Dinsdag SIS Juni 1023 37e Jaargang *o 223 IN DEN MAALSTROOM. Buitenland. FEUILLETON. Drukkers-Exploitanten QOSTERBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraal 6870, Goes Tel.: Redactie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 ve Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f 3. Losse nummersf 0.05 Prijs der Advertentiën: 1—4 regels fl.20, elke regel meer 30 cL Bij abonnement belangrijke korting. Zij, die zich met 1 Juli op ons blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nrs gratis. Voor de noodlijdende Saksische predi kanten in Duitschland f5 van N N te ■Goes en f 2.50 van N N te G. Jn dank ontvangen. Roomsche of Protestantsche stoutig heden? Den laatster tijd is de actie van Pro testantse he zijde „tegen Rome" herleefd. Men heeft aan die zijde gevraagd, of de actie tegen het Ongeloof en Revolutie niet nog veel meer noodig is; en men heeft, o.a. dr Schokking, aan die ziide eveneens de vermaning doen klinken om meer op bestudeering en propageering van eigen protestsnlsch beginsel bedacht te zijn. Men dient echter ook nog op iets an ders te wijzen. De beperking der geboorten is een kwaad dat veel meer onder de Protes tanten dan onder de Roomschen voort woekert. En als men nu zegt te vreezen, dat Rome weldra in zielental de Protes tanten overvleugelen zal, dan deelen wij wel de vrees niet, doch mogen ook niet nalaten de waarschuwing, 'dat dit niet over vele jaren het geval worde. Want het straks genoemde kwaad heeft on rustbarende afmetingen in Protestantsche •kringen aangenomen. Luisteren wij even naar „De Waarheids vriend". Het blad schrijft: Tegenover 2.444.583 Roomschen staan ïiog slechts 2.826.633 Hervormden. Het verschil bedraagt dus nog- geen 400.000 Er zijn nog wel een millioen Protestanten die tot een ander kerkgenootschap be lmoren, doch de Hervormde kerk is op weg, haar plaats, niet alleen als volkskerk •maar zelfs als grootste kerk in Neder land, te verliezen. En dan komt in haar plaatsde R.oomsche kerk. Dit moet voor ieder Hervormde na tuurlijk pijnlijk zijn. Maarhoc is het ook met de Her vormde kerk gegaan? En Protestanten hebben dat gedaan Wat is bovendien „Hervormd", wat is Protestant?" Wat verzameling vogels van diverse pluimage; een éénheid, welke geen ■eenheid, maar een koninkrijk dat tegen zichzelf verdeeld is en God niet eert en dient naar Zijn Woord. Doch naast deze geestelijke, godsdien stige oorzaken van verval en verzwakking bij ons, zjjn er nog wel andere dingen ■te noemen. Een ervan is, de terugkeer van het geboortecijfer bij de Hervormden in te genstelling met dat der Roomschen. In 18711880 was het aantal geboor ten bij de Ha-vormden 318.275, bij de Roomschen 253.464. Een voorsprong bij de Hervormden van bijna 55.000. In 19111920 was het geboortecijfer ■der Roomschen 582.322 en dat der Her vormden 580.102, of ruim 2000 in het nadeel der Hervormden, niettegenstaande hun meerderheid van 400.000 zielen. Deze dingen spreken boekdeelen van- schandelijke, onzedelijke practijken in het huwelijksleven. En deze cijfers zeggen, dat in ruim 15 jaar het Roomsche deel der bevolking de „sterkste gezindheid" zal 1) HOOFDSTUK I. Lucas Edgcumbe, de cynicus. Toen ik de eerste maal hoorde van Steven Edgcumbe, zat ik met mijn vader in ons kleine huisje, dat gelegen was tusschen 't stadje Witney aan den eenen kant en 't buitengoed Witney Hall aan den anderen kant. Laat- ik het goed zeggen. De naam van het huis was oorspronkelijk Witney Hall, doch sedert