Mo IS9 Dinsdag 28 Mei 182S 37e Jaargang Dit de ProTineie. Buitenland. SNELLÏJK AFGESNEDEN. Binnenland. EEN. AFDOEND MIDDEL TER GENEZING VAN HUIDZIEKTEN Hei Middel D.D.D. FEUILLETOM. Drukkers-Exploitanten OOSTERBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraat 68—70, Goes Tel.: Redactie no. II; Administratie no.58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f 3.— Losse nummers f 0.05 Prijs der Advertentie n: 1—4 regels f 1.20, elke regel meer 30 et. Bij abonnement belangrijke korting. zal de huidziekte genezen, die U het leven tot een last maakt. Die ondragelijke jeuken dat branden de gevoel gaat verdwijnen. Vele zieken, die ten einde raad waren, zijn door D.D.D. reeds genezen. Obk gij zult er baat bij vinden. Flaoons "h 12.S0 (proefflacon I075>., Geneeskrachtige D.D.D.- Zeep h ft.— Bij apothekers en drogisten. Midden-Borneo. Voor 't gezin van den in den Barito- stroom omgekomen zendeling ontvingen en veTz-onden wij van J. J. B. te Goes £4,20 en B. B. £1. De staking in België. De beambtenstaking bleef Zondag sta- tionnair. Om te bezuinigen op de voor raden kolen zijn enkele passagierstreinen voorloopig uitgeschakeld. Tusschen Ant werpen en Brussel werden 8 en tusschen Esschen en Antwerpen voorloopig 2 pas sagierstreinen stilgelegd. Dit getal zal nog uitgebreid worden. Met de goederendiensten ziet het er maar slecht uit. In het Noorderstation te Brussel staan sedert het uitbreken der staking benevens vele honderden ge wone goederenwagens, niet minder dan 100 wagons die alle geladen zijn met ex press zendingen, waaronder licht bederf bare levensmiddelen, enz. Tc Antwerpen hebben 250 post- en to- tefoonbeambten gevraagd, onvoorwaarde lijk het werk te mogen hervatten. Dat werd toegestaan, met het gevolg, dat deze diensten vanat heden weer normaal zullen functionneeren. De bladen melden, dat tengevolge der -goederenstaking de Antwcrpsche haven een ernstige crisis doorworstelt, zooals zij sedert 3 jaar geen meer heeft gekend. Te Antwerpen hebben, zooals gemeld, do brievenbestellers en de telegrafisten het werk hervat. Dit schijnt er op te wijzen, dat het nationaal syndicaat van taktiok is veranderd en het brandpunt der staking geleidelijk verlegt, om daarmede beurte lings dc verschillende belangrijke plaat sen des lands te treffen en ook, om de, syndicale macht zooveel mogelijk onge rept te houden. Tengevolge vair het uitschakelen van een zesde der reizigerstreinen, is het pas sagier sverkoer over het geheele land an dermaal in de war geraakt. Sommige bla den spreken hun groote ontevredenheid uit over de houding der regeering, die allerlei maatregelen decreteert, doch vol gens die bladen nog veel te zwak op treedt, onr de staking definitief te onder drukken. Naar vernomen wordt is in de gister avond gehouden ministerraad besloten, om, indien de staking blijft voortduren, binnen afzienbaren tijd al het personeel der bij de staking betrokken diensten te militariseeren. Vlamingen veroordeeld. De rechtbank van Gent heeft, naar aanleiding van „hom-aanslagen", die se dert den wapenstilstand te Gent werden geploegd, tegen de huizen van de „frans kiljons" Braun, Ligv en de Weert en te gen de gebouwen van de universiteit en twee anti-Vlaanïsche dagbladen, uitspraak gedaan en de volgende jonge Vlamingen, „omdat zij springstoffen onder hun bereik hadden", veroordeeld: Parisis tot 2 jaar gevangenis en 100 fr. boete; Geenens 1 jaar gevangenis en 100 fr..boete; van der Avoort en Marchant, elk 15 maanden ge vangenis en 100 fr. boete. Parisis werd onmiddellijk gearresteerd. De Franschen in het Ruhrgebied. De Fransche krijgsraad heeft den vice- regceringspresident van Essen tot 5 jaar gevangenis en 10 millioen mark boete ver oordeeld omdat hij tegen de aan de stad Kettwig opgelegde boete geprotesteerd had in voor -de bezettingstroepen kwetsende bewoordingen. Tengevolge van de inbeslagneming van 00 milliard in het rijksbankfiliaal te Essen waren alle particuliere banken genood (Slot.) Mien zweeg, verpletterd; trachtend ziich