Kerknieuws. Onderwijs. Leestafel de commissie belast mei do pogingen om te komen tol een tehuis voor ouden van dagen in Zeeland, welke commissie be staat uit de diakenen der Ned. Herv. Kerk te Middelburg, heeft dezer dagen tot alle kerkeraden, diaconiën en belangstellende leden der kerk in Zeeland een circulaire gericht, waarin de hulp wordt gevraagd voor het bijeenbrengen van 'het voor den bouw van zulk een huis benoodigdo ka pitaal, hetwelk geraamd wordt op I 100.000. Men kan op het aangehecht inteekenbiljet inschrijven voor een schen king, in eens of p'er jaar of voor een renteloos of een rentegevcnd voorschot. Waar uit de aangiften van gegadigden voor plaatsing in zulk een tehuis, blijkt dat er in Zeeland een dringende behoefte aan zulk een stichting is,"hoopt de com missie dat zij, die uitgenoodigd zijn, niet zullen talmen om het biljet sp'oedig in gevuld terug te zenden. Die commissie be staat uit de hoeren J. P. Pieterse, Lange Giststraat; II. A. Enklaar, Noordsingel; R. J. de Muijnck, Langoviele; J. A. van Puffelen, Korte Burg en C. Joziasse, Bree- straat, alle te Middelburg. Landarbeiders naar Frank- r ij k. De heer Staal, directeur van den dienst voor Arbeidsbemiddeling en Werk loosheidsverzekering te Middelburg schrijft aan het Volk Er verschenen een piaar berichten over de plaatsing van landarbeiders in Noord- Frankrijk. Om de eventueele emigranten niet onnooidig af te schrikken zal ik tegenover de vermelde gevallen mijn er varingen uit de p'ractij'k gaarne stellen. In het afgeloopien jaar en aok in 1923 zijn door aas meerdere menschen ge plaatst in den landbouw iu Frankrijk. Alleen wordt bemiddeld voor hen, die alle werkzaamheden op; dit gebied kennen, voornamelijk melken en ploegen. Naar hun kennis wordt geïnformeerd bij de laatste werkgevers. Van de gezondenen kwamen zeer goede berichten binnen, terwijl er bij waren, die 20003000 francs hadden oververdiend. Wel klagen ze, dat ze in den eersten tijd moeilijkhe den met de taal ondervonden, dach in dien ze zelfstandig kunnen werken, zijn deze bezwaren wel te overwinnen. Ook de voeding en huisvesting is over 't algemeen niet zoo goed als in Neder land, doch hieraan is met goeden wil wel te wennen; voornamelijk daar de voeding wel lichter, doch goed is. Met de feestdagen, zooals Kerstdagen en Pinkste ren, waren eenigon dezer emigranten tij delijfc hier, doch zijn allen weer vertrok ken. M.i. kunnen we dus gerust voortgaan met het zenden van landarbeiders naar N.-Frankrijk, mits Ave overtuigd zijn van hun voldoende vakkennis en van hun goeden wil. Niet genoeg echter kan ge waarschuwd worden tegen de pogingen van particuliere aanwervers. BakkersAvedstrij1 d. Door een misverstand is Vrijdag verzuimd den uitslag van den wedstrijd Wet blikbrood te vermelden. Die volge alsnog nu Klasse Blikbrood. Ie prijs ,T. de Koeijer te Ierseke f30 mlet verguld zil veren 'medaille en diploma; le pr. C. P. Filius, Ierseke f30 met diploma2e pr. J. Flohil, Ierseke f25 met diploma; 3e pr. pr. J. Brouwer, Zierikzee f20 met dip loma; de pr. J. Filius, Itloetinge f 15 met diploma; 5e pr. G. de Jager, Ierseke f 10 met diploma; 6e pr. P. Cornelis, Ritthem f10 met diploma; 7e pr. .T. '\V. v. d. Zande, Zierikzee f 58e pt. P. Ook, Krab- bendijke f5 mtet diploma; 9e pr. J. C. Z. v. d. Linde, Dreischor fö'met diploma. Wij1 kunnen hieraan toevoegen dat deze wedstrijd in ëen goed toeken stond van dezen tijd. Er is werkelijjk (goed werk geleverd en de jury heeft dan ook een alles behalve gemakkelijke taak gehad. Over liet algemeen stond het geprodu ceerde op een hoog peil zoowel wat constructie als volume aangaat. Er werd op zes factoren gekeurd, n.l.: volume, gewicht, kleur korst, bakaard, constructie en afwerking; allen mlet verschillende cijfers. Er Avaren 183 inzendingen, elk met tAvee brooden, enkele hadden zelfs dubbel ingezonden. De wedstrijden zijn schitterend geslaagd, tot volle tevreden heid van de organisatoren en van de inzenders. 