Geneifd Nieuws. Telegrammen Moop Moopiieo, WesHign, eoz. Rechtszaken. Ingezonden Stukken. rood© en gele internationale elkander hebben gevonden ter1 „vermorzeling" van den igemeenschappelij'ken vijand. Ongelukken. De heer de J., te Sint Johannesga (Fr.) werd Pinkster-Maandag door een tilbury aangereden, van de fiets geworpen en met het hoofd tegen de straat geslingerd. Zondag is hij aan hersenschudding overleden. Zaterdag is in do Waal bij Nijmegen verdronken de 15-jarige schippers zoon A. Ct. de G. De jongen sloeg over boord en alle pogingen van den vader om hem te redden, mislukten. Zondagmiddag had te Zevenaar een droevig ongeluk plaats. Toen een groepje fietsers op den Rijksweg reed, viel plotseling een hunner, de 19-jarige A. uit Velp van zijn rijwiel en bleef levenloos liggen. Men steelt maar. Te Berlijn zijn den laatsten tijd heel wat bronzen beelden, welke de parken en plantsoenen verfraaiden, gestolen. Dat deze beelden soms honderden kilo's wegen, is voor de dieven nooit een hindernis geweest. Met paard en wagen wer den de kunstwerken weggehaald. De Berlijn- sche politie heeft thans besloten, de Ber- lijnsche monumenten door een bijzondere af- deeling agenten dag en nacht te laten be waken. De beelden, die echter al te moeilijk te bewaken zijn, daar zij: op te ver afgelegen plaatsen staan, zullen worden opgeborgen tot betere tijden aanbreken. Inbraak. Zaterdagnacht is in de school voor Chr. Volksonderwijs te Steenwijk ingebroken. In drie lokalen van het gebouw- werd alles doorzocht en werden de lessenaars opengebroken. Toevallig had het hoofd der schoot do gelden van de zendingsbusjes mee naar huis genomen, zoodat de buit van den dief zeer gering was en slectok ^6 cent bedroeg. De nachtelijke bezoeker scheen ech ter nogal tevreden te zijn geweest, althans hij had op een der borden geschreven „Vriendelijk bedankt". De burgemeester van Maas dam. De burgemeester van Maasdam, de heer Klaar, werd j.l. Vrijdag opnieuw door de Justitie te Dordrecht gehoord. JJet onderzoek werd Zaterdag voortgezet. Thans verneemt de „Tet.", dat de Justitie termen aanwezig gevonden heeft om den burgemeester in ver zekerde bewaring te houden. De heer Klaar is na afloop der verhooringen gearresteerd en in het Huis van Bewaring gesloten. Overreden. Op den Zuiderspoorweg tusschen South-Bennondsey en Old-Kert (En geland) zijn twee spoorwegarbeiders, die bezig waren niet werkzaamheden aan de rails, bij het oversteken van de lijn door een trein, dien zij niet hadden zien aankomen, over reden en gedood. Bedwelmd. Een 15-jarige jongen uit Hartlepool was ongemerkt achter op een motor-omnibus geklommen om .zich gratis te laten meerijden. Hij bevond zich dicht bij de uitlaatpijp van den motor en toen zijn aanwezigheid na een 50 K.M. rijdens werd opgemerkt, hing de jongen, bedwelmd door de giftige uitlaatgassen, bewusteloos achter aan den wagen. Hij moest naar het ziekenhuis wor den vervoerd. Drie Duitschers ge arr es t-eerd In de nabijheid van dee Duitsche grens, zijn drie Duitschers aangehouden, die met ge laden revolver van zwaar kaliber gewapend waren. Zij waren aanvankelijk niet te bewegen hun wapenen af te geven. Toen de politie evenwel ingreep, werden deze hun afgenomen en de bezitters in arrest gesteld. Men meent een goede vangst te hebben gedaan. Rooversbende gearres teerd. Sedert Januari j.l. werd de streek ten. Noorden van Aken, langs de Neder- landsche grens bij Kerkrade tot Esch- weiler, onveilig gemaakt door een roo versbende, welker leden gekleed in de uniform van