TWEEDE BLAD. Buitenland. Binnenland. DElfÈEUW; FEULLLETOVf. IN DEM MAALSTROOM VAN i ZATERDAG 3Ü JUNI 1923. No. 227 Zonde en vergeving. Li Öc ben mijn zonde moe en mijn berouw, 'ik ben mij zelve moede en ik ben Set zoeken moe naar God, dien ik niet ken, £n dien ik toch zoo gaarne kennen zou. Ik ben mijn zwakheid moe en mijn verdriet, Jlijn arbeid en mijn hoop en mijn genot, jdaar bovenal het zoeken naar mijn God! fk ben het zoeken moede maar God niet. Jij ziet en kent mijn zonde en vergeeft) Èe zeventig maal zeven maal en meer.. Jij wil niet, dat mijn ziele sterft, maar leeft. wonderbare goedheid van den Heer, pie naar zoo moedeloos een-ziel nog vraagt, (lie alle dingen, en ook mij verdraagt, Jacqueline van der W. a a 1 s. i De positie van Smuts. De Manchester Guardian* bevat een imerkwaardigen brief uit Zuid-Afrika over Bé politieke positie van generaal Smuts Lp dit oogenblik. Hij is de eenige onder- ieekenaar van het Verdrag van Versailles, (die tot nog toe aan het bewind is geble ken. Dit is echter niet gebeurd zonder (dat zijn positie menigmaal in gevaar is gebracht. Deze heeft vooral geleden onder tie twee groote crisissen: de politieke ^an September 1920, die Smuts handig wist te ontduiken door de samensmelting ivan zijn eigen Zuid-Afrikaansche partij Imet de Unionistische of Engelsche partij en de economische en sociale crisis van het vorige jaar, de groote staking in den iRand. Deze moeilijkheden, benevens een Sieele reeks conflicten van minder belang, kwam Smut - door handig manoeuvreeren 'tè boven, niet echter zonder dat het jaantal zijner volgelingen iederen keer .verminderde. Op dit oogenblik bewijst ■iedere tusschentijdsche verkiezing, hoe feer het tij gekeerd is. 1 Generaal Smuts, zegt de correspondent, heeft nooit het vertrouwen der boeren 'ge- boten in dezelfde mate als Botha of schoon men wist, dat de laatste sterk' Engelschgezind was. De Boeren wan- jtrouwden echter Smuts' slimmigheid. On der de Engelschen heeft de populariteit van Smuts ook een knak gekregen. Men ;is hem in deze kringen nog steeds dank baar voor de rol, die hij in 1914 met iBotha gespeeld heeft ten gunste van de intrede van Zuid-Afrika in den oorlog laan de zijde van Engeland, doch men ïnaakt de regeering teen scherp verwijt kan het gebruik, dat zij gemaakt heeft kan art. 137 der Alcte van Unie, dat het bc-ginsel der tweetaligheid heeft vastge legd, waardoor de uitsluitend Engelsch- Sprekénden uit de besturen en vooral uit Be hoogo posten in het leger zijn geweerd. Generaal Smuts is nu reeds meer dan 117 jaar aan het bewind, drie zijner col lega's meel* dan 10 jaar. Doch hun tijd Schijnt nu gekomen. De kindersterfte. 1 Dr Wallich, professor in de ver loskunde .aan de medische faculteit !te Parijs heeft voor een der vrou,- wenvereenigingen een rede gehouden, jover de kindersterfte. De statistieken en cijfers, welke hij voorlas, waren ontstellend. 1 „Vijftig, procent van de kinderen, jwelke aan de zorg van voedsters zijn toevertrouwd", aidus de professor, sterven zeer vroeg wegens onwetend heid en zorgeloosheid dezer verzorg sters,- daar aan zeer weinig kinderen een natuurlijke voeding gege ven wordt. Het geboortecijfer is toch reeds laag, terwijl bovendien elk paar 40.000 kinderen, voor zij 12 ^naanden oud zijn, sterven wegens ge brek aan deskundige behandeling Professor Wallich maakte dan" een Vergelijking tusschen de geboortecij- i Steven zweeg, maar zijn gelaat bloosde toen ik aan mijnheer Edgcumbe vertelde' wat er gebeurd was. Zijn oogen namen een zachtere uit drukking aan, naar ik meende, toen ik sprak van de dappere daad van zijn neef ■maar de cynische glimlach om zijn mond bleef. „Wat ter wereld bracht je er toe, dat 'te doen?" vroeg hij. „Ik weet liet niet," antwoordde Steven. .