Onderwijs. Kerknieuws. Staten-Oeneraal. Ds J J Homburg. A. A. Nederhand, Mr 3. W. Goedbloed, N. VVattez en J. C- Dekker. Journalistiek. Het sinds April 1920 als dagblad verschijnend blad „Nieu we Zeeuwsche Courant" zal met ingang ran 3 Juli a.s. weer als voorheen drie maal 's weeks verschijnen. Het blad is thans in zijn 19en jaargang. Wemeldinge. Met ingang van 1 Juli a.s. wordt de kantoorbediende 2e kl. bij de Posterijen tnej. J. J. Kole als zoodanig overgeplaatst naar Brielle. Kapelle. Programma van het jaarlijk- sche volksconcert dat „Euphonia" uit Goes Donderdagavond 8 uur alhier geeft: 1. „Vers l'Avenir" marsch, S. Vles- sing; 2. Ouverture „Walram", M. J. H. Kessels; 3. Tesoro mio Grande, Valse, E. Becucci; 4. Leucht Kafer Idvll, E. Ur- bach; 5. „Amsterdam", Marsch, Blan kenburg; 6. Deutschmeisler Regiments- marsch, W. Jurk; 7. Ouverture „Cortège d'Atilla, G. Gadenne; 8. „Rosaliebchen", Walzer, Alb. Rhode; 9. „Musica" Marsch, Blankenburg; 10. Finale. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Sellingen F. Siega te Hij- kersmilde. Aangenomen naar Nieuw Beerta door J. J. Homan te Zwaag. Geref. Kerken. Beroepen te Wanswerd T. L. Kroes te Workum; te Naarden J. E. Vonken- berg te Amersfoort; te Sexbierum J. van Loo te Mijdrecht; te Kooten H. Knoop te Schouwerzijl. Bedankt voor Borger door D. B. J. v. d. Meulen te Oostermeer. Goes. D>? classicale vergadering op he den gehouden in de Groote Kerk alhier, werd bijgewoond door 2ö predikanten en 32 ouderlingen, tesamen 58 leden. .Na gemeenschappelijk gezang opende de praeses de vergadering met de lezing van een gedeelte der H. Schrift en ge bed. Hierop werden de notulen der ver gadering van 't vorige jaar gelezen en ook een kort verslag van de handelingen van het classicaal bestuur over het tijd perk 1 Juli 1922 tot heden. De vergadering ging hierop over tot de stemming voor de opengevallen plaat sen en de periodieke aftredingen in de besturen. In het Provinciaal Kerkbestuur werd tot secundus van het lid Ds Kam steeg. om terstond op te treden, geko zen ds van Beusekom. En voor dat be stuur werd tot lid herkozen Ds Kamsteeg en gekozen tot secundus Ds van Beuse kom. In het classicaal bestuur, werd om ter stond op te treden, als secundus van den Scriba, Ds J. de Vries, en als secun dus van het lid ds Elenbaas, Ds van Leeuwen gekozen. Voorts werden in dat bestuur wegens periodieke aftreding van twee predikanten en één ouderling-lid en hun secundi, herkozen de predikanten ds Pont, secundus, Ds Feijkes, Ds v. d. Plas- sche, secundus Ds Klompde heer P. Lindenbergh, secundus de heer W. S. Duvekot Cz. Eindelijk werden nog uit de predikant leden van het classicaal bestuur benoemd tot Praeses Ds Pont, tot Quaestor Ds Me loen en tot diens secundus Ds Pont. Het (tapport der commissie voor het nazien der classicale rekening, hierop ter tafel gebracht, werd als accoord bevonden, door de vergadering goedgekeurd. Vervolgens werd met belangstelling kennis genomen van de rekening en verantwoording der classicale Weduwenbeurs door den Quaes tor uitgebracht. Hierop kwamen de door de Synode voor- loopig aangenomen veranderingen in de Reglementen in behandeling, van welke de voornaamste, die op het Hulpprediker schap en die omtrent de groote Synode, reeds op een voorvergadering op 20 Juni j.l. gehouden, in den breede toege licht waren, het eerste punt door ds Klomp bet tweede door den heer A. D. F. van der "Wart, reden waarom ze thans geen ampele bespreking vonden. De considera tion der vergadering over de verschil lende voorgestelde veranderingen kwamen hierop neer; (wordt morgen ver volgd). St.