Kerkilem. Onderwijs. Uit de Pers. C. L. de Meulemeester Co. te Ierseke, welks pacht eindigt op 1 Sep. a.s., zai door het Rijk voor vijf jaren worden gepacht, om in een gedeelte daarvan de kunstmatige kreeftencultuur voort te zetten, terwijl andere gedeelten door an dere firma's zullen worden in exploitatie gebracht. Do Belgen winnen. Onder dit opschrift schrijft de heer Elout, red. van „Het Handelsblad": Onlangs meldden wij, dat, door de ver meerdering van België's spoormateriaal in de Wielingen, de tijdelijke pariteit in het aantal inkomende beloodstc schepen daar weer was verdwenen; België had de meerderheid herwonnen. Nu is het zelfde geschied in het Oostgat, waar sinds twee jaren, gelijkheid in materiaal bestond. D© Belgen hebben een nieuwen post uitgezet bij Schouwenbank en heb ben dus nu ook in het Oostgat weer de meerderheid. Wij zijn dientengevolge in alle opzichten in dezelfde positie van inferioriteit geraakt, waarin wij', inzake de Scheldebeloodsing, verkeerden vóór 1921. Wie kunnen nu weer van voren af beginnen. En daar de Belgen de politieke waard© der Scheldebeloodsing altijd be ter en sneller hebben getoond te begrij pen dan wij, zal het nog wel een langen tijd duren, voor de loggere Hollanders zijn bijgesloft. Die Belgen beseffen, wat er door mid del van de beloodsing politiek te winnen is. Wij beseffen maar loom en half, wat er voor ons te verliezen valt. In onze riviermonden. Middelburg. Het was gisteren de zoo- veelst© regendag van de maand Mei en al is slecht weer maar zelden aangenaam, gisteren was het voor ons al heel wei nig welkom, nu men de gelegenheid zou hebben, die Marine-kapel, die hier van Vorige bezoeken zulk een goede naam heeft, te hooren op de aangekondigde muzikale wandeling en bij de taptoe op do Markt. Tegen den tijd, dat de boot die de kapel van Vlissingen zou bren gen pan den Blauwendijfc verwacht werd verzamelden zich ondanks den regen eeni- ge honderden, terwijl langs den aangekon- dfgden weg zich ook velen opstelden, maar spoedig deed het bericht de ronde, dat do taptoe was afgelast en de boot niet zou komen. Thans is de taptoe bepaald op morgen, W o ensdagavond Al moge het tijdelijk lastig zijn, dat het jaagpad langs het kanaal tus- schen Middelburg en Vlissingen is afge sloten, toch mag het worden toegejuicht, dat deze weg zoo goed voor de fietsers zal worden verbeterd. De wandelaars heb ben een goed' pad boven op den dijk, maar voor voertuigen, waaronder ook na tuurlijk auto's, is er daarmede nog geen goede rechtstreeksche verbinding tusschen beide steden, want de Nieuwe weg is, zooals wij' zelf dezer dagen nog onder vonden, voer een zeer groot deel voor voertuigen zoo goed als onberijdbaar. D© he-eTen b.v., die hier filmopnamen kwa men nemen, vonden over geheel Wal cheren goede wegen, behalve tusschen da beide grootste steden. Bij' de auto tocht door vZuid-Baveland met den Fran- schen gezant alom goed berijdbare we gen, maar bij het afhalen van Z. Exc. ien des avonds bij het naar1 huis rijden leen door elkaar schokken van belang. Het wordt wel hoog tijd, dat de onder houdsplichtigen van dezen weg maafre- 'gelen nemen. Naar wij vernemen, wordt aan de Koninklijke pianofabriek, van de firma Antoine Mes, die gedurende geruimen tijd alleen voor directe behoefte werkte, weder aangevangen met het fabriceeren van piano's, ook voor verkoop naar bui ten en zullen daarmede in verband weer enkele werklooze arbeiders aan het werk kunnen worden gesteld. Zoo men weet vallen deze werklieden thans onder hen, die steun ontvangen als crisiswerkloozen. Vlissingen. Bij de politie is aangifte gedaan, dat in den nacht van Vrijdag op