Katerdag 16 Juni 1623 37© Jaargang Bit de Provincie. Drukkers-Exploitanten OOSTERBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraat 68—70, Goes Tel.: Redactie no. 11; Administratie no.58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f 3.— Losse nummers f 0.05 Prijs der Advertentiën: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 et. Bij abonnement belangrijke korting. ii.y*i vnr, ■ataurf-'S.n rzt c. «i.-. vmcsu-ut. o>«. jö imwnMKMKSMtPSHMMndlMS^-ooc) «atVKOUomSMKI üiï nummer bestaat uit twee bladen jaea Saai ERSTE BLAD. Zij, die zich mei 1 Juli op ons blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nrs gratis. zrKjammstx?* De vroolijke reiziger. Wijk, wereldsch gewemel I Ik moet naar ilen hemel, Verhinder Mij niet! Weg zonden, zwijgt lusten! Ik wil hier niet rusten In 's Vijands gebied. 'k Zal bosschcn en stro omen En rotsen niet schromen Maar 't veilige pad Kloekmoedig betreden. Dat Jezus beneden In 't reizen betrad. Met Item wil ik zwerven, En 'i wereldsch goed derven; Wat geef ik oml schijn! 'k Zoek schatten van waarde, En wil hier op aarde Een vreemdeling zijn. Verkeere ik in 't eenzaam1 Met Jezus gemeenzaam, Dan wenscli ik niets meer. En reis ik met and'ren Wij troosten malkandren En loven den Heer. 1 Hoe dichter ik nader Aan 'thuis van Mijn Vader, Hoe sterker ik hijg Naar de eeuwige woning, Het feest van mijn kroning. En 'teind van den krijg! En wat zou mij liind'ren? 'k Zie de uurtjes reeds minderen. Laat 't werelds gedruisch Mijn möed niet verslappen Nog weinige stappen, En dan hen ik thuis! VAN ALPHEN. Uit het Ruhrgebied. Hoewel de Franschen het stilzwijgen over den dood der twee Fransche on derofficieren te Dortmund bewaren en ook weigeren de lijken door Duitsche genees- heeren te laten schouwen, waardoor het onderzoek voor de Duilsche overhpid zeer bemoeilijkt wordt, is het toch gelukt eenig licht in deze zaak te brengen. Het schijnt thans vrij zeker, dat de twee onderofficieren door den Duitschen wachtmeester bij de politie Bolduam zijn doodgeschoten. Zeker is dan, dat deze daad geen politieken achtergrond heeft, en dat het feit, dat Bolduam tot de politie hoorde, evenmin iets met de daad heeft uit te staan. Volgens verklaringen van getuigen was het een zuiver persoonlijke twist, waarbij Bolduam door de Franschen met revol vers werd bedreigd, waarop hij in nood weer de beide Franschen heeft dood geschoten. Gistermiddag heeft te Bochum onder algemeene deelneming der bevolking de begrafenis plaats gehad van de 7 inwo ners, die Maandagnacht door de Fran schen doodgeschoten zijn. Alle winkels waren gesloten. De schouwburgen en andere ontspanningslokaien waren geslo ten. Alle klokken luidden tijdens de be grafenis. De lijkstoet was eindeloos lang. Er was een schat van bloemen. Op de lijn Appenweiler-Offenbach is een bom ontploft, waardoor de kleine brug te Appenweiler is beschadigd. Appenwei- ler is gestraft met 10 milüoen mark boete. Het verkeer bij nacht is verboden. Pokken in Zwitserland. De Zwitsers beginnen zich ongerust te maken over berichten in de buitenland- sche pers over de pokken-epidemie in Zwitserland. In 1921 is er in den zomer een kleine epidemie liet woord is eigenlijk to sterk geconstateerd. In Maart deden zich opeens vijf gevallen voor en in de volgende maanden steeg dit cijfer tot 78 in Mei. Toen daalde het weer tot 1 in September en in October deed ziph geen enkel geval voor. Maar in November wa ren ct weer drie en in December steeg het aantal gevallen plotseling tot het on rustbarende cijfer van 368. Toen viel het weer om gedurende 1922 te schommelen tusschen 30 en 100. Eind 1922 kwam er een nieuwe uitbreiding, in November steeg liet weer van 42 tot 263, December 274 en in Januari van dit jaar werd zelfs de 400 overschreden. Sindsdien is er weer eenige daling: 299, 242, 236 in April. De ziekte doet zich niet in kwaadaardi- gen vorm voor en tast meest personen van 10 tot 30-jarigen leeftijd aan. Van