I II Staten-Oeneraal. Dit de Preïineie. mnieuws. I b. de verlofgangers van genoemde land- wceflichtingen, die niet hebben behoord tot één der militielichtingen 1910, 1911 en 1912; c. de verlofgangers van genoemde land weerlichtingen, die op grond van het Landweerbcsluitr II het onderzoek, voor- geschre^n,, in art. 29 der Landwcei'wet, niet beltbefclen bij to wonen. VoortsSpheéft de minister met afwijking 3 van de bijlage van zijn brief ,v*in 26 April bepaald, dat de volgende dienstplichtigen niet- verplicht zijn, dit jaar voor herhalingsoefeningen op to ko men: zij, ~die behooTen tot de lichting 1917 of tot een vroegere lichting, voor zoo ver zij de eerste oefening hebben aan gevangen na het tijdvak van inlijving van do laatste ploeg der lichting 1917 van hun koTps, doch vóór het tijdvak van inlijving van do eerste ploeg der lichting 1918 van hun korps en deze oefening tevens hebben volbracht vóór den datum, waarop de tot de eerste ploeg van de lichting 1918 behoorende dienst plichtigen van het korps de eerste oefe ning hebben beëindigd. Eerste Kamer. De Eerste Kamer kwam gisterenavond in korte openbare vergadering bijeen. De voorzitter, baron van Voorst tot Voorst, die weer van zijn ziekte hersteld is, sprak een hartelijk woord van dank aan de ve len, die tijdens zijn ongesteldheid van hun belangstelling blijk gaven. Dhr. v. d. Does de Willebois wenschte den voorzit ter geluk met diens herstel. Vanmiddag komt de Kamer weer in openbare vergadering bijeen. Tweede Kamer. Do Tweede Kamer besteedde gisteren den dag aan de herziening der pensioen wet. Een regen van amendementen daalde neer, maar minister De Geer moest er verschillende als onaannemelijk afwijzen. Slechts enkele konden genade vinden in do oogen van den Minister van Financiën Hieronder was o.m. hot amendement van den heer Smeenk, die ook aan tijdelijke ambtenaren, w'ier wachtgeld heeft opge houden, ontbreekt of onvolledig is, een pensioen wenschte toe te kennen zooals dat voer vaste ambtenaren bestaat. Het amendement werd alleen nog wat ver duidelijkt, opdat het geen algemeen ka rakter zou dragen. Succes hadden ook do heeTen Bon- gaerts en Deckers met hun amendement om voor de pensioengerechtigde weduwen en weezen van oud-officieren van Land en Zeemacht een uitzondering te maken Op het voorschrift, dat ter voorkoming van cumulatie van pensioenen geen twee de pensioen mag worden verleend. Juffrouw Westerman wilde ook pen sioen verleenen aan den invaliden we duwnaar van 'n gehuwde vrouwelijke amb tenaar. Inderdaad is hiervoor iets tc* zeg gen, daar de vrouwelijke ambtenaar tocb ook haar ponsioenstortingen heeft be taald. Minister De Geer erkende den sympathieken kant van dit voorstel, maar moest het thans afwijzen, omdat het bui ten het kader van zijn wetsontwerp viel. Aan het slot beleefde de Kamer nog een raar geval. Er was ingediend een voorstel van mevrouw Bakker-Nort om ae ongehuwde zuster 'van een amotenaar of ambtenares, wiens of wier huishouding zij gedurende de laatste 10 jaar heeft waargenomen, de voor het pensioen der weduwe geldende regelen van toepassing te verklaren, mits die ambtenaar(es) zon der weduwe o-f weezen achter te laten zou zijn overleden. Do minister voelde hiervoor wel wat. Doch er was een sub-amendement-Winter mans op ingediend, waardoor het ook toepasselijk zou zijn als er weezen wa ren en daartegen had do minister over wegend bezwaar. Men begreep echter niet algemeen, dat dit sub-amendement