BATÖ Ri ii7e Jaargang DIS 7 x 4, e Boonen, *o 200 Woensdag 30 Mei 1SI23 Buitenland. GERED DOOR ZIJN KIND. Binnenland. af braak» envarkens, een gebruikte tachel, Imidsknecht iagersbediende ^komende Meid ter-Schelde. FEUILLETON. IWIELEN isse» 17 rul' 2831; Kropsla 1,5 iers 624 erie 5,5; 48; Sja- ng 1434; andje. Mei 1923. 44beiden 10 «tuks. 5,5Aard- allos per 10,5Rha- -5Raap- Pioenen 63 lie 37Zu- Snijsla 20 RICHT. morgen van Kon. Ned. oogste baro- .aagste baro- n 30 dezer: t Noordelijke sr weer toe weinig of Jeeltölijk arkenshok ,1). bouwd en zeer aatsing. KKER, Café en. OP: Domburg. OP: Tol, Zoutelande. OP: fONE, Smederij, jpskerke. een |SE, Oostkapelle. |4 Juni e. k., bij ÏRMAN, Slagerij tt 9, Goes. MALJAARS, belle. s. istbode NIEUWEN- Kruiningen bost Hansweert). 9- 11.12, nam. 2.— 12.35 nam. 3.35 2.— 5.37 3.35 6.07 kam. 2.30 l— 4.15 i.m. 2.30 5.37 |te Borsselen aan 20 minuten na bij het steiger- Vlake. gen-Roosendaal opZon-enfeestd vm.6.nm. 4 25 7.30 6 9-16 5.38 9.35 5.55 rs, die te Hoede- ch niet later dan n en Hansweert, ce. benRoosendaal en de Zeeuwsch- lp Zondagen 11.20 nm. 4.37 .30 11.50 nm. 5.15 16 nm. 12 52 5.38 .35 nm. 1.10 5.55 Drukkers-Exploitanten OOSTERBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraat 68—70, Goes Tel,: Redactie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 DeZeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG Oorzaken. De Ned. somt de oorzaken op, dat de Chr. Hist. Unie bij sommige raads verkiezingen de nederlaag leed. Onder deze is d.a, „onvoldoende zorgvuldig heid bij het kiezen onzer Candida,ten Aangezien de mogelijkheid niet schijnt uitgesloten, dat deze fout ook in on ze kringen minder goed hééft 'gewerkt, nemen wij hel volgende uit het (h'ooifd- blad der' C.-H. Unie over: „Waren dat nu de geschiktsten, aan gewezen om in de gemeente het meest vertrouwen te wekken? Of was het can- didaatschap misschien een belooning voor bet trouw bezoek van de vergaderingen der k i e S v e r- t-oniging? Enkele lijsten maakten op ons ook den indruk van eenzijdigheid. De candidatenlijst moet toch verschil lende gedachten en belangen vertegen woordigen. De aftredende leden hebben zich met ernst af te vragen of hun' t ij d wellicht gekomen ware; andererzijds wake men tegen al te snellen opgang van nieuwe- 1 ling en. Wij ontmoetten op de candi- datenlijsten enkele namen, welker dra gers zes maanden vóór de Kamerverkie zing van 1922 nog onzeker w a- ren tot welke politieke part.ij zich te voegen. Zoodanig candi- daatstellen is niet vrij van lichtvaardig heid. Wij kunnen niet genoeg vermanen, bij elke candidaatstelling, onvoorwaarde lijk aan drie eisclien vqst te houden: t r o u w aan het beginsel, bewezen door •wakkere medewerking gedurende al thans eenige jaren; bekwaamheid, getoond in eenigen arbeid op staat kundig, kerkelijk of maatschappelijk ter rein; geachtheid in de gemeente, gebleken uit betoonde waardecring in broeden kring of uit vertrouwen, op eenig gebied, van medeburgers genoten. Die aan deze eischen niet voldoet, moet niet voor een Raadszetel in aanmerking worden gebracht, al ware hij nog zulk een goed vriend en aan genaam medelid." ..Het Vaderland" (lib.) maak't ook nog 'een opmerking, wa,armlede ook in onze kringen allicht winst kan wor den gedaan: „Wij eindigen met de opmerking, dat ook (Ie gemeenteraadsverkiezingen weer hebben geloerd, dat het voor een partij van het allerhoogste belang is met can- didaten uit te komen, die zelfs bij hen, die van ander beginsel zijn, vertrouwen wekken om hun bekwaamheid en in tegriteit. En in