Donderdag 14 Juni 1923 37«» Jaargang IU - GOES IMBIEN UW MAAG U PIJN fiOET, DIT. L uiters E KOOP. %0 2 IGPALEN iRAS, aansck Mnisorgel. Staten-GeneraaL Bnitenlanl Dennen- leverbaar. Ir J. Knappert ini bij Notaris ld worden. inschrijving levraagd I^SHUIS INHUIS |Werkpaard, Werkpaard, A FEUILLETON. Onze Oorlogsverklaring aan Atjeh. Sn öwwielia Rijfc, t5 j., n. oid-Bereland". 1923. Kruis- Aardappelen lleine veiling, dappelen 0.10 Sjalotten ol f 3.tot lers f7.per I Juni 1923. veiling, Delft- 275000 stuks, prijzenKip ieren f 5.75 - ERICHT. morgen van st Kon. Ned. Illoogste baro- pien. Laagste tan 14 dezer: te tot Noord- zwaarbewolkt nien, later iets (orte n iterlaan 18. '.4&- Inde zaak Vennoot motto „Zaak" sint Middelburg. iants feel van Zwake, jpolder, om twee Jiljetten worden op 16 Juni a.s. T.) bij B. BUR- JOZIASSE te ïotto Huisorgel ran dit blad te Wethouders voor af braak io. 3, thans be- >ijnsdijk, en Piccardtstraat, doer H. Gunst, voor dezen ver- lage op de secre- moeten Zater» lór 10 uur, ten zijn. )LLEBRANDSE |8 jaar. Adres ïdb. Meli kerke. 10 P: bigras, en het IKUSSE, Veere. i O P: sles 3-jarig aard es. PHILIPSE, OP: en een Maai- BOONE, Koudekerke. 10 P: irkens. Vlissingen. <s. Drukkers-Exploitanten OOSTERBAAN LE C01NTRE VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG GOES 'De Zeeuw Bureaux: Lange Vorststraat 6870, Goes Tel.: Redactie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f 3.— Losse nummers f 0.05 Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 *£».v. cBtM-ijOcue Teveel gevergd? Ondanks alle hoffelijk vertoon, Waarmede men ter linkerzijde gaarne betuigt de pacificatie te aanvaarden, Teert de practijk telkens weer hoe men van dien kant het zelfs al moei lijk zetten kan, wanneer de voorstan ders van het christelijk onderwijs voor zich vragen, om op' onderwijsgebied althans niet in minder con ditie te zijn. Zoo ging het herhaaldelijk bij hot lager onderwijs. Tin hij de behandeling van de wij ziging; cïer Hooger-onderwijswet in de Tweede Kamer speelde zich dezelfde geschiedenis af. Deze wijziging toch bedoelde in hoofdzaak, om de collegegelden te ver- hoogen van f200 op f300. Nu bepaalt echter artikel 186 der Hooger-onderwijswet, dat de bijzon dere universiteiten tenminste hetzelf de collegegeld moeten heffen als de Rijksuniversiteiten, zoodat de Vrije Universiteit zich te dien opzichte zou hebben aan te passen aan de Rijks universiteiten elders. Van dezen band is evenwel de ge meentelijke universiteit te Amsterdam giansch vrij, daar de collegelden voor haar studenten bij plaatselijke verordening worden vastgesteld. Was het nu al te onbescheiden, toen de heer Rutgers vroeg, dat de Vrije Universiteit- in elk geval niet in nadee- liger positie zou komen te verkeeren dan de gemeentelijke zusterinstelling en dit door een amendement in dien geest trachtte te voorkomen, temeer waar voor bijzondere gymnasia en Roogere Burgerscholen reeds soortge lijke regeling geldt? 'Geen voorsprong werd be pleit voor de Vrije. Enkel weid gevraagd, dat z ij niet de mindere zou zijn. Een eisch van billijkheid, zou men zoo zeggen. Tot dit standpunt van billijkheid, tot dit niveau van onpartijdigheid ver mochten zich echter de Vrijzinnig-De mocraten Oud en Marchant nog zóó maar niet op te werken. De heer Oud was door het denk beeld, in het amendement belichaamd en reeds eerder door Prof. Woltjer in „De Standaard" naar voren ge bracht, zóózeer verrast, dat hij de strekking er van niet kon overzien! En de heer Marchant, sprekende namens de Commissie van Rappor teurs, zeide „hoe deze deernis ge voelde en het amendement genadig wilde zijn, nu de vrienden der Vrije Universiteit blijkbaar zagen aanko men, dat hun instelling zou leeg'loo- pen, indien