BATO %o 203 roor veevoeder Zaterdag 2 Juni 1023 ïsbessen, kersen ISBESSEN, Burgerhuis, 37e Jaargang BUitenlaM. Staten-fieseraal. Uit ie Provincie. WGOM Benedenhuis j inschrijving (j inschrijving jving te koop (ontanl Ik oop: idknecht of >nde Knecht lankomende Meid Bit nummer bestaat uit twee bladen EERSTE BLADT RIJWIELEN Itaansche Genotmiddel 'S is uitstekend it en houdt Uwe d en wit 11 is Uw spijsvero Arlgley's gebaat. :t eten steeds een op het resultaat. ijgbaar in pakjes i van 5 cis. ma B. Melndersma i Haag. Ie dame verlangt geriefelijk meubileerde kamer met aangename nt ook in aanxner- letter W Bureau uraut, VLissingea. in den boomgaard in Poortvliet aan den echen Straatweg, 1de Almekinders. in den boomgaardt Dekker aan den Ihet Nissepaadje. I leveren ten kantore [LAAR, vóór of op Ide. ij inschrijving .ontant J. A. TRIMPE BUR- Icirca 3283 struiken Itoepje en den Berg hirca 3200 struiken (boomgaard bii het 1 circa 467 struiken circa 575 struiken ïchool en circa 815 fotenweide. worden ingewacht iJuni 1923, nam. 6 kantore van Nota- 1L te Goes. ILIJK ARMBESTUUR |boomgaarden onder laan de Schoorsch» pkkelhoek. eiken boomgaard te leveren ten kan- N PILAAR vóór of Juni a. s. ruiken, groeiende in Ite 's-Gravenpolder). (den ingewacht voor tot n.m. 6 uur bij B. lapelle. Inlichtingen lte 's-Gravenpolder. KOOP: let partij of in klein, T, Tel. Ne. 1, Waarde veg. direct te aan- itheek beschikbaar, lir Tehuis 's avonds OVAA, Bosch- pen Meid gevraagd t.e koop, bij )OZE, St. Laurens, JOH. MALJAARS, kapelle. Drukkers-Exploitanten 00STERBAAN LE C0INTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraat 68—70, Goes Tel.: Redactie no. 11; Administratie no.58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG De Belgische staking. Do locstand in België is nog zeer ver ward. In sommige plaatsen, w.o. eenigc zeer belangrijke, wordt nog steeds ge staakt met de bekende gevolgen van con sternatie onder het reizigerspubliek, ge brek aan brandstof voor industrie, enz. Fan officieele zijde wordt echter gemeld, dal het nationale syndicaat (de organisatie der niet-Christelijkë werknemers) hot vol gende hesluit heeft genomen: „Overwegende, dat de bedoelingen der regeering goed zijn, mits de rust worde hersteld, cn een einde willende maken aan de beschuldigingen van zekere bla den, volgens welke de staking mot Duitscb gold gesteund zou worden, besluit allen aandrang op de stakers uit te oefenen, opdat zij 1 .1 uni het werk liervat- t e n." Als gevolg van dozen oproep hebben vele stakers den arbeid hervat, maar nog niet in allo plaatsen. Ook bij de telegraaf en telefoon zijn er weer velen aan het werk gegaan. De leiders van het syndicaat hebben ge voeld, schrijft de N. ,R. C., dat zij niet den steun van het land hadden en zijn ook bang geweest voor vervolgingen. De vervolgingen, waarmee begonnen is, wor den voortgezet. Ook zal er niet terugge komen worden op de besluiten betreffende ontslag. Er is dus niets veranderd in do houding van de regeering. De financieelc positie van bet spoorwegpersoneel zal op billijke wijze verbeterd worden wanneer de middelen van de schatkist bet toe laten. Het spreekt vanzelf, dat er nog geen sprake kan zijn van een normaal looip'cn der reizigerstreinen. Dit zal zelfs nog wel enkele dagen duren, omdat de voor raad kolen eerst moet worden aangevuld. Intusschen is het zoo goed als zeker, dat tegen Zondag alvast drie kwart der reizigerstreinen opnieuw dienst zal doen De oproep van bet syndicaat had minder succes bij het personeel der goederen diensten. Hier was de hervatting van den arbeid gering, doch de optimisten zijn van