tand! X E ft1 \o Donderdag 11 Juni [bare Poeders Witte Kruis. $7«» Jaargang RG. LIJDERS |sn. Zsnuvtziekten. I Buitenland. Ml Dames enen f 3,90 's-Gravsnpolder. rke Menwagen eren assen, een Melkkoe, erfje ie koop, en Meid luishoudster FEUILLETON. De bereiding van Hollandses kaas. d. onderstaande J Oieierwijk) oord-Brabant- 30-jarige ervaring uw breuklijden vei lde bandages, die wij rma A. R. DE MUIINCK, lurg, Middolburg. zonder voor hoofd hiirte) en pijnlijke Inatige maandston- [blikkelijke lenigiug 3n genezing door de Eiders versterken de Izi] zijn gansch on- ên missen nooit rking bij alle ziek- ïuwen en die welke lortkomen. It vin d e r li 28, St. Nicoiaas. luder voor Goes en |n 65 cent meer voor feel. vVij leveren ze 45 cent. Beste |rs 4 voer 10 cent. [HTS, Langeviele K 204, Middelburg. |E KOOP: 400 foiio kleine ■e Boonen voor de lij kleinere hoeveel- WONDERGÏ M, Zandgk bij Veere. |E KOOP: jSE, Westkapelle. [ierde kalf, LTTEL, Domburg. |E KOOP: voer Mest en Kool- en in soorten, RIJNSE, Kerkstraat 99 ïiddelburg. gen onder dorp Gapinge, Bouw- en Weiland, voorw. Inlichtingen E 11, Middelburg. her WISSE, „Kromwege" 1), leeftijd 3540 jaar, nend persoon. SCHIPPER, B 127, Wemeldinge. Brukkers-Exploitanten OOSTERBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraat 68—70, Goes Tel.: Redactie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259' .i.ii nrr—mr it"f— Zij, die zich met 1 Juli op ons blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nrs gratis. L. WC. KEUCHENIUS. v (Slot). In 1864 word de plaats van vice-presi dent van den Raad van Indië vacant. Dit is dc hoogste betrekking in Indië, na die van Gouverneur-Generaal. Een ieder meende, dat die betrekking aan Keuche- nius toekwam. Maar dc vijandschap tegen den Christus is zoo groot, in Indië nog' meer dan in Nederland. En dat moest ook Keuchenius ondervinden. Wel werd hem gedurende tien maanden de waar neming dezer betrekking opgedragen, voor de vaste aanstelling er van werd Keuche nius gepasseerd. De minister Fransen van de Putte, zeker valschelijk ingelicht, wist de benoeming van den afgetreden vice-president door den Koning te be werken. I-Iij was te veel de man der Zen ding on vol Godsdienstijver. Precies zoo als in 1888. Toen waren het dezelfde •Fransen van de Putte en zijn liberale vrienden welke klaagden, dat Keuchenius te veel preekte en hem als minister af dankten/ dewijl zij hem scholden voor een godsdienstwaanzinnige. Wie Keuche nius in zijn lijden gekend hebben, voor namelijk in de twee laatste perioden zijns levens van 1864 tot 1893 diep ver- hvondert het niet, dat hij eens aan tafel in gepeins verzonken neer gezeten en gevraagd of hij niet eten moest, tot zijn huisgenooten zeide: „Ach, ik heb al zoo vele tranen gegeten". In 1865 andermaal met verlof hier te lande, was Keuchenius door den nood andermaal gedwongen zich te werpen in den parlementairen strijd. Na veel te genstreven liet hij zich candidaat stellen voor de Tweede Kamier en werd als zoo danig door het kiesdistrict Arnheml ge kozen. Gelijk nu de sociale questie de staatkunde beheerscht en de p'artijen ver deelt, zoo hield do koloniale questie in die dagen de aandacht der natie ge spannen. Keuchenius nam: het voor den verdrukten, geëxploil eerden, .uitgezogen Javaan op en toen ten slotte het conser vatieve ministerie Heemskerk zich, on danks deszelfs belofte, aan de taak der hervormingen in Indië onttrok, was het dc motie Keuchenius, de bekende en be ril ht.o motie Keuchenius, die de regeering op haar plicht wees, de staatkunde van den afgetreden minister hekelde, de na tie ontstelde en verheugde, al naar mate zij conservatief of antirevolutionair was, den Koning tot ontbinding dei- Tweede Kamer deed besluiten en wat vooral niet mag vergeten worden de wraak der conservatieve bent opwekte, welke den Koning te bewegen wist Keu- «henius te ontslaan uit 's rijks