Resbtszakea. Laatste Berichten. Gemeenteraad van Goes. Opsntere Verfeooirifipo es Ve?'- respectievelijk zelfs 230 en 150 stuks. Vooral de afdeeling paarden belooft zeer ti m de moeite waard te worden; ook op Tho- len en St. Philipsland zijn de paarden de laatste jaren buitengewoon veel ver beterd'. Varkens, schapen, geiten en ander klein en pluimvee zijn eveneens in behoorlijke aantallen aangegeven; vooral geiten, waar onder vele goede exemplaren. Het. totaal aantal medailles, hetwelk reeds beschik baar is gesteld, begint de 100 te naderen. Ook landbouwwerktuigen zijn er veelaan- gegeven. Een interessante inzending zal te be zichtigen zijn voor de leerlingen en oud leerlingen van de meisjescursussen, welke enkele 'demonstraties zullen houden. Ook wordt getracht een inzending on derwijs en wetenschap samen te stellen. Wat den rijtoer betreft zij nog vermeld, dat een bezoek gebracht zal worden aan ileiK.watertoren te Scherpenisse en dat het gezelschap daar vanwege de N. V- Waterleiding Maatschappij Tholen een verversching zal worden aangeboden. Op de algemeene vergadering zal een interessante historische rede worden ge houden door den voorzitter der Z. L. M., den heer Mr Dieleman, over liet 80-jarig bestaan der Z. L. M., terwijl de heen Dorst uit Leeuwarden er de Friesche Aardappelcultuur zal inleiden, een onder werp voor Tholen, het Zeeuwsche aard- appelgebied bij uitnemendheid, van het grootste belang. 0 n g e 1 u k k e n. Te 's Gravenhage is een dertienjarige jongen, toen hij per fiets in volle vaart uit een zijweg kwam, tegen een auto, die op den hoofdweg tufte, aangereden. De jongen bekwam een schedelfractuur en een hersenschud ding. Te Broek op Langendijk is oen brandstoffenhandelaar, W., bij' het over steken van den overweg der spootrlijh, met een passeerenden trein in aanra king gekomen, waarbij1 hem een arm werd afgereden. Te 's Gravenhage is een 12-jarig jongetje spelenderwijze in het water van de Trekvliet geraakt. Nadat hij weer op het droge was gehaald, is tevergeefs getracht zijn levensgeesten weer op te wekken. Bij1 een twist in een herberg te Hilversum! heeft een zekere S., A. K. zoo hardhandig uit een café op straat gegooid, dat «deze in hoogst beden'kelijiken toestand naar de ziekenverpleging moest worden vervoerd, waar een ernstige schedelbreuk werd ge constateerd. Te Aalten is Maandag een 2-jarig dochtertje van den land bouwer S. in een beek bij de woning verdronken. Te Leiden is een één jarig 'knaapje van de trapi gevallen en aan de gevolgen daarvan overleden. Te Zutphen is het '6-jarig zoontje van V. in de Noorderhaven te water geraakt en verdronken. Te Lieshout is de bejaarde heer R., die niet zeker Meer ter been was, Zondag in een sloot geval len en verdronken. Een br oo d' oo r 1 o g in Vlaai'- d in gen. Verleden week kondigde de Coöp. „De Voorlooper" te Vlaardingen een broodprij'sverlaging aan van 13 op 10 cent per 800 gram). De verlaging heeft het gevolg, dat een ware broodoor log in deze plaats woedt. Verschillende bakkers hebben hun winkels reeds geslo ten, terwijl de toeloop naar de Coöpe ratieve bakkerij1 zoo groot is, dat daar dag en nacht gewerkt moet worden. Gearresteerd. In verband met rte inbraak in het postkantoor te Steen- wijk zijn te Assen gevankelijk binnenge bracht J. H. B., arbeider te Barger- Oosterveld, verdacht van heling, en diens vrouw, als verdacht van medeplichtig heid. Inbrekers ontvlucht. Te Oene (gemi. Epe) werd Zondag ten huize van de familie W. inbraak