meening, dat begin volgende week ook in deze diensten een aan merkelijke verbetering zal waar te nemen zijn. Het post-, telegraaf- en telefoonperso neel heeft vrij volledig aan den op'roep gevolg gegeven. Uit Duitschlantl. Geheel rustig is het in Duitschland nog niet. In Oost-Saksen althans vermin- dort de communistische beweging nog niet. Te Bautzen hebben gewapende be- toogers gepoogd, de hoofdpolitiewacht te bestormen. De politie trad met gummi stokken en waterleidingslangen tegen hen op, waarop de menigte het gebouw be stormde, bij welke schietpartij' er tweo (tooden en zes gewonden vielen en het gebouw vernield w'erd.. Men verwacht nog verdere onlusten. Ook in het industrie-gebied van Ha gen is een nieuwe staking op verscheide ne fabrieken uitgebroken. Te Keulen liggen alle stedelijke be drijven stil. Zelfs de doodgravers sta ken. De Engelschc districts-officicr lieert reeds 4 personen van de z.g. stakings leiding laten arresteeren. Te Bautzen in Saksen zijn levensmid delen-opstootjes voorgekomen. Die pó- lilie moest daarbij van haar vuurwapenen gebruik maken. Er zijn twee dooden en rele gewonden. Communisten gepakt. De politie in het Ruhrgebied is in haar optreden tegen de communisten zeer ge lukkig geweest. Te Bochum gelukte het haar het hoofdkwartier der communisti sche en syndicalistische beweging te over vallen, waarbij de leider Pforte en 14 com munisten in hechtenis konden worden ge nomen. Het geheele materiaal betreffende de organisatie en de lijsten der leden met hun adressen vielen de politie in handen. Op grond hiervan kon do politie in an dere plaatsen inlichtingen verstrekken, zoodat de politie ook elders in staat was arrestaties uit te voeren en huiszoekingen te doen, waarbij wapens en ontplofbare stoffen, die voor sabotagedoeleinden moes ten dienen, gevonden werden. Ook de Dortmunder-politie deed een goede vangst. In een bouwbureau werden 80 communisten gearresteerd, waaronder zich ook personen bevonden, die bij de laatste -onlusten een hoofdrol hebben ge speeld. De meesten hunneT droegen re volvers bij zich. Het onderzoek is in vol len gang. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f 3.— Losse nummers f 0.05 Prijs der Advertentlën: 1—4 regels f 1.20, elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Henry Ford candidaat voor het president schap? Indertijd hebben wij aan Amerikaanschc telegrammen het bericht ontleend, dat de agenten van Henry Ford, den bekenden automobielfabrikant en multi-millionair, een actie op touw hadden gezet om hem te candidocren voor het presidentschap van de Vereenigde Staten. Ford heefteen poos daarna verklaard, dat hij zich een candidatuur niet kon laten welgevallen, o. a. omdat zijn zaken liet niet toelieten. Thans blijkt, dat Ford's vrienden en aan hangers zich niet bobben laten ontmoe digen cn bezig 'zijn met een geduchte campagne om hun plan te verwezenlijken. In vele kringen zou nl. grootc ontevre denheid hcerscheu zoowel over de hou ding van republikeinen als democraten, terwijl in breedc arbeiderslagen, vooral in hot Westen en hel Zuiden der Veree nigde Statei\, groote sympathie bestaat voor den democratischen en in den om gang eenvoudigen „Flivver King". Ford zelf blijft diplomatiek het zwijgen bewa ren, doch naar de „Daily Telegraph"- cor respondent te Washington uit betrouw bare bron kan mededeelen is Ford niet ongevoelig voor do publieke meening en stelt hij zich op hot standpunt, dat „in dien het land hem noodig heeft, hij be reid is het te dienen", en hij daarvoor den moed heeft zijn vrouw te trotseeren, die hoeft verklaard dat „wanneer Henry naar het Witte