het collegegeld f100 hoo- 'ger mocht zijn dan aan de gemeen telijke universiteit te Amsterdam". Zeer juist wees de voorzitter hem terecht met de passende opmerking,: „Zegt U dat namens de geheele Com missie?" Intusschen kan men zien hoe de vrijzinnigheid zich ook daar, waar zij haar verzet moet opgeven, van ste keligheden niet kan onthouden en telkens weer haar waren aard toont. Die vrijheid, die de heeren voor zich opeischen, blijft het Christelijk deel der natie misgund En zoo vaak men van christelijke zijde tóch er aanspraak op maakt, wordt er Van de vrijzinnigheid te veel gevergd. 26 Maart 1873. Vijftig jaar geleden, op bovengenoem- dcn datum, verklaarde Nederland den oor log aan den Sultan van Atjeh, waarmede de hardnekkigste en bloedigste oorlog, in onze koloniale geschiedenis geboek staafd, een aanvang nam. Alvorens de redenen' voor het aangaan van dien krijg te memoreeren, worde een blik geslagen in Atjeh's oudeTe historie. Immers daaruit blijkt, hoe in den loop dcrtijden de verhouding tussehen Hóllan der en Atjeher was en met welk een tegenstander we de degens kruisten. Omstreeks 1500, hetgeen van vóór dien tijd bekend is, heeft weinig historische waarde1, wa.s Atjeh een staatje van ge ringe beteekenis, niet meer omvattende dan het .tegenwoordige Koeta-Radja met omtrek, dat afhankelijk was van het aan de noordkust gelegen Pidië. D© komst der Portugeezen, sedert 1511 te Malak'ka gevestigd,, opende voor Atjeh een nieuwe toekomst. Der Portugeezen monopolie-politiek bracht mee, om te trachten in de havens waar zij invloed TH00LSCHE BRIEVEN. j Vorige week heb- ik enkele gedachten neergeschreven in verband met de toe komstmogelijkheden van Tholen, indien na melijk het eiland behalve waterleiding, ook bekomt een verbinding met den vas ten wal, electr'iciteit en zoo mogelijk een spoor- of tramweg. Toegegeven wordt, dat deze dingen stoute plannen en zicht op groote moge lijkheden belichamen, ,doch wanneer de bevolking van Tholen blijft toenemen in hetzelfde tempo als tot nu toe, dan komt cr een oogenblik, dat er voor een groot getal geen werk en dus geen brood is. Nu reeds is, vergeleken bij andere stre ken van hetzelfde karakter, de bevolking oen zeer dichte, in de toekomst zullen de moeljjkhcden zich aanzienlijk uitzetten, in dezen geest is ook gesproken in de vertgadering, die 8 Juni te Tholen ge houden is. En wanneer mij wordt tegemoetgevoerd, dat mijn verbeelding, mijn voorstellings vermogen mij bedriegt, dan moge ik hier onder enkele gedachten laten volgen, welke Dr P. H. van Ginneken te Bergen op Zoom vorig jaar in „De Zoom" pu bliceerde. De geleerde schrijver wijst op soort gelijke moeilijkheden die ontstaan zullen in West-Brabant, waarvan ernstige economische cn mol'eele gevolgen te duch ten zijn: immers vertrekken naar andere streken niet van enkelen, maar van ettelijke tientallen geschiedt eerst dan in den regel, wanneer de levensomstan digheden zoo ongunstig zijn geworden, dat vertrek, waarheen dan ook, aanmer kelijk betere kansen biedt. Zullen daarentegen de in deze streken geborenen zich metterwoon blijvend ves tigen, dan zal er iets op gevonden moeten worden om al meer handen werk te ver schaffen op eenzelfde stuk grond. Dan zal men moeten overwegen of elk stuk grond intensief bebouwd wordt, d. w. z. of «f alles van gehaald wordt wat er zonder roofbouw te plegen van te halen is. Geschiedt dit, dan kan men zich aan 't denken en overwegen zetten, welk soort van industrie hier to vestigen ware. Reeds noemde ik aardappelmeel- en stroocartonnage-industrie. Doch hiertoe is vereischt, dat men beschikke over goede verkeersgelegenheid. Zoo mogelijk te land en zeer zeker ook te water. Verkeersge- legenheid voor massagoederen