de aangetasten waren 88 pet. niet gevacci neerd, van 3 pet. was het onbekend en slechts 9 pet. waren gevaccineerd, maar juist deze lijders zijn meest personen bo ven 30-jarigen leeftijd, bij wie waarschijn lijk de vaccinatie vele jaren geleden plaats vond. In Zwitserland bestaat geen vaccinatie- dwang. "In 1882 beeft het volk zich bij referendum daar tegen verklaard. Op groncl echter van de wet op de besmettelijke ziekten heeft de Bondsraad eenige we ken geleden de kantons genoopt in èen aantal gevallen de vaccinatie verplicht te stellen. De regeering van Zürich beeft reeds onder bedreiging van straf, de in enting van schoolkinderen verplicht ge steld. Korte berichten. Wederom wordt gemeld, dat Stam- boelinski, de verjaagde Bulgaarschc mi nister-president, gevangen geno men is. Maandag is een der grootste sta tions van Philadelphia door een brand verwoest. Dertig treinen, die zich in het station 'bevonden, zijn een prooi der vlammen geworden. Er zijn geen men- s.chenlevens te betreuren. De materieel© schade wordt op twee milüoen dollar ge schat. Volgens betrouwbare inlichtingen vinden troepenconcentraties van Tsjecbo-Slowakije aan de Beiersche gren zen plaats. In verschillende gemeenten aan de grens, waar zich vroeger geen soldaten bevonden, zijn thans sterke mi litaire trocpenafdeelingen gelegerd. 'De politieke correspondent van de „Daily Chronicle" meldt, dat de vrienden van den ex-premier Bonar Law zijn t o e- stand ernstig inzien. De diplomatieke medewerker van de „Daily Tel." heeft reden te geloo- ven, dat de revolutie in Bulgarije door een internationale groep geldelijk is gesteund en dat deze groep het herstel van Tur kije als groote mogendheid beoogt en der halve niet wenscht, dat er op den Bal kan een christelijk bloc wordt gevormd, zooals in 1912 bestond. Ismet Pasja heeft medegedeeld, dat er Donderdagavond op de conferentie te Lausanne nog geen oplossing gevonden was voor de nieuwe moeilijkheden, welke zich hebben voorgedaan. Hij houdt den toestand voor zeer ernstig. Naar Frankrijk of geen werk. De arbeiders in de gteMeente Nijkerk protesteeren tegen een (maatregel van bet gemeentebestuur, die blijkbaar ten doel beeft zich van de werkloozen te ontdoen. De volgende publicatie werd dezer dagen van die gemeente aangeplakt Burgemeester en Wethouders Vau Nijkerk «naken bekend, dat werklooze arbeiders, wien door het correspon dentschap der Arbeidsbemiddeling voor hen geschikte arbeid in Noord- Frankrijk of elders wordt aangeboden, en die deze werkgelegenheid zonder geldige reden niet aangrijpen, in geen geval bij de gemeentelijke werkver schaffing geplaatst zullen worden". „Een avontuurlijke reis". Op vragen van den heer Smeenk, betreffende de lot gevallen van twin tig Veluwsche arbeiders, die voor werkzaamheden in Noord-Frankrijk waren aangeworven, luidt het ant woord van den (minister van buiten- landsche zaken: Uit het ingestelde onderzoek is ge bleken, dat zich op de kanselarij ;te Brussel geen enkel incident Met be doelde Nederlanders heeft voorgedaan Mè.ar dat het bericht zeer waarschijn lijk het oog had op het wedervaren van de 20 arbeiders op de kanse larij van het Nederlandsch consulaat- generaal te Antwerpen. Deze consul-generaal rapporteert Op Zaterdag 26 Mei j.l. Meldden zich Lor kanselarij de 19' Nederland- sche werklieden aan, Met verzoek om teruggezonden te worden naar Ne derland. Ofschoon zij er niet naar uitzagen, beweerden zij, dat zij in de open lucht geslapen hadden en geen geld meer hadden om eten te koo- pen. Aangezien deze personen niet in het bezit waren van eenige papieren of eenig bewijs, waaruit de consul-gene ra,al kon afleiden, dat hun verhalen waarheid bevatten, Meende de heer Ruys hen te Moeten afwijzen. Een hunner, die als woordvoerder optrad, zeide, dat zij daarmede geen genoe gen namen èn niet zouden weggaan. Zij bleven dan ook op de kanselarij zitten. Tegen het sluitingsuur deelde de consul^generaal hun