Belgischen soldaat, afgele gen hoeven en huizen binnendrongen, ge wapend met revolvers, en geld en zaken van waarde stalen. In vele gevallen maak ten de bandieten gebruik van hun schiet wapenen en verwondden personen, in een geval zelfs schoten zij 30 scherpe patronen uit revolvers en karabijnen af op personen. Verder schoten zij in een po litiebureau te Alsdorf. Kort bij Eschwei- ler legde de bende een bezoek af in een eenzaam gelegen huis en een boerderij., Verder poogden de bandieten in te breken in de hoeve Steinbacbhochwald. Bij den inval in de hoeve bij Eschweiler werd een persoon door een schol gewond. Hun laatsten rooftocht voerden de daders uit onder Vaalserquartier, waarbij hun acht millioen mark in handen viel. De bende werd door bemoeiingen van de politie te Eschweiler gearresteerd. Zij bestond uit 5 burgers uit Wnrselen. De bandieten heb ben 27 inbraken op hun geweten. Het ge- stolene vertegenwoordigt een waarde van 100 millioen Mark. Doorbraak. Zaterdag is onder de rook van Winschoten, alwaar men de Reusel verbreedt, de dijk van dit vaar water .doorgebroken, waardoor liet water uit het Winschoterdiep den polder van het 6e onderdeel van liet Waterschap Rei- derland binnenstroomde. Met man en macht toog men aan den arbeid; pakken stroo van de papierfabriek Reiderland ge haald, in een schipperszeil gepakt en in het dijkgat gestopt. Eindelijk was liet ge vaar afgewend. Het stoomwatergemaal van het Waterschap was direct begonnen te malen en liet gelukte liet binnengestroom de water tegen den middag van de lande rijen te krijgen. Toch hebben de koren velden veel geleden en is de schade niet' onbelangrijk. Het vuile water van het Win schoterdiep stroomde in het vischrijke Beersterdiep, waar honderden visschen aan de oppervlakte dreven en met schep netjes door jongens werden gevangen. Kinderen vergeten. Men schrijft aan de Stand. Als de getrouwde vrouw als raadslid liaar plicht doet, dan 't Gebeurde in een der grootste plaatsen van ons land, waar een huismoeder van eenige nog kleine kinderen lid is van den gemeenteraad voor de S. D. A. P. (HaarEedelachtbare vervulde haar pliclit en bezocht een volksschool. De kinder wagen mot 2 kinderen, die zij, hoewel noode, moest meenemen, werd zoolang in het portaal „gestald". Vervuld met haar heilige idealen meent zij na een wijle aandacht een opmerking te moeten maken tegenover deir onderwijzer Deze is daarover weinig gesticht, met het gevolg, dat zij het Hoofd der School op hoogen toon haar misnoegen hierover te kennen geeft. Deze verwijst haar kalm voor de noodige klachten naar den wet houder van onderwijs (die, o schrik, C.-H. is), waarover zij in hooge mate gebelgd de schooi fluks verlaat en naar huis gaat. Thuis gekomen vraagt papa, waar de kleinen rijn ennu blijkt, dat IlaarEdel- aebtbare deze in haar gemeenteijver „ver geten" beeft en later nog in het portaal der school veilig gestald vindt. Het gemeentebelang alzoo vóór eigen huiselijk belang. Teekenend voor den nieu wen tijd! Anders dan hier. De burge meester van Amsterdam heeft met be trekking tot zijn reis naar Scandinavië aan liet Hbld. o. a. meegedeeld hoe liij' voortdurend werd getroffen door het rus tige, voorname gedrag van bet straat publiek. „Ik denk aan de afzetting in Götlien- borg, op den dag, toen de koning de groot- sche expositie van nationale handel, nij verheid en kunst kwam openen. Duizen den waren op de been, maar alles ging van zelf. Geen oogenblik behoefde de politie, wier sterkte nog geen derde be droeg van het aantal mannen, die wij