gepleegd. Het gelukte der politie de vermoedelijke da ders te arresteeren en te Eep'e in het arrestantenlo'kaal gevangen te zetten, fn den nacht van Maandag op Dinsdag zijin deze evenwel ontvlucht, nadat ze eenige planken hadden verbroken. Vossen opi de Veluwe. Te Epe zijn Maandag 5 jonge vossen ge vangen en te Vaassen is voor enkele da gen een zeer groot exemplaar gezien. - Verzet tegen de politie. Op de Dinsdag gehouden vrije paarden markt te Leiden kregen twee kooplieden twist over den verkoop van een paard. Een hunner, een zekere M. B., wonende te Amsterdam, die te veel aan Bacchus geofferd hcid, ontstak in woede en dreig- de zijn tegenpartij m!et een mes, waarop de inmiddels gekomen politie ingreep en B- arresteerde. B. s broer was hierover minder gesticht en trachtte zijn broer te ontzetten, wat tot gevolg had, dat beiden op het politiebureau terecht kwa men. Evenwel had een en ander tot gevolg, dat een oploop ontstond, voorna melijk van een 50-tal marktlieden, die een dreigende houding tegen de poli tie aannamen. Die politie zag zich genood zaakt van de wapens gebruik te maken. Er werd in de lucht geschoten en de m'enigte werd met de stok verspreid. Wonder boven wonder liep alles zon- der ernstige verwondingen af. De postdiefstal te Uithui zen. Als vermoedelijke daders van den postdiefstal te Uithuizen heeft de Gro- ningsche recherche aangehouden een schipperszoon te Harlingen, een schipper te Groningen en een te Ezinge. Een hiervan lag in den bewusten nacht met zijn schip in Uithuizen. Zij ontkennen. De Groningsche recherche is er dan, zoo schrijft de „'Tel.", in geslaagd de vermoedelijke daders aan te houden van den postroof te Uithuizen. Het zijn eenige schippers. Een der aangehoudenen heeft aan een kameraad meegedeeld, dat hij' met de .anderen de feiten had gepleegd en dat het geld was verstopt. De eerst aangehoudene is de 19-jarige Z. de W'., die te Harlingen werd gearresteerd aan bocr'd van het schip zijns vaders. In het schip zijn voorwerpen gevonden, die ge diend hebben bij den postroof te Uit huizen: o.ro. oen zwarte doorschijnende lap, die het gezicht van een dei" daders heeft bedekt. Deze jongeman heeft zich, na den dag, dat de diefstal plaats had, grooto uitgaven veroorloofd. Verder is te Groningen aangehouden de 30-jarige H. H. aan boord van zijn schip bij de suikerfabriek aan het Hoendiep, terwijl diens broer, de 26-jarige S. H. onder de gemeente Ezinge is achterhaald en met zijn vrouw, die de vorige week in het bezit was van meer geld dan gewoonlijk, naar Groningen gebracht. Vast staat dat laatstgenoemde schipper in den nacht van do berooving met zijn schip in Uit huizen heeft gelegen. Eon avontuurlijke reis. Het „Hbld" verbetert zijn bericht over het wedervaren van de werklooze arbeiders in Noord-Frankrijk, dat niet niet 't consu laat to Brussel doch dat te Antwerpen was, waar de menschen verwijderd zijn. Inbraa k in een vakvereeni- igingsburoau. Gisterennacht is een- inbraak gepleegd in het kantoor van de afdeeling Amsterdam van de Ned. Fede ratie) van transportarbeiders. Vermist wordt ©en bedrag van f 1000 a f 2000, welk geld bestemd was voor" uitkeerïng aan de crisis-werkloozen. Bootongelukken. Up de rivier cle Duddon (Cumberland) heeft een ern stig bootongeluk plaats gehad. Zes per sonen begaven zich in een zeilboot. On derweg kregen ziji met een hevigen wind en golfslag te 'kamlpen en blijkbaar is de boot omgeslagen. Later werden aan de Noord-West-kust van Wialney Island