Huis gaat, hij daarheen gaat zonder mij." Wat in republikeinschc en democrati sche kringen in het bijzonder ongerustheid wekt is, dat Ford den steun heeft van William Randolph Hearst, den bekenden krantenkonilig. Fords politieke tegenstan ders achten hem voor het presidentschap volkomen ongeschikt en verklaren, dat men alles van hem kan verwachten. Korte berichten. In verband mot berichten dat de Japansche regeering gunstig gestemd is voor de erkenning van 'de Sowjet-regee- ring, wordt medegedeeld, dat zij onder géén omstandigheden Sowjet-Rusland on voorwaardelijk zal erkennen. Tot nu toe is door de bezettings troepen in het Roergebied in het geheel 127,368,750,000 M k. aan openbare gelden in beslag genomen en wegge voerd. Of deze ontzaglijke bijdragen op de herstelrekening ten gunste van Duitsch land zullen worden geboekt schijnt zeer twijfelachtig. Het Engelsche memorandum brengt in Moscou een pijnlijken indruk teweeg. Opnieuw doen zich de stemmen hooren van lien, die aandrongen op verwerping van het Engelsche ultimatum. In Durango (Mexico) zijn relletjes over den godsdienst geweest. Een menigte van 3000 personen deed een aan val op het regeeringsgebouw. Er is een sterke troepenmacht samengetrokken om verder bloedvergieten te vermijden. Er zijn reeds 10 dooden en 17 gewonden. Uit den Utrechtse hen Raad. Het is in den Utrechtschen Gemeente raad een poosje heet toegegaan. Wethouder Kettlilz maakte in den loop der discussies zijn bezwaren kenbaar over de wijze, w'aarop de heer Lambeck hem 4 jaar lang het werk 'in den raad moeilijk heeft gemaakt. Die heer Lambeck interrumpeerde daarbij, waarbij' het wtoord „gelweten" werd gebezigd. Wethouder Kettlitz zeide daarop Spreekt u maar niet over miijh geweten, want uw' geweten is zoo zwart als uw haar. (De voorzitter hamerde.) D;e heer Lambeck: Spreek niet over "de zwartheid van mijn geweten. Dian herin ner jjc u maar oven aan den distributie- lijd, toen u getracht hebt mij' ornl te koopen, waarin ik toen niet bon getre den. (Beweging in den raad.) Wethouder Kettlitz: Ik weet niet wat u bedoelt. Maar ik verzoek den heer Lambeck de woorden, die hij nu gespro ken heeft, buiten den raad, b.v. in een krant, te herhalen, dan lean ik een aan klacht indienen en door een onpartijdige doen uitmaken of deze beschuldiging juist is. Do voorzitter zeide te golooven, dat meer gezegd is dan wenschelijk is voor een goede verstandhouding en dan spr feitelijk mag toelaten. Het schijnt, echter dat er een ontlading moest plaats hebben Spr. uitte de hoop, dat iets dergelijks niet niet meer zal voorkomen. De heer Serton meende, dat, wat hier gezegd is, niet zoo onschuldig is. Er is een wethouder beschuldigd van in zijn qualiteit getracht to hebben iemand to hebben willen qmkoopen. Spr. zou den beer Lambeck willen uitnoodigen, zijn beschuldiging huiten den raad to herha len. De heer Lambeck zeide eerst overleg te willen plegen met een jurist. Luidt het advies van den jurist zooals hij verwacht, (dan is spr. bereid gevolg 'te geven aan de uitspraak van den heet Serton. om zijn woorden in het openbaar te herhalen. De hoer Rosenvcldt meende, dat een klachtprocedure voor den rechter niet kan baten, Die onderzoekt slechts oif er op zet tot beleediging in het spel is. Hij zal denheer Lambeck in overweging ge ven aan den raad de feiten mede te dcelen. Die heer Serton zeide, genoegen te moeten nemlen met de bereidverklaring van den heer Lambeck. C a n d i d a a t-I n d i s c li e a m b t en a r cn „Hel Christelijk Comité voor indie" vestigt er de aandacht op, dat dit jaar 46 jongelieden kunnen worden aangewe zen als