eenigen tijd was het veranderd in Edgcumbe Hall dooi den tegenwoordigen eigenaar Lucas Edg cumbe. Zoodat, toen ik een jongen was, de oudere menschcn nog altijd spraken van Witney Hall en het jongere geslacht zich voegde naar de wenschen van den man, die daar regeerde. Mijn vader was juist teruggekomen van Edgcumbe Hall en wij zaten samen aan de thee, toen hij tot mijn verbazing met mij begon te spreken over wat hij met Lukas Edgcumbe had behandeld. Dit was vóór hem iets zeer ongewoons, want of schoon hij over vele zaken met mij sprak, roerde hij zelden iets aan wat in verband stond met de Hall. Ik inag hier wel op merken, dat mijn vader, Anton Roberts, de rentmeester was van Lukas Edgcumbe en zijn landgoed beheerde. Hij was eigen lijk notaris van zijn beroep, maar had zijn in het Protestantsche Nederland. Voor Noord-Holland zijn deze cijfers het meest sprekend en het meest onheil spellend. Jn 18711880 bedroeg het aantal ge boorten bij de Hervormden 36.384; bij de Roomschen 17.110; d. w. z. ruim 19.000 in het voordeel der Hervormden. In het tijdvak 19111920 waren deze cijfers 63711 en 79402 of bijna 16.000 in het voordeel der Roomschen. Of, an ders gezegd: de Roomschen gingen in het aantal geboorten in Noord-Holland met ruim 100 pet. vooruit, de Hervormden met ruim 12 pet.; dat is dus niet min der dan 88 pet. in het voordeel der Roomschen! Cijfers zijn dor materiaal. Ook kan men soms met cijfers goochelen, om te bewijzen, wat men graag wil- bewijzen. Maar bovenstaande cijfers zijn huivering wekkend sprekend. In Haarlem weiden in 1871—1880 ge boren 3016 Hervormde en 2931 Roomsche kinderen. In 1911—1920 bedroegen deze cijfers 2101 en 5519; rn.a.w. bij de Her vormden een toename van even 3 pet. en bij de Roomschen bijna 90 pet. Bij de Hervormden bijna stilstand, bij de Roomschen bijna verdubbeling. Zijn 't nu „Paapsche stoutigheden", die dit alles doen? De uitbarsting van den Etna. In een telegram, dat de correspondent van de „Times" Zaterdag uit Taarmina verzond, meldt deze, dat hij een bezoek aan Linguaglossa heeft gebracht, welke stad nog geheel bewoond was. De lavastroom was sedert Donderdag ongeveer 50 M. vooruitgeschoven, doch Zaterdag zoo goed als tot stand gekomen. Zonder een nieuwe uitbarsting van den Etna zal de stad wel gespaard blijven. Alle berichten over de vlucht van in woners en de aangerichte verwoestingen blijken sterk overdreven te zijn geweest. Gedurende de beide eerste dagen van de uitbarsting vluchtten eenige door paniek bevangen inwoners van Catania uit hun woningen, maar de rneesten hunner zijn inmiddels weer teruggekeerd. Terwijl Linguaglossa betrekkelijk zeer ■weinig geleden heeft, is de schade, in de omgeving aan den landbouw aange richt, zeer aanzienlijk. Groote uitgestrekt heden vruchtbare grond zijn voor jaren, wellicht voor eeuwen, voor den landbouw ongeschikt geworden. Zondagmiddag seinde dezelfde corres pondent aan zijn blad: Ik heb de geteis terde streek nogmaals bezocht. De lava stroom is thans in de richting van Lin guaglossa geheel tot, staan gekomen, zoo dal er geen onmiddellijk gevaar voor die stad meer dreigt. Een dichte, zware korst overdekt de lava, die nog een groote hitte Afgeeft, terwijl er dampen uit op stijgen, welke op grooten afstand zicht baar zijn. Zij geven een sterken geur, welke op dien van cokes lijkt. De wijngaarden in de omgeving, die niet door den lavastroom zijn vernield, zijn echter voor een groot deel vertrapt door toeristen, die begeerig waren