DE ZEEUW TWEEDE BLAD. Binnenland. Buitenland. HENOCH ARDEN. Uit de Provincie. FEUILLETON. 1 gedrongen en hebben er 6 milliard mark weggehaald. Uit Trier wordt gemeld, dat er uit de plaatsen Euhrnng en Biewer hon derden gezinnen van spoorwegmannen, te zamen 820 koppen tellend, zijn uitge wezen. 'Uit Berlijn, dat de mijnwerker Ralz, die kort geleden door de Franschen is aangeschoten, als 53ste slachtoffer aan zijn kwetsuren gestorven is. Frankrijks veiligheid. Voor de veiligheid hebben we het Ruhr- gebied niet noodig, heeft Poincaré ver klaard. De onderneming in het Ruin-gebied heeft uitsluitend een financieel doel, is alleen pndernomon om zich een pand te verzekeren ten einde een onwilligen be taler tot betere gedachten te brengen. En wellicht zal het Ruhrgebied ook nog kun nen dienen als voorwerp van ruil bij do onderhandelingen met de „bondgenooten", Verstaat Europa het? Deed Napoleon een eeuw geleden anders? Voor.de veiligheid is do linker-Rijnoever voldoende, meende de Fransche premier. Maar geheel en al wil hij hierop toch lie ver niet vertrouwen en zoo is maarschalk Foch naar Oost-Europa getrokken, om bij de vrienden aan den anderen kant van Duitschland eens poolshoogte te nemen en do banden met de Poolschc, Tsjechi sche en Zuid-Slavische geallieerden nog wat nauwer aan te halen. Deze geallieer den moeten nu de rol vervullen, die Rus land voor 1914 speelde. Dat .wil dus zeggen: groolc legers op do been houden en Duitschland blijven' knellen tusschen de beide vijanden in als in een tang. En onderwijl wordt te Praag do maarschalk Foch gevierd als de paci fist, ide voorstander van den vrede bij uitnemendheid. Dat mag wel een paradox heeten. Militair-pacifist, is droever con tradictio in terminis (tegenstelling in woorden) mogelijk? Trouwens in de vre- desgestemde redevoeringen van >Tsje- cho'ers en Polen is bewapening tegen Duitschland schering en inslag. En in de van bewondering getuigende woorden van Foch, waarin hij Polens rijken kinder-» zegen prees, voelde men de vreugde van den militairen aanvoerder over den heer lijken .oogst van rocruten voor den nieu wen komenden strijd. Erger ,nogaan een gastmaal te War schau maakte deze Franschman aan zijn Poolsche vrienden duidelijk, dat „vrede" geenszins hetzelfde beteekende als beëin diging van den strijd, maar deze, hoewel minder moorddadig geworden, nog altijd oven verbitterd bleef en dus voortdurende! waakzaamheid vereischte. Die uitlegging bleek te Praag niet noo dig; daar toch was 't alles militairisme, wat de klok sloeg. Een parade om van te likkebaarden, en daarna een woord van lof over de kranige exercities dor Tsjecho Slowaaksche troepen, voor Foch vertoond. Frankrijk heeft veiligheid noodig, en die moet hem in het oosten door Polen en| Tsjecho-Slowakijers bezorgd worden, niet tegenstaande deze twee volken lang nog geen broeders zijn, en beide nog met Duitsche elementen opgescheept zitten, die zij bij de inlijving van Duitsch grond gebied op den „koop" toe genomen heb ben. Waarbij nog komt de Poolsche an nexatie-zucht die den Slowakijers een doorn in het oog is. Immers de Polen-; niet tevreden met Wilna en Oost-Galicië, waar ze de groote Entente-mogendheden voor een voldongen feit plaatsten, dat do ambassadeursconferentie op 15 Maart een voudig bekrachtigde, schijnen ze thans al weer begeerige blikken te slaan op Dan zig, al willen ze dan ook voorloopig alleen nog maar trachten dit economisch te „veroveren". Dat Frankrijk op hengelen naar de bond genootschap van dergelijke vrienden uit gaat, bewijst hoe zwak 't zich gevoelt»; Deze politiek is dan ook, gelijk „Het Han delsblad" zoo kernachtig juist uitdrukt,- „de grootste aanklacht tegen den vrede,; die volgens Wilson den volkeren zelf standigheid en vrijheid van nationale ont wikkeling moest brengen, maar die in tegendeel in Oost- en Midden-Europa slechts de onderdrukking verplaatste en dus dezelfde toekomstgevaren oproept, die de voor-oorlogsche onderdrukking van na tionale minderheden in den wereldoorlog bleek mede te brengen". De Indische leening. Verschenen is de Memorie van Ant woord op het Voarloopig Verslag betref fende het aangaan van een Indische geld- leening. Daarbij heeft de regeering bij Nota van Wijziging nader voorgesteld het leeningsbedrag, waarvoor machtiging wordt gevraagd te beperken tot 309 mil- lioen. Men Weet dat het oorspronkelijk in do bedoeling der regeering lag, een 400 millioenleening aan te gaan. Uitvoering art. 97 Grondwet. Blijkens het Voorloopig Verslag dei- Tweede Kamer over het wetsontwerp tot uitvoering van art. 97 der Grondwet en wijziging van de Hooger Onderwijswet en van de Bevorderingswet voor de land macht 1902, zijn vele leden van oordeel, dat er na de verhooging der schade loosstelling voor het Kamerlidmaatschap allo aanleiding is tot wettelijke regeling zoowel van de financieele gevolgen van de gelijktijdige waarneming van het Ka merlidmaatschap' en één of meer staats ambten als van de positie van den ambtenaar, wiens functie niet met dat lidmaatschap is te vereenigen en die dus op non-activiteit wordt gesteld. Andere leden hebben tegen het ontwerp bezwaar, omdat het ten gevolge zal hebben dat voor vele ambtenaren de aanvaarding van het Kamer lidmaatschap wordt be moeilijkt. Eenige leden achten zelfs het toeeknnen van non-activiteitstractementen niet gewensclit. Prof. Diepenhorst. Nu er een wetsontwerp' aanhangig is dat de bepaling bevat dat men geen Statenlid en lid der Eerste Kamer tege lijk mag zijn, heeft Prof. Diepenhorst als Statenlid bedankt. Zijn opvolger is de heer Bossenbroek, die echter nog tot Juli zitting heeft. In verband met bovenstaand bericht zijl herinnerd, dat wel b-iji de nu pog vi- geerende kieswet het lidmaatschap van beide colleges onmogelijk is, en het Sta tenlid, tot Eerste Kamerlid gekozen, moet kiezen tusschen beide functies, en dat, wanneer de nieuwe wet van kracht wbrdt, een lid der Staten, voor de Eerste Ka mer gekozen in dezelfde groep waarin hij voor de Staten zitting heeft, voor dat provinciaal college zal moeten bedanken. Wordt hij echter door een andere Staten- groep dan waartoe hij behoort van de vier, waarin het land wordt verdeeld, naar de Eerste Kamer afgevaardigd, dan kan hiji lid van de Staten, die hem niet voor den Senaat kozen, blijVen. Wat tot nu 'toe verboden was, Gat een lid der Eerste Kamer tevens is Staten lid, wordt derhalve bijl de nieuwe wet mogelijk. Voor Zeeland hebben op- "t oolgenblik in de Eerste Kamer zitting tor. de Veer en dr. Slotemaker de Bruine; deze zullen beiden hebben te beslissen, altijd wanneer de nieuwe wet er is, of zijl lid der Staten van hun gewest willen blijven of lid der Eerste Kamer. Prof. Slotemaker de Bruine is namelijk gekozen tot lid der Staten van Utrecht, die echter straks, in ver binding met die van Zeeland, N.