bij zoo'n gelegenheid noodig hebben, hande lend op te treden. Het publiek wist, lioe het zich godragen moest. Ik denk aan de verbaasde blikken van de politieautoriteiten, zoowel te Stockholm als te Kopenhagen, toen ik hun, wijzend op .de tientallen fietsen, die onbeheerd tegen den trottoirband stonden vroeg, of dat zóó maar ging. Ik denk aan hetgeen ik observeerde in de straten der groote steden, waar werk lieden elkander groetten, door liet diep afnemen van de pet Ambtenarenverzinsels. Be stelformulieren, bijv. voor dagblad-abonne menten, moeten gezegeld worden. Aldus hebben de uitvoerders der zegelwet in hun zotte wijsheid uitgedacht. Drukt men nu echter lioven zoo'n bestelformulier de woorden: „Mijne Iieeren" en er onder, boven de plaats der handteekening, het woord „Hoogachtend", dan, zoo hebben die listige heeren verder verzonnen, is het geen „bestelorder" meer, maar een „brief" on kan bet ongezegeld blijven! Op dezen waanzin dicht Cliarivarius in den groenen „Amsterdammer" een ver woed rijm, waaraan het volgende ont leend zij: Wie onzer, chronisch uitgezogen, Wist, dat de gapper van ons geld, Die bloedscliout zonder mededoogen, Zóó op de vormen was gesteld? Al ben ik maar rijmer, en geen dichter, Vergun mij, dat 'k uw lof bezing, O ridderlijke ladelichter, O flesschentrekkend hoveling! Mijn hart vloeit van ontroering over, Wellevend' inktvisch, zacht en lief, Hoogst hoflijk veelvraat, zijen roover, Ivorrekte jatmous, teedre dief! Enfin, ik wil niet langer veinzen Veel ambtnaarszotheid slikt' ik op, Maar 'kheb een half uur zitten grijnzen Om dezen nieuwen ambtnaarsmop. Ik ben niet graag brutaal of bokkig, Maar dit zeg 'k zonder ergernis, Dat onze fiskus niet slechts schrokkig, Maar ook totaal mesjoggen is. Treinbotsing. Zondagmorgen is de trein uit Hoek van Holland, welke te 8.13 uit Haarlem naar Amsterdam moet vertrekken, van achteren aangereden door een ledigen trein, komende uit het ran geeremplacement. Het achterste rijtuig van den aangereden trein was de restauratie wagen, waarin door de botsing alles kort en klein werd geslagen. Persoonlijke on gelukken vonden niet plaats, terwijl even min vertraging ontstond. De oorzaak van dit ongeval is nog niet opgehelderd. Lijkenschennis. Op het St Mi- chaëlslcerkhof te Berlijn, heeft een on gewoon geval Van lij'ksohennis plaats ge had. Toen de moeder van een '21-jarig meisje, welk lijk ïn de rouwzaal van het kerkhof opgebaard stond, op den dag vóór de begrafenis haar doode dochter nog eenmaal wilde zien, ontdekte zü tot haar ontsteltenis, dat het wit kanten kleed dat het lijk omgaf, en dat een waarde had van 300.000 mark, evenals de andere kleederen van de dooden verdwenen wa ren. Men heeft den dader tot nu toe niet kunnen ontdekken. Wiordt er in Diuischland ge brek geleden? Wellicht meer dan algemeene feiten .en getallen kunnen en kele tafereeltjes, uit het volle Berlijn- sche leven genomen, een pakkend beeld geven van den nood, die in Duitschland's hoofdstad geleden wordt. Het zijn geen gefantaseerde schetsen, doch alle ware voorvallen en uit honderden dergelijke gegrepen. Ze zijn ontleend aan „Der Tag". Op een morgen 'in April gaan een paar meisjes of dametjes, die qxfcra werk heb ben, wat vroeger dan anders naar lmn kantoor, 't Is een mooie lentemorgen, do zon zendt haar eerste koesterende stra len, doch Berlijn is voor 't grootste ge deelte nog in rust. 