No Vrydag 1 Juni Ifl$3 37e aargang DU-IJ VIS' EEE0ZE1 Staten-Generaal. $1 j Drukkers-Exploitanten OOSTERBAAN LE C01NTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraat 68—7.0, Goes Tel.: Redactie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG GROEN EN HET ONDERWIJS. In 1840 hield Groen van Prinsterer, naar „De Nederlander" ons dezer dagen herinnerde, zijn eerste rede over den eiseh van vrijheid voor het bijzonder on derwijs, strijder als hij was voor twee .onderscheiden belangen: ten eerste voor het Christelijk karakter der Volksschool, welk karakter hij te redden en te bevor deren zocht, afwisselend langs drie we gen: de Christelijke openbare school, de facultatief-gesplitste Ovcrheidsschool, de vrije Christelijke school; en ten tweede voor de vrijheid der bijzondere school. Thans, na ruim tachtig jaar, is deze vrijheid, en tevens de gelijkberechtigdheid verkregen. Ofschoon, ook volgens „De Nederlander" nog wel een en ander te vragen valt. Het blad noemde een viertal punten: meer vrijheid voor onderwijs in de vreemde talen, kleiner aantal uren voor de verplichte vakken, meer ruimte voor facultatieve vakken, vrijheid voor extra-belooning der onderwijzers. Doch bet voegde er aan toe: Deze dingen zijn noodig, en, als wij1 eenig geduld hebben, komen zij van zelf. Bij de sa menstelling der Wet van 1920, wierp de oude concurrentievrees tnsschen o'pfen- bare en bijzondere school nog hare scha duw over de beraadslaging. Het gelijfc- lieids-fanatisme Was velen te miachtig. Dit komt echter alles geleidelijk in het goede spoor." In hetgeen wij hierboven aanhaalden spreekt zich de tweeërlei richting uit waarin Groen van Prinsterer de oplossing van de schoolquaestie heeft gezocht. Vóór 1857 streed hij voor de faculta tieve splitsing der Overheidsschool. Na 1857 wierp hij zich onder de bekende leus „de vrije school regel, de staatsschool aanvulling" op de vrijheid van onderwijs. Eerst kort voor zijn sterven keerde hij tot zijn oude standpunt terug en beval hij1 opnieuw de facultatieve splitsing aan. Met dit ideaal: facultatieve splitsing bedoelde hij dat de Overheid scholen zou bouwen, verschillend naar de ge zindheden: afzonderlijke scholen voor 'Jo den, voor Roomschen, voor Protestant- sche Christenen, elke „gezindheid" haar school. Dus geen neutrale school, maar een school die rekening zou houden met de verschillende overtuigingen der ouders. Het kan nuttig zijn de geschiedenis van den schoolstrijd dier dagen even kort op te halen. Reeds voor zijn eerste optreden had Thorbecke, de geestelijke vader der libe rale partij, zich verklaard voor de neu trale school, met een godsdienstig' karak ter; de ééne gemengde school, waar plaats zou zijn voor kinderen uit gezinnen van allerlei gezindten; een ideaal waar tegen Groen en zijn geestverwanten in en buiten de Iyamer sinds 1848 zich ten krachtigste hadden verzet. Inmiddels was nog van andere, na melijk van zoogenaamd protestantsch con servatieve zijde tegen Thorbecke's stre ven verzet ingetreden; en dat niet zoo zeer om zijn onderwijspolitiek, dan wel om zijn begunstiging van de Roomschen. In ons Persoverzicht van gisteren heeft men hieromtrent kunnen lezen; wij be hoeven deze geschiedenis derhalve nu niet op te halen. Genoeg zij 't te herin neren dat de benoeming der Bisschoppen aanleiding gaf tot de zoogenaamde April beweging van 1853 Welke het ministerie- .Ihorbecke ten val bracht. Opvolger van dat ministerie Was het gematigd liberale ministerie -Van Hall, dat onder meer zich tot