n. Wetenschap es Knust. Allerlei. Fmansieële Berichten. Ingezonden Stokken. t een minden geacht ka* nu niet meen uitvoert naar des Donder; t i 1 werd met 4 erd voor het kief" der ge- 1924 en f 100 a. Het lid D>e verlaten, ito Middelburg het keurloon goedgekeurd. Legenhoid voor een jaar be- Een. verzoek iffing van ha- rindi voor de ingewilligd. B. nu en in hot engeld te hef- u-den aangeno- lalariamuggcn- jrschriftenvoor der gemeente; eegkoeten van een antwoord an Arbeid om an werklooaen it, dat er op- Ires van „ge- men van maat- leidl der .jeugd loopi'g bestelde odkinderen was Besloten werd op oarton. de Wlaard om 1 op het riool mstig beschikt. =5 betaald wor- als tegemoet- ij moet 'betalen sthuis van zijn medegedeeld, ent on de vcr- ran de Raads- ist 1: I. C. Ja- ;er 18, A. Wi. 11; totaal 110. 112 St., E. B. imerman 67, J, turm 32, A. E. 5; totaal 386. Cammaert, E. kker, I. C. Ja* 4. Feminerman, stelling zijn ge- van den raad isbroock, A. M. H. Schelfhout, rschoot, en Jos. [S. rk. needen door P. H. Knoop te •ken. H. Hilbers te ten. A. Itinderman denhil te Bors- J. Yreugden- ïeente» a. d. Zaan door gen. van. dhi'H A. v. Bepg, ï*h- de s, die allen be- n, zijn in hun B. A. van de kweect en Jac. lorzittor is go- raate, welke al- :n aangenomen. ds S. W.. Bos ïbben voor het jrk van Nieuw- ,ar Z.Eerw. on raad te Nieuw- uitstel verleend, roep te kunnen Commissie kl Gisteren te rsto zitting met president dr G. de afwezigheid rhurzen van den ïst moet nemen ,t die rust moge eekt een geluiv- Wl J. Aalders te Groningen jenomen van de ering. Dr G. J dent; ds A. d'e sident; ds G. J- en adviseerend en te Haarlem; uderling te Gro te Zuidbroek; ng te Klundert; eh predikant te oud-ouderling te aangelegenheden llijdende kerken 3 Koningin werd 2000 ontvangen. L429.12, de ren- dan het vorige jaar. Het bedrag van de collecten was s f 25.973,03. Aan groote toelagen werd f 31.384,20 uitgekeerd; wanneer voor uitkeringen wegens kleine toelagen aan gemeenten en pensioenen f 9700 werd gereserveerd, dan zal voor grooto toe lagen f 33.000 beschikbaar blijven, te vermeerderen met de in 1917 toegekende subsidies, waarover niet binnen den sta- tutionairen termijn is beschikt. «eslaagd te 's-Gravenhage voor het roorloopig machinisten-examen de heer J. Fröberg te Vlissingen. i, i ijl j. JU Da Costa's jeugd. Er zijn in haast ieder leven van die on vergetelijke data's, waarop de weg van onze ontwikkeling zich buigt. Veel later pas ontdekken wij van hoe ingrijpenden invloed een schijnbaar onbelangrijke ge beurtenis ap ons leven Is geweest. Ook Da Costa heeft zoo'n datum gekend, ook in den weg van zijn leven kwam on voorziens een wending. Da Costa was 15 jaar. Men had eenige gedichten van dezen Jongen, gcestvollen Israëliet aan Bilderdijk, den grootmeester der toenmalige Nederlandsche dichtkunst laten zien. Het oordeel was hoogst wel willend geweest, en 't gevolg hiervan was dat Isaac met zijn leermeester een bezoek ging brengen bij Bilderdijk. Schitterend was de ontvangst nu niet direct. Bilder dijk, toen reeds in armoedige omstandig heden en met veel schulden, zag er nogal haveloos uit. Met zijn pet op, zijn twee jarig zoontje Lodewijk aan de hand, kwam hij de kamer in, die ook niet getuigde van veel weelde. Toch maakte Bilderdijk reeds dadelijk een grooten indruk op Da Costa. Want ook Bilderdijk was eenzaam, verstooten, evenals