BATO RIJWIELEN -Zoom. largerhais, HENOCH ARDEN. igen in tels [rproof. seline, o Ï8© Woensdag 16 Mei 16*13 37e -iaarsang (MIDDEL: ivonds voor fot twee irgens voor li UI VEREND Eén pil hor slapen. ;ent per kilo, |l. Melk. EN VET IJNEN, '\H AARTSEN te koop: lOONHUIS Menstboda. istmeisj©- Arbaidor FEUILLETON. A Binnenlani. HTI m [prijzen. irgeer- en Ie Pillen van [Apotheker- selzaete pdelijk en ver- juikpijn. doos. |oor Holland THIEME, [delburg. Irraad strekt. /iele, Middelburg. Ilissingen vraagt JIJ, Middelburg. maakt aan de in lasten van Zoute- zij vanaf 19 Mei |rgen de Melk aan gen. jN—VAN SLUII3. Ier kilo. 'iele, Middelburg. stelt op en ouden [ijnhandel burg. f 1,20 per fleschJ 1 f 1,50 1 f 1,50 f 1,30 per Liter, f 1,50, f 1,80 f2,25 per flesch. OP: ten. Hypotheek [vragen 's avonds Tehuis, Middelburg. lerhouden Tuin met vele tan den Noord- |it Laurens, in nabijheid van tjk ontruimd te 1ST RU TE te |T SGortstraat vraagt tegen N DOORN, lstraat N 182b, Drukkers-Exploitanten 00ST*RBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraat 5870, Goes Tel.: Bedaetic no. II: Administratie no.58 Postrekening No. 36000. Bjjjkantoor ie Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg., Tel. no. 25# VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f 3. Losse nummersf 0.05 P r ij s der A d v e r te n t i n: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 ot Bjj abonnement belangrijke korting. beschikbaar, bij Itade Driewegen HET VLOOTWETRAPPORT. (Slot.) in liet rapport der Vlootwetcommissie komt o. a. deze veelzeggende clausule voor „Evenmin als men wegens geldelijke be zwaren in de hoop, dat er voorloopig wel geen storm zal komen, er van zal afzien een bezwijkenden zeedijk te herstellen, evenmin kan men op liet gebied der defen sie om financieele redenen het minimum achterwege laten van wat voor de hand having van de integriteit van den Staat onafwijsbaar is." Uier wordt duidelijk uitgesproken, ge lijk wij trouwens in no. 179 van ons blad met meerdere aanhalingen uit het rapport hebbes aangetoond, dat de Commissie met de Regeering overtuigd is, dat spoe dige afwerking van het Vlootplan nood zakelijk is. De commissie heeft baar uitspraak on derstreept door het zeer juiste beeld van een polder aan den zeekant gelegen, welke slechts door een op bezwijken staanden zeedijk wordt beschermd. Maar nu komt 't aan op het vinden van de gelden voor de uitvoering van het vlootpla». En hieromtrent zegt de voorzitter der commissie mr Patijn, dat zij in de eerste jaren onmogelijk te vinden zijn; en de heer Trip, een ander lid der commissie, thesaurier-generaal, gaat nog verder; hij toch acht het vlootplan financieel totaal en voor immer onuitvoerbaar, een uit spraak waaraan hij ter geruststelling toe voegt, dat de toestand ook nog zoo èrg niet is. De overige leden der commissie daarentegen dringen echter op zoo uitge breid mogelijke bezuiniging aan, teneinde de uitvoering binnen afzienbaren tijd mo gelijk te maken. Zoekt men nu de middenevenredige tussche* de meest optimistische en de uiterst meest pessimistische uitspraak der commissie, dan stuit men toch op een teleurstelling. Teleurstelling de middenevenredige tus- schen de beide uiterste meeningen. Een gevoel als van den zorgeloozen spelerijder, die zich ziet gereden in een blinde-steeg waar de wagen niet meer voor- óf achteruit kan. Of, wilt ge, vat) den eenzamen schepeling, die zich mach teloos en reddeloos ten prooi ziet van de eerste de beste zeerooversbent die hém overvallen wil. i Velen in ons land redeneeren hier zeer. gemakkelijk over. Zij hebben dat geleerd van het gros