't Gebeurt in een van die vele kleine stadparkjes. Rond een of ander monument staan wat bloemen, groenende boomen en heesters, wier zwellende knoppen op springen staan. Op do boomen, den grond en de nabije daken springen en spelen en tjilpen dartelen de musschen, die de Lente voelen. De juffertjes zien hpt gespeel der vogels en kele oogenblikken toe en dan halen zij' uit hun taschje hun boterhammen, hun „tweede ontbijt". Beide leggen een snede donkerbruin brood, met margarine be smeerd op de verlaten rustbank en spoe den zich dan verder. Na een minuut of wat komt daar ©en „heer" voorbij, zoo- wat 50 jaar, schamel, doch zindelijk ge kleed, met afgedragen, doch goed ge borstelde jas en dito hoed. Hij bemerkt de sneden brood, kijkt met zekeren angst scherp in het rond, en steekt dan met haastigen g'reep het brood in z'n bin nenzak. Nauwelijks tien stappen verder is hij aan 't kauwen en de gretigheid, waarmode hij het brood als 'tware ver slindt, getuigt van den honger, die hem ook in de toekomst nog kwellen zal. Op zekeren dag bleven de deuren en vensters gesloten op de tweedo verdieping- van -een mooi buis in een stille, deftige straat van Berlijn. Daar woonde, zoo wist de heele buurt, de weduwe van een arts, di'0 vroeger een der beste stads- praktijfcen gehad had. met haar dochter, ©en mooi, twee-en-twintigjarig meisje. Als men na lang wachten en tevergeefs bel len en kloppen geen antwoord kreeg, drong men de woning binnen en vond de lijken van moeder en dochter. De gaskraan stond open en op de tafel lag een stuk papier, waarop een bevende moederhand geschreven had, dat zij met haar dochter in den dood ging, daar a\ haar bestaansmiddelen opgeteerd waren. En hoe-velen hebben te Bellijn en elders om de-zelfde reden zelfmoord gepleegd? Op de wekelijksche markt, zoo ver haalt -een dame, zie ik oen magere vrouw bij ©en vleesehstalletje staan. Ilc hoor ho© zij aan den slager o-m wat goedkoo- pen vleeschafval bedelt. Ik ken ze en hoor haar zeggen: ,,'tls voor mijn hond-, dan krijgt het arme beestje ook wat". Zij woont in dezelfde straat als ik', maar nog nooit heb ik een hond bij- haar ge zien Ze bemerkt, dat ik haar aankijk, herkent mij ook, wordt rood en roept: „M'aenne, Maenne" een gewone roep naam voor hondjes waar ben je?" Waar die hond nu weer heen is? pat dier loopt altijd weg" Zij doet, of ze vol ijver naar haar hond zoekt, en gaat dan verder met den go-edkoopen vleesch afval, waarvan ze- zelf z'al smullen. Een andere vrouw gaat bijna dage lijks in de keuken van èen nabijgelegen restauratie. Haar man was vroeger in genieur. Zij bedelt om de overblijfsels der sausen of wat vleesehnat „voor fiaar ffeijN', zooals ze zegt. Ze heeft geen'kat. Doch die. verkregen overblijfselen ma ken mét wat aardappelen haar öigen mid dageten uit!. Waarom nog verder verteld van studen ten, die op straat of in de collegezalen bewusteloos worden, uitgeput door hon ger! Want er zijn er, die honger lijden, die weken lang geen warm eten krijgen, om ten minste het een of ander der dure wetenschappelijke boeken te kunnen koo- pen. Anderen werken 8 uur per dag in zwaren loondienst, om hun studiën te kunnen betalen. Wat verder te vertellen van kinderen, die in vuilnisbakken naar eetbare dingen zoeken, van huismoeders, die op de markt de overblijfsels der groen ten te zamen rapen Van kinderen uit den kleinen middenstand, die geen onder kleederen hebben, van zusters, die nooit te zamen kunnen uitgaan daar ze slechts één mantel of één goeden hoed hebben? Koevele honden verdwijnen er van de straten en vinden hun weg naar leege magen En dat alles is geen phantasie, doch koude, naakte werkelijkheid! Hoeveel ge brek en armoede en honger