de jonge Israëliet. Een zonnige jeugd was n.l. voor Da Costa ook al niet -weggelegd, evenmin als Bilderdijk deze had gekend. Da Costa's vader was somber, opvliegend van aard, soms een groot enthousiast. De moeder komt. ons voor als een ziekelijk vrouwtje, die niets voor haar kinderen kon zijn, £oordat zij steeds meer en meer versufte. Dan speelt in Da Costa's jeugd ook nog Dr lmmanuel Capadose, lijfarts van Lo dewijk Napoleon, een rol. Dr Capadose was een sjrever naar macht en invloed, maar kende meer koele berekening dan heilig idealisme. Omtrent zijn eigen jeugd schrijft Da Costa deze woorden, die hitter en pijn lijk aandoen: „Het was mijn ondervin ding reeds als kind, bij monschen uit gesloten te zijn". Dit. is hard voor een kind, de eenzaamheid te moeten kennen. Da Costa leefde als jongen reeds in de sfeer van 't verleden, toen de Da Costa's, een adellijk Joodsch-Portugeesch geslacht, zich met roem overdekten en verkeerden aan de hoven der aardsclie grooten de jonge Isaac kon zoo terugverlangen •aar die verloren glorie. Ook later, in zijn gedichten, spreekt hij vaak met eerbied pn trots over zijn voorvaderen. En hebben we ook hier weer niet een trek van verwant schap met Bilderdijk, die zichzelf een wa pen teekende naar motieven van de Heus- densche en Teïsterbantsche blazoenen? Ook in zijn houding had Da Costa iets vorstelijks, iets aristocratisch. Maarde glorie was vergaan en 't geslacht der Da Costa's behoorde nu tot de Amsterdam- sche kooplieden. De Joden waren de ge smade en onderliggende sekte, want al regeerden zij de wereld met hun geld, ze waren en bleven toch maarJoden. Nu komt plotseling in 't leven van de zen jongen: Bilderdijk. Was de indruk dien Bilderdijk op Da Costa maakte, groot, niet minder was die, welke van Da Costa op Bilderdijk uitging. Toen liet eerste be zoek was aijgeloopen, zei Bilderdijk tot zrjn vrouw, doelend op Da Costa: „Daar zal iets zeer groots van groeien. Het scheen, of het genie het genie had her kend. (C. Wilkesluis in „Bergopwaarts".) Tollens als dichter en als koopman. Prof. dr J. Valckenier Suringar "heeft in het Rotterdamsche Jaarboekje 1923 Tol lens uit zijn brieven geschetst, als dichter en als koopman. Wat daarbij in de eerste plaats uitkomt is wel, dat Tollens geen ge makkelijke auteur was voor een uitgever. Toen G. T. N. Suringar in 1824 op ziclï •am de ^Gedenkzuil" uit te geven op den dood van den dichter Feith, een bundel waartoe met Tollens o.a. J. H. Nierstrasz Jr., W. H. Warnsinck, M. C. van Hall, C. Loots, de Klijn's, Jan Immerzeel, Bilder dijk, Schenk, Spandaw en Staring zouden samenwerken, had deze uitgever inteeken- lïjsten willen rondsturen, maar Nierstrasz ried het af: het zou Feith onwaardig zijn en„Tollens zou zich dan zeker aan stonds terugtrekken". Tollens hield niet van reclame en de dichter Jan Immerzeel, uitgever te Rotter dam, bij wie verschillende bundels van ïollens zijn verschenen, ondervond dat deze ziedend werd toen hij bemerkte, dat zijn uitgever zich aan reclame had schul dig gemaakt. Prof. Valckenier Suringar doet in zijn geschrift opmerken: „Tollens wilde geen broodschrijver zijn; hij had zich rijk kunnen maken met zijn dichtkunst, maar hij verkoos het niet en lipt het zijn uitgevers worden, wat steeds *dt zijn voorwaarden blijkt en uit de wijze waarop hij het geld, voor zijn gedichten ontvangen, besteedde. Iiij