37*» Jaargaap; Maandag 4 Juni Jlti'S Rüst is eeo lekkernij «SS it ie Provincie. Drukkers-Exploitanten OOSTERBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraat 68—70, Goes Tel.: Redactie no. 11; Administratie no.58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG -:i-r- runt* n i^.,~ De opgraving van het stoffelijk over schot van prinses Pocahontas. Onze oudere lezers herinneren zich wel hoe ruim een halve eeuw geleden' een verhaal verscheen van wijlen ds de Liefde over Pocahontas, cone jeugdige Indische, die mot een Engelschman huw de en door den Hoere bekeerd, gedu rende haar korte verblijf in Engeland, waarheen zij met, haar inlan Was afge reisd, door haar Christelijker! wandel aller liefde afdwong, o'p' jeugdigen leef tijd stierf en te (travesend begraven werd. Het aandoenlijke verhaal van Die Liefde is cenige jaren geleden bij' Callenbach te Nijkerk herdrukt; en wij Werden er weer aan herinnerd, toon wij in „Het Handels blad" lazen dat een gezelschap geschied kundigen en mannen der wetenschap m'et toestemming van den Britschen minister van Binnenlandsche Zaken, opgravingen was begonnen te doen qp het kerkhof der oude parochiekerk te Gfravescnd oim het stoffelijk overschot te vinden van genoemde prinses Pocahontas, gelijk wij hierboven herinnerden, de dochter van een fndiaansch opperhoofd, die met een Britschen kolonist in Nieuw-Engeland in het huwelijk trad en met hémi naaf Engeland trok. Het blijkt dat de op gravingen onder de bevolking te Gra- vesend groote verontwaardiging hebben Opgewekt en dat de kerkvoogden een verklaring hebben gepubliceerd, waarin zij alle verantwoordelijkheid te dezer zako afwijzen en er hun afkeer over uiten dat een graf wordt verstoord oin „ij'dele nieuwsgierigheid" de bevredigen. fntusschen (zoo luidt het bericht ver der) werden Donderdag heenderen van meer dan 50 personen, die gedurende de uitgravingen werden weggevoerd, op' hel: kerkhof weer begraven. Drie of vier schedels werden aan een nauwkeurig on derzoek onderworpen en bij een ervan zou men in verscheidene opzichten over eenkomst, met het schedeltype der India nen hebben ontdekt. Wat gaat de ij'dele nieuwsgierigheid toch vcrl Eerst 'tgraf van Toe-takli-Amen, nu weer dat van Pocahontas. Er Waar is het goed voor, anders dan om geld en eerzucht te bevredigen. Behoorde aan dergelijke schunnige praktijken van gra- venschennis niet paal en perk gesteld te worden?. •K Hersle! Goederenverkeer. De verbetering van het verkeer in België tengevolge van de werkhervatting floor de beambten is Zaterdag nog toegeno men. Ook in den goederendienst is een groote stap vooruit gedaan. Stonden een paar dagen geleden nog 31.000 wagons op lossing te wachten, 'thans is dit cijfer gedaald tot 21.000. Het is niet onmogelijk, dat de passa- giersdienst heden weer geheel normaal functionneert, daar bijna allo stakers het werk hervat hebben. Weliswaar had minister Neujean tege moetkomende maatregelen getroffen ten gunste van in hun betrekking geschorste stakers, doch de eenmaal ontslagen be ambten en hun getal bedraagt 200 zullen in geen geval opnieuw in dienst' genomen worden. Hieruit valt dus af te leiden, dat het nationaal syndicaat onvoorwaardelijk ge capituleerd 'heeft. In verhouding tot de maand April heeft de haven van Antwerpen gedurende de stakingsmaand een verlies te boeken van 157 schepen en van 360.000 ton maritie- men handel. Ongeveer een derde der te Antwerpen gearriveerde schepen moest