So 208 Vrijdag 8 Juni 1023 $7e Jaargang TARWE N A Staten-Seaeraal. StaM. Den Haag. Dienstmeisje. tfesfar-$cheld«» diging. 9-16 Hl Gemeenteraad van Goes. FEUSLLETOi^e De Engelsclien in Indië in het laatst der achttiende eeuw. f 0.05 DUYV1S' ladijs J>,i, S«l- -6, Rjaaeuas 30,5, aMe® per g 17—*8, Mos- -29, aftea per i. rond «andje. sen f9.40 per ind Mei. 12, Abraham Maatje Cevaal, tiomens, jm. 25 jd. 26 j. v. Adam Adri- ie; 9, Johanna, Johanna Pieter- l. v. Gerrit Da- aine. Maatje de Vos, d. Vorst. ïRBERICHT. den ochtend eld door het te De Bilt. 769,7 te Scilly, ida. ond van 8 Juni: itelijke tot Zuid- ijk bewolkt, wei sachter. MILLIOEN., ,W. DE VLUGT, S. BAKKER, J. P. MEIJER. jeid, door middel n, in het bezit te ;ken alsdan van ng van Uw huis- deren. 'RAAT 64 of bij singen, aankomende Meid B. KOOLE, Souburg. sen Mei<9 C. MELIS, Seroos- :e Middelburg tegen r in klein stil gezin ;er P Boekli, DHUIJ. aan of met October n Meid j c. MEIJERS, Serooskerke (W.). 9.50 11.12, nam. 2 10.30 12.35 nam. 3.35 SO, n.m. 2.5.37 15, n.m. 3.35 6.07 euzen. 150 nam. 2.30 am. 2.4.15 .0.50 n.m. 2.30 i.m. 2.5.37 3, die te Borsselen -aan er dan 20 minuten na lelden bij het steiger* weertVlake. Vlissingen-Roosendaal- agen op Zon- ea 6.20 8.45 8.58 7m6-nm.4.25 7-30 6^ 1 O.uo 9.35 5.55 issagiers, die te Hoe ten zich niet later da Neuzen en Hansweer -Vlake. 'lissingenRoosendaa irden en de Zeeuwsen- Op Zondagen- i. 7.— 11.20 nna. 4^ I vm. 7.30 11.50 nm. 5-15 vm. 9.16 nm. 12.52 5.3» vm. 9.35 nm. 1-10 vm Drukkers-Exploitanten OOSTERBAAN LE C0INTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraat 6870, Goes Tel.: Redactie no. 11; Administratie no.58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 Dorre cijfers. Onder dit o-pschrift schrijft do „Maas- en S'-'heldebode" een asterisk, dien wij in zijn geheel overnemén. Cijters zijn „dor" mlaar zoggen soms veel. Zoo is 't, als mlen de cijfers ziet, onweerlegbaar, dat de uitgaven van den Staat de laatste jaren schitterend zijn toegenomen. Neenv enkel de mi-oorlogsjaren. In 1918 waren de gewone uitgaven f333.4 mill.; in 1919 f414.1 milt.; in 1920 f611.4 nr., in 1921 621.6 m.; in 1922 (raming) f640 in.; in 1923 (ram,) f 615 m. Dus na den oorlog haast verdubbeld. Nu is men vaak gewoon, om zoo in 'talgemteen te zeggen, dat de Crisis, de Oorlog en de Mobilisatie onze uitgaven zoo hoog hebben opgedreven. Dit is toch eenzijdig geoordeeld. Cijfers kunnen het weer bewijzen. Zoo werd voor het Diepartem. Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen in 191.7 uitgegeven f44 mill.in 1923 f 151.5 mill.; voor Arbeid in 1917 f14.3 mill.; in 1923 f 53.9 mill. Of de v er m e o r d e r i n g alléén was Bij Onderwijs c.a. 244 pet., bij' Arbeid 275 pet. Nu trekken wc geenerloi conclusie. 'We willen hier niets ten voor- af ten nadeele der genoemde Departementen imeo zeggen. Straks, in September, bij 't begin van 't nieuwe parlementaire jaar, als 'twel blijken zal dat het. mes cr nog véél dieper in moet, zal 't wel b 1 ij ken hoe 'took met de andere Departe menten staat. Deze gedachte echter 'moet er uit: als zouden de „tijdsomstandigheden" alléén de Begrooting zoo omhoog hebben ge voerd." /«lot Daarna komt in behandeling het Voor stel tot het doen vernieuwen van een der ovens van het gemeente-gasbedrijf Dhr Stieger licht het voorstel noig nader toe en zegt, dat de vernieuwing nood zakelijk is. Reeds in 1921 werd hierop door den vorigen directeur gewezen en de tegenwoordige directeur verzekert, dat hij niet voor het bedrijf in het drukko seizoen kan instaan, als geen vernie- wing plaats heeft. De horizontale ovens zijn voor deze fabriek de miee^t ge- wenschte en tevens verdient het volgens den Directeur aanbeveling de levering op te dragen aan de D'ordtsche fabriek. De heer Goedbloed