bij groote hoeveelheid. Spoorwegen en havongelegen- heid in middeldiep water. Hiervoor hebben wij' thans, behalve een uitzondering', niets. Spoor- en waterwegen moeten in dit ver band niet beschouwd worden als concur renten, doch als noodzakelijke aanvullin- lingen op elkanders hoedanigheid. En nu moet allereerst nagegaan worden in hoeverre een te ontwerpen spoor- of trtamwegaanleg rente en aflossing van op langen termijn geleend geld zou kunnen opbrengen. Mocht een onderzoek hieromtrent de overtuiging vestigen, dat het werk' in verband met de te verwachten resultaten te kostbaar is, dan. blijft nog over te be- studeeren .in hoeverre de wegen thans be antwoorden aan het toenemend verkeer, inzonderheid van vracht- en personen-au to's van groote afmeting en te zorgen, voor het aanbrengen in elk geval van een vaste verbinding met den Brabantschen ■wal. Bovendien zou men een belangrijk deel van zijn aandacht belmoren te wij den aan de tllavenaangelegenheid. Da* Van Ginneken onderwerpt waterwe gen in de eerste plaats aan zijn beschou wingen en wanneer hij nagaat waar voor hadden, den vrijen handel te verhinderen. Dat beginsel pasten ze eveneens toe ter Oostkust van Sumatra, teneinde den pe perhandel geheel te kunnen beheerschen. Gevolg was, dat de handel een anderen uitweg zocht en wel naar Atjeh, waarmede voor dit land oen tijdperk .van bloei in trad. Weldra verklaarde het zich onafhan kelijk van Pidië en werd het geregeerd door zijn eigen Havenkoningen of Sul tans. Niet voldaan met hun onafhankelijk heid alleen, streefden de Sultans zelfs naar uitbreiding, van hun gebied en onder wierpen gebiedsdeelen ter Oost- en West kust aan hun macht. Die Portugeezen wer den .verdreven uit de havens ter Oost kust. Op het einde der 16e eeuw was Atjeh reeds gegroeid tot een machtigen staat die f<ïn levendigen handel dreef met de omliggende rijken, van Japan tot Ara- bië toe. In 1599 kwamen de eerste Hollanders in de haven van Atjeh, n.l. de gebroe ders Houtman. De kennismaking was wei nig vriendelijk. Het ongeluk wilde, dat n.l. de verhouding tussehen de Atjehers on Portugeezen te dien tijde weer vrij goed was en de laatsten zorgden wel hun concurrenten in een kwaad daglicht te stellen bij de Atjehers. Cornelis Houtman Indien U lijdt aan dyspepsia, slechte spijsvertering, pijn na het gebruik van voedsel, maagontsteking, hartbranding of aan welke andere maag-aandoening ook, welke het gevolg is van aciditeit of van gisting van het voedsel en meer dan negentig percent van alle maag aandoeningen zijn hel gevolg dezer oorzaken begeeft U dan naar Uw apotheker en schaft U een flacon zuiver Gebismureerd Magnesium aan. Wanneer U dan weder voedsel nuttigt of pijn in Uw maag opmerkt, gebruikt dan een half theelepeltje van dit middel in een beetje Warm water en let dan eens op hoe snel a.lle pijn en ongemak verdwijnen. Schei kundigen verklaren, dat het bijna on veranderlijke succes van dit middel te wijten is aan het feit, :dat door Gebismureerd Magnesium het overmatig zuur onmiddellijk onschadelijk wordt ge maakt en de gisting van het voedsei onmiddellijk wordt gestuit, en zoodoende een gezonde, natuurlijke spijsvertering wordt bevorderd. Daar het beslist onscha delijk en goedkoop is, behoort dit een voudig geneesmiddel in voorraad te wor den gehouden door alle personen die zui- zigheid wenschen te vereenigen met goede gezondheid. Gebismureerd Magnesium- Depót, Nassaukade 314, Amsterdam. Ver krijgbaar bij alle goede Apothekers en Drogisten. West-Brabant met een zich uitbouwende industrie het best een zeehaven ware te ontwerpen, dan vestigt hij ook de aan dacht op Stavcnisse met een aansluitend kanaal dwars door Tholen naar "Brabant. £11 zou men afzien van een zeehaven