Zaterdag, onbekenden inbraak hebben ge pleegd in een winkel in de Noo'rdstraat, welke des nachts onbewoond is en daar uit geld hebben ontvreemd. Bij' een door de politie ingesteld onderzoek bleek, dat Üe dief door openschuiving van een raam was binnengedrongen. Die politie heeft teen 25-jarigen man gearresteerd, die, in het nauw gebracht, bekend heeft het taisdrijf to hebben gepleegd. Na beëindi- gijng zijner zaak zal de aangehoudene ter beschikking van de justitie worden gesteld. („Vliss. CTt") Kloeffnge. Gisteravond vergaderde de Raad onder voorzitterschap van burge meester Zandee. Bij de opening was nog afwezig wetli. Eversdjjk. Die notulen worden goedgekeurd. Ingekomen is een motie van het gemeentebestuur vanSmil- de, waarin de wenscbelijkheid wordt be toogd, de plaatselijke inkomstenbelasting te heffen naar een gemiddelde over ecni- ge jaren en niet naar1 een jaarlijksch inkomen zooals nu. Adhaesie aan deze motie wordt gevraagd. Dhr v. Diere Voelt er wel wat voor, dhr Straub daar- fentegen niets. Die vooTz. acht het nieuwe idee wel niet onuitvoerbaar, maar toch moeilijk in een regeling om te zetten. Het stuk wordt voor kennisgeving aan genomen. Naar aanleiding van een schrij ven van den minister' van Arbeid, be treffende een eventueel tap verbod bij' de p.s. koninginnefeesten, zegt de voorz., daarvoor voorloopig nog weinig te ge voelen, daar niet bekend is, of er hier feesten zullen plaats hebben. D© andere heeren zwijgen stil, zoadat het stuk voor kennisgeving wordt aangenomen. Die minister van Onderwijs geeft ken nis, dat Kloetinge aan de Rijks Iïoogcrc Burgerschool in Goes over het tijdvak 1 Sept.31 D'ec. '22 f301.11 moet be talen. (Er zijn drie leerlingen uit deze gemeente op die school). Alle heeren vinden dit bedrag zeer hoog. Die voorz: zegt echter, dat er niets aan te doen is bet is een uitvoering der wet en dat over 1923 nog niets beleend is. (Dhr Eversdijk komt ter vergadering). Dhr J. A. Trimpe-Burgei' vraagt we gens vertrek ontslag als secr. der Comm. van Toezicht op het L.O. en der Ouder commissie in deze gemeente. Ingekomen zijn kennisgevingen van twee auto-dien sten IersekeGoes, via Kapelle en Kloe tinge, een van de hoeren Kramer, v. d. P'Cijl Ufkens te Ierseke en een van dhr Kraak .to Utrecht. Voor kennisgeving aangenomen. De gemeente-architect, dhr v. d. Weert uit Goes, deed schriftelijk mededeelin- gen over de restauratie van de toren spits. Die eerste raming bedroeg f4171,63 maar de tweede f 10.424. De voorz. zegt geconfereerd te hebben met dhr Kuy- pers uit Amsterdam, die adviseerde zoo veel mogelijk te restaureeren. Deze meende, dat de spits-restauratie wel zal meevallen. Buitengewoon toezicht zal niet noodf© zijn. Op grond van verkregen inlichtingen, raadt de voorz. sterk aan, zelfstandig te restaureeren en niet on der Rijkstoezicht, daar dit zeer duur zou uitkomen. Er moet echter gerestaureerd' worden, uitstel is niet meer mogelijk. Dhr Straub heeft ook den toestand mot een deskundige opgenomen. Ei" zijn maar enkele standaards rot. -Hier en daar kan gclascht worden. Die bedekking is ook zoo slecht nog niet. Spr wil beginnen de lei- en houtbedekking aan één kant die regenkant te restaureeren. Veel zal opnieuw gebruikt kunnen worden. We loven in een tijd van malaise, dus moet die zuinigheid betracht worden. D© voorz, zegt aan den bouwmeester een meer nauwkeurige omschrijving van de noo- di|g© werken gevraagd te hebben. Dihr Lenshoek wil op die omschrijving wach ten. Die voorz. is er niet voor, dit jaar wat to restaureeren en het volgend jaar weel" wat. Het noodigc kan beter in eens geschieden. Besloten wordt de na dere omschrijving van