KerkiHiBws. ÜËÉFWljS. Wetenschap en Kunst. Land- es TuinlJöiiw Middelburg. In de gisterenavond onder voorzitterschap van den heer m!r P. Die- leman gehouden jaarvergadering van de vereeniging voor Handelsonderwijs, werd door den secretaris, dhr. J. W. Köge- ler het jaarverslag uitgebracht, waaruit o.a. blijkt dat het afgeloopen jaar ook in den gunsligsten zin des woords een be langrijk jaar voor de vereeniging is ge weest, omdat daarin het eerste eindexa men der Hoogere Handelsschool heeft plaats gehad en de uitslag van het eind examen een alleszins verblijdende was. Bij den aanvang van 1922 werd de Hoo gere Handelsschool bezocht door 37 leer lingen, n.l. 2g in de eerste en 12 in de tweede, deze. laatste slaagden allen voor het eindexamen, van deze kregen 6 direct een goede betrekking, 2 kwa men bij bun vader in de zaak, en de an dere slaagden niet direct in liet vinden van een passende betrekking. Die nieuwe cursus begon met 34 leer lingen in de gesplitste eerste klasse en 20 in de tweede. Van deze 54 leerlingen kwamen er 3 uit de gemeenten Goes, Souburg, Vlissingen, 2 uit de gemeenten Kortgene en Oostkapelle, 1 uit de ge meenten Arncmuiden, lerseke, Kapelle, Westkapelle, iWiolphaartsdijk, Zaam'slag, Zierikzeo, Amsterdam en Utrecht. De Middelbare Handelsschool werd be gin 1922 bezocht door 112 leerlingen, tegen 134 bij het begin van 1921. Van de 10 leerlingen der hoogste klasse slaag den 9 voor het eindexamen. De nieuwe cursus begon met 104 leer lingen, vdh wie '4 uit Vlissingen en Ar nemuiden, 3 uit Goes en Oostkapelle, 2 uit lerseke, Souburg en Wolphaartsdijk, uit Hansweert, Kapelle, "Kruiningen, Scbore, Veere en Wemleldinge. Beide scholen samen werden op 1 Sept. 1922 bezocht door 158 leerlingen (waarvan 45 van buiten Middelburg) te gen 149 (waarvan 54 van buiten Middel burg) op 1 Sept. 1921. De handelsavondschool telde bij den 'aanvang van 1922 161 leerlingen, tegen totaal 170 bij het begin van 1921. Onder de niet bevorderden der 2e en 3e klasse kwamen leerlingen voor die het geheele jaar getoond hadden niet den minsten lust tot de studie te bezit ten, en werden daarom 7 uit de tweede en 6 uit de derde klasse voor goed van de school verwijderd. Van de 29 leerlingen der vierde klasse, slaagden er 24 voor het diploma. De nieuwe cursus begon in September met 138 leerlingen tegen 161 in 1921. Hier doet zich ook de malaise in den handel gevoelen. Over de resultaten van het onderwijs is het bestuur tevreden en het constateert met voldoening, dat er hoe langer hoe meer contact kamt tusschen de patroons en de school, hetgeen o.a. blijkt uit bet ontslag van bijna alle der meergenoemde 13 leerlingen door hun "pa troon. Het bestuur brengt dank voor hunne toewijding aan directeur, leeraressen en leeraren, den administrateur en den con cierge. De toestand der financien is sedert 1921 veel verbeterd. Er is nog een te kort van f 3500.861/2 OP' dc exploitatiere kening van de dagschool, doich dit is bijna geheel afkomstig van den dienst 1921 en zal dan ook nog door extra-rijkssub sidie worden gedekt, omdat het een ge volg is van de door den minister inge voerde nieuwe salarisregeling. Betreurd wordt, dat de