voor West-Brabant dus ook voor "Tholen dan hoeft men zich aangewezen te achten op Antwerpen, Vlissingen en Rotterdam, mit-s voldoende binncnlandsche waterwegen daaïtoe de gelegenheid bieden. Deze bin- nenlandsche waterwegen bestaan thans niet. Uit het oo'gi mag evenwel niet worden verloren, dat Tholen thans bij uitstek land bouwstreek is en blijkens de ervaringen van do laatste jaren ook geschikt voor tuinbouwcultuur, zoo b.v. voor zacht fruit. En dit moge gediend zijn door water wegen van de beste soort wat men nu niet zal durVen betoogen - een blik op d© kaart doet zien, waarop Tholen, krachtens zijn ligging, is aangewezen. Kun nen de producten van tuinbouw en voor 'ndeel ook van landbouw, na 's middags geveild to zijn, den volgenden morgen niet op de markten der te bereiken groot© steden zijn gebracht, alle andere moeite om vooruitgang en welvaart te krijgen zal pietluttig blijken bij het verzorgen van dit belang, dat geld in het laadje zal brengen. Daarvan weten landbouwers, veehouders en tuinders in directe omge ving van de groote steden van mee te praten, vooral als zij het er op toeleggen de markten dier (steden direct met hun waren te voorzien. Zeer terecht is het verwijt, dat voor ondernemingen boven den Moerdijk minder gield beschikbaar is, dan voor kronen, marken, dubieuze Amerikaansche sporen, cultuuir-onderneming'en in indië van ge vaarlijke soort enz. werd verradelijk' .om het leven gebracht en zijn broeder gevangen genomen. Lang duurde de goede verstandhouding met de Portugeezen niet en meer succes had dan ,ook het bezoek van twee Zeeuw- sche schepen in 1601. Namens Prins Mau- rits werden den Sultan geschenken en een brief overhandigd en de vriendschap werd 'gesloten. Toestemming om een factorij te stichten werd verkregen en met de thuisvarende schepen ging een gezant schap met Twee Atjehsche Groeten mee om de vriendschap met den Prins per soonlijk te bezegelen. Zij- bezochten Prins Maurits in zijn hoofd kwartier 'gedurende het beleg van Grave on werden door den Prins met veel eer betoon ontvangen. Van de Sultans, die over Atjeh gere geerd hebben, dient in het bijzonder ge noemd te worden Iskander Moeda (1607 tot 1636). Ondei* hem toch bereikte At jeh het hoogtepunt van zijn glorte. Die luister van zijn hofhouding moet aan het ongeloofelijk© gegrensd hebben. Groote veroveringen werden tijdens zijn regeering gemaakt op Sumatra en het schiereiland Malakka. Van het vormen van een hecht staatsverband was echter geen sprake. De bestuursbemoeiïngen .gingen in de on derworpen gebieden gemeenlijk niet ver der dan tot het afdwingen van zware be- Voor wat Tholen betreft schijnt het, alsof de zon opgaat. Aan het hoofd van het Zeeuwsche provinciaal bestuur blijkt thans een man te staan, die zeer veel gevoel heeft voor en inzicht van de wen- schelijkheid Tholen, dat nog geweldig vooruit kan, metterdaad vooruit te helpen. Bc-ginnon meerderen reeds den moed op _te geven of er wel ooit iets van tot stand zou komen van datgene, waarover men tientallen van jaren sprak en beraamde, er is nieuwe verwachting gewekt en 'het laat zich aanzien, dat nu ai} die volhou den, winnen zullen. Tweede Kamer. Bijna de geheele middag werd gisteren, volgepraat met de- Surinaamsche kwestie. Do heeren Feber en II. Colijn (A.