dhr De Weert af te wachten. Hierna volgt vaststelling heffingsper- centage plaatselijke inkomstenbelasting. B. en W'. stellen als percentage 1 voor (voriig jaar 0.2). Dhr Straub vraagt, waar de kleine inkomens nu zoo veel zwaarder belast worden, of er geen an dere weg gevonden kan worden. Kan er geen heffing op de grondbelasting ko men? Dan treffen we niet zoozeer den kleinen man, maar meer het grondbezit, het kapitaal. De voorz. acht het geen bezwaar, dat een dienstbode, die vorig jaar f0.25 betaalde nu fl.25 betaalt. Dhr Trimpe zegt: Wie heffen al opcenten op de grondbelasting. Spr. vraagt verder is iedere grondeigenaar iemand van kapitaal? Dhr Straub meent, dat een arbeider, die f700 inkomen heeft en b.v. 3 kinderen heeft, nog moeilijk f 1,25 belasting kan betalen. D'iir v. d. Voort vraagt, of het geraamde tekort voor dit dienstjaar (f4500) niet uit andere midde len is te dekken. Met het denkbeeld- Straub .gaat spr aocoord: Spr wil zelfs ■ook meer opcenten op de personeele be lasting heffen. Dhr' Eversdijk herinnert er aan, dat vorig jaar de minder gegoe den aanmerkelijk zijn geholpen door de toen ingevoerde regeling. Dhr Lenshoek wil voor één jaar het voorstel van B. en W|. aannemen. Dhr v. Liere acht het voorstel-v. d: Voort zeker in het nadeel van den minderen man. Dhr Trimpe be vestigt dit. Personeele en grondbelasting kunnen zeer onbillijk werken voor de minder gegoeden. Dhr Straub stelt voor de opcenten op de grondbelasting te ver- hoogen. Dat wordt verworpen met 5 te gen 2 stemmen. (Vóór dhrn Straub en v. d. Voort). Het voorstel van B. en W: is hiermee aangenomen. Hierna geschiedt nadere vaststelling van de verordening op de heffing van keuTloonen e.d. van den keuringsdienst van vee en vleesch. Voor het keuren van een pink zal nu f3 in plaats van f5 verschuldigd zijn. Dhr Straub meent, dat bij' dezen dienst veel luxe is. Spr. dringt op krachtige bezuiniging aan. Dhr Trimpe wijst er op, dat de be groeting steeds in de betrokken gemeen teraden wordt behandeld. Het Burg. Arm bestuur vraagt een gemeentelijke bijdra ge adi 50 pet in de kosten van een woonbarak voor het gezin Nyenbuur. Dhr Hoogstraate betreurt het, dat het B.A. j 'zoo weinig rekening houdt met de wen- scben der ingezetenen. Het heeft ge meend de woonbarak te moeten plaatsen in een omgeving, die daarvoor al zeer ongeschikt is. Gelegenheid tot bezwaren inbrengen is niet gegeven. Is het B.A. wel 'gerechtigd daar een barak te doen aotten? Moeilijkheden zullen niet uitblij ven. Het B.A. kent het betrokken gezin nog niet voor een tiende gedeelte. De voorz. is volgens spr te teerhartig ge weest. De voorz. zet de moeilijkheden uiteen. Tegen de plaats, waar een barak voor zulk een gezin gezet wordt, zullen altijd wel bezwaren worden ingebracht. Anderen willen zelfs de barak bij' de andere hebben. Dhr Eversdijk rechtvaar digt de houding van het B.A. Dhr v. Liere vraagt, of het B.A. niet toereikend! is om alle kosten van den bouw te be talen. De voorz. zegt, dat het B.A. ook rekenen moet met zijn begrooting. Ook dhr Trimpe licht uitvoerig toe. Op een vraag van dhr Straub, zegt de voorz., dat inderdaad hier het medelijden een woordje heeft meegesproken. Wiat moest ©r anders begonnen worden? Dhr Straub had er nooit iets voor willen doen. Het zijn hier volgens hem geen menschen meer. Dhr Lenshoek keurt den bouw van de barak goed, maar betreurt ook de plaats. De voorz. zegt nog, dat de barak f365 kostte. Het voorstel van B. en W, wordt aangenomen met 2 stemmen tegen (dhrn Straub en Hoogstraate). Rondvraag. Dhr Hoogstraat© vraagt nogmaals naar nadere voorzorgsmaatre gelen tegen dat gezin. D© voorz: zal doen, wat in zijn vermogen is. Bij de nadere discussie beschuldigt dhr Hoog- staato dhr Eversdijk, dat deze hem voor ©en leugenaar hield. Dhr Straub vraagt naar nadere voor ziening voor de bestrating in het Noord- einde. Dhr Eversdijk zegt, dat de straat- maker reeds lang geleden opdracht heeft ontvangen. Daarna sluiting. 