„Ik bad geen besef van wat ik deed, voor ik hem er uit had." „Wel, je zult morgen door het plaatse lijke blad als eon held worden verheer lijkt, als dat is, wat je verlangt," en hij 'lachte bitter. „Wie was dat jongmensch, 'dat je hebt geréd?" Ik zei hem, wat de vreemdeling ons bad verteld. „Bah!" zei Lukas Edgcumbe, „die pop? Wel, dan was je heldendaad nauwelijks de moeite waard, Steven." „Hij zei, dat u kolonel Tempest kende," <eei Steven, zijn oom aanziende. „Ja, ik ken hem en hij kent mij. Kolo nel Tempest is een aristocraat, arm en footsch. Dat jongmensch, dat je uit het jfers 'der VerschiHehde Tabden em wees er op, dat er per 1000 inwoners per jaar in Diuitschland 141 kinderen, in Engeland 115,- ïn Oostenrijk 114, in Italië 113 en in Frankrijk 'slechts ze- yen kinderen geboren worden. De lalatste phase van het I Midden-Damterrein. jClinge Doorenbos dicht in ;,De ■Tele graaf" naar aanleiding van 't feit, dat nu al aan drie zijden yan den Dam te Amsterdam klee'dingmagazijnen ver rezen zijn, de volgende ftardige woord speling! Is de teerling weer geworpen ÏVbor het Middendataterrein Komt op dat historisch plekje Nog een kleedingmagazijn 'Nog meer lamme, laffe popp'er In een mooie overjas, Met zoo'n stillen, dollen glimlach' Op dat roze snuit van was? Aan den éénen Dam-kant zie je Kleeren, kleeren, anders niet;_ J En precies daar tegenover Alles kleeren wat je ziet j Derde zijde (Damt'erreintje) r iWéér een broekenfabrikant. i Amsterdam heet binnenkort nog Nieuw-Groot-Broek'-in-Waterland I (Vierde zijde van den vierhoek! j Is 't paleis der Koningin. i Maak de zaak nu miaar volledig, Daar kan óók een broekhuis in. Er is wel een Kleine Dias, Die 't paleis voor tien jaar huurt, ei En dan heel, de Dam "een Dam meer, Ran is het de Broekenbuurt. »V L i De bezetting yhn de Generaalsplalat steil'. Op de vragen van den heer van Rappard' in zake de pensionneering vlan opper-officieren, heeft Minister van Dijk geantwoord, dat in een tijd perk,- waarin wegens de reorganisatie Va,n het leger een belangrijk aantal officieren midden in hun loopbaan het leger althans tijdelijk moet verlaten, twee legerbelangen' tegenover elkan der staaneenerzijds is het een steeds geldend legerbelang, dat niet een te snelle omwisseling in de hoogere com mando's plaats heeft met het oog op; de gewenschte continuïteit in 'de lei ding, anderzijds is het een thans geldend legerbelang, dat het bezetten van de hoogere plaatsen niet rem mend werkt op de doorstrooming, op dat niet de bezwaren van de gedwon gen tijdelijke dienstVerlating worden vermeerderd. In de moeilijke periode, welkte thans moet worden doorgemaakt, zal in het algemeen het in de 2e plaats genoem de legerbelang den doorslag moeten geven, met dien verstande echter, dat die hoogere plaatsen bezet dienen te blijven, waar de continuïteit in de leiding uit hoofde van bijzondere om standigheden thans van overwegende beteektenis is, en