-Philipsland. Na een verblijf van ruim 2V2 jaar nam Ds D. Los afscheid van zijn gemeente met een prediking naar aanleiding van Amos 4:11b en 12. Een groote schare vulde het kerkgebouw. Na de prediking werd Ds D. Los namens den Kerkeraad toegesproken door den consulent Ds A. van Griethuijzen en hem toegezongen Ps. 1214. R. H. B. Scho»l te Goes. Bij de gehouden eind-examens zijn ge slaagd: Mies v. d. Berge, M. A. L. Beun, L. H. van Berk, Ea. H. de Blaeij, M. Herdink, A. J. Herdink, Ha. de Koning, Ba. Klap, P. A. M. Krijger, W. L. Loggers, Ja. J. de Looze, C. E. Massee, C. J. Pouwer, A. Rothuij- zen, S. C. Verbrugige, H. J. G. H. van Metzsch, W. M. Duvekot. Geslaagd te 's-Gravenhage voor het machinisten-examen de heer J. Willeboer te Vlissingen. Geslaagd voor het diploma boekhou den van Het Nederlandsche Handels- Instituut mej. A. C. Verheule te Goes, leerlinge van den heer M. C. van Hekken. Tweede Kamer. Een amusante middag was 't gisteren in de Kamer niet. De Kamer heeft zich heengewerkt door het restant van de di verse militaire pensioenwetten, waarvoor per saldo slechts een klein deel van de Nederlanders interesse hebben. Heelemaal klaar is men er nog niet mee, vanmiddag wachten nog enkele stemmingen over eenige amendementen, omdat gisteren de belangstelling zóó gering was, dat de Ka mer al gauw onvoltallig was. 't Waren steeds zoowat dezelfde „spe cialiteiten", die het woord voerden, zoo als de heeren K. ter Laan, Tilanus, Duy- maer, Ter Hall, enz. Over 't algemeen was minister v. Dijk tamelijk onverzette lijk om wijzigingen aan te brengen. En de meerderheid (meestentijds rechts-links) steunde trouw den minister. Ten aanzien van de „afvloeiings"-kwes- tie wenschte de Vrijheidsbond zich een pose te geven. Het is natuurlijk voor de betrokken militairen geen pretje, dat ze overbodig worden en dus op wachtgeld of pensioen moeten worden gesteld. Maar of het den slachtoffers erg veel zal kun nen schelen, als ze voor hun „afvloeien" de motieven thuis krijgen, zooals de motie-Dresselhuys wilde, wagen we te betwijfelen. De Kamer verwierp dan ook met 51 tegen 31 st. deze motie. Met vrijwel dezelfde stemmenverhou ding is ook de motie-Ter Hall verworpen, waarin werd aangedrongen op de benoe ming van een commissie, welke de re geering binnen den kortst mogelijken tijd van advies betreffende verleening van hulp aan de in nood verkeerende oud- gepensionneerden zou moeten dienen. In den laten namiddag is ook nog het wetsontwerp behandeld, dat uitstel be oogt in zake de indiening van het tweede wetsontwerp betreffende maatregelen en werken, noodig tot voorziening in de be langen van de landsverdediging in ver band met de afsluiting en droogmaking van de Zuiderzee. Vandaag hoopt de Tweede Kamer haar laatste vergadering te houden vóór het zomer-reces. Er is zoo'n haast bij, dat ze al om 11 uur begint om toch maar geen dag langer in het touw te zijn. Aan de orde komen nqg: het voorstel van Mevr. Bakker-Nort, inhoudende een wijziging der Pensioenwet, waardoor het „zusterpensioen" in bepaalde gevallen mogelijk wordt; en last not least het ontwerp betreffende de Hanze-credie- ten. Met de Z. L. M. op Tholen. Het opgaan naar een bijeenkomst van de Z. L. M., dat belangrijk instituut in onze provincie, is altijd voor ons een der aangenaamste tochten als journalist, omdat men vooraf weet, dat de ontvangst er goed zal zijn, dat er een opgewekte toon zal heerschen, kortom dat het er best zal zijn. Toen wij de Eendracht over voeren, lag het aardige stadje voor ons, beschenen door de