's-Gravenpo!der. Hedenmorgen geraakte de autobus van de Graag, die van Goes op Hoedekenskerke rijdt, dicht bij het dorp in brand. De chauffeur kwam er niet een paar lichte brandwonden af. De post stukken, die liier ook mee vervoerd wor den, werden gered. Verder verbrandde de geheele auto. "s-H. Arendskerke. Aan den heer P. J. van Ham, brievenbesteller alhier, is tegen 1 December a.s. als zoodanig eervol ont slag verleend. Ierseke. D© kolenvereeniging „Door Eendracht sterk", sedert 1 October 1.1. wegens het bezitten van vaste eigendom men Coop, vereeniging geworden, hield Zaterdagavond haar jaarvergadering. Aan wezig 51 leden. Uitgaven f 27.369,dO1/?, ontvangsten f 28.212,29i/2. Na eenige af schrijving batig saldo' van f 271,88. Ge leverd zijn dit jaar 121.140 H.L. kolen en 29.510 K.G. sloffen. Bestuur" is ge bleven. Voorzitter W. Poleij, sccr.-penn. J. Hubregtse. De vereeniging, die 430 leden telt, mag zich in een gestadigen vooruitgang verheugen. Schore. Gisteren vergaderde de raad. Afwezig met kennisgeving dhrn Boon man en Karelse. Ingekomen stukken: Een dankbetuiging van het bestuur van den bazar voor het beschikbaar stellen van do schoollokalen; wijziging in de be grooting van 1922 roet een totaalbedrag van f388,10. D© vermeerdering van uit gaven is noodig naar aanleiding van een schrijven wan den Minister van O., K. en Wh, dat f301,41 moet worden bijge dragen aan de R.H.B.S. te Goes en f86,70 voor meerdere schrijfbehoeften ter secretarie, zoadat het eindcijfer der begrooting thans wordt f30.392,31. B. en W. stellen voor, naai- aanleiding van het ingewonnen advies de brand- krancn te doen nazien en herstellen. Dihr Verhagen is er tegen en zegt, dat de kranen volgens de concessievoorwaarden door de 'Maatschappij zelf moeten worden hersteld. Dihr Rijn zegt, dat hij het eens is met Mr Stieger. Na een langdurige discussie werd met 4 tegen 1 stem besloten het werk op kosten van de gemeente aan de maat schappij op te dragen. Benoeming van een lid van de sehat- tingscommissie. Uit de voordracht var) O. Rijn en Wi. Karelse werd C. Rijn met algemeene stemmen benoemd. Benoeming twee leden commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs. Mej. Die Korte werd benoemd met algemeene stemmen, terwijl uit de voordracht, bestaande uit dhrn J. P. Glerum en C. v. d: Repe de eerste werd benoemd met drie stemmen. Thans komen aan de beurt 4 reclames over de hondenbelasting. Alle 4 worden van het kohier afgevoerd, n.l. J. Nelis, C. Kole, P. Philipse en F. Stevense. Inge komen was een verzoek van de vergun ninghouders, om het vergunningsrecht te bepalen op f25 per vergunning. B. en W'. stellen voor, het vergunningsrecht voor O. de Jonge en G. Luijk terqg te brengen van i50 op f37,50 en voor v. d:. Borgt van f37,50 op f25. Met algemeene stemmen alzoo besloten. jJn de rondvraag, vraagt dhr Potter, of B. en Wi. plan hebben de schooluren te verzetten bij het ingaan van den zomer tijd. De voorzitter deelt mede, dat dien aangaande geen plannen bestaan. De heer R,ijn bespreekt de geleverde lampen in de school en vraagt, of het niet mogelijk is, om bij levering van gaslampen en benoodigdheden niet altijd aan Reim, maar pok aan Bmallegan'ge iets te gunnen. Die voorzitter zegt:Smal- legange heeft steeds gewerkt op de werf maar nu dat niet meer het geval is, zal