de lijken van twee slachtoffers van dit on geluk teruggevonden. Het lijk van een derde slachtoffer word gevonden op een zandbank, niet ver van de kust. Een ander bootongeluk had nabij Huil plaats. Een echtpaar, dat een huisboot op bet Leven-kanaal bewoonde, ging 's avonds in een klein bootje uit oml'te zeilen. Er stak een "hevige windvlaag op, die de boot deed omslaan. Man en vrouw verdwenen in de diepte. Een ontvoering.? Het meisje, dat Zaterdag tusschen Maasniel en S,wal men (L.) langs de spoorlijn in bewusteloo- zen toestand is gevonden, is Maandag avond bij kennis gekomen. Zijl deelde haar naami mede en zeide uit Keulen te komen/. Voorts vertelde zij, gedurende de viering van den 1 Mei-dag te Keulen, mlet een auto ontvoerd te zijn, waarna men haar met een drank had bedwelmd. Het was haar niet bekend dat zij! in Holland was. Bijl haar ontwaken meende zij zich in een ziekenhuis te Keulen te bevinden. Inbraltcn. D!e laatste dagen werd in de gemeente 'Nijmegen opi een viertal plaatsen ingebroken. Thans is de politie er in geslaagd een inbreker opi heeterdaad te betrappen; de dader was een zekere W. A. T., die een glasruit uit een si garenwinkel had gesneden, toen hij dooi' een agent betrapt werd. Kantongerecht te Goes. Door den Kantonrechter te Goes zijn veroordeeld wegen overtreding Leerplicht wet: B.J d. K. te Goes, voorwaarde lijk, 1 d. h.: jagen zonder acte en ver gunning: G. A. te Ovezande, 2 maal f2 b.s. 2 maal 2 d. h.; vervoeren van wild in gesloten" jachttijd: P. v. Wi. te Drie wegen, f2 b.s. 2 d. h.; zoeken naar eieren van waterwild: H. P. O., Wilhel- minadorp, f2 b. s. 2. d. h.; J, L., aldaar E. v. d. V., Kattendijke, terug ouders; niet beletten dat hond wild opspoort: J. v. 'tW., Nisse, J. S., Wemeldinge, f2 b. s. 2 d. h.; Strooperij: J. P., Ierseke, fl b.s. 1 w. t.sch.; oveïtr. Paardenwet: J. C. M., Nisse, f5 b. s. 5 d. h.; Visschen op Schelde met vaartuig en roeiboot zon der nummer pn letter, 0. P., Ierseke, 2 maal f5 b.s. 2 maal 5 d. h.; visschen op Schelde zonder consent: A. G„ Ier seke, f2 b. s. 2 d. h.; mét te gToote snelheid in bebouwde kom rijden: H. D'. S., Middelburg, f2 b. s. 2 d. h.; met rij wiel vrijheid van het verkeer belemmeren: J. K., Wemeldinge, £3 b. s. 1 w. t.sch.; met auto zonder noodzaak op rijwielpad rijden: J. C. P., Kapello f5 b. s. 5 d. h.; 's avonds fietsen zonder licht: L. G. P., Ellowoutsdijk, terug ouders, C. v. P., Goes .f3 b. s. 1 w. t.sch., F. M., H. T. Dl, Hans weert, L. G., Heinkenszand, J. Wl, Kloetinge, A. L. Colijnsplaat, A. K. Driewegen, f3 b. s. 3 d. h.; Dronken schap: H. F. J., Bergen op Zoom, f3 b. s. 3 d. h. Gisteren deed het Hof te Den Haag uitspraak in de zaak tegen A. J. B. L., klerk ter gemeentesecretarie te Middel burg, door de rechtbank aldaar veroordeeld wegens verduistering tot 3 jaar gev.straf. Het Hof verminderde de straf tot 2 jaar en bepaalde dat 4 maanden voorarrest in mindering zullen worden gebracht. In 'de zaak tegen J. R., koopman te Middelburg, door de xechlbank aldaar ver oordeeld tot f 15 b. s. 15 d. h., beves- tigde het Hof het vonnis. MIDDELBURG. 7 Juni. Boter f 0.971/2, part. fl.07i/o, Eieren f 6 f 7.