vraagt, of bij een eventneele electrificatie van Goes de oven-vernieuwing nog noodig zal zijn. Dhr. Stieger zegt: al komt die electrifi catie binnen afzienbaren tijd, dan moet de gasfabriek toch voldoende geoutilleerd zijn. Spr. gelooft niet, dat we hier zeer binnenkort electriciteit zullen hebben. De P. Z. E. M. is druk bezig op "toogen- blik met Zeeuwsch-Vlaanderen. Met Zuid- Beveland worden voorloopig nog geen contracten afgesloten. Dhr. Goedbloed ge looft toch niet, dat we van de P. E. M. afhankelijk zijn. Het Brabantsche net is niet verder van Goes verwijderd dan dat van de P. Z. E. M. We behoeven dus niet op de P. Z. E. M. te wachten en concurrentie op dit gebied is zeer heilzaam. Het voorstel van B. en W. wordt daarna aangenomen. Nu volgt het voorstel tot liet aangaan 'eener geldleenmg ad f40.300 voor oven- houw aan het gemeente-gasbedrijf en ter dekking der kosten van werkverschaf- Ve Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f 3.— Losse nummers Pr ij 8 der Advertent iën: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting. We hebben gezien hoe de FVanschen door de Engelsclien uit Indië verdreven werden en hos de laatsten hun gebied steeds uitbreidden. Ook na den val van Föndicliêr>- nam de macht der .Compag nie aanzienlijk toe. Mir-Jaffier, door Clive tot nabob van Bengalen aangesteld trachtte na ©enigen tijd het vreemde juk af te- werpen. Hij bewerkte niets anders, dan dat Lij afgezet en vervangen werd do-oT Mir-Ivo-ssim, die deze waardigheid kocht dooi- het verleenen van groote voor rechten en het betalen van groote som men aan de ambtenaren der Compagnie (zoo ontving de gouverneur alleen de som van zeven ton gouds). Veel genoegen beleefde de nieuwe nabob van zijn heer schappij niet, want toen hij weigerde lan ger een gehoorzaam werktuig der En gelschen te zijn, werd hij' verdreven en kwam de vroeger afgezette Mir-Jaffier weer in zijn plaats. Mir-Kossim vluchtte naar den nabob van"Oude, een van de fing (totaal f 49.400). Dhr De Die be pleit het wc-cr openen van een crediet voer werkverschaffing. Volg-cns hem is er nog werkloosheid, ook al heeft de betrekken commissie met meerderheid van stemmen besloten van de werkloozen af scheid te nemen. Spr wil deze commissie weer gpoedig doen bijeenroepen en in een c.v. spoedige Raadsvergadering dit onderwerp weer behandelen. Dhr Vienings en ook de voorz. hoeft tegen bijeen- roeping der commissie g-een bezwaar. Dhr Flink meent, dat do commissie altijd nog bestaat, al sprak dhr De Die van „do begrafenis der commissie". Het voorstel van B. en W. wordt met alg. st. aange nomen. .D-e voorz. zegt nog, dat bij de havenwerken ook zooveel mogelijk werk loozen worden to werk gesteld. Voorstel om vb'or hot tijdvak 1 Juli 19233D Jiini 1924 wederom aan B. en W. machtiging te verleenen tot uit gifte van consenten tot visschen in het gemeentelijk vischbedrijf, aangenomen; tot wijziging dor verordening, regelende de indeeling der gemeente, do nummering der huizen en de verhuizingen binnen do gemeente, aangenomen; tot wijziging der verordening op de invordering eener belasting op vermakelijkheden, aangeno men. De hekjes-kwestie aan den Heernisse- weg doet den heer de Die vragen of het opgemaakte proces-verhaal wel is door gezonden (de voorz. antwoordt bevesti gend). Spr. zou den geheelen Heernisse- weg willen bestraten. Dan is men daar van de modder af. Dhr. Flink noemt dit een onverkwikkelijke geschiedenis. Door de hoofdigheid van enkelen worden meer deren nu de dupe. Daarom dringt spr. met klem bij B. en W. aan op een oplossing. De toestand van den Heernisseweg is hij regenval slecht. De rioleering laat ook te wenschen over. Spr. oppert ook dé mogelijkheid van samenwerking met Kloe- tinge. Dhr. de Looff acht het peil van de huizen te laag. Daarvan