over de afgeloopen maand de haven zon der lading verlaten. Koning Haakon. Pas is de Koning van Zweden uit Ne derland vertrokken, of de Koning van hoorwegen verschijnt ten tooneele. Vrij dag is het Noorsche stoomschip „Eids- vold uit Ghristiania naar Nederland ver trokken met koning Haakon aan boord. Hij wordt heden te Amsterdam verwacht. Het is een gelukkige gedachte geweest van onze regeering om de banden tusschen Nederland en de drie Noofsche rijken zoo vast aan te knoopen. In deze ernstige tij den moeten de kleine, neutrale natiën zich dicht aaneensluiten, om zichzelf en elkan der zooveel mogelijk te vrijwaren voor op slokking door de groote strijdlustigen. Koning Haakon VII, de tweede zoon van Koning Frederik VIII van Denemar ken, is geboren op 3 Aug. 1872. Prins Carl *Varv Denemarken bezocht de Deen- sche maritieme school en klom vervol gens op tot den pang van kapitein. Hij liuwde op 22 Juli 1896 met Prinses Maud van Engeland, dochter van Koning Edu- ard VII. Toen do Noorsche (roon opengevallen was na liet verbreken van de unie tus schen Noorwegen en Zweden op 7 Juni 1905, richte dc Noorsche regeering zich tot Prins Carl, die aannam Koning van Noorwegen te worden op voorwaarde, dat liet Noorsche volk zelf deze keuze door een volksstemming goedkeurde. Overeen komstig do beslissing van hot Storting (de "Eerstc-Kamer) had deze volksstem ming plaats op 12 en 13 September 1905; het resultaat was, dat 239.563 kiezers zich uitspraken voor do keuze van Prins Carl als Koning, terwijl 69.264 een repu- blikcinsclie constitutie gewen sclit achtten. Na deze volksstemming sprak het Stor ting zich op 13 November met algemeene stemmen voor dc troonsbestijging van Prins Carl uit. Dc nieuwe Koning, die om eon scha kel te vormen met de traditie van de Noorsche koningen uit de middeleeuwen den jiaam Haakon had aangenomen, deed zijn intocht te Ghristiania onder luis terrijke plechtigheden. Het volgend jaar, op 22 Juni 1900, werd liet vorstelijk paar in de oude kathedraal van Trondlrjem (Drontheim) gewijd. Toen Konjpg Haakon verleden jaar zijn öOstcn verjaardag vierde, heeft do gan- scho Noorsdltt' 'jiwa uliihg gegeven aan de groote sympathie en de warme toegene genheid, welke de Koning onder alle klas sen van het, Noorsche volk heeft weten te verwerven, dank zij zijn inzicht en zijn beminnelijkheid. Het Noorsche vorstenpaar heeft een zoon, don kroonprins Olav, op 2 Juli 1903 geboren. I L J Zimmerman en Oostenrijk. In zijn vierde rapport aan den Volken bond, dat hij nog vóór zijn vertrek naar Londen h.eeft gereedgemaakt, houdt mr Zimmerman zich bezig met den invloed der duurte op de staathuishouding. Hij wijst op de automatische stijging der amb tenaarssalarissen tengevolge van de duur te en betoogt met klem, dat er groote achterstand bestaat bij het ontslaan der Oostenrijkscho staatsambtenaren en dat hij genoodzaakt is aan te dringen op stipte naleving 'der door cle regeering hierom trent gedane toezeggingen. Aan de Roer. Ofschoon in het bezette Ruhrgebied het werk is hervat, is de rust nog niet vol komen hersteld. Niet alleen in de krin gen dor communisten en soc.