id Mail, J 85,- $65.- $25.- 815.- 120.- 510.- GRAS, Buitenland. Uit de Provincie. Juni HISS 3Se" IJving te koop ij inschrijving ies Werrieveulen, Irkens te koop (bij Jb KOPPEJAN te FEUILLETON. Pelgrims, staal eens stil! iddelburg. "So S flinscli $7** Jaargang I IIIRG. cent per koker cent per koker cent per koker 1 Iers oer poeder uks f 1.70 er Pauwenburg te riefjes in te leveren 1923, bii A. AAR f Gapinge, alwaar a te bekomen. contant El6 Weel van Zwake, avenpolder, om twee i. Biljetten worden r of op 16 Juni a.s. (N. T.) bij B. BUR door J0Z1ASSE te KOOP: ISE, Aagtekerke. KOOP: sten Hsoigras. i bij W. KAöSE te "E KOOP: n Sïlerrieweulen, L. A. WILLEMS®, te koop een Huis, W. Ho verse, N. en Te bevragen bil f1, Middelburg, Winterstraat Q 9" fCKE, Westhoek, Koudekerke. IE KOOP: en Koe E KOOP: Kaifvaarzen» r,g bij J. DOBBELAAR E KOOP: Boerenwagen, een lotteploeg en ee" van de Goeao«e MOL. 's Heer Areuds- Drukkers-Exploitanten OOSTERBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorstsiraat 60—70, Goes Tel.: Redactie no. 11; Administratie no.58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 Uit ie Pers. Het Georganiseerd Overleg in gevaar. In Amsterdam wordt thans gestreden over de invoering van de 4S-urige ar beidsweek voor de gemeente-werklieden. Over liet beginsel was reeds vroeger beslist. In verband met do-or B. en W. gedane concessies inzake de loonen, enz. was door de vertegenwoordigers der or ganisaties met de 48-urige werkweek ge noegen genomen. Alleen over den datum van invoering moest nog nader worden beslist, en die datum werd vervolgens bepaald op 1 Juli 1923. Men zou meenen, dat hiermee nu de zaak uit zou zijn. Dit bleek echter niet liet geval. Met uit zondering van den Christelijken Bond, die het eens gegeven woord gestand deed, werd de overeengekomen regeling door allo organisaties verworpen. In verband hiermede merkt „De Neder lander'' o>.m. het volgende op: „Hot kan niet worden ontkend, dat daarmede aan het instituut van het Ge organiseerd overleg' een gevoelige slag is toegebracht. Wanneer dit instituut zal slagen, dan moet men een zeer groote mate van ze kerheid hebben, dat de arbeiders hun goedkeuring hechten aan datgene, wat hun bereikt. Gebeurt dit niet, dan ontaardt het Ge organiseerd overleg in een spelletje, waarbij do arbeiders liet verkregen re sultaat, afgezien van de vfaag, of het redelijk en billijk is', per sé afstemmen alleen om te zien, of er niet nog iets meer valt te halen. Met het gevolg, dat de arbeidersafge vaardigden in een onmogelijke positie ko men te verkeer en, omdat zijl tegenover B. en We niet den minsten waarborg kunnen geven, dat zij, hetgeen voorloopig is overeengekomen, ook bij1 hun leden ingang zullen weten te doen vinden". Het blad wijst er dan verder op, dat er een groot verschil is tusschen de ver houdingen in het particulier bedrijf en die in het Overheidsbedrijf. „Wanneer in het particulier bedrijf geen overeenstemming mogelijk blijkt, dan volgt veelal staking of uitsluitingen dat weten de arbeiders. Maar wanneer B. en W|. en de gemeen te-arbeiders niet tot elkaar kunnen komen dan volgt geen conflict, maarbeslist dc Gemeenteraad. En nu vragen wij, of het niet waar schijnlijk is, dat menige arbeider zich bij zijn stem mede heeft laten leiden dooi de gedachte, dat men nog wel eens een kansje bij den raad kan wagen, om de invoering van de 48-urige arbeidsweek nog wat te verschuiven. Het is waarlijk piet alleen de arbei ders kwalijk te nemen, wanneer zij in de onderstelling verkeeren, dat de soci aal-democratische en communistische raadsleden zich in ieder geval aan hun zijde zuilen scharen! Daarom staat de gemeenteraad van Amsterdam straks