dezer dagen meer dan ooit on misbare zon. De eerste vlaggen wenkten ons hei welkom toe. In verschillende straten bleek ons direct, dat Tholen de zer dagen staat in het teeken van feest vieren. Alom was men bezig met het plaatsen van eerepoorten en het aan brengen van guirlandes over de straten. De officieele ontvangst. Tegen zeven uur vereenigden zich de toen aanwezige leden van het dagelijksch en het hoofdbestuur en genoodigden bij het hotel „Het Hof van Holland" en trok men, voorafgegaan door het Thoolsche muziekgezelschap, naar het gemeentehuis, waar de officieele ontvangst door het dagelijksch bestuur der gemeente Tholen plaats vond. De burgemeester van Tholen, de heer Diepenhorst, heette de aanwezigen wel kom en wees op het jubileum, het 80- jarig bestaan der Z. L. M. Het is niet vele vereenigingen gegeven zulk een jubi leum te vieren, en is dit zoo, dan is het gewoonlijk bij een kwijnend bestaan. Spr. wenschte de heeren aangename da gen te Tholen toe. Hierna bood een aantal lieftallige Thool sche jonge dames den eerewijn en een rookertje aan. De voorzitter der Z. L. M., de heer mr P. Dieleman, beantwoordde de wel komstwoorden en zeide dat het een voor recht voor de Z. L. M. is, te vergaderen op Tholen en ontvangen te worden door hel bestuur der goede stad Tholen. Het eiland is wel eens genoemd de sleutel vaii Zeeland, dewijl men door Tholen het mysterieuse eilandenrijk binnenkwam. De postweg heet het nog, van Tholen naar Gorishoek. Spr. zou het eiland meer wil len beschouwen als de vestibule of juister nog de rijk versierde rustieke hal van het groote landhuis, dat Zeeland heet. Spr. herinnerde aan den tijd, toen de tolgaarders van de grafelijkheid hier tol inden, waaraan de naam der stad en van het eiland is ontleend. Verder wees de heer Dieleman op het schilderachtig stadhuis, de frissche en nette stad, het trotsche kerkgebouw, en zeide, dat men nog eerbiedig een krans legt op het graf van Graaf van Blois, den basterd. Wandelende door de stad denkt men aan de beteekenis van haar voor den landbouw, zoowel vroeger als nog heden. En al is Tholen niet meer de vierde stad der provincie, in rang zelfs Vlissingen te boven gaande, en wordt niet meer als in de middeleeuwen de uit rusting van een oorlogsvloot tegen de bewoners van de landen rond de Oost zee van haar verlangd, nog noemt men haar met eere en de Z. L. M. hoopt dat de stad in groei en bloei mag toenemen. Spr. hoopt, dat weldra een brug over dc Eendracht zal worden gelegd en de gemeente daardoor tot veel grooteren bloei zal komen, want goede verkeers wegen zijn ook altijd voor den landbouw een rijke zegen. Herinnerende aan een spreuk in een gevelsteen van een vroe gere smederij te Tholen, eindigde spr. met een dronk in te stellen op het aloude Tholen en zijn welvaart, zijn tolgaarden, spr. bedoelt zijn gemeentebestuur in 't bij zonder. De kringvoorzitter, de heer Stoutjesdijk, sloot zich bij de woorden van den voor zitter aan en bracht dank aan het ge meentebestuur voor den steun bij het organiseeren van de tentoonstelling, ter wijl hij de van elders gekomen personen van harte welkom heette. Vervolgens bood de heer Amsing Jr., lid der firma Pot, een op oud-Hollandsch papier gedrukt programma aan van de feesten aan de heeren Dieleman, Stoutjes dijk en van Vredenburch. Hoofdbestuursvergadering. Vervolgens had in de Raadzaal de ver gadering plaats van het hoofdbestuur, waarin als genoodigden aanwezig waren behalve het dagelijksch bestuur van Tho len, de heer Stevens, landbouwconsulent, v. d. Plassche, tuinbouwconsulent, en