candidaat-Indisch ambtenaar, waarvoor uitsluitend in aanmerking ko men zij', die in het bezit zijn van een einddiploma II.B.S. 5-j. c. of een getuig schrift van bekwaamheid tot de studio aan een universiteit. Ook zij die dezen zomer zoodanig diploma of getuigschrift hopen te behalen kunnen zich aanmelden. Aan de aanwijzing is verbonden het ge not van een studietoelage van f1000 'sjaars, terwijl de collegegelden voor re kening van den lande worden genomen. De aanmelding moet vóór 15 Juni a.s. geschieden. Verdere bijzonderheden wor den gaarne verstrekt door het Informatie bureau van voornoemd Comité, adres: den heer ,T. J. Kraan, Loosduinschekade III, Den Haag. Allerlei. Do minister van Waterstaat heeft gis teren geïnstalleerd de Staatscommissie aan welke is opgedragen een onderzoek in te stellen aangaande de vraag of en in hoeveiTe maatregelen noodig zijn om te bevorderen, dat de land- en. Waterwe gen en de spoor- en interc. tramwegen op 'de m'oest econdmische wijze dienst baar worden gemaakt aan het vervoer van reizigers en van goederen. Op het Departement van Buitenland- sche Zaken te Den Haag is niets bekend van een Belgische protestnota naar aan leiding van de tegenwoordigheid der Mi nisters bij' de feesten van het Ned. Ver bond. Tweede Kamer. Gisteren werden de artikelen der Landbouw'bcgrooting behandeld. De Kamerleden, die zich bijzonder voor den Landbouw interesseéren, kunnen dus niet klagen over gebrek aan tijd drie zittingen zijn aan deze begrooting gewijd. Wij zullen niet, op alle details ingaan. Gesproken werd o.m. over de consulenten; over de vraag: of het verlies van 1 millioen, dat het Staats- boschbedrijf oplevert eigenlijk wel een Verlies mag genoemd worden, de kwestie der Rijksseruminrichting, die de socialist Jan Ter Laan tot eiken prijs in Rotterdam wil houden; het verscherpen der veekeuring voor zen dingen naar het buitenland, opdat het niet meer voorkom©, dat ziek vee over de grenzen, gaat, welke aangelegen heid de heer Lovink met bij zonderen nadruk onder de aandacht van mi nister Ruys bracht, die toezegde hier in den veehandelaars ter wille te zul len zijn. Dhr. v. Voorst tot Voorst dronger bij den Minister sterk op aan, bij het'toekennen van subsidies toch vooral te denken aan andere dan „neutrale" organisaties. Dhr. Dresselhuijs deed den minister nog enkele vragen over de bekende moeilijkheden welke de Nederland- sche handel nog altijd ondervindt van de Rijn- en Roer-bezetting. Zoo zijn daar tor plaatse momenteel niet min der dan 15.000 wagons goederen waarvan de herkomst eri bestemming niet meer te achterhalen is, omdat de verdrongen Duitsche administratie de betreffende vrachtbrieven enz. blijkbaar verdonkeremaande. In verband met een annonce,* die do eigenaars van zendingen vóór 10 Juni oproept zich te presenteeren, daar anders "tot publieken verkoop zal worden overgegaan, uitte de heer Dresselhuys zijn beduchtheid, dat er op die wijze van de millioenen-scha.de door den' Nederlandschen handel ge leden geen cent terecht zal komen. Minister van Karnebeek' zal "doen wat mogelijk is oml de situatie te red den en hééft al ree stappen gedaan bij het Fransche gouvernement teneinde lot een betere oplossing Van de moei lijkheden te geraken. De heer De Veer heeft aan don minister van binnenlandsche zaken cn landbouw een vraag gesteld betreffende het 'uitblijven der Koninklijke beslissing op het beroep van den raad der gemeente Stoppeldijk legen ïiiel-goedkeuring van de begrooting voor 1922: De minister beeft 7 December 1922 op een schriftelijke vraag van mej. Van Dorp in de Tweede Kamer betreffende do Ko ninklijke