hunner liberale vaders, die gewoöH waren zich van den eisch onzer landsdefensie los te maken met den zucht der onverschilligheid: wij kunnen ons land toch niet verdedigen. En zoo redeneert nu ook hun roode nakroost, ten opzichte der verdediging van onze schoone Oost- ïndische Bezittingen. iZij zien et geen been in luide te ver kondigen dat wij onze koloniën maar on beschermd moeten laten. Hetgeen zeggen wil onze Indien over te geven aan haar belagers, zoowel die bui ten als die binnen zijn. Gelukkig is het niet 't grootste deel van ons volk dat om ontwapening roept. De meerderheid is nog steeds van meening dat zjj het ook eenige zorg voor onze ver dediging ter zee en voor de verdediging onzer koloniën moet overblijven. Velen" aeliten zelfs met de vlootcommissie het bezit va* een vloot noodzakelijk. Zij zijn met haar van meening dat wij ons niet straffeloos kunnen onttrekken aan onzen plicht oaze neutraliteit te handhaven. «w in i—ii ui WWwrtr.g»IJWÜ1L1*■■awpTCi—m (Ee* visschersgeschiedenis.) :2). De Heere God in .Zijn ondoorgrondelijke wijsheid bestuurt ons aller lot, en soms vindt Hp het noodig-, door tegenspoed en leed op onzen weg te brengen, ons na der tot Hem te doen komen, om onze zwakheid en afhankelijkheid te doen ge voelen. En zoo ondervonden hot ook Henoch "én Annio. Tien mijlen van het dorp werd een ha ven geopend, waarheen Henoch dikwijls Sing. Eens toen hij daar op de ree lag, en in den mast geklommen, eenig werk verrichtte, verloor hij zijn steunpunt en viel. T Hij leed veel. Terwijl hij in het gast huis lag, bracht zijn vrouw nogmaals een kind ter wereld, een jongen, klein cn ziekelijk, terwijl een vriend hem in zijn lering (schandelijk onderkroop. Toet bracht Henoch, hoewel hij God vreosde, den nacht in hangen twijfel door. •1 lag daar zwak, zonder werk, en de wees, dat vrouw en kroost een leven van en ontbering tegemoet gingen, wilde Het zou me dan ook iets worden: een koloniale mogendheid zonder vloot! Het staat nu eenmaal zoo, dat het uit breken vjin een oorlog helaas nog steeds tot de mogelijkheden behoort, al schijnt de mogelijkheid van een conflict op 't oogenblik niet zoo groot als te voren. Evenwel om huilen een conflict der groote mogendheden in den Stillen Oceaan te blijven, en onze neutraliteit blijvend te doen eerbiedigen, kunnen wij niet buiten de daartoe noodzakelijke middelen. In de eerste plaats is een politievloot noodzake lijk. Zoo oordeelt ook de vlootcommissie. Voor Nederland acht de vlootcommissie een vermeerdering noodig met een pant serboot, twee onderzee-mijnleggers, een mijnenlegger voor 200 mijnen, 1185 mij nen, 25 verkenningsvliegtuigen en voor de thans aanwezige vliegtuigen vervanging door nieuwe. Voor Ned.-Indië is veel meer noodig. De uitbreiding zal daar moeten bestaan in drie onderzeebooten, twee onderzee- boot-mijnenleggers, twaalf groote jagers, vier flottielje-vaartuigen en een kleine mijnenlegger. Wat nu de kosten van de verbetering onzer vloot aangaat zegt de commissie dat zij rekent op een gemiddelden levens duur der schepen van twaalf jaren. Het is dus billijk de kosten voor den aanbouw, die in zes jaren geschieden moet, te ver- deelen over twaalf jaren. Er is gedacht aan de vorming van een vlootfonds, waar in elk jaar de bijdrage moet worden ge stort. Gerekend wordt op een annuïteit ten bedrage van 17.300.000 gulden. In het geheel dus over de twaalf jaren een som van ruim tweehonderd rnillioen gulden. Daarbenevens komt nog het fonds voor de vlootbasis, dat door de regeering ge schat werd te vragen een jaarlijksche annuïteit van goed vijf rnillioen, gerekend over dertig