-Brabant en Limburg leden der Eerste Kamer voor groep IV hebben te kiezen; en mr. de Veer, die tot lid der Staten van Zee land gekozen werd, verkeert in hetzelfde geval. Een geschenk. Biji gelegenheid van het bezoek van den Koning van Zweden, heeft de Koningin aan den Koning en de Koningin van Zwe den een geschenk aangeboden, in den vorm eener tuinbeplanting van een der Koninklijke Paleizen in Zweden. Hiervoor is de keuze gevallen op het kasteel van Solliden, gelegen opi het eiland Oland. De uitvoering van dit plan is door de Koningin opgedragen aan eene comtaissie, bestaande uit de heeren J. P. Ballego-, te Leiden en J. H. van Straaten van Nes te Boskoop, die zich daartoe naar Zwe den zullen begeven. De Co m m' u ni s t i s c h e Par tij. Volgens „Het Volk" hebben de zeven uit de Communistische Partij: gezette le- VAN DINSDAG 22 MEI 1923. No. 193 Van Heutsz. Wij gaven in ons vorig no. een en an der óver den arbeid van bovengenoemden grooten man, c|io op 't oogcnbl'ik (hij is nu 73 jaar) te Lausanne in Zwitserland krank ligt. Ook bet .onderstaande achten wij nog wol waard onder de aandacht onzer lezers je brengen. De schrijver herinnert voorts nog aan het dwaze gedoe van de regeering te Buitenzorg om generaal Van der lley- den af te zetten, en hoe Van Heutsz daartegen heeft geprotesteerd; want: „Met den opvolger van generaal Van der Heyden kreeg Atjoh niet alleen een geheele verandering van inzichten te zien, met optimisme pp den voorgrond, waar- van de vij'and al spoedig listig partij trok, maar wat erger is, "die vijand zag het leger, waarvoor hem tot dusverre ont» zag was ingeboezemd, tot lijdelijkheid, soms zelfs tot de vernederende rol van doelwit, van schijif, gedoemd, zonder dat hot gerechtigd was of vergunning kon krijgen tot het toedienen van wolverdien- de straffen. „En als gevolg hiefvan: ontevreden heid in bet Nederlandsche kamp-, desertie van militairen, verdeeldheid, evenals bij hem de eenheid, de kracht gebroken en daarmede ook de macht gefnuikt" Het werk van Van Heutsz is n!uge weest, om het gebouw, door de opvolgers van Van der Heyden afgebroken, weer op te bouwen. Groot was de tegenstand, dien Van Heutsz van de zijde der Atjeh- sche bevolking heeft ondervonden, maar grooter nog en dus veel zwaarder voon: hem le overwinnen, waren de moeilijk heden, die de hooge autoriteiten uit hef paperassenbewind hem in don weg heb ben gelegd. In 1881 legde Van Heutsz in Neder- landsch-Indië met 'goed gevolg liet exa men af voor de toelating tot de tweede afdeeling van de Krijgsschool in Neder land (thans de Iloogere Krijgsschool). Hoewel hij slaagde, meenden zijn chefs hem niet te moéten plaatsen, „omdat- Van Heutsz geen plaats bon innemen voor een officier van een ander wapen, welke plaats open was" Van 'Heutsz ging met deze zienswijze gelijk in zoovele andere, niet accoord. Hij getroostte zicli daarom groote gel delijke opofferingen, en vroeg en verkreeg 5 Juli 1881 zes maanden verlof buiten bezwaar van den lande Nederland dacht or inderdaad anders oveï dan de militaire hoofden in Atjeh.