'Door den Minister van Arbeid is ten behoeve van den woiiingbouAv (p're- mieboUAv) toegekend aan de gemeenten Middelburg: f22.800 voor "76 woningen voor de Algem. AVoningbouwvereenlging; Axef f300 voor 0. Schieman; Boischka- pello Z300 voor C. J. 'AVeeseepoel; Oost en AVest-Souburg f300 voar A. Thieme. De verlichting van de Zandkreek Avordt gedoofd. Met ingang van een nader bekend te maken (datum tot aan het einde van den zo mertijd, zal, bij Avij'ze van p'roef, de ver lichting van de Zandkreek gedoofd war den, behoudens wanneer het 'kanaal AVe- meldingeHans aveert tijdelijk voor de scheepvaart gesloten zou moeten Avorden. Middelburg. Het Middelburgsch Muziek- toorpfe geeft Vrijdag a.s. Avederom een uit voering op het Molemvater. Heden is het 10 jaar geleden dat het 'muziekgezelschap „de vereenigde werklieden van den Houthandel AValche- ren" alhier Averd opgericht. Van een bepaalde feestelijke herdenking kan niet best sprake zijn, omdat de vereeniging toet minder goede financiën te Avorstelen hoeft. Dit is zeker te betreuren, want de werkende leden van do vereeniging hebben bij hun studie steeds een gepaste afleiding na den arbeid gevonden, en ilat zij met ijver hebben gestudeerd, is her haaldelijk bij hun optreden in het open baar gebleken en ook door de meermalen behaalde prijzen. Toch wil men het ju bileum niet geheel onopgemerkt voorbij laten gaan en zal Woensdag een muzikale wandeling Avorden gemaakt des avonds te 8 Aiur, vertrekkende van het Schaftlokaal, langs Armieniaansch Schuitvlot, Israëliti sche begraafplaats, Arolderijlaagte, Noord- poortstraat, Korte Heerengracht, Molenwa ter, NieuAve Oostcrschc Straat, Bree- straat, Nederstraat, Bateauport, Kaden, Hoogstraat, Varkensmarkt, Koestraat, Geerc, Langeviele en Achter de Houttui nen terug naar het Schaftlokaal. Zoo Avil men trachten bij de stadgenooten meer dere steun te verkrijgen voor hot gezel schap. Vlissingen. Bij het p'asseeren van de „Eidsvold" met Koning Haakon aanboord die gisteren België Aveer verliet, zijn gis terenavond te half tien Aveder de voor geschreven saluutschoten gelost. Vlissingen. \rrijdagavond had alhier op uitnoodiging van den heer P. O. Laernoes, voorzitter der anti-rev. kiesvereeniging, een vergadering plaats van anti-revolu tionairen. De lieer Laernoes zette breed voerig het doel van deze bijeenkomst uit een, waarin spreker herinnerde aan de plaats gehad hebbende verkiezingen, en wees er op, dat hoewel de -f zittende anti-rev. raadsleden herkozen zijn, bij in- intensiever Averken het resultaat grooter had kunnen zijn. IIoeAvel door sommigen hard is gewerkt, hadden meerderen aan de propaganda moeten deelnemen. Doel van deze vergadering Avas clan ook, nu reeds maatregelen te bespreken om bij komende verkiezingen te kunnen beschik ken over een flink korps propagandisten. Te beginnen met dezen Avinter zullen on der leiding van het bestuur der kiesver eeniging meerdere cursusvergaderingen belegd Avorden, waar de politieke vraag stukken zullen behandeld worden en de andere arbeid zal besproken worden. Ëen 50-tal der aamvezigen gaf zicli tot het voeren van daadwerkelijke propaganda op. De voorzitter deelde nog mede, dat het aantal leden der kiesvereeniging tot ruim 200 is gestegen. Ds W. H. H. Middendorp, Necl. Herv. pred. alhier, die reeds geruimen tijd on gesteld is en laatst in het ziekenhuis al daar werd verpleegd, verlooft thans te Leiden, alwaar Z.Eenv. een ernstige ope ratie