nogmaals mede, dat h(.f (niets voor hen kon doen, en verzocht hun het gebouw te verla ten. Op een weigering hunnerzijds werd der politie verzocht het lokaal te ontruimen, Waarop 2 politieagen ten verschenen, die hun verzochten heen te gaan. Aan dat verzoek wérd dadelijk gevolg gegeven en kalm ver lieten zij de kanselarij. Van een hard handig Optreden van de zijde der po litie is geen sprake geweest en even min,7 dat bedoelde arbeiders zich op den grond vian de kanselarij te sla pen hadden gelegd. De Rijksmidde 1 en. De opbrengst der Rijksmiddelen is in Mei, evenals de twee vorige maan den, bij verleden jaar ten achter ge bleven, en wel Met f 1.73 millioen. Feitelijk bedraagt het nadeelig'e ver schil veel m'eer, daar verleden jaar de tabaksbelasting, die nu f 1.13 'mil lioen opleverde, nog niet Meetelde. Allerlei. De bepalingen van de Wet tot wij ziging d(jr HuurcoMmissie- en Iiuur- opzegigingswet zullen volgens miede- deeling van den Minister vermoede- lij k 1 Augustus in werking treden. Bij Kon. besluit is de Staatscom missie inzake de rechtspositie der kerkgenootschappen ontbonden, onder betuiging van H. M. bijzonderen dank en hooge tevredenheid ;aan den voor zitter, prof. mr A. Anemia, hoogleeraar aan de Vrije Universiteit te Am'ster- dam, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal. Bij Kon. besluit is benoemd: tot commandeur in de Orde van Oranje- Nassanmr A. Anema, voorzitter van de Staatscommissie in zake de rechts positie van de kerkgenootschappen, hoogleeraar aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, lid van de Eierste Ka mer der Staten-Generaal. Bij Kon. besluit is bij het departe- Ment van onderwijs, met ingang van 1 Juli benoemd: tot administrateur J. C. Ligtvoet, thans referendaris Met den personeelen titel van administra teur. Verplaatst met ingang van 1 Juli a.s. de besteller G. Haverhoek van Mid delburg (postkantoor) naar Rotterdam (postkantoor). Aan den kantoorhouder G. Smit te Nieuwdorp' is (met ingang van 1 Oct. a.s .op1 zijn verzoek eervol ontslag ver leend. (M. CtA Het veer tussche n'Kamper land en Veere. Naar de M. Ct. meldt, is door den heer L. Ojrderdijfc, lid van de Prov. Staten, het volgend schrijven aan Ged. Staten verzonden. In de najaarszitting van 19 Dec. 1922 werden uitvoerige besprekingen gehouden naar aanleiding van de mededeelingen van Gedep. Staten inzake de gevoerde onderhandelingen over de overname van het veer Veere—Kamperland. Als gevolg daarvan werden voorstellen te dien opzichte gedaan door den heen Verhorst, en ondergeteekende. In het laatste voorstel werd o.a. voorgesteld met ingang van 30 April '1923 het veer Veere Kamperland en omgekeerd, om te zet ten in een provinciaal veer, tot verpach ting daarvan over te gaan, en daartoe van de ambachtsheeren van Oud-Campen en Soelekerke over te nemién <le rechten op dit veer voor''een bedrag van f7500. In verband met het bovenstaande zou ik de volgende vragen aan uw college wil len stellen: AVas aan "Gedep1. "Staten, tij dens do behandeling dezer zaak, niet bekend, dat aan dit voorstel, ware het aangenomen, geen uitvoering kon worden gegeven, om reden reeds bij' schrijven van 21 Juni 1921 door de Ambachtshee ren van Oud-Camipen en Soelekerke als uiterste termijn, behoudens nader overleg, Was gesteld 1 Januari 1922, en dit overleg niet plaats vond? Dat als antwoord op een schrij'ven van Gedep. Staten van 30 November 1922 door Ambachtsheeren nog eens na drukkelijk werd verwezen naar hun schrij ven van 21 Juni 1921 en gezegd dat er niets m'eer aan te doen was. Zoo dit uw college bekend was, waar om is dan van de zijde van Gedep. Staten daarvan tijdens de behandeling van deze zaak met geen woord gerept, en is zelfs door het lid van Gedep. Staten, 'de heer 'Rompu, in dier voegd gesproken, alsof er tijd was 'tot 1 April 1923, waardoor besprekingen zijn gevoerd en voorstellen zijn gedaan, zelfs een voor stel te dien opzichte is aangenomen, niettegenstaande