zulks ook al heb ben de betrokken opperofficieren den pensioengerechtigden leeftijd bereikt. Vandaar dat hij twee divisie-com mandanten, die re'sp. slechts 18 en 15 maanden hun commando hebben ge voerd, op pensioen heeft gesteld. Het is de bedoeling, ook in dit jaar op overeenkomstige wijze te handelen. Het bezwaar van een te snelle omwis seling in de hoogste commando's zal moeten worden aanvaard, gelet op de grootere bezwaren, die bij anders handelen zouden rijzen. Het in 1922 niet bevorderen van kolonels tot genera,al-majoor, die in 1923 pensioengerechtigd zijn, zou niet alleen voor belanghebbenden onbillijk zijn geweest, omdat dan jongeren hén zouden zijn voorbijgegaan, maar bo vendien was het reeds uitgesloten, omdat do jóngeren nog niet voor .de hoogere functie in aanmerking konden worden gebracht Toepassing: Regis trati ewot 1917. De minister va.n financiën heeft jn'et betrekking tot de toepassing van de water hebt gehaald, is een verre achter neef van hem. Hij zit er, naar ik hoor, warmpjes in; dat is de reden, waarom Tempest hem bij zich heeft, denk ik. Hij is bok erg trotsch en een vrij groote zot." „Toch ben ik blij, dat ik hem heb gered." „Je zult er waarschijnlijk eens spijt van hebben." - „Waarom?" j Lukas Edgcumbe lachte grïmmïg. „Ik heb niet veel goede daden gedaan in mijn leven," zei hij. „Zie je, ik neem niet de houding aan een philantliroop te zijn. Maar van de goede daden, die ik heb verricht, heb ik altijd later spijt gehad." Steven leeek hem vragend aan. „Ik ben nog niet zoo oud," zei Lukas Edgcumbe, „maar ik ben hard aangepakt door het leven en heb voor mijzelf moe ten vechten, anders had jij nu geen oom gehad. En ik heb dit geleerd: als je een Jnensch een weldaad bewijst, heeft hij altijd een wrok tegen je en zet je dit in latere Jaren betaald. De menschen vergel den niet kwaad met kwaad, zij vergelden goed* met kwaad en het ïs altijd wijs hieraan te denken." Ik wist nauwelijks of hij in ernst of in' gekheid sprak en ik begreep hem ook maar half. Ik merkte op, dat Steven er eveneens door in de war was gebracht.. 'Maar het gesprek nam een andere wen- ïtegïstratiewet Ï5T7 op acten vainver- koop en van. erfpachtsuitgiften van gronden, waarop in het vooruitzicht van de opmaking der te registreeren acte, reeds met het stichten van ge bouwen is begonnen, bepaald, dat wanneer in dergelijke gevallen niet aanstonds acten in den vorm kunnen worden opgemaakt, het voldoende is, dat van een en ander een schrifte lijke verklaring ter registratie wordt aangeboden, waarop alsdan het recht wegens overdracht zal worden gehe ven. Op die wijze kan dus worden' Voorkomen, dat het recht later ook over de waarde van inmiddels ge stichte gebouwen zal moeten worden betaald. Is een dergelijke verklaring niet tervregjistratie aangeboden dan zal slechts bij groote uitzondering op een verzoek óm kwijtschelding óf vermin dering va» het recht te dezer zake gunstig kunnen worden beschikt. Landbouwtentoonstelling te Tholen. r (siot.) Rundvee. Klasse 1. Stieren, geboren vóór 1 Mei 1920. Ie pr. en kampioen Jonge Frans, van Frans en Maxstam, Stavenisse; 2e President II van „Tholen en O."; 3e Rika Wilhelm, van C. de Wilde. Klasse 3. Stieren, geboren tusschen 1 Nov. 1921 en 1 Sept. 1922. Ie -pr. Coba Wilhelm van C. de Wilde; 2e Max van J. C. J. Elenbaas te Poortvliet; 3e Al- bert van M. Goorden. Klasse 4. Stieren, geboren na 1 Sept. '22. M. C. D. Bijl, Scherpenisse. Klasse 5. Stieren, geboren na 1 Fe bruari 1923. 