Openbare Verkopingen en Ver- pacMingen. Aanbestedingen. waterleiding Tholen, en lank is ver inwoners in ,r ook in het; iet het minst ;h, den voor- lie uit liefdei waar hij zoo ït taaie vol- e dit grootei bracht, het-; heel voltooid) teer van Vre-j lit werk van vaardeert en ten met hem en heildronk, zijn. steenonthnl'-' en de auto's naar Stave- 'edenburg de ïers aan den i'' eraan, cfe on-' hier weder-' ellicht meest,' ran Zeeland's' op, dat men amiteuze pol- ra Stavenisse mek Zeeland' t ping der wa-i familie Dorst me taak vol-! m Tholen op en voorbeeld brengen. Spr. orst voor watj Z. L. M. en' erken aan de; v in Zeeland/ alsook voor acht door het; iland, welke, ook van de, aieten, was te. gemeester, de' alrijke gasten r hier op, dat1 zooveel voor op de goede de Eendracht. ien voor den n hoopt, dat waterleiding oedig op zijn muziek, die! ischen motorj hooren. de tonen van van Scher- >ord gevoerd Tholen, dhr. en raad van eiding-Mij'. en dat het dhr. die in 1911' stichten van ra is de eerste van commis- Lan alles wat rleiding deed ie boven den waarop staat: Vredenburch, 'leiding-comité raad van be- wiens stuw- lOgen het tot Waterleiding rdig versierde binnengenoo- Vredenburch',' onverwachte ees, hoe zijn ren hem' bij!- de afd. Tho- rst gesproken'I Spr. brengt iederlandsche voor de uit- De opening tans nog niet is reeds een .ml op deze ra Franschen 'oortvliet en A. v. Rees„ i plaats de n gemeenten. entoonstellingi g is gekomen g komt. Spr. erzicht willen ening in de ir een kleine op den tijd. ran het rijles- rziening, ver- ;rken speciaal ch te hebben- allen verder nen om' haar ,n door groote ringin bracht Jammer dat laats hebben, nu spoedig gt dank voor dank zij Jhr. mkheer Jan", op niet kort- :eten van de anbiedt. n de gelegen- ogen toren te ook, en over- e® bouw, de me reservoir, wij bewaren Van den toren ging het door Scherpen nisse naar de hofstede „Vredenburg" van den heer H. J. Dorst, waar eenige dames i den commissaris der Koningin een fraai bouquet overhandigden, waarna de heer Dorst met enkele woorden zijn gasten welkom heette en er o.a. op wees, dat i deze hofstede sinds jaar en dag door zijn familie wordt bewoond. Door vlugge handen werd den bezoe- kers een lafenis aangeboden, terwijl ver- schillende bezoekers een kijkje namen in de ruime stallen. De Commissaris der Koningin wees i er hier op ,dat het niet juist is, dat Tholen een vergeten eiland is, en dat 1 juist alles gedaan wordt, om het toot grooten wasdom te brengen. Spr wil het niet hebben over een brug of dam-, over een lokaal-spoorweg, maar allereerst de hoop uitspreken, dat alles zal wachten op een dankbaren bodem. Voor de laatste maal werden de auto's bestegen, want het werd hard tijd om den een uur te laat begonnen rijtoer te beëindigen. Een rijtoer, die'uitstekend geregeld was, die ons bracht door do meeste dorpen van Tholen, waar alom I de driekleur wapperde, de bevolking was uitgeloopen om door een vriendelijken knik een wuiven met de hand, een hoerageroep cfe Z.L.M. en haar gasten te begroeten. Te Stavenisse stonden de schoolkinderen aan beide zijden van de straat geschaard, zij, en ook andere kleinen, brachten hun groet met vlaggengewuif. Het was een j zegetocht voor de Z.L.M., maar het heeft ons ook doen kennen de met granen en anciebe vruchten beladen uitgestrekte ak kers, de weiden met vee, de aardige ste dekens met hun oude torens, hun nauwe straten en meer of minder groote markt pleinen en in de raadzaal te Oud-Vosse- meer het fraaie schoorsteenstuk, voor stellende de Gerechtigheid, met daarom heen het wapen der gemeente en van meerdere bekende Zeeuvvsche families. Het weer had zich goed gehouden, de wolkenlucht, opkomend uit het westen, liet het bij dreigen, in