beslissing op het beroep van den raad der gemeente Stoppeldijk tegen niet-goedkeuring van do begrooting voor 1922 geantwoord, dat deze beslissing werd aangehouden in verband met het destijds aanhangig ontwerp van wet tot wijziging van de wet tot regeling van het algemeen vormend lager onderwijs. Dit ontwerp is 16 Februari 1923 wet geworden en nog steeds laat de boven bedoelde beslissing op zich wachten. Kan de minister mededeelen wat daarvan thans de oorzaak is geworden? De minister van financiën heeft benoemd met 1 Juni den kommies te water le klasse M. Drijver te Hanswccrt tot kommies le klasse aldaar aan boord van de „Albatros". En verplaatst de kom miezen 2e klasse J. M. Verhoeks van Kortgene naar Wissenkorke, A. Ilartog van Zierikzee naar Ilansweert, a.b. „Al batros" (met intrekking van diens over plaatsing naar Bierum); II. D. Rorstanje van Bcrgeyk naar Oss (met intrekking van diens verplaatsing naar Bladel); en A. Schipper van Bergen naar Boxmeer; en den kommies le klasse G. Dubbelt van Zierikzee naar Delfzijl aan boord „Zeehond". En met 16 Juli den kommies le klasse J. Sluiter van Biervliet naar Voorscholen. Voorts is ingetrokken de verplaatsing van den ontvanger T. W. Postema van liet kantoor der directe be lastingen, invoerrechten en accijnzen te Hellevoetsluis naar het kantoor dier mid delen te Terneuzen; en is verplaatst de ontvanger P. Thijssen, van het kantoor der directe belastingen en accijnzen te Iloensbroek, naar Ternc'uzen. Middelburg. Niettegenstaande een schrij ven over deze kwestie van den heer C. K. Visser, c.i. en hoogleeraar te Delft handhaven B. en W. in verband met een rapport van den hoofddirecteur der be drijven hun voorstel tot verleenen van een crediet va,n f 15.000 voor een instal latie tot verwerking van het ammoniak- water der gasfabriek. Voorgesteld wordt een extra-subsidie van f 115.71 toe te kennen aan de am bachtsschool en dit te betalen Uit de post onvoorzien 1922. Daar de heer L. J. Helder bedankt heeft als lid van de oommissie voor het sportterrein worden ter benoeming aan bevolen de heeren R. van Roo cn J. A. M. Lambermont. Voorgesteld wordt de eigendommen der bedrijven als volgt te waardeeren op 1 Januari 1922 en de daarachter te noemen bedragen over 1922 af te schrijven. Die van de gasfabriek op f 533976.20 oorspro- kelijke waarde, f336.427.73 boekwaarde op 1 Jan. 1922, afschrijving f22908.02. Die der waterleiding op resp. f613480, f 403396.21V2 cn f20950. Die van het elec- trisch bedrijf resp. f 300.600, f 213.243.88 en f11305. Voorgesteld wordt van den keurings dienst Vlissingen voor het tijdvak 1 Juli tot 31 December 1922 eene vergoeding te vragen van f 389.44 voor het medege bruik van het laboratorium vau den dienst Middelburg Verder om het oliehuisje aan het Vlis- singsch Bolwerk niet af te breken, doch het voor f 25 per jaar tc verhuren aan de firma Visser cn Romijn. Daar do hoofdcommies ter secretarie, de heer Ilarmsma, die ontslag heeft ver kregen met l Mei tevens loco-secreta ris was, stellen B. en W. voor in zijn plaals te benoemen dhr. S. A. van Lcve- rink, die door hen tijdelijk heiast is met de waarneming van de betrekking van hoofdcommies ter secretarie. Voorgesteld wordt door den bouw eencr automatische pomp installatie cn laag re servoir met machinegebouw en het aan brengen van pijpleidingen en een water standsinrichting de capaciteit van den watertoren te vergrooten en daarvoor een crediet te verleenen van f80.000. De com missie van financiën dringt er op aan, dat eerst een vast plan wordt opgemaakt en zou daarvoor de noodige geldon wil len voteeren. De commissie van