weg van liet melken, zoodat men eens op onderzoek uitging. De man lag dood achter de koeien. De ontboden genees heer constateerde ,dat hartverlamming een einde aan zijn loven had gemaakt. (,,G. Grt") St. Philipsland. Toen Dinsdag de voer man N. met een voer hooi het dorp kwam inrijden, raakte zijn 3-jarig zoon tje onder den wagen. Het kind is aan de gevolgen overleden. („M. C.") Ned. Ilerv. Kerk. Drietal te Baambrugge, J. A. Broers, O.-I. pred. met verlof, te Hattem, J. J. Homburg te Goes, en A. J. van Wijn gaarden te Westmaas. Geref. Kerken. Bedankt voor Culemborg door 'J. E. Vonkenberg te Amersfoort. Jubileum D. Spoel. Op den lOen Juli a.s. hoopt de heer D. Spoel, evangelist te Zwindersche Veld, te her denken dat hij 25 jaren als evangelist werkzaam is. Van 1893 tot 1910 was hij voorganger der Vrije Evangelische Ge meente te St. Oedenrode-Retranchement, daarna was hij 4 jaren werkzaam als bondsevangelist te Oostburg en vanaf 1914 arbeidt de heer Spoel als zoodanig, in zijn tegenwoordige standplaats. (De heer Spoel is een zoon van wijlen ds Spoel uit Poortvliet, en een zwager van wijlen ds Joh. Visser, predikanten in de Geref. kerken; laatstgenoemde o. a. te lerseke). Ds P. van Hoven, Geref. pred. te Meliskerke, is sedert eenige dagen ern stig ongesteld, tengevolge van een bloed, spuwing. De behandelende geneesheer acht echter herstel niet uitgesloten, doch absolute rust is voorgeschreven. De classis Walcheren der Geref. Kerken besloot in haar Dinsdag gehou den vergadering Lij. de Gen. Synode als haar oordeel uit te spreken, o.a. dat de legerpredikant geen staatsambtenaar mag zijn, doch benoemd dient te worden door een zendende kerk, die ook zorg draagt voor instructie en salariëering, en aan welke kerk de legerpredikant jaarlijks rap port dient te brengen. Verder, dat de clas sis van meening is, dat invoering van de door dep. voorgestelde nieuwe gezangen ongewenscht is, daar deze voor de kerken onbruikbaar zijn. Voorts om in de nieuwe liturgie schuldbelijdenis en absolutie te doen vervallen en votum en groetzegen te doen voorafgaan door een Psalmvers. Het kerkgebouw (Hervormd) te Ha- rencarspel, vroeger hoofddorp van de heerlijkheid van dien naam met zijn on regelmatig, driezijdig gesloten koor, is met preekstoel en klankbord voor afbraak ver kocht a f 1230 omdat er te weinig kerkgangers waren. De Synodale Commissie heeft de goedkeuring van het beroep van ds Pijn- acker Hordijk te Nijehorne bekrachtigd. Wat in ons vorig no. omtrent ds Zandt te Delft gezegd wordt, is zeer overdreven weergegeven. Bovendien was 't niet hij doch ds Lekkerkerker die zijn afkeuring had uitgesproken, die ook niet heeft gezegd dat dit spel gespeeld werd door dronken studenten, maar dat in dit spel sprake is van de hoofdzonden die door de wetenschap kunnen over wonnen worden, waaraan de leeraar heeft toegevoegd: dat kan je goed merken als de heeren bezopen uit de kroeg komen. Herdenking mar te laren. Zondag is te Brussel kerkelijk het feit herdacht, dat vóór 400 jaren de eerste martelaren aldaar levend werden ver brand. Van Geref. zijde schrijft men ons uit de hoofdstad van België: De Gereformeerde Kerk van Brussel heeft aan die openbare betooging geen deel genomen, vooral ook omdat het grootste aantal van de leiders daarvan, het modernisme is toegedaan, en dus niet kan gerekend worden te behooren tot het geestelijk nakroost dier marte laren. Al zijn we door een groote klove ge scheiden van de Roomsche Kerk, geen enkele geestelijke gemeenschap kan, noch m;ag er bestaan met hen, die de hoofd waarheden van ons Christelijk geloof loo chenen. Uit Gent schrijft men ons: Zondag herdacht onze leeraar, L. Holt- rigter, hoe voor 403 jaar de martelaren van het Protestantisme in deze gewesten Jop den brandstapel hun leven eindigden. De