één woord, de rijtoer was uitstekend geslaagd. De algemeene vergadering. Betreffende de algemeene vergadering dient nog te worden gemeld, dat tegen het einde de heer Stöutjesdijk, voorzitter van den kring Tholen, een welkom op Tholen toeriep; dat de Commissaris der Koningin de Z. L. M. noemde de schakel lusschen het provinciaal bestuur; dat de heer W. Kakebeeke den voorzitter dank bracht voor zijn mooi historisch over zicht en zijn toestemming verzocht het in hel Landbouwblad en in brochurevorm te doen verschijnen; dat de heer I. Ka kebeeke zeide dat het werk van den heer Dieleman boven allen lof verheven is, ter- wijl hij de Maatschappij geluk wenschte met haar jubileum; dit deed de heer Molthuijzen namens het K. N. L. C. Hierna sloot de heer Dieleman de vergadering. De maaltijd. Bij terugkomst te Tholen haastte ieder zich om zich wat op te frisschen en zich van het overtollige stof te ontdoen. De Commissaris der Koningin en de Fransche gezant vertoefden eenigen tijd ten huize van den heer Amsing, die aan laatstge noemde een programma, versierd met de Fransche vlag, aanbood. Het was half acht toen allen hun plaats hadden gevonden aan de tafels in „Non Sernper", om aan te zitten aan den ge- meenschappelijken maaltijd, die zich uit stekend liet smaken. De levering van de zen maaltijd, evenals van het souper na afloop van de hoofdbestuursvergadering, bleef bij den heer Teitsma uit Bergen op Zoom in zeer goede handen te zijn ge weest, die ook voor een goede bediening had gezorgd. De heer Amsing, die tijdens den maal tijd nu ook aan den ijverigen kring- secretaris, den heer Klompe, een luxe- programma aanbood, had gezorgd voor oen aantal groote biljetten, die aardig en toepasselijk de gerechten aankondigden en dit gelukkig evenals het menu (waarom geen spijskaart?) in het Nederlandsch. De maaltijd werd opgeluisterd door een goed strijkje, genaamd „Tliolensch Rvtho- rica terwijl liet muziekgezelschap „Con cordia", dat door een ommegang en een concert op de Markt de Tholenaars in de feeststemming bracht, nog eenige num mers, w.o. de Festivalmarsch, bij de zaal kwam uitvoeren. Ons verslag wordt lang en wij zullen daarom kort zijn over het aan tafel ge sprokene. De heer Dieleman, die begonnen was met een dronk op de Koningin, bracht later op zijn welsprekende wijze een dronk uit op den Commissaris der Koningin, op ;wien Zeeland trotsch is, omdat hij met de Zeeuwen mede leeft. De Commissaris der Koningin wenschte de Z. L. M. geluk met het 80-jarig bestaan, bra ent hulde aan de oprichters en de leiders gedurende die 80 jaar, maar meen de toch, dat de maatschappij niet alles is wat ze moet en kan zijn; er is nog niet voldoende eendracht. Er zijn middelen dit te verbeteren en die moet men opzoeken. Toch is Zeeland trotsch op de Z. L. M.; moge er al meer en meer kracht van uit gaan. Spr. brengt een dronk uit op de Z. L. M. en wel in den persoon van haar voorzitter. De heer Dieleman sprak vervolgens den Franschen gezant in diens taal toe en wees hem op het ontstaan en de mid delen van bestaan van Tholen. Jammer, dat er tijdens deze rede zoo weinig aandacht bij de aanzittenden was. Later weidde de heer Dieleman nog een dronk aan den kringvoorzitter den heer Stöutjesdijk. En toen volgden nog een heele rij van sprekers, te veel om op te noemen; alleen ivermelden wij nog, dat de heer van Dijk, Z. L. M.'s tweede secretaris, een werke lijk goed „A B C" voordroeg, waarin ieder hoofdbestuurslid en nog enkele an dere bekende figuren uit de Z. L. M. op humoristische wijze de revue passeerden. Ook dit deel van het feest hep alleszins naar wensch af. Als wij dit in het nachtelijk uur zitten te schrijven, is het best weer, en alle hoop is er op gevestigd, dat