voor een uitermate belangrijke beslissing. Wanneer de 48-urige arbeidsweek ook maar één dag na den lsten Juli wordt ingevoerd, dan kunnen de arbeiders, die zich tegen het voorloopig resultaat van De hec-r Vroegop 'deelt uit zijn rijke ervaring in de Middernachtzending het volgende mode in de „Nieuwe Provinciale Groninger": Het is vt'eoselijk een mensch te zien loven in de zonde; maai* nog vreese- lijker, ontzettend, huiveringwekkend is het een mensch-te zien sterven in zijn Zonden. Ik heb het sterven in zijn zonden van Bernard S. niet bijgewoond; maar ik heb hem in zijn leven enkele malen ontmoet. En wat ik van omstanders aangaande zijn sterven heb gehoord, was in volkomen overeenstemming met rvat ik van hem zag in zijn gezonde dagen. Die eerste maal sprak ik hem op den post der Middernachtzending. Hij was toen ongeveer- 25 jaar en werkte als kantoor bediende bij' een bankinstelling. Ik kan me hem nog' best voorstellen, den lan gen, slanken jongen man, met het smalle bleefce gelaat, de groote blauwe oogen, den weeldesrigen bos donker haar en de fijne stem, als van een meisje. Hij was de, zoon van een officierswe duwe. .Een „fatsoenlijke" vrouw, die ieder het zijne gaf, goed voor haar beide kin deren Bernard en een jongere zuster zorgde, contribueerde aan verschillen de instellingen van weldadigheid, mits ze ruet Christelijk waren (Christendom was iets voor de kerk, maar zaaide daar bui ten altijd verdeeldheid) en die er op re kende .dat, als er een hemel was, haar VERSCHiJNT ELKEN WERKDAG Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f 3.— Losse nummers f 0.05 Prijs der Advertent i n 1—4 regels f 1.20, elke regel meer 30 et Bij abonnement belangrijke korting. do Centrale Commissie hebben verzet, zich er op beroemen, dat dit voordeel dank zij' hun agitatie, word verkregen, en wordt daarmede de gedachte gepropa geerd dat men ook een volgend maal liet Georganiseerd Overleg moet verwerpen, omdat er bij den Raad allicht nog iets te halen valt. Dan is het Georganiseerd Overleg in lijnrechte tegenstelling met zijn oor- spronke lijken opzet, géworden een insti tuut van klassenstrijd. Wij zijn ca.' lang niet gerust op, dat de Baad niet zal trachten, ,de bonden, die het voorstel afstemden, te paaien door de 48-urig© arbeidsweek inplaats van 1 Juli b.v. 1 September jn te voeren. Wlij herhalen, dat dan hot georgani seerd Overleg zijn waarde heeft verloren. Het verheugt ons, dat dit ook door dgn Christelijken Bond is ingezien. Daar heeft men getoond, de beginselen van het Georganiseerd Overleg te begrijpen cn hoog te stellen. Wiö zouden het uitermate betreuren, in dien het zoover zou moeten komen. Wij juichen het instituut van het Ge organiseerd overleg toe. Het is voer het Overheidsbedrijf de belichaming van de gedachte, dat werkgevers en werknemers als gelijkberechtigde partijen over de ar beidsvoorwaarden zullen beraadslagen en tot overeenstemming trachten te komen. Hoe meer die gedachte doordringt, boe betel- het voor het economisch leven is. Wio zich op dit standpunt steit, zal van harte' wenschon, dat de Gemeenteraad, ondanks dc beslissing van de,vergaderin gen der arbeidsbonden, onverwijld het voorloopig resultaat van dc Centrale zal bekrachtigen". „Wlij hebben (aldus de „Nieuwe Leid- sch'c") op deze zaak eenigszins breed voerig de aandacht gevestigd, omdat, wat zich thans in Amsterdam afspeelt, ook voor* andere plaatsen van beteekenis is". f De revolutie in Bulgarije. Naar do Duitsche bladen vernemen, is de omwenteling in Bulgarije toch niet zoo zonder bloedvergieten afgeloopen, als de eerste berichten lieten voorkomen. ''Do revolutie ging in hoofdzaak uit van de oppositiepartijen, met steun van het