zijn nu de be woners de dupe. De rioleering is inder daad niet in orde. Het verleggen van het straatje kost volgens spr. minder dan f 200. Spr. dringt aan op een minnelijke schikking. Dhr. Goedbloed herinnert aan de geschiedenis, aan deze kwestie ver bonden. Het zou toch al te dwaas zij», voor koppigheid op zij te gaan. Nu heeft de houding van B. en W. al eenig succes. De opposanten komen nu al met een ver zoek. Dhr. Flink herinnert er aan, dat do toestand veranderd is, aangezien de huizen van eigenaar verwisseld zijn. Dhr. Flink dringt nog eens aan op verbetering der rioleering. Dhr. de Looff steunt dit. Dit zal met den directeur van gemeente werken worden besproken. Dhr. Stieger zegt, dat door B. en W. bij den amb tenaar van het O. M. op zooveel mogelijk spoed bij de behandeling van het proces verbaal is aangedrongen. Hel voorstel van B. en W. wordt daarna aangenomen. (Reeds in een deel onzer vorige oplaag geplaatst.) Vaststelling prijzen van bouwterrein, etc. geschiedt met alg. stemmen. Aan de V. P. Z. wordt des Dinsdags de beschikking gegeven over het voor malig veilingsgebouw aan de Stalstraat. Betreffende de wethouderssalarissen zegt dhr. D'e Die,' dat de S. D. A. P. niet voor verlaging der wethouderssala rissen is, maar Spr. critiseert in dit verband de houding van een der wet houders, die vóór de afschaffing van het presentiegeld stemde. Dhr. Goedbloed zegt, dat het mlotief: „waardeverminde ring van het geld" dat indertijd bij' de salarisverbooging gold, nu vervallen is machtigste Indische vofsten. Deze meen de, dat hij wel tegen de Engelsclien op gewassen was, maar hij bedroog zich. In 1764 werd hij herhaaldelijk ver slagen en gedwongen een voor d:e com pagnie hoogst voordeeligon vrede te slui ten. Zoo regeerde de compagnie, hetzij rechtstreeks, hetzij dooi' tusschenkomst der van haar afhankelijke Indische vorsten, over het grootste deel van het schier eiland. Voor dei Indische bevolking was do regeering- der Compagnie echter een tvare ramp. Geld verdienen was haar eenig doel en aan dat doel offerde zij' onmee- doogend het- geluk en de welvaart der onderworpen volken op. Geld verdienen was ook het eenig doel harer ambtena ren. Edelen, die hun vermogen verkwist hadden, officieren ,die om een of andere reden in Engeland geen carrière kon den maken, ontslagen ambtenaren, be driegers en oplichters die in het vader land geen uitweg meer zagen, traden bij do compagnie in dienst. Ze wilden in korten tijd rijk worden en ontzagen daar voor geen middel. Dat onder de schandelijk uitgezogen mlandsche bevolking een gloeiende haat tegen de Engelsclien ontstond, is te be- VOORDEELIG Daarom deugt de argumentatie niet, om de salarissen ongewijzigd te laten al wil spr. zich niet uitlaten over al oi niet verlaging. Ook vindt spr. het eigen aardig, dat Ged. Staten voor gemeenten van 50007000 inwoners f270 als wet hou,derssalaris voorstellen en dat Goes (met 8000 inwoners) f 1,000 voor dit sa laris uittrekt. Dhr. Vienings deelt dit gevoelen. De door den heer Goedbloed genoemde cijfers wijzen op een gansch verkeerde proportie. Daarom had spr. van den burgemeester en van de fin commissie andere argumenten verwacht, liet argument van den burgemeester (do taak is sedert 1921 niet verlicht) geldt ook voor de Raadsleden en toch werd hun presentiegeld afgeschaft. De voorz. meent, dat het zielental niet steeds de juiste maatstaf is. Die werk zaamheden in Goes kunnen heel wat grooter zijn dan in een gemteente van 50007000 inwoners. Goes is een kring- gemeente met veel werk. Vandaar, dat o.a. Goes door Ged. Staten buiten de regeling is gelaten. Dhr Stieger herinnert er aan, dat inder tijd het voorstel om de wethouderssa larissen van 1600 op f 1000 te brengen, door hem is gedaan toen hij aftrad als