Provinciale sub sidie aan een maximum is gebonden en de Staten het verzoek omi de maxima te verhoogen, afwezen. Bovendien is nog steeds te weinig financieel© steun van handel en industrie gegeven en was het een teleurstelling dat de Kamer van Koophandel subsidie weigerde. Het jaarverslag werd goedgekeurd on der dankbetuiging aan den secretaris. Vervolgens werden de rekeningen uitge bracht, die der dagschool aanwijzende in ontvang en uitgaaf f 62113.26i/2 met een tekort over i921 ad f3411.30 en over 1922 ad f 89.56i/3, totaal f 3500.861/2 e<n idie van de avondschool met een eindcijfer van f 15562.541/2, en een tekort over 1921 ad f28.55i/2 en 1922 ad f251.89 totaal f280.44i/2. In de commis sie van controle werd benoemd in plaats van den heer J. R. Demonie, wien dank werd gebracht voor zijn arbeid, de heer L. A. Stofkoper. Tot bestuurslid werd herkozen de heer M. G. Boasson, met wien was aanbevolen de heer J. Dronkers. Alhier is nogmaals den Officier van Justitie voorgeleid E. d. V., 40-jarig ar beider te St Jansteen, verdacht van dief stal met braak te St Jansteen, gepleegd in den nacht van 24 op 25 Januari 1923. Verdachte is nu na verhoor door den rechtercommissaris overgebracht naaf het huis van bewaring. G.oes. B r o o d w e d s t r ij d. Gisteren werd in de melksalon „Flora" een brood- wedstrijd gehouden van het brood, gebak ken van bloem' merk Coopmeel's Glorie der N.V. Meelfabr. de Ned. Bakkerij. Deze wedstrijd was voor geheel Zeeland, uitgezonderd Westelijk Zeeuwsch-VIaan- deren. De jury bestond uit de heeren G. J. Bokhorst, J. v. d. Bloml te Rotter dam, P. C. Speckers te Vlissingen, D. W. den Herder te Goes, A. M. v. Damtae te Wissenkerke, J. Bienefeld te Zierikzee en J. de Jonge te Ellewoutsdijk. De uit slag is: Klasse langbrood: le prijs J. P. de Regt, Goes f 30 met diploma, 2e pr. T. v. d. Vreugde te Wolf aartsdijk f 25 met diploma; 2e pr. P. Maat, Neuzen f25 met medaille en diploma; 2e pr. J. Ver- hage, Viissingen, zilveren medaille met diploma; 3e pr. Salome te Vlissingen f 15 met diploma; 4e pr. J. J. Hart- hoorn, 'sll. Arendskerke f10 m'et diplo ma; 5e pr. A. L. v. Melle, Goes f5 met diploma; 6e. J. W. v. d. Linde, Vlissingen f5 m'et diploma; 7e pr. J. Vleugel, Goes, eere-diploma; 8e pr. C. D. v. Noppen, Vlissingen, eere-diploma. Kapelle. Op 28 Juni zal alhier een mu ziek- en sportfeest gehouden worden. Ver dere bijzonderheden kunnen wij niet pu- bliceeren vóór dit feest per advertentie in ons blad is aangekondigd. Door het dienstdoend personeel van de N. V. Z. B. Groenten- en Fruitcultuur alhier werd ontdekt dat inbraak was ge pleegd. Om tot den wijnkelder te gera ken waren twee sloten verbroken. Vermist werden 53 flesschen wijn, één was half leeg gedronken. De politie doet ijverig onderzoek. De verhuring van kersen bracht al hier gisteravond op in totaal f3837. Ge rekend wordt, dat de prijs gemiddeld aan het hout f0,15 bedraagt. Nisse. In dc Woensdagavond gehouden gemeenteraadsvergadering waren alle le den aanwezig en werd een wijziging in de begrooting 1922 in verband met een bijdrage groot f 75,35 voor de Rijks hoo gere burgerschool te Goes goedgevonden. De rekening van het Burgerlijk Armbe stuur over 1922 werd goedgekeurd in ontvang op f 9288,95 en in uitgaaf op f 8999,09, alzoo een goed slot van f 289,86. De geloofsbrieven van de gekozen raads leden werden onderzocht en in orde be vonden. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Nieuw-Becrta J. J. Homan te Zwaag; te Aalst A, Prins te Gies- sendam. Geref. Kerken. Tweetal te Kommerzijl J. H. Donner Jr., cand. te Goes, en Z. Hoek te Zonnemaire; te Uithuizen C. J. v. d. Boom te Over- schie en H. H. Schoemakers te Kampen. Beroepen te Vianen P. v. d. Spek, cand. te Voorburg. Geref. Gemeenten. Bedankt voor Rotterdam door J. Over- duin te Gouda. De particuliere Synode der Geref. Kerken benoemde tot afgevaardigden naar de Algemeene Synode de predikanten L. Bouma en R. J. v. d. Veen en de ouder lingen D. Mulder en N. J. Bastmeijer. Neerbosch zestig jaar. Het zestigjarig bestaan der Weesinrichting te Neerbosch bij Nijmegen, is Dinsdag met veel belangstelling en feestbetoon ge vierd. Na afloop der ledenvergadering werd een feestrede uitgesproken door ds B. ten Kate van Velp, naar aanleiding van het psalmwoord: „Komt en ziet Gods daden". Ds G. Schrijver bracht het jaar verslag uit. 's Middags begon, begunstigd door droog weer, de eigenlijke feestvie ring met sport en spel van de weczerv, terwijl de muziek der Koloniale Reserve een keurig program in de muziektent ten beste gaf. Om half drie vereenigden allen, gas ten en verpleegden met het volledige be stuur, zich in de kapel, waar door ver-i schillende sprekers het woord werd ge voerd, en geschenken aangeboden. In de eerste plaats vermelden we een gi'oote luidklok in den toren der kapel, die voor de eerste maal alle aanwezigen naar den Neerbosch-tempel noodigde; het was een geschenk van de dankbare oud- weezen, namens wie de oud-wees de heer Van der Hoeve, het woord voerde. Ook werd aangeboden een lauwerkrans om neer te leggen op het graf van den heer Van 't Lindenhout en diens echtgenoote. Ds Jonker uit Middelburg overhandig de namens vele leden de kapitale som van f5786,58i/2- De voorzitter, ds Pijn- acker Hordijk, onthulde de geschilderde portretten van den heer en mevrouw Schrijver, aangeboden door het bestuur, om in de Stichting als blijvend bezit een plaats te vinden naast die van den vori- gen directeur en diens echtgenoote. B e> k e e T1 i n g van een suffra gette. Miss Ohttstabel Pankliurst, wel bekend door haar onzinnig ijveren voor vrouwenkiesrecht in Engeland, die aller lei wandaden bedreef om de aandacht te trekken voor haar streven, schrijft nu in de „Toronto Daily Sta»", 22 Jan. 1.1. onder andere: „Ik ben dankbaar voor de hoop, die de Bijbel in tijden van storm en donker heid geeft. Wij hebben den gTooten oor log doorgemaakt- en velen onzer meen den ,dat die oorlog de laatste zou zijn. Hoe kon iemand zoo dwaas zijn, daaraan te .gelooven? Het antwoord is, dat wij den Bijbel niet behoorlijk gelezen hebben. Wij dachten in onze domheid, dat de ïnenscli de redding der wereld zou tot stand brengen. Wij vinden in Gods Woord dat het Gods plan niet wa$, met dezen, oodog aan allen oorlog een eind te ma ken. Deze krijg kon de zonden niet uit delgen die de oorzaak van