leger. De regeering deed een poging om do beweging te onderdrukken en in de bot singen, die toen volgden, zijn ongeveer derlig lieden gedood, terwijl een groot aantal min of meer ernstig is gekwetst. Volgens verbalen van reizigers is de prefect van politie te Sofia gedood. Do verschillende garnizoenen sloten zich bij de beweging aan, behalve een regiment, dat ontwapend werd na hevige gevechten. In de straten van Sofia werden bij ge vechten 80 gendarmen gedood. De revolutie was zoo goed en in 't ge heim voorbereid, dat in een uur tijds alles was afgeloopen. Over Stamboelinski doen duizend geruchten de ronde. Er wordt gezegd, dat hij gevangen genomen, anderzijds weer, dat hij ontvlucht is of dat hij gedood is. Geen van deze geruch ten is voorloopig te controleeren. Do gearresteerde ministers zijn in hun particuliere woningen ondergebracht en den toegang tot dat heerlijk oord niet zou worden geweigerd. Als fatsoenlijke menschen niet in den hemel kwamen, wie dan? Die. eerste jaren van zijn jongelingschap was Bernard ook fatsoenlijk geweest. Hij maakte op de H.B.S. goed zijn werk en ging- nooit uit dan in gezelschap van moeder -en zuster en af en toe eens naai den schouwburg en ontving alleen fat soenlijke vrienden. Maar op 't kantoor trof hij' iemand, die een groote bibliotheek bezat ,mefc „pikante" boeken; boeken van 'maak neen, ik wil de schrijvers niet noemen. Ik' kon de „sancta, sanctissima simplicitas", de heilige, zeer heilige on- noozelheid er eens door schenden. Bernard kreeg eenige van de pikante boeken te lezen, en wél waren ze pikant. Ze hadden iets gemeen met den alcohol die prikkelt tot meer, altijd meer. Ze wek ten .in (len jongen man iets op, wat in de ziel om verzadiging brult; immer vpr- glrootend en nimmer yervuld. Honger naar het giftige brood deed hem er van eten met ziekelijken honger1; en naarmate hij at, nam de begeerte nog toe. Tenslotte ©ischte de verdorven fantasie realiteit. Die man met de bibliotheek wist den weg naar het huis der „vreemde vrouw", en op dien weg volgde Bernard hem willig als-een os ter slachting. Al verscheidene malen was hij er ge weest, toen we hem troffen. Hij was toen al lang niet fatsoenlijk meer'. Die taal, die hij, tegen ons bezigde, gaf ons een blik' in een door en door verdorven ge moed. Wat was moraal? Een begrip, wisselend zullen weldra in vrijheid worden gesteld. Do vroegere minister-president Rado- slavof, die in 1915 den oorlog aan Servië verklaarde, is tot gezant te Berlijn be noemd. Zaterdagavond hadden er groote mani festaties plaats. Met militaire muziek trok ken honderden naar de entente-missies, om te bewijzen, dat de revolutie van binncnlandschcn aard is, doch geen vij andig karakter tegenover de Entente droog. Omtrent den nieuwen minister-president Alexander Sankof valt te melden, dat bij reeds meer dan een jaar geleden begon alle oppositie-elementen, zonder onder scheid van partij, tot een nationale ver- eeniging bijeen te brengen, om aan het Stamboolinski-regime een einde te maken. Sankof is 43 jaar oud en behoort 'Tot de meest vooraanstaande professoren van do universiteit. Ilij studeerde in Sofia en Miinchen on maakte tijdens den oorlog meerdere reizen naar Duitscliland, Hon garije en Oostenrijk. Ilij was toen rector van dc universiteit en trad meermalen als beschermer van Stamboelinski op, die, gelijk men weet, tijdens den oorlog in gevangenschap gehouden werd wegens zijn oppositie tegen de aansluiting van Bulga rije aan den kant van Duitschland. De nieuwe premier onderhield zeer vriendschappelijke relaties met den ko ning, met wiens medeweten waarschijnlijk de omwenteling heeft plaats gehad. Naar het „Neue Wiener Tageblatt" meldt, bestond