ER N. van elen. 37e Jaargang stoffen. Donderdag 5 Juli 1923 ï.zwarteBessen, lurgerhnis, huishouding Buitenland. Rundvleesch. Bessen, luimen, p te koop, mstbode •houdster Gemeenteraad van Middelburg. '%o SSI sa a P iïïi ~r^.' lorzien van lad, bijC. BOONE, [l K 78, Middelb. koop contant |lm. 1920 struiken leente 's-Graven- voor ieder afzon- eren vóór of op II TJRGER te Kapelle 6. Aanwijzing doet OOP: [den. Adres [huis, Middelburg. OOP: LR, Fruitkweeker |lf, bij de Wed. S. lit. Laurens. te der vrouw zoo j gezin, liefst van tijd. Brieven let- dit blad te Goes. Ha. s. de dreu middelbaren leef- nend persoon. Orukkers-Explsitanten: ODSTLBRAAN 8l LE COINTRE - GOES Bureaux: Lange Vorsistraal 68—70. Goes Tel.: fiedac i no. II: Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. R Bureau van dit Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUtJ, L. Burg. Tel. no. 259 FEL BESTREDEN EN TOCH VOOR. Het wetsontwerp, liet laatste der dooi de Tweede Kamer vóór het reces veel besproken, ,fel bestreden en ten slotte door al die Kamerleden, welker steun meer werkelijk effect kan hebben (de uit drukking is van de redactie van „De Nederlander") goedgekeurde ontwerp, tot wijziging van hoofdstuk VII B (financiën) der Staatsbegrooting voor het loopende dienstjaar, ter voorziening in de uitgaven, voortvloeiende uit de maatregelen, welke door het Rijk, in verband met moeilijk heden, waarin Hanzekredietbanken vor keeren, zijn getroffen, heeft aanleiding gegeven tot groot misverstand. Door alle partijen en kringen waarde de vrees rond, dat met dit ontwerp steun aan de Hanze banken van Den Bosch en Utrecht be doeld werd. Had de minister van financiën, een staatsman met nuchteren zin begaafd, door kloeke consequentie van beginselen geleid, op 27 Juni, den dag der behan deling, terstond het woord kunnen voeren, menige onjuistheid zou gezwegen zijn geworden, menige vergissing zijn voorko men, menige „draai" onnoodig zijn ge weest. Doch, gelijk de minister later meedeel de, van zijn voornemen om het eerst te spreken had hij moeten afzien, dewijl eenige Kamerleden hem verklaard had den, eerst te willen spreken. Wij zullen de lezers niet vermoeien met aanhalingen uit redevoeringen, welke totale onbekendheid met, of minder ge zette lezing van de Memorie van Toe lichting verrieden. Wij stellen eenvoudig het feit vast, dat in de afdeelingen ver zet tegen dit ontwerp was gevoerd, .en bezwaren werden geopperd, welke na betere bestudeering der Memorie van den minister werden losgelaten. Wij noemen in dit verband alleen den naam van den heer Marchant, die van deze meer ge zette kennismaking blijk gaf door zich niet onvoorwaardelijk tegen het ontwerp te verklaren. De rede, door den minister nog dien zelfden djg in antwoord op de oppositie uitgesproken, had bij sommige leden al eenige aarzeling teweeg gebracht. En toen hij den volgenden dag het eenig artikel, «enigszins gewijzigd, nogmaals verdedig de, bleek het verzet gebroken. De tegen standers moesten hun verzet opgeven, toen het eenig artikel van het ontwerp' als volgt bleek te luiden: „Uitgaven, voortvloeiende uit afloo- pende garanties, door het Rijk aan de Algemeene Centrale Bankvereeniging voor "den middenstand en de Neder- landsche Bank verleend ten behoeve van credietwaardige middenstandsbe- drijven, die ten gevolge van moeilijk heden, waarin middenstandscrediet- hanken verkeeren, buiten staat zouden geraken hunne bedrijven voort te zetten." Hierin nu komt niets voor dat vrees voor geldelijke uitkeering aan de Hanze- banken wettigt, gelijk de minister dan ook herhaaldelijk herinnerde. Immers het was hem niet te doen om deze banken1 in hun moeilijkheden te hulp te