iederen oor log zijn, en. zoolang de oorziaak van don oorlog blijft bestaan, kan deze niet op houden. Niemand had mij ooit gezegd, dat God Zijn eigen weg volgt om vrede ,op aarde te brengen. Ik geloofde, dat de arbei dersbeweging en de vrouwenbeweging en nog mee tf bewegingen de wereldvragen zeudc-n oplossen, maar dat is niet ge beurd. De vreeselijke gebeurtenissen, die nu dreigen, zijn een roepstem om uit te gaan en het Evangelie te prediken aan allen, die luisteren willen. Wie den Bijbel bestrijden, bestrijden God. De cri- tiek onzer dagen ontneemt het volk zijn Bijbel. Het boet zwakzinnigheid, den Bijbel te gelooven, maar als ,dat Boek weggenomen wordt, zijn wij blind en tasten in duisternis. „Niemand had mij ooit gezegd". Dit woord moge schijnen in onze consciëntie. Koevele mannen en vrouwen, schepselen Gods gelijk wij, met wie wij dagelijks in aanraking komen, sterven weg in on wetendheid en onkunde omtrent de liefde Gods en de zaligheid van het geloof in den Eenigen Naam. Trouwteksten. 't Is niet stichtend om, al is 't ook in een grootere kerk, voor de dikwijls plaats hebbende kerkelijke beves tiging van huwelijken een vijf- of zestal korte preekjes te herhalen. Bovendien komt de die naar des Woords voor verschillende gevallen te slaan. Ds J. D. van der Velden noemt nu in do „Kralingsche Kerkbode" een paar voorbeel den, waaruit blijkt, dat predikanten bij huwe lijksbevestigingen met bun tekstkeuze voor zichtig dienen te zijn. Het is niet aan te raden, zoo schrijft bij, om, zooals eens gebeurde, een huwelijk te bevestigen met het woord van Mozes ten opzichte van bet gewenschte overtrekken van den Jordaan: „Laat ons toch overtrekken en bezien dat goede land". (Deut. 325). En niet ieder dienaar des Woords heeft de tact van een mijner reeds ontslapen col lega's, die eens een bruidspaar bet huwelijk bevestigen moest, waarbij de bruid een zeer gebrekkig meisje was, waarvan niemand ge dacht bad, dat ze nog een echtgenoot krijgen zou, dio baar het eenzaam levenspad veraan genamen zou. Hij koos toen als trouwtekst: „Zelfs vindt do musch een huis en de zwaluw een nest". Hij deed het op meesterlijke en kiesche wijze. Eens ben ik in de keuze van een tekst wel wat ondeugend geweest. Er was een broeder in de gemeente, wiens vrouw na een zeer langdurig, hevig en smartelijk lijden was overleden. Wekelijks was ik getuige geweest bjj dit ziekbed van bange lichaamssmart. De hevigste dorst kwel de deze lijderes en zij kon niet het minste vocht tot zich nemen of de grootste benauwd heid volgde. Het was omstreeks zes weken na het overlijden dezer zuster, toen men mij ver telde: Dominéé, hebt ge al gehoord, dat de man, wiens vrouw nog zoo pas is gestorven, binnen een paar weken weder trouwen zal? Dat was me eerst ongeloofelijk. Zijn weinige kinderen waren reeds gehuwd. Er waren vol strekt geen redenen voor zulk een haast. Maai- ja, de volgende week kwam genoem de vriend reeds bij mij met het verzoek zijn huwelijk kerkelijk te bevestigen. Ik heb hem toen goed gezegd, hoe ik over de zaak dacht. Zjjn verzoek weigeren ging echter niet. Toen heb ik in mijn trouwpreek over ver keerde haast en goede haast gesproken en