onaannemelijk was verklaard. Dit werd eerst voor .allen duidelijk, toen het sub- amendement-Wintcrmans was aangenomen en de minister daarop waarschuwde: Nu is het geheele amendement-Bakker-Nort voor mij onaannemelijk geworden en zal ik dus het ontwerp tot intrekking moeten voordragen als het amendement wordt aangenomen. Groote verwarring en ontsteltenis. Er, het amendement-BakkeT-Nort, dat oor spronkelijk wél aannemelijk was, óók voor den Minister, werd nu maai-verwor pen. Zomeriijd. Wij brengen in herinnering, dat de Zomertijd dit jaar zal aanvangen op 1 Juni. In ver band daarmede zullen de open bare uurwerken te twee uur in den nacht van 31 Mei op 1 Juni a.s. worden gesteld op drie uur. Om minder aangename verras singen te voorkomen, zette men Donderdagavond a.s., vóórdat men zich ter ruste begeeft, de klok één uur vooruit. Wij verwijzen ook naar de nieuwe dienstregelingen, o. a. van de spoorwegen, die wij heden publiceeren. Op den sneltrein welke gisteren avond te kwart over zes uit de richting Arnemuiden het station Middelburg bin nenreed, werden vanaf de hooge brug steenen geworpen. De politie hield aan drie jongens van 8 en 9 jaar, die beken den zich aan dit zeer gevaarlijk spelletje te hebben schuldig gemaakt. Met het oog op hun jeugdigen leeftijd werden zij na een scherpe vermaning naar hunne ouders teruggezonden. Het is zeker gewensclit, dat alle ouders, die dit lezen, hunne kin deren op het gevaar van een handeling als deze wijzen. In de Staatscrt. wordt opgave ge daan van geconsigneerde geldsommen, waarvan het recht op uitkeering in den loop van het jaar 1924 vervalt. Hierbij is een som van f 33,51 geconsigneerd ten behoeve van rechthebbenden op de onbe heerde nalatenschap van P. Brasser, ge woond hebbende te Westkapelle en over leden to Botterdam, en f 6,07i/2, gecon signeerd ten behoeve van I. B. Bouillon, beiden geconsigneerd ten kantore der re gistratie te Middelburg; f206,09i/2 gecon signeerd ten behoeve van C. Schouwe- naar, geconsigneerd ten kantore der re gistratie te Goes. De volgende gelden als saldo-opbrengst van verkochte strandvonderijgoederen f 68,75i/2, geconsigneerd doof burgemees ter-strandvonder te Brouwershaven, en f 11,43, geconsigneerd idem te Zierikzee, beide geconsigneerd ten kantore der re gistratie te Zierikzee, en f 5,92, geconsig neerd idem te Domburg, geconsigneerd ten kantore der registratie te Middelburg. Bij Kon. Besluit is met 1 Juni a.s. eervol ontslag verleend met behoud van recht op pensioen aan luit.-kol. A. v. Lieshout, van het 18e feg. Infanterie, ter zake van lungdurigen dienst, en is eerste luitenant L. A. F. Buys van dat regiment ter zake van tijdelijke ongesteldheid op nonaotivitoit gesteld. En zijn benoemd bij het reserve-personeel der landmacht bij het vrijwillig landstorm korps motordienst tot reserve eerste lui tenant de vrijwilliger bij den landstorm, in positie gelijk gesteld met den rang van eerste luitenant L. J. de Vos; en tot reserve tweede luitenant do gewezen vrij williger 'bij den landstorm in positie ge lijk gesteld met den rang van tweede luitenant A. v. d, Have; en bij het vrij willig landstormkorps vaartnigendienst tot reserve eerste luitenant de vrijwilliger bij den landstorm, in positie gelijk gesteld met den rang van tweede luitenant C. F. Anthcunissen. Middelburg. Dc Marinekapel zal Donder dagavond een concert geven in liet Schut tershof alhier; bij ongunstig weer in de zaal. Het concert te