komen. Hij had niets anders op het oog dan hef algemeen belang. Het middenstandscrediet was in gevaar gekomen, en daarmede ook het econo misch leven. Wanneer de Lands-overheid hier niet ingrijpt, zoo meende hij, en zoo meenden ook de Kamerleden, die de stukken kenden Marchant, Colijn, Dres- selhuys, en anderen zoo zou de werk loosheid toenemen; fabrikanten en an dere werkgevers zouden in ongelegenheid komen en aan hun „werknemers" de loo- nen niet kunnen betalen, dus bij de werk loosheid verarming. Derhalve niet de Banken helpen, maar het crediet aan solvabele credietnemers garandeeren, was eisch van het oogen- blik. Waarborgen belmoren te worden, Terleend ten behoeve van credietwaar dige middenstandsbedrijven en op dat „middenstands" valle hier alle nadruk die ten gevolge van moeilijkheden, waar in middenstandscredietbanken verkeeren, hui ten staat zouden raken die bedrijven, voort te zetten. Het is er derhalve ver van daan dali aan de Hanzebanken, hetzij rechtstreeks, hetzij indirect, steun moet worden ver leend. De minister constateerde dan ook in bedoelde zitting van 27 Juni: „Die banken kunnen bij dit ontwerp geen belang hebben. De kredieten wor den piet verstrekt ter afbetaling van de bij die Hanzebanken opgenomen kredieten, maar alleen ter voortzetting van het bedrijf. Alleen dit belang kunnen de Han zebanken nog hebben dat, wanneer haar kredietwaardige debiteurs in staat gesteld worden door te werken, deze in de toe komst in staat zullen zijn hun oude schulden af te doen. Maar daartegen zal VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG Abonnementsprijs: Per 3 maanden, tranco per post, f 3.— Losse nummersf 0.05 Pr ij s der Advertenfiën: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 et. Bij abonnement belangrijke korting. k»«ra»nwnew»-ihw ahïjw wel niemand bezwaar hebben, dat men welvaart in stand houdt en dat dan die welvaart in staat stelt schulden af te doen zelfs aan de Hanzebanken." Dit laatste nu, daar komt 't dunkt ons op aan. Welvaart in stand houden. Bedrijven, die gevaar loopen stop gezet te moeten worden, te hulp komen opdat zij zich kunnen blijven bedruipen. Arbeiders die gevaar loopen werkloos te worden de gelegenheid waarborgen om aan 't werk te kunnen blijven. En dat niet door mid del van Staatsgeld, dus ook niet met geld van de belastingbetalers, ook niet met geld „van Protestanten om Room- «-schen op de been te helpen houden", zooals men 'te voren gedacht heeft en nog wel gebazeld wordt, maar met ga rantie. De Algemeene Centrale Bank zal kredieten verleenen, onder garantie van den Staat voor de helft. Vier miljoen zal noodig zijn, en de Staat garandeert hiervan hoogstens twee miljoen, doch zonder een cent uit te geven. De risico die de Staat met dezen maatregel draagt, ligt als het ware vast aan drie ankers: lo. de A. C. B.; 2o. de Nederlandsche Bank; 3o. de Regeering. En met deze drie factoren staat het vast, dat alleen de volkomen solide posten zul len worden gefinancierd, en al het an dere zal worden afgewezen. Of wij dan dezen maatregel toejuichen? Maar dat doet de Minister zélve ook niet. Hij heeft vooropgesteld en duidelijk uitgesproken: de Hanzebanken mogen ver dwijnen. Zij zijn slechts de voertuigen van het middenstandscrediet. Maar dat middenstandscrediet zelf dat moet blij ven. En met dit crediet al hetgeen er aan vast zit. Maar wordt hier nu weer niet een stuk Staatszorg ingevoerd? Gaan wij weer niet een stap verder in de lijn van Staats socialisme? Heeft de „omzwaai" der sociaal-democraten, die ten slotte, on danks en na al hun gesputter, voor de tribune natuurlijk, allen voor stemden, ons niet wat te zeggen? Zeer zeker, ook dit zal de minister