wordt er nog geleden, waarvan niets bekend wordt? Wie telt bet leger der „beschaamde ar men" in een stad als Berlijn? Moge 'de onvermoede christelijke lief dadigheid althans eenigszins dezen nood lenigen en verminderen! DRESDEN. V. D. Hier (hebben thans gevaarlijke tumulten plaats gehad. De mieniigte dwingt de winkels tot slui ting over te gaan. Winkelkasten, wer den vernield, een wapenwirikfel werd geplunderd. De politie deed herhaal de aanvallen op de oproerlingen. Er zijn reeds 7 dooden en 30 gewonden. BRUSSEL. V. D. Te Antwerpen is in den stakingstoestand geen verande ring ingetreden. Het geheel© Post- en Telegraafpersoneel heeft den arbeid hervat. De Directie der spoorwegen heeft verklaard, dat het reizigersver keer geen vertraging zal ondervinden. DUBLIN. V. D. President Gosgrav© deelde in een rede te Vilk'army mede, dat mien op1 het verzoek van Valera om vredesonderhandelingen niet zal ingaan. Wisselkoersen. AMSTERDAM, 29 Mei, 1.45 uur. Berlijn 0.420.43 Brussel 14.5014.60 Parijs 16.8516.95 Londen 11.8111.82 Dollar 2.551/2—2.55% Weenen 0.35V2O.361/2 De directeur dor Registratie en Do meinen to Middelburg heeft heden in do sociëteit „St. Joris" aanbesteed het ver harden van wegen en opritten in en nabij den Nieuwen Polder in liet Kreekrak met steenslag en van een oprit naar de Woensdrechtsche haven met quenast- keien. Inschrijvers waren: J. J. Jansen, Mid delburg, f39.885; A. M. de Wilde, Mid delburg, "f33.685; J. P. de Vos en R, Verschelling, Neuzen, f32.600; J. II. v. d. Ven, Vlissingen, f31.939; C. v. d. Klippe, Oosterland, f31.896; J. de Pree Fz„ Neu zen, f28.333; B. Oosters, Willemstad, f27.779; I. Douw, Zierikzee, f25.900; A. Gelsing, Roosendaal, f24.000; F. A. v. Dijk-Petit, 'Bergen op Zoom, f23.000; II. W. Jaarsveld, Lichtenvoorde, f 22.880, en Mij Wegenbouw te Zutphen f 22.455. Breskens. Pe directie van de stoom tramwegmaatschappij Breskens-Maldeghem heeft aanbesteed 't maken van een aarde- baan, het leveren van den ballast en liet leggen van sporen en wissels en liet ma ken van eenige verdere werken voor de sectie Groede-Cadzand, lang ongeveer 11 K.M., van liet traject Breskens-Cadzand- Sluis. Laagste inschrijver W. Aafjes, te Assendelft, voor f174,174. Kantongerecht te Middelburg. Door het kantongerecht te Middelburg zijn veroordeeld wegens: overtr. der Vleeschkeuringswet: C. van den D., Sou burg, tot i'50 b. s. 50 d. h.; lyttslagem van rechtsvervolging is: H. K., Vlissin gen, aangeklaagd wegens overtr. der Vleeschkeuringswet. Verder zijn veroor deeld wegens: overtr. der Veiligheidswet: D. A. G., Vlissingen, tot f50 b. s. 25 d. h.; overtr. art. 427 Swb.: C. Z„ Bigge- kerke, L. S„ Koudekerke, ieder tot f3 b. s. 3 d. h.; overtr. Motor- en Rijwielregle ment: J. M-, Souburg, tot f5 b. s(. 5 4. h.; R. M., Alphen a. d. Rijn, tot f 1 b. s. 1 d. h.; overtr. PolderreglementH. F. M. V., Vlissingen, tot f3 b. s. 3 d. h.; overtr. Leerplichtwet: G. J., Vlissingen, tot 2 maal 1:3 b. s. 2 maal 3 d. h., C. C., Ar- ïiemuiden, tot f3 b. s. 3 d. h.; op straat met geld spelen: G. V., A. L., P. D., allen Zoutelande, no. 1 tot f3 b. s. 3 d. h., no. .2 tot f3 1). s. 1 w. t., no. 3 tot te ruggave aan ouders; fietsen zonder licht: VV. D., huisvr. van N. van E., Souburg, tot f2 b. g. 2 d. li.; C- A. Jzn., Koude kerke, tot f3 b. s. 3 d. h.; rijden met een wagen zonder licht: E. F. Middel burg, tot f3 b. s. 3d. h.; dronken schap: L. van P., Vlissingen, tot f3 b. s. 3 d. h.; L. F., Middelburg, tot f5 b. s. 5 d. h. Vrijgesproken is: K. B., Mid delburg, aangeklaagd