het schouwspel van nabij te zien. Talrijke waw—cm——cwh—w ■mmwiawwi i m mm n'memm» tijd genoeg over om zijn plichten als rent meester te vervullen. „Daniël", zei mijn vader, „mijnheer Edg cumbe wenscht, dat je morgen met mij mee komt-, want hij wil je zien en spre ken". Ik keek ten hoogste verbaasd op. „Eir komt eenige verandering in het leven van mijnheer Edgcumbe",, ging mijn vader voort, „tenminste dat hoop ik en hij wil er met jou over spreken". „Met mij,' vader?" „Met jou, Daniël. Mijnheer Edgcumbe heeft een neef van jouw leeftijd, die bij hem komt inwonen. Hij is pas zeventien geworden. Zooals je weet, if Lukas Edg cumbe vrijgezel en hij houdt niet van jongens. Maar zijn broer is juist gestor ven en heeft een zoon nagelaten. Deze jongen zijn moeder stierf bij zijn ge boorte is een wees en de broeder van mijnheer Edgcumbe heeft hem van zijn sterfbed een brief geschreven, waarin hij hem vroeg voor den jongen te zorgen. Hij heeft daarin toegestemd". Ik vroeg mij af, wat Lukas Edgcumbe's neef met mij had te maken en waarom ik was uitgenoodigd op de Hall te ko men. Mijn vader vervolgde: „Mijnheer Edgcumbe zou gaarne wil len, dat jij bevriend werd met dezen neef. Hij komt overmorgen en dan wil mijnheer Edgcumbe hem bezig gehouden hebben zoodat hij geen last van hem heeft. In den herfst, wordt hij natuurlijk naar de universiteit gezonden". Ik .kon mij niet langer stil houden. kleine wijnbouwers trachtten het weinige, dat er van hun bezittingen te velde over gebleven was, tegen de al te nieuwsgie rige toeristen te beschermen. Het drankverbod voor schepen. De douane te New-York heeft de zegels van den drankvoorraad van de „Beren- garia" verbroken en formeel den heelen voorraad, met uitzondering van de be hoeften voor medisch gebruik, in be slag genomen. Ook de stoomschepen „Ca- ronia", „Cedric" en „Provindence" hadden groote verzegelde voorraden sterken drank aan boord, welke in beslag zijn genomen. Een berichtgever te New-York deelt me de, dat de kapiteins van de „Berengaria" en dc „Baltic" den met het toezicht op de confiscatie belasten regeeringsgevol- machtigde een formeel protest hebben overhandigd, waarin zij er op wijzen, dat de in beslag genomen drank „bestemd was voor consumptie, uitsluitend buiten de territoriale wateren der Vereenigde Staten". Sir Ashley Sparks, directeur der Cu- nardlijn in Amerika, die getuige was van het verbreken der zegels op de „Beren garia", gaf de meening te kennen, dat de zaak thans door de diplomatie moet wor den behandeld. De berichtgever voegt er bij, dat men alom aanneemt, dat de Britsche regeering zich thans met de andere regeeringen zal vereenigen om er bij de Amerikaan - sche regeering op aan te dringen, op te houden met het schenden der regels van het volkenrecht. Daar de Amerikaansche regeering ver klaart, dat haar handen gebonden zijn door de uitlegging van het drankverbod door het hoogste gerechtshof, werd te Londen het denkbeeld geopperd, dat de Fran sche regeering een krachtig vertoog te Washington zal indienen en verklaren, dat het een schending is der Fransche wet de Fransche zeelieden van hun wijn rantsoen te berooven. Uit Oostenrijk. Dc gemeente Weenen voert op het oogenblik den maatregel door, dat opbaar kosten in charitatieve instellingen onder gebrachte kinderen daaruit worden ver wijderd en bij particuliere pleegouders worden ondergebracht. Aan pleegouders is in den laatsten tijd geen gebrek. Sedert de maandelijksche vergoedingen tot 250 a 350.000 