wel met u eens zijn. Maar het zijn, gelijk nu al sedert zoovele jaren, de abnormale omstandigheden, die tot dergelijke ab normale maatregelen dringen. Immers pre cies als in de oorlogsjaren trouwens die zijn er .nog! Het is er mee, gelijk „De Nederlander" dezer dagen zoo terecht herinnerde, wan neer daar overstrooming dreigt, waagt men het kostbaarst materiaal en de laat ste lichaamskrachten, om te trachten den dijk to stutten. Distributie-regelen, invoer verboden, huur-wetten, Rijksuitdeelingen en beslagleggingen, uitvoerverboden, ver schillende geldelijke maatregelen tot on dersteuning van bedreigde bedrijfsgroepen (laatstelijk nog het verleenen der waar borgen tot instandhouding der haring- visscherij en het toestaan van credieten aan bedreigde tuinders) al deze daden zijn in strijd met goede economische po litiek maar het was oorlog en het heet thans vrede. Als God de harten niet week maakt, dat er werkelijk vrede kqme, dan zal nog wel meer moeten gebeuren. En dat nu door deze ingrijping het meest een Roomsche streek zal op de heen gehouden worden; laat 't zoo zijn. Maar dan toch een streek, die deel is van 't geheel, van Nederland, een nijver volkje dat niet aan revolutie of bolsje wisme doet, maar welks ideaal is te mo gen arbeiden voor 't dagelijksch brood, 't Is waar, de Brabantsche industrie leeft voor een groot gedeelte van de door Hanze-instellingen haar verleende credie ten, doch, wij zeggen dit „Het Utr. Dag blad" na, wanneer die credieten thans niet op een andere wijze worden verze kerd, dan zijn zeker veertigduizend ge zinnen daarvan de dupe. En niet alleen de middenstand zal door de onmogelijk heid zijn bedrijven voort te zetten wor den getroffen, maar een enorme werk loosheid zal voor de arbeidersklasse van deze ellende het gevolg zijn. „Het débacle aldus genoemd libe- ^er Hanze-banken zal mid dellijk het geheele land met zich mee sleuren, want de ontwrichting der Brabantsche industrie zal op andere pro vincies terugslaan en men behoeft zich maar even rekenschap te geven van de malaise en werkloosheid, die toch reeds bestaan,, om beducht te zijn voor den toestand, die zal ontstaan, wanneer de fmancieele basis aan een groot aantal onzer kleinere bedrijven ontvalt." In de gisteren gehouden vergadering van den gemeenteraad van Middelburg waren de heeren Adriaanse en Boude- wijnse afwezig. De burgemeester deelde mede, dat hem van '23 Juli tot '22 Aug. verlof is ver leend. Het veiv.oek inzake het langer open houden van café's op' den 'laatsten ker misdag werd in handen van den burge meester gesteld ter afdoening. Deze ver klaarde echter er weinig voor te gevoe len aan het verzoek te voldoen daar het tapverbod te halfeen eindigt. Bij het adres inzake den last die van een der autobussen wordt ondervonden, zeide de heer v. d. Weel, dat hij dit niet ter afdoening of oml advies in han den van B. en W. wil stellen, daar men juist van die eene bus op' vaste banden zooveel last heeft, stelt sp'r. voor de sub sidie over 1923 niet uit te keeren, als niet binnen 6 weken die vaste handen door luchtbanden zijn vervangen. De voorzitter acht dit binnen 6 weken praktisch onmogelijk. Het is niet alleen die bus die zooveel last veroorzaakt, ook de verschillende vrachtauto's aa. die van den heer v. d. Kamfer bezorgen veel last, sp'r. merkt dit zei f wellicht nog mieer aan zijn huis dan de heer v. d. Weel, die een tuintje voor zijn huis heeft. Die heer de Veer zegt, dat het on mogelijk is de subsidie over 1923 niet uit te keeren, want die is onvoorwaar delijk toegekend. De heer Paul vraagt of in het. subsidie besluit niet staat, dat de dienst moet u orden uitgevoerd ten genoege van B. en W. Dil wordt