Zwagerman, zuivelconsulent voor Zeeland, terwijl later verscheen de heer I. G. J. Kakebeeke, inspecteur van den landbouw. De voorzitter deelde mede, dat een on derzoek is ingesteld naar de bezwaren betreffende uitvoering van de vleeschkeu- ringswet. Het hoofdbezwaar is wel het centraliseeren der noodslaclitingen. Het voorwaardelijk goedgekeurd vleesch wordt daardoor ver beneden de waarde verkocht. Dan kan langdurig transport heel wat last en schade veroorzaken. Over een en ander is gerapporteerd aan het K. N. L. C. In zake de postbestelling leerde een onderzoek, dat bijna overal, ook des Za terdags, twee bestellingen zijn. Gewezen is op de wenschelijkheid, overal een Za terdagmiddagbestelling te hebben. Ook het opheffen van kleine postkantoren heeft de aandacht van het dag. bestuur. Er zijn pogingen aangewend om te ko men tot het uitschrijven van een prijs vraag voor een bietenrooier. Twee nieuwe meisjescursussen werden geopend te Wolphaartsdijk en 's-Heer Arendskerke. De leerares mej. Linden bergh gaat de maatschappij verlaten we gens huwelijk. Een nieuwe afdeeling werd opgericht te Kamperland met ongeveer 30 leden. Nog is een onderzoek ingesteld naar de vervoerkosten per spoor van verschil lende landbouwproducten en benoodigd- heden. Hierover is gerapporteerd aan het K. N. L. C. Nog werd medegedeeld, dat de verschil lende landbouworganisaties alsnog een onderzoek instellen zouden naar de wer king van den zomertijd. De voorzitter waarschuwde tegen te veel pogen 0111 te bezuinigen in .het na deel van den landbouw, inzonderheid dooi' aantasting van het land- en tuin- Iwu wonderwijs. Spr. stelde voor adhaesie te betuigen aan een motie van de vereeniging van landbou wieeraren, waarin tegen hinder palen wordt gewaarschuwd; speciaal te gen een nieuw minimum van deelname aan curssusen, maar daarbij nog meer molieven naar voren te brengen. Voorgesteld word de almanak als vroe ger te blijven uitgeven, dus met garantie van de Maatschappij. De heer v. Dixhoorn betoogde ophef fing van den almanak. De voorzitter bepleitte behoud; de al manak heeft dikwijls nog veel practisch belang. Na een korte bespreking werd het eerste voorstel aangenomen z. h. s. Tot lid van het Dagelijksch bestuur van de algemeene Keuringscommissie (gewas- senkeuring) werd bij acclamatie herbe noemd de heer Jz. P. v. d. Weele te Colijnsplaat. Alsnu kwam aan de orde de even- tueele oprichting van een rechtskundig bureau, waarvan de werking door den voorzitter werd toegelicht en aangetoond de practische voordeelen aan zulk een bureau verhonden; maar toch acht het Dag. bestuur zulk een bureau voor Zee land niet bepaald noodig, en vnen achtte afwachten heter, en te blijven bij het geen men heeft, een rechtskundig advi seur, die vragen in het landbouwblad beantwoordt of een der andere deskun digen doet dit in de vragenrubriek; ge zien bovendien het pachtbureau voor speciaal pachthelangen. Bovendien kan de Maatschappij zich bereid verklaren in arbitragegevallen ten dienste te staan. Daarbij komt, dat er in Zeeland wel geen advocaat te vinden zal zijn, die be neden het tarief zal werken. Wil men het probceren, dan wil spr. wel de statuten voor een bureau ontwerpen, dat gehee) op zich zelf komt te staan. Men moet dan echter eenige zekerheid hebben van voldoende deelname. De heer v. Dixhoorn acht een bureau goed om bedreigingen te voorkomen en wilde wel dat ieder lid eens een ontwerp onder de oogen kreeg om dan later te beslissen over al of niet oprichting. De heer den Ouden meent, dat een bureau in Zeeland evengoed kan bloeien als in Groningen, waar