Vlissingen, dat aan vankelijk Donderdagavond op den Boule vard zou worden gegeven, is nader be paald op Vrijdagavond. Het administratief gedeelte van de directie van den Provincialen Stoomboot- dienst op de Westerschelde is naar hier overgebracht en thans gevestigd in de kamer van de provinciale gebouwen, welke gelegen is boven de Abdijpoort aan de zijde van het Koorkerkhof. Vlak bij deze kamer wordt een vertrek inge richt voor den secretaris van de com- imissie van toezicht op de stoomboot- diensten. B. en W. stellen naar aanleiding van het adres in de laatste Raadsverga dering ingekomen van den in 1919 ont slagen stoker der gasfabriek I. J. Deïst, om weder in dienst der gemeente te worden genomen, voor, gezien ook het desbetref fende rapport van den hoofd directeur "der bedrijven, afwijzend op dat verzoek te beschikken, waarbij zij er tevens nog op wijzen, dat er binnen afzienbaren tijd geen gelegenheid zal zijn om bij de gas fabriek meer werklieden in dienst te nemen. Voorgesteld wordt aan den heer P. Pie- ters, leeraar aan de Avondschool voor Nijverheidsonderwijs, op diens verzoek met ingang van 1 September eervol ont slag te verleenen. Waar de Centrale Ouderraad geen of ficieel erkend lichaam is, meenen B. en W., dat het adres van dien Raad, waarin verzocht wordt weder reserve-leerkrach ten bij het L. O. aan 'te stellen, buiten! beschikking moet blijven. Maar tevens meenen zij, dat het niet wenschelijk is, reserve-leerkrachten aan te stellen, zoo lang het openbaar L. O. nog in een toe stand van reorganisatie verkeert. Overeenkomstig de wettelijke bepalingen stellen B. en W. voor, aan het bestuur der Chr. Burgerschool, Lange Singelstraat, over 1921 alsnog uit den post onvoorzien 1922 uit te keeren f 1552,50, zijnde de jaarwedde, genoten door mej. J. L. A. Tjebbes, die boven het wettelijk aantal leerkrachten aan de school was verbon den, terwijl dit op school G van het open baar onderwijs ook het geval was. Waar de verordeningen tot heffing en op de invordering van loonen voor het keuren van vee bij kon. besluit slechts goedgekeurd zijn tot 1 Juli 1923, waar schijnlijk om te bewerken, dat nadat de vee- en vleeschkeuringsdienst eenigen tijd in werking zou zijn geweest, opnieuw zou worden beoordeeld en overwogen of de keurloonen kunnen worden gehandhaafd op .de geldende bedragen dan wel of zij verhooging of vermindering dienen te on- dergaan, deelen B. en W. mede, dat het hoofd van dienst meent, dat de tot he den bereikte financieele resultaten nog I geen voldoende aanwijzing geven over de wenschelijkheid van eventueele yerliooging of vermindering. Alleen ten opzichte van het keurloon voor een nuchter kalf, een schaap, een bok of een geit, meent heii hoofd van dienst verlaging van f0.75 op f 0.50 te kunnen voorstellen. Bovendien wordt voorgesteld voor vleeschwaren, waar zij volgens de Wet door den dienst moeten worden gekeurd, 1 cent keurloon per K.G. te bepalen. In verband met bet buiten gebruik stel len vatn 6 klassen en een gymnastieklokaal voor school K, stellen B. en W. voor, de helooning van de schoonmaakster dier school terug tc brengen van f 625 op f 400. Voorgesteld wordt de rekening goed te keuren van den Armenraad, aanwijzend een ontvangst van £2192,881/» en een uit gaaf van f2011,27, alzoo een goed slot van fl81,61i/2. Overeenkomstig diens verzoek stellen B. en W. voor, met ingang van 1 Septem ber a.s. eervol ontslag te verleenen aan den lieer A. Langejan als hoofd