2e pr. Edis Jan van H. J, Dorst, Stavenisse. Niet-stamboekstieren. Klasse 8. Stieren met 2 breede tanden. 3e pr. Max van C. D. Bijl, Scherpenisse. Klasse 9. Melkkoeien met 2 of meer tanden, Stamboek. Ie pr. Rika van C. de Wilde; 2e Jans; 3e Roza, beide van M. Goorden; 4e Eva II van M. C. Steen- dijk te Stavenisse; 5e Anna van A. C. Geluk te St. Annaland; 6e Dina, Gebr. Joppe, Tholen; 7é Blontje, wed. van Til beurgh te Oud-Vossemeer; 8e Sophie, 9e Saartje, beide van M. J. Hoek, St. Maar tensdijk; 10e Juliana II van C. de Wilde; lie Dora van H. J. Dorst; 12e Alida van M. C. Steendijlc. Klasse *10. Koeien, 'éénmaal gekalfd, N. R. S. Ie pr. Elsa van M. Goorden; 2e Dina van Steendijk. Klasse 11. Kallvaarzen, drachtig, inge schreven. Ie pr. Roosje van Iloek; 2e Freule van Dorst; 3e Klaartje van Steen- dijk; 4e Eva II; 5e Freule, beide van Dorst. Klasse 12. Vaarzen, ouder dan 9 maan den, ingeschreven. Ie pr. Sophie van Hóek; 2e Freule van Dorst; 3e Rika van Geluk; 4e Dina II van Steendijk; 5e Baaltje IV, 6e Baaltje III van Dorst. Klasse 13. Vaarskalveren, jonger dan 9 maanden. 2e pr. Juliana van Steen dijk; 3e Lukje van Dorst. Niet-stamboekvee. Klasse 14. Zwart bonte melkkoeien. Ie pr. Bertha van Fre dericks; 2e Starre van Gebr. Joppe; 3e Lina van J. L. Groenewege, St. Maartens dijk; 4e Roos van Sfcoutjesdijk. Klasse 15. Kalfvaarzen. Ie pr. Bontje van G. A. de Hond, Tholen; 2e Betsy van Groenewege; 3e een kalfvaars van Fredericks. Klasse 16. Vaarzen, ouder dau 9' maan den, zonder breede landen. Ie pr. Nelly, 2e Bontje van Steendijk; 3e Bles van de Hond. Klasse 17. Melkvaarzen, ouder dan 9 maanden. 2e pr. Nellie van Elenbaas. Klasse 18. 4 stuks koeien van één eigenaar. Ie pr. C. de Wilde; 2e Dorst; 3e G. J. de Wilde; 4e M. J. Hoek. Klasse 19. 2 stuks melkkoeien van één eigenaar. Ie pr. M. Goorden; 2e Geluk; 3e wed. v. Tilbeurgh; 4e M. J. Hoek. Klasse 20. Groep fokvee van één ver- eenigingsstier met minstens 4 koeien. Ie pr. President II van Fokver, Tholen; 2e Jonge Frans van Frans en Maxstam te Stavenisse, ieder met 6 koeien. Klasse 21. Zes volbloed afstammelin gen van één vereenigingsstier. Ie pr. Maximiliaan II van Frans en Maxstam; 2e Wilhelm II van de Fokver. V.Z.O.S. te St. Maartensdijk; 3e Martin van de Fokver. te Tholen. ding en toen hij dien avond naar bed ging, was hij schijnbaar geheel vergeten, wat zijn oom had gezegd. j HOOFDSTUK III. Droomen en illusies. Den volgenden dag, toen wij beneden kwamen voor het ontbijt, wierp Lukas Edgcumbe zijn neef over de tafel eeS briefje toe. „Daar," zei hij, lachend, „dat heb ik dezen morgen reeds van Bloemfontein ontvangen. Je ziet, wat een held je al bent. Ik ben benieuwd wat de oude ko lonel zich in het hoofd heeft gezet." Ik zag Steven kleuren, toen hij den brief las en dat niet hoelemaal van plezier. „Wel, wat zeg je er van?" zei Lukas Edgcumbe. 