aanvankelijk in Bulgarije het plan, de omwenteling eerst tegen liet einde van Juni ten uitvoer te brengen! Zij werd evenwel bespoedigd door een in voorbereiding zijnde actie dei' Boeren partij. Stamboelinski wilde nog deze maand te Sofia een groote agrarische revue hou den, welke de onoverwinnelijkheid der Boerenpartij moest illustreeren. Er zou den 20.000 gewapende boeren te Sofia aankomen en bet totaal aantal deelnemers zou ca. 200.000 beloopen. Daarbij zou ook een soort beëediging der troepen plaats hebben. Omtrent de voorbereiding der omwen teling wordt nog bekend, dat de samen zweerders plachten bijeen te komen in het huis van generaal Lazarof. Het hoofdkwartier der reserve-officieren was de stad Philippopel. Yan daaruit weiden op een afgesproken teeken de' troepen op de hoofdstad afgezonden. Uit bezet Duitschiand. Zondagavond hebben, zoo meldt de N. It. C., de Frahschen op de inwoners, die na verboden tijd nog op straat wa ren, geschoten en vijf ervan gedood. Gis terochtend hebben de Franschen het stad huis bezet. Men verwacht de bezetting van andere openbare gebouwen. Ook zijn in Dorlnuuid Zondagnacht twee Fransche officieren doodgeschoten. De Fransclie bevelhebber heeft het gemeente bestuur verwittigd dat dit is gebeurd na een twist met drie Duitschers. De eene officier was dadelijk dood, de andere stierf bij het vervoer naar het ziekenhuis. Tengevolge hiervan zijn de oude stad en do voorsteden Dortfeld en Körne in staat van beleg verklaard. Van negen uur 's avonds tot vijf uur 's ochtends is het straatverkeer verboden. Ook de tram en de spoor mogen in deze uren niet rijden. met .den tijd, afhankelijk van dogma's en principo's, onvast en grillig als een rookwolk uit een sigaret. En onder het uitspreken van deze vergelijking blies hij ons de rook van zijn „Miss Blan ch©" in het gezicht, ei" aan toevoegend: „dit ruikt ten minste nog; maar moraal is geurloos en duf". Of do gedachte aan zijn moeder hem dan niet kwelde, bij: het betreden van de hellende paden der zonde? zoo vroegen we. „Moeder?' riep Bernard uit. „Moe der heeft haar opvattingen en ik de mij ne. Moeder. Zeker, ik ben haar verplicht voor de zorg, die zij aan mij besteed hoeft, toen ik nog klein was, en nog niet verdiende. Maar daar betaal ik haar nu ook voor. Be geef kostgeld en flink kostgeld ook; veel meêk dan noodig is ter vergoeding van wat ik eet en drink. Overigens heb ik haar niet tot moeder gekozen. Ik heb haar als zoodanig een voudig moeten aanvaarden. Er is geen vrijwillige verbintenis van mijn kant aan mijn moeder en derhalve acht ik mij bui ten een financieele vergoeding voor in dertijd genoten verpleging, tot niets ver plicht jegens haar". „Gij zult dus op uw moeders graf geen traan laten vallen?" „Meneer", en Bernard schaterlachte sa tanisch, „ik heb een broertje dood aan het plengen van tranen, en als moeke met groot verlof gaat, neem ik' liever een flink glas „sjempie" dan te staan grienen; dat wil ik je wel verzekeren.!" Ik behoef den lezer niet te zeggen, dat men aan den man, die zoo spreekt en denkt, geen raad kwijt kan. Het is altijd Tenzij de daders worden ontdekt, is de stad aansprakelijk gesteld voor het gebeurde. Als gijzelaars zijn de waarne mende burgemeester dr Fischer, de wet houder dr Fluhme en de waarnemende commissaris van politie Martinius gevan gen genomen. Korte berichten. Uit San Antonia, in den staat Texas van de Ver. Staten, wordt het volgende brutale boevenstuk gemeld, dat er gens in Mexico moet zijn gepleegd: In den nacht van Zaterdag op Zondag werd door bandieten .een £rein tot ontsporing ge bracht, waarin zich tal van aanzienlijke lieden uit de stad Puebla bevonden. De wagens werden