het Donderdag te Tholen een echte drukke feestdag zal worden. Men seint ons nog: Ons eerste bezoek aan de tentoonstel ling op het door de zon beschenen ruime tentoonstellingsterrein geeft ons de over tuiging, dat de kiring er in geslaagd is, een goede tentoonstelling te erganiseeren. Een uitvoerige beschrijving en de uit slag der bekroningen houden wij tot het volgende nummer aan. Het was precies tien uur, toen na verwelkoming door den heer Stöutjesdijk, kringvoorzitter, de Commissaris der Koningin, die vergezeld was van Mevrouw Quarles van Ufford, de tentoonstelling opende met een rede, die wij nader in extenso hopen te ver molden en waarin hij nogmaals het groote belang van den landbouw uiteenzette en hulde bracht aan de Z.L.M. Met de beste wenschen voor het welslagen van de ten toonstelling, opende de commissaris deze. De heer Mr P. Dieleman bracht Z. Exc. dank en waardeerde vooral het aanwezig zijn van Mevrouw Quarles van Ufford. Spr sprak den wensch uit, dat de heer Stöutjesdijk met dankbaarheid op dezen dag mag terugzien en wijdde een dronk aan Mevrouw Quarles en den Commis saris. Intusscken begon het op een 20 minuten afstand van Tholen gelegen ter rein zich te vullen met bezoekers, aan gebracht door autobussen en andere ver voermiddelen. In Tholen was intussclien do voorpret van het festival begonnen. D>e gezelschappen trokken al spelende de stad door en naar het terrein. Het was feest in de oude veste. Schurftziekte bij appel en peer. Het blijkt, dat vooral de appelboomen, in hevige mate aangetast zijn door do schurftziekte. Geheele bladeren zijn be dekt met het olijfgroene waas, dat ge vormd wordt door de opi die bladeren voorkomende sporen van de schurft- zwam. Ook op de vrachten beginnen zich reeds vele schurftplekken te vertoonen, wat door den zeer langzamen groei der gewassen bevorderd wordt. In verband daarmede laat het zich aanzien, dat be spuiting der vruchtboomen, ter bestrijding dezer schurftziekte, wenschelijk, in vele gevallen wellicht noodzakelijk zal zijn, om het blad te behouden en goede vruchten te oogsten. De aandacht der fruittelers zij er daarom- hierbij op geves tigd, dat de schurftziekte op dit oogen- blik moet bestreden worden door bespui ting met Californische pap. Bordeauxsche pap (koperkalkpap) die met goed gevolg vóór den bloei kan worden aangewend, mag op* appels thans volstrekt niet meer gebruikt worden, daar men groote kans heeft het blad door deze bespuiting te beschadigen en te doen afvallen. Daarom moet men zich nu volstrekt be palen tot de Californische (zwavelkalk-) pap, die in een sterkte van 1 deel op 30 deecln water verspoten wordt. De hier bedoelde pap moet een soortelijk gewicht bezitten van 200 Beaumé. Voorschriften voor de bereiding zijn op aanvrage te verkrijgen bij den Planten- ziektenkundigen Dienst te Wageningen en hij de ambtenaren van dezen Dienst in de provincies. De werking van Cali fornische pap is het best bij eenigszins warm, zonr.is weer. De pereboomen mogen niet met Cali fornische pap bespoten worden. Hiervoor is de Bordeauxsche pap het aangewezen bestrijdingsmiddel en wel pap, die bereid is uit 1 K.G. kopervitriool en 1/2 a 3/A K.G. ongebluschte kalk op 103 Liter wa ter. Ook voor deze bereiding zijn vlug schriften verkrijgbaar bij den Plantenziek- tenkundigen Dienst. Ongelukken. De caféhouder uit Rotterdam, die de vorige week te Oegst- geest met zijn motorrijwiel in volle vaart tegen een boom is gereden, is in het academisch ziekenhuis te Leiden aan de gevolgen overleden. Te Amsterdam is een achtjarige knaap in het water van den Amstel gevallen tusschen een schip en den walkant en jammerlijk om gekomen, niettegenstaande een politie bond er spoedig bij was en he 0 uit