dienst. Groot is do bitterheid geweest, die hem hierdoor is aangedaan. Dat heeft hij' diep gevoeld en zijn geschriften sedert dien tijd dragon er het stempel van. To-ch heeft hij zich nimmer een oordeel over de personen zijner vijanden aangematigd. In zijn huis duldde hij niet, dat ooit pver hen gesproken werd. Hij liet het oordeel den Heere. En zoo vaak hij later in dc gelegenheid was aan henzelven of een der hunnen een dienst te bewijzen, was het juist de herinnering aan het leed dat zij hem hadden aangedaan, die hem aanspoorde om zich hunne belangen des to moer aan te trekken. Maar het was dan toch geen kleinigheid, uit de hoogst mogelijke betrekking in 's lands dienst, op ruim veertigjarigen leeftijd, met een huisgezin met tien kinderen, Zonder mid del van bestaan, te worden uitgestooten 2). Dinarbij bedient men zich meestal van de zelfde mossen, soms ook van veel op de kaasmessen gelijkende „klieners", waarin de eigenlijke messen vervangen zijn door dunne, bijna ronde staafjes, die aan een zijde wel een ribbe vertoonen, maar toch niet meer snijdend werken. De verdere ontwatering en verkleining der wrongel- deeltjes heeft n.l. niet meer plaats door meer vcrdeeling, maar door bevordering van do contractie door krachtige bewe ging, waarbij dan telkens opnieuw wat wad wordt afgeheveld. De kaasmaker be oordeelt tenslotte aan de kleur, het meer of minder snel bezinken en aan het meer ot minder gemakkelijk .uiteenvallen van mgt de hand zacht samengeperste wrongel of de tot zoover bereikte ontwatering vol doende is. D© afzonderlijke stukjes wron gel, die stoeds sterke neiging hebben om samen te klonteren, moeten dan de grootte hebben van een kleine erwt. Om tenslotte De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f 3. Losse nummers f 0.05 en dan daarbij' met smaad to worden overgoten, door den laster te worden ver volgd en zich dan weder als advocaat te moeten presenteeren en in dnffe pro cessen en acten zijn beste krachten te moe ten ve rteren, waar hij zooveel dege lijker arbeid mot ongeëvenaarde kennis en talent had tot stand gebracht. Verstaat gij hot lezer, dat (doze man tot zijn vrouw zeggen kon, dat hij in de laatste jaden moer tranen dan brood gegeten had? Zeer juist schreef dan ook het (liberale) „Bataviaasch Handelsblad" van 12 Juli 1873 omtrent hem. Het erkende zijn groote. gaven,ook zijn sprckerstalont wanneer hij voor de balie met kracht stond te plei ten: „dan schoot het waterig .oog vlam men, de boirst scheen zich uit te zetten, do kleine gestalte zich te verheffen. De ontwrichte mond was een sierlijke schelp geworden, wion de geharnaste woorden als Paarlen ontrolden". Maar het liet iets verder dan volgen: „Do heer Keuchenius is in Indië niet op zijri plaats. Hij behoort in Nederland in de Tweede Kamei' te huis. Het wekt medelijden, zulk een man dag aan dag met ©en pak processtukken onder den arm naar zijn advocaat- en procureürs- kantoor in de stad te zien sukkelen, waar hij met al zijn gaven toch voor zijn min deren moot onderdoen. Dc Chineezen heb ben van verbazing ,dc handen ineengesla gen, toen zij den voormaligen vice-pesi- uênt ynn den Raad, van Indië als pleit bezorger in hun misselijke rechtsgedingen zagen optreden; doch vooir de kiezers in Nederland schijnt de Ohinêösche wenk tot hiertoe verloren te zijn gegaan" Dit laatste is niet geheel juist. Do anti revolutionaire kiezers hebben herhaalde lijk krachtig voor hom geijverd. Hot zijn échter de conservatieven en na hen de liberalen geweest, die Keu chenius uit Nederland, uit liet staatsambt, uit de kringen, waarin hij' thuis hoorde, geweerd hebben, omdat hij1 den Heere vreesde. Dat hebben zij; .gedaan tot de laatste dagen zijns levens. Eerst bij de uitbreiding van het kiesrecht konden de antirevolutionairen in het vaste district Go'rinchem een plaats in 's lands volksver tegenwoordiging voer hem veroveren. En zoo heeft hij van 