wilde niet pm het geld zijn volle vrijheid tegenover uit gevers verhezen, of, zooals hij het her haaldelijk uitdrukt, "geen „werkman van den uitgever" zijn; dat was „zijn fatsoen te na". j 1 Uit een brief nu van 20 Maart 1822, dien de Rotterdamsche verfhandelaar- dichter schreef aan zijn vriend den verf handelaar-fabrikant W. H. Suringar te Leeuwarden, treden de beginselen en het temperament van den door reclamezucht beleedigden dichter duidelijk aan den dag: „Gij zegt mij dat de uitgever van mijn gedichten mij wel op de handen mogt dragen; dat meende ik half en half ook. Maar zoudt gij gelooven, dat die man mij daarentegen zoo onbeschoft en on bescheiden behandeld heeft dat ik alle be trekking met hem heb afgebroken, en hij, zelfs in zijn Muzenalmanak, geen titel meer van mij uitgeven zal? Had ik het niet tegengehouden, dan ware er reeds weer een tweede aankondiging, nog win deriger clan de eerste, verschenen, ten einde het publiek te bedelen van nu ook op een kleine uitgave van eenige mijner andere werkjes, die hij tevoren uitgegeven of aangekocht heeft, in te teekenen; werk jes, waarvan ik mij sommigen schaam; en ik zou andermaal het verdriet gehad heb ben van door het geheele land en links en rechts van mijn eigen huis met der gelijke bedelbrieven op mijn naam te zien rondloopen, alleen om een uitgever, die slechts zijn belang en niet mijn burger lijke betrekking in aanmerking neemt, eenige duizenden guldens in den zak te jagen. Toen ik zulks den intrigant op een fatsoenlijke wijze en op billijke motieven belette, wierp hij het masker van beschei denheid af, en vermeette zich in een billet, dat ik als een monument van onbeschoft heid bewaar, de ergerlijkste uitdrukkingen, als ware ik een hongerende broodschrij ver, dien hij den mond openhield. Zelfs ging* zijn onbescheidenheid daarin zoo ver, dat hij mij verweet, hem nadeel door mijn verzen te veroorzaken, omdat hij (N. B.l) door het verkoopen van duizenden der mij nen, zoo weinige van die van anderen verkocht. En dit is een man, die zijn ge heele rehabilitatie aan mij te danken heeft; dien ik ten minste f30.000 heb doen win nen, en van wien ik nooit gehad of be geerd heb dan een huiselijk presentje, die zeker gezamenlijk nauwelijks f 2000 bedra gen en die ik minder heb aangenomen om mij te verrijken dan om hem van de ver plichting te ontslaan om mij te bedanken. Wat is dat verdrietig, dat eindelijk onze liefhebberijen en uitspanningen zelve ons nog kwelling aandoen." Ongelukken. Bij Heerenveen is een fietser door een auto aangereden en van de fiets geslingerd. Hij1 bloedde hevig. Zijin toestand is ernstig. Die auto werd zeer beschadigd, doch de inzitten den kwamen er inet lichte verwondingen! af. Te Rotterdam Is een 36-jarige zeeman bij het aan boord gaan te water geraakt en verdronken. Een 20-jarige in Den Haag dienende veldartillerist is Vrijdag van een paard gevallen dat op hol sloeg. Bewusteloos opgenomen is hij zonder weer tot bewustzijn gekomen te zijn Zondag overleden. Zaterdagmor gen trok een driejarig jongetje to Wor- merveer een ketel kokend water van de tafel. Hevig verbrand werd het in het ziekenhuis opgenomen, doch het is Maandag overleden. Te Roosendaal heeft Zaterdagavond een 4-jarig kind in een onbewaakt oogenblik uit een kan heete koffie gedronken. Zondagmorgen wérd de kleine opi medisch advies naar Bergen