de handel het burealu vreest, al wil hij het nu niet doordrijven. De voorzitter meent ook wel dat men als lid van een bureau niet zoo spoedig zal worden aangevallen. Do heer Dees meent, dat de kosten hoog zullen zijn, en -dit zal de deelname tegenhouden. De heer Gast stelde voor aanhouding en het rapport door te zenden aan de hoofdbestuursleden. De voorzitter is het daarmede eens en wil nog eens goed wijzen op de gele genheid, die nu reeds bestaat om advie zen te krijgen. Die heer Den Ouden wil dan een des kundige, de heer Hessing, uitnoodigen tegenwoordig te zijn. De voorzitter wijst ook op de verschil len in rechtskundige zaken tusschen Gro ningen en Zeeland en ook op het dikwijls gevaarlijke van rechtskundige adviseurs, die soms nog meer kosten met zich brengen dan het blijven bij eigen advi seurs, waarvan men de menschen afhaalt. Hij voelt niet voor de bedoelde uitnoo- diging, niet omdat hij bang was. De heer Blom wijst op het nuttig wer ken van een scheidsgerecht hij de ver- eeniging van bloembollenhandelaren. Besloten werd tot aanhouding. Rondvraag. De heer W. Kakebeeke bepleitte een verzoek aan den minister om ie komen tot een verkorte procedure. Do voorzitter heeft daartegen geen be paald bezwaar, maar men moet liet dan goed gemotiveerd doen, en spr. wil het wel opstellen. Aldus wordt besloten. De heer Dorst wil uitbreiding van het landbouwblad, zoo noodig door verdub beling van de contributie; of omzetting in een naamlooze vennootschap opdat de leden er meer bij geïnteresseerd zullen zijn. De heer Kielstra wijst er op-, dat het Zeeuwsch Landbouwblad iets heel anders is dan de groote landbouwbladen. Nu lezen van de 6009 leden er nog maar 4GOO het blad, en maakt men het duurder, dan zal dat nog minder worden. De heer Blom drong aan op spoed met het vraagstuk der onderlinge brand verzekering. De secretaris zegt, dat binnenkort een rapport zal worden gedrukt ea rondgezon den. Er is nog een onderzoek naar de werking van een bepaalde onderlinge her verzekering. De heer Gast zeide. dat hij van 17 April tot nu te lang vindt. Het gaat om een provinciale vereeniging. De voorzitter zegt spoed toe. Hierna sloot de heer Dieleman do ver gadering met dank voor de gastvrijheid van het gemeentebestuur. Na. afloop vereenigden allen zich in de sociëteit „Non Semper" aan een gemeen schappelijk souper, aangeboden door den kring Tholen en St. Philipsland, waar de gezellige toon van altijd heerschte en tijdens hetwelk de sluizen der welspre kendheid zich ruim opënden. Algemeene vergadering. Heden (Woensdag) morgen te half lien werd in de sociëteit „Non Semper" de jaarvergadering gehouden, waarin de voor zitter de aanwezigen welkom heette, on der wie de Commissaris der Koningin, jhr mr Quarlos van Ufford, de leden van Ged. Staten, de heeren van der Weijde en van Rompu, het dagelijksch bestuur van Tholen, burgemeesters van verschil lende gemeenten op het eiland, de in specteur van den landbouw, de andere genoodigden, die ook reeds op de hoofd bestuursvergadering waren, dhr. Mool- hnizen, secretaris van het Kon. Ned. Landb. Comité en dhr. Nelemans, voorz. van de Noordbrabantsche Landbouw-Mij. De voorzitter deelde mede, dat tot zijn groote spijt bericht was ingekomen van den minister van Binnenlandsche zaken en landbouw, jhr mr Ruys de Beeren- brouck, dat hij verhinderd is, zijn voor genomen bezoek aan de vergadering en tentoonstelling te brengen, daar door de behandeling der Jachtwet in de Eerste Kamer zijn tegenwoordigheid daar noo dig is. De heer Stoutjesdijk (kringvoorzitter) spreekt enkele woorden van