-dem., maar ook in die der chr. vakvereenigingen is men overtuigd, dat de enorme duurte, met name der levensmiddelen, de toege kende leonsverliooging reeds weer on voldoende maakt. Men wenscht deswege binnen korten tijd nieuwe onderhande lingen over de loonen. Ook in het noordelijk gedeelte van het Rijnland is het werk nog niet overal her vat. Zoo zijn de arbeiders bij het stedelijk gas- en elèctriciteitsbedrijf te Dusseldorf nog steeds in staking. Bij een gehouden stemming bleek twee derde deel van het personeel tegen de werkhervatting. Terwijl de hervatting van het werk in het bezette Ruhrgebied algemeen ip, duurt in het onbezette gedeelte van het in dustriedistrict, met name in de buurt van Iiamm, de wilde staking nog steeds voort. De communisten in deze streek trachten de staking onder allo omstandig heden aan den gang te houden. Dit is te betreurenswaardiger, daar de thans stil liggende mijnen, tengevolge van de uit schakeling der Ruhrkolen, voor het Duit- sche bedrijfsleven zeer groote beteekenis hebben. Vóór het uitbreken der staking had men het reeds door middel van per- soneeluitbreiding tot, een verdubbeling der productie gebracht. De toestand te Barcelona. De Spaansche ministerraad heeft dezer dagen langdurig beraadslaagd over den toestand te Barcelona, die nog steeds zeer ernstig is. De transport-staking houdt aan en iederen dag verscherpen nieuwe aanslagen der syndicalisten het conflict. Een statistiek van de talrijke moordaan slagen der syndicalisten, sinds de libe ralen aan het bewind zijn, maakt melding van 63 aanslagen, waarvan het sinister resultaat is geweest 34 dooden en 76 gewonden. Hot kabinet aarzelt nog steeds den staat van beleg te Barcelona af te kondigen, wil blijkbaar eerst nog een poging wagen om door onderhandeling de orde te herstellen. Voorts is een commissie van het insti tuut van sociale hervormingen namens de regeering naar Barcelona gezonden, ten einde ter plaatse het syndicalistisch vraag stuk te onderzoeken. Korte berichten. In Duitschland is een stuk van de bezette Engelsche zone aan de Franschen overgegaan, en wel dat deel van het dis trict Berckheim, dat ten Noorden van den spoorweg Neu-Diiren ligt. t «wnwwiiBB» Dn sovjet-autoriteiten van Siberië hebben een Japansch visschersvaartuig in beslag genomen en de bemanning, 72 man,'gevangen genomen, omdat liet schip binnen 7 mijl van do kust vischte. Op een vergadering van do commu- uislisclie bedrijfsraden te Keulen moet besloten zijn, in heel liet district heden de algemeene staking af te kondigen. Nabij' Dusseldorf zijn Vrijdagnacht bommen ontploft. Dertien wagens van een kolentrein ontspoorden. Er zijn sancties opgelegd. Bij een volksoploop te Keulen is een werkman doodgeschoten door twee Duit- schèrs, die met do Franschen heulen. De Fransche bezettingsoverheid heeft do ar restatie dezer twee lieden verboden. - Te Mettmann werd met het oog op de invordering van een boete van 80 millioen een groote Fransche expeditie uitgezonden, die de beschikbare gelden van de Stadthauptkasse, de spaarkas, do rijksbank en van particuliere banken weg nam. De buit der Franschen wordt op rond honderd millioen geschat. Bij de tusschentijdsche verkiezing voor het Amerikaansche congres, welke te San Francisco gehouden is, werd mrs Ella Nohan gekozen. Zij is de eerste Ka tholieke vrouw, die lid is van het Ame rikaansche parlement. Do zetel, dien zij gekregen heeft, werd tot nu toe ingeno men door haar onlangs overleden echt genoot. Er zijn in Rusland negen en een half millioen meer vrouwen dan mannen. De Amerikanen maken van deze omstan digheden reeds gebruik, door bijzondere immigratie voorrechten de vrouwen in de gelegenheid te stellen naar Amerika te verhuizen. Men hoopt, dat aldus een eincle zal komen aan den dienslboden-nood in