op Zoom vervoerd oin aldaar in het ziekenhuis een operatie te on dergaan. D'e operatie slaagde, doch aan de gevolgen van do inwendige brandwon den is de arme kleine Maandagmorgen toch overleden. Dirie chauffeurs te Arn hem waren belast mtet de onderdeelen te halen van een gedemonteerde auto, die te Babberich stond. Op den terug weg raakte de chauffeur V., doordat hij over een steen reed, zijn stuur kwijt en reed tegen een boom. Dé achter in den wagen zittende S. werd zwaar ge wond opgenomen. De chauffeur v. N. die naast V. zat, liep eenige beenfcwet- suren op, terwijl laatstgenoemde met den schrik vrij kwam. Te Oudepekela is het zoontje van den arbeider N. in een wijk verdronken. Te Rotterdam is een vijfjarig jongetje, toen het op een schuit wilde springen, te water geraakt en jammerlijk verdronken. In de mijn Laura te Eygelshoven is een mijnwerker door gasverstikking omgekomen. Zijn maat geraakte bewusteloos, doch kon worden bijgebracht. Aan boord van een stoom schip te Rotterdam heeft een Wan een stuk ijzer op "het lichaam gekregen. Hij bekwam een schedelbreuk. Een lijk opgegraven. Volgens do Tel. is te Weesp het lijk van een man opgegraven, op verzoek van de Rijksver zekeringsbank; het onderzoek diende om zekerheid te krijgen in hoeverre uitkee- nng van een pensioentje aan de weduwe al dan niet, volgens de letter der wet, verdedigbaar zou zijn. Eerst „spelen", daarna „brood". Het gebeurde een dezer dagen te Almelo, dat 's avonds tw'ee vrouwtjes een slagerswinkel binnenkwamen. „Do mi 'j ne murgpiepe", zegt 'teene vrouwtje, „vleisch 'kan d'r nit meer of' (blijkbaar vanwege de staking). Als de slager de order uitvoert, vraagt 't vrouwtje„Kan dat hier ok blieven liggen tot half-elven? wi'j woll 'n nog nao de bioscoop hen!" Het Romeinsche volk eischte in zijln vervaltijd „brood en spelen". Tegenwoor dig vragen velen allereerst „spelen". Het „brood" is van later zorg. In dit verband wijzen wij op het veel zeggende feit, dat de S. D. A. P. te Rot terdam voor haar gemeenteraadscandida- ten propaganda maakt inde bios copen. Ze weet wel, waar haar menschen zitten! Vergiftige vliegenplaag. Naar uit Boekarest wordt gemeld, is een vergiftige vlieg, de „colunxbatz", in grooto zwermen in Roemenië langs den Donau neergestreken. Vijftienduizend stuks veo zouden reeds door beten van deze vlic- gensoort gedood zijn. Ook menschen zijin door de vliegen gebe ten en aan bloedvergiftiging gestorven. De heelo bevolking is ten zeerste gealar meerd. Een pl.iag, zoo geweldig als deze, is sinds 200 jaren niet voorgekomen. De eolumbatz-vlieg vertoont veel overeen komst met de buffalo-mug in Amerika. Reeds bij vroegere gelegenheden heeft ze de DonauvaJlei „bezocht" en daar onheilen aangericht, maar, zooals gezegd, van niet zoo ernstigen aard als thans. Tegen hondengeblaf, ha nengekraai en motorgeknal. In Den Haag is opgericht een „Comité van Actie voor Meer Stilte". Op hot .oogen blik wil men zijn actie beperken tot die tegen het lawaai des nachts, veroorzaakt door onder do hoede van anderen zich bevindende dieren en door signalen van motorrijtuigen. Er werd ter vergadering gewezen o.a. op1 schier ongelooflijke toe standen, voorkomende in de van der Heimstraat, alwaar in drie aan elkaar grenzende tuintjes van zeer geringen om vang ongeveer 50 a 60 'kippon en onge veer 5 hanen rondloopen. Welk een on* dragelijken