taaie koos de schoolquaestie op1 te lossen. Het zocht evenwel deze oplos sing in de verkeerde richting, hetwelk bleek toen, in 1856, dit zoogenaamde April-ministerie 'met een ontwerp-School- wet voor den dag kwam, waarboven de vlag Wapperde van het godsdienstloos onderwijs. Wij zouden krijgen de neutrale ge mengde volksschool. Geheel in strijd met het ideaal van Groen van Prinsterer, en tegen het verlangen van vele Christen ouders, die tegen het neutraal onder wijs ernstig bezwaar hadden, en dit toon den door een groote adresbeweging tegen het wetsontwerp op touw te zetten. Onze Koning Willem III het strekke hemi 'tot blijvende eere! schaarde zich aan de zijde van het Christenvolk. Hij deed zijn minister weten dat hij aan adres santen wilde recht doen en derhalve een ander ontwerp verlangde. Gevolg was, dat het ministerie zijn ontslag in diende, en vervangen Werd door het ministerie Van der Brugghen. Nu was mr v. d. Brugghen een vriend en geestverwant van Groen van Prin sterer, en ging op het punt van het onderwijs veel meer in de richting dei- vrije school dan hij!. Niet de. facultatieve staatsschool, maar de vrije bijizondere school Was Van den Brngghen's ideaal. Alom in den lande werd Gode dank gebracht voor deze oplossing: Van der Brugghen, de antirevolutionair, de vriend van Groen, aan het hoofd van het nieuwe ministerie, en bereid een ander ontwerp van wiel. op het Lager Onderwijs in te dienen, welke de adressanten bevredigen zou. De nieuwe premier sprak bij zijn in trede in de Tweede Kamer deze aange name woorden „De reden van de aftreding van het eeno en de vorming van het andere Kabi net is geheel gelegen in de kwestie van het onderwijs en in den wensch, door Zijne Majesteit te kennen gegeven, om nog te beproeven aan de gemoeds bezwaren v an velen tegemoet te koon en." Geheel in overeenstemming met de be woordingen, waarin hij, destijds nog lid der Kamer, drie jaar geleden nog zoo kras mogelijk zic|h tegen de gemengde school had verklaard. Immers den T6en Juli '54 nog had van der Brugghen o.m. ook gezegd: „Men heeft zich voorgesteld, de mogelijkheid van de invoering van een algemeen Christendom voor de schoolIk erken, dat denkbeeld heeft iets zeer liefe lijks Het verwondert mij ook geens zins, dat edele gemoederen daarmtee zijn ingenomenEn desniettemin is het een hersenschim. En w'aarom? Omdat het in weerspraak is met het wezen van het Christendom zelf." Was '1 wonder dat Groen goede hope had En hoelang duurde die hoop? Nog geen veertien dagen! Toen reeds w'as hij overtuigd, dat er van Van der Brugghen voor de zaak van 't ojnderwij's om 't zacht te zeggen zeer Weinig meer was te verwachten. Toen reeds zag hij, dat Thorbecke 't spel gewonnen had. Want wie beschrijft zijn verbazing, toen hij den 5en Juli in de sluitingsrede las: „Die Kjoning, getroffen door de gemoedsbe zwaren van velen zijner onderdanen te gen het ontwerp, verlangt, dat een mid del gezocht wórde, om deze gewichtige zaalk in dier voege te regelen, dat nie- mands geweten worde gekwetst, zonder af te wijken van het beginsel der ge mengde school, waaraan sedert 1806 de natie gehecht is. In dien staart, daar zit het 'em. Diat w'as pogen, een vierkanten cirkel te beschrijven Niemands gew'eten kwetsen en toch de gemengde school handhaven Onmogelijk!" Groen zag dat dadelijk in, evenals Wormser. En wa.t Groen voorzag is gebeurd, want precies dezelfde w'et, waartegen in '54 Van der Brugghen zijn stem verhief, waartegen in '5'G tienduizenden protes teerden, werd in '57 