heide godsdienstoefeningen droegen meer het karakter van uren 'des gebeds, aangezien in deze week gemeenschappe lijk het feit zelf zal herdacht worden. In een tweetal predikatiën zijn wij' tot die herdenking voorbereid. Dies morgens werd gepredikt over Openbaringen 2:811 en des avonds over2 Samuel 2315 middelste gedeelte. (Wij hebben terstond begrepen dat 't daar niet de echte herdenking was, al was er dan ook een Chr. historisch lid van de Nederlandsche Tweede Kamer bij. Het verslag in de liberale pers zwaaide te veel met „gewetensvrijheid", en bur gemeester Max, een liberaal, vond de demonstratie juist hierom zoo aantrekke lijk, omdat hier geen verheerlijking van het geloof dier martelaren bedoeld werd, maar van hun ideaal der vrijheid van denken. Ook de sprekers waren meeren- deels er vlak naast, ook al sprak een hunner over het „drama" van 1 Juli 1523.) Geslaagd te Utrecht voor het can- didaatsexamen wis- en natuurkunde de heer P. II. v. d. Ley. En te 's-Graven- hage voor het stuurliedenexamen groote vaart le stuurman F. Visser, C. Ree, G. D'uinker en J. de Raat. Hulst. Eindexamen R.K. Handelsschool. Geslaagd de heeren F. en G. Everaert en mej. C. Blommaert, allen te Hulst, en de h.h. G. Kas, J. Kouijzer en J. Struijlaert, allen te Hontenisse. Middelburg. Wegens uitbreiding be noemd tot onderwijzer aan de Chr. Bur gerschool alhier, de heer A. Louwerse te Harmeien. Ongelukken. Uit zijkanaal B- onder Spaarndam is opgehaald het lijk van een Duitsche dienstbode, die sinds eenige dagen uit Bloemendaal, waar zij in betrekking was, vermist werd. Te 'Heusdcn is een 8-jarig- meisje, dat plot seling achter een wagen vandaan kwam, doelt ©en auto overreden en aan de ge volgen overleden. In de Oranje-Nas- saumijn II te SchaesbelTg werd de 49-ja- rige mijnwerker J. A. door vallend ge steente getroffen en ernstig aan de borst en voorhoofd gewond. Zijn 22-jarige zoon die op denzelfden post arbeidde, had ge tracht zijn vader onder het vallend ge steente weg te trekken, doch hij kreeg daarbij zelf een steenmassa op het lichaam waardoor de jongeman een been brak en verschillende andere wonden bekwam. Beiden werden naar het hospitaal ver voerd. De oude A. is aan de gevolgen overleden. Een 60-jarige man te Haar lem is, toen hij op een vrachtwagen wou springen, gevallen. Hij- bezeerde zich ern stig aan de buik en is aan de gevolgen overleden. Te Finsterwolde is de tij delijke kantoorhouder der posterijen J. P., ongehuwd, verdronken bij het baden. Toen de ouders afwezig waren, speel de te Zwolle een 16-jarige knaap met een repeteer-rezolver. Na eerst in schijn op zijn zusje geschoten te hebben, richtte hij het wapen op zichzelf. Het ging af en trof hem in het hoofd. Hij verloor onmiddellijk zijn bewustzijn en werd naar het ziekenhuis vervoerd. De knaap werd daar terstond geopereerd, doch is reeds denzelfden avond aan de gevolgen over leden. Een heer uit Gilze, die bij het Liesbosch met zijn motor in botsing kwam met een fietser, viel daarbij: zoo ernstig, dat hij zonder tot bewustzijn gekomen te zijn aan de gevolgen is overleden. - Dinsdagavond kwam te Gouda uit de rich ting Oudewater een race-auto, die aan de races te Bussum had deelgenomen en op de terugreis was naai' Rotterdam, be stuurd door dhr Stortenbeker, een bekend gangmaker. Een vrachtauto willende pas- seeren reed de auto van den dijk, onder vele tuimelingen, de inzittenden sprongen er uit, doch de heer S. werd met zware kneuzingen van o-nder zijn auto uitge haald. Op de Prinsengracht te Am sterdam sprong gisteren een bemande flesch met zwavelzuur, welke stond op een auto van de Pharmaceutische Han- delsvereeniging. Het brandende vocht ver wondde een 8-tal voorbijgangers aan ar-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1923 | | pagina 2