moet ondergaan. Ovezand. In de raadsvergadering van Zaterdag Avas afwezig dhr. F. de Jonge. Besloten werd voor verbetering straat een geldlcening aan te gaan groot f 1750. De geloofsbrieven der nieuw gekozen raads leden aa'erden onderzocht en in orde be vonden, zopdat tot toelating Averd be sloten. Aan het adres van het gemeente bestuur van AVijtobritseradeel, inzake in voering van rijkswege van een vloek ver bod werd adhaesie betuigd. Besloten werd een adres te richten tot de 2e Kamer der Staten-Generaal om invoering van deir 10-urigen werkdag voor vakmten- schen. 's-H. Arendskerke. Onze dokter had Za terdag en Zondag twee gevallen fietsers te helpen. Zaterdagmiddag Avas het de bakkersknecht J. N. die bij het vallen zijn linkerarm brak en Zondagmiddag Avas het de heer J. N. die per fiets naar de weide reed om zijn koeien te melken en doordat de bagagedrager tusschen de spaken van het voorwiel geraakte zooda nig kwam te valleq., dat zijn gelaat ern stig Averd verwond. Hoedekenskerke. Aan den heer J. J. Walraven, sedert 1 Juli 1885 lichtwachter bij 's Rijks Kustverlichting op' de AVester- schelde, is tegen 1 Juli a.s. eervol ont slag verleend wegens 55-jarigen leeftijd en wordt hij alsdan op1 pensioen gesteld. In de daardoor ontstane vacature Avordt niet mteer voorzien, zijnde dit kustlicht veranderd in een onbewaakt licht. Schore, Onze vroegere dorp'sgeuoote mlej. M. A. Bruinshoofd is geslaagd voor vroedvrouw te Rotterdam. 't Zand. Dat het platteland hoe langer boe meer ooik opl sportgebied de steden gaat volgen, blijkt AArel uit de oprichting van een sptortclub onder den naami V.l. O.S. alhier. Dieze vereeniging, Avelke on der leiding staat van den heer EAreraars, stelt zich ten doel des zomers oip1 een door den heer Hoizee belangloos afgestane AAreide het openluchtspel te beoefenen en devs -winters in het verenigingslokaal het turnen, enz. Arriemuiden. Vrijdagavond vergaderde de Raad dezer gemeente. AfAvezig de hoe ren A. v. d. Gruiter en dr W. F. Th. v. d< Bijl. De geloofsbrieven van dhr. L. Puijpe (vac.-v. cl. Bijl) Averden onderzocht en in orde bevonden; ook die der nieuw- gekozen Raadsleden werden in orde be vonden. Een verzoek van dhr. C. Oreel om op de Markt wijk No. 116 een stoep hek te plaatsen werd ingewilligd. Beslo ten werd adhaesie te betuigen inzake een verzoek van het gemeentebestuur van Wijmbritseradeel om IJ. M. de Koningin te verzoeken een algemeen vloekverbod op te nemen in het AVetboek Aran Straf recht. Op voorstel van B. en W. wercï besloten afwijzend te bischikken op een verzoek van de gemeente Smilde inzake regeling inkomstenbelasting. Over het voorstel van dhr. J. Pouwer tot het in stellen van een vloekverbod staakten de stemmen. Arerder werd een Avijziging ge bracht in de begrooting 1922 en Averd besloten den chef-pompers een extra be looning toe te kennen van f0,50 bij het beproeven der brandspuit. Aau L. de Klerk werd een vermindering toegekend van f 6,24 voor bet door hem van de gemeente gepachte land, waar een gedeelte van in erfpacht is uitgegeven aan B. Martcijn. Een verzoek Aran dhr. J. K. Crucq om1 een rioleering te leggen vanaf wijk A 61 naar het eind der Noordstraat, Averd in gewilligd op voonvaarden dat de gemeente aansluiting mag nemen op zijn riolee ring, en hot onderhoud a-an het riool voor Crucq blijft. B. en AV. worden ge machtigd voor die aansluiting twee syphonputten te doen plaatsen. Arerder vragen B. en AAr. machtiging voor een crediet van pl. m. f 100 tot het uitreiken van een gedenkplaat aan de schoolkin deren, zulks in oa-erleg met de hoofden der scholen, ter gelegenheid van het ju bileum van II. M. de Koningin. Aldus be sloten. Verder Averd afwijzend beschikt op