het water ophaalde. Toen een arbeider te Oud-Gastel gisteren van zijn avonddienst thuis kwam, vond hij zijn kostvrouw dood op den grond liggen, als gevolg vermoede'ijfc van hartverlamming. Te Veghel is een man, die Zondag van daar te paard naar Den Bosch is af gereisd, aldaar niet aangekomen; alleen zijn paard is zonder he n te Veghel terug gekeerd, zoodat hem een ongeluk moet zijn overkomen. De moord te Eindhoven. Gis teren heeft andermaal een urenlang ver hoor plaats gevonden van den 21-jari- gen kellner K. Deze bleef aanvankelijk alle s "huid ontkennen. De ouders van K. beweerden halsstarrig, dat hun zoon Zon dag avond te half 12 thuis was gekomen, het uur, waarop het eventueel gepleegd misdiijf had plaats gehad. Intusschen had den zich twee getuigen aangemeld, die K. des nachts om half een zeer over spannen hadden zien loopen in de rich ting van de woning zijner ouders. Einde lijk viel hij door de mand en bekende hij zijn meisje in den Dommel te hebben geworpen, omdat de liefde tot haar ver flauwd was en hij, werkloos geworden niet meer in staat was in haar onder houd bij te dragen. Toen zij beiden Zon dagavond in de nabijheid van den Dom mel liepen spraken zij nog over allerlei onverschillige onderwerpen en hoe het nu verder zou moeteu gaan. Gedurende dit gesprek omvatte hij haar plotseling stevig bij den hals, zoodat zij uitriep: Iaat me los, laat me los. D'aarop wierp hij haar voorover in den Dommel en nam de vlucht. Hij is naar Dien Bosch overgebracht. Een onderzoek naar zijn geestvermo gens, wijl hij vroeger in een krankzinni gengesticht gezeten heeft, wordt voor bereid. Met den inboedel er van door. Toen J. M., wonende Calvariestr. te Maastricht Maandagavond thuiskwam, bemerkte hij dat er een ruit was inge slagen en dat alle meubelen en huisraad uit zijn woning verdwenen waren. De man verdenkt zijn vrouw, van wie bijl gescheiden leefde, dat zij er met zijn inboedel van door is gegaan. Auto gekante 1 d. Maandagnacht reed een der vele auto's, die het ver keer onderhouden tusschen Heerlen en Kerkrade van de Duitsche grens naar Heerlen. In de helling van den steilen berg naar Kaalheide is de auto terug gereden, vermoedelijk doordat de rem onklaar raakte. De auto kantelde en kwam terecht in een greppel. Een der passagiers kwam onder de auto en moest bevrijd worden. Hij brak een arm en bloedde vreeselijk aan een wonde. Hij werd des nachts nog naar het hospitaal gebracht. Do overige 6 inzittenden bekwa men geen ernstige verwondingen tenge volge van glasscherven. De auto is zoo goed als onbruikbaar. Per vrachtauto werd het kadaver naar Heerlen gebracht, .waar de eigenaar woont. Inbraak. Tijdens afwezigheid van de bewoners is vannacht ingebroken in pand Eendrachtsweg 7, te Rotterdam, be woond door de famliie Dr E. Frenkel. Het dienstmeisje, dat de sleutels van de woning onder haar berusting had, kwam hiervan aangifte doen bij de po litie. - Het huis binnentredend, vond zij daar alles overhoop geworpen. Het is mogelijk, dat de inbrekers aan de achter zijde van de woning zijn binnengeko men. Althans op de glazen serredeur werden sporen gevonden van een beitel. Het slot was echter intact. Uitgesloten is niet,, dat men met een sleutel de voor deur geopend heeft. De dieven, die alles hebben nagezocht hebben veel zilver medegenomen. Een 9-tal ledige étuis werden teruggevonden. De familie Frenkel, welke in de omge ving van. Straatsburg vertoeft, is door de politie onmiddellijk met de inbraak in kennis gesteld. Er zijn vele gouden en zilveren voor werpen gestolen. De bestolene is verze kerd tegen inbraak. De onregelmatigheden te Wouw. .Uit het voortgezette onderzoek in de zaak van den gearresteerden zaak waarnemer P. v. O. te Wouw (N.