nageslaau en blijkt, dat de subsidie verleend is voor 10 jaar en alleen kan worden ingetrokken als blijkt dat de N.V. het zonder de subsidie kan. stellen. De heer v .d. Weel trekt daarop' zijn voorstel in, maar dringt er bij B. en W. op1 aan rnlet klem aan de N.V. te verzoeken de handen te vervangen. Die heer Paul wil dat de N.V. begrijpt dat men bij de begrooting goed zal na gaan of de subsidie nog noodig is en of de maatschappij aan het billijk ver langen van den raad voldoet. D;e heer de Veer zegt dat het beste is dat steeds procesverbaal wordt opge maakt, als dan de verordening rechts geldig verklaard is, wordt toch tot ver volging overgegaan. De voorzitter heeft in dezen geest reeds opdracht aan de politie gegeven. Die heer Zijlstra heeft do zaak ook over dacht en vraagt of er geen bepaling is te Imiafcen voor het gewicht dat over de bruggen mag; men houdt dan te zware vrachten vanzelf buiten de stad. De voorztiter zegt dat dit niet gaat, om dat verschillende bruggen liggen in het doorgaand verkeer, doch B. en W. zullen doen wat zij kunnen. Nog was ingekomen een verzoek van de beide bioscoophouders om1 ten spoedigste het tarief der belasting op' vermakelijk heden te verminderen. Van de afd. Middelburg van den Alg. Bond van Handels- en Kantoorbedienden een verzoek om geen wijziging te brengen in de verordening op- de winkelsluiting. Van de vereen. Openbare Leeszaal en bibliotheek een verzoek om! ongeveer f 125 subsidie meer, in verhand met het verhoogde rijkssubsidie ingevolge de vermeerdering van het aantal inwoners. Van G. J. Lamlbertz weder een adres waarin hij hoopt, dat de raadsleden zich den naam van edelachtbaren waardig zul len tonnen en zich niet zullen aansluiten bij de zwendel praktijken van Burg. eu Weth. Door den voorzitter werd namens B. en W. voorgesteld aan H. M. de Koningin bij haar 25-jarig regeeringsjubileumi een adres aan te bieden, wat dan door B. en W. zal worden aangeboden te .Am sterdam. De heer Paul verklaart dat zijn fractie wenscht geacht te worden te hebben tegengestemd. Die heer Vertregt juicht het voorstel toe. Het wordt aangenomen met de stem- Men der 5 sociaal-democraten tegen. Tot tijdelijk wethouder Wordt benoemd de heer Vertregt. Tot leerares in de plant- en dierkunde aan het Gymnasium mej. H. B. Th. Schouten, tot tijdelijke leeraren aan de Avondschool voor Nijverheidsonderwijs de heeren A. de Smidt, W. K. Kuiler, J. Heu- seveld en C. de Nood. Tot hoofd van school J de heer P. Luteijn met 12 stemmen tegen 3 op den heer P. van Roon. Alsnu is aan de orde het voorstel van de meerderheid van burg. eu weth. om geen vloekverbod in te voeren. Die heer Hondius wijst er op', dat de overheid gelukkig nog steeds rekening houdt m!et de geboden Gods en daarom moet zij ook het misbruiken van G.oids naam tegenwerken. Het vloeken krenkt iedereen, iemand die steelt verrijkt zich zelf nog, Maar iemand die vloekt niet. Het is een bewijs van Weinig beschaving. Als men een beroep' wil doen o|p He moeilijkheid om de verordening te hand haven, zegt Sp'r., dat dit ook voor an dere bep'alingen geldt. Zeker zal een ^verordening preventief werken. Die kracht termen zullen minder gebruikt worden. Ieder godsdienstig nïensch van welke richting ook, moet het vloekverbod steu nen en anderen moeten het uit een oogpunt van beschaving doen. Die heer Boasson is ook sterk tegen het vloeken, het is een bewijs van on wellevendheid en gebrek aan zelfbeheer- sching. Maar wat is onder vloeken te verstaan. Als Men de hulp inroept van de hoogste Macht is dat een vloek? De heer Cornelisse is ook tegon vloe- Scen maar het is niet door een verordening uit te roeien, dat is een gewone vertooi- ning. Die