dat opzicht is er nog veel te verbeteren, en zij dus het parool in iedere partij: Onverzoenlijk tegen over de Strebertjes." Met. deze laatstee worden bedoeld zij, die 't graag wezen willen, de Ab- salommetjes, en andere lijders aan te kort van zelfkennis en overvloed van eerzucht. Onlusten en stakingen in Duitschland. Het ziet er voor Duitschland maar droe vig uit. De buitenlandsche vijand oefent nog steeds zijn wreede terreur op den vaderlandschen bodem uit en nu komt daarbij de inwendige verdeeldheid, waar door de kracht tegenover den overweldiger natuurlijk gebroken wordt. Terwijl Zaterdag in totaal 240.000 sta kende mijn- en metaalarbeiders werden In de gevangenis Sing-Sing te New- Yorfc is de volgende treffende geschie denis voorgevallen. Het was vroeg in dien morgen. Een klein meisje van ongeveer twaalf jaren oud, dat er1 vriendelijk maar teeder uit zag, ijlde met een vluggen stap langs den straatweg. „Leidt deze weg naar Sing-Sing?" vroeg zij een voorbijganger. „Ja", antwoordde deze kortweg. Hot kind iging verder. Het werd mid dag ©n nog altijd liep bet voort. „Leidt deze straatweg naar Sing- Sing?" vroag zij aan een heer. „Ja kleine, maar wat moet ,gij daar gaan doen?" '~i Hij had stil gehouden, toen hij het Vermoeid en treurig gezicht van het kind zag. Maar zij antwoordde niet en spoedde zich voort. Het werd avond. Nu kon het kind niet Vernier en ging uitgeput op een steen geteld, werd gister het aantal der sta kende mijnwerkers alleen reeds op 250.000 aangegeven, waarbij dan nog 60.000 me taalarbeiders komen. De staking strekt zich uit over het ge- hcele gebied van Bochum en Gelsenkir- chen, benevens over bet gebied van Dort mund, terwijl ze ook op dat van Essen is overgeslagen. Verder naar het Weeten heeft ze zich uitgebreid tot Dusseldorf en Hamborn. Zoo hadden te Dusseldorf, na afloop van een vergadering, botsingen plaats tusschen stakers en werkloozen eenerzijds en politie anderzijds.- Toen de stakers trachtten de arbeiders uit een machine fabriek te halen, trad de politie gewapen derhand tegen de betoogers op, waarbij een van de betoogers door een schot in het hoofd werd gedood. De politie slaagde erin, de menigte uit elkaar te drijven en rust en orde te herstellen. Te Dresden is de toestand kritiek ge worden. Gisterochtend trokken 10.000 werkloozen naar het bureau van politic en eischten de uitlevering van den hoofd commissaris. Toen zij door do politie werden teruggedreven vielen er schoten uit de menigte, die later barricaden op wierp en den strijd met de politie aan bond, na eon wapenwinkel te hebben ge plunderd. Er zijn 7 dooden on 30 ge wonden. De laatste berichten luiden iets gun stiger. Tot nieuwe rustverstoringen is het nergens gekomen en op vele plaatsen is het werk hervat. Met name uit de distric ten Horde, Dortmund en Essen wordt een verbetering van den toestand gemeld. Ook in een aantal mijnen is het werk hervat. Ook te Bochum valt verbetering te con- stateeren. De politie heeft een aanval ge daan op een van de bureaux der oproer lingen in het centrum der stad eu het doen ontruimen. Tot dusver zijn ca. 200 per sonen gearresteerd. De Vesuvius. Gedurende de laatste maanden is de Vesuvius gestaag in werking, gelijk men weet. De kleine kegel binnen in den groo- ten krater neemt voortdurend in omvang toe en voortdurend stijgen dikke rook kolommen en soms ook lava daaruit om hoog. Bij tusschenpoozen hebben ont ploffingen plaats, gedurende welke groote steenen hoog in de lucht worden ge worpen. De ontsnappende zwavel heeft den kegel een geelachtige kleur