1870 tot 1888 voor ver schillende districten in de Tweede Kamer zitting gehad. Doch overal bestreden, on der anderen te Middelburg zelfs uitge worpen, terwijl nog oen gemeene spot hem van daar werd nagezonden in een „Vlieger die niet. opging"; een vlieger voorstellende Keuchenius met zijn ver wrongen aangezicht en door de liberalen aldaar uitgeworpen. Van 1888 tot 1890 was hij minister. Dc Heere heeft hom toch nog willen gebruiken in een ambt, dat hij volgens mensclielijk zeggen, min stens dertig jaar vroeger had moeten be- kleeden. Maar ook daar hebben de libe ralen, vromen cn onvromen, Sixen en Fransen van de Puttes, hem uitgeworpen. Tot hij, voor hot kiesdistrict Goes nog maals ter Tweede Kamer afgevaardigd als volksvertegenwoordiger stierf, na ©en zeer 'langdurig en smartelijk lijden. Tc midden van velerlei arbeid op gebied van kerk en school en zending en in 't belang der werklieden vierde Keuche nius in betrekkelijke rust nog zijn 70- sten geboortedag, te midden van liefheb bende kinderen en kleinkinderen. Een feest dag was het anders niet. Doch het genot was al groot en mooi genoeg, dat hem voor een oogenblik de tranen van de wangen konden worden weggewlscht. Doch in het voorjaar vertoonde zich een ge zwel aan de wang, waarbij zich later een gezwel aan het gehemelte voegde, het geen ©en ware marteling voor hem was. Toch hoorde men hem nooit klagen. Een de ontwatering nog wat verder te drijven wordt de temperatuur, die gedurende de beschreven bewerkingen op plm. 28 gr. O. gehouden wordt, een weinig verhoogd men gaat „nawarmen" tot plm. 32 gr. 0. Heeft de wrongel, die ook nu nog krachtig geroerd wordt, deze temperatuur aangenomen, dan wordt ze naar een kant van den bak samengeschoven, ze wordt „opgehaald". Sedert het begin Va.n het voorsnijden is dan ongeveer een uur en twintig minuten verstreken. M©n snijdt nu de massa direct in zoo groote stukken, dat, bij1 bereiding van b.v. Edammerkaas, ieder stuk een kaasje vertegenwoordigt. Men brengt ze snel in ietwat vóór gewarmde halfronde hou ten vormen, die van onderen van ©enige kleine gaatjes voor de uitlekkende en later uit te persen wei zijn voorzien, en plaatst de van binnen eveneens ronde deksels, de „volgers" erop. Men laat ee- nige minuten „uitzakken", waarbij de Zeer plastische wrongelmass'a heel spoedig den vorm van het vaiatje aanneemt, plaatst het geheel nog eens omgekeerd in den vorm en gaat dan over tot het doeken. Elke kaas. wordt namelijk in een doek gewikkeld, die dient om haar bij het na- enkele maal slechts klaagde hij, dat het bijna ondragelijk was. Hij had zich trou wens vólkernen aan den Heere overge geven. Wat die hem oplegde zoo verklaarde hij herhaaldelijk wenschte hij zonder morren tc dragen. Eindelijk kwam de dood hem verlossen, den 17den December 1893. Wij hebben geweend bij zijn heengaan, wijl een groot man Neder land was ontvallen. O, zoo hij' nog ge loefd hadde of de bfeube tusschen de broederen wel zoo groot zou geworden zijn, dit valt zeer te betwijfelen. Wie den Heete liefhebben, zullen Keu chenius eenmaal verheerlijkt wederzien. Dioch laat ons afzien van menschen, die slechts tijdelijke instrumenten zijn in des Hoeren hand en alleen Gode de eere ge ven, wien te kennen hot hoogste is. De revolutie in Bulgarije. De „Eclio de Bulgarie" geeft over den loop der gebeurtenissen de volgende bij- zonderbeden Omstreeks middernacht hadden pcle- tons, samengesteld uit leerlingen 'der mi litaire school, en uit geregelde troepen successievelijk de verschillende wijken der stad bezet, nadat een groep onder com mando van eenige officieren reeds on middellijk in liet 5de commissariaat van politic was doorgedrongen en dq daar aanwezige gendarmen li au gedwongeii Z1CÏ1 over te geven. Onderwijl hadden de leerlingen 'der mi litaire school dc in dat kwartier gelegen woningen der vroegere ministers omsin geld. De ontwapening van de garde, 