heer Maljers is het volkomien eens Met den heer Boasson, een vloekverbod is evenmin toe te passen als een tapver bod, want er Wordt toch getapt. Spr. is ook tegen vloeken en voorkomt het zoo veel mogelijk in zijn zaak; een fatsoenlijk mensch vloekt niet. De heer Hondius bedoelt de afschu welijke godslastering, daar moet men te gen op treden. Men moet eerbied hebben voor andersdenkenden. De heer Boasson zegt dat de weg is bevordering van beschaving, kennis en wetenschappen. De heer van der Weel 'Meent dat men het vloeken moet tegengaan door propa ganda miet kaarten enz., maar niet door een verordening. Het voorstel wordt aangenoiiulen met 9 tegen 6 stemlmen, links tegen rechts. Nadat aan den heer van der Weel was geantwoord, dat de verschillende rij wielhandelaren iedere twee jaar in de gelegenheid zullen worden gesteld in te schrijven voor de levering, werd besloten 12 rijwielen voor de politie aan tg schaffen zoo direct het aantal agenten is teruggebracht op het gewenschte aantal. Die heer Vertregt had bezwaar tegen den bouw van een dubbel woonhuis aan den Seissingel, omdat, het daarvoor be stemde terrein behoort tot het deel der gemeente dat voor een villap'ark was aan gewezen, doch de heer Onderdijk zette uiteen, dat door de mislukking der an nexatie van een deel van Koudekerke, van een villapark in afzienbaren tijd nog niets kan komen. Het. voorstel werd aangenomen met de stem van den heer Vertregt tegen. Het voorstel inzake de bebouwing van het Bagijnhof met 76 arbeiderswoningen door de Algem. Woningbotuwvereeniging, werd z.h.s. aangenomen, zulks na eenige discussie, waarbij op een voorstel van de heeren .Streefkerk en de Veer was ge schrapt dat de gemeente bij eventueele overname der woningen oolk zou moeten vergoeden het bedrag aan winstaandeel en dividend, dat zou uitgekeerd zijn, wanneer het geld daarvoor aanwezig,was geweest. Goedgekeurd werd een suppletoire be grooting der godshuizen, en de overne ming van de straten enz. van de Wo ningstichting „Volksbelang". Het eerste suppletoire kohier Hondenbelasting 1923 werd vastgesteld op f205.50. Een be zwaarschrift tegen aanslag in het vergun ningsrecht gaf aanleiding tot verminde ring van dien aanslag, terwijl verschil lende staten oninbare posten H.O., school gelden en hondenbelasting werden vast gesteld. Rondvraag'. De heer Zijlstra vroeg of B. en W. ook iets zeker weten van plannen oM de marinestaf van Middelburg naar Vlis- sjngen over te brengen, wat spr. een twijfelachtige bezuiniging zou vinden. In ieder geval dienen B. en W. nog m'eer diligent te zijn dan anders. De voorzitter zegt toe. dat B. en W. alles zullen doen oM de verplaatsing te voorkomen. Die heer Kuipers wijst op het toene mend verkeer op den nieuwen Vlissing- schen weg en op het dreigend gevaar dat de boonnen aa.n het begin van den weg opleveren. Hij zou die willen rooien en de nieuwe minstens een meter dich ter "bij de sloot willen zetten. De voorzitter vraagt, of de drukte niet .ontstaat door de tijdelijke afsluiting van het jaagpad. Die heer Kuipers zegt, dat ook zonder dat het verkeer o.a. met vrachtauto's zeer toeneemt. Een onderzoek naar den toestand ter plaatse wordt toegezegd. Daarna slui ting. De toestand. In stilte zijn te Londen gewichtige dingen aan den gang. Eengisteren heeft Lord Curzon twee belangrijke gesprekken gehad, een met baron Moucheur, den Belgischen gezant, en daarna met graaf de St. Aulaire, den Franschen gezant. Met den Belg is het onderhoud eenigs- zins gevlot,, naar het schijnt; maar met den Franschman nog lang niet. Zijn rap port is door den Britschen kabinetsraad behandeld, doch er is niets uitgelekt. Het staat echter vast dat de