-Br.) moet volgens de ,,N. R. Ct." zijn gebleken, dat de financieele onregelmatigheden, die o.m. bestonden in het niet afdragen van afgeloste hypotheekgelden, reeds loopen over een tijdvak van 15 tot 20 jaar en ook reeds moeten hebben plaats gehad onder v. O.'s voorganger, ten wiens kantore hij toen werkzaam was. Men spreekt van een tekort van f200.000. Juni 29 Kortgene, houw- en weiland, Paap en Markusse. 29 Serooskerke, grasgewas, Struve. 29 Goes, afbraak, de Wilde en Heijboer. 30 Abeele, klavers, v. d. Harst. 30 Biggekerke, Koudekerke, houtwaren, Ittmann. Juli. 4 Sint Laurens, inspan, veldvruchten, hooigras, Hioolen. 4 Kloetinge, drie huizen, v. Dissel. 4 Bitthem, meubilair, Paap. 4 Ritthem, verpachting bouw- en wei land, Paap. 5 Kwadendamme, eenige inspan, Neer voort. 6 Wemeldinge, bessen en pruimen, Kram. 6 Ierseke, huis, schaapskooi, zijkanten, schapen, enz., v. Dissel. 6 en 20 Tiel, hofstede en boomgaard, Formijne. 7 Oost-Souburg, huis, Paap. 11 Hoedckenskerke, vrachlrijdersinspan, de Wilde en Heijboer. 11 Driewegen, hofsteetje, bouwland, Beth 13 Heinkenszand, bouw- en weiland, Pilaar. 18 Koilgene, boereninspan, Hioolen. 20 N. en St. Joosland, veldvruchten, Loeft en Hioolen. 26 Wissekerke, veldvruchten, Markusse. 27 Wissekerke, ged. Inspan, Markusse. Aug. 1 Colijnsplaat, landbouwersinspan, Hi oolen. 29 N. en St. Joosland, inspan, Loeff en Hioolen. 11 16 21 Ellewoutsdijk, onderhoud van wer- ■ken. Waterschap Ellewoutsdijk. Rilland, herstel, vernieuwing, onder houd van allerlei werken, Zimmer- manpolder. Ellewoutsdijk, zinkwerk, Waterschap. Walzoorden, herstel, enz., Water schap. Wisselkoersen. Amsterdam, 28 Juni, .1.45. -uur, Berlijn I6V2IVV2 Brussel 18 30—13.40 Parijs 15.62V215.70 Londen 11.73—11.73# Dollar 2.54V2—2.55 "Weenen 3536 BEN HAAG. V. D. De Haaigsch'e rechtbank veroordeelde II. en zijn echtgenoote, gewezen exploitanten van het hotel „Des Indes" te 's-Gra- venha,ge, wegens valschheid in ge schriften, meermalen gepleegd, ieder tot één jaar gevangenisstraf met af trek van preventief. DEN HAAG. V. D. Naar wij ver nemen, heeft de heer Gillissen aan de Roomsch-Katliolieke Statenclub van Zuid-Holland medegedeeld,, met het oog op zijn vergevorderden leef tijd, dat hij zijn mandaat als Eerste- Ëamerlid niet wenscht verlengd te zien. Hetzelfde deed ook de heer Smits. DEN HAAG. V. D. De Rechtbank heeft dhr Mebius, voormalig Direc teur van het Centraal Verrekenings- Kantoor voor Suiker, vrijgesproken van de hem ten laste gelegde valsch heid in geschriften. DEN HAAG. V. D. In de zaak van den moordaanslag, gepleegd op het meisje in de Bosch]es van Poot te 's-Gravenhage, heeft de rechtbank nieuwe instructie gelast, met opdracht aan twee psychiaters tot het instel len van een onderzoek na,ar de geest vermogens van beklaagde Logeman. AMSTERDAM. V. D. Naar wij ver nemen, heeft de Directie van de Hol landAmerika-lijn, in verband met de toepassing van de. drankwet voor de schepen binnen de territoriale wate ren van de Veresnigde Staten, beslo ten,, zich voor haar schepen te hou den aan deze wetten. LONDEN. Y. D. Een telegram uit Catania meldt, dat gisteren een nieu we hevige uitbarsting heeft plaats ge had ,aan de zuidzijde van de Etna. Gevreesd wordt, dat het waamemings- instituut door de lava is bedolven. De lava-stroom zou een snelheid hebben van 1 K.M. per uur. BERLIJN. V. D. De Intergealliëerdè Rijnland-Commissie verbood voor het bezette Rijnland de toepassing van de verordeningen der Rijksregeering te gen de deviesen-speculaties. Handelin- ten, in strijd met de verordeningen, oor de banken of particuliere per sonen, mogen niet gestraft worden. Juni 30 's-Gravenpolder, bouwen van een woonhuis, Woutersen. 