door hem ingediend en verdedigd. Die wet, die ons de gemengde school gaf. Die neutrale school. De school voor Christen en Jood, voor Gereformeerde en Roomsche. De school z oinder Chris tus, zonder Bijbel! Alleen Werd, om de oogen der oppervlakkigen te verblin den, en zoo de wet ook voior dezulken aannemelijk ie maken, in artikel 23 van liet wetsontwerp de bepaling op genomen, dat zoodanig „openbaar" on derwijs zou moeten opleiden ooik tot C h r i s t e 1 ij k e deugden. Een leugen achtig leuisWoord dat ergernis gaf in den lande en Groen van Prinsterer noopte met smart in de ziel ontslag te nemen als lid der Kamer. Van dat oogenblik nu liet Groen van Frihsterer de leus der facultatieve split sing los om het pleit te gaan voeren vooir de vrije school als regel, met de openbare school als aanvulling daar w'aar 't tot stichting eener vrije school niet komen kon. Vooral na 1869, het jaar der stich ting van de vereeniging voor Christelijk Nationaal Schoolonderwijs. Aan deze leus is hij tot een paar wieken voor zijd dooid getrouw gebleven. In zijn laatste levens dagen heeft hij de oude leus Weer naar voren gebracht, dewijl voor zijin ziels- besef, dank zij de tegenwerking van "het de vrije school vijandige liberalisme van dien tijd het Was de tijd van Kap- pevne's heerschappijde vrije sJhool- gedachte niet meer voor verwezenlijking vatbaar scheen. Die geschiedenis heeft het tegendeel be wezen, Diank zij1 de samenwerking der drie Rechtsche partijlen en de propaganda onder ons volk, is het vrije onderwijs tot bloei .gekomen, en ten slotte als gelijkgerechtigd met het „openbaar" on derwijs erkend. Geen wonder dan ook, dat toen Mi nister De Visser, althans volgens de ver slagen, in de predikantenvergadering on langs vertelaarde dat de Wet van '20 ons langs een om'w'eg zou brengen tot de facultatieve splitsing, daartegen van alle kanten Werd geprotesteerd, en' de ontspanning niet intrad vóór dé minister WiiiNiiiiwiiiiAi'iiiiiiiiraiiiiiini^ VOOP PUDDING. VLA'S en algemeen gebruik. in de Eerste Kamer, op een vraag van mr. S. do Vries, den oud-minister vau financiën, pertinent verklaard had dat hij niet aan facultatieve splitsing denkt, en niet van plan is aan de vrijheid der bij zondere school te tornen. Uit het Ruhrgebied. De fabrieken van do Rheinstahl te Duis burg, die wegens een weigering om 14 locomotieven aan do Franschen te leve ren bozet waren, zijn weer ontruimd. De Franschen hebben alles wat zij konden meenemen weggesleept, zoowel metalen als half- en heel afgewerkte producten, machines, enz. Bovendien hebben zij veel onbruikbaar gemaakt. De directie schat de aangerichte schade op 40 milliard. Woensdagmorgen verscheen een Fran- sche afdéeling in de woning van den di recteur-generaal der „Bergwerkgesellschaft Dahlbusch", om hem te arresteeren. Hij bevond zich echter in het onbezette ge bied. In zijn plaats is toen de procuratie houder gevangen genomen. De arrestatie houdt vermoedelijk verband met een wei gering om kolen aan de bezetting te le veren. De Vossischc Ztg. rekent uit, dat bij de communistische onlusten in het Roerge bied 40 dooden zijn gevallen. In de Zie kenhuizen liggen 300 zwaar gekwetsten. De staking in België. Zooals gemeld, heeft de staking gis teren weer eenige uitbreiding ondergaan, ofschoon op verschillende plaatsen arbei ders, die het staken m'oe wórden, den arbeid gaan hervatten. Het „H. v. A." geeft het volgende staaltje van de terreur, welke op het oogenblik dolor de socialistische leiders wordt uitgeoefend. „Op een