-R.) uitten hun afkeuring over do methode door den gouver neur van Heemstra gevolgd. Hij had zich lot den Raad van Ministers met zijn klachten moeten wenden. Verder werd over de auto nomie van Suriname, een kolonie, waaraan het moederland jaarlijks vier millioen gulden moet bijpassen een uitgebreid academisch debat gevoerd. Vooral dhr II. Colijn wees er op, dat wij hier slechts met ee n s c h ij n van autonomie te doen hebben, waarom hij vroeg heeft dhr Heemstra vooraf wel de koloniale positie behoorlijk verkend Tegen deze schijn-autonomie kwamen weer in verzet dhm Dresselhuys en Marchant maar de minister bevredigde al spoedig de heeren door te zeggen, dat hij ook aan Suriname ondanks de groote geldelijke offers die het vraagt een zoo groot mogelijke bewegings vrijheid toe wil kennen. Wie nu eigenlijk de meest schuldige in deze kwestie is, is men na twee zittingen nog niet te weten gekomen. Er zal wel een Haagsch departementaal ambtenaar tussehen zitten, die wat irrfteerend is - opgetreden Overigens is uit deze langwijlige inter pellatie en uit het vroegertje, dat de dames en heeren gisteren kregen, wel op te maken, dat do Kamer vóór het recés niet veel werk meer zal verzetten. Gisteren werd nog even een begin gemaakt met een reeks kleine ont werpen, w.o. ook de verkoop aan Goes van het voormalige rijkslandbouwproefstation, waar mee men vandaag verder zal gaan. Uit bezet DuitschlandL Naar Duitsohe bladen melden, wordt het steeds duidelijker, dat de twee Fran- sche onder-officieren te Dortmund niet door Duitschere en ook niet door hun eigen soldaten zijn doodgeschoten, maar dat de Franschen elkaar hebben gedood. Er is vastgesteld, dat zij onderweg ruzie hebben gekregen over een meisje, en daarbij op elkaar hebben geschoten. In tusschen zijn toch maar de arme slacht offers gevallen! Voor zoover tot nü bekend is zijn sinds de afkondiging van den verscherp ten slaat van beleg te Dortmund zeven burgers door Fransche kogels gedood. Weerlooze menschen, o.a. een dokter, die bij een zieke geroepen werd, wer den, daar zij op verboden uren op straat werden aangetroffen, zonder pardon neer geschoten. Te Recklinghausen hebben wachtposten in den nacht van 11 op 12 dezer met geweerschoten twee Duitschers gedood, die op straat waren, ondanks het inge volge den moord op den Franschen schildwacht uitgevaardigde verbod. IBI_Ijj ila iiij i Mwagj lastingen, met het noodzakelijk gevolg, dat het Tijlk ontvolkt en uitgeput raakte, doof de oorlogen .en afpersingen. Na Iskander Mo-eda's dood begon weldra een tijdperk van verval, waarin de meeste bezittingen onder drang van de O. I. Com pagnie werden prijsgegeven. Gedurende de achttiende eeuw waren onze betrekkingen met Atjeh van weinig belang, terwijl door de groote onderlinge verdeeldheid der staatjes ,van een saam- ho'Crig optreden naar buiten nagenoeg geen spTako was. Bekend mag verondersteld worden, het verliezen en herkrijgen onzer koloniën in het begin der .negentiende eeuw. In 1824 werd met- Engeland een trac- taat gesloten, waarbij een meer definitieve oplossing w©rd gezocht voor de regeling der koloniale aangelegenheden, waarover voortdurend geschillen ontstonden. Hierbij deed Nederland afstand van zijn bezittin gen op het. vasteland van Azië, 'terwijl we tevens ons verbonden om, met eerbie diging van Atjeh's onafhankelijkheid, de zeerooverij van de Atjehers tegen te gaan. Die laatste clausule van het tfactaat werd voor .ons een bron van veel onaan genaamheden. Weldra bleek, dat het niet doenlijk was, om met eerbiediging van Atjeh's integriteit genoegzaam voor de veiligheid in de Atjehsche wateren te Prijs der Advertentien: 1—4 regels f 1.20, elke regel meer 30 et Bij abonnement belangrijke korting. In het district Essen zijn, naar de „N. R. Ct." meldt, weder tal van spoor- weglieden uitgezet. Te Caternberg zijn 68 spoorweglieden uit hun woning ge haald en onder stroomenden regen op vrachtauto's weggevoerd. Als reden wordt opgegeven, dat in de buurt van het sta tion een bom gevonden is. De spoorweg- Heden verzochten de bom te zien. Dit werd geweigerd. Uit Coblenz wordt aan de bladen ge meld, dat de hooge commissaris voor het Rijnland te Coblenz