tot tekst gekozen: „Ik heb gehaast en niet vertraagd Uwe geboden te onderhouden". Men heeft het mij' als jeugdig predikant niet kwalijk genomen, toch heb ik mij later gewacht voor een soortgelijke indirecte tucht oefening op een bruidspaar. Aan de Ambachtsschool te Bergen op Zoom werd het einddiploma na een vierjarigen cursus o.a. uitgereikt aan: M. A. v. d. Heil te Goes (electrotechniek)i. Middelburg. Handelsavond school. De cursus 19221923 van de Handelsavondschool nam gisteren een einde met de mededecling aan de leer lingen der drie laagste klassen in de schoollokalen wie van hen wel en wie niet bevorderd zijn en in het bijzijn van autoriteiten, bestuur en leden der vereeniging aan de leerlingen der hoogste klasse wie van hen een diploma krijgen. Van do eerste naar de tweede klasse werden bevorderd: J. Akkermans, C. Dek ker, A. M. Fastenau, J. Minderhoud, J. A. Mo ens, D. de Munck, A. do Pagter, J. de Rooij, P. Tjepkema, J. Antheunisse, J. Dekker, H. Hamelink, A. van Hoorn, J. Janse, M. Meulenherg, L. Simpelaar, A. J. Tatenhove, K. Vülée, J. Verhage. Niet bevorderd 5 leerlingen. Van de tweede naar de derde klasse werden bevorderd: Wt. van Aaxtsen, R. Augustijn, A. van Dalen, J. F. M. de Graaf, C, Geertse, A. Jomgepier, A. Jan- se, R. van Miert, K. Maartense, L. Min derhout, M. Onderdijk, A. Roth, C. de Vos, W. v. Sparrentak, N. Alewijnse, E. du Bols, C. Dieikker, C. Hooftman, B. Malgo, J'. de Rjjke, A. Schfoovers, J. Schroevers, J. Schuit, C. Stoel, C. Valk- hoff en C. Wisse. Niet bevorderd 8 leer lingen. Van de derde naar de vierde klasse werden bevorderd: G. Balleur, G- van Boven, D'. Hooftman, H. Kartel, -J. Lit- tooij, B. Montenary, C. Net, J. Riemens, J. Schuit, M. Schuit, C. Venema, J. Adri- aanse, E. v. Aartsen, J. Andriessen, W. Biondina, A. Boucherie, A. v .d. Driest, Wl Hcijliger, H. de Korte, F. de Koster, B. Meeuse, A. Overduijn, F. G. de Rooij, I. Rijkaard, L. Suurmond, P. Vlijberge, A. d. Wjeel, J. Zweedijk. Niet beor- derd 15 leerlingen. Het einddiploma kon worden toegekend aan: J. de Poorte, D'. P. Labruijère, J. J. Schipper, S. W). Romijn, M. J. de Klerk, C. de Vlieger, L. A. Vroon, Dt. Stark, I. C. Pluijmers, A. M. Antheunisse, Wt. J. Bouwens, P. L. van Overbeeke, Souburg; P. E. Leijkse, O. C. C. van Wio-erkens, H. Franken, J. de Bel en J. Buijs. Aan 7 leerlingen kon geen di ploma worden toegekend. De bekendmaking van de toekenning van de diploma's werd o. a. bijgewoond door den burgemeester en den gemeente secretaris, den schoolopziener, vertegen woordigers van Ged. Staten, van de com missie van toezicht op het M.O., Kamer van Koophandel en Handelsbelang en eenige leden der vereeniging. Deze allen werden welkom geheeten door den voor zitter der vereeniging, dhr. mr P. Diele- man, die ook den directeur, de leerares en leeraren en ook de geëxamineerde jongelui liet welkom toeriep. De alge meene malaise doel zich ook op de han delsschool gevoelen en men heeft reeds een wenk van bovenaf gekregen, dat de particuliere bijdragen niet voldoende zijn. Spr. doet een beroep op allen om mede werking tot verhooging van de contribu tie-ontvangsten. Spr. wijst er verder op, dat juist in