—. Coöp.: Kipeieren f5.50f5.80; eend- eieren f5.50f '6.60; kalkoeneieren f7.80, ganseieren 1314 ct.. Graan. Alleen tarwe aangevoerd die verkocht werd a f 14.50f 15. Hedenmiddag vergaderde de Gemeen teraad van Goes. Voorzitter de Burge meester. Afwezig de heeren Oosterbaan (met kennsigeving) en v. Pa.assen. De voorzitter opent met gebed en doet rnededeelirig van de ingekomen stukken. Naar aanleiding van het adres van den Raad van Smilde treedt dhr. De Die in eenige beschouwingen. Volgens hem zou het gewenscht zijn de batige saldi van de gemeenterekeningen in een zeker fonds te reserveeren, opdat de gemeenten tegen een stootje kunnen. Dhr v. d. Bout zegt, dat dhr De Die het batig saldo over 1921 schromelijk overdrijft, gelijk meer malen is aangetoond. Aan het adres van Smilde wordt geen adhaesie betuigd. Het verzoek van eigenaars en pach ters van bouw- en weilanden in den Poel betreffende de woonwagens wordt in ban don van B. en W. gesteld. De voorz. zegt, dat B. en \V. omtrent de woonwagen kwestie reeds vele besprekingen hebben gevoerd," doch het is niet gemakkelijk ze op te lossen. Ook het verzoek van M. Roose om bestrating vajn het haventerrein wordt naar B. en W. verwezen. Afschrijving belasting heeft plaats. De aanvraag van het bestuur der St.- Jaootousschool om gelden voor aanschaf fing van banken en leermiddelen wordt toegestaan. Een aanvraag van hetzelfde bestuur voor betegeling van gangen wordt met alg. st. afgewezen. Verzoek van de besturen der bijzondere lagere scholen om een voorschot op de gemeentelijke vergoeding, bedoeld bij art. 101 der L. O.-wet 1920. Toegestaan. Be grooting van het Gasthuis voor 1923. Zonder discussie vastgesteld. Voorstel tot wijziging der gemeente-begrooting voor 1922, goedgekeurd; tot het doen van be taling uit den post voor onvoorziene uit gaven der begrooting voor 1922, goedge keurd; tot wijziging der gemeente-begroo ting voor 1.923, goedgekeurd. Tot lid in de Commissie tot Wering van Schoolver zuim wegens het niet aannemen zijner be noeming door den heer Deij wordt met alg. st. benoemd dhr. J'. M. Bartelse. Tot lerlen in de Schattingscommissie voor de Rijksinkomstenbelasting worden de aftre denden herbenoemd (de heeren Dekker, Jongepier, Hajenius en v. Melle). Daarna komt in behandeling het voor stel tot het doen vernieuwen van een der ovens van het gemieente-gasbedrijif Dhr Stieger licht het voorstel noig nader toe en zegt,, dat de vernieuwing nood zakelijk is. Reeds in 1921 werd hierop door den vorigen directeur gewezen en de tegenwoordige directeur verzekert, dat hij niet voor het bedrijf in het drukke seizoen kan instaan, als geen vernie- wing plaats heeft. D'e horizontale oivens zijn voor deze fabriek de Meest ge- wenschte en tevens verdient het volgens den Directeur aanbeveling de levering op te dragen aan de Dordtsche fabriek. Die heer Goedbloed vraagt, oif bijl een eventueele electrificatie van Goes de oven-vernieuwing nog noiodig' zal zijn. Dhr. Stieger zegt: al komt die electrifi catie binnen afzienbaren tijd, dan moet de gasfabriek toch voldoende geoutilleerd zijn. Spr. gelooft niet, dat we hier zeer binnenkort electriciteit zullen hebben. De P. Z. E. M. is druk bezig op 't oasen- blik met Zeeuwsch-Vlaanderen. Met Zuid- Beveland worden voorloopig nog geen, contracten afgesloten. Dhr. .Goedbloed ge looft toch niet, dat we van de P'. Z. E. M. afhankelijk zijn. Het Brabantsche net is niet verder van Goes verwijderd dan dat van de P. Z. E. M. We behoeven dus niet op de P. Z. E. M. te wachten ■en concurrentie op dit gebied is zeer heilzaam. Het voorstel van B. en W. wordt daarna aangenomen. Nu volgt het voorstel tot het aangaan ©ener geldleenmg ad f40.300 voor oven- bouw aan het gemeente-gasbedrijf en ter dekking der kosten van werkverschaf fing (totaal f 49.400). Dhr De Die be pleit