'die voor de veiligheid van Mouravieff, den mi nister van oorlog, te zorgen had, ge-j scliiedde zonder incidenten. De minister zelf werd in arrest genomen. De arres tatie van den vroegeren minister van binnenlandsche zaken, Christo Stovanoff, vond bijna op gelijke wijze plaats. Achtereenvolgens werden daarop gevan gen genomen Athanassoff, minister van spoorwegen; Papoff, oud-burgemeester van Sofia; Omartchevsky, minister van open baar onderwijs; Pavloff, minister van openbare werken; Zografskv, minister van handel, industrie en arbeid; Kalatcheff, kamerafgevaardigde, enz. Ook liet bezetten der verschillende com missariaten ging zonder veel moeile. Voor liet meerendeel gaven de beambten vrij willig hun wapenen over, terwijl de leer lingen der militaire school de bewaking der stad op zich namen. Het was toen drie uur in den morgen< Ondertusschen hadden detachementen ca valerie zich van het post- en telegraaf kantoor en van dc telefoonbureaux mees ter gemaakt. Tc Podouéné, een voorstad van Sofia, trachtten de aanhangers der oude regee ring weerstand te bieden, doch een de tachement cavallerie, door het luiden der klokken gewaarschuwd, verijdelde hun pogingen. Een huiszoeking bij den ex-premier, le verde aan buil 1.160.000 Zwitsersche francs, 460 pond sterling, een millioen leva en eenige minder belangrijke bedra gen in vreemde munt. Voorts werd beslag gelegd op talrijke documenten en fotografieën. Zoodra den volgenden dag de beper kende verkeersmaatregelen waren opge heven, verzamelde de bevolking zich op de voornaamste punten der stad en juichte de vertegenwoordigers der nieuwe regee ring geestdriftig toe. Voor het parlements gebouw had een groote meeting plaats, volgende persen een dichte en gladde oppervlakte te doen krijgen. Die hiervoor gebezigde stof moet echter zeer gemak kelijk vocht -doorlaten, opdat bij het per sen de wei gemakkelijk kan wegvloeien. De verschillende bewerkingen bij het vormen moeten vlug geschieden, opdat de kazen niet te veel afkoelen vóórdat Ze aan do -nu volgende persing worden on derworpen. Hiervoor wordt gebruik ge maakt van de kaaspers, waarbij de ge- wenschte druk veelal verkregen wordt doe®1 middel van een hefboom, welke aan het ©ene uiteind© een draaibaar, aan den muur of statief bevestigd steunpunt heeft. Brengt men op den hefboom een loopge wicht aan, dan kan men den op de kaas vormen te oefenen druk naar willekeur regelen. Die gevulde* vormen met deksel worden onder den dicht bij1 het draaipunt op den hefboom aangebrachten stempel geplaatst en men laat nu den aanvankelijk iets opgeheven hefboom zakken. Door den druk, die voor een Edammer kaasje van 100 tot 200 K.G. bedraagt, wordt de wei met kracht tusschen de wrongeldeeltjes weggepcFst en door de gaatjes van de vormen verwijderd, terwijl de kaasmassa zelf meer homogeen wordt door het sa- waar verschillende sprekers het woord voorden, o. a. Yakmoff, die het wanbeheer der afgezette regeering schilderde, de vroegere gezant Koloucheff, die het par ticuliere leven van sommige ministers hekelde, cn Orochakoff. Generaal Laza- roff, die eenigen tijd later per auto arri veerde, werd luide toegejuicht. In een korte toespraak tot de bevolking, bracht de generaal den dank der nieuwe regee ring over voor de medewerking van het volk, waardoor de taak der nieuwe re geering zoozeer werd verlicht. Even daarna verscheen ook professor Zamhoff, de nieuwe minister-president- Met een ontzaglijke ovatie werd hij be-< groet. Hij hield een geestdriftige rede, waarin hij vooral een beroep deed op de burgers, om de orde en eendracht te handhaven. Ten slotte besprak de minister van han del, industrie en arbeid, Bobochevsky, de misbruiken onder het afgetreden regiem. Op de meeting volgde een manifestatie door de straten van Sofia, naar de le gatiegebouwen van Italië, Frankrijk, de Vereenigde Staten en Groot-Brittannië, waar de menigte grootsche