dezen tijd grondige kennis noodig is. Dc jongelui hebben een zwaren strijd gehad de laatste dagen, maar zij moeten begrijpen, dat dit alles maar een vóór-studie was. Na de uitreiking wenschte de voor- zillcr namens liet bestuur de geslaagden geluk. i De burgemeester, de heer Dumon Tak, zeide ook nu mot genoegen het eindexa men te hebben gevolgd. Namens het ge meentebestuur brengt spr. dank aan be stuur, directeur eu leeraren voor hun zorg ook nu weder aan de school be steed. Namens do geslaagden voerde dhr. D. P. Labruijère liet woord om dank te brengen voor liet genoten onderwijs. V r ij e Universiteit. Op de 27 en 28 Juni a.s. te Middelburg te houden jaarvergadering der Vereeniging voor Hooger Onderwijs op Gereformeer den grondslag, zal op den eersten dag gerefereerd worden door Prof. Dr G. Ch. Aalders over „De religiense waarde van het boek „„Esther", terwijl Prof. Dr W. Geesink een.bespreking zal inleiden over: „Beschrijving en beoordeeling van liet „Neo-Kantanisme". Zooals reeds werd medegedeeld, heeft Mr Th. Heemskerk cle leiding aanvaard voor de morgen- en de middagvergadering. Deze kan van beteeke- nis zijn, omdat daar de belangen der Ver eeniging aan de orde komen. En des namiddags, wanneer Prof. Dr A. A. van Schelven aan '1 woord komt, zal duidelijk worden gemaakt: „Onze Universiteit ge propageerd door oude tegenstanders ba rer beginselen." Hoofdac^e examens-. Het schriftelijk gedeelte van het examen hoofdacte zal 3 Juli plaats hebben; de mondelinge examens vangen aan op 18 Juli. Voorzitter der commissie te Breda is dr K. E. W. Strootman, inspecteur van het L.O. in de inspectie Zutfen, te Zulfen; (ondervoorzitter J. J. Verbeeten, insp. van het L.O. in de insp. Breda te Breda). Te Nijmegen G. Goossens, oud- schoolopziener, te Nijmegen. Te Rotter dam voorzitter J. Pas, insp. van liet L.O. in dc inspectie Schiedam te Schiedam; ondervoorzitter A. Smit, schoolopziener in do insp. Rotterdam te Rotterdam. Le den: J. Postma, oud-arr.-schoolopz. te 's-Gravenhage; S. Stemerding, dir. eener bijz. kweeksch. voor onderw. en on- derw.essen te Rotterdam; J. W. Boerman, dir. der gem, kweeksch. voor onderw. en onderw.essen te Dordrecht; J. H. M. Lem, onderw. a. d. gem. kweeksch. voor onderw. en onderw.essen te Rotterdam; R. van der Welle, onderw. a. e. bijz. kweeksch. voor onderw. en onderw.essen te Middelburg; Iv. Huizinga, onderw. a. e. bijz. kweeksch. voor onderw. en on derw.essen te Middelburg; P. M. van Leeuwen, onderw. aan de Rijkskweeksch. voor onderw. te Middelburg; P. van Duy- vendijk, onderw. a. e. bijz. kweeksch, voor onderw. en onderw.essen te Dordrecht; A. de Visser, onderw. a. e. bijz. kweeksch. voor onderw. en ondew.erssen te Dor drecht; L. Ileymans, onderw. a. d. Rijks kweeksch. voor onderw. te Middelburg; F. Mays, directeur der Rijksnormaallessen te Goes; W. J. van der Pluym, onderw. a. e. O.L. school eu leeraar a.c. cursus voor de hoofdakte te Rotterdam; P. van Bergen, hoofd eener O.L. school te Rot terdam. Te 's-Gravenliagevoorzitter J. N. Pattist, insp. van L.O. in de insp. Middel burg te Middelburg; ondervoorzitter: J. J. 'tïlart, insp. van het L.O. in de insp. Dordrecht te Dordrecht; leden: P. Ie Grand, oud-distr.