jaren. De commissie komt tot een lager bedrag van vier rnillioen gulden. Wij durven onze lezers niet met meer cijfers vermoeien; doch het ligt voor de hand dat liier een last wordt voorgehan gen, die niet zal te dragen zijn. Tenzij de regeering een bezuinigingsplan weet voor te dragen, waarmede zij zal hebben te staan of te vallen. Slaagt zij niet, dan staat de economische toekomst van rijk en koloniën op het spel. Er zal derhalve moeten bezuinigd worden op die zaken en belangen, waarmee onze economische toekomst niet gemoeid is. De daartoe aangewezen budgetten zullen wel Arbeid en Onderwijs moeten zijn. Aan opheffing, aan stop zetten, aan uitstel zal in velerlei opzicht moeten gedacht worden. Hiertoe dringt de nood; pnze verdedi ging mag niet verwaarloosd worden; zon der vloot kan Nederland in de koloniale wateren niet zijn. Prijsgeven zijner roeping in dezen zou beteekenen wegschenking van onze koloniën. Moge de regeering alsnog een weg vin den ter ontkoming uit dien strikj en zij er hij onze natie de ernstige begeerte om haar op dien weg te volgen, waar toch zoo veel op het spel staat. Men zij voorzichtig! Menschen van allerlei gading maken zich op om elkander den vurig begeerden Raadszetel te betwisten. Zóó groot is zelfs de ijver, die menig een bezielt, „dat men niet schroomt on der valsche vlag zee te kiezen. Men zij gewaarschuwd! niet van hem wijken. Toen bad hij tot God: „Heeire, bewaar hen vooir de ellende!" Eens, toen hij weder een vurige bede omhoog had gezonden, kwam de eigenaar van het schip, waarop Henoch had ge werkt, getroffen door diens tegenspoed, hem bezoeken, en, daar hij Henoch kende en van hem niold, bood hij' dezen een plaats als bootsman aan op zijn schip, dat reeds gedeeltelijk voor de afreis naar China gereed lag. Vol dankbaarheid, dat zijn vurig© gek heden verhoord werden, besloot Henoch te gaan, en het scheen hem thans toe, dat de .ramp en tegenspoed niets meer geweest waren dan wolkjes, die het zon licht een wijle onderscheppen, terwijl na het verdwijnen het licht des te sterker schittert. „Maar"', dacht Henoch latei*, „wat moe ten mijn vrouw en kinderen beginnen, als Sk op zee ben?" Lang en breed overdacht hij dit alles. Zou hij zijn boot verkóopen, z'n boot, die hem dooi' storm en gevaren had ge bracht, en die een bron van rijken zegen voor jhem was geweest? Hij1 kende ze zoo goe'd als een ruiter zijn paard kent. En toch moest hij 't scheepje verkoo- pen, om met het geld Annie in een klei ne zaak te zetten: een winkeltje voor de In twee opeenvolgende jaren mochten de rechtsche partijen overwinningen van beteekenis "boekenna de 60—40-zege ten vorigen jare mochten we bij de Staten- stembus een nieuwe victorie daaraan toe voegen. En de indruk wordt gewekt: rechts is troef. Laat men voorzichtig zijn en het oog niet sluiten voor de gevaren, die dit alles met zich brengt. Daar zijn politieke avonturiers, die bij de ingespannen jacht op een zetel in den Raad zich weinig bekommeren om de middelen, die tot liet bereiken van hun doel worden aangewend. Als ze maar het doelwit raken! Als ze den buit maar bemeesteren! En of men dan gansch zijn leven een verkapt liberaal is geweest, het doet er niet toe; om in den Raad te komen' zoekt men zijn toevlucht op een fechtsche lijst. Of men al met hart en ziel gekant is tegen Christelijk onderwijs en in de open bare school zijn idealen verwezenlijkt ziet, wat deert het den gelukzoeker, die slechts één politieke begeerte kent: een zetel? Is immers rechts niet troef? Men zij dan op zijn hoede! En men vrage, bij liet uitbrengen van zijn stem, naar mannen, wier naam