huldebetoo- gingen hield. Incidenten deden zich niet voor. In de provincie nam de bevolking even eens met vreugde kennis van de règee- ringsverandering, die natuurlijk ook daar met de noodige ordemaatregelen gepaard gmg. Slechts te Tcherven Breg, Gorni en Dcnnl deden zi<?h pnkele incidenten voor, zegt het blad. Militaire detachementen herstelden echter spoedig de Oi'de. Hevige storm in Canada. Een hevige orkaan heeft over centraal Saskatchewan in Canada gewoed. De aan gerichte verwoestingen zijn zeer belang rijk en berichten uit Toronto geven tal van details waaruit de lievigheid van den storm blijkt. Zoo werd een 15-jarige jon gen door een rukwind tot een hoogte van twintig meter in de lucht geslingerd. De knaap viel dood op den grond neer. Nabij Rosetown werd een hut, waarin man en vrouw ter ruste lagen, door don storm opgenomen en anderhalve mijl de prairie in geworpen. De vrouw kwam er met een lichte verwonding af, de man verkeert echter in zorgwekkenden toe stand. Een ander huis, waarin eveneens een man te slapen lag, werd door de lucht heen geslingerd, over een hooiberg heen, en 500 M. verder op den grond neerge- smakl. Het gebouwtje is totaal vernield. Wonder boven wonder bleef de man on gedeerd. Uil. Nieuw-Brunswijk komt het bericht van lievige boschbranden, waarvan de schade op een millioen pond sterling wordt geschat. Frankrijk en België over het Ruhrgebied. Gisteravond verklaarde men in wel ingelichte Fransche kringen, dat ten aan zien van de inlichtingen en uitleggingen, gevraagd in het Britsche memorandum, Brussel en Parijs met elkander tot over eenstemming zijn gekomen en dat het waarschijnlijk is, dat de Belgische en Fransche gezanten te Londen spoedig op dracht zullen krijgen, de Britsche regee- iring op de hoogte te stellen van de Fransch-Belgische opvatting, voor wat be treft het beëindigen van den Duitschen weerstand en de voorwaarden voor een eventueole ontruiming van het Roerge bied. Het zou van serieuse en positieve garanties, door Duitschland te geven, af bangen of de bezetting zou plaats heb ben volgens de formule van „onzicht bare occupatie". menloo'pen van de plastische wTongelstuk- j'O'S. Niettemin bevat de geperste kaas nog plm. 50 pet water, ,dat door verdere persing niet wordt verwijderd. Na •onge veer vier uren worden de vormen uit de persen genomen, de kazen van de doeken ontdaan, de dooi' den druk van de deksels ■ontstane randjes glad weggesneden, om zo dan, het# in afzonderlijk daarvoor bestemde „zetters" of in dezelfde vormen terug te brengen, thans zonder doek en te onderste boven. Het doel hiervan is im de eerste Dlaats om het model der kazen, dat na het persen en ontbranden' nog niet geheel zuiver is, te volmaken en in de tweede plaats, (maar dit wordt door de meerderheid der fabrikanten niet vol doende ingezien) om aan de melkzuurbac teriën den tijd te geven haar voor het slagen van het product noodige werk te verrichten, waarop we hieronder nog te rugkomen. Dit „omloopen", zoo noemt men het omgekeerd in de zetters of vormen plaatsen, moet in den winter ten minste 12 uren duren en daarna gaat men over tot 3e. Het zouten. Die kazen worden nu .gebracht in ruime reservoirs, gevuld met pekel (plm. 20 pet) Prijs der Advertentiën: 1—4 regels fl.20, elke regel meer 30 et. Bij abonnement belangrijke korting. De nieuwe lijn Gent-Brussel. Sedert 1 Juni hebben de Belgische staatsspoorwegen de nieuwe lijn Brussel- Zuid-Gent-St. Pieters voor het verkeer opengesteld. Alleen sneltreinen 24 per dag loopen thans op dit traject met een snelheid van 60 K.M. per uur, welke snelheid in Juli cn December telkens met 20 K.M. zal worden verhoogd om einde lijk, in April 1924, circa "120 K.M. per uur te bereiken. Het eigenaardige van de nieuwe lijn, waardoor de reis Brussel-Ostende over Gent on Brugge aanzienlijk wordt bekort, is, dat tusschen Brussel-zuid en Gent- St. Pieters geen enkel