in to denken, wat het was, 'dat Dientje gezegd had. En toen na eenige oogenblik1- Jccn 't kind' met een verlegen groet onr den hoek verdween, ging Mien als van zelf 't straatje in, al maar peinzend1 of 'tnoig niet anders zou zijn. Even vonkte da hocb nog op; kinderen noémden het vpl eens verdrinken, maar werd weer direct gedoofd door de bijvoeging in al haar simpelheid: „Vader zegt, dat-io dood is Het zien van het huisnummer van de- Van Galens aan de overzijde hrak haar vage gedachtengang af. Met één blik had za 't overzien: Voor het scheefgezakte venster was 'n schoon onderkleed opge hangen, onder 't al wat groezelig gor dijn, on de deur, die gewoonlijk open stond was gesloten. Toen voor 'teerst drong het tot haar door, wat er gebeurd was. zaakt reeds gistermorgen haar loketten wegens gebrek aan contanten te sluiten. De directies der. particuliere banken be sloten oen delegatie naar generaal Ja- cquemont te Bredeney te zenden, om hem den toestand uiteen te zetten en te vra gen of nieuw ingebracht geld voor do Franschen veilig was, daar anders geen nieuw geld naar Essen zou worden ge bracht. Ten slotte wordt nog gemeld, dat weer 61 families van spoorwegbeambten Dus- seldorf hebben moeten verlaten. De Bolsjewistische relletjes. Uit Dusseldorf wordt geseind, dat do communisten weer 6 mijnen bezet hebben. De onlusten nemen met den dag aan he vigheid toe. Op het oogenblik zouden niet minder dan 2 millioen arbeiders in liet bezette gebied het werk hebben verlaten. Men vreest, dat nog heviger conflicten in 't vooruitzicht zijn. Zondag is te Gelsenkirchen een groote mijnwerkersverga dering gehouden, waar een algemeene staking is uitgeroepen. Na afloop der vergadering zijn 2000 deel nemers naar de mijn Rhein-Elbe getrok ken cn hebben er de werkwilligen met geweld uit gedreven. Te Bochum is het ook heet toegegaan. Bij de bevrijding der gijzelaars zou het tot een regelrechten veldslag zijn gekomen tusschen de Selbstschut'z en de oproer lingen, welke veldslag zich over de ge heele stad voortplantte en bloedige offers eisclitc. Volgens voorloopige gegevens heb ben de oproerlingen ongeveer 18 dooden en 80 gewonden verloren. De gewonden verkeeren voor een deel in levensgevaar. Buitengewoon hinderlijk was het, dat het telefoonbedrijf, dat sinds maanden door de Franschen is stopgezet, ook thans nog buiten dienst was. Bij de bloedige gebeurtenissen konden geneesheeren niet te hulp worden geroepen en de familie leden der getroffenen konden van do zie kenhuizen uit niet worden ingelicht om trent den toestand der patiënten. In Dortmund overvielen de oproerlingen uit een hinderlaag een auto met politie agenten. De agenten zwermden uit en be gonnen een gevecht met de communisten, die hen van uit hun schuilplaats met handgranaten en geweervuur bestookten. Aan de zijde van de politie werd 1 man gedood on verscheidene zwaar gewond. Nadat de politie versterking had gekregen, gelukte het de communisten te verdrijven. Het optreden der communisten wordt steeds terroristischer. In verscheidene ge vallen werden vreedzame voorbijgangers o.p straat overvallen en bloedig mis handeld. De op Zaterdag te Dresden uitgebro ken onlusten dragen een zeer ernstig ka rakter. Reeds -op Vrijdag tegen den avond had een aantal zaken gesloten. Gisteren wa ren alle levensmiddelenzaken in de bin nenstad gesloten. Ook de meeste café's en restaurants werden gesloten, daar de menigte een dreigende houding aannam. Uit de café's werden enkele gasten met geweld naar buiten gehaald. De communisten eischen door middel van plakkaten de vorming van proletari sche Hundertschaften. De werkloozen ver langen dat alle zaken, die zich niet wil len onderwerpen aan een prijsonderzoek, voor minstens veertien dagen zullen wor den gesloten. De troepen betoogers zijn voor het grootste deel samengesteld uit werkloozen, waarbij natuurlijk allerlei verdachte indi viduen zich aansluiten. Zij pogen bijna overal den verkoop van levensmiddelen tegen goedkoopere prijzen af te dwingen. De