30 Goes, levering vleesch Gasthuis vóór 12 uur, Pilaar. Juli. 9 Kloetinge, vernieuwen en herstellen torenspits, Burg. en Weth. Vrije Universiteit. Aan den vooravond der algemeene ver gadering (Woensdagavond) werd in de Noorderkerk een bidstond gehouden, waarin dr. A. Kuyper Jr. uit Rotterdam voorging. Jammer, dat de kerk niet beter gevuld was. Waar zelfs tot van Goes de belangstellenden per auto waren geko men, had Middelburg zelf wel voor druk ker bezoek mogen zorgen. Dr Kuyper sprak een ernstig en pak kend woord over Spreuken 221721, naar aanleiding waarvan spr. wees op de zekerheid van de redenen der waar heid en op de hooge noodzakelijkheid en groote beteekenis onzer Vrije Universiteit, mede op grond van hetgeen onze Heidel- bergscho Catechismus als plicht der geloo- vigen aanwijst, om niet alleen kerken maar ook scholen te onderhouden. Nadat Spr. in gebed was voorgegaan en gemeenschappelijk was gezongen, werd de dienst be'.'indigd. De gehouden collecte voor de Vrije Universiteit bracht plm. f 100 op. Na afloop van den dienst was er ge legenheid tot gezellig samenzijn in het Schuttershof, waar een aangename toon heerschte. Heden (Donderdag)morgen werd onder begunstiging van heerlijk zomerweder de algemeene vergadering in het Schuttershof gehouden. Reeds voor de morgenvergade ring was de belangstelling groot. Van heinde en ver waren de vrienden en vriendinnen der Vrije Universiteit opge komen. De zaal had door een eenvoudige b'oemenversiering der tafelljes een prettig uiterlijk. Te ongeveer 10 uur opende Z.Ex. mr. Th. Heemskerk de vergadering. Gezongen werd Ps. 33:7 en 8 en gelezen Ps. 138. Na gebed sprak mr. Heemskerk een wel komst- en openingswoord. De alg. verg., aldus spr., is een jaariijksche ontmoeting ter versterking en bekrachtiging, om voe ling met elkaar te houden en elkander den weg te leeren vinden te midrlen der vele levensvragen. De wetenschap voert soms tot terreinen, waar de weg niet altijd gemakke'ijk te vinden is. De beoefe ning der wefenschan hoeft in 't algemeen groote waarde, maar wij wenschen haar te gronden op de Geref. beginselen. In dit leven ontmoeten wij zoovele zwa re problemen. Er is licht noodig voor de oplossing daarvan. Daarom is nu meer dan ooit onze Vrije Universiteit van zeer groote waarde. Zij heeft dan ook poodig gaven en gebed van hen, die haar lief. hebben. Veel is in onze dagen ineengestort en wellicht volgt nog meer, naar te vreezen is. Wonderspreukig min of meer gaat daartegen in onze roeping tegenover de Vrije Universiteit. Wij moeten n.1. bou wen en voortgaan met bouwen. Kunnen wij nog wel middelen voor ver deren groei bijeenbrengen? vraagt mis schien deze of gene angstig. Maar onze plicht blijft. Zoolang er leven is, is groei vanzelfsprekend. Spr meent te mogen constateeren, dat er bij de V.U. groei te bespeuren is. Het eerste bewijs daarvan is het blauwe boekje, verleden jaar uitgegeven, waarin gezegd werd, dat de jaarlijksche inkom sten met f 260.000 moesten vermeerde ren. Het tweede bewijs is het luiden dor alarmklok door den heer II. Colijn ten vorigen jare te Leeuwarden. Toen is het vraagstuk der aanraking met de open bare Universiteiten aan de orde gesteld. Het derde bewijs is, dat do regeering zich met deze zaak wil bezig houden, getuige de ingestelde staatscommissie. Nu is de V. U. geen wonderboom en spr gelooft niet, dat de meerdere inkomst van f 260.000 er opeens zal komen. De harmonische ontwikkeling van een facul teit komt ook maar zóó niet en toch moeten onze hoogleeraren er zooveel mo gelijk naar streven. Bij het openbaar on derwijs heeft men de neiging te veel ta specialiseeren, maar toch moet men on zerzijds niet in de fout vervallen de prof- fessoren te veel te belasten. Spr hoopt ,dat de professoren met meer