187 Maandag 14 Mei Mi?$3 371> ^aar^ang Dit lie ProYineie. Drukkers-Exploitanten OOSTERBAAN LE GOINTRE GOES Bureaux: Lange Vorsfstraat 68—70, Goes Tel.: Redactie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg.; Tel- no. 259 Ellewoutsdijk. Onder de ons gezonden libellen in onze omgeving door linke linksclie kie zersvangers verspreid, is er een Van Elle woutsdijk, waarin gespeculeerd wordt op kerkelijke hartstochten, en nog wel met de logenachlige bewering dat de recht- sphe lijst een gereformeerde zou zijn. Ernstiger nog vinden wij de poging van de toongevers van Links om de, kiezers te doen gelooven dat. zij en hunne candi- daten nu eens de mannen zijn, die 't voor den armen werkloozen werkman hebben opgenomen. Een eigen-lof, waar een heel stuk af zal gaan, wanneer men leest dat de werkverschaffing aldaar wel is geschied van gelden door Diaconie, Burgerlijk Arm bestuur, de Gemeente en het Prumers- fonda, maar dat niet laatstgenoemden maar de Diaconie in deze ernstige quaes- tie de kat de bel aanbond, waarbij na lang geloopen deliberatiën de overige genoemde corporaties op verzoek van de Diaconie zich hebben ^aangesloten. De Liberale leiders te Ellewoutsdijk heb ben derhalve niet het recht zich aan te dienen als de brave mannen die aan de werklieden werk hebben bezorgd (een werk overigens, met welks uitvoering deze liberale hceren zeiven waren belast); dat recht zou alleen toekomen aan do diake nen, indien zij namelijk meenden dit argu ment noodig te hebben voor de propa ganda lmriner beginselen. En op deze laatste komt 't, ten slotte toch alleen aan. De staking in België. De stakingstoestand is nog iets ver ergerd. In een aantal plaatsen is de spoor wegstaking afgekondigd. Dit zijn voor een groot deel belangrijke stations en depots, zoodat de staking daar niet alleen voor de mijnen, maar ook voor de nijverheid, welke geen voldoende kolen meer zal kun nen krijgen, van noodlottigen invloed dreigt te worden. Tc Gent zijn er op dit oogenblik 500 telefoontoestellen buiten werking. De ar beiders staken er, evenals te Brugge en te Kortrijk. In de haven van Gent hoopen de wagens met Engelsche kolen voof Frankrijk zich op. Te Antwerpen is het Zuidstation ge sloten. Op het postkantoor te Antwerpen heeft men het personeel, dat wel aan wezig was rtuyir weigerde te werken, naar huis gezonden. Telegrammen worden in de havenstad niet meer aangenomen. Het personenvervoer der treinen, die uit Ant werpen vertrekken, is met 58 procent af genomen en het stopzetten van het brie ven bestellen is voor den Antwerpschen handel een groote ramp. Voor Woensdag wordt het verlies voor de graanhandelaars aldaar op tien millioen geschat. Te Luik staakt het gansche personeel van posterijen, telegraaf en telefoon; het aantal stakers bedraagt vijfduizend man. De Belgische regeering treedt krachtig op. Ze zal de beambten, die vanmorgen het werk niet hebhen 'hervat, als ontslagen beschouwen, en er -zal in hun vacatures worden voorzien. De ambtenaren, die aan de beweging hebben deelgenomen, zullen worden geschorst in afwachting van het onderzoek, dat dienaangaande zal worden ingesteld. Zij zullen later worden ont slagen, als daartoe aanleiding bestaat. Daar vooral het goederentransport aan