het weer openen van een crediet voor ..werkverschaffing. Volgens hem is ©r nog werkloosheid, ook al heeft d'e betrekken commissie met meerderheid van stemmen besloten van de werkloozen af scheid te nemen. Spr wil deze commissie weer spoedig doen bijeenroepen en in ©en e.v. spoedige Raadsvergadering dit onderwerp weer behandelen. Dhr Vienings en ook de voorz. heeft teg'en bijeen- roeping der commissie geen bezwaar. Dhr Flink meent-, dat die commissie altijd nog bestaat, al sprak dhr De Die van „de begrafenis der commissie". Het voorstel van B. en W. wordt met alg. st. aange nomen. De voorz. zegt na®, dat bij de havenwerken ook zooveel mogelijk werk loozen worden te werk gesteld. Voorstel om vóior het tijdvak' 1. Juli 192330 Juni 1924 wederom aan B. en Wl machtiging te vedeenen tot uit gifte van consenten tot visschen in het gemeentelijk vischbedrijf, aangenomen; tot wijziging der verordening, regelende de indeeling de rgemeente, de nummering del" 'huizen en de verhuizingen binnen de gemeente, aangenomen; tot wijziging der verordening op de invordering eener belasting op vermakelijkheden, aangeno men. De hekjes-kwestie aan den Heernisse- weg doet den heer de Die vragen of het opgemaakte proces-verbaal wel is door gezonden (de voorz. antwoordt bevesti gend). Spr. zou den geheelen Heernisse- weg willen bestraten. Dan is men daar van de modder af. Dhr. Flink noemt dit een onverkwikkelijke geschiedenis. Door de hoofdigheid van enkelen worden meer deren 1111 de dupe. Daarom dringt spr. met klem bij B. en W. aan op een oplossing. De toestand van den Heernisseweg is bij regenval slecht. De rioleering laat ook te wenschen over. Spr. oppert ook de mogelijkheid van samenwerking met Kloe tinge. Dhr. de Looff acht het peil van de huizen te laag. Daarvan zijn nu de be woners de dupe. De rioleering is inder daad niet in orde. Het verleggen van het straatje kost volgens spr. minder dan f200. Spr. dringt aan op een minnelijke schikking. Dhr. Goedbloed herinnert aan de geschiedenis, aan deze kwestie ver bonden. Het zou toch al te dwaas zijm, voor koppigheid op zij te gaan. Nu heeft de houding van B. en W. al eenig succes. De opposanten komen nu al met een ver zoek. Dhr. Flink herinnert er aan, dat de toestand veranderd is, aangezien de huizen van eigenaar verwisseld zijn. Dhr. Flink dringt nog eens aan op verbetering der rioleering. Dhr. de Looff steunt dit. Dit zal met den directeur van gemeente werken ivorden besproken. Dhr. Stieger zegt, dat door B. en W. bij den amb tenaar van het 0. M. op zooveel mogelijk spoed b ijde behandeling van het proces verbaal is aangedrongen. Het voorstel van B. en W. Avordt daarna aangenomen. (De zitting duurt voort). Juni 8 Wissekerke, hofsteetje, bouw- en wei land, Markusse. 8 Kloetinge, kersen, hooigras, klavers, Ar. Dissel. 8 Koudekerke, bouwland, Blaupot ten Cate. 9 Kamperland, inboedel, Markusse. 9 Colijnsplaat, inboedel, Markusse. 11 Driewegen, verpachting bouw- en wei land, Beth. 12 Goes, ijzeren klipperschip Dageraad, v. Dissel en Verhulst. 13 Kapelle, huis, schuur en erf, Kram. 14- Bergen op Zoom, verpachting staats- gronden, Ontvanger Registratie. 14 Middelburg, huizen, Struve. 14 Middelburg, huis, Blaupot ten Cate. 14 Kloetinge, nieuw woonhuis, v. Dissel. 15 Wemeldinge, kersen en kruisbessen, Kram. 20 Goes, netten inboedel en café-inven taris, de Kok. 27 Kamperland, hofstede Weltevreden, Paap en Markusse. 29 Kortgene, bouw- en weiland, Paap en Markusse. 