- 15 September van hetzelfde jaar werd Van Heutsz gedetacheerd bij do Krijgsschool. Allen tegenstand ondanks heeft Van Heutsz hot gebouw van onze regeering in Atjeh weer opgetrokken. Het heeft hom later aan blijken van belangstelling niet ontbroken; Van Heutsz, die in 1867 als vrijwilliger dienst had genomen bij het Instructiebataljon te Kampen, was dertig jaren later luitenant-generaal en adjudant van II. M. de Koningin in buitengewonen dienst; eeu groot aantal van de hoogste onderscheidingsteekenen versieren zijn borst Een wapenstilstand? Geruchten gaan te Parijs van een dooi de Fransche regeering aan do Duitsche aangeboden „wapenstilstand" in het iRuhrgebied, gedurende welken dan do nieuwe, door Duitschland aangekondigde voorstellen zouden kunnen worden be sproken. In Duitschland gelooft men 't gerucht niet; cn die 't geloovcn wantrouwen het, als een mogelijke poging om Duitschland's eenige verdedigingswapen klein te krijgen. Het woord „wapenstilstand", zoo zegt men, wekt geen aangename herinneringen bij het Duitsche volk op, dat bedenkt hoe (Een visscheltegieBchiedenis.) 5.) Die een zeide, dat Philip het niet ernstig meende; een ander beweerde, dat Annie behaagziek was, en met het hart van den molenaar speelde. Weer anderen dre ven den spot met hen, en enkelen, in wie slechts schandelijke gedachten woon den als eieren in een slangennest, doelden op nog erger dingen. Annie Lee werd het bang out het hart; Philip's gelaat werd bleek en liijl verviel. .En 't was haar, alsof alles haar toe liep: „Dat is uw schuld." Op zekeren nacht, terwijl ze tever geefs trachtte in te slapten, bad en smeekte zij ernstig om een teeken, waaruit zo zou kunnen opmaken, of Henoch nog leefde. Het hart brak haar schier; ze sprong uit 't bed, ontstak licht, opende haar Nieuw Testament, en zette haar vinger op het opengeslagen blad, waar ze las: „En alzoo is het geschied, dat zij allen behouden aan het land zijn gekomen." Eenige opheldering plutte zij daaruit niet; ze sloot den Bijbel en ging- weer ter ruste. Zij sluimerde, in, en ia haar droom het in 1918 de wapenen heeft neergelegd, vertrouwend op de waarborgen van pre sident Wilson, terwijl deze waarborgen nooit zijn vervuld. Het voornaamste argument, dat wordt geopperd is, dat de voorgestelde voor waarden' het terugtrekken der Fransche troepen zouden veroorloven en een einde zouden maken aan hel. lijdelijk verzet der Duitsche arbeiders. Doch terwijl de troe pen, mochten zij zijn teruggetrokken, ge makkelijk order kunnen krijgen om terug, te keeren, zou hot eens prijsgegeven lij delijk verzet nooit opnieuw weer kunnen worden begonnen. Vandaar dat de mee ning in Duitschland op het oogenblik vol komen tegen zulk een plan is gekant. De staking in België. De stand van zaken in de spoorweg staking is cenigermate verergerd tenge volge van bet neerleggen van den arbeid op verschillende punten des lands, o.a. Doornik, Yperen, Bergen cn Brain- le- Comte. De algemeene opinie is, dat liet einde der staking nabij is. Reeds Zaterdag zou bet personenverJ keer worden hervat. Het personenverkeer heeft echter met de Pinksterdagen nog groote vertraging ondergaan. De regeering heeft een salarisverbete ring toegezegd. Hierdoor is een toestand van gewapenden vrede ingetreden. Men is van plan over een week opnieuw te sta ken, wanneer de beloofde salarisvei'lioo- ging niet zal zijn ingegaan. De menschep, hebben veel ongemak ge had van die staking. Hieromtrent bevatten de bladen treffende mededeelingen. De auto's tc Antwerpen maakten goede za ken. Maar 't gevolg? De wegen van Ant werpen naar Brussel hebben veel ge leden. Zij liggen, zoo schrijft men aan" „Hot Handelsblad", nu reeds bij plaatsen, met putten .en sporen onder liet aanhou dend gedaver der rubberbeslagen wielen van de zware vracht-camions. Op den steenweg tusschen Antwerpen en Meclie- len was 't bijna of er een Duitsch