klein station van Qost-Vlaan- deren liet een stationschef een machi nist, die aan den arbeid gebleven was, bij zich roepen en zeide hem Vriend, gij zult morgen naar Kortrij'k moeten rijden. Ik zal niet gaan, antwoordde de ma chinist. En w'aarom? Het wórdt mij door het syndicaat verboden. In die omstandigheden, zal ik ver plicht zijn u, w'egens gehoorzaamheids- weigering, in uwen dienst op te schorten. Twee uur later ontving de stationschef bezoek van een afgevaardigde van het nationaal socialistisch syndi'kaat, die hem rekenschap kwam vragen! De stationschef Weigerde den leider in lichtingen te verstrekken. Deze vertrok, ontevreden, gekwetst in zijin waardigheid van svndikalist. Ik zal aan al de machinisten van de streek bevel geven te staken, bulderde hij. En dit bevel w'erd gegeven, en de georganiseerden volgden gedw'ee, als ware slaven, het bevel van den tsaar van 'tsyndikaat op. Een internationale conferentie ie Londen? Ei' is een bewóging gaande tot het organiseeren van een internationale con ferentie te Londen van zakenlieden, vijf landen vertegenwoordigend. Volgens de „Evening Standard" zullen de Britsche gedelegeerden de volgende voorstellen doen: een moratorium) voor Duitschland voor een overeengekomen aantal jaren; vaststelling van schadevergoedingssom, die Duitschland binnen een redelijk aan tal jaren kan betalen zonder nadeel te berokkenen aan den handel der Gealli eerde landen; een internationale 'leening aan Diuitschland en een w'aarhorg vaar interest en amortisatie. Korte berichten. Uit Hamburg wordt gemeld, dat de staking in het vi s s ch e r ij-be d r ij f thans algemeen is. De reeders hebben het ultimatum, gesteld door de bonden van kapiteins, stuurlieden, machinisten, sto kers en matrozen onbeantwoord gelaten. Sedert Zondag zijn geen schepen uitgeva ren. De binnenkomende schepen worden nog gelost. i Te Saint-Ouen, een voorstad van Parijs, zijn vijf gevallen van pest voorgekomen, waarvan vier in één gezin. Twee gevallen hadden doodelijken afloop. Nieuwe sneeuwval wordt uit de Pyreneeën gemeld. In de Saksische Munt te Mulden- hütten worden thans zoogenaamde hon- gerthalers .gemaakt, die moeten die nen als herinnering aan de moeilijke jaren die Duitschland doorleefd heeft. Men vindt er op afgebeeld het beeld van twee uitgehongerde mensc.hen en daaronder een schedel. Het opschrift vermeldt den Imo gen prijs der levensmiddelen op 1 Febr. 1923, toen een pond meel 1000 mark en een pond vleesch 4000 mark kostte. Uit New-York wordt bericht, dat aldaar 60 millioen D u i t s c li e gou den m a r k e n zijin aangekomen. Naar van bevoegde zijde te Berlijn medege deeld wordt, betreft het hier de inlos sing van een Dlultschen schatkistwissel aan België, die in dollars betaalbaar is. Op 15 Juli zal de laatste termijn der 250 millioen gouden marken wórden ingelost. Het aantal buitenlanders on der de studeerenden in Duitsch land bedraagt voor de vrouwelijke stu denten 13 pet. en voor de mannelijke 9 pet. Staking van landarbeiders. Donderdag is op Flakkee en de dorpen Oude Tonge, Ooltgensplaat, Achthuizen en Langstraat een staking onder de land arbeiders uitgebroken. Er bestaat volle- ledige samenwerking tusschen den mo dernen, den Roomsch-Katholieken en den Christelijken bond. De staking is uitgebroken, omdat do arbeiders de loonen en arbeidsvoorwaar den van het vorige jaar gehandhaafd willen zien. De patroons stellen een loonsvermindering van 20 pet. m'et een uur Werktijdverlenging pier dag voor. Al leen te Ooltgensplaat omvat de staking ongeveer 200 personen. Weder o m achteruitgang. De verwachting dat de grootste achter uitgang in de Vakbeweging nu wel voor bij zou zijn, is in het eerste kw'axtaal van 1923 Wel deerlijk teleurgesteld. Ook wat de Christelijke Vakbeweging aangaat. „Be Gids" van deze maand meldt, dat het C. N. V. in het eerste kwartaal 3561 leden verloor. 