Kr. zijn verhoogd, hebben zich, wat zeer merkwaardig is, vele sociaal democratische ouders bereid verklaard dergelijke pleegkinderen bij zich te wil len nemen. Dat zulks niet uit idealisme geschiedt, is in dit verband duidelijk. Het gemeentebestuur schijnt vooral politieke doeleinden voor oogen te hebben. De han delwijze van het gemeentebestuur is ech ter in strijd met de wet, daar volgens deze slechts met goedvinden van ouders of voogd verandering van kosthuis mag plaats hebben. De meeste houden daar mede echter in het geheel geen rekening. De stakingstoestand te Barcelona. De toestand te Barcelona blijft voor de regeering nog steeds een bron van ern stige bezorgdheid. Elke dag spitst zich het conflict toe. De transportarbeiders staking met haar complicaties is thans zoover uitgebreid, dat de geheele in dustrie te Barcelona en omgeving is lam gelegd. De syndicalisten schijnen sterk „Maar wat voor soort jongen is hij, vader?" riep ik uit „waar komt hij van daan en hoe heet hij?" „Natuurlijk", ging mijn vader voort, „is dat do reden, waarom mijnheer Edg cumbe je wenscht te zien. Hij heeft eer, kameraad noodig voor zijn neef, die zijns gelijke is in stand en opvoeding en die tegelijkertijd goede manieren heeft". Ik verlangde er naar, mijn vraag te herhalen, maar ik kende de gewoonten van mijn vader en zweeg. „De neef is een zoon van een predi kant der vrije kerk; zijn naam is Steven Steven Edgcumbe en gedurende de laatste vijf jaren is hij op een kostschool geweest, waar men speciaal de opvoeding van predikantszonen behartigt. Men zegt, dat hij heel knap is. Meer weet ik op het oogenblik ook niet". Ik moet bekennen ,dat ik ingenomen was met het nieuws, dat vader meebracht, lk was zelf ook juist teruggekeerd van een kostschool en wist niet recht, wat ik in de vacantie zou aanvangen; want mijn moeder was gestorven, toen ik nog een kleine jongen was en daar ik geen broers of zusters had, voelde ik mij dik wijls eenzaam thuis. Het vooruitzicht van gedurende de volgende drie maanden een kameraad te hebben, lokte mij dus zeer aan. Ik wachtte op nadere verklaringen, maar deze kwamen niet en het eenige antwoord dat ik op mijn vragen kreeg, was, dat ik mijnheer Edgcumbe morgen zou zien. Den volgenden morgen reden wij naar georganiseerd en volgen wederom hun oude laktiek, om n.l. de geheele organi satie, voor wie zij tusschenbeide komen, te overheerschen. Bij firma's, waar door onderkruipers arbeid wordt verricht, mag niet worden gewerkt. Verschillende fir ma's maken nu gebruik van de met mili tairen ingestelde transportdiensten. De syndicalisten hebben evenwel doen we ten, dat zij een lijst van op dergelijke wijze handelende firma's zullen aanleggen en dat zij hun maatregelen zullen nemen. Dat dit geen ijdele woorden zijn, wijzen de jongste berichten uit, volgens welke in de afgeloopen week twee bekende werk gevers zijn doodgeschoten. In een opzicht is er vooruitgang te bespeuren: het opruimen van het vuil in de straten der industrie-stad door vrij willige en militaire arbeiders. Meer dan 8000 ton vuil, dat zich in de straten had opgehoopt, is nu verwijderd en in zee geworpen. De reis van president Harding. President Harding bracht te Hutchin son een bezoek. Hij begaf zich naar een nabijgelegen stuk landbouwterrein en deed daar mee aan het werk op het veld. Voorts sprak hij schoolkinderen toe en later hield hij een rede tot een me nigte van 7000 menschen. Daarop ver trok hij naar Derby. Sunmner Curlis, de