's-Heerenhoek, huis en inboedel, van Cleef. Nieuwdorp, huis, bouwland en inboe del, van Cleef. Baarland, inboedel, Beth. Juli. 4 Sint Laurens, inspan, veldvruchten, hooigras, Hioolen. j DEN HAAG. V.D. Koning Haakon be- zocht hedenmorgen met de Koningin en den Prins het Vredespaleis. De gewone j honneurs werden bij aankomst en vertrek j bewezen. Precies half elf vertrokken de i vorstelijke personen per trein naar Rot- terdarn. Bij, het vertrek werden weer ka- nonschóten gelost, volksliederen ge- 1 speeld, enz. i LONDEN. V.D. Uit Washington wordt j gemeld, dat de hittegolf in de Vereenigde i Staten reeds verschillende slachtoffers j heeft gemaakt. Ruim 60 personen moes- ten in de ziekenhuizen opgenomen wor- den, omdat zij door de Avarmte bevangen Avaren. BRESLAU. V.D. In het district Beuthen zijn 30.000 mijnwerkers in staking gegaan.. In het Opper-Silezische industriegebied hebben de electriciteitsarbeiders een ul timatum van 48 uur gesteld. De staking der landarbeiders is weer uitgebreid. De stakers verdrijven de werkwilligen met knuppels van de velden. LEIPZIG. V.D. Bij een socialistische demonstratie tegen de duurte werden j schoten op de politie gelost, die deze j beantwoordde. Er werden 6 personen ge- dood, 37 zwaai' (waaronder 15 politie agenten) en 60 licht gewond. Er waren nog meer dooden en gewonden, doch deze werden door de menigte meege voerd. Wisselkoersen. Amsterdam, 7 Juni, 1.45 uur. Berlijn 315—325. Brussel 14.101.4.20. Parijs 16.8516.90. Londen 11.79—11.7914. Dollar 2.546—2.55. Wieenen 0.355—0.36. „Tegen Rome" en 't Ongeloof. Naar aanleiding van uitgesproken cri- tiek, die in ons blad tegen de eenzijdige bestrijding van Rome, die van Pïotes- tantsche zijde te Amsterdam is gevoerd, schrijft ds V. Hoogiemhuijze in de „Wijk bode" een tegenspraak, waaraan wij het volgende ontleenen: „Nu is in die vergadering in het debat dei vraag gedaan, Avaarom wij zoo tegen het bijgeloof .positie kozen en niets de den tegen het ongeloof, tegen communis me en socialisme. Die vraag was onjuist, getuigde van wc-inig begrip, waarom het dien avond ging, en van weinig waardeering voor wat wij al jaren lang op allerlei wijze bezig zij 11 te doen. Tracht onze stadszending niet indirect socialism© en communisme te bestrijden do-or het evangelie te verkondigen in lo kalen, in de openlucht, in de tent aan degenen die A'an het Evangelie ver- vreemd zijn, en daardoor' den menschen wat beters aan te bieden da.11 het ongeloof den menschen geven kan? Daarmede zijn wij bezig Zondag aar. Zondag, of liever, heel de week door. Wij hebben dus wel degelijk .een open ■oog voer het gevaar van het ongeloof. Maai" daarom sluiten wij' ons 00® niet voor het gevaar van het bij'gelootf. En dat was dien avond aan de orde. Daar voor hadden wij Probestantsch Amsterdam opgeroepen. Tegen dat gevaar wilden wij onzo' waarschuwende stem laten hooren. Diat meer en meer in ons vaderland het besef moge ontwaken, dat wij' als ge meente des Heeren hebben pal te staan voor dc waarheden der Schrift, onze heilige beginselen dooi" God ons over geleverd door middel van cle Reformatie. Dal; allen die gelooven Tn het volbrachte werk van Christus zich aaneenscharen, om te bestrijden aan den eenen kant de ongeloofstheoriën, waarmede ons volk wordt vergiftigdi en aan den anderen kant het bijgeloof der Roomsche Kerk, die, wereldmacht als zij' is, ook in ons land wil gaan heerschen. Dankbaar voor den zegen aan ons land en volk door God geschonken in de Kerkhervorming en door ons