een reclame schoolgeld van J. van Eenennaam en werd vermindering toege kend reclames hondenbelasting aan ds ltunia en J. Schroevers. Daarna sluiting. Men meldt ons: Voor reparatiewerk, hetwelk aan het orgel der Ned. Herv. Kerk alhier zal moeten gebeuren, is een bedrag van f 300 geschonken door den heer Jlir. Rademacher Schorer van Nieu- werkerk. Zaterdagavond hield de Kolenveree- niging alhier haar eerste jaarvergadering. Aanwezig pl. m. 30 leden. Uit de rekening en verantwoording bleek, dat het winst- cijfer der \rereeniging in het afgeloopen jaar f62,24 bedroeg. De aftredende be stuursleden J. Lange'oeeko en A. Meeuwso werden met meerderheid van stemmen herkozen. Dhr. P. Poortvliet, aftredend commissaris, Averd bij acclamatie herbe noemd, welke allen hun benoeming aan vaardden. Op voorstel van het bestuur werden 28 van de 109 rentelooze aan- deelen uitgeloot. Ook werd besloten het vervoer der kolen van de arerceniging door de vrachtrijders, lid der vereeni ging, te laten uitvoeren bij aanbesteding. Den penningmeester werd op voorstel van het bestuur een belooning toegekend van f 25 voor de door hem gedane Averk- zaamheden. Voorts werd nog besloten tot liet aanschaffen van een bascule. Daarna sloot de voorzitter de vergadering. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Ameide en te AVaddinxveen D. Plantinga te Elburg. Aangenomen naar Oudenbosch door D. II. Kuiperi, rustend pred. te Dordrecht. Geref. Kerken. Beroepen te Grijpskerke AV. M. le Cointre te Woubrugge. Bedankt voor Westergeost door P. de Jong te Schoonebeek. Chr. Oer. Kerk. Beroepen te Dokkum R. Vos te Drach ten. Bedankt voor Gouda door J. A. Rickel te Zaandam. Geref. Gemeenten. Bedankt voor Kampen door J. Vreug- denliil te Borssele; voor Den Haag door G. IJ. Kersten te Yerscke. J a c h i n. In verband met de op 11 Juli a.s. te Middelburg te houden algem. verg. van Jacliin vraagt de heer Feij al daar namens het Hoofdbestuur dat iedere Zeeuwsche gemeente zich moge opgpA-en aan 't adres van den heer Feij, Noordbol- werk M 224, vóór 15 Juni a.s., om deel te nemen aan een samenspreking teneinde te komen tot 't aanwerven van leden dei- landelijke Vereeniging. Hij rekent daarbij op de medewerking van alle kerkeraden, in de eerste plaats van Souburg, AVest- kapelle en Arnemuïden. Hij eindigt zijn oproep, dien wij niet heelemaal kunnen opnemen, aldus: Nog altoos is door de classis Middel burg geen uitspraak gedaan hoe het gaan zal met het voorstel der indertijd inge stelde Commissie om OAmr te gaan tot benoeming van een Evangelist of Bijbel colporteur. Zal het voor deze classis of voor Zeeland zijn? En ook Avat op Zondagschoolgebied, dit jaar Arooral, geschieden gaat, zal den Aveg effenen om ons te helpen met flinken pas den achterstand in te halen. Een Chinees op een B e r 1 ij n- schen kansel. Naar Avij in de „Frank furter Zeitung" lezen heeft Zondag 3 Juni dr Tsching Tscheng .Ti, een der lei ders der Evangelische kerk in China, de ochtendgodsdienstoefening geleid in de Drievuldigheidskerk te Berlijn. De spr. kwam uit Engeland, AAmar hij een evange lisch congres heeft bezocht en zal nu een reeks godsdienstoefeningen leiden in Duitschland. Hij sprak in het Engelsch, tei'Avijl een Duitsehe predikant het gespro kene vertaalde. Na de groeten van de Chineesche chris tenen te hebben overgebracht, sprak dr Tsching Tscheng Ji naar aanleiding van Hand. 26 (Paulus voor Agrippa) over de zending in China en den geest der ver draagzaamheid. Nadat een predikant eeni- ge slotAvoorden had gesproken eindigde deze godsdienstoefening, die diepen in druk maakte, met het bidden van het Onze A^ader. Voor de vereen, van Wade-vakscho len te 'sGravenhage zijn geslaagd: A-oor