0 „Het is erg vleiend van kolonel Tem pest," antwoordde hij, „ik zou erg graag willen gaan, maar ik kan er niet in toe stemmen om daar heen te gaan om be dankt te worden. Ik zou het gevoel heb ben, dat ik een dwaas was." Zijn oom keek hem strak aan. Blijkbaar probeerde hij Steven's beweegreden en gedachten te doorgronden en waren hem die niet recht duidelijk. ,Jl-Iet is misschien goed voor je om er heen te gaan," zei hij, eindelijk, „maar jk weet het ook niet. Je bent zulk een onnoozele Hans, dat je alles zult geioovem wat ze tegen je zeggen zullen." Klasse 22. Inzending" meeste volbloed dieren, op zichzelf bekroningswaardig. Ie pr. H. J. Dorst; 2e M. C. Steendijk; 3e C. de Wilde. Klasse 23. Koeien, met de beste pro ductiecijfers. Ie pr. Rika van C. de Wilde; 2e Anna van Geluk; 3e Erica van Dorst; 4e Koba van C. de Wilde; 5e Edie van Dorst; 6e Emma III van Steendijk; 7a Dora van wed. Tilbeurgh; 7b Lukje van Dorst. Schapen. Klasse 1. Rammen. Ie pr. J. Zandee. Klasse 2. Ooien, minstens 3 stuks. Ie pr. J. Zandee. Klasse 3. Weideschapen, minstens één maal gelammerd. Ie pr. C. J. de Wilder Geiten, ingeschreven Prov. Stamboek. Klasse 1. Melkgeiten, geboren vóór 1922. Ie pr. Marie van L. Uijl; 2e Marie van A. Klippel; 3e Dina van L. Uijl. Klasse 2. Melkgeiten, geboren 1922. Ie pr. Kee van C. Jansen P^. Klasse 3. Lammeren, geboren in 1923. Ie pr. Lina van L. Uijl. Klasse 4. Geen stamboekgeiten, meer dan één keer gelammerd. Ie pr. Mina van J. W. Praat. Klasse 5. Melkgeiten, 1 keer gelammerd. Ie pr. Mietje van J. van Poortvliet. Klasse 6. Groep van 4 geiten uit één vereeniging. Ie pr. Geilenfokver. te Oud- Vossemeer. Voor de geit met de meêste afstamme lingen kwam Marie van L. Uijl in aan merking. Afd. varkens. Klasse 1. Zeugen. 1 pr. J. P. v. Gorsel; 2e G. A. de Hondt. Klasse 2. Marktbiggen. Ie pr. J. P. v. Gorsel. Pluimvee en konijnen. Voor leghorns kreeg het hoenderpark „de Zeeuwsche Kip" te St. Maartensdijk een len en een 2en pr.; Joh. Westerweèl een 3en; C. D. Ampt een z. e. v.; C. J. M. Hage een eerv. vermelding. Voor brakels kreeg F. Moelker een z. e. v.; voor Wéyandottes Jac. van Noort een le prijs. Voor Rhode Islands Reds, J. J. v. d. Slikke een le en een 2e pr, mevr. van, Vredenburch een z. e. v. Voor Barnevelders, C. J. M. Hage een z. e. v. Voor loopeenden, C. D. Ampt een le pr. Voor kalkoenen, pauwen, enz., G. W. Bruijnzeel een le, 2e en 4e pr.; C. J. M. Hage een 3e pr. Voor 25 eieren van witte leghorns kreeg „de Zeeuwsche Kip" eeu len pr. Konijnen. De heer H. de Smidt Jz. kreeg een len, 2en en 3eiï prijs. Bij het pluimvee werden nog inlichtin gen verstrekt omtrent een onderzoeknaar het aantal gelegde eieren door 410 lap pen van Aug. "St tot S3 ifteï van dit jaar der tentoongestelde kippen. Het cij fer van de beste was 187, eieren en van de laagste 22. Wij meenen het bij deze opsomming te kunnen laten en even mede te deelen, dat Donderdagmiddag de bekroonde die ren in den langwerpigen ring werden voorgeleid en daarbij de medailles en andere onderscheidingen werden uitge reikt, zulks met welgemeende woorden van gelukwensch aan hen wier dieren bekroond zijn. In de stad werd een festival gehouden waaraan 6 muziekkorpsen deelnamen. De ze 6 korpsen hadden te 1 uur een ïes- tivalmarsch gezamenlijk uitgevoerd, en waren daarna door den heer mr Diele- man toegesproken, die wees op de op wekking die er van muziek uitgaat en die op den naam van ieder korps weer een humoristischen kijk wist te geven. Na mens den kring Tholen bood spr. aan ieder der korpsen een, herinnerings medaille aan. Ook was er een etalage-wedstrijd onder' de Thoolsche winkeliers. De 7 prijzen werden als volgt toegekend: le Zaltbom- mel, 2e Marico, 3e