besloten heeft, dat het geheele personenverkeer tussehen het oüd-bezette gebied en het Rijngebied voor den tijd van een maand zal worden stopgezet. Alleen in zeer dringende ge vallen zal oen visum worden verleend. Engeland toeft nog steeds. Baldwin zat gister 'n plenum-vergade- ring voor van het Engelsche kabinet ter verdere bespreking van het schadever- goedingsvraagstuk. Een verklaring: aan gaande de Britsche politiek wordt niet vóór de volgende week verwacht. De meening is overheerschend, dat het niet onmiddellijk noodzakelijk is, een beslis sing 'te bereiken en dat alle middelen moeten aangegrepen worden om een overeenstemming voor een gemeenschap pelijke gedragslijn der geallieerden te be reiken. Een levendig diplomatiek verkeer tussehen de geallieerde hoofdsteden heeft plaats. De Engelsche pers is ingenomen met de afwachtende houding der regeering en de „Times" zegt, dat het thans bij' uitstek een tijd is om kalme diplomatieke be sprekingen te houden en onderzoekingen in te leiden, teneinde zich een juist beeld te vormen van de verschillende tegen strijdige opvattingen, teneinde dan de En gelsche houding in verband daarmede vast te stellen. De verantwoordelijkheid, die thans op de Engelsche regeering rust, is zoo groot, dat er gerust eenigen tijd over mag heen gaan, alvorens er een definitief besluit wordt genomen. Bulgarije. Over den toestand in Bulgarije, gescha pen door de omwenteling, zijn nog weinig gegevens te verkrijgen. De berichten zijn onduidelijk en spreken elkaar tegen. Be richten uit Servische bron melden, dat in een groot deel van Bulgarije de burger oorlog woedt. De leden van het afgezette ministerie, Obboff, minister van landbouw en Dou- pariUoff, minister van justitie, moeten, tijdens een gevecht met de revolution- naire troepen, zijn gedood. Volgens de bladen was koning Boris zelf bij het complot tegen de regeering-Stamboelinski betrokken. Het schijnt, dat Stamboelinski nog steeds in vrijheid is en in Noord-Bul- garije, in de omgeving van Plovna, een garde van boeren organiseert. Korte berichten. De White Star-lijn heeft onder de le en 2e klasse passagiers die een plaats op haar booten naar de Vereenigde Sta ten hebben besproken, formulieren ver spreid, waarop zij in moeten vullen hoe veel wijn en sterken drank zij voor zichzelf beschikbaar willen hebben, tot aan de Amerikaansche territoriale wateren. Meer drank wordt blijkbaar, be halve dan het rantsoen voor de beman ning telkens niet meegenomen. Het contract voor de uitvoering van het monument ter herinnering aan de verdediging van Yperen ïs na zorgen. Wilde men het euvel der zee- riooverij' bedwingen, dan diende dat te geschieden door een blijvende bezetting van het land zelf. Doch dit was in strijd met de gesloten overeenkomst. Verschei dene malen werden vreemde schepen ge plunderd; onzerzijds vielen wel harde woorden tegen den sultan, doch daden bleven uit. Door in 1857 een overeen komst „van VTede, Vriendschap en Han del" te sluiten met den Sultan, werd ge hoopt, dat langs minnelijken weg een einde gemaakt zou zijn aan de misstanden. Nimmer evenwel heeft dit tractaat eenig practisch resultaat gehad; de Atjehers werden steeds driester in hun optreden en ontzagen zich niet, om in 1860 twee Hollandsche schepen aan te houden en op te brengen. Een eisch tot .genoegdoe ning Rleef zonder 'èffeet. Het werd duidelijk, dat onze slappe houding tegenover Atjeh op den duur moest leiden tot internationale verwikke lingen, te meen* toen bleek, dat Atjeh de hulp van Turkije tegen de Nederlandsche regeering had ingeroepen en den Sultan van Turkije de souvereiniteit over Atjeh had aangeboden. (Slot volgt).

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1923 | | pagina 1