oostumière de dames J. Goasen, Tholen, J. Goffau, Rilland en J. de AVilde, Oud- Alosmeer, allen leerlingen van de Mode- Vakschool te Bergen ap Zoom. Geslaagd te Utrecht voor het exa men apothekersassistent mej. IJ. de Blaey te Ilansweeit. Kamer van Koophandel te Middelburg. In de Zaterdagmiddag gehouden ver gadering van de Kamier van Koophandel voor de ZeeuAVsche eilanden te Middel burg Avaren 14 leden aamvezig. Afwezig waren' de heeren van Niftrik, Olthoff, Klijberg, van den Berg, Oosterbaau, Cha- muleau, AVitkam en Klok. Naar aanleiding van de opmerking in de vorige vergadering doar den heer Anker gedaan (later nog schriftelijk toe gelicht), over de a\-einige gelegenheid om te laden en te lossen voor binnenschepen te A'lissingen, deelt do voorzitter mede, dat het bureau zich te dezer zake tot het gemeentebestuur van Vlissingen heeft geAvend. Er Averd daarbij op gewezen dat er twee Avegen zijn of de binnenhaven beschikbaar stellen of oen plankier langs den KoningsAveg, dit laatste zal nog al kostbaar zijn. De zaak heeft echter de volle aandacht van B. en AV. De heer Anker beveelt het bureau aan zijn volle aandacht aan deze zaak te blijven hesleden, daar de binnenhaven de kosten voor den ontvanger van goe deren 100 pbt. duurder zal maken. De heer M. Laernoes zegt, dat de heer Anker met 100 pet. maar overdrijft. De lieer Anker zegt dat het nog Avel meer dan 100 pet. zal zijn, Avant het sleeploon is verder dan de Keersluis 125 p'ct. duur der dan binnen de koml der gemeente. Nog av.as ingekomen een verzaeik van B. en AV. van Middelburg om advies uit te brengen naar aanleiding van een adres van winkeliers te Middelburg om gedurende het roisseizocn, in verband met het des avonds Aviiïkelen van vreem delingen, de verordening op do Avinkel- sluiting buiten werking te stellen. De voorzitter meent dat er spoed hij deze zaak is en stelt voor direct te besluiten tot. een advies en Avel om het verzoek in te willigen. De lieer M. Laernoes Avijsl er op' dat deze verordening tot stand is gekomen onder don drang der Avinkelbedienden in den tijd van hoog conjuctuur. Nu de Avinkeliers onder de malaise lijden Avillen zij er af. Het ware beter te vragen de gehcole ver ordening over boionl te gooien, dan er op deze Avijze Wede te handelen. Z.h.s. wordt besloten te adviscercn het ver zoek in 'te Avilligcn. Nu wordt behandeld de lijst van ingeko men stukken. Hieronder Avas een schrij ven van den Minister van AVaterstaat, dat hij ook na nadere overweging niet kan besluiten de vervroegde sluiting van het telegraafkantoor Aveder op te heffen. Toegezonden Avas door do vereen, van Nederi. AVerkgevers een afdruk van een brochure getilcld: „Tegen het verbindend verklaren van collectieve arbeidsovereen komsten". De heer 'Massee vroeg oif men niet meer kon doen dan dit voor ken nisgeving aannemen, zooals het bureau voorstelde. De voorzitter en de secretaris zeiden dat liet alleen een boekje is. D'o heer Massee hoopt dat er dan later heer Massee hoopt dat er dan later eens gelegenheid zal komen voor de kamer om zich over deze kwestie uit te sp'reken. Atervolgens kwam' op! de lijst voor het rapport van den heer Stofkaper omtrent de door afgevaardigden van de kamer van Koophandel 'met. de directie der SploorAAregen gehouden conferentie. D'e heer Jeronimus zegt dat de heer Kalff o.a. gezegd heeft, dat het phbliek zich niet met het Averk der sp'ooi-Avegmaat- schap'pijen heeft te bemoeien. Dit gaat echter niet op, want al is ook spr. gaarne baas n i eigen zaak, hier geldt het een algemeen belang vooral nu tor kwader ure de staat garant werd voor een mi nimum dividend van de Spoorwegen. De regeering kan nog veel te Avcinig actief tegen de spoorwegen