station te zien valt en ook allo overwegen door bruggen zijn vervangen. Op sommige plaatsen be vindt de lijn zich op 20 meter onder en elders weer op 10 meter boven den be- ganen gTond. Bij dit groote, bijna 20 jaar geleden aangevangen en vóór den oorlog reeds grootendeels voltooide werk, werden niet minder dan 95.000 dwarsliggers, '750.000 ton rails en 137.000 kub. M. ballast ge bruikt. (N. R. C.)l De Etna-uitbarsting. Bij de vele mededeelingen omtrent af schuwelijke tooneelen, waaryan de bla den uit de omgeving vaïi Napels melding lnaken, komt thans het bericht, dat zich van den Vesuviug, de Monte Rosso en op bet plateau tusschen twee uilloopers de Monte Rosello een soort „waterval" van lava heeft gevormd, die over eery hoogte van tweehonderd meter lood recht in het dal valt. Ook heeft de lava stroom het station Ccrro bereikt, dat er geheel door bedekt is. De weg van Cas- tiglione naar Linguagrossa is versperd. De gloeiende lavastroom heeft ook Ecquasorgente, Piansfelice en Contra- dacsanoca overstroomd en daalt thans af naar Giarre, dat ter verwoesting opge schreven schijnt. De voortdurend binnenkomende berich ten over de eruptie van den vulcaan lui den steeds ongunstiger. De uitbarsting schijnt, naar uit de tele grammen valt op te maken, nog in hef tigheid to© te nemen. Terwijl reeds 9 dor pen onder de lava zijn bedolven, schij nen- de steden Giarre en Linguaglos- sa niet meer tegen eenzelfde lot bevei ligd te kunnen worden. De bevolking in den omtrok is hopeloos, alle pogingen om den lavastroom af te leiden, misluk ten. Die boeren trekken biddend door de straten, onder een regen van asch. Dc heiligen woir'den aangeroepen. De roode gloed van zes nieuwe kraters werpt een duister licht over deze plaats des onheils. Ontzettende rommelingen, telkens en telkens herhaalde 'aardschokken vermeer deren de ontzetting, terwijl de heete lava stroom nader en nader komt en nieuwe dorpen bedreigt. Telegrammen uit Catania melden, dat de stad aan een berghoogte de redding van den ondergang te danken heeft. Do ontzettende lavastroom heeft zich daar in twee takken gesplitst, welke met mindere kracht nu voortrollen, de een© links en do andere rechts van Linguaglossa. Het stad je zelf is reeds geheel do-or lava om geven en ligt als een schiereiland temid den van de verwoesting. Tntusschen wordt de toestand in Lin guaglossa, tengevolge van de hitte, meer en meer ondragelijk. Die bevolking draagt maskers voor mond en ©ogen. De vuurstroom hoeft thans een breedte van ongeveer 400 K.M. en een hoogte van ongeveer acht M. bereikt. Hij- legt per uur ongeveer twintig M. af, terwijl het vloeiende deel der lava alles met zich modesleurt, zoodat de ziich voorwaarts be wegende massa's op vele plaatsen twln- en verblijven daarin ongeveer drie dagen. Het zout diffundeert dan langzaam naar binnen, terwijl in het kaasvoeht opge loste stoffen, zooals phosphaten en lac- tatcn van calcium ©n kalium, voor een ge deelte in de pekel overgaan. Door deze behandeling met zout bereikt men het volgende. Ten eeTste krijgt de kaas de gowenschte stevige korst; de buitenste laag- wordt door de sterke pekel lcracht.g ontwaterd en gaat daarbij' over in een witte; krijtachtige massa, die het inwen dige goed van de lucht afsluit. Voorts werkt het zout scheikundig' in op het voor naamste bestanddeel, de kaasstof, onder vorming van een stof, die de ©enigszins spekachtige struktuur veroorzaakt, de kaasmassa dus meer homogeen maakt. Ten derde wordt de werking van ver schillende bacteriën door het zout niet in gelijke mate geremd, zoodat de groei van sommige soorten geheel tot stilstand komt, van andere echter niet. En tenslotte draagt het bij tot den aangenamen smaak. Na het verlaten van de pekel worden ze dan op uit planken bestaande rekken gezet en dagelijks omgekeerd. (Slot volgt).

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1923 | | pagina 1