gegeven, hetgeen in contrast met de rood getinte asch en hot zwart van de lava aan den krater een merkwaardig aspect oplevert, Schoon is do activiteit van den kleinen kegel des nachts, wanneer de spleet, waar door de lava en rook ontsnappen rood wordt als een groote heet gestookte oven, terwijl de omhoog geworpen lava en stee nen, welke rood-heet zijn, geweldig vuur werk gelijken. Ook daar daling. Volgens de opgaaf van den Registrar General is liet geboortecijfer in Engeland en Wales in 1.921 lager geweest dan ooit het geval is geweest sedert de invoering van de registratie in 1837. Het geboorte cijfer was 22,4 per 1000 personen. Vroe gere cijfers waren 1841'50 32,6; 1871 '80 35,4, 1901—'10 27,2. Er waren 38.618 geboorten onwettig of 45 van elke 1000. Het aantal huwelijken was in 1921 320,852 of 59,130 minder dan in 1920. De leeftijd voor het aangaan van een hu welijk was voor mannen het vaakst 24, voor Vrouwen 21. Het geboorte-overschot dat overbleef na aftrek van het aantal sterfgevallen, was 390,185 of 10,3 op de 1000. In 'het ge- zitten, die dik met mos was begroeid. Zij zag er wonderlijk uit, zooals zij daar aan den weg i neengehurict zat, terwijl haar blonde haren over haar handen vie len, waarmede zij het gelaat bedekte. 'Haar oogen stonden vol tranen, maar het kind hield zich met geweld in. „Wiat oen wonderlijk kind", riep een jonge dame, die daar 'juist lang ging. Zij ging naar het kind toe en sprak „Wat doet gij hier zoo geheel alleen, meisje?" D'o kleine hief het hoofd op, maar liet het weldra zinken toen zij den nieuws gicrigen blik van de dame zag. „Wiat doet gij hier meisje?" her haalde deze. „Ik 'ben op weg naar Sing-Sing, juf frouw". „Naar .Sing-Sing? Arm kind; hoe zult gij daar ooit komen? Weet gij wel, dat bet meer dan drie uren van hier is?" Die kleine schudde het hoofd en wisch- te de groote tranen af, die over haar wangen liepen. „Gij kleine waaghals, wat moet gij in Sing-Sing gaan doen?" De kleine zweeg. „Hebt gij yanavond al gegeten?" „Neen, juffrouw". heel werden 3522 huwelijken ontbonden, eon getal dat nooit overtroffen is. In dit verband zij nog medegedeeld, dat laatst verschenen cijfers voor Frankrijk weer op een belangrijke daling wijzen. Vol gens do officieele Fransche statistiek is de, na liet sluiten van den vrede begon nen, stijging van liet Fransche bevolkings cijfer wgder sterk aan het terugloopen. Het geboortecijfer blijft voor 1922 met onge veer 30.000 achter hij dat in 1913. Uit 34 departementen wordt vermindering der be volking gemeld. Het nieuwe Duitsche aanbod. De correspondent te Berlijn van de Echo de Paris verneemt het volgende over het nieuwe aanbod van de Duitsche re- geering. Zij zal de eerste vijf jaaij 1 milli ard goudmark gtortóft <?n anderhalf gedu rende de 5 vólgende jftferó Ze wil de Duitsche financieele draagkracht laten on derzoeken. Het syndicaat der industrie meent, .dat; de Duitsche economie 500 mil- liocn goudmark jaarlijks kan leveren en een hypotheek op de gebouwen-installa ties en machines zou door do industrie als waarborg gesteld worden. Naar den Mount-Everest. Vermoedelijk zal liet volgend jaar een nieuwe poging van Engelschen worden ondernomen om (leri top van Mount Eve rest to bereiken. Lord Ronald shay, voor zitter van het Koninklijk Aardrijkskundig Genootschap, deelt mede, dat de ervarin gen, opgedaan door de expeditie van 1921 en vooral liet feit, vastgesteld door de groep van Charbers, dat kampeeren op een hoogte van 25,500 voet mogelijk is en zelfs dat waarschijnlijk op nog grooter hoogte kan worden