de Vereonigde Staten. Wijlen keizerin Eugenie heeft den Franschen staat 100.000 francs vermaakt voor het herstel van dc kathedraal van (Reims. De staat heeft het legaat aan vaard. Te Berlijn reed aan het Lehrter- station een ,rangeertrein tengevolge van verkeerden wisselstand op een dienst gebouw in. Het huis stortte in boven den trein. Er werden twee beambten gedood en vier gewond. Exkeizerin Zifa van Oostenrijk gaat Spanje verlaten, en zal Woensdag a.s. naar Lequesto (Italië) vertrekken om daar blijvend met haar gezin te gaan wonen. Een automobiel 'reed Zaterdag met groote vaart Madrid binnen en botste te gen een lantaarnpaal op. De drie perso nen, die er in zaten en de chauffeur, schoon gewond, namen de vlucht. Twee valiezen met verdachten inhoud werden in beslag genomen. Te Cahir in het graafschap Tipperary (Ierland) is Donderdagavond cle landheer Cololough doodgeschoten. In den laatsten tijd had hij verschillende dreigbrieven ont vangen; klaarblijkelijk werd hij door de rebellen verdacht. Jn Qpper-Silezië reed een personen- Dein op het traject Ratihor-Kandrzin op een goederentrein; twee conducteurs wer den gedood, een wisselwachter werd ge wond. Te Darmstadt zijn na afloop van een communistische vergadering door de ar beiders betoogingen gehouden, waarbij de instelling van communistische Hundert- schaften werd geëisclit. De demonstratie nam zulk een dreigend karakter aan, dat de straten met prikkeldraad moesten wor den afgezet. .Het groote bosch ten Noorden van Ontario (N.-Amerika) is voor een groot deel door brand verwoest. De wilde dieren die het bosch bewonen, vluchtten uit hun holen. Honderden mannen zijn voortdu rend in actie om 't vuur te bedwingen, dat de groote graan-depots van Fort-Wil- liam bedreigt. Herkozen. In de te Utrecht gehouden algemeene vergadering van den Bond van Roomsch- Kath. Rijkskieskring-organisaties in Ne derland is de voorzitter mr. A. Baroin van Wijnbergen (lid der Tweede Kamer) na bestrijding zijner candidatuur door de afdeelingen Dien Haag cn Den Bosch met 53 tegen 8 stemlmen en 7 blanco herkozen. Hij nam de herbenoeming aan. Mr. v. Schaick (eveneens lid der Tweede Kamer), de leider der democratische frac tie, genoemd in onderscheiding van ba ron van Wijnbergen, dien men een con servatief scheldt, bekwam 8 stemmen. Hij had trouwens verklaard, niet voor een benoeming in aanmlerking te willen komen. Een motie, olm de R. IC. Tweede Kamer-fractie te verzoeken het initiatief te nomen tot oen algelieele herziening der Tabakswet en w'el zóó, dat in plaats van het onhoudbare batiderallen- systeem, een ander systeemi worde ge volgd, bijvoorbeeld belastingheffing bij dc bron, werd verworpen, Spijkers op 1 aa g water. Vorige week is te Dordrecht gehou den een vergadering van het Algemeen Nederlandsch Verbond, een verbond waarvan Nederlanders, Belgen, Zuid-Afri- kaanders, enz. lid zijn met 't oog "olpj 'de Taal van den Nederlandschen stam. Er waren ook een p'aar Belgen aanw'ezig, en een afwezige Taalkundige, die toe vallig Vlaamsch activist is, werd gehul digd. Hierover, en omdat de ministers v Karnebeek, v. Swaay en de Visser daarbij tegenwoordig Waren, heeft de Waalsch-Belgische pers groot lawaai ge maakt; maar de heer Elout, de Haagsche redacteur van „Het Handelsblad", stelt deze „Franskiljonsche"' druktemakers ge rust. Hij' schrijft De waarheid is, zooals men hier wel weeten in België misschien ook wel, dat slechts één activist is „ge