'Het ledental daalde van 62.521 op' 58.960. Een achteruitgang al- zop van 5.7 pet. Drie organisaties, de Belastingambtena ren, Grafische arbeiders en Mijnwerkers gingen met 99 leden vooruit. Die overige 17 organisaties verloren samen 3672 le den. Het meest ging achteruit de Landar- beidersbond, die 1137 leden verloor. Doze organisatie, die bijna 10.000 leden heeft geteld, heeft er thans nog slechts ruim 5500. De Fabrieks- en Transportarbeiders verloren 735 leden en de Bouwarbeiders 661. Dat zijn belangrijke verliezen. Welk een enorme schade dit berokkent zal men misschien te laat beseffen. Weesinrichting Nee rlioscli. Vandaag, 1 Juni, bestaat de Weesin richting Neerbosch zestig jaar. D'e stichter dezer instelling, de heer Jo hannes van "t Lindenhout, voelde zich zeer aangetrokken tot de opvoeding van verlaten Weezen, welker verzorging inder tijd veel te w'enschen overliet, vooral in ons land. Zoo kwam hij er toe olmi op dan eersten Juni 1863 het eerste wees kind in huis te nem'en. Bijl dat eene kind bleef het echter niet, zoodat al gauw uit gezien moest worden naar een grooter huis. Ondertusschen maalde Van 't Lin denhout kennis met het werk van Fran- che te Halle en dat van George Maller te Bristol. Hij meende, dat hij' de per soon was, die, ter navolging van boven genoemde personen, hier in Nederland een huis moest openen, wiaar Weezen een onderkomen konden verkrijgen. Met deze gevoelens betrok hij' een huis in de Brouwerstraat te Nijmegen. Daar het aantal kinderen steeds wies, bleek deze woning ook al gauw te klein, zooi dat men naar een andere huisvesting uitzag. Toen boden de Gebrs. Jan Dierk's en en Hendr. Jansen „Vader Van 't Linden- bout" een stuk land aan, waarop de he den ten dage alom bekende „W'eesini richting te Neerbosch" is gebouwd. Het eerste gebouw' werd geopend op den 9den-^Mei 1867. Weldra verrees ean tweede en het derde werd reeds in 1869 geopend. Het aantal kinderen bedroeg toen een kleine 300. Daarna werden verschillende werkplaatsen' en een kerk gebouwd. In Maart 1894 werd een Zie kenhuis en in 1906, ter voorbereiding van het L. O., een bewaarschool geopend. In 1909 voegde men er nog een Vak- teekenscbool aan toe. In de „.Staatscourant" van 27 Januari 1870 Werd gepubliceerd, dat de Inrichting rechtspersoonlijkheid verkreeg onder den naam van: Vereeniging tot opneming en opvoeding van verwaarloosde weezen, ge vestigd te Nijmegen." Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f 3.— Losse nummers f 0.05 Prijs der Advertentien: 1—4 regels f 1.20, elke regel meer 30 cL Bij abonnement belangrijke korting. DE EINDELOOZE TAAK VAN VROUWEN. Gemiddeld werkt een huisvrouw lan ger dan ieder ander. Do rust, die zij kan nemen, is slechts een 'onderbreking van haar nooit eindigende taak'. Dit is te betreuren. Alle lichaamsorganen voe len de inspanning, vooral de nieren. Dan ver to enen zich urinestoor nissen, zenuw achtigheid, prikkelbaarheid, hoofdpijn, duizeligheid, pijn in den rug of in de lendenen en zijden, loomheid, moedeloos heid, bloedarmoede. De vrouwen moeten er werkelijk op uit zijn om dit te veranderen. Meer tijd moet worden gevonden voor rust en voor ontspanning