markthallen waren gisteren gesloten, evenals het abattoir. Voor de hallen en het abattoir hadden de werkloozen posten opgesteld. De winkeliers, evenals de burgers, moe- ton over het algemeen vrij ontevreden zijn over de zwakke houding van de Saksi sche regeering. Het aantal slachtoffers, dat het com munisten-oproer in de laatste dagen in het Roergebied geëischt heeft, wordt in welingelichte kringen op ver over do 30 geschat. Te Dortmund alleen zijn 7 personen gedood, in Gelsenkirchen 7, en te Bo chum bij de laatste hotsingen minstens 15. Buitendien zijn nog in verschillende kleinere plaatsen enkele personen om het leven gekomen, zoodat het aantal van 30 in geen geval overdreven is en integen deel waarschijnlijk nog ver overschreden zal worden, temeer daar in de zieken huizen een aantal zwaar gewonden ligt, die met den dood worstelen. Tengevolge van de slechte telefoonver bindingen is het zeer moeilijk een juist beeld te krijgen van den opstand in het Ruhrgebied. Ook is het tot dusver onbe kend of in de geterroriseerde steden he den nieuwe excessen zijn voorgekomen. Tegen de Ku Klux Klan. In den staat New-York is een verorde ning uitgevaardigd, volgens welke alle vereerd gingen binnen hot gebied van den staat hij de regeering een lijst met de na men en adressen der leden moeten instu ren. Dit beteekenl een ernstige slag voor de Ku Klux Klan-beweging, omdat die organisatie juist haar grootste kracht put uit de geheimzinnigheid, waarmede zij te Werk gaat. Men verwacht, dat tal van andere sta ten het voorbeeld van New-York zullen Volgen, zeer zeker zal het eenige sensatie Wekken, wanneer de namen der Ku Klux Klan-leden algemeen bekend worden. Bij de opgave van de leden moet tevens een afschrift van de statuten der vereeniging worden ingezonden, terwijl van iedere ver gadering, welke de vereenigingen houden, een copie van do notulen moet worden overlegd. Het is niet waarschijnlijk, dat deze nieuwe maatregel door de Ku Klux Klan-beweging met instemming zal worden begroet, en algemeen verwacht men, dat thans vele leden, in het vooruitzicht van de publicatie hunner namen, 'liever uit die partij zullen treden. Ongeregeldheden te Lubeck. Naar aanleiding van het feest der 43e reserve-infanterie-divisie op het Bergfeld te Lubeck, kwam het daar tot onlusten en buitensporigheden van communistische betoogers, die het Bergfeld waren op gedrongen. Zij werden door de veilig heidspolitie teruggedreven. Toen later de deelnemers aan de feestelijkheden van het Bergfeld terugkeerden, doorbraken de communisten de politic-afzetting. Die po litiebeambten sloegen er met Sen gummi stok op los. Na de arrestatie van één der onruststokers, poogden de communisten de politiewacht te bestormen. Verschei dene personen werden gewond. Pestverschijnselen. Te Parijs heeft het verontrustende gerucht de ronde gedaan, dat te Saint Ouen, een der voorsteden van Parijs, een pestepidemie zou zijn uitge broken. Nadere informaties hebben ge lukkig een zoo slechte tijding niet be vestigd. Wel hebben zich in een huisge zin pestverschijnselen voorgedaan. In dat gezin z'ij'n twee gevallen mét doode- lijken afloop, n.l. de moeder en een 'van do kinderen, terwijl de beide andere zie ken, die .onmiddellijk geïsoleerd werden, buiten gevaar zijn. Niettemin zijn uitge breide maatregelen genomen om het be smettingsgevaar te voorkomen. Korte berichten. Een draadloos bericht uit Londen meldt, dat dc regeermg besloten heeft, het met Sowjet-Rusland niet tot een breuk te laten komen. Men meent in diplomatieke kringen dat, hoewel dc jongste nota uit Moskou niet geheel be vredigend is, de geschilpunten die nog overblijven, geschikt zijn voor een rege ling dooi' onderhandeling. De Berlijnsche politie heeft drie jeugdige inbrekers van 25, 18 en 17 jaar ingerekend, die niet minder dan 120 inbraken hebben gepleegd in de wes telijke voorsteden van Berlijn. In Petersburg zijn dezer dagen 15 Georgiers doodgeschoten. Zij wor den beschuldigd deel te hebben genomen aan een samenzwering, welke was op touw gezet door oud-officieren en 'Georgische mensjewiki; tevens zouden zij militaire inlichtingen verschaft hebben aan een Engelschen agent. Het Russische stoomschip Rostock, dat met een lading graan uit Riga was vertrokken, is op een zandbank ge loop e n. Den te hulp ontboden sleep- booten gelukte het, nadat 8000 centenaars rogge in zee waren geworpen, het schip af te brengen. De lading was voor hulp aan liet Roergebied bestemd. Te Kelsterbach bij Hoechst heeft in een werkplaats waar munitie onbruikbaar wordt gemaakt, ten tweeden male een ernstig ongeluk plaats gevonden. Bij het demonteeren van granaten ont ploften er eenige, ten gevolge waarvan 5 personen werden gedood en 4 zwaar ge wond. Uit Weenen wordt gemeld, dat tus schen mr Zimmerman en de Oostenrijk- sche regeering een conflict is gere zen, doordien de eerste van meening is, dat de vermindering van het aantal be ambten op onvoldoende wijze heeft plaats gehad. Berichten uit Toulouse maken mel ding .van sterken sneeuwval in de Pyreneeën. De hoogten in het Garonne-gebied en Ariègc liggen diep onder de sneeuw en de herders hebben hun kudden, die reeds hun zomer ^kwar tieren o>p de bcrg'en betrokken hadden, haastig moeten terugtrekken. Wegens de verschijning der Grij'oksche vloot bij1 de Diar da- nellen beeft Adnan Bey bij' de betrok ken kringen geprotesteerd en ophelde ring gevraagd. Alle nog hangende kwesties ter conferentie van Lausanne zul len in particuliere besprekingen afgedaan Worden. Het einde wordt nog deze weèk verwacht. De geallieerden hebben defi nitief afgezien van de Turk'sche schade vergoeding. Dio bladen melden, dat d e V a 1 e r' a aan zijn volgelingen idieed weten, ,dat strijd voor de republiek nutteloos ge worden is en het neerleggen der wapens igclijk hij zegt, thans een daad is van vaderlandsliefde. heuvel tot de kist was neergelaten, het zand dof plompte; en het gemompel der bedienaars zich verwijderde. Dan blikte ze even in 't pas-gedolven graf en zag alleen de schaarsch-bedekte kist Alleen de oude grootvader wendde zich even om en zag; de juffrouw, die in het gtef keek, als om nog een laatsten groet te brengen aan zijn kleinzoon Het volgfijtuig verdween juist om een bocht van den weg, toen Mien het hek uitkwam en de Kerkhoflaan weer be trad, diio door zoovelen peinzend wordt afgelegd. Morgen moest ze weer vertellen, zoo- als ze beloofd had. Die vorige week was Joop er nog geweest en had de Woor den des Levens, in hoe gebrekkigon vorm ook gegeven, gehoord. Wias het hem ten zegen geweest? Ze ging z'n leven na, het kleine stuk leven dat zij van hem gekend had, des Zondags in de klasEn ze wist het fiilet Haar gedachten, vele en overstelpend, werden ©en bede, die opklom tot Hem, Dia het Begin en het Einde is van dat De ongezegelde vervoer- b e w ij z e n. Indertijd werd medegedeeld, dat door den ontvanger der registratie te Meppel tal van fabrikanten en handelaren we gens 't afgeven van ongezegelde bewijzen van vervoerde goederen door Stoomboot- reederijen aldaar beboet waren met be dragen van f 100 lot. f 1700. Tie „Tel." kan thans roeiden, dat door den 'Minis ter van Financiën al deze boeten zijn teruggebracht tot f 1 voor ieder, terwijl alsnog de achterstallige zegelkosten moe ten worden betaald. Militair© politie in overtreding. Naai" .men weet, zijn de Riijfc'sfietsen niet van remmen voorzien. Dc eenige mogelijkheid om zijn vaart te vertragen zit, voor ©en berijder van een rijksrijwiel inzijn kuitspieren. Raken die onklaar dan blijft als ©enig middel om te stoppen over: zich met fiets en al te laten vallen. Hoe noodlottig deze primitieve outillage van d© rijkstweewielers kan worden, be wees het ongeluk op de "helling van 'den Cauber'g in Zuid-Limburg, waarover des tijds zooveel te doen is geweest. Wat ongelukken niet vermochten, dat schijnt nu te zullen gebeuren, dank zij een plaatselijke verordening. In Arnhem, moet men weten, is bij po- litie^v,oorschrift verboden, rijwielen zon der remmen to berijden. In Arnhem is militaire politie gelegerd, en zij berijdt er, gelijk overal, remlooze fietsen. Ge volg: conflict tusschen de theorie der Arnhemsche gemeente-politie en de prac- tijk der militaire politie. Het departement breekt zich thans het hoofd over 'Se oplossing van "deze puzizlle of gelden uit te trékken voor de boeten, te betalen voor de dagelijk'séhe bekeurin gen der militaire politie door de ge meente-politieagenten; of: zwichten voor ©en gemeenteverordening (de Residentie zwichten voor een provinciestadjes!) en de Arnhemsche rijksfietsen van remmen voorzien. Zou Dien Haag maar niet lie ver een algemeen ordertje aan de Hem- brug verstrekken om de rijksfietsen van deze noodige veiligheids-inrichtingen te voorzien? („Tel.") Alleflei. De toestand van Staatsraad Prof. Struy- cken .blijft zorgelijk. Tot directeur-generaal der P. en T. is benoemd de oud-minister van Waterstaat, de heer A. A. H. W. König. In de Zatei'dag gehouden Raads vergadering van Bergen op Zoom werd aan die gemeente Tholen voor de over brugging der Eendracht gedurende 20 jaren een jaarlijksche bijdrage van f500 verleend. D© voormalige waterschans, thans in pacht biji de N.V. Oestermaatschappij' v.h. werk, voor W;ien het eeuwig wél of wee geen raadsel is; meer nog, Die dat alles in Zijn eeuwig raadsbesluit heeft vast gelegd, tot Hem, Die in Zijn heilig Wtoord gezegd heeft: „"Strijdt gij, oim in te gaan". Des Zondag's, weer voor 'dezelfde klas, maar nu met een ledige plaats achteraan, voelde Mien zich méér dan daarvóór, degene, die slechts te zaaien had. Voor de plaats van Joop waren al terstond liefhebbers geweest: „je zat daar fijn achteraan en die juffrouw zag het niet zoo direct als je wat deed Maar Mien had ze geweerd; dezen mid dag althans zou ziijn plaats open blijven, opdat 'thaar zou herinneren, hoe 'twas ©n moest zijn: Zaaiende slechts, kon het zijn in ontvankelijken bodem, dooT 'God zelf toebereid en de uitkomst overlaten de in de hand Van den Hemelschen Land man, met stil vertrouwen. R. MARTHA. (Uit: „Die Zondagsschool".) En ze zag in gedachten Joop, zoo als ze hem Zondag nog gezien had, met z'n vToolij'be bruine kijkers vol leven én zooals hiji nu zou zijn, zooals zij hem niet wilde zien, nu ze wist, dat haar uit dio oogen, zoo zie niet gesloten waren, n doodelijke kilheid zou tegenstaren Ze zag hem nog, baas over allen, af tellen voor ©en spelletje, waarover ze hem. al meer dan eens had onderhouden, dat het op Zondag niet mocht. En opeens klonk haar het teldeuntje van Zondag in de ooren als een pijnlijk- bevestigend© zekerheid, die Joop zélf met zijn dood had bezegeld: „Stof is gauw weg". Ze was nu de steeg bijna uit en 'be dacht, dat het beter was, dat juffrouw Derksen hiermede in kennis werd gesteld waarom ze de richting naar de woning der onderwijzeres insloeg, al maar zoe kend een antwoord voor dit diep-tragi- sche; dat naar klaarheid vroeg, waar voor1 zo niets anders kon vinden dan d© regels van Da Costa: „Op den bodem aller vragen' Ligt 'der wereld zondeschuld". D© voorjaarszon, die dien Zaterdag morgen stralend opging, trachtte ook le ven te brengen in de plaats waar de dood heerscht. Dien lachenden lentedag; toen de eeTste grasbloempjes moedig groeiden boven den pas ontdooiden grond, ging Mien tusschen de graven, hior en daar een naam lezend op de zerken, tot ze kwam aan het gemeenschappelijk kinda"- graf. Nu wachtte zij alleen den eenvoudigen stoet, lijkwagen en volgTijtuig, bij d© draaibrug aan d© Vecht reeds te onder scheiden. En terwijl 'tnog even duurde vóór de schuddende koppen van 'de rouwpaaiden door het geopende hek kwa men, zag Mien om zich heen, 't nieuwe leven bemerkend en denkend aan dat jonge leven, dat nog vóór den bloeitijd was afgerukt De vader, 'n roodachtig zwarten gleuf- hoed diep in de oogen gedrukt, volgde naast 'n grijsaard, den grootvader, naar Mien vermoedde, de zwarte baar. Nog twee andere jonge mannen kwamen er achteraan. Mien wachtte terzijd© van den graf

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1923 | | pagina 1