wegens overtr. art. 437 Swb. B e 1 e e d i g i n g. De mosselliande- laar P. J. S. te Tholen liad zich op be- leedigende wijze uitgelaten tegenover den burgemeester dier plaats, getuige J. D. Uit de verklaringen der beide getuigen bleek, dat S. in dronken toestand had verkeerd. Ook thans bij zijn verhoor, nuchter zijnde, was hij bij lange na niet tevreden. Hij verklaarde de beleediging, welke hier niet nader behoeft te .wor den geciteerd, volstrekt niet te hebben geuit. Bovendien wilde hij getuige J. D. van andere dingen beschuldigen. De president der rechtbank te Bergen op Zoorn wees hem er op, dat het daar voor .de plaats hier niet was en dat het hier alleen ging over de beschuldiging* Beklaagde volhardde in zijn onlkenning. De officier eischte f 40 boete of 40 dagen hechtenis. Uitspraak over 14 dagen. De moord te Veendam. Te Winschoten stond 2 Febr. j.l. terecht Jacob Bos, 25 jaar, arbeider' te (Veen- dam, thans gedetineerd ter zak'e van den bekenden Moord te Veendam op' den rentenierenden landbouwer Bar- teld Bakker. Bekl. bad den landbou wer in de schuur gelokt, op' den grond geworpen en met een scheerm'es vele diepe wonden a,an den bals toege bracht, ten gevolge waarvan Bakker overleed. Het O. M. eischte destijds tegen be klaagde levenslange gevangenisstraf, doch de rechtbank' schorste de ver dere behandeling der zaiak en gelast te een onderzoek naar de geestver mogens van Bos. Maandagi diende de zaak opnieuw. Dr S. van Mesdag oordeelde be klaagde toerekenbaar. Z, i. lijdt hij niet aan gebrekkige ontwikkeling van zijn verstandelijke vermogens en niet aan ziekelijke afwijkingen. Deze conclusie werd grootendeels gedeeld door Prof. Wiersma. Deze deskundige had even wel den indruk, dat het opzet op het laatste oogenblik was geweken, doch door woede weer was ontstaan. Be klaagde had, naar de deskundige zei- de oprecht berouw. De Ambtenaar van het O. M. persisteerde bij zijn eischi v;a,n levenslange gevangenisstraf. Beklaagdes verdediger, Mr Zeven, zeide, dat door de spoedige behan deling dezer zaak geen contra exper tise aanwezig kon zijn. Pleiter wees op de gunstige verklaringen van den des kundig© ©n op het niet teekenen van het rapport door Prof. Wiersma. PI. vroeg of andermaal schorsen niet wenschelijk wa.s, doch wilde daartoe niet ooncludeeren. Hij verzocht, dat de rechtbank beklaagde de hoop laat behouden nog eenmaal in de maat schappij te zullen terugkteeren. Schrei ende vroeg beklaagde, dat verzoek in te willigen. Uitspraak 8 'Juni. Gelijk de aandachtige lezer zal hebben opgemerkt, is gisteren bij het opmaken van ons blad (in een ge deelte der oplaag) het slot van net bericht „De conferentie van Lausan ne" terecht gekomen onder da,t van „De Duitsche herstel-prestaties". (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie T Naar „Neerbosch" toe! Neerbosch viert welhaast zijn diaman ten jubilé. D© uitnoodigingen daartoe zijn over geheel Nederland met milde hand uitgestrooid. Die nijvere collectant- jes watertanden: welk een prachtreis en zonder bezwaar voor vaüer's portf- montiaie. Rest nog slechts één groote moeilijkheid: de reis is te groot oan alleen te maken. D<us zal thuisblijven wel de boodschap zijn. Tenzij één der Zeeuwscho weezenvrienden zich aanbiedt als hoofd- geleider(ster) aan wiens (wier) leiding zij kunnen worden toevertrouwd. "VVie wil zich daarvoor aanmelden? De welwillende re dacteur van „De Zeeuw" stelt in 'deze rubriek daarvoor de gelegenheid wel open Ondergeteckende is helaas daartoe zelf niet in de gelegenheid. Spoed is echter ver eischte: 6 Juni moeten de aangiften op „Noerbosch" binnen zijn. 