het resultaat nihil moest zijn? Kunnen Gedep. Staten de toezegging doen, dat, wanneer de Ambachtsheeren van Oud-Campen en Soelekerke op hun besluit teruggekomen en tot onderhande ling zich alsnogbereid verklaren, zij in den geest van het aangenomen voorstel van den heer Verhorst zullen handelen en trachten zoo spoedig mogelijk tot een positief resultaat te komen in deze zaak? Middelburg. Aan den kunstschilder W. J. Schütz alhier is opgedragen een aqua rel te schilderen van het Stadhuis te Middelburg1, zulks voor het album, aan te bieden aan H. M. de Koningin bij haar 25-jarig jubileum. Vlissingen. Zooals wij eenigen tijd ge leden gemeld hebben, is door een 70-tal winkeliers aan den raad verzocht, ge durende het zomerseizoen de verordening op het sluitingsuur' op te heffen. Thans circuleert van winkelierszijde een tegen- adres om hiertoe niet over te gaan. Op dit adres wordt druk geteekend. Uit hot verslag: van het Rechtskun dig Bureau, uitgaande van don Christelij- ken Besturen bond alhier, blijkt dat over liet jaar 1922 in totaal 309 adviezen gegeven werden, waaruit duidelijk blijkt, bet groote nut, hetwelk zulk een Bureau afwerpt» temeer daar die adviezen bij'na uitsluitend door de arbeidende klasse wor den ingewonnen. Het bureau hield in het afgeloopen jaar 50 zittingen. Gistermiddag .is de schildersknecht Wi. uit Souburg', uit de mast van een mailboot gevallen. Hij was .onmiddellijk dood. Rilland-Bath. Gistermorgen vergaderde de raad. Afwezig met kennisgeving weth. Reijnhout, wegens ziekte. De voorz. opent de vergadering met gebed, pe voorz. kan tot zijn genoegen meedeelen, dat de heer Reijnhout herstellende is en'hoopt dat hij spoedig weer aan de beraadsla gingen kan deelnemen. Vervolgens brengt de voorz. verslag uit van de laatstgehou den vergadering der Waterleiding-Mij'. Een verzoek van den 'Minister van Arbeid om vaststelling van een tap verbod voor de dagen der viering van het regee- ringsjubileum wordt voor kennisgeving aangenomen, daar het plaatselijk tapver- bod hcirin reeds voorziet. Een verzoek van den raad van de gemteente Smilde om adhaesie te betuigen aan haar motie om bij den aanslag in de Rijksbelasting de gemiddelde ontvangsten over drie jaar in aanmierking te nemen, wordt voor kennisgeving aangehoMen. Evenzoo het adres van AVymhritseradeel, om Gods lastering strafbaar te stellen in het Wet boek van Strafrecht. B. en AAL kunnen zich niet vcreenigen met deze wijze van adhaesiebetuiging aan moties, die vaak maar 'klakkeloos worden ingediend. Aroorts ligt het niet op' den weg' der ge meenteraden om de lijn aan. te geven voor de Rijkswetgeving. Zaken als in de eerste motie bedoeld kannen worden ter kennis gebracht bijv. van de Vereeniging van Nederlandsche gemeenten, aangelegenhe den als het tweede adres inhoudt, hoe sympathiek ook op zichzelf, kunnen bin nen de politieke partijen worden aan de orde gesteld. In de Instructie voor het onderwijzend personeel wordt een kleine wijziging gebracht. Aan den aannemer der herstellingswerken aan de haven wordt 2/3 van de aan het werk beloop'en stormschade vergoed tot ©en bedrag van f120. Een adres van een aantal ingezete nen uit de Stationsbuurt, verzoekt om' aldaar verschillende bkmdbluschmiddelon als slangen, haken, lantaarns, enz. te willen plaatsen, daar de overige brand spuithuisjes op te verren afstand staan. Dhr Bruijnzeel zou dit wel gowenscht vinden, althans voorzoover dit een paar slangen betreft, het overige- is minder noodig. Dhr. Boot 'meent dat men met 40 M. slang niet slaar is, men moet ook achter de woningen kunnen komen. Dezelfde «mening is ook dhr. Deurloo toegedaan. Op voorstel yan den Voorz. wordt daarop' besloten, aan het Brand- bestuur op te dragen ©en onderzoek in te stellen naar do bcnoodigde Meters slang, naar een standpijp en bergplaats, waarna B. en Wi. in do volgende vergade ring een raming van kosten zullen indie nen. Aan Mej. J. II. YVeststrateParle- vliet, onderwijzeres