van het vervolgonderwijs en leeraar aan de Avond school voor Nijverheidsonderwijs. Nog stellen B. en W. voor, van den heer W. llioolen te aanvaarden den door hem aan de gemeente aangeboden grond, zijnde l2i/o vierk. M., die vrijgekomen is door het afbreken van twee huizen in de Lombardstraat en het vervangen door een tuinmuur, waardoor ter plaatse een welkome straatverbreeding is 'tot stand gekomen. "B. en W. stellen voor, bijzon deren dank te betuigen aan den schenker voor zijn bereidwilligheid te dezen. Vlissingen. In de gisterenavond gehou den vergadering van de Vereeniging Open bare Leeszaal en Bibliotheek alhier, werd het jaarverslag over 1922 uitgebracht, waaraan wij ontloenen, dat het tiende jaar van het bestaan der instelling zich niet door groote veranderingen heeft ge kenmerkt. liet ledental gaat slechts lang zaam vooruit, maar door kraclitigcn steun van liet gemeentebestuur werd weer de volle rijkssubsidie genoten. De leeszaal, die in 1921 op haar tegenwoordige plaats kwam, zal binnenkort weer moeten ver huizen en de hoop wordt uitgesproken, dat het bestuur er in zal slagen een ge schikte localiteit te vinden. De goede gang van zaken wordt door een en ander wel wat belemmerd. De bibliotheek kon ten deele worden uitgebreid en steeg het aan tal banden tot 2600. Het plan tot oprich ting van een kinderleeszaal kon nog steeds niet worden uitgevoerd, maar is daarom nog niet van de baan. Het aantal leden bedroeg op 1 Januari 1922 381 mannen en 118 vrouwen, samen 499, on op 31 Dec. 379 mannen en 148 vrouwen, samen 527. Over het bezoek aan de leeszaal kan het bestuur maar matig tevreden zijn. In 1921 kwamen er 822 vrouwen en 7620 mannen, samen 8442; in 1922 bedroeg het aantal 6879, te weten 1325 vrouwen en 5564 mannen. In 1921 werden 6641 boeken uitgeleend, in 1922 9911. De vermeerdering van het aantal vrou wen dat do leeszaal bezoekt, komt voor namelijk door de studiezaal, waar vele meisjes geregeld komen om te studccren. In 1920 werden 7 leeskaartcn uitgege ven, in 1921 was dit 5 en in 1922 ook 5. Nog werden uitgegeven bewijzen van toe gang van 1618 jarigen, te weten in 1920, 1921 en 1922 resp. 10, 8 en 5. Kapelle. Van uifr Kapelle-Biezelinge schrijft men ons: De pluk van kruisbessen heeft alhier een aanvang genomen. De vruchten, al hoewel nog klein, vallen in beschot niet tegen. Over het algemeen zijn deze goed te noemen. De prijzen zijn hooger dan verleden jaar en varieeren van f0,25 tot f0,28 per K.G. De zwarte bessen echter zijn beneden het middelmatige, de eerste hitte heeft veel bloesem doen vallen. De aardbeien beloven veel. De kersen zijn goed, vooral de vroegste soorten. lerseke. De kreeftenhandelaar H. van der Have heeft, met het oog op den be perkten voorraad inlandsche kreeften, en don mot ingang van 1 Juni gesloten visch- tijd, een partij van pl. m. 200 K.G. Noor- weegsclie Kreeften geïmporteerd. De zen ding is, dank zij het niet warme weer, gunstig gearriveerd. De kreeften zijn iets donkerder dan de Zeeuwsche en zelfs voor kenners haast niet te onderscheiden. Slaagt de proef verder goed, dan zullen meerderen dit voorbeeld wel volgen. Borssele. In de Maandag gehouden ver gadering van den Koningspolder werd de rekening over 1923-'24(?) in ontvangsten f 1558,35, uitgaven f 1216,05. goed slot f 342,30, goedgekeurd, liet dijkgeschot over 1923-'24 vastgesteld op f 8 per H.A. voor de schotbarc en f 6,50 voor de vrone gronden, en de begrooting over 1923-'24 