M. Geuze, 4e C. Coo- mans, 5e Voets, b, C. van Stee, 6e van Bendegom, 7e II. Goossen. Het feest werd besloten met een fraai vuurwerk. Wij willen een woord van dank bren gen voor de goede zorgen van bestuur en logiescommissie ook aan de persver tegenwoordigers besteed, voor de vrien delijkheid waarmede alle Tholenaren de vreemdelingen tegemoet traden, en aan het personeel der telegrafie voor devoor- „Alles gclooven, wat zij tegen mij zeg gen zullen, oom?" „Ja." Toen ging hij voort met een har den lach. „De waarheid is, mijn jongen en het is goed, dat je die nu reeds 'leert verstaan dat de menschen in de wereld allen door zelfzucht worden gedreven in hun handelingen. Onthoud dat goed en richt er je gedrag naar in en je zult niet worden bedrogen. Houd je hiermee geen rekening en vertrouw je de menschen, dan zul je er eens spijt van hebben." Het was interessant om het gelaat van de beide mannen gade te slaan. Steven zag er verward uit en scheen de woorden van zijn oom in twijfel te trekken; ter wijl Lukas Edgcumbe's gelaat een harde, hittere uitdrukking had van iemand, die door het leven diep is teleurgesteld. En toch maakte hij indruk op mij. Hij sprak als iemand, die het wist en die alles wat hij zei kon staven met feiten. „Wat bedoelt u?" vroeg Steven. „Alleen dit, mijn jongen", was het ant woord. „Ik waarschuw je niet tegen ko lonel Tempest in het bizonder, maar te gen de wereld in het algemeen. Ik weet, dat je vader hierin niet geloofde, des te erger voor hem en jou." Ik zag Steven's lip beven en zijn ge laatstrekken verstijfden. Blijkbaar had deze pijl hem getroffen. „Maar kom, ik moest vanmorgen niet komende wijze waarop, wij. "werdén g<«3 holpen. f Jammer dan ook, dat wij met een klacht moeten eindigen en wel over del meer dan treurige bediening aan het sta tion te Bergen op Zoom, waar bij een! drukte als Donderdagavond slechts een' van de drie loketten open was, met ge volg te laat vertrekkende treinen en een' akelig gedrang aan het loket. WEST-ZEEUWSCH-VLAAMSCHE BRIEVEN. iWaarde Vriend Den vorigen keer eindigde ik met dc' bewering, dat er bij gestadig werken'', onzerzijds hier en daar nog wel .een zetel te winnen zou zijn. De nadruk valt hier op het woord gestadig. En dan moeten we er bijvoegen, dat we ook tactvol moeten optreden. Want bij Jtaads-' verkiezingen ontmoeten in ons district de A.-R., de C.-H. en de Stk. Geref.' elkaar noodwendig. Wanneer deze drie' tezamen een zetel op de overige partij-' en kunnen veroveren, mogen ze mi, dit niet nalaten. Nu moeten we met de Christelijk-IIis- torischen erg voorzichtig zijn. Er zitten' blijkbaar nog al wat „tamme" liberalen' onder. Men neemt dan het verschijnsel waar, dat bij Kamer- en Statenverkiezin- gen deze luidjes C.-II. stemmen, doch bij:, Raadsverkiezingen gaat bij hen de natuur boven de leer. Vandaar dat berekeningen; voor Raadsverkiezingen, gemaakt naar, aanleiding van Kamer- of Statenverkie zing nog al eens falen. Men moet dan) al zeer goed de plaatselijke toestanden; kennen om juiste berekeningen te maken. Als we b.v. de stemmingen in Schoon- dij'ke, Oostburg en Aardenburg nagaan,,* merken we daar groote schommelingen óp. In Scli. brachten de C.-H. voor de St.- verk. 34 st. uit, terwijl ze voor een Raads-candidatenlijst zelfs niet genoeg handteekeningen (d.i. 19) konden verza melen! Hadden A.