aan de Lagere School te Rilland, wordt op' haar verzoek verlof verleend. Van Ged. Staten is bericht ontvangen, dat het Raadsbesluit dd. 20 April tot het afstaan van twee schoollo kalen om daarin een bijzondere school to vestigen, is goedgekeurd. Op voorstel vaii B. en W. wordt zonder hoofdelijke stem ming besloten tot opheffing van het vervolgonderwijs. De argumenten van den Minister, dat de baten van dit on derwijs niet opwegen tegen de kosten door de instelling van het 7e leerjaar en de deelname aan het Nijverheidsonderwijs gelden evenzeer voor de bekostiging van dal onderwijs uit de gemeentekas, daar zoowel het 7de leerjaar als cursussen Nij verheidsonderwijs in deze gemeente zijn ingevoerd. Wegens den slechten toestand, waarin het gedeelte van den Hoofdweg tusschen het Station en het Klooster verkeert door het drukke verkeer, stol len B. en AAL voor dit wegvak opi to bre ken eu van Zweedsche granietkeien te voorzien, Dd kosten, voorden geraamld 0p- pim. f 22000, waarvan f 8000 kunnen wor den gevonden uit het batig slot van den dienst 1922 en f 10.000 uit den dienst voor 1923 beschikbaar is. Ruim genomen, zou dan een leening zijn aan te gaan van circa f 5000, wat over 10 jaar verdeeld ©en bedrag aan rente en af lossing zou geven, dat zeker thans ook moet worden besteed. Het teer-macadam- procedé is niet tegen het zware verkeer van thans bestand. De heer v. d. AVerff juicht het voorstel ten zeerste toe, daar we alleen zóó een goeden weg krijgen. Het volgend jaar zou "dan wellicht een tweede wegvak ter hand kunnen worden genomen. De heer Butijn heeft ook ,een berekening der kosten gemaakt en komt lot f23500. Doch met de batige sloten kunnen we anders aflossen, zoodat rente en aflossing, waarvan we dan niet af kun nen, feitelijk ten laste van den weg komt. Zoo worden we armer terwijl de inkom sten dalen. Dó heer Butij'n vindt de kosten te bezwarend, hij' lost liever af (het vorige jaar was het de heer Butij'n, die tegen stemde, toen B. en Wi. voorstelden af te lossen!) Dhr. Boot merkt mp, dat de heer Butijn wel weet bij' te tellen, m'aar ook dient af te trekken de waarde van den macadam, die uit den weg komt. De voorz. ziet in de wegvernieuwing geen kapitaalverlies, daar de waarde in den weg ligt. AVat beteekent voorts aflos sing wanneer m'en met een slechten weg blijft zitten? AVaar de ingelandenvergade ring van den Reijgersbergschen polder klaagde over den weg, doet de voorz. vooral op die leden een beroep. Het voorstel wordt vorWiorpen met 4 tegen 2 stemmen (vóór weth. Boot en Van der AVerff, tegen A. Blok, A. Butijn, P. Bruijnzeel (ipgelanden) en J. Deurloo). De begrooting voor 1922 wordt gewijzigd, waaruit blijkt, dat voor de R.ÏI.B.S. te Goes en te Bergen op Zoom jaarlijks zal zijn op te brengen plm'. f2000. Vastge steld wordt het suppletoir-kohier der le- drijfsbelasting over 1922. Na onderzoek der geloofsbrieven der nieuw-gekozen raadsleden wordt tot toelating besloten Ter beantwoording van een vraag van den heer v. d. AVorff betreffende den stand van zaken met de bijzondere school stelt de voorz. vo.oir de vergadering te doen overgaan in comité. Daarna sluiting met dankzegging. Souburg. Vrijdag vergaderde de Raad voltallig. De voorz. wenscht de herkozen raadsleden geluk en spreekt zijn leedwe zen uit, dat dhr. de Visser niet zal te- rugkeeren. Eerst komt in behandeling een Verzoek van den heer H. Schout van 's-Heer Arendskerke om de door hem aangelegde straat door de gemeente over te nemen. Besloten wordt Biet alg. stem men deze zaak aan te houden tot do volgende vergadering. Vervolgens wordt behandeld het verzoek van het bestuur der Bouwvereeniging om overneming door de gemeente van de straten en riolen langs het door de vereeniging gebouwde complex woningen. Dhr. Jobse zegt, dat de straten in orde zijn. Dhr. Suurmond meent, dat het rijden met vrachten over

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1923 | | pagina 1