waar borg biedt, dat ze ook' in den Raad zullen voeren beginselpolitiek. Rusland en Engeland. De Bolsjewiek Krassin is Maandag avond te Londen aangekomen. Hij had de reis van Vlissingen met .een boot der Mij „Zeeland" afgelegd wegens het slechte vliegweer in het Kanaal. Volgens de Engelsche bladen wordt in het Russische antwoord op de Engel sche nota gezegd, dat, om een overdrij ving der bestaande geschillen te voor komen, de Russische regecring de noo- dige stappen heeft gedaan om alle Brit- sche treilers, die binnen een vier mijls- gTens aangehouden zijn, weer vrij te laten. Die nota voegt er aan toe: Het meeren- deel der tusschen Rusland en Engeland hangende kwesties is zoo onbelangrijk in vergelijking met de mogelijke gevolgen Van een afbreken der betrekkingen, dat bij wederzijdschen goeden wil door een conferentie van bevoegde vertegenwoor digers beid© staten zonder veel moeilijk heden en binnen zeer korten tij'd tot een bevredigende oplossing zouden kunnen komen. Die sovjetregeering stelt daarom aan de Britsche regeering voor een conferen tie te aanvaarden, welke eens en voorgoed en in den volston omvang de betrekkin gen tusschen de Sovjet-regeering en Groot-Brittannië zal regelen. Bij de bespreking in het Lagerhuis over de Engelseh-Russische betrekkingen legde Mc Neill, de onderminister van buiten- landsche zaken, den nadruk op den on- bevredigenden aaTd van het Russische antwoord. Men moest niet meenen, dat de Engelsclie regeering met iets minder visschersbevolking, waarvan zij leven kon totdat hij zou terugkeeren. Henoch zou daar ginds, waar het koop vaardijschip hem zou brengen, zelf han del drijven, en de reis zooveel maal doen als noodig zou zijn, om hem eigenaar te maken van een eigen flink schip, dat groote vrachten zou vervoeren. Van dat oogenblik af zou hij een ge makkelijker leven hebben, zijn kinderen goed onderwijs kunnen geven, om later op Engelands' grond in vrede zijn dagen te voleinden. Zoo overlegde Henoch alles in zijn hart waarna hp huiswaarts keerde. Hij kwam thuis, juist toen zijn vrouw bezig was, de kleine te voeden. Met hartelijke liefde rees zij op, en legde hem het knaapje, hun jongste in de armen. Henoch drukte het jongske tegen zijn borst, en liefkoosde het. Het deed hem goed, het kind te zien, hij; miste echter nog den moed, om Annie deelgenoot te maken van zijn plannen, en besloot daar mee tot den volgende morgen te wach ten. Toen het was voor 3e eerste maal gedurende hun huwelijksleven toonde zij haar eigen wil. Zij bood tegenstand: niet in heftige bewoordingen, maar met smeekbeden, onder het storten van heete tranen. genoegen zou nemen dan met inwilliging van haar eisclien. Dadelijk na Mc Neill nam Lloyd George liet woord, die het besluit der regeering, om nader met Krassin te confereeren, zeer toejuichte en de hoop uitsprak, dat de conferentie succes zou hebben. Lloyd George meende, dat men de lessen van het verleden ter harte moest nemen en stelde dus de vraag waarom men niet nog maals Jot overeenstemming zou kunnen komen met een volk, dat in' de donkerste dagen van den oorlog aan Engeland's zijde stond. Asquith sprak in gelijken zin. Tijdens de beraadslagingen zat Krassin op de voor de diplomaten bestemde ga lerij van het Huis en volgde de ver schillende sprekers zonder eenig teeken van goed- of afkeuring te geven. Op een oogenblik schoot hij in een lach, toen Lloyd George verzekerde, dat Tsjitsjerin geen revolutionair, doch een even groot aristocraat als Curzon zelf is. Zomertijd in Frankrijk. De Fransche Kamer hervatte de dis cussie omtrent liet wetsontwerp op den zomertijd. Na een