gekampeerd, doen hopen, dat een poging, het volgend jaar te ondernemen, met succes zal worden bekroond. Men herinnert zich, dat de bo- 'stijging van verleden jaar een record was op het gebied van bergbeklimming en dat toen een hoogte van 26985 voet is be reikt door Mallory Somerville en Norton, zonder dat zij gebruik behoefden te ma ken van hun oxvgeenapparaten, terwijl Finch en Geoffrey Bruse met gebruik daarvan tot 27,300 voet kwamen. Uit bezet Duitschland. Uit Dusseldorf wordt gemeld, dat Ober- regierungsrat Lutherbeck, de plaatsver vanger van den uitgewezen regeeringspre- sident Grützner, door de Eranschen is gearresteerd, in opdracht der Belgen, die beweren, dat Lutherbeck zich heeft schul dig gemaakt aan beleediging van het Bel gische bezettingsleger. Maandag zijn in Ehrenbreitstein op nieuw 21 spoorwegarbeiders uitgewezen. In Wipperfurth zijn de burgemeester en vier gemeenteraadsleden aangehouden, omdat er op de markt een schot gevallen is. Het ingestelde onderzoek bewees ech ter, dat het betrof de ontploffing van een karbidlamp, waarop de Franschen de ge arresteerden weer in vrijheid stelden. Maandagavond is er een bom ontploft bij het voorbijrijden van een trein met materiaal op de lijn Rath-Rahtlingen. Op dezelfde plaats zijn vier bommen ontdekt, die niet ontploft zijn. Er is geen materieele schade aangericht. Na de gebruikelijke waarschuwing schoot een schildwacht op vier Duitschers, die in de mijn Bonifacius wilden binnen dringen. Een Duitscher werd gedood. De staking in België. De Belgische ministerraad heeft beslo ten twintig van de leiders der stakings beweging te ontslaan. Er zijn tot nu toe een vijftigtal stakers voor goed uit den dienst ontslagen en ruim tweehonderd geschorst. Het schijnt „Maar vanmiddag toch wel?" „Evenmin, juffrouw". „Dan durf ik wedden, dat gij van morgen ook niet gegeten hebt. Ga gauw met mij mee. Maar hoe heet gij?" „Catharina". „Goed dan, Catharina; ik zal u eten geven en voor een bed: voor u zorgen, en als gij dan morgen nog lust hebt, kunt gij de reis voortzetten". De kleine stond op en volgde de jonge dame. Zij kwamen spoedig aan een gtroot en schoon huis. „Anna", riep de dame tot ©en dienst bode, „geef dat kind eens goed wat eten, Het is geheel uitgehongerd en dood moede. Daarna zal ik wel eens zien, wat ik verder voor haar doen kan". Anna nam het arme schepseltje bij de hand ep bracht het in de keuken. Ter wijl de kleine Catharina beneden aan het eten was, vertelde de jonge dame aan haar kamermeisje, welk een zeld zame vondst zij gedaan had. „Van wie spreekt gij, Alice?" vroeg een oude heer, die juist binnentrad, en wiens gelaat er heel vriendelijk uitzag. „O, pa, is u daar? Ik spreek van een klein meisje, dat ik aan den weg op 1 een steen vond zitten weenen. Zij is on- echter, dat de regeering steeds naar meer drastische maatregelen uitziet. Gistermid dag heelt het parket te Antwerpen vijf tien leden van het Nationaal Syndicaat gearresteerd. Een huiszoeking zal in hot Achturenhuis, de vergaderplaats van het syndicaat, plaats hebben onmiddellijk na liet verhoor van de gearresteerden door den rechter van instructie. Ook te Luik en te Ans hebben huiszoekingen bij lei ders plaats gehad. Ten gevolge van het gestremde goede renvervoer doet zich het gebrek aan steenkolen inderdaad al meer en meer gelden, met het gevolg, dat niet alleen steeds talrijker fabrieken haar deuren moeten sluiten, maar dat ook vele perso nentreinen opgeheven moesten worden. Korte berichten. Indien Ford de r ij ke auto mobiel-fabrikant streeft naar een verkiezing