-R., C.H. en St.k. Ger. hier voor den Raad ongeveer gelijk ge-' stemd als voor de Staten, dan zouden we thans hoogstwaarschijnlijk twee zetels in-- plaats van één bezetten. Hier is dus werk aan den winkel! En Oostburg? Voor de Staten verkreeg onze Partij* er maar 124, doch voor den Raad 175. Aardenburg bracht voor de Kamerverk. 57 A.-R. stemmen uit en' voor de Staten 100, dus bijna een dubbel aantal. Gaan we deze variaties na, dan komen' we tot de gevolgtrekking, dat de bewering, alsof er hier met propaganda niets valt te „verdienen" niet opgaat. Integendeel, ook onze Partij1, die liet ldoekst haar beginselen handhaaft, trekt in Mezen tijd van onvastheid nog wel aan, ofschoon de persoon van den eandidaat ook veel gewicht in de schaal legt. Je zegt misschien, dat al dat gezwam over de verkiezingen napleiterij is. Ver geet fcchter niet, Amice, dat we binnen twee jaar, zoo God het wil, weer voor de Kamer-verk. staan. Als we dan in aanmerking nemen, dat er hier op 't plat teland slechts gedurende den winter kan gewerkt worden met succes, moeten we thans reeds aan de'toekomst gaan den ken. Het is wel jammer het te moeten constateeren, doch 'tis een feit, dat in verkiezingsdagen de „bewerking" der kie zers hier nog al wat te wenschen over laat. Het aantal krachten, dat zich be schikbaar stelt, is steeds te gering. Daar enboven is de uitgestrektheid van ons terrein ook een groot bezwaar. In heel ons gewest met zijn 16 gemeenten, heb ben we tot verleden jaar toe slechts twee' A.-R. Kiesvereenigingen gehad, n.l. te. Oostburg en te Schoondijke. Thans is Aardenburg er bij gekomen, zoodat hei Westelijk gedeelte nu ia veel beter con ditie gekomen is met 't oog op de pro paganda, dan 't oostelijk deel. Toch moet er ook in Oostburg's omtrek nog een kiesvereen. bijkomen, want alleen door deze organen kan de propaganda doel-, treffend plaats vinden. We mogen dan ook niet rusten vind ik, voor het aantal kiesver. ons dis trict van drie op zes gebracht is. Dit zou als volgt kunnen geschieden: de broeders (en eventueel zusters) henoor den Oostburg vereenigen zich in één der gemeenten uit die streek, de br. zoo met je praten. Je hebt kolonel Tem pest's brief gelezen. Hij doet je een groote eer aan, want hij is een lid van de aristo cratie en het geld, dat hij heeft is, voor zoover geld dat kan zijn, niet besmet door den handel. Je ziet dus, dat een bezoek aan zijn huis niet gering is. Hij wil je in welsprekende termen bedanken voor het redden van zijn logé, Rudolf Ilussey, en je zult door iedereen worden verheerlijkt. Wat kun je nog meer verlangen?" „Ik zou liever niet gaan," zei Steven lcalrn. „Ik wensch niet bedankt of verheer lijkt te worden." „Toch hoop ik, dat je gaan zult," zei zijn oom, op geheel anderen toon, „ja, ik wensch, dat je gaan zult. Het past mij op het oogenblik niet om kolonel Tempest te beleedigen, ofschoon ik hem heel goed doorzie. Het is waar, de we reld is vol leugen en bedrog; maar wij zijn in de wereld en daarom moeten wij meedoen. Kom, ik zal schrijven, dat je komt." „Ik zou liever niet willen gaan, oom." „Maar ik wensch het. Daar, Daniël Ro berts, lees den brief eens en zeg dan,, of je het niet met mij eens bent." Ik nam den brief op en las dien. Hij luidde als volgt: - - (Wordt vervolgd.) "i h j r J

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1923 | | pagina 5