hij' rekening houden met het verzoek van dhr Rijn. Verder bespreekt dhr Rijn het verblijf van de woonwagens in de gemeente. Hij zag gaarne, dat het verblijf van deze geweigerd werd. Dhr Verhaagen sluit zich hierbij' aan en zegt, dat do verorde ning het verblijf beslist verbiedt. D© voorzitter zegt, dat hij wel eens een enkele vergunning heeft gegeven, maar nu hom blijkt, dat de raadsleden er tegen zijn, zal hij voortaan elke vergunning weigeren. Dhr Verhaagen verzoekt een verslag to mogen hooren over een vergadering van de waterleiding; dat in de vorige vergadering was toegezegd. D© voorzit ter zegt, dat hij deze vergadering door een samenloop van omstandigheden niet heeft bijgewoond. Daarna sluiting. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Sluipwijk (t.oez.) A. Prins te Giessendam. Aangenomen naar Veenwouden door dr H. Stoel te Sellingen. Bedankt voor St. Annaland door D. Plantinga te Elburg. Bedankt voor de benoeming van Zen- dingsdirector van den Ger. Zendingsbond door W. Bieshaar, Ned. Herv. predikant in Den Haag. "Geref. Kerken. Beroepen te Gramsbergcn P. v. d. Spek, cand. te Voorburg; te Axel J. Visscher te Hijlaard; te Westergeest P. de Jong te Schoonebeek. Bedankt voor Brussel door E. D. Kraan te Zuilen; voor Huizen door S. de Vries te Ambt Vollenhove. Geref. Gemeenten. Tweetal te Rotterdam II. A. Minder- man te Dirksland, vroeger Chr. geref. pred. te Rotterdam, en J. Overduin te Gouda. Aangenomen naar Kampen door J. Vreugdenliil te Borssele. Bedankt voor Bruinisse door G. II. Ker sten te Ierseke; voor Amsterdam door II. A. Minderman te Dirksland. Doopsgezinde Gemeenten. Bedankt voor Balk-Woudsend door W. Luikinga te IJmuiden. Rcmonslrantseho Gem. Aangenomen naar Den Haag door F. Kleyn te Lochem. üs H. J. Allaart, de oudste der Harlingschc Geref. predikanten, is na een korte, ernstige ongesteldheid op 58-jarigen leeftijd overleden. Door velen zal dit be richt met diep leedwezen vernomen wor den, daar hij zich talrijke vrienden ver worven had. Geboren den 27sten Octo ber 1864, werd Ds Allaart 29 September 1889 te Deventer tot zijn ambtswerk in geleid. Sinds 21 April 1895 was hij te Harlingen werkzaam. Trouw aan zijn roe ping heeft hij, onder diep besef van ver antwoordelijkheid aan zijn Goddelijken Vader, al die jaren met een zegen Gods. Woord verkondigd. Ook ontving Bij den lust en do bekwaamheid om op velerlei' Christelijken arbeid in te gaan. Ds Allaart, zooveel jaren aan Friesland verbonden, was yan geboorte een Zeeuw, in Seroos- kerke aanschouwde hij voor het eerst het levenslicht. Hij was een ijverig leerling van het Gymnasium te Zetten en stu deerde aan de Vrije Universiteit. (St.) Een tragische bijzonderheid is, dat zijn oudste zoon morgen uit Indië in 't vader land hoopt te arriveeren. Een wèl droeve thuiskomst na jaren van scheiding! Expmen akte L. O. De eind uitslag van de te Amsterdam gehou den examens ter verkrijging der akte vian bekwaamheid van onderwijzer 0$ onderwijzeres, is als volgt: (geëxami neerd werden 227 c;andidaten. nl. 63 mannelijke en 164 vrouwelijke, ge slaagd zijn 134 n.l. 29 mannelijke en 105 vrouwelijke candidaten, d.i. 59 procent. Aan de universiteit te Utrecht slaagde voor het doctoraal examen godgeleerdheid de heer G. Mol. „Hei Gouden Kalf". Onder dit opschrift geeft de heer II, Diemer in „De Ster" een artikel, waarin een eigenaardig licht opgaat over de mo raliteit van een goed deel van ons tegen woordige Nederlandsche volk. Het lijkt een roman; in elk geval iets, dat wij zoo licht Amerikaansch noemen. In Rotterdam leefde voor eenige jaren iemand, die er den slag van had zijn naam in opspraak te