vastgesteld op f1130,31V2. Nog werd be sloten om den groenen weg in den Ko ningspolder te verharden met grint of ma cadam. Maandag werd vergadering gehouden yan den van Citterspolder. De ontvangsten bedroegen f 1250,031/2, de uitg. f 917,14, goed slot f332,89i/2. Het dijkgeschot over 1923-'24 werd vastgesteld per H.A. op f 7,50. De begrooting 1923-'24 werd vast gesteld op f 1358,101/2- Wissekerke. Maandag 28 Mei herdacht dr Fret alhier den dag waarop hij 25 jaar geleden promoveerde. Uit de ingezetenen had zich een comité gevormd om den dokter bij die gelegenheid te complimen teeren en een geschenk aan te bieden4 Dit had plaats in het gymnastieklokaal der Openb. School alhier. Door den bur gemeester en den heer van Nieuwenhuij- zen met diens auto afgehaald, kwamen dr en mevr. met hun twee dochters het met bloemen en planten versierde lokaal binnen. Ondanks den regen waren velen van de ingezetenen opgekomen om den jubilaris te komen feliciteeren, en van de plechtigheid getuige te zijn. Ds van de Linde voerde het woord en wees op de moeilijkheid om een dokter in tegenwoor digheid van het publiek een drukke prac- tijk toe te wenschen, omdat die wensch niet in vervulling kan gaan dan ten koste van het publiek. Hij zocht daarom den! middenweg door den dokter kracht en gezondheid toe te wenschen voor de ver vulling van zijn moeilijk en verantwoor delijk werk. Aan het slot werden de ge schenken aangeboden, bestaande in een ets, voorstellende de hoofdingangen van de cathedraal te Reims, en een schemer lamp, waarbij de spreker gelegenheid vond te wijzen op de rust waarvan beide het symbool waren: de cathedraal mét haar bogen die naar Boven wijzen, waarvan alleen onze hulp komen kan, en de sche merlamp, die de gezellige huiselijkheid typeert. Dr Fret sprak zijn dank uit voor de onverwachte belangstelling. Later bracht „Apoïlo" den jubilaris een s erenade. (Eerst Woensdagmorgen ontvangen. Red.) Zoulelande. Dinsdagavond bracht liet fanfarekorps „Luctor et Emergo" alhier, onder begunsliging van mooi weer, oen serenade bij twee der gekozen Raadsleden. Na eerst een kleine wandeling gemaakt te hebben door de gemeente, werden eerst een paar stukjes ten beste gegeven bij den herkozen wethouder dhr. Js. KoppojanEz., om vervolgens bij het nieuw-gekozen lid dhr. J. Stroo Pz. haar klanken te laten hooren. Na afloop daarvan werd wederom een wandeling door de gemeente ge maakt. Een en ander bracht veel men- schen op de been. Zuiddorpe. De uitslag van de Raadsver kiezing is als volgt: Lijst 1. A. C. van Waes 148 (gekozen), A. F. M. Termote 5 (gekozen), A. Th. ü'Hert 12 (gekozen), P. L. van Damme 21 (gekozen), M. A. B. Puijlaert 20, A. C. de Munck 11, A. P. Verbiest 13, C. A. de Munck 6,'P. de Witte 0. Lijst 2. E. Dhaene 121 (gekozen), A. A. Veldeman 14 (gekozen), Fl. Belaert 4 (ge- i kozen). urm vowïioiw Ned. Horv. Kerk. Beroepen te Poederooijen A. Prins te Gies- sendam. Aangenomen naar Nijega-Elahuizen door II. Mondt, cand. te Den Haag. Bedankt voor Tuil door J. L. do Mol M011- courl te Heilouw. Chr. Ger. Kerk. Beroepen te Sliedrecht A. Bakker tc Den Haag. Geref. Gemeenten. Beroepen te Botterdam J. Overduin te Gouda. Onze berichtgever te Borssele meldt ons, dat ds J. Vreugdenhil nog geen beslissing genomen heeft in zake zijn roepingen naar Ridderkerk en Kampen. j Tot tijdelijk hoofd der Chr. school te Tholen is benoemd dhr B. i Korfker, rustend hoofd eener school te Zaandam, ter vervanging v!an dhr W. v. d. Berg, wien twee jmjaanden ziekteverlof is verleend. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie Naar Neerbosch toe! Necrbosch-collectantjes de zaken gaan goed. -Zoo juist komt bij mij! mijnheer M. Zoete- vvei, Nieuvvstraat, Hansweert, die bereid is alhj collcctantjes uit Zeeland te begeleiden. Hij heeft een jaar dicht bij Neerbosch ge woond en is van plan een prachtprogram ma voor jelui te maken. Heb jelui zin om mee te gaan? Dan nu dadelijk even naar den meester toe en gevraagd of je Woens dag 13 en misschien Donderdag 14 Juni vrij kunt krijgen en dan, liefst vanavond nog, een briefkaartje naar den heer Zoetewei. Wil en kan je vader zelf de reis bekostigen, schrijf er dat dan by. Anders reis je gra tis. 't Kan zijn, dat. je van Woensdag op Donderdag moet blijven slapen in Nijmegen. Fijn hé? slapen in een hotelI Ik weet niet of Neerbosch dat ook vergoedt, anders kost dat hoogstens een paar gulden; en daar^ 'voor laat mijnheer Zoetewei jelui dan den volgenden dag de mooiste plekjes van heel Nederland zien. Enfin, jelui schrijft maar aan mijnheer Zoetewei, Nieuwstraat, Hans- weert. Nog één dingEr moeten minstens 10 deelnemers uit heel Zeeland zyn, anders gaat de reis niet door, maar dat. hoor je dan nog wel. Goede reis dus D. VAN MAANEN. Pastorie Waarde, 30 Mei 1923. De Bijbel en het Kapitalisme. Mijnheer de Redacteur, Aangezien men mij vraagt in „Onze Strijd" of ik het dan mogelijk acht, dat „De Bijbel en het Kapitalisme" op goe den voet met elkander kunnen leven, vraag, ik u nog eenmaal plaats. Allereerst zij het mij echter vergund, den schrijver er aan te herinneren, dat zijn opmerking, dat ik waarschijnlijk een hypocriet ben, en wat hij in dit verband meer aanhaalde, niet fair is. Ik mocht toch er op gerekend hebben, niet zóó aangesproken te worden door iemand, die nog een antwoord aan mij vraagt. Verder strijd ik niet aan de zijde van het kapita lisme. Ook ben ik. geen werkgever, maar werknemer. Mijn eigenbelang drijft mij geenszins om te schrijven wat ik schreef. Het kapitaal is mij vreemd, iets wat men zelfs op het belastingkantoor gelooft; en dan is het heusch zoo! Ook schreef ik niet als lid van een; A.-R. of C.-H. kiesvereeniging. Van geen van beide partijen ben ik lid. Slap, vindt u niet? Ik schreef ook niet, om stem metjes te winnen voor zwart, zooals u voor rood. Ik reageerde alleen op het geen u ten beste gaf. Om die reden ook zend ik „de Zeeuw" mijn vraag tot opne ming pas in na de verkiezingen van den Gemeenteraad; of zoekt, u zelfs 'daar nog iets listigs achter? Ik heb werkelijk ge tracht, als Christen 11 te antwoorden. Ben ik misschien te scherp geweest., liier of daar, het zou mij leed doen. Of hetgeen ik schreef een mislukking was, veront rust mij niet. Ik laat heel gaarne het oordeel aan anderen over. Toch antwoordt u nog op een paar aanloopjes van het geen ik zeide over den Klassenstrijd en het Christendom. Waarom dan ook niet weerlegd, wat voor mij hoofdzaak was, nl. de klassenstrijd? Omtrent die soc. dominees schrijft u, dat ik zoo overtuigd was van liet alleen zaligmakende van mijn geloof. Dat heb ik niet gezegd, want dat is ook niet zoo. Ik veracht dien term, veel gebruikt als hij is, misschien even hard als u. Ik ge loof gaarne vnn een ander, dat hij „De Waarheid" van een andere zijde tegemoet treedt dan ik; maar gedachtig aan Chris tus' woord: Niemand komt tot den Vader dan door mij; en: „Ik ben de weg, „De Waarheid" en het