toestand moeilijk is. Gisteren heeft Curzon een samenspre- king gehad met den Italiaanschen gezant. In dit verband moeten wij even een. fout hei-stellen in ons vorig overzicht gemaakt. Wij hebben namelijk gemeld, dat behalve Brussel ook Parijs aan Londen antwoord zond op de vraag wat lijdelijk verzet is. Alleen Brussel heeft evenwel geantwoord. Korte berichten. Bij: een treinbotsing tusschen Boe karest en Jassy zijn 30 personen om het leven gekomen. Er zijn 50 gewonden. Tijdens een typ'hoon, welke op de Filippijnen gedurende twee dagen woed de, werd een persoon gedood, terwijl bijna alle telegraaf- en telefoonlijnen in de omgeving van de hoofdstad Manilla werden vernield. Bovendien verdween op zee nog een zeilboot in de golven. - Het dorpi Tschoren in Karinthië is door een vreeselijk onweder totaal vernield. In de straten liggen, 8 M. hoog, van de bergen losgespoelde steenen. Nabij Palmi in Calabrië is een vrachtaulo, welke een muziekgezelschap vervoerde, in een kloof gestoirt,. Twintig muzikanten zijn daarbij' ernstig gewond. Die democratie in de Ver. Staten is niet enkel schijn, im'aar dikwijls ook volkomen echt. D'at leert ons b.v. ook weer het volgende couranten-bericht: „Mej. Margaret Wilson de dochter van ex-president Wilson is in dienst getreden bij' een New-Yorifsche adverten tie-firma." Hierbij dient men te weten, dat mej. Margaret na den dood van haar moeder een tijd lang de officieele gastvrouw is geweest op het Witte Huis. Gisteren vierden de Amerikanen den nationalen feestdagonafhankelijkheids dag. Het was, als steeds, de dag van redevoeringen, optochten, vuurwerk en.... den grooten bokswedstrijd tusschen Jack Dempsey en Gibbons. D'e ptocureur-generaal te Boedapest heeft een vervolging ingesteld tegen de 3-7 lieden, die onlangs aangehouden zijn wegens een p'oging tot moord op gïaaf Bethlen en andere staatslieden. De be klaagden hadden nog andere misdaden te lgen het gemeene recht voorbereid en wil den ook een aanslag plegen op den koning van Roemenië. Het bankbiljet van een half millioen mark komt in Duitschland over een week in omloop. Met het drukken der bil jetten van een millioen is ook reeds een begin gemaakt. Het aantal sowj et-repUblieken is met een Burjeteu-repuhliek vermeerderd. De Burjeten of Bureten zijn een Mongoolsch nomadenvolk, dat het Zuiden van het goevernement Irkoetsk, Tiausbaikalië, de oevers van. de Jenisseï, de Lena, de Angara en het Baikalmeer bewoont. Zij zijn sinds 1644 aan de Russische heer schappij onderworpen, doch hebben hun eigen, gekozen vorsten behouden. Hun. godsdienst is het Lamaïsme. Te Jekaterinosiaf zijn drie gevallen van Aziatische cholera vastgesteld. Aan gezien er in deze stad ook pestgevallen zijn, maakt men zich zeer ongerust. Odessa heeft door den oorlog zwaar geleden. Van de 12,000 woonhuizen in de stad zijn er 2700 in onbewoonbaren staat. De overheid zorgt nu voor herstel en hoopt er dit jaar 200 weer in orde te brengen. Ged. Staten. De Staten van Utrecht hebben tot gedeputeerden herkozen jhr. W. E. Bosch' van Oud-Ameliswaard (r.-k.), H. v. Andel (a.-r.), B. J. J. Wijkamp (s.-d.) en G. H' v. Spanje (r.-k.); in de vacatures Royaards (v.-b.) en Grothe (c.-h.) werden gekozen J. Kettlitz (v.-b.) en jhr. mr K. J. Schorer (c.-h.). Plaatsvervangend lid dr W. J. v. Beeck Calkoen. Die van Noor d-B r a b a n t herkozen de katholieke leden mr H. v. d. Biesen, mr M. v. Dam, W. Kipp, H. Mol, jhr. mr F. v. Rijckevorsel en J. de Vlam. Die van Limburg herkozen P. H. Everts, J. Th. Verheggen, jhr. mr E. F. F. H. van Aefferden, L. H. J. Merckel- bach, mr M. J. H. H. Paulussen en J. H.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1923 | | pagina 1