last dit bezorgt aan de bewo ners van de bovenhuizen (rumoer, stank, muizen, vliegen, enz.) laat zich begrijpen. Er ligt al een adres aan den Gemeente raad klaar en daarop worden nu zooveel mogelijk handteekeningen verzameld. La ter wil men ook actie gaan voeren te gen verschillend ander rumoer, waardoor geheel onnoodig de rust van velen zootwel overdag als des nachts wordt gestoord (gramofoons, kloppen van klecden ap bal- cons achter de huizen, uitlaten van blaf fende honden op vroege morgen- af late avonduren, gekrijsch van venters opi on tijdige uren, gedreun van to hard rijdende zware vrachtauto's enz.) Dijk doorgestoken. De „Meier. Crt." meldt, dat de dijken om de groote ontginning der gemeente Eindhoven, ge naamd het Gestels Broek, op vijf plaatsen zijn doorgestoken, jn verband waarmede twee personen zijn gearresteerd. Voordat het Gestels Broek was ingedijkt, slorpte dit gewoonlijk het overtollige water op. De zuivering van de beneden-Dommel moet niet te best zijn geschied, waardoor een dam van ruim 2 Meter gevormd werd, wat den waterafvoer buitengewoon be lemmerde. Alle aan de Dommel grenzende perceelen grasland onder Waalre en Veld hoven stonden nu onder water, wat aan de eigenaars honderden guldens schade berokkende. Nu werd, zooals vroeger ook al, de schuld geworpen op de Eindhoven- sche ontginning en ipen liet kwajongens de dijken doorsteken. De 'kleine dijk langs de grenslijn "ïverd op 3 plaatsen, de groote dijk, parallel loopend met de Dommel opi 2 plaatsen doorgestoken, /waardoor de prachtige Eindhovensche ontginning geheel onder water werd gezet. En wat constateerde men nu Diat het onder water loopen van het Gestels Broek geen invloed had op den watertoevoer in de Veldhovensche eigendom'men. Het 'doorsteken van dijken is een ernstig feit, dat met 6 jaar kap gestraft worden. De Kon. Marechaussee heeft de zaak in handen. De gearresteer den zijn beiden nit Meerveldhoven. In den trein overleden. Een 55-jarige vrouw uit Rotterdam was m;et haar echtgenoot een bezoek gaan brengen aan hun dochter te Rijswijk, 's Avonds ging ze over Den Haag naar Rotterdam terug en klaagde toen over vermoeidheid Tijdens de reis is ze overleden. Groote regenval. Ei- is in den laalsten tijd in Friesland zooveel regen gevallen, dat Maandagmiddag alle zeeslui zen voor afstrooming van het hooge wa ter geopend waren. Zware aardbeving. Een zware aardbeving heeft Maos (Oost-Indië) geteis- terd. Eenige bruggen werden vernield. De brug over de Serajoe is gescheurd. Spoor- en telefoonlijnen werden verwoest. Hel station is aan de achterzijde gescheurd. Alle dienstwoningen der Staatsspoorwe gen werden onbewoonbaar; gedeeltelijk zijn ze ingestort. Er zijln een drietal doo- den te betreuren. Hulpbrigades zijd van uit Batavia gezonden. Het spoorwegver keer zal eenige dagen gestremd zijn. Stad verw'oest. Het bekende vacantie-oord Hotsprings in Arkansas (Amerika) is door brand en overstroaming verwoest. Een woeste stroom van vier iot negen voet diep snelde door de hoofd straat, vernielde winkels en voerde de koopwaren mede. De eerste berichten nopens het aantal slachtoffers loopen uit een van 17 tot 50. Door het inslaan van den bliksem ontstond brand in het Grand Rapids-hotel. De vlammen ver spreidden zich over de zakenwijk. Tal van personen kwamen in de vlamlmen om. Naar gemeld wordt, wordt de geheele stad door den