't Diecrtook niet, zoo zich meerderen melden: dan hebben zij contact met elkander en gaan do Zeeuwtjes op een goedkoop „school- biljet" in glorieuzen optocht naar „Neer bosch" toe. Laat zoo mogelijk 't fleurig Zeeuwsch costuum in „Neerbosch" niet ontbreken. Met dank voor de plaatsing. Hoogachtend; D. VA,N MAANEN. Rastorio Waarde, 28 Mei 1923. Mijnheer de Redacteur, Beleefd verzoek ik u een plaatsje voor het volgende: Dezer dagen vervoegde zich een zekere J. V. d. Pol, afkomstig, naar hij zeide, van Wijk hij Duurstede, met het meest dringende verzoek om .geldelijken steun. Hij verklaarde oud-lid te zijn der C. J. V. te Wijk bij Duurstede, is timmerman van beroep, was door benarde omstandig heden werkloos geworden, en nu al sinds eenigen tijd zwervende, tevergeefs zoekend naar werk. Genoemde persoon wist zoo voortreffelijk zijn beklag te doen, zoo ern stig en gevoelvol te redeneeren, dat de beide vrienden met barmhartigheid bewo gen werden. Ze meenden dat hun arg waan bier den doorslag niet geven mocht en hebben hem geholpen voor den over tocht naar Schouwen, waar bij, naar bij zeide, heenging en voor nachtverblijf, iets wat velen stellig in hun plaats ook zou den gedaan hebben. Na informatie bij de Afdeeling te Wijk bij Duurstede is echter gebleken, dat genoemde J. v. d. Pol daar in bet geheel niet bij name bekend is, en nog veel minder ooit lid der C- J. V- geweest is, zoodat klaar blijkt, dat we hier met een bedrieger te doen gehad hebben. Wel te betreuren is het, dat door de praktijken van dergelijke individuen het goed vertrouwen in de menschen deerlijk geschokt moet worden. En omdat ik vermoed dat deze persoon ook op an dere plaatsen bij onze Chr. Jongelings- vereenigingen zijn slag zal trachten te 'slaan, komt mij een waarschuwing langs dezen weg aan het adres 'der andere Afdeelingen zeer gewenscht voor. Men zij dus op zijn hoede. U dankend voor de opname verblijf ik, mijnheer de Redacteur, 1 Hoogachtend, UEd. dw. dnr., Namens het Bestuur der Afdeeling liapelle van het N. J. V. C. J. LOUWERSE Jr. Kapelle, 28 Mei 1923. Comité tot ondersteuning en versterking van het Gerefor meerd leven in Diuitschland. Het is ongetwijfeld een oorzaak van blijdschap', dat ook de Nederlandsche na tie in deze tijden weer niet achterwege blijft in de beoefening van barmhartig heid en weldadigheidszin jegens de 111 zoo groeten nood verkeerende bevolking in Duitschland. Er zijn evenwel naar het oordeel van ondergeteekenden in dat zwaar geteis, terdje land behoeften, die bijzonderlijto de aandacht en de zorgen vragen van het deel onzes volks, dat opl den bodem van de gereformeerde levensbeschouwing staat. Bedoeld wórdt de instandhouding en ophouw van het gereformeerde leven in Duitschland. Voor IJ staat het onom- stootelijk vast, dat de instandhouding en bevordering van den groei van dit leven van het hoogste belang is voor die natie zelve, 'maar ook voor de "Wereld. Gelijk „het Calvinisme oorsprong "en waarborg" was in de historie en naar ons oordeel nóg is, „der constitutioneele vrijheden" in Nederland zoo zal ook voor Duitsch land, als het daar eenmaal aan den ophouw! van het nationale leven weer toekomt, een gezond en krachtig gerefor meerd elemtent in de natie, hoe klein in getal ook, van onschatbare w'aarde zijn. Ondergeteekenden twijfelen er niet aan, of het gereformeerde volk in ons vader land is met hen van oordeel, dat hier

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1923 | | pagina 3