buitenshuis. Voorkom zoo doende de ontwikkeling van fheumatiek, waterzucht, steenvorming, graveel, of nier en blaasontsteking. Laat Foster's Rugpijn Nieren Pillen u nu helpen. Wacht niet, tot do vermoeide nieren uitgeput zijn. Neem een verstandi ge .leefwijze aan en vertrouw het hor stellende werk aan Foster's Pillen toe. Verkrijgbaar in apotheken en drogist zaken a f 1,75 per doos. 26 Nadat de stichter, Joh. van 't Linden'" hout, tevens directeur der instelling, in 1903 als zoodanig aftrad, Werd in zijn plaats benoemd Ds. J. Schrijver, welke in de twintig jaar, die hij thans' als zoodanig werkzaam is, zich gekenmerkt heeft door zijn organisatorstalent. De feestelijkheden aan dit jubileum verbonden, zullen plaats vinden op Woensdag 6 Juni a.s. Eerste Kamer. De Eelrste Kamer boomde gisteren lang niet ongezellig voort över de wijziging detr1 huurwetten. Dhr v. d. Hoe ven (C.-H.) was zeer1 ingenomen met het ontwerp, dat ook de kantonrechters in de groote steden van veel werk' verlossen zal, maar vond alleen het amendement- Oud de eeni'ge vlek, die er op rustte. Die dichterlijke geest werd zelfs over dezen spreker vaardig, want, zoo zeide hij zeide hij:: „Het amendement-Oud, is een fout; en door het advies Van den Bergh, wordt de zaak heel erg". De heer Mondeis (S.D.) antwoordde hier op zeer gevat: „Van der Hoeven, Gij kunt op uw dichtkunst niet snoeven". Dhr Hazevoet (Ri.K.) wees op den nog steeds bestaand-en woningnood, die al lerminst verzwakking der Huui-wetten rechtvaardigt. Hij is een bewonderaar van de woningpolitiek van den Minister, maar dezen maatregel begrijpt hij niet. Dia wetswijziging -zal prijsstijging van nieuwbouw en dus huuTverhoog'ing met zich medebrengen. Minister Aalberse Verdedigde zijn ont werp krachtig. Deze wetten sdijn nooit anders geweest dan crisiswetten en daar om moeten ze geleidelijk worden af geschaft. Hij gaf vele cijfers en gege vens, maar dhr Mendels was hiermede niet voldaan. Deze bleef er bij, dat de minister de Kamer niet voldoende heeft ingelicht. Het ontwerp werd echter aan- igenomen met 23 tegen 6 stemmen. (Te gen de heenten: Mendels, Douwes,. Haaze- voet, Smeenge en WiesteTdijk en mevr. Pothuis). Nadat d« Indische leening was goed gekeurd, ging deze Kamer tot nadere bijieenroeping uiteen. Tweede Kamer. Nadat gisteren nog enkele sprekers het woord hadden gevoerd, heeft Minister Buys in een kloeke en duidelijke rede zijn beleid ten aanzien van den landbouw verdedigd. Allereerst de bezuiniging. Ter wille van den heer A. Co-lijh zette hij' noig eens met cijfers uiteen ten minste voor zoover djt mogelijk was voor hoeveel geld 'er door de opheffing van het departement van Landbouw is be spaard, zonder dat de landbouwbelangen werden geschaad. Verder de teruggenomen post voor ont ginning op woeste gronden. De Minister bleek ook geheel van de gTóote beteeke- nis van dit ontginningswerk doordrongen en "beloofde dezen post zoo gauw het maar ©enigszins mogelijk zou z'ijn, op de begroeting te zullen herstellen. Hij zal zoeken, hoe hij voor dezle én andere groote landbouwbelangen gelden zal kun nen vrij maken. Vervolgens de landarbeiderswet. Niet tegenstaande het pessimisme en wantrou wen der socialisten, verklaarde de minis ter, dat deze wet niet onbevredigend Werkt. Voor een kamer van Landbouw een .Pruisisch instituut voelde de minister niets. Wij hebben hier onze land bouworganisaties, die goed werk doen. Ten aanzien van de emigratie nam de

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1923 | | pagina 1