leven", en wetende, dat ik ook zelf buiten Hem, niets kan doen, móet ik stelling nemen tegen degenen die zeggen, dat het desnoods, of bij voor keur, ook wol buiten Hem kan omgaan. U wijst op het program der S. I). A. P. Vergeef mij, noch van uw, noch van me nige (alle?) andere partij, zegt het pro gram mij iets omtrent hetgeen die partij in haar „sfeer" is, en wil, en doet. Het komt aan op uitingen, en niet op lok stemmen. Bovendien, liet aanvaarden van den Klassenstrijd is voor mij immers al een bewijs, dat men buiten het Evangelie omgaat. Zoekt zoo ook b.v. het religieuze socialisme den Christus, of gaat het langs Hem heen? Doch verder (en ik erken, dit is niet. vriendelijk voor velen): de partij is groot, en voorzichtigheid zij haar pro fetes. Heusch, als wij al die partijpro gramma's moesten nemen voor goede munt, dan waren wij lid van alle partijen samen, want ze beloven alle, al even veel mee te zullen werken tot den groei van dit cn den bloei van dat. Wat zou dat een contributie kosten! Maar, in ernst, gelooft u zelf ook niet, dat dc geest, die in een partij domineert, zich per slot van rekening aan geen pro gram l*ut binden, 'maar grijpt op zijn wijze, boven of heneden langs het pro gram heen, wat liet naar zich toe kan halen Misschien bent u daar zelf on bewust een sprekend voorbeeld van, maar daar gaat hel. hier niet verder om. U vroeg, of ik werkelijk de verdediging op mij durfde nemen van een stelsel (liet kap. toch zeker?), dal in strijd is met alle tien de geboden? en of ik als Chris ten Schreef. Op de laatste vraag antwoord ik u: dat weet ik nog niet geheel, maar ik hoop het zeer. De naam Christen is mij de hoogste eerenaam, want liij getuigt van het volgen van de lichtende gestalte van den Man van Smarten. Maar dat houdt zooveel in, dat ik mij dien naam niet durf toeëigenen; dat neemt echter niet weg, dat ik geschreven heb naar het geen Hij wil, daar ben ik van overtuigd, anders had ik niet geschreven. Op uw vraag omtrent eenig „stelsel", dat ik vol gens u verdedig, moet ik u opmerken, dat ik geen stelsel verdedigd heb. Ik hel) van een stelsel het niet-Christelijke willen aanloonen, .meer niet. Ik zweeg „in alle talen" zegt u, over de verhouding tusschen Christendom en Ka pitalisme. U zult. mij toestemmen, geachte schrijver, waar kopstukken uit allerlei partijen aan deze kluif hebben gebeten, er elkaar om in de haren gezeten hebben, dat daar voor mindere godheden deze uitdrukkingen al wat groot worden. Want al blaast een kikker ook nog zoo hard, een olifant wordt hij nooit. Wanneer ik er toch iets van zeggen zal, is dat dan ook met eenige aarzeling. Ten eerste begin ik met u te gelooven, dat er kap. zijn, die uit eigenbelang tegen u over staan .(uw partij zal in omgekeerde reden ook parasieten t.ellen). Zij zuigen liet beste levenssap niet weg alleen, maar verlagen een partij. Met dit verschil ech ter, dat voor een Christen dergelijk op treden veel ernstiger is, want wie zulks doet, kennende Zijn Heer, bevlekt, zich veel meer dan iemandv die dien Heer nog niet heeft aanvaard. Verder geloof ik, dat een groot persoonlijk bezit ecu geweldig gevaar met zich meebrengt: „de verleidingen des rijkdoms", noemt Chris tus ze. Maar toch, dit zij toegegeven, doch waar in den Bijbel wordt dan er gens het ongelijk verdeeld zijn van geld, enz. bestreden, als stelsel (wel in zijn excessen natuurlijk). Nu komt, het socia lisme en wil het kap. doen verdwijnen, echter niet, om een