tot president van de Unie in 1924, zal hij den steun hebben van don dagblad-exploitant Hearst en diens tal rijke bladen. Volgens Hearst zou Ford worden gekozen indien inderdaad door een volksstemming de beslissing werd ge geven. Tot Noorsch minister-presi dent werd Abraham Berge, minister van financiën, benoemd. In de laatste week in het aantal werkloozen in Engeland weer met 40.000 verminderd. Gemeld wordt, dat de stand van het zaaisel in Rusland overal ge middeld goed is. Bijzonder goed is de toestand in Oekrajina en het gebied der Zwarte Aarde en in den Kaukasus. Minder gunstig in het Noord-Westen. Een draadloos bericht maakt melding van den dood van don 83-jarigen lord Chaplin, die vroeger als minister deel heeft uitgemaakt van verscheidene Engel- sche Kabinetten. De Belgische minister Devèze heeft' in de Kamer eenige amendementen op de militaire wet ingediend, strekkende tot het tijdelijk verlengen van den dienst- t ij d tot veertien maanden in verband met do Ruhrbezetting. De eenige brug over den Ti- gris, welke de twee deelen van de stad Bagdad nog met elkander verbindt, is g e- lir o ken. Een Engelsche monitor, welke een aanvaring wilde vermijden, botste te gen de brug en vernielde haar. Het schip liep echter zooveel averij op, dat het zonk. Ashella Price, de koningin der Zigeuners in Engeland, is dezer da gen in den ouderdom van 107 jaar over leden. Zij heeft steeds in een woonwagen van haar karavaan geleefd, wat zeer hy giënisch schijnt te zijn. Naar het Hbld. meldt, is het te Emmerik tusschen burgers en Belgische bezettingstroepen tot; een botsing ge komen. Er werd van de vuurwapenen ge bruik gemaakt, waardoor vier personen gewond werden, van wie drie ernstig. Volgens berichten uit Teheran zijn pl.m. 1000 personen gedood bij 'n onlangs plaats gehad hebbende aardbeving in 't Perzische handelscentrum Turbeti-Ileida- ri nabij Mesjed. Tal van dorpen zijn ver woest. geveer tien of twaalf jaar oud en zegt, dat zij op weg is naar Sing-Sing". „Dat zelfde kind heb ik ook gezien", riep de oude heer. „Zij vroeg mij naai den weg; het was omtrent den middag, ïk had haar gaarne een plaats in mijn rijtuig gegeven, maar zij wilde daarvan niet hooren en liep voort. Waar is zij?" „In de keuken pa. Anna geeft haar eten, en als zij wat bekomen is, zal ik wel meer van haar te weten komen." In den loop van den avond ging de dochter des huizes naar de keuken, om to zien, hoe het met Catharina was. Maar het kind was nergens meer te vinden. „Hebt gij haar dan niet gezegd, dat zij vannacht hier kon blijven?" vroeg de jonge dame aan de keukenmeid. „ja zeker, juffrouw", antwoordde zij. „Ik heb haar gezegd, dat ik haar een goed Led zou gereed maken. Maar zij teek mij met groote oogon aan en scheen mij niet te begrijpen". „Het arme kind lijdt veel en is om ifet een of ander ongerust. Als het te rugkomt, moet gij mij roepen". Maar Catharina kwam niet terug. Zij had van de gelegenheid gebruikgemaakt om te ontvluchten en was op een hoop Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f 3 Losse nummers f O.Ofr Prijs der Advertentie* 14 regels f 1.20, elke regel meer 3Wct Bij abonnement belangrijke korting. De Communistisch Partij- Naar „Het Volk" verneemt, hebben gis teren een groot aantal leden van de Communistische Partij een brief ontvan gen, hun gezonden en onderteekend door den lieer Brommert, waarin deze hun na mens het partijbestuur mededeelt, dat zij met ingang van gisteren niet meer ge rekend worden te behooren tot de leden del* Communistische Partij, op grond van het feit, dat