wr.d. wethouder, en wel omdat het werk zeer vermeerderd, vvas, niet omdat, hel geld in waarde was verminderd, Dhr Flink wijst ook op het vele werk der wethouders en wil hot, zielental lie ver buiten beschouwing laten, De voorz zegt toe, in hot schrijven aan Ged. Sta ten nader de vermeerdering der wethou derswerkzaamheden uiteen te zullen zet ten. Daarmee nemen alle hoeren genoe- ge»-. Bij de reclames schoolgeld wil dhr. de Die nog consideratie gebruiken voor hen, die over tijd reclameerden. Rondvfaag. Dhr Vienings wijst op oen onhygiënisch plokje, in de stad, n.l. het terrein dicht bij do gasfabriek, te genover het huis van den gasmeester. Deze zaak zal door B. en W1. onderzocht worden. Dhr Goedbloed zegt, dat het sa laris van veearts en keurmeester voor vleesch, voorloopig voor een jaar is vast gesteld. Kunnen B. en W. reeds beoor- deelen of d'e salarissen te hoog -of te laag zijn? De voorz. Zegt, dat het proef jaar pas 1 October is verstreken, en zegt toe, dat de Raad hierover tijdig zal worden ingelicht. D'hr De Die bepleit g'asaanleg in den Willem Zelle-weg. De voorzitter ant woordt, dat hiertoe reeds is besloten. De heer De Die klaagt, dat leer lingen der M.U.L.O.-school zich allerlei hulpmiddelen moeten aanschaffen. Zal wo'rden onderzocht, Diaaxna besloten ver gadering. Na heropening is aan de orde de aan vraag van de gsrrieentevroedvrouw om verbooging van salaris. Het voorstel van B. en W. luidde afwijzend. De heer De Die mérkt op, dat B. en W. te veel gelet hebben op den p'ersoon en te weinig op het ambt. Zij deden beter met een tarief vast te stellen voor de behande ling van patiënten door de vroedvrouw naar gelang van de financieele draag- igrijpen. Maai' de compagnie scheen on overwinnelijk. In alle oorlogen had ze overwonnenalle legers, hoe sterk ook, verslagen; met ©en handvol manschappen uitgestrekte rijken veroverd. Daardoor had ze schrik en ontzag onder de Indiërs gebracht, zoodat niemand het waagde zich tegen haar te verzetten. Er kwam echter verandering, toen een zekere Hyder-Ali den sultan van Mysore onttroond© en zichzelf van de heerschappij meester maakte. Hij was een bekwaam, stoutmoedig en eerzuchtig man, daarbij sluw en voorzichtig. Hij1 breidde zijn rijk aanzienlijk uit en verwekte daardoor on gerustheid, zoowel bij de Maratten, een der machtigste Indische vólken, als bij de Engelschen, zo-odat ze zich vereenig- den om hem ten onder te brengen. Doch Hyder-Ali wist door onderhandelingen de Maratten voor zich te winnen en eenige met de Engelschen verbonden vorsten tot zijn zijd© over te halen en voerde nu den oorlog met zooveel geluk, dat de compagnie in 1769 vrede moest sluiten waarbij hem zelfs eenig grondgebied werd afgestaan. Die voorspoed njgakte op de Indische bevolking een diepen indruk. Hyder-Ali werd in haar oog een held, de man, die kracht. De heer Goedbloed mérkt op, dat hem juist niet was opgevallen, dat 11. en Wi. meer de persoon dan het ambt op het oog hadden gehad bij hun prae- advies. Van de zijde van B. en W. wordt gezegd, dat de vroedvrouw als gemeentelijke vroedvrouw voor de behan deling van Icosteloaze patiënten f 1000 jaarwedde ontvangt en dat het haar in particuliere gevallen vrijstaat te doen wat zij' verkiest. D;c heer Flink mérkt nog aan, dat in verband met do opmer king van B. en Wl juist hot vaststellen van een tarief, door den heer Die Die be doeld, een ingrijpen zou zijn in het ambt; Het voorstel van B. en Wl. wordt aan- genomén met 9 togen 2 Stemmen, die van de heeren De Die en Blaas. Als hoofd der openbare bewaarschool wordt benoemd mej. J. E. G. Wedts de Swart te 'IJzendijfce «net 7 tegen 2 stem- Imten op mej. D. Versteeg en 2 op méj. A. M. Huiswaard. Inzake de reclames H. O. wordt het desbetreffende advies z.h.s. aangenomen. Hierna sluit de voor