oorzaak tot zon digen weg te nemen. De Bijbel zegt, dat Petrus, zelfs in den tijd van het meest- ideale gemeenschapsleven der discipelen, waarbij dus het kap. zou weg zijn, tot! Ananias zegt, dat liij zijn akker niet ge dwongen was geweest te verkoopen. Het moest een vrijwillige offerande blijven. Uw partij zou dit middel nooit kunnen accepteeren. Daar adviseert men, over te gaan tot den strijd, eigenlijk toch niets anders dan een physieken strijd. Wanneer Christus zegt tot den Rijken Jongeling: geef uw geld aan de armen* dan weigert deze. Christus laat hem gaan. Het socialisme wil Ananias binden, en de andere helft eischen, desnoods met slagen. Het socialisme wil den Rijken Jongeling niet vrij laten heengaan, maar hem binden en beuken, tot de „blanke schijven" alle weg zijn. Wat de verhouding tusschen Kap. en Chr. is, meen ik kort zoo te kunnen zeggen I. Gedwongen gelijkheid is niet vol gens het Evangelie. II. Voor zeer velen zal de Mammon werkelijk een ontzettende verleiding zijn, waaraan ze hun ziel verpanden. III. Alleen degenen, die als goede rent meesters het hun toebetrouwde kap. 5 aanwenden o< die schade c alleen, indien uit. dwang do IV. God w revolutionair; maar inderda; waarop Paulu: liet briefje aar In de gemee derfelijke invlo deel van het k streden mogcr zelf heeft vo< strijd, zeer zek delijkc Woord doogcnloozen, strijd, dien gij aan ruimte, c dingen hier tc ik in 't kort u schuldig was, raad u aan da enkele keeren Wartneer gij d; bitter-hatende zal uw pen, die en liaat t,ot liet neerschrijven, diepste verlang ziel, dat toch o naar iets ande staatkunde dc worden, dat is mij van 't begii te roeren, maar weg principieel komst verderf e geen Christen door den Godde die 11 vervloekei u haten, en bi geweld aandoen M. de li.! Ik geschonken ruit Den schrijver enne, de groeten Het geheim lil verband me den Koekoek loze „Dierenbescherming Tot dusver was liet wijfje van de grond legde, met liet uitgekozen ne droog. Chance nu toedracht van zak scho natuuronderzc ding van Chance diens koekoek-onde van zijn waarnemir ceerd. Uit hetgeen do observator in in welk nest de en ook ongeveer de publicatie mer „De eeriigo wijze oogenblik van het I koekoekwijfjo te fc gien het nest, dat gezicht is onttrokk dus bij het nest va ïncn moest aannen met een bezoek zou de gras verwijderd, de camera te hebbe buurt wachtte ik. E ik drie luide fluitto der waarnemers, da was. Een oogenblik vogel. De wjjfjes-ki eenige voeten het verbaasd. Zij had h dikwyls geïnspecteer bevonden. Maar opnieuw, haar twyfc weg. Op een afstand zij in de richting niets verdachts meei 5n het geopende nesl te verliezen, want snavel het ei van c dichtst bij haar lag, het gesloten ei nog legde zelf een ei en geheele gebeuren van komst af tot het n duurde precies tien te koekoek is nu ontde een geheim gebleven camera het gestolen zien". li Ongolukke loetje te Den Haag «en pat kakend wa gekregen en is in aan dc bekomen vet Te Katwijk aai morgen een ernstig 6-jarig zoontje van viel in liet duin van tn do leidsels vorw een trap van het pa bloedende wond aan net ziekenhuis te toestand is ernstig, vijver te Brunssum van een vrouw, Heerlen. Zij' werd vermist en leed a - Onder Breda bah motor tegen een au berijders werden teg Berd en ernstig gov ®-an stukken. Ti non Schiedamschen njk van don 50-ja.ri H. uit Zierikzee; de bik bjj ongeluk te Amsterdam gerat

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1923 | | pagina 2