huldigd" n.l. Hippeliet Meert, omdat hij de eigenlijke grondlegger is van het Al gemeen Nederlandsch Verhond en omdat dit Verbond zijn jubileum vierde. De Ministers waren er om do verbonds- viering en dat, behalve de heer ÏCie- wiet dc Jonge, ook Hippoliet Meert is •genoemd, was niet m'eer dan een een voudige historische 'plicht. Minister Jasp'ar zal dit/ uit de inlichtingen die hij heeft laten inwinnen, ook wel begrijpen; hij' is tot nu toe geen drukte-maker en ruzie zoeker gebleken. Intusschen kan de heer Van Karnebeek hieruit zien, hoe Weinig zij'n al te groate zoetsap'pighcid in de zaak-Tack (de Bel gische vluchteling, die te Deventer tot leeraar aan de R. H. B.- S. is 'benoelmd geweest, doch welke benoeming door onze regeering is vernietigd, omdat de benoemde activist was) hem' heeft ge baat. Die Franskiljonsche bende is niet te bevredigen dan door haar in alles haar zin tek.geven. Anders moet 'mien haar maar laten schreeuwen. Want het drukte-ma- ken is nu eenmaal het wezen van llen; Franskiljon. Steeds achteruit. De ontvangsten der Nederl. Spoorwe gen bedroegen ijn 1922 pl. m. f 19 milli oen minder dan in het jaar daarvoor. Ons ongevraagd advies zou luiden: probeer het eens met lagere tarieven vooral voor het personenvervoer, want ze kruipen al len in de 3e klasse en in de le zitten alléén Kamerleden en geurmakers, hoor den wij onlangs beweren; zoo merkt „De „Nederlandsche Werkgever" op. .Wij hebben al meermalen gevraagd: .waarom kan de eerste klasse niet afge schaft worden. Een eerste-klaswagen, af gedacht nog van de met gratis reizen be deelde volksvertegenwoordigers, kost meer dan 't vervoer opbrengt, hetwelk met do derde klasse niet 't geval is. Door deze afschaffing zou aan onderhoud, salaris sen, enz. nog heel wat kunnen bezuinigd worden. Allerlei. De Minister van Oorlog heeft de ken nisgeving betreffende de verhooging van de vergoeding voor inkwartiering met voeding enz. ingetrokken. De textielarbeiders te Almelo' besloten met 376 tegen 3Ö3 stemmen de staking op te heffen. Het eerste vliegtuig van den dienst' Amsterdam—-Parijs, dat Vrijdagmorgen om 10.30 uit Amsterdam vertrok met passagiers en bagage, is om 12.50 te Bourget aangekomen. Dieze overtocht in 2 u. 20 min. is een mooie prestatie. De betere berichten omtrent den toe stand van Staatsraad Struycken, houden aan. Onder groote belangstelling is Zaterdag d© electrischc tramweg Den Haag-Was senaar officieel geoptend. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f 3.— Losse nummersf 0.05 Prijs der Advertentiën: 1—4 regels f 1.20, elke regel meer 30 et Bij abonnement belangrijke korting. J. P'® Pramfjoaieea-Saais, een halve liter van een pakje a 5 Door den Commissaris der .Koningin wolrden Maandag 11 Juni a.s. die gemeente Hoofdplaat, Biervliet, IJzendijke en Schoon dijbo bezocht. 'Door den Minister van Arbeid is ten behoeve van woningbouw (premie- bouw) toegekend aan de gemeente Kats 1' 300 voor een woning van 'P. Visser en j 300 voor een woning van S. Wis- kerke. De heer P. Bastiaanse to Stave- nisse is benoemd als kantoorhouder bij do posterijen en de telefoon aldaar. S t o o m v a a i* t m a a't s c h a p p ij „Zeeland". In de- Zaterdag' te Vliis- singon gehouden vergadering van aan deelhouders van bovengenoemde maat schappij herinnerde de president-commis saris, dhr mr Ei. Fokker aan het aftreden van dhr T. II, dc Meester als directeur der Mij', dié feedert bijna 20 jaar do di rectie heeft gevoerd en al zijn krachten en talenten heeft gewijd aan de Mij'. Spr hoeft oen der laatste dagen van April rtoeds gelegenheid gehad, daarop to wij zen. Het jaarverslag en de rekening en de balans werden goedgekeurd; terwijl besloten werd voorloopig' alleen te voor zien in de v'accatuTé' van commissaris, ontstaan door hot bedanken van dhr Ocht- man." Gekozen werd met algemeene stem men dhr Die Meester. 