brand bedreigd. Een t o ch t over d r ij f ij s. Na 'n ban gen tocht over drijvende ijsvelden zijn zeven zeelieden en twaalf passagiers van het stoomschip „Kyle", uit New Foundland afkomstig, ten slotte in veilige haven aangekomen, schrijft de „Daily Chronicle". Den laatsten 'tijd wordt do scheepvaart rondom de Golf van St. Lau rens, zooals bekend, ernstig bedreigd door fijs. Die „Kyle" trachtte zich door het heen te werken, maar raakte be kneld. De voedselvoorraad was weldra uitge put en de opvarenden hadden te kiezen tusschen den hongerdood en den tocht over het ijs naar de kust. Zij kozen het laatste. De tocht ging met groote bezwa ren gepaard, op sommige plekken vorm de het ijs barrières van 5 meter hoogte. Toen zij bijna North Sydney hadden be reikt, dreef het ijsveld paar de zee af. Het gezelschap, dat in geheel uitgeput- ten toestand verkeerde, werd door vis- schers gezien, die booten uitzonden om de ongelukkigen te redden. Na groote moeite gelukte het. SHANGHAI. V.D. De priester Lemfers, die Zondag met de bandieten, die den treinoverval pleegden, confereerde, heeft volgens mededeeling van den builenland- schen, diplomatieken vertegenwoordiger, den Amerikaanschen consul te Lincheng bericht, dat alle door de roovers gevan gen genomen personen, om het leven zullen worden gebracht, indien de Chinee- sche regeering de eischen der bandieten niet onmiddellijk inwilligt. COLORADO. (Texas.) Hot aantal doo- den, slachtoffers van den cycloon, is tot 21 gestegen. Het aantal gewonden be draagt 2O0. Het verlies aan eigendommen wordt op een half miljoen geschat. Drie honderd personen zijn dakloos. Bijgeloof. 's Maandags onver wacht bezoek, geeft de hecle week be zoek. Wordt het eerste sneed je van de koek gepresenteerd, dan is dat een tee- ken dat de candidaat niet wolkom is. Het getal 13 wordt in bijna alle landen als het ongelukscijfer beschouwd, en Vrijdag als een ongeluksdag. Voor de 'Engelschen geldt dit wol in het bijzonder! Mij is een Engelsche instelling in Neder land hekend, waar op een Vrijdag pa pieren van waarde ter verzending werden ingepakt. Toen alles klaar was bleken er te zarnen 13 pakken te zijn. Opi verzoek van het hoofd der instelling werden er veertien pakken van gemaakt en mocht de verzending zekerheidshalve toch maar niet op Vrijdag, doch eerst den volgenden dag geschieden. En dat gebeurde ook. Men kon nooit weten 1 (Kompas.) 'Hoe zegswijzen ontstaan. Te Giessendam woonde meer dan een halve eeuw geleden een man, die De Kei zer heette. Zijn huis was van den weg. door een sloot gescheiden. En over die sloot lag een bruggetje. Nu gebeurde het vaak, dat deze „De Keizer des avonds laat dronken thuis kwam. De vrienden van den man brachten hem dan thuis en als zij voor het brug getje stonden riepen zij: „Licht op de brug, want De Keizer is dronken". Zijn vrouw haastte zich dan met een lantaarn te komen, wat echter niet belette dat de dronken echtgenoot wel eens in de sloot terechtkwam. De Keizer is al jaren dood. Maar nog thans hebben tal van bewoners van het dorp de gewoonte des avonds, wanneer het donker wordt en de tijd aanbreekt dat de lamp moet worden ontstoken, te zeggen „Licht op de brug, want De Kei zer is dronken". (Kompas.) Wisselkoersen. Amsterdam, 16 Mei. 12 uur. Berlijn 0.57V20.59. Brussel 14.6514.75 Parijs 17—17.10 Londen 11.82% 11.83 J Dollar 2.553/82.55y8 Weeneh 