vertegenwoordiger van het Republikeinsche Nationale Co mité, die Harding vergezelde op zijn re devoeringentournee naar het Westen, werd op slag gedood toen de automobiel, waarin hij met eenige anderen door een berglandschap toerde, van de rotsen in de rivier viel. Die chauffeur stierf eenige uren later. Twee journalisten zijn ernstig gewond. Een groot crediet voor aankoop van brandstoffen. Uit het Ruhrgebied wordt gemeld, dat de rijksregeering de groote gemeenten, die niet in de onmiddellijke nabijheid der mijnen liggen, een milliardencrediet heeft toegestaan voor de aanschaffing van brandstoffen voor den komenden winter. Reeds thans komt daaraan gebrek, mede in verband met het koude weer. Voor de electrische installaties hoopt men rond te komen met Engelsche kolen. Met den huisbrand is het echter zeer slecht ge steld. Zelfs al werd over een maand het lijdelijk verzet opgegeven, zou nog een aanzienlijk tekort niet te ontgaap zijn. Men zal nu trachten miet behulp van deze credieten buitenlandsche kolen en andere brandstof te bekomen, o.a. oolc Limburgsche kolen uit Nederland. Duitsche bruinkolen worden door de Fran- schen niet toegelaten. Korte berichten. Bain Claude, voor zoover bekend is, de oudste nog levende o u d-s t r ij d e r uit den oorlog tusschen de Ver. Staten en Mexico in 1846'48, is dezer dagen te San Francisco overleden. Hij was twee weken te voren honderd jaar geworden. Claude was in Frankrijk geboren. Thans schijnt het met de Ame rikaansche hittegolf alweer ge daan te zijn. Er waaien thans uit het noorden koude winden en het weer jn de Ver. Staten althans in de oostelijke helft, is weer bepaald koel. de Hall, eer, prachtig oud landgoed met een groot, fraai park. Wij gingen samen het huis binnen terwijl mijn vader dadelijk in de biblio theek werd gelaten, waar de heer Edg cumbe was, en ik moest wachten in de aangrenzende kamer, tot ik geroepen werd. Ik trachtte mijzelf zoo goed mogelijk bezig te houden door een gëillustreerd blad te bekijken, toen mijn aandacht ge trokken werd door het geiuicf van stem men in de bibliotheek. „U heeft uw zoon meegenomen, mijn heer Roberts?" Het was de stem van mijn heer Edgcumbe. „Ja", antwoordde mijn .vader, „hij is hier naast. Ik heb hem verteld, wat u mij gisteren heeft meegedeeld, maar, zoo als u weet, was dat erg weinig. U werd juist weggeroepen, toen u in bijzonder heden wilde gaan treden". „Juist, maar dat zijn heel weinig bij zonderheden". Zonder er aan te denken, of het wel goed was wat ik deed, luisterde ik naar wat er zou volgen. Ik voelde mij geïn teresseerd en wilde weten, wat de heer Edgcumbe aan vader zou vertellen. „Zoudt u mij willen zeggen, welke ver plichtingen mijn zoon op zich zou moe ten nemen", zei mijn vader, wat stijfjes, naar mij voorkwam. „Ik weet van geen bijzondere verplich tingen af", antwoordde Lukas Edgcumbe. „Ik wensch, dat mijn neef mij niet te veel in den weg loopt en voor het geval, dat ik over uw zoon tevreden ben, zal ik Bij het voorbijkomen van een goe derentrein tusschen Germenschein en Lautenburg (Ruhrgebied) is een bom ontploft. Er zijn twintig wagens ont spoord. De machinist is gekwetst. De Canadeesche provincie Manitoba heeft na een tijdvak, waarin de verkoop van alcoholhoudende dranken verboden was, Vrijdag bij referendum Zich ver klaard voor herstel van den „voch. tigen" toestand onder regeerings- cofttrole. Dienvolgens kunnen personen boven 21 jaar en hotels die vergunning hebben, drank inslaan, op vertoon van een