-schoolopz. te Rijswijk; A. Zuiderveld, dir. der Rijkskweeksch. voor onderw. te Middelburg; H. van Sloo- ten, dir. der gem. kweeksch. voor on derw. en ondenv.essen te Leiden; J. Schaap, dir. der bijz. kweeksch. voor onderw. en ondenv.essen te Leiden; P. Gertenbach, onderw. a. e. bijz. kweeksch. voor onderw. en onderw.essen te 's-Gra venhage; W. J. Visser, onderw. a. e. bijz. kweeksch. voor onderw. en on denv.essen te 's-Gravenhage; G. Kalsbeek, onderw. a. e. bijz. kweeksch. voor onderw. en onderw.essen te 's-Gravenhage; A. de Jong, onderw. a. e. bijz. kweeksch. voor onderw. en onderw.essen te Leiden; dr C. te Lintum, leeraar a. e. II.B.S. te Sche- veningen; J. Brouwer, hoofd e. O. L. school voor buitengew. onderw. te 's Gra- venhage; W. Uitterdijk, hoofd e. O.L. school te 's-Gravenhage; H. A. Avenarius, hoofd e. O.L. school te 's-Gravenhage; mej. J. M. C. A. Nuysink, leerares in het teekenen te 's-Gravenhage. Te Haarlem C. L. Tóndu, insp. van het L.O. in de insp. Utrecht te Utrecht voorzitter. Te Utrecht F. Eringa, insp. van het L.O. in de insp. Hilversum te Hilversum, voorzit ter. Te Leeuwarden dr A. R. van Hattem, en te Zwolle F. de Vries, voorzitters. Oranjeborden. Het a.s. rcg'eefingsjubileum zal het aan zijn geven aan velerlei herinneringsbor den gewijd aan de Koningin. Do heer v. Kerkwijk wijdt in de „N. R. Crt" een opstel aan de herinnerings borden, die in den loop der jaren van de Oranjes in omloop zijn geweest. Van Prins Willem I, Maurits, Frederik Hendrik en Wil lem II zijn dergelijke borden niet bekend, maar wcf bestaan van 'beide laatstgenoem cfcn tegeltableaux; maar van Willem III bevindt zich o.a. in het Rjjks-Museum pen .mooi Ti lauw Ddftsch bordje, dat zijn naar 'voren gewend' borstbeéfd op oiïge- voei" '5-jangien loeAjjd vertoont met een gepruimd' hoedje op en een staf in 'de hand. Later, bij zijn kroning tot koning van Engeland in 1689 versohenen in de Delftsche fabrieken talrijke blauwe hor den, die hem en zijn gemalin Mafia af beelden. Eerst tegen het midden der 18e eeuw hij do verheffing van Willem IV tot stad houder, werden de zoogenaamde „Oranje borden" meer algemeen, en ze eJijn. tot in do laatste jairen dier eeuw in grooten getale vervaardigd. Een bijzonder fraaie gekleurde Delftsche schotel vertoont Prins Willem IV naar links gekeerd met in den fraai versierden rand tw^e oranjeboomen in potten met het oijschrift „Vivat Oranje 1747". Eveneens bij de inhuldiging werden aardige 'Delftsche schotels en 'bordjes uitgegeven met de borstbeelden van hem en zijn gemalin Anna, Prinses van Ege land. Hot volgend jaar wordt de Prins in oen zege wagen afgebeeld, met een lauwertak in de hand en een vliegend engeltje boven den wagen, dat het woord „Vrede" uitbazuint. Dit bordje herdenkt don te Aken in 1748 gesloten vfedc. In datzelfde jaar gaf de geboorte van den Pirins van Oranje, den lateren Willem V, reden tot feestvieren. Een typisch ge kleurd Delftsch bordje herdenkt dit feit. Wij zien er den jong geboren Prins in de wieg, terwijl do Nederlandsche Maagd aan het_ wiegetouw trekt. „Vivat de Graaf van Buron - 1748" luidt het on derschrift van dit aardige