zitter de vergadering. Tweede Kamer. Nadat dhr. Troelstra had gesproken deze hield ditmaal een waardige rede, waarin hij aantoonde, dat onze regee ring heeft gered, wat er te redden viel' en redelijkerwijze niet meer van haar te eischen valt verdedigde minister van Karnebeek het toetreden tot de Rijn vaartregeling op de hem eigen rustige en overtuigende wijze. Door hef beleid der Nederlandsche gedelegeerden is ten min ste een aanvaardbare regeling tot stand gekomen. Er mag, wol alle nadruk op Vallen, dat Nederland geen oyereerikorrj". tna te komen. sten DLiio - j i» ifclicttill i,LOl zijn goedkeuring niet heeft gehecht. Het wetsontwerp werd daarna met alg. st. aangenomen. Nadat een onteigening voor een schut sluis te Amsterdam was goedgekeurd, volgde wijziging van de Ouderdomswet 1919. Deze wijziging houdt in: dat met het oog op de noodzakelijke bezuinigingen de administratiekosten voor vrijwillige ouderdomsverzekeringen, welke nog zul len worden gesloten, door de verzeker den zelf worden gedragen. Ook krijgt het Bankbestuur de bevoegd heid om tot intrekking van een lcostelooze rente over te gaan, wanneer na de toe kenning dier rente de geldelijke toestand van den rentetrekker gunstig is gewijzigd. Ook dit wetje werd goedgekeurd. De nieuwe Duitsche nota. Met het oog op de moeilijkheid, het Duitsche prestatievermogen te schatten, verklaart de Duitsche regeering zich be reid, de beslissing van een onpartijdige internationale instantie over het bedrag en de wijze der betaling te aanvaarden. Zij is bereid alle gegevens voor een be trouwbare beoordeeling van het Duitsche praestatievermogen over te leggen en vol ledige inzage in het financieele beheer van den staat toe te staan. Zoolang blijkt, dat de voorgenomen uit gifte van leeningen niet kan worden door gevoerd, legt de Duitsche regeering zich bij een stelsel van jaarlijksche betalingen neer. Ter uitvoering van het definitieve schadevergoedingsplan stelt de Duitsche regeering de volgende waarborgen voor: reorganisatie van de rijksspoorwegen tof de .onoverwinnelijk geachte Engelschen verslagen had en de verdrukkers ver drijven zou. Zijn naam weerklonk door alle Indische rijken en overal waren de Indiërs bereid op te staan. Gelukkig voor de Compagnie had ze destijds een bekwaam hoofd in den gou verneur-generaal Warren-Hastings. Hem komt do eer toe, Engelarlds macht in Indië gehandhaafd te hebben, toen ze in het grootste gevaar verkeerde. Wurren- Hastings is een van die mannen, die doen denken aan de Spaansehe avon turiers, die na de ontdekking van Ame rika naar de nieuwe wereld trokken: kalm temidden der grootste gevaren, vastbe raden, volhardend - maar ook trouweloos, wreed en hebzuchtig. Hyder-Ali had in 1769 met de Engel- sche vrede en zelfs een aanvallend en ver dedigend verbond gesloten. Maar hij was vast besloten hen uit Indië te verdrijven ten maakte daartoe met overleg zijn toe bereidselen. Hij nam Fransche officieren In zijn dienst, die zijn leger op Euro- peesche wijze inrichtten. Hij wist Moham medanen en Hindoes, die. tot dusverre vijanden waren gieweest .te vereenigen en overal in het geheim bondgenooten te winnen. Intussehen had W^rren-Has- SLEEPT GIJ U iederen dag naar uw werk, afgemat en uitgeput door pijn in den rag? Bij dui zenden is dit het geval. En het is zoo vaak onnoodig, want meestentijds is de oorzaak een nier kwaal, die door Foster's Rugpijn Nieren Pillen verzacht en gebeterd kan worden. Nierkwalen kornén veel voor onder alle standen, maar worden zoo dikwijls verwaarloosd, omdat zij zich zoo onge merkt jarenlang kunnen ontwikkelen zon der dal men de ware oorzaak vprdenkt. En noch de broodwinner, noch de moeder van het gezin kunnen, wanneer eindelijk de oorzaak wordt begrepen, voldoende nist nemen. Let op uw nieren en houd