regeeringsverlof. Particuliere koopers van drank uit de regoeringsvoorraden moeten hem in de beslotenheid van een huis gebruiken. In de besprekingen tusschen de ge allieerde en Turksche delegaties te Lau sanne is men op bijna alle punten tot een resultaat gekomen. De kwes tie der couponbetalingen is echter niet besproken. Engelsche bladen publiceeren een Fransch rapport over de separatisti sche beweging in Rijnland, waar uit zou blijken, dat Frankrijk deze actie ondersteunt. De „Temps" ontkent echter de authenticiteit van dit rapport. Er zijn zes menschen gedood en 40 gewond, doordat twee wagens van den viaductspoorweg van het viaduct stor ten in een van de straten van het drukke Brooklyn (Amerika). Volgens een oogge tuige was het ongeluk een gevolg van het breken van een as. Het stoomschip Caraquet van de Royal Mail Steam Packet, komende van Halifax, is 12 mijl ten N. van Bermuda op een rif geloopen. Men verwacht, dat het schip uit elkaar zal worden ge slagen. In den Ratskeller van het stadje Wittenberge waren een aantal leden van den gemeenteraad in vroolrjke stemming bijeen. Niemand dacht ei- aan het sluitingsuur te eerbiedigen. Een politieagent, die- ter plaatse verscheen, werd uitgenoodigd een glas mede te drin ken. De burgemeester der stad, die mee aan tafel zat, wilde den revolver van den agent bekijken, hanteerde het wapen ech ter op zoo'n onhandige wijze, dat een schot afging en een der aanwezige raads leden doodde. Zes gemaskerde lieden zijn Zaterdag avond om half elf het kantoor der ge meentelijke gasfabriek van Charlottenburg binnengedrongen. Zij waren met dolken en revolvers gewapend en hielden hier mede den eenig aanwezigen 60-jarigen beambte in bedwang en gingen er m e t 22 millioen mark van door. Te Munchen zijn Zondag bij een vechtpartij tusschen nationaal-socialisten en sociaal-democraten vijf sociaal democraten gewond. Een hunner is bewusteloos naar een ziekenhuis ge bracht. Te Eisleben zijn Zondag communis tische arbeiders en een afdeeling van de nationalistische organisatie Stahlhelm handgemeen geworden. Zeven na tionalisten en 19 communisten werden ernstig gewond. Een communist is aan zijn wonden overleden. heel blij zijn, als hij hem wat bezig wil houden". „Het is erg vriendelijk van u", ant woordde mijn vader, „maar daar mijn zoon m ij n zoon is, zou ik gaarne iets naders van uw neef weten". Ik hoorde aan de stem van mijn vader, dat hij wat geprikkeld was, hij wilde blijkbaar niet, dat zijn meester zijn zoon voor een bepaald doel zou gebruiken, zon der dat hij iets van de zaak afwist. „O, nu begrijp ik het. U behoeft niet bang te zijn, mijnheer Roberts. Ik heb mijn neef nooit gezien, maar ik wil wed den, dat hij een modeljongen is, wel opgevoed en vroom en wat u maar wilt. In zijn brief aan mij schreef mijn broer, dat Steven een goede jongen is. Hij is dus zonder twijfel een van die bleeke, godsdienstige modeljongens. Wiees maar niet bang, dat hij uw zoon zal bederven. Maar uw zoon is hier naast, zegt u, laat hem binnenkomen". Mijn vader opende de deur en vroeg mij om binnen te komen. Mijnheer Edg cumbe keek mij recht in het gelaat. Hij was een lange, magere man van ongeveer vijftig jaar. Zijn haar was pe- per-en-zout-kleurig en was boven op zijn hoofd erg dun. Hij had kleine oogen en een smallen, dunnen neus. Zöjn voorhoofd was hoog en smal, zijn mond samenge knepen en de mondhoeken wafen neerge trokken. i i i (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1923 | | pagina 1