optreden. Spr. zou het rapport in handen van de verkeers- conilmissie Avillen stellen. Alzoo besloten. Van de directie van de Ned. Spoor wegen Avas bericht ingekomen, dat zij geen reden aamvezig acht het buurtver keer, Avaarmede thans een proef Avordt genomen, uit te breiden, doch dat wan neer de p'roef succes heeft, zal worden overwogen oif het buurtverkeer oq'k op de ZeeuAA-sche lijn zal worden ingevoerd. De heer Stofkopter deelde mede, dat hij er in bovenbedoelde vergadering ook op lieeft gewezen, dat een elders genomen proef geen bewijs is, dat ook 'hier geen reden is oto buurtverkeer in te voeren. De directie heeft er toen op' geAvezcn, dat een verhooging van 30 pet. van het aantal reizigers noodig is om liet verlies van 25 pet. door invoering- van buurt verkeer te dekken. Maar toegezegd werd, dat met de Zeeuwsche belangen bijzonder rekening zal worden gehouden. De heer Massee meent, dat het dan nog Avel een paar jaar zal duren en dan zijn er zooveel autobussen, dat buurtverkeer niet meer noodig is. De heer Stofkoper zegt, dat de directie voor zulke motieven doof is. Die meening van de 16 afgevaardigden van de K. v. IC', waszoekt het herstel van liet spoorwegbedrijf niet in hooger tarieven, want gij doodt den handel en verkeer; tracht het door uw hooge ta rieven verloren goederenvervoer, het geen nu te Avater geschiedt, te herove ren en het passagiersverkeer door lagere tarieven en degressie Aveer aan te moe digen. Gij zult dan voorlaop'ig nog ver lies hebben, doch het drukker gebruik maken van goederenvervoerders en rei zigers van uw spoorverbindingen zal ge leidelijk uav budget in evenwicht brengen, Spr. mieent dan ook, dat van verdere degressie of verlaging van spöortarie- ven geen sprake zal zijn. Dit geldt ook voor tarieven van goederenvervoer ten zij een zeker vervoer wordt gegarandeerd. Vastgesteld AvePden de kiezerslijsten voor de leden van de Kamer; zij zullen van 1 .Juli tot 14 Juli tef inzage liggen. Die kamer vereenigde zich z:.h.s. met het rapport van de commissie voor de handelsbelangen inzake het voor kennis geving aannemen van het adres van het Comité van Actie tot bestrijding' van z.g. cadeau-stelsel. Nog was aan de orde om voor kennis geving aan te nemen de motie van de kamer van „Eindhoven, uitsprekende den Avcnsch, de wijze van samenstelling der learners tc veranderen. Hierbij kwamen ook' .tor tafel een schrijven van de ka mer te Maasricht tegen aanneming van dezo motie en een van den minister, die meded'celing verzoekt van de beslissing der kamer ten deze en een uittreksel uit de notulen. Dhr Jeronimus zegt, dat de minister dit blijkbaar van groot belang acht. Men weet, hoe spr er over denkt. De gere organiseerde kamers doen niets meer dan do oude en dan moet men maar terug- keeron naar goedkoopere lichamen. Eind hoven meent het te kunnen verbeteren door AAÓjziging in de< samenstelling der kamers. Spr meent, dat dit niet helpt. ITij zoekt do otfr'zaak in de organisatie dor kamers, die van boven af is opge legd, inplaats van van onderaf op te groeien. Men moet ronduit tegen den mi nister zeggen, dat de nieuwe kamers niet hebben opgeleverd, wat men er van ver wachtte. Spr wil uit do kamer een af zonderlijke commissie benoemen olm na te gaan, wat verbeterd moet worden. Dihr Massee wijst er op, dat de kamers Peeds een groote verbetering hebben on dergaan nu er oen billijker vertegenwoor diging is, Avaarbij ook hot platteland is betrokken, al is er nog niet veel resul taat. Na nog eenige discussies wordt het voorstel van hot Bureau z.h.s. aange nomen. Nadat besloten was in het vervolg weer Vrijdagsavonds te vergaderen, werd over gegaan tot de rondvraag. Dhr Anker zegt, dat geen belasting zoo