0.360.36Ja N. V. Houthandel v.h. G. Alberts Lz. en Co. te Middelburg. Volgens het jaarverslag mocht het de directie, ondanks do algemeen heerschen- de ongunstige economische omstandig heden, gelukken, een niet onbelangrijk deel van het in het vorige boekjaar geleden verlies terug te verdienen. De winst- en verliesrekening sluit over 1922 met een voordeelig saldo van f 112.037,85y2' Of schoon volgens art. 14 der statuten bo vengenoemd gunstig saldo eigenlijk in zijn geheel op bet geleden verlies in mindering zou komen, stelt de directie voor, hier van eerst f 10.000 op vaste goederen af te schrijven. Het restant ad f 102.037.851/2 komt dan in mindering van het verlies- saldo over 1921 ad f 2l3.117.43i/2, zoo dat het verlies blijft f 116.079.591/2. Zooals reeds in het vorig jaarverslag werd medegedeeld, kwam met de mede werking der directie een reconstructie van een bevriende onderneming in 1922 tot stand. Het doet de directie genoegen te kunnen melden, dat de resultaten van dit bedrijf in 1922 gunstig zijn geweest. Het aantal aandeelen in andere onder nemingen is vermeerderd met een bedrag van f 100.000 als gevolg van de deelname in bovenbedoelde reconstructie. De post diverse debiteuren op de balans telt 533 debiteuren, in 1922 aangegaan, waarvan het belangrijkste deel reeds is vereffend. Het saldo, voor 1922 aangegaan, staat nog te boek met f li.766,02i/2, welke vorde ringen tot dit bedrag goed zijn te achten. De voorraden hout zijn voorzichtig ge waardeerd. Tengevolge van een ketelonge val moesten noodzakelijke verbouwingen in het ketelhuis worden aangebracht, en moest een nieuwe ketel worden aange schaft, zoodat deze geheele installatie nu vernieuwd is. Do balans geeft do volgende passiva: aandeelenkapitaal (geheel volgestort) een bedrag van f 1.200.000; obligatieleening f417.000; onopgevraagdo coupons f3645; fondsen voor div. doeleinden f 34099,4H/2; crediteuren 'f 23021.74i/2, crediteuren in rekening-courant f 263.571.33i/2; voor schotten door do bedrijfsrekeningen van 1923 f2858.58; winst- en verliesrekening winstsaldo 1922 f 112.037,831/2- De volgende activa komen op de balans voor: aandeelen in andere ondernemingen f160.000; effecten f30.725,50; kas en kas siers f4881,99; debiteuren in rekening- courant 'f 446.388,43; diverse debiteuren [386.432,62; inventaris van hout op di verse plaatsen f575.456,89; idem van vaste goederen f 187.800; idem van ver- bruiksgoederen f 9743,96voorschotten op de bedrijfsrekeningen van 1923 f39.737,03; winst per verliesrekening vcrliessaldo 1921 f218.117,43. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie1 OPEN BRIEF aan de Chr.-Historische Kiesvereeniging te Westkapelle. Mijne IJceren, Gij hebt „aan alle kiezers en kiezeres- sen" een vlugschrift gezonden, „als grond slag eener gezonde gemeentepolitiek" en daarop het merk gedrukt: „Christelijk Historisch". Het is mijn recht en ik acht het mijn plicht daarover een enkel woord te zcggein. Opmerkelijk is het, dat gij het ieder naar den zin wilt maken: werkgevers en werknemers, voor de laatsten een arbeids beurs. De arbeiders worden verder nog eens apart genoemd, waaruit blijkt, dat vooral uit dien kring op stemmen wordt gehoopt. Voorts wilt gij goed zijn voor de middenstanders, de maatschappelijk' zwak ken en de armen. Zelfs is de subsidie voor het voreemgingsleyon niet vergeten. Het zal wel aan