zij, ondanks herhaalden aan drang weigerachtig zijn gebleven te ver klaren, dat zij hun handteekening terug nemen van do circulaire dor oppositie, veteenigd in het Comité voor de derde Internationale. Dit royement betreft thans 40 leden van de afdeeling Amsterdam. Actie tegen don Zomertijd. Dio melkveehouders in de Gooische ge meenten, met name Blaricum, Eemnes en Laren, wenschen geen genoegen "te ne men met dó invoering van den Zomer tijd. To Laren hebben zich reeds 60 boe ren verbonden de molk volgens "den ou den tijd af 'te leveren. De groote Gooi sche mélkbodrijvcn zullen morgen hun houding bekend maken. Bolsjewieken in de buurt. Aan verschillende bladen werd ge meld, dat gistermorgen ongeveer vijftig Bolsjewieken getracht hebben tus.schen El- ten en Beek dver de Nederlandsche grens te komen, wat hun evenwel door onze grenswacht is belet. Zij trokken af met do mededeeling, dat nog ettelijke Bolsje wieken in aantocht waren. (Zie verder te legrammen!) Die waarde van één stem. „N©d. en Oranje" te Heemstede schrijft aan „Die Stand.": Sta ons toe, dat we onder dit opschrift een klein stukje geschiedenis in ons par tijblad plaatsten, 't Is echter een droevige geschiedenis; en we vermelden het alleen opdat het ons en onze boeders en zus ters tot leering moge strekken. Heemstede had Donderdag j.l. den ver kiezingsdag voor den gemeenteraad. Reeds weken van te voTen werd er ge werkt: en hoe meer de dag naderde, des te harder werd geploeterd en het wer ken was ons geen last, doch een lust; 't ging immers voor een heerlijk pn hei lig doel. En de dag zelve: het was een lust om het te zien. Meer dan 20 men- Bchen waren in actie met auto's en fiet sen. Eir is dan ook prachtig gestemd. Dioch wat gebeurt? Ben enkeling weigerde, terwijl een huisgezin, hetwelk dien morgen naar el ders vertrok en beloofd had eerst te zullen stemmen, dat niet deed. En nu de uitslag: 0.22 stem te weinig. Dus 1 stem meer en we hadden een zetel gehad, 't Gevolg is, dat we nu 4 jaren geen gelegenheid hebben onze be ginselen uit te dragen in de raadzaal terwijl we bovendien vier jaren lang lij delijk moeten toezien, dat er met de ons heilige belangen niet alleen geen rekening gehouden, doch bovendien ge saboteerd wordt. Onderzoek van verlofgangers. Herhaling s-o efeningen. De minister Van oorlog heeft bepaald; dat, behalve de personen, bedoeld in 3 van de bijlage van zijn brief van 26 April, dit jaar niet aan het onderzoek! deelnemen: a. die verlofgangers van de lichtin gen 1910, 1911 èn 1912, die niet heb ben behoord tot één der landweerlich- tingen 1917, 1918a en 1918b; hooi in slaap gevallen. Daar vond haar een knecht den volgenden morgen. Het liefst was zij des avonds verder gegaan, maar zij was moe en bang in het donker. Mijnheer de directeur, daar is een klein meisje", sprak de gevangenbewaar der, toen zij; zich den volgenden morgen aan de gevangenis aanmeldde, „dat een gevangene wenseht te spreken. Zij wil niet zeggen wie zij is en van waar zij komt. Ik kan geen woord uit haar krijgen". „Breng haar bij' mij", antwoordde de directeur. Die gevangenbewaarder bracht haar bin nen. „Vanwaar lcomt gij, mijn kind?" „Van New-York, mijnheer". De directeur en de gevangenbewaar der keken elkander ongeloovig aan. „Maar hoe zijt ge dan hier gekomen?" „Te voet, mijnheer". „En waarom zijlt gij hier gekomen?" „Om mijn vader te zien, mijnheer", antwoordde de kleine en barstte in tra nen uit. „Wie is uw vadeT?" „Hij heet Loyd", snikte het kind. (Slot volgt).

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1923 | | pagina 1