decoratieve bordje. Ook de „Vrijdag", die 'in het, leven van den Prins en zijn gemalin oen zoo gffootcn rol gespeeld heeft, wordt, behalve op tegels en drinkglazen, her dacht op de Deutsche bordjes, die op 8 regels hot volgende rijmpje te leze* geven: O wonderlijk geval, dat elk dit wel ont- houde, 'tWas Vrijdag toen ons Prins, het tijd- lijk ligt aanschoude, 'tWias Vrijdag toen hij lag zijn dierbaar leven af, 'tWias oojc op Vrijdag; toen zijn lichaam daald' ynt giraf, 'tWias Vrijdag toen Anna haar lief ge maal quy't raakte, 'tWas Vrijdag toen zij ook haar eed van trouwe maAkte, 'tWas Vrijdag toen haar ziel vloog paa don Opperheer, 'tWas Vrijdag toen ook' £ij ten grave daalde neeri Bijzonder rijk aan wandborden is 3e periode van den strijd tusschen 'de Pa triotten en de Prinsgezinden. Ee typisch öordjo herdenkt het feit, dat in 1785 (volgens het bordje op *8 Augustus^ vol gens een zeer zeTdzamc prent op IS September» zich in Dien Haag een re genboog vertoonde mét zeven Wringen, waarvan de tweede en breedste oranje gekleurd was. Natuurlijk beschouwden de Prinsgezinden 'dit als een gunstig sym bool .vod®" "den Prins. Op de bordjes staat te fezen: Zoo lang als zon en maan zal staan, Sal nooit d' oranje couleur vergaan, Dit sag ik in dees middag stond, Juist in hot Teken van 't Verbond, Met Eerbied daar ik God moet loeven, Daar zag ik doe Oranje booven. Algemeene Vergadering en Tentoonstelling 'der Z.L.M. te Tholen op 27 en 28 Juni a.s. De Z. L. M. gewerd dezer dagen het heugelijke nieuws, dat Z.Exc. de Minister van Binnenlandsclie Zaken en Landbouw, Jhr Mr Ruys de Beerenbrouck, haar a.s. algemeene vergadering te Tholen hoopt bij te wonen en voornemens is aan den bij gelegenheid daarvan te houden rij toer en gemeenscliappelijken maaltijd deel te nemen, althans wanneer Z.Exc. door zitting van de Eerste Kamer daarin niet verhinderd wordt. Het spreekt vanzelf, dat dit bezoek door do Z. L. M. en in het bijzonder door liaar Kring Tholen en St. Philipsland op lioogen prijs wordt gesteld. Echter zijn wij er van overtuigd, dat ook de gan- sche burgerij van het Thoolsche land met dit hooge bezoek aan hun zoo mooie, doch veel te veel vergeten eiland ten zeerste zal zijn ingenomen. Ook de directeur-generaal van den landbouw, Dr van Hoek, en de inspecteur, de heer Kakebeeke, zijn voornemens de algemeene vergadering bij te wonen, ter wijl deze heeren eveneens de tentoon stelling hopen te bezoeken. Het zal ongetwijfeld den leden der Z. L. M. en de Tholenaren onder hen in het bijzonder eveneens een genoegen zijn te kunnen vernemen, dat de Commissaris der Koningin van ons gewest, Jhr Mr Quarles van Ufford, zich bereid heeft yerklaard de tentoonstelling te openen. Óok is de heer Commissaris voornemens de algemeene vergadering te bezoeken en deel te nemen aan rijtoer en gemeen- schappelijken maaltijd. Aan belangstelling van officieele zijde zal het dus niet ont breken. Met de voorbereidende werkzaamheden voor de tentoonstelling gaat het aardig naar wensch. Het aav 'al inschrijvingen is over het algemeen bevredigend, roor paarden en rui. "draaft dit

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1923 | | pagina 2