mezelf liggen, als ik' u verzeker, dat ilt in het bovenstaande niets vinden kan wat nu speciaal Chris telijk! Historisch is. Het kan alles even goed gedaan worden door andere man nen van Rechts en van Links, al belo ven ze 'tmet van te voren, en voor- zoover ze zien niet stellen op het stand punt van den klassenstrijd. Bovendien: hoeveel moet dat alles kosten? De be lastingen en de schoolgelden, geregeld naar hoogere inkomsten van voorheen, zullen noodig omlaag moeten. En daar naast is te verwachten, dat voor de land bouwende bevolking nog moeilijke tijden aanbreken, als de prijzen der producten niet omhoog gaan. Hot zal dus noodig Zijn, dat de nieuwe gemeenteraad uiterst zuinig is en daarvan spreekt gijl met geen enkel woord. Wat ge oordeelt over de eerc van God6 Naam en de viering der Ohr. en Nat. feestdagen, heeft natuurlijk mijn sympa thie, doch gij hadt daaraan kunnen toe voegen: afschaffen van de kermis. D»at 13 toch óók uw streven? Juist van uw zijde is reeds 't vorige jaar in een per soonlijk gesprek tusschen een uwer voor mannen en mij, uitgesproken, dat de Chr. Hist, de zaak wel eens zouden aan pakken, nu door den Raad het voorstel tot afschaffing van de keTmis niet was aangenomen. Vindt ge het soms niet veilig, dit vóór de verkiezingen rondweg te zeggen? Ditin het algemeen. Op één punt neemt gij inderdaad een bijzondere positie in, als ge zegt: „Zij streeft, dat ook in de Openbar© lagere School „Christelijk Onderwijs" zal wor den gegeven". Mijne heeren! hier is de Christelijk Historische lijn heele- maal zoek. Dat is lijnrecht in strijd met de beginselen der Unie, waarvan gij een afdeeling zijt. De Unie voert den strijd voor Christelijk Onderwijs, en gij gaat het in Westkapelle zijdelings tegen werkten. Ik wil gaarne aannemen, dat ve len uwer volgelingen dit niet inzien. Er niet eens aan denken, maar do geschie denis van het Christelijk Onderwijs is daar om het te bewijzen. De Openbare School moet ook in den volksmond „Christelijk" hecten en dan is de bestaande Chr. school niet meer noo dig. Tegen deze dingen hebben uw voor mannen steeds gestreden'. En uw eigen Chr. Hist. Minister Dr de Visser heeft in 1920 een Wiet op het Lager "Onderwijs gegeven, waarmee uw opzet gteheel m strijd is. Kent ge met name de artt. 19, 26 en 42? Die artt. zeggen u o.a., dat godsdienstonderwijs op de Openbare school ontoelaatbaar is. Daarvoor wijst de Rogee- ring uitdrukkelijk de Leeraars aan. Toen indertijd in Zuid-Bedjerland op de Open bare school, een dergelijke practijk werd gevolgd, schreef het schoolbestuur daar over aan den Minister. In de Tweede Kamer sprak Z. Exc. later: „Die onge paste en onwettige concurrentie is door de bestuurders der Chr. Nat. school ge gispt. Het komt mij vooT, dat zdaar omtrent volkomen m hun recht waren". „Als strijdig met de weit, heb ik terstond last gegeven, daaraan een einde te ma ken". Mijne heeren. Waar op dit punt do wet nog dezelfde beteekenis heeft, zal de weg naar de R,egeering, indien noo dig, opnieuw worden gevonden. Ik heb echter genoeg vertrouwen in de dame» en heeren, die in de Openbare school werkzaam zijn, dat zie zich tot zulke praktijken met zullen leenen, ook als strijdig met hun eigen opvattingen. Er is echter meer. Een groot deel der bevolking van ons dorp verlangt beslist

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1923 | | pagina 3