Wg is als de zakelijke belasting op hot .bodrjjf. Zij is ontstaan door den aan drang der gemeente om te geraken tot uitbreiding van haar belastinggebied. Er is een groote ongelijkheid geschapen tus schen de gemeenten die ze wel en die, welke de belasting niet invoerden. Arooral be Vlissingen ondervinden groote bedrij ven veel last van deze belasting1. Een groote onbillijkheid is het beginnen met heffing bij den tienden arbeider, die daar door f 12 extra per jaar kost. Er Avordt dan ook, zoo ©enigszins mogelijk, lang gewacht mot aanstelling van een tiende werkkracht .hetgeen de Averkloosheid in do hand vve'rkt. Het is niet juist, dat een patroon met meer arbeiders ook meer verdient. Spr zoiu 'hot bureau willen ver zoeken te trachten die belasting te doen verdwijnen. De voorzitter zegt, -dat het bureau van een en ander gaarne nader kennis zal nemen. Dhr Do Vos wijst er op, dat de lijn VlissingenNeuzen van den Provincialen stcombootdienst stiefmoederlijk bedeeld is. na do 'invoering Van de lijn NeuzenIlans- Avecrt. Men kan tegenwoordig eerst te 9.12 van Vlissingen naar Neuzen en moet reeds 's middags te 2.30 van Neuzen, dat is do laatste verbinding met Vlissingen, Zeker, men kan ook over Hans weert nog om 3.40 cn 6 uur van Terneuzen, maar die reis is veel kostbaarder en ongeriefe- lijker. Van Terneuzen kan men via AValz- oorden met do tram van 6.04 ook nog naar Holland vertrekken. De meeste pas sagiers op de avondbonten van Terneu zen zijn zij, die naar de richting Vlissin gen moeten, trouwens de meeste handels reizigers doen ook Middelburg en Vlis singen aan en kunnen even goed over VlissingienNeuzen reizen. Spr meent, dat oen boot van de lijn NeuzenHansweert best kan vervallen en met deze zou men dan -om 5 uur nog: paar Vlissingen moe ten kunnen en om half .zeven van daar naar Neuzen als voor de mobilisatie. Ook heeft spr nog gehoord, dat men de boot NeuzenHansweert van 6 uur Avil ver vroegen om te Vlake aansluiting te ge ven op den trein van 5.37. Spr zou wil len vragen de dienstregelingen eerst naar de kamer te zenden voor ze vast te stel len. j-fi i m De voorzitter zegt, dat het bureau reeds op do hoogte was van deze klachten en zich tot de kamer yan Terneuzen heeft gewend met de vraag, of zij ook be zwaren heeft, men zou dan .samen bij de Staten op wijziging kunnen aandringen. Er is nog geen antwoord van Neuzen. Maar als de kamer te Neuzen niet mede werkt, zal de kamer te Middelburg toch een verzoek inzenden. Dhr Jeronimus meent, dat de boot van Zierikzee vroeger moet vertrekken, opdat men AVestclijk Zeeuwsch-VlaandeTen nog zolu 'kunnen bereiken. Ook wil deze spr nog .eens positief aan den minister vragen of nu toch de boemeltrein niet evenals voor den oorlog den afstand Vlissingen- Roosendaal in 2 uur zou kunnen doen inplaats van in 2.24 uuT. Dhr Enzlin meent, dat de boet niet laat genoeg kan vertrekken als men te Goes den trein naar Holland maar kan halen. Hierna wordt de vergadering gesloten. Evangelisatie - Bibliotheek. Deze Bibliotheek, uitgever J. N. Voorhoeve, Den Haag, deed haar tweede zending over 1923 uitgaan. Ze bestaat uit het boekwerk „Gene zen" (waarover stralc's); een Wand- tekst; Twintig tractaten in vier soor ten te weten: Diepten van Satan; Is met den dood alles uit? De nood- deuren gesloten, de brandtrap te kort; Zijt gij een 'Christen? De in houd van deze uitgaven is als van alle vorige, beantwoordend aan het doel. „Genezen" door Fritz Binde [de naam van den vertaler staat er niet bij, vermoedelijk A Lukkien) is een tendenz-roman, waaraan diepe zelf- en menschenkennis ten grondslag legt. Twee jonge mannen met dezelfde ka-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1923 | | pagina 2