brengen. Het geleek er soms op alsof zijn hand was tegen allen en de hand van allen tegen hem. Praktizijn noemde hij zich en de zaken voor de behandeling waarvan hij zich interesseerde, waren dik wijls van ongewonen aard. Zoo nu en dan verscheen er een orgaan, onder redactie van den jongen man. In dit orgaan werd nil de een, dan de ander uitgekleed op een wijze, welke volgens sommigen niet ver af bleef van chicane. Wij hebben iemand gekend, wiens gemoeds rust gedurende vele weken gestoord was, omdat hij ook een plaats had gevonden in dat blad. Tusschen do Justitie en den jongen man bestond een regelmatige oorlog, processen waren aan de orde van den dag en deze liepen nu niet altijd op de meest prettige wijze voor den praktizijn af. Én gevolg hier van was, dat hij zich niet altijd vrij. tus schen het publiek kon bewegen en hij wel eens voor zekeren tijd bleek verdwenen te zijn. Maar toch was hij telkens origineel in zijn manier van werken, schoon dit niet tegelijk wil zeggen fijn en hoog. In zijn buurt woonde een ouderling eener kerk, bezitter van een orgel, welk muziek instrument naar de meening van den prak tizijn te vaak werd gebruikt en dat hem blijkbaar stoorde in zijn overpeinzingen. Fluks werd avond aan avond een muziekkorps op de waranda opgesteld en dit bleef urenlang toeteren tot de ouderling maar de wijste partij koos en het orgel liet zwijgen. Dit alles gebeurde in een tijd, dat nog niet gezegd kon worden, dat een groot gedeelte van de Nederlanders dweepte met de prak tizijn. Integendeel mag worden aangenomen, dat het tegengestelde het geval was. De praktizijn richtte een loterij' op, ge huisvest in een gebouw, door hem zonder er doekjes om te winden „Het Gouden Kalf" genoemd, en hij bleek dit zoo handig gedaan te hebben, dat de Justitie hem weinig kon doen en hij door de mazen van de loterijwet tjelkens heen kon stappen. En hiermede was een zwakke plek van den Nederlander aangeraakt, gokzuchtig van aanleg als deze is, en er steeds op vlas sende op de een of andere gemakkelijke wijzo in het bezit te komen van geld en. nog eens geld. Op hetzelfde zwak werd gespoeld, toen aan zoo goed als alle dagbladen in Neder land reuzenadvertenties werden aangeboden om de loterij-instelling bekend te maken en het publiek te verlekkeren. Advertentiees, van een dergelijke afmeting, dat eiken uit gever het water in den mond kwam. En boter was er bij de visch. Betaling van al dio gebruikte groote blokken papier bleef niet uit. Toen kwam er een moeilijk oogenblik voor de Nederlandsche pers, welke altijd zoo hoog heet te staan en die zicli ongetwijfeld verheft hoven die van meerdere landen. Zou men de advertenties gaan weigeren en in het redactioneel gedeelte het publiek gaan waarschuwen tegen dezen aanval op de beurs? Wie dat verwacht mocht hebben, heeft zich toch wel gruwelijk vergist 1 Slechts de Prot. Christelijke dagbladen hebben het durven wagen, om de reuzen-inkomsten te weigeren. Nu van achteren valt, het aan te nemein, dat talrüke andere dagbladen maar gewild hadden, dat ze dit voorbeeld hadden gevolgd. Doch zij zijn bezweken voor de verleiding en op datzelfde oogenblik miste natuurlijk de redactie van het blad den zedelijken moed om den staf te breken over deze gokkerij in het groot. De Nederlandsche pers heeft gezorgd, dat deze strever kwam waar hij wilde zijn, in den kring van de financieel© upper ten Want het blijkt voor geen bestrijding vat baar, dat tot op dit oogenblik de winsten van de loterij-onderneming, ongeacht de po gingen van do Justitie om in te grijpen, in do millioenen loopen. Het eenheidsfront. Tusschen de S.D.A.P. en do Oommu- nistisch© Partij