langdurige bespreking .bracht de president artikel 1 van den tekst der commissie in stemming, bepa lende, dat de wettelijke tijd van den laatsten Zaterdag in Maart tot den laat- sten Zaterdag in October 60 minuten wordt vervroegd. Het werd met 278 tegen 250 stemmen aangenomen. De Kamer nam vervolgens -met 313 tegen 246 stem men het geheele wetsontwerp tot invoe ring van den zomertijd aan. Uit bezet Duitschland. Zoowel van Duitschen als van Franschen kant verscherpt men weer den toestand in het bezet gebied; de Diuitschers do-or hun lijdelijk verzet, aanslagen op spoor wegen, enz. en de Franschen door uitbrei ding der bezetting, leegrooven van fa brieken enz. De Hoechsterfabrieken zijn dooi de Franschen bezet. Zij' bezetten ook het m de neutrale zone gelegen Lin- burg. Post-, telegraaf- en spoorwegver keer liggen stil. Deze bezetting zal waarschijnlijk' door een algemeen© staking worden beantwoord Die Duitsche regeering zal protcsteei'cn tegen deze nieuwe rechtsschending. Gisterochtend zijn de gebouwen dei Badensche Aniline- en Sodafa- brleken te Ludwighafen door de Fran sche troepen bezet. Do fabrieken zijn geheel stopgezet en de arbeiders en be ambten mogen voorloopig de gebouwen niet verlaten. Niemand wordt tot de fabrieken toegelaten. In een persgesprek te Ludwigshafen wei*d van Fransche zijde meegedeeld, dat de bezetting der „Baftische Anilinfabrik" geschiedde met het doel, de hoeveelheden kleurstoffen, die 'Frankrijk en" België vol gens het vredesverdrag toekomen, in beslag te nemen en weg te voeren. De Franschen hebben hier inderdaad 20.000 ton kleurstoffen in beslag geno men. Daarvan zulten .25 pet aan België worden afgestaan, terwijl de Franschen de overige hoeveelheid zullen behouden. Te Dusseldorf hebben de Belgen de Wei- leT-Meer-fabrieken voor chemische pro ducten bezet. Zij' eischten aflevering van chemicaliën voor België, Frankrijk en Italië. De arbeiders legden onmiddellijk den arbeid neer en weigeren, zoolang er nog een soldaat aanwezig is, aan het werk te gaan. De Franschen hebben thans ook de Zij had er een voorgevoel van, dat slechts onheil het g evolg Van zijn plannen zou zijn, en smeekte en bad hem, om niet zulk een verren tocht te ondernemen, indien hij met haar lijden begaan, en het welzijn van zijn kinderen hem lief was. Doch hij1, die slechts uit zoTg voor haar en zijn broost zoo handelde, en geen ei gen belangen op sliet oog had, luisterde niet naar haar smeekbeden, weifelde zelfs geen oogenblik, en zette zijn plannen door al viel het hem niet gemakkelijk. Alzoo nam Henoch afscheid van zijn trouwen makker, zijn boot, die zoo dik wijls de gevaren met hem getrotseerd had; hij kocht voor Annie allerlei winkel waren en richtte het voorkamertje tot winkel in met kasten en planken. Zoolang Henoch thuis was, heersohte et een groote drukte. Er werd geklopt en gehamerd, maar het was Annie te moe de, alsof ze bezig waren haar doodkist te timmeren. Eindelijk was alles afgewerkt, en had Henoch de ruimte was niet groot alles netjes gerangschikt. Toen staakte hij' don aTbeid, ging ver moeid naar bied en sliep tot het morgen- gTauwen toe. De laatste moTgen was daar; Henoch was welgemoed, onbevreesd. i En stellig zou hij om Annie's angst ge- mijnen Germania III en IV en Hohen- zollern van de Gelscnkirchener Bergwerk A. G. bezet. Gistermorgen bezetten zij het station Dorsten en de halten Zweckel en Feldhausen aan het traject Dorsten Gladbeck. Te Euskirchen zijn wederom 25 fanii- liën, 1D0 personen tellend, zonder vooraf gaande aankondiging naar onbezet Duitschland uitgewezen. Het allernood zakelijkste, zelfs