Oranjehuis heeft het Protestantsche Nederland op te komen voor de cere Gods op alle terrein des levens, hoog houden de leer onzer Vaderlandse he Kerk, te steunen door ons gobed en onze liefde den troon onzer Oranjevorstin. Roomsche en Protestantsche mentaliteit. Een enkele maal hebben wij, aldus „De Nederlander", over bepaalde vragen van religieuzen of cultureelen aard van ge dachten gewisseld met de Roomsche pers. Wij zullen het nog Avel eens weer doen. Toch hechten Avij aan die gedachtemvis- seling weinig waarde. Weinig namelijk, wanneer het doel zou zijn, elkaar te overtuigen. Jets anders schijnt ons als regel van meer belang. Het biedt ook iets meer .kans op slagen. Wij bedoelen, dat men althans Aran elkander Aveet; ook, in dien het mogelijk Avare, dat .men elkaar althans verstaat. Achter het verschil in dogmatiek en in kerkelijke handeling ligt een verschil in mentaliteit, dat in elk geval eerst gekend moet Avezen. Wij geven een klein aantal voorbeelden, j voor den voet op saamgelezen uit de po pulaire Roomsche pers. Dus niet uit zware gewichtige theologische boeken. De Bond Aran R. K. boeren en tuin ders in Nederland geeft sinds kort een nieuw orgaan uit. Het eerste nummer opende met een „eerste Avoord", Avaarin o.m. gezegd wordt: Ons stellend onder de bescherming van God, van Zijne en ook onze Lieve Moeder Maria en van onzen Boeren-Patroon Sint Isidorus willen we op de eerste plaats onze eigen Katholieke boeren en tuinders meer en hoogcre ontwikkeling bijbrengen. Daarvan 'huivert nu ieder Protestant, i Dat in één adem noemen van God, Maria en Isidorus klinkt ons als een beleediging i aan God in de ooren. De ongeschapene j Allerhoogste mag met het schepsel niet in één adem worden genoemd. Bovendien: i als iemand zeker is van Gods bescherming het is de groote zaligheid wat moe ten daar dan menschen komen? Moeten zij Gods bescherming aanvullen? Of... is God feitelijk te ver weg? En dan die stelling, dat Maria de moeder is van God! „God" is hier niet de wezensnaam van Jezus Christus, wiens Godheid ook wij' met aanbidding belijden. Doch de aandui ding van God, den Schepper van hemel en aarde, Die Maria geschapen heeft en Wiens moeder zij niet is. Hebben deze Roomsche leeken nooit Joh. 11 gelezen en kennen zij het on derscheid tusschen „het Woord was bij God" en „het Woord was God" dan niet? Een zeer gewaardeerd en algemeen ge acht priester is gestorven. Een Roomsch dagblad eindigt een artikel over hem met deze woorden Moge deze beminnelijke Herder hierboven al' zijne kinderen, uit Indië onder zijne be scherming houden, tot zij eveneens in de Veilige oorden zullen zjjn aangeland. Voor een Protestant al weder een raad selwoord, maar nu om andere redenen. Is deze priester thans reeds „hier boven", zoodat er voor hem geen vage vuur is? Gelooven de Roomschen als de Spiritisten, dat er relatie blijft tusschen de afgestorvenen en de levenden? Maar vooral: behoeven de geloovigen op aarde behalve de leiding van God, van Maria, van een Heilige ook nog 'de leiding van een pas gestorven priester?. Dan is God toch Avel heel ver weg. In Florence beAvaai't men het kleed, dat Franciscus van Assissi droeg, toen hij in een heilig uur de stigmata des Heeren in zijn lichaam ontving. Wij stellen de vraag niet, of dit stigmatiseeren heeft plaats gegrepen, noch die andere, of het bewaarde kleed echt is. Wij aanvaarden voor het oogenblik beide. En lezen dan:

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1923 | | pagina 3