welkom en dankt allen, die aan de tentoonstelling medewerkten. Het spijt hem, dat een klein aantal landbouwers hun medewerking ont hielden. Spr. wekt allen op tot aanslui ting aan de Z. L. M. De voorzitter nam vervolgens het woord voor zijn historisch overzicht in verband met het 80-jarig bestaan der Maatschappij. De heer mr Dieleman heeft een zeer uit voerig overzicht vanaf de oprichting der Maatschappij samengesteld, zoo uitvoerig, dat hij geen voldoende tijd beschikbaar had het geheel- voor te lezen. Ook wij moeten ons in de weergave bekorten. De heer Dieleman herinnert er ten eer ste aan hoe in 1842 de maatschappelijke toestand veel te wenschen overliet; de menigvuldige regens van 1841 waren voor den landbouw nadeelig geweest; thans was men bekommerd door buitengewone hitte en droogte. De geringe oogst vulde de voorraadschuren niet ter helfte. Er heerschte op het platteland veel armoede, inzonderheid onder den arbeidenden stand. Er werd echter ernstig naar ver betering gestreefd. Er bestonden destijds nog de in 1805 opgerichte Commissiën van Landbouw. Onder het tijdelijke voor zitterschap van den heer C. Vis was er een in Zeeland. Het was op zijn initiatief, dat het kwam tot oprichting der Maat schappij tot bevordering van landbouw en veeteelt in Zeeland en het was 31 Augustus 1843 toen de koninklijke sanctie werd verleend en de nieuwe Maatschappij rechtsgeldig was opgericht en erkend on der protectoraat van Z. M. Koning Willem II. In 1844 had de eerste algemeene ver gadering plaats en toen telde de maat schappij 650 leden. De eerste penning meester was de heer Servaas Tak, de eer ste secretaris de heer mr W. Ph. Vis. Op 18 Juni 1844 had de eerste tentoon stelling plaats in den tuin van de sociëteit „St. Joris" te Middelburg. Toen men in 1845 te Goes vergaderde en een tentoon stelling hield, werd reeds op landbouw onderwijs aangedrongen eii opleiding van onderwijzers in landhuishoudkunde be pleit. In 1848 werd te Hulst reeds gewe zen op de slechte sua tie van O. Zeeuwsch - Vlaanderen en nu klaagt, men nog. Waar om grijpt in ons land de regeering zoo zelden in? Wat al millioenen guldens voor deel zou betere suatie in 80 jaar zoo'n vruchtbare streek hebben opgeleverd! In Tholen kwam men het eerst in 1849 bijeen. Toen was het pauperisme blijk baar ten top gestegen. In 1851 kwam Koning Willem III dè tentoonstelling te Goes bezoeken en bood als herinnering een Engelschen volbloed hengst aan de Maatschappij ten geschenke aan. Dat jaar was de commissie van" landbouw opge heven, wat tot moeilijkheden aanleiding gaf. In 1852 kwam dit nog meer tot uiting, toen alleen door het krachtig op treden van de mannen uit Schouwen en Zeeuwsch Vlaanderen voorkomen werd, dat de maatschappij werd opgeheven. Uit uittreksels der notulen van volgende vergaderingen de voorzitter liep ze alle door blijkt, dat men in de SOtiger jaren reeds sprak over boehouden, jacht wet, pachtcontract zooals op heden. In 1855 kwam men ten tweeden male te Tholen bijeen, waarbij de afdeeling een strop had, omdat er 38 aan het diner deelnein enden niet betaalden. Er werd toon bezwaar gemaakt tegen het deelne men van iemand van buiten Zeeland aan het diner. Het einde van de SOtiger jaren brengt weer moeilijkhedende heer mr van der Lek de Clereq, die in 1852 den heer Vis was opgevolgd, legt in 1859 het voorzit terschap neer, terwijl ook de heer W. Ph. Vis, de eerste secretaris, het werk neerlegde. De derde voorzitter werd mr G. A. Fokker, terwijl de heer Servaas Tak gedurende een half jaar het secreta riaat waarnam om het toen over te