geplunderd en het trein personeel werd tenminste volgens de ingekomen berichten door de bandie ten afgemaakt. Omstreeks 400 personen z ij n verdronken en zeventigduizend zijn dakloos geworden door overstroomingen in de streek van den beneden-Wolga. In de provincie Ferghanan in Tur kestan woedt hongersnood. Ontvan gen berichten zeggen, dat 400.000 perso nen van het voedselgebrek te lijden heb ben en dat reeds tal van menschen ge storven zijn. Eon bericht uit Boedapest maakt melding van twee ernstige fa brieksbranden aldaar, in de Hon- gaarsche kunstmestfabriek en in de Just- Gloeilampen fabriek, welke laatste aan kwaadwilligheid wordt toegeschreven. Do aangerichte schade bedraagt resp. 500 millioen en 200 millioen kronen. Zondagavond is op do lijn Aken- Tongeren de Belgische schild wacht aangevallen. Aanvankelijk wierpen do aanvallers met steenen, later losten ze revolverschoten. De Belg werd niet getroffen. De schildwacht gaf ten slotte ook vuur, waarop do aanvallers vluchtten. Er wordt een onderzoek inge steld. Uit Dortmund wordt gemeld, dat de bezetting van het Roergebied is versterkt door de aankomst van het 5e (zwarte) Afrikaansche infanterie- regiment. Het Engolsche stoomschip Maidan, 8200 ton metende, dat van Calcutta naar Londen onderweg was, is op e en r o t s in de Roode Zee geloopen en verkeert in zinkenden toestand. Omtrent het lot van passagiers en bemanning is niets bekend. Hulp is onderweg. Het congres der bedrijfsraden van Opper-Silczië besloot met algemeene slem- men in Opper-Silezië de algemeene staking af te kondigen. De Engelsche bladen melden, dat de nieuwe Russische nota in verzoenenden toon gesteld is. De sovjet- regeering aanvaardt, de bedragen van schadevergoeding te betalen, door Enge land in verband met de aanspraken ge- ëischt, en verklaart zich bereid, die ver tegenwoordigers terug te roepen, wier anti-Britsche propaganda bewezen is. In den Pruisischen Landdag ston den gisteren een reeks wetsontwerpen van niet al te groote beteekenis op de zooi dat onze waarschuwing-en van onze lippen op den grond vallen, indien God ze niet maakt tot gepunte en gevederde pijion, die doordringen in het hart. Maar men voelt dit eerst recht, wanneer .men te doen krijgt met een geestelijk en ze delijk verwordene als Bernard S. Het was ons, alsof onze tong, verlam- VLe1, Geen woord wilde over onze lippen. Stom keerden we ons van den rampza ligen jongen man af. Een jaar later stierf zijn moeder aan een beroerte; en de avond van den dag van haar begrafenis bracht Bernard door in een danskroeg met veile deernen. Nog eon jaar latei stond hij terecht als dief. Hij1 had uit de brandkast der bankinstel ling f 15000 ontvreemd en was in ge zelschap van een vriend naar Parijs ge gaan om ongebreideld van de zonde te ■genieten. In drie weken was de som er dool'; toen duurde hot niet lang meer, of dei politie vond hem en leverde hem uit. Anderhalf jaar gevangenisstraf luidde het vonnis der rechtbank, bij- arrest van het Hof bevestigd. Een predikant, die Ber nard enkele malen in de gevangenis be zocht, vertelde ons, dat het niet bij hem uit te houden was. Dc taal, door den ge vangene uitgebraakt, was een tergen en tarten van God, waarvoor men ontzet te rug deinsde. Die achttien maanden, dat de jonge man in do cel vertoefde, gingen om en hij trad weer in de maatschappij. Maar hoe. Met een ziel, waarin gramschap kookte teigen God en de menschen; als een me dium van Satan; afgerekend hebbende met alles en beTeid tot de gruwelijkste agenda. Hoewel er over al doze ont werpen moest worden gestemd, woonden slechts 12 afgevaardigden de vergadering bij. Het Acht Uhr Abendblatt vraagt welk doel de Landdag nog heeft