ondergoed, moest worden achtergelaten. Korte berichten. De Engelsche minister van binnen- landsche zaken, Brïdgetnan, heeft in verband met do Iersohe deportatie-kwes tie zijn ontslag aangeboden, dat echter met aangenomen is. Blükens do officièele statistiek is het aantal zelfmoordenin Duitse li la n d van 1200 voor den oorlog thans tot 60.000 per" jaar gestegen. De meeste zelf moorden komen voor onder oude lieden, die in moeilijke omstandigheden zijn ge raakt. De Fransche oud-minister De Frey- cinet, „een liberale protestant, is op 94- jarigen leeftijd te Parijs overleden. De afvloeiing bij de post. Ministei var. Swaay heeft op de vragen van den heer Ter Hall in zake de toe passing van het afvloeiingssysteem bij de P. T. T. geantwoord, dat de aanzegging van toepassing van bet afvloeiingssy steem met 1 Juli is geschied aan alle ambtenaren, die 30 Juni 02 jaar of ouder zullen zijn, behalve aan de hoofdamb tenaren, boven den rang van directeur, de directeuren, die op hun tegenwoordige standplaats bij keuze zijn benoemd, be nevens eenig personeel in den schrijvers rang en van lageren rang bij den Tech- nischen Dienst, in welke rangen voor het tegenwoordige geen overcompleet is. Bij de wachtgeldregeling: is er op ge rekend de financieele gevolgen zoo weinig mogelijk drukkend te mlaken. Toekenning van een gratificatie zou strijdig zijn met de bedoeling van de wachtgeldregeling. Met eventueelen woningnood van direc teuren, die een ambtswoning bewonen, is in zooverre rekening gehouden, dat hun desgevraagd, indien het dienstbelang zich daartegen niet verzet, nog uiterlijk 3 maanden na den datuml van eervol ont slag de beschikking over de ambtswoning wordt gelaten. Tot het maken van een uitzondering, op den regel, dat aan een ambtenaar bij zijn uittreden verhuiskosten niet wor den toegekend, vindt de minister geen vrijheid. Schadeloosstelling voor de „Tubantia". De huishoudelijke commissie van den Rijksdag beeft zich Maandag bezig gehou den met de schadeloosstelling voor het Nederlandsche stoomschip „Tubantia", dat gedurende den oorlog in den grond is ge boord. Een overeenkomst zal worden voorgesteld, .waarbij Nederland zal wor den schadeloos gesteld door een groep Duitsche reeders. Als contra-prestatie voor de groep neemt het Rijk op, zich de levering van twaalf sche pen, waarvoor het Rijk 126 milliard papiermark heeft te betalen. Door deze overeenkomst behoeft het Duitsche lachen hebben, zoo Annie zijn vfouvrniet was geweest. Maar nu zocht hij als een godvruchtig man troost voor haar bij' God; hij bad voor1 vrouw en kinderen, welk lot de Hee re dan ook voor hem mocht hebben weg gelegd, en hij vToeg, of de Hemelsche Vader hun de smart der scheiding wilde verzachten. Daarna zeide hij: „Annielief, bedwing je smart. Ik moet deze reis maken, en ik ben er zeker van, dat God de Heere in Zijn oneindige liefde, ons huisgezin voor spoed zal brengen. Aan den haard en in je hart moet ge steeds een plaats voor mij openhouden, want eer gij er aan denkt klinkt mij uit je mond het welkom tegen". En terwijl hij zacht zijn hand op het wiegje liet rasten sprak hij zacht en aan gedaan: „God zegene ons jongste ventje nu en in de toekomst. Hij is zoo sukkelend en zwak, en ik heb hem er des te liever om. Als ik van mijn reis terug ben, laat ik hem, evenals eens onzen oudsten jon gen, braaf paardje rijden op mijn knie. 'k Vertel hem dan gedurig alles, wat ik in den vreemde zag; dan zal hij wel van pret in zijn handen klappen. Kom, Annie! kijk nu eens, moedig en vroolijk; eooals vroeger!" (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1923 | | pagina 1