deze ge zond. Voortdurende rugpijn is een waar schuwing van nierzwakte, evenals pijn lijke, ongeregelde urineloozing en 'abnor maal uitziende urine. En als gij tevens last hebt van rhcum'atische pijnen, hoofd pijn, vermoeidheid, zenuwachtigheid en duizeligheid, neenï dan uw maatregelen. In het begin zijn nieraandoeningen het gemakkelijkst te genezen. Gébruikt Foster's Rugpijn Nieren Pil len om de zwakke nieren op te wékken, te verzachten, te versterken en genezen. Zij zijn over de geheele wereld bekend. Zij genezen niet alles en werken niet op de maag, lever of ingewanden. Juist het feit, dat zij alleen en zeker op de nieren en blaas werken, verklaart het groote succes van Foster's Rugpijn Nie ren Pillen. Verkrijgbaar in apotheken en drogist zaken a f 1.75 per doos. een onderneming mét een van het aW- meenjinantieel beheer C.TramanlceHjlTaf^ z9R„onijic kapitaal onder eigen beheer; Uitgifte van goudobligaties der rijksspoor- tveiréij +ot een bedrag van tien milliard' goudmark, die van Jllll SCR rente van 5 pet. zullen dragen en derhalve 500 millioen goudmark per jaar garandeeren. Teneinde een verdere 500 millioen per jaar, van 1 Juli 1927 af, te waarborgen, zal de Duitsche regeering aanstonds alle Duitsche bedrijven, de industrie, de ban ken, den handel, het verkeer en den land bouw tot een garantie verplichten, die als eerste onderpand tot een som van 10 milliard goudmark op hun bezit zal worden gelegd. Verder worden de douane rechten en verbruiksbelastingen op tabak, hier, wijn en suiker, evenals de opbrengst van het brandewijnmonopolie, als onder pand gesteld Ter nadere regeling van de betalings wijze en het vastleggen van de waarbor gen zijn mondelinge onderhandelingen noodig. Duitschland erkent zijn verplich ting tot schadevergoeding. De Duitsche regeering herhaalt daarom haar verzoek tot het bijeenroepen van een conferentie. Dit is toch zeker een nota, waaruit de eerlijkheid en openhartigheid der Duit sche regeering spreekt. Naar gemeld wordt is dan ook de ontvangst in Londensche kringen gunstiger dan bij vorige gelegen heden. In Parijs daarentegen scheldt men 'de nota onaannemelijk en zelfs belachelijk, 't Is zelfs de vraag of men er op zal antwoorden. Het lijkt wel, of daar het verstand hopeloos zoek en alleen de Waanzin aan het woord is. Men wil daar blijkbaar zelfs lachen met den ondergang Van Europa. Uit het bezette gebied. Het socialistische Volksblatt te Bochum meldt in verband met het laatste com munistische oproer, dat te Bochum in den omtrek van het Moltke-plein een com- j».wiisw.ji,wiwn- j'thwlummamma1111 imbhimmmh tings doote bondgenootschappen, die hij verbrak, wanneer zijn belang dat mee bracht, door beloften, die hij niet hield, dooi" gevechten, waarin de Engelschen hun gewone dapperheid ten toon spreid den, de macht der Compagnie staande gehouden en zelfs uitgebreid. Ook streed hij gelukkig tegen de FTansc'hen, die nog altijd 'in Indië bezittingen hadden; 1778 ontnam hij hun de laatste plaats, die ze nog bezaten. Thans besloot Hyder-Ali tot den oor log. Hij verbond zich met de Franschen riep alle Indische vorsten te wapen en rukte met een goed uitgerust leger van wet honderduizend man, ruim van ge schut en voorraad voorzien, tegen Ma dras op. i Overal kwamen nu Indiërs in opstand. Voor de Engelschen werd de toestand gevaarlijk; op alle punten zagen zie zich door met gloeienden haat bezielde vijan den bedreigd. Hyder-Ali behaalde ge wichtige voordeden. Zoo gelukte het zijn dapperen zoon Tippo Saïb hij Parambau- cum een Engekche legeTafdeeling ge heel te vernietigen. Nog hachelijker werd de toestand, toon de Engelschen in 1780 ook in ooTlog geraakten met de Neder landers, hun oude mededingers in Indië.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1923 | | pagina 1