'Tenslotte las dhr Fokker een scTirijVen van zichzelf voor, waarin hij' mededeelt, dat de verandering in de omstandighe den, welke voor de Mij zich heeft vol trokken, na de weigering (in 1921) van don toenmaligen minisfer van Landbouw, om nader financieelcn steun voor de „Zeeland" van staatswege te bevorderen hom de overtuiging bijgebracht heeft, dat de tijd voor hem gekomen is om uit het College van commissarissen te treden, en hij met ingang van 3 Juni ontslag neemt als commissaris der Mij, Spr uit zijn beste wenschen voor haar bloei. Dhr Wi. Kakebeeke sprak als commis saris zijn leedwezen uit over dit besluit waarop hij weet, dat dhr Fokker niet is terug te brengen. Dhr Fokker heeft 28 jaren als commissaris, waarvan bijna 21 jaar als president steeds veel voor do Mij gedaan on inzonderheid door zijn bewerking van het gedenkboek bij' het 40-jarig bestaan zal zijn naam steeds in herinnering blijven. Spr hoopt, dat dhr Fokker de Mij nog eens tot grooten bloei zal zien komen. Dhr Fokker dankte voor die woorden en sloot daarop de vergadering. Middelburg. De tweede muziekuit voering op het Molenwater is bepaald op Vrijdag 8 Juni a.s. De eerste ochtenduitvoering van ge wijde muziek door het Middelburgsch Mu ziekkorps in de Abdij zal plaats hebben op Zondag 24 Juni. AlhieJr is den Officier van Justitie voorgeleid E. do V., 40 jarig arbeider te St Jansteen, verdacht van diefstal met braak to St Jansteen, gepleegd in den nacht van 24 op 25 Januari 1923 j.L Verdachte is na verhoor door den Rechter commissaris weer op vrije voeten ge steld. Alhier is aangehouden en naar het Huis van Bewaring' gebracht J. A. W., rijwielhandelaar te Zaamslag, verdacht van verduistering van automobiel-artike len te Zaamslag in April 1923. Goes. tukken Gemeenteraad. Aanschaffing van ban ken en leermiddelen. Het R. KL Kerkbestuur vraagt om' voor' de aanschaffing van schoolmeubelen en leermiddelen welke zijn noodig geworden door de uitbreiding der M.U.L.O.-klas- sen dier school een bedrag van f328.10 uit de gemeentekas te mogen ontvangen'. Deze aanvrage vindt haar grond in het bepaalde bij art. 72 der L. O.-wet 192R,. zooals dit artikel laatst is gewijzigd. Aan gezien B. en W. geen' omstandighedemi bekend zijn, ingevolge welke het verzoek niet zou kunnen worden ingewilligd, stel len zij voor, gunstig qpi het verzoek te beschikken. Gelden voor betegeling gangen en schilderwerk R. K. S c lio o 1. H. R. IC. Par. Kerkbestuur verzoekt om te willen beschikbaar stellen een bedrag van f2125 voor het doen aan brengen van tegels in de gangen en langs de traJp'pen van zijn school Vlasmarkt no. 5, alsmede voor het laten schilderen in effen tint der bovenmuren van de gangen dier school. B. en W. deelen mede, dat wat betreft de uitgaven ad f 875 voor het schilderwerk deze slechts kun nen worden bestreden uit do gelden 'krachtens artikel 101. der L. O.-wet 1920. Wat betreft de kosten vooir het aan brengen van tegels in de gangen en langs de traplpen van Welke Werkzaamhe-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1923 | | pagina 1