worden den laatston tijd weer „beleefdheden" .gewisseld naar aun- aanleidingi van het te stichten eenheids front van beide organisaties tegenover het „kapitalisme". De meeste aandrang daartoe gaat uit van de laatstgenoemde gtroep, die sinds lang naar do „oenheid" hengelt, blijkbaar, omdat het haar al lerminst naar den vleeze gaa-t. In de S.Di.A.P. blijft men inmiddels heel wei nig voelen voor '<sen samengaan met de menschen van Moskou. Nu weel" levert „Het Volk" een beschouwing over de kwestie, die weinig hoop geeft. De com munistische arbeidersbeweging in ons land zoo schrijft de heer Stenhuis heeft in aantal geen beteekenis: finan cieel evenmin, en intellectueel ook niet. Tegenover dit gemis aan voordeel staan zeer positieve nadeelen: speciaal de vrij heid van propaganda binnen het een heidsfront, waarbij „de communisten niet terugschrikken voor de ergst© misleiding der arrbeiders". Alleen zou men van socialistischen kant kunnen meewerken tot de vorming van hot eenheidsfront uit „internationale over wegingen". Maai" „Wianneer het den kommunisten werke lijk om het eenheidsfront te doen is, dan zullen ziij enkele dingen moeten doen, di© een onmisbare voorwaarde zijn om aan hun ernst te kunnen geloovon en de overtuiging te kunnen vestigen, Mat het arbeidersbelang hen drijft. Z© zdllen dan moeten beginnen met dat eenheidsfront in Rusland tot sïand te brengen en den sociaal-demokraten en hun organisaties de vrijheid moeten geven. Wlij wenschen geen eenheidsfront met lieden, wier eenige bedoeling het is, an dersdenkenden op te hangen, zoodra ze er de macht toe hebben. Tweedens zouden zie moeten erkennen, dat in ekonomisch opzicht hun methode zelfs in Rusland volkomen is mislukt, waardoor honderdduizenden in den jam mer van den honger zijn gestorven. Zij moeten begrijpen, dat een beweging, wier taktiek tot den dood van niet te over- ziene massa's heeft geleid, tot zichzelf moet inkeeren. Als zij tot deze erldentenissen Zijn ge komen, dan zal een derde hun gemakke lijk vallen, n.l. te verklaren, dat een methode, die in een land met groot agra risch gebied niet anders dan dood en verderf bracht, dat in een industrieele wereld als Wiest-Europa in nog ergere mate zal moeten brengen". En de voorzitter van het N.V.V. be sluit zijn philippica aldus: „De communisten moeten begrijpen, dat hun geschimp wel invloed vermag uitsta oefenen op verdorven karakters, o.p Ia- keie-naturen, doch dat verantwoordelijke leiders van de arbeidersbeweging, die naast verstand ook karakter bezitten, van do arbeiders minder lichtvaardig lij ken maken dan de communisten in Rus land hebben gedaan. D© konferentie van het I.V.V. heeft tot resultaat gehad, dat de in Frankfort benoemde kommissie voorstellen zal uit werken, waartegenover allen en alles naar kommunistisch recept, leugen en bedrog geoorloofd zijn, hechten wij aan dergelijke voorstellen geen groote waar de. Diat de l.T.F. besloot met de kommu nisten te gaan praten, heeft evenmin indruk op ons gemaakt; er zijn ook in onze beweging nieuwelingen en fantasten. Alcen dan zullen we over een eenheids front kunnen pra'ten, wanneer publiekelijk wordt uitgesproken, dat de „revolutionaire methode", in'"Rusland toegepast, in Wiest- Europa niet bruikbaar is. Geschiedt dat niet, dan is voor onze beweging, als verantwoordelijke draag ster "Her arbeidersbeweging, geen andere houding mogelijk, dan dat we de arbei ders waarschuwen tegen 'de gevaren, Hie de kommunistische methode voor de ar beidersklasse heeft". Het zal dus, besluit de „Msb." waar schijnlijk nog wel even duren, voor de

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1923 | | pagina 2