warmte en licht hun taak zullen blijven verrichten, in afwachting van de verbete ringen, die, zoodra mogelijk, zullen wor den ingevoerd. Wat de rede van den heer Colijn be treft, deze heeft velen verrast over het onderwerp, daarin aangeroerd, hebben reeds drie vergaderingen van directeuren curatoren en senaat in besloten kring) plaats (gehad. Daar is gebleken, dat art, 199, 2e lid, der Hooger Onderwijs-wet dient gewijzigd te worden omdat de termijn, daarin gesteld, voor de vervol lediging der Universiteit in verband met den effectus civilis, te zeer kan knellen. Ten tweede is gewenscht ve rrui- mi ng van den effectus civilis. Wie can- didaats-examen gedaan heeft aan de Vrije Universiteit kan nu nog geen doctoraal doen aan een Openbare Universiteit. De oplossing moet niet gezocht in het vestigen van bijzondere leerstoelen, onzerzijds aan een openbare Universiteit. 'tGaat over de geheele wetenschap in haar vollen omvang. Ons beginsel is niet particularistisch) maar universeel. Wij zien in de weten-i schap een eenheid, al belijden wij het, dzi wij jtechis te« deele kennen. De eenheid ten volle te overzien, is een! zaak van de eeuwigheid. Maar er kan op de wetenschapsbeoefening nu reeds eeuwigheids licht vallen. Moge onze V. U. tot de beoefening deif wetenschap steeds meer bekrachtigd wor- 'tigd worden. (Applaus.) Daarna werd onder applaus besloten een telegram van dankbare hulde en ze genbede aan H. M. de Koningin te zenden. De presentielijst werd vastgesteld. Aan wezig waren: 40 stemhebbende leden en 11 afgevaardigden van corporaties. Berichten van verhindering waren o. a, ingekomen van prof. Buitendijk, H. H. Kuyper, Anema en dr de Moor. Tot leden van het stembureau worden benoemd de heeren J. Pouwer en P. I, Somer te Goes en S. Brandsma te Mid delburg. De notulen worden vastgesteld. Naar aanleiding van het jaarverslag vestigt prof. Grosheide de aandacht op de mogelijke instelling van een leerstoel voor de pae- dagogiek. Daarover verblijdt spr. zich zeer. Dit is de tweede maal, dat een zekere kring met de V. U. in connectie treedt. Spr. geeft in overweging, met meerdere kringen in relatie te treden. Spr. noemt dat een mooie weg. Mr Grosheide te Amsterdam wijst op het verslag van de school en vraagt of in de vacature-prof. Fabius nog steeds niet is voorzien of wel (volgens verslag der vereeniging) die vacature niet meer bestaat? Hier is tegenstrijdigheid. Verder vraagt mr Grosheide of hij mag concludeeren dat het oordeel van direc teuren en hoogleeraren over het plan- Colijn niet gunstig is, getuige het inlei dingswoord van den voorzitter. De voorzitter antwoordt, dat de zaken van de juridische faculteit thans geregeld zijn. Dit heeft eenigszins lang geduurd vanwege de vele moeilijkheden, om het groot aantal vakken over een klein aantal professoren te verdeelen. Het jaarverslag werd daarna vastgesteld Vervolgens werd aan den heer Jac. v. Oversteeg, die ongesteld is, een tele gram, inhoudende dankbetuiging voor ve lerlei werk en bede voor hêrstel, gezon den. Het rapport van de commissie van toe zicht, over de rekening over 1922, luidt gunstig. Ze wordt goedgekeurd. Ds J. Ti. Telkamp biedt daarna namens de reielingsrommissie aan, de opbrengst i van de in de Zeeuwsche kerken gehouden collecte voor de V. U., n.l. een bedrag van plm. f 1000. De voorzitter zegt hiervoor dank en hul diet daarna den heer v. Eeghen, die als bestuurslid aftreedt en niet herkies- baar is Daarna pauze tot 2 uur. MIDDELBURG, 28 Juni. Boter f0.90, part. f 1, eieren f 5, part. f 6. Van de Coöperatieve. Kipeieren f 4.40 f 4.80, eendeieren f 5.20f 5.50, kalkoen- eieren f7.40, ganzeneieren f 14f 15. J

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1923 | | pagina 3