fabricage is overtuigd van de noodzakelijkheid dier verbetering; een der leden, de heer Boas- son, vraagt of het niet mogelijk is door deze maatregelen ook Domburg van wa ter te voorzien. Op dit laatste zullen B. cn W. mondeling antwoorden. Voor grool-verbruikers stellen B. en W. d&'n gasprijs te bepalen op 14 cent voor do eerste 100.000 M3., 12 cent voor de tweede 100.000 M3., voor de derde 10 ct. cn daarboven 8 ct. per M3. Waar van de kosten van aanleg, van de nieuwe straatverlichting per resto be dragen f 2300.86 Vs, stellen B. en W. voor jaarlijkscli f 1600 te betalen als afschrij ving cn ecno rente van 5s/t pet. De com missie van financiën zou het beter achten, dat de straatverlichting niet onder de bedrijven bleef berusten maar recht streeks onder de gemeente. Gesteund door de commissie van finan ciën stellen B. en W. voor een tijdelijke geldleening aan te gaan van f95921.87 ten behoeve der 3 gemeentebedrijven en van de uitbreiding der straatverlichting. Daar thans 5 van de 15 leervakken, die op het gymnasium ouderwezen wor den buiten de school worden gegeven en trouwens de toestand toch reeds lang veel te wenschen overlaat stellen B. en W. voor om voor f32250 aan het ge- houw te doen veranderen, en nog f8700 te besteden voor inrichting van kabinet- ton voor scheikunde, natuurkunde en na tuurlijke historie, zoadat een totaal uitgaven van f41.000 zal moeten worden gedaan, wat door een tijdelijke geldleening kan worden gedekt. Do bedoeling is het werk openbaar aan te besteden. De com missies van financiën en fabricage ver- oenigen zich met dit voorstel. In verband met de ten nadeele van de gemeente gepleegde verduisteringen dooi den vroegeren klerk A. J. B. Lambertz, over het tijdvak 1 'Januari 1921 tot en imct 30 April 1922 ten bedrage van f 1206.11 meenen B. en W., dat den toen fun- geeronden gemeenteontvanger, dhr. irir. H. Doorenbos, daarvoor aansprakelijk is en lieeft deze zich dan ook bereid ver klaard voor de vergadering van Woens dag a.s. dit bedrag te storten. Behalve de mogelijkheid dat dit ook nog het geval zal moeten zijn m'et eventueel niet aan andere gemeenten overgedragen hier ont vangen gelden, stellen zij voor den heer D'. verder van alle aansprakelijkheid voor ten nadeele der gemeente door L. ge pleegde verduisteringen te ontslaan. De comlmissle van financien vereonigt zich inet dit voorstel. Voorgesteld wordt de voorschotten aan de woningstichting Volksbelang, thans bedragende f 135.090 voor den grond en 1744.009 voor den bouw nader te bepa len op f 137.283.02 en f 741.7p6.98. Ter goedkeuring worden overgelegd de rekening der gasfabriek over 1922, slui tend met een 'tekort van f 8717.Ui/g', te dekken uit do reserve die dan daalt tot f5781.43; die der Waterleiding met een tekort van f 25247.39i/g wat echter verminderd moet worden met een fictieve post van f 19739.67i/2, zoadat het werke lijk tekort dat de gemeente moet aanzui veren f5507.72 blijft, en ten slotte van het electrisch bedrijf met een goed slot van f2525.79 Wat gevoegd wOrdt bij de reserve, die dan f 19990.54l/2 wordt, doch waarvan een fictieve post af moet van f2840,99, zoodat de reserve dan wordt f 17149.551/2 Tót gemeente-veldwachter te Mid- delharnis is benoemd J. van Nieuwen- huize, thans veldwachter te Axel, vroeger agent van politie te Middelburg. (M. Ct.) Eindelijk is het eerste concert op het Molenwater dan toch doorgegaan, ook $1 was het gisteravond nog verre van lekker weer en w'aren er dan ook maar een paar zitplaatsen genomen. Wel waren er velen opgekomen olml ons mu-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1923 | | pagina 1