als er voor dit zeer kostbare instituut zoo bitter weinig "belangstelling blijkt te bestaan. Bmnlaati. Het ICuyper-huis. „Die Rotterdammer" merkt op, dat het Kuyperhuis zich in ons partijleven begint in te burgeren. Dfe—-vracht van de millioen-actie zal zich op de meest tastbare wijze openbaren in het vormen van een centraal infos matiebureau waar onze menschen van stad en land voor de uitoefening hunner partij-functies zich betrouwbaar materiaal kunnen verschaffen. De cijfers, die de heer Colijn vermeldde op1 de jaarvergadering van den Bond van anti-rev. gemeenteraadsleden over de ad viezen in gemeente-aangelegenheden, wij zen op een verrassende uitbreiding. D:ie uitbreiding zal sterker zij'n, naar mate het bureau meer is ingegroefd. Niet onmogelijk is, dat de doeltreffend heid vaar het instituut kan worden ver hoogd, indien in mteer systematisch ver band werd getreden miet de verschillende organisaties, die zich binnen ons partijle ven hebben gevormd. Zoo zou bijvoorbeeld voor gemeente zaken overleg kunnen worden gepleegd met den Bond van antirevolutionaire bur gemeesters, secretarissen en gemeente raadsleden en het bekomen van adviezen aan zekere voorwaarden kunnen worden gebonden. Werd hier en ook op "ander gebied op die wijze gehandeld, dan zou daardoor wellicht de positie èn van het Kuyper huis èn van de bedoelde organisaties worden versterkt. Bij1 Kon. Besluit is de bronzen eere medaille, verbonden aan de orde van Oranjc-Nassau, toegekend aan W. Kop- pcnol, arbeider in dienst bij die familie v. d. Slikk© te Poortvliet en aan K. Vreeken, arbeider in dienst van C. Spaar garen te Aalsmeer. In vrijheid gesteld J. A. Fr., 39 j. bakkersknecht te Middelburg, thans ge detineerd in het Huis van Bewaring, ver dacht van verduistering, te Middelburg op 4 Juni 1923. Zaterdagmiddag is den officier van Justitie voorgeleid Ca W„ oud 4-3 jaar, naaister, wonende te Aagtekerke, ver dacht van abortus, gepleegd in Maart 1923. Verdachte is na verhoor door den rechtercommissaris weder op vrije voeten gesteld. - Op vragen van den heer Kersten betreffende publieke verknoping van den nicuwbedijkten polder onder Rilland: Kan de minister nu reeds mededeelen of het in zijn voornemen ligt, den nieuwbe- dijkten polder onder Rilland publiek te misdaad. In een danshuis van het ge meenste allooi liet Bernard op één avomd heel zijn uitgaanskas achter, op één gul den ma, Voor dien laatsten gulden kocht hij een mes. Twee dagen zwierf hij rond zonder den man met de pikante biblio theek, dien hij' zocht, te ontmoeten. In het holle van den nacht trof hij hem en stiet hem het mes in de borst. Daarna bracht hij zichzelf een doodelijke won de toe. l Een vervloeking van den man, die hem de pikante boeken leerde verslinden, een vervloeking van de schrijvers dier boe ken, een vervloeking van zijn moeder, die hem niet strenger onder toezicht ge houden had, een vervloeking van zichzelf en een vervloeking van Goddat was zijn stervenswoord. Een sombere geschiedenis, nietwaar? Ik heb haaT zoo eenvoudig mogelijk, zonder cenig streven naar effect, ver teld. Zulk een ontroerend drama smukt men niet op. Maar ik meende het te moeten vertel len. Want ik weet, dat tal van jongelingen en jongedochters heimelijk pikante boe ken lezen. Aan den Via Appia nabij Rome, vond men weleer eenvoudige zerken, geplaatst op do. graven van hen, die door het zwaard van den beul stierven; en in die zerken stond gebeiteld: „Pelgrim, sta eens stil!" Ik! neem de ouders, en de jongelingen en jongedochters, die dit lezen mee naar het igraf van Bernard, en ik zeg alleen: „Pelgrim, staat eens stil...?'

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1923 | | pagina 1