dra gen aan den heer jhr. H. van Reigersberg Versluijs, die het tot eind 1861 bekleedde. In 1862 ging de heer Fokker weg en werd opgevolgd door mr C. J. Pické. De secre taris Versluijs nam ontslag en werd op gevolgd door den heer jhr. A. Teding van Berkhout. Ook de heer Servaas Tak, die van af de oprichting der maatschappij penningmeester was en de financiën ge trouw en met succes beheerde, trad af en werd opgevolgd door den heer M. Volkrijk Liebert, die dit gedurende 27 jaar tot aan zijn overlijden in Maart 1889 waarnam. Het was in de jaren, dat mr Pické, die tot 1866 bleef, voorzitter was, dat o. a. do kunstmeststoffen in den han del kwamen en de snikerbietencultuur het eerst van zich liet spreken. De hoer Pické trad af omdat hij minis ter van justitie werd, al was het maar voor enkele weken, en werd opgevolgd door jhr mr C. van Citters. In de eerste jaren van het voorzitterschap van jhr. van Citters had men benarde tijden, o.a. door de veepest die heerschte, door cho lera en door kwaden droes bij de paar den. Nadat in 1867 de eerste vergadering en tentoonstelling op Noordbevcland wer den gehouden, kwam in 1868 Tholen weei aan de beurt, waar de 25ste algemeene vergadering werd gehouden; het leden tal bedroeg toen 1187. In 1869 was er een zeer belangrijke tentoonstelling te Middelburg en was men vol illusies in verband met den gereed gekomen spoorweg en de toekomstige ver binding van Vlissingen of Middelburg (dat was nog niet vast) met Londen. Walche ren zou Londen's moestuin worden. Ei werd toen zelfs gesproken over een ver binding van Vlissingen met Amerika. In de najaarsvergadering werd met alge meene stemmen besloten als wensch te kennen te geven dat eigenaren van een jacht het recht zouden verkrijgen daarin zonder jachtacte te jagen en te mogen laten jagen wanneer zij willen. Zeker zeer radicale maatregelen. Van 1870 tot 1877 kenmerkte de economische toestand zich door steeds toenemenden bloei, daarna kwam er een plotselinge daling, vooral door de mededinging van Amerika. Men besprak in dien tijd ook herhaaldelijk het verkeerswezen en zoo zien wij reeds genoemd het veer Wolphaartsdijk-Kort- gene; wordt aangespoord tot het nemen van aandeelen in de spoorboot op Zierik- zee, en hoort men reeds klanken over een spoorweg op Schouwen. Ook de velg breedte der wagens maakte reeds een onderwerp van bespreking uit. Ja, wij lezen zelfs in het overzicht, dat in 1872 de brugkwestie van Tholen -reeds de aan dacht trok, die men in verband bracht met een spoorweg naar Brouwershaven. Maar ook een andere nog urgente kwestie zien wij gememoreerd, namelijk die der contributie en men sprak reeds van min derjarigen, kortzichtigen, kleingeestigen. Verder bladerende wij moeten onze zevenmijlslaarzen voor den dag halen, anders worden wij te uitvoerig lezen wij over het landbouwonderwijs en zien, wij het eerst den naam van Vorsterman van Oyen, de ziel van dit onderwijs in Zeeuwsch Vlaanderen genoemd. In 1878 lezen wij voor het eerst van besprekingen over coöperatieve suiker-fa brieken. In 1877 en volgende jaren be greep men beter dan thans, dat men juist in tijden van malaise zich vereenigen moet om aan de moeilijkheden het hoofd te kunnen bieden. Wij lezen ook van po gingen tot verbetering der zuivelberei ding en van den veestapel in het alge meen. Het was in die jaren, dat vooral ook de vraag van al of niet verplichte heng- stenkeuring een onderwerp van bespre king uitmaakte en verschillende regle menten, rakende de paardenfokkerij, wer-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1923 | | pagina 2