leger uren aan elkaar met kanonnen was door gereden I Dezo oorlogsaanblik viel nog meer op bij het zien van de vele wrak ken van auto's die van afstand tot aD stand langs den weg lagen. Vele verou derde rijtuigen w.qren niet meer berekend op die geweldige ritten én liebben hef als oude knollen moeten opgeven. De communistische agitatie. Do communistische aclie in het dis trict Dortmund, welke de stopzetting der mijnen, de ontwapening der Dortmunder. polifie en het in handen nemen der open bare macht ten doel hadden, is ten gey volge van de nederlaag, die de communis tische Hundertschaften Vrijdag te Eving bij Dortmund hebben geleden, op niets uilgeloopen. De schuld voor de nederlaag wordt aan de leiders der Hundertschaften geweten, die, toen de politie optrad, da delijk in hun schulp zouden zijn gekropen. In de Vrijdag gehouden vergadering dei- communisten werden bittere klachten ge uit over het optreden dor leiders. Mot de ontwapening der Dortmunder politic is zelfs geen aanvang gemaakt, daar de stad over een sterker politiemacht bleek to beschikken dan men had verondersteld. Intusschen zetten de communisten in verschillende mijnen en bedrijven hun agi tatie krachtig voort. Vermeldenswaard is nog de mededee? ling, gedaan in een vergadering van bc- drijfsraden van den Algomeenen Mijnwer- kersbond, dat de communistische Hun dertschaften, alvorens naar de mijn Mi nister Stein op te rukken, den Franschen om geweren hadden verzocht. Fransch terrorisme. Te Mannheim onderhouden de Fran schen aan de Neckarbrug een "geregeld ge weervuur op de voorbijgangers. Er wer den tot nu toe twee zwaar- en verschil lende lichtgewonden naar het ziekenhuis gebracht. De reden voor dezo schietpartij is onbekend. Het station van Lennep is in den nacht van 14 Mei beschoten; de stad is beboet met 50 millioen M., die 10 Juni betaald moeten zijn. De burgemeester is gearres teerd. To Koblentz zijn de Franschen Don derdag in het sedert eenige weken afge sloten gebouw van de Reichsbank binnen zag ze -op eens Henoch, zittende op' een eenzaam eiland in de schaduw van een palmboom! op een hoogte, doior de zon beschenen. Ze dacht: „Jlij is heengegaan, en zingt met 'het engelenkoor: Eero zij God! Ginds blinkt de zon der gerechtigheid, do palmen, die daar boven groeien, wuivej onder den lofzang hem koelte toe." Zo ontwaakte, en haar besluit was ge nomen,, Spoedig liet ze Philipl roepen, en zeide hem, ten hoogste ontroerd, dat er nu geen reden meer bestond, om! met trouwen te wachten. Zoo trouwden zij dan, en bij 't voltrek ken van hun huwelijk klonk 'tvroolijk klokgeklep in 't rond. Doch Annie was niet vroolijk. 'tWas haar dikwijls, of zc een voetstap achter (rich boorde. Van waar? Dat wist ze niet. Ze bleef niet gaarne alleen thuis, en liep evenmin gaarne alleen buiten. Wat scheelde haar'dan toch? 'Eer zij binnenging, bleef haar hand altijd een oogenblik op de deurklink rasten, alsof zij aarzelde, naar binnen te gaan. En eerst toen uit dit tweede huwe lijk een kind was géboren, herkreeg zij haar levenslust. Trotsch en statig voer „de Goede For tuin"- VOfilt. Bij 't verlaten van de Sp-aansche kust was het schip1 door stormen overvallen, en bijna op de klippen te pletter geslagen, maar' daarna ging de reis voorspoedig, en door tegenwind noch noodweer ge- stidörd, kliefde het de wateren en bereikte streken, waar de zomer steeds voortduurt. Na do Kaap omgevaren te zijn, waar liet stormde en hooge zeeën liepen, en dan weer plotseling windstilte intrad, en na nogmaals den keerkring te Zijn voor bijgevaren, stevende het vaartuig met gun- stigen wind -op de eilandgroepen aan, tot het eindelijk de langgewenschte haven binnenliep, 'waar de oosterliemel vrien delijk lacht. Daar ging Henoch zelf handel drijven, kocht vreemde goederen, waarmede hij in zijn vaderland goede zaken dacht te ma ken; voor zijn kinderen kocht hij' een vergulden draak. Dte terugreis was minder voorspoedig. Wel scheen eerst alles goed te gaan, en scheerde de vlugge boeg als een zee meeuw den waterspiegel, zoodat het schuim gestadig om de voorplecht spatte, maai' daarop werd hef 'bladstil, terwijl bij tijden plotseling hevige orkanen woed den. Het schip, voortgejaagd, en een speel bal 'der golven, raakte uit den koers. En eindelijk stiet het, tijdens een hevig onweer, op een klip, waarop het door de branding uiteep werd geslagen, en in de diepte verdween. Slechts Henoch en twee anderen ble ven behouden. Nadat ze, geklemd aan een deel van 't wrak een langen hangen nacht hadden rondgedreven, wierp de zee hen des morgens op het strand van een onbe woond eiland. De schipbreukelingen vonden er voed zame wortels, cocosnoten en een groote hoeveelheid gevogelte en wild, dat zich 'gemakkelijk liet vangen. In een rots aan 't strand bouwden zo een hut naast een grot, en dichtten die. met palmbladeren, terwijl in deze heerlijke omgeving en rijke natuur liet drietal zijn rampzalig lot lie- klaagde. De jongste, niet veel meer dan een knaap, had bij de schipbreuk het meest geleden; hij lag gedurende drie jaar ter neer en nimmer durfden de anderen hem alleen te laten. Toen echter, na drie jaren, landde de dood op het eiland, en nam den knaap méde. Er was intusschen een boom ouwerge- stormd op het eiland, en niet denkend aan liet dreigende gevaar en met hopp bezield, begon Henoch's makker op Indianenma nier den boom toet vuur uit te hollen, om er een kano van te mlaken. Bij de vreeselijke hitte trof hem echter een zonnesteek, en ook hij stierf. Toen was het Henoch, alsof God hem toeriep: „Bereid u voor den dood!" den, die de leiding vormen van het Comité der Derde Internationale, zich andermaal met een uitvoerige circulaire tot de leden van de Communistische Partij! gericht. Zij deelen daarin mede, een rapport over de oppbsitie in hun partij te hebben gezonden aan de Exe cutieve van de Communistische Interna tionale. In de circulaire wordt o.m. op de noodzakelijkheid gewezen, dat de le den van de Gomlint Partij! Holland een einde maken „aan het schrikbewind en het wanbeheer van Wijnkoopi c.s., die een sta-in-den-weg zijn geworden voor een normale ontwikkeling van de communis tische beweging in dit land." Ja, ja, Communisme en vrijheid zijn twee. De vrijheid dezer heeren leidt tot tirannie, 'tls altjjd nog zoo geweest; en Rusland bewijst het ook weer. En de wegbereiders tot dezen toestand zijn de sociaal-democraten. Allerlei. In opdracht van de Koningin heeft de Minister van Oorlog haar deelneming Jie- luigd aan den vader van den tengevolge van een te 's Gravenhage plaats gehad hebbend ongeval, overleden dienstplichtig stukrijder, G. Middendorp. De kroonpring van Duitschland heeft de Pinksterdagen te Doorn bij zijn vader doorgebracht, en keert heden, vergezeld van den burgemeester van Wieringen, naar zijn woning terug. Uit het door dc Franschen bezette Duit sche gebied worden hier te lande brie ven ontvangen, gecensureerd als geduren de den oorlog. Een overleg van onze regeering met het bureau van den Volkenbond heeft geleid tot de overeenstemming, dat aan het. leeningsplan voor Oostenrijk kan wor den deelgenomen, zonder het bestreden protocol I. Door den Minister van Arbeid is ten behoeve van Woningbouw (premie- bouw) toegekend aan de gemeenten Goes f ÖOO voor twee woningen van M. Schrij ver; Terneuzen f4890 voor 16 woningen ten behoeve van do "Woningver. „W.erk- mansbelang". Met do Staatscrt. van 19 Mei zijn verzonden afdrukken van de statuten be treffende de Vereen, voor Chr. Onderwijs gevestigd te Wissenkerke. ;en de 'sH. Abtskerksche Burgerwacht, gevestigd te 's Heer Abtskerke. Wiji verzuimden reeds de vorige week tegen een mogelijk misverstand te waarschuwen in verband met onze me dedeelingen inzake het initiatief voor de werfcloozen te Ellewoutsdijlk. Hetgeen wij schreven in zake minder vlugge vordering der door de diaconie met andere corpa raties ingezette besprekingen mag niet de gedachte aan opzettelijke vertraging wekken; want dat was 'tniet. Integendeel, met nam'e het Pramerfonds was terstond voor het van den kerkeraad uitgegane voorstel gewonnen. Wij hebben in ons bericht geen onwaarheid gezegd, en mee- nen ook zeer duidelijk geweest 'te zijn; toch kwamen wij te weten dat er gevaar in 't bericht school voor een minder juiste conclusie; en dit willen wijl voor komen. Middelburg. Door de arrondissements rechtbank is, ter vervulling eener vaca ture van rechter in haar college, de na volgende alphabetische lijst van aanbeve ling opgemaakt: m'r. J. H. J. H. Bybau, rechter arrondissementsrechtbank te Roer mond; mr. Th. Portheine, subst.-griffier bij de arrondissementsrechtbank te Mid delburg; jhr. mr. E. J. Stride van Lin- schoten, subst.-griffier bij de arr.-recht- bank te Breda. Wolfaartsdljk. Toen de vrachtrijder L'. Geene in het laatst der vorige week met paard en kar klavers van het land zou halen schrok het paard en ging op hol; bedoelde L. Geene werd tegen eenige palen opgeslingerd en vrij ernstig ge wond aan hoofd en hals; oak bleek een zijner schouders zeer ernstig ontwricht. Zaterdagmiddag g;af mej. Linden- bergh, leerares in de Lanrlbouwhuisliond- kunde, voor de leden van den gemeen- Zop bleef hij alleen achter opi het wonderschoone eiland. De hergen waren tot aan 'den kruin met geboomte begroeid; de slingerlanen vorm den, omhoog 'klimmend, een warrelend net; trots verhief zich de bladerenkroon van de cocospalmen. Miriaden vogels en insecten zwermden en vlogen door elkan der de klimop met zijn bloemklokjes slingerde zich om de hoogste hoornen. Henoch zag dat alles en de heerlijk heid, den schitterenden glans van het groote watervlak van den oceaan; maar wat hij 't liefst zou zien, Zagen zijn oogen niet: een menschelijfc gelaat. Geen menschelijke stem klonk hem in de ooren; slechts een duizendvoudig ge- krijsch van zeevogels, die om het aas vochten; het doffe, ver verwijderde brui sen der branding, brekend op de klip pen 't suizen van het gebladerte der hoornen, die ver het land in hun tak ken en bloesems uitstrekten; het klateren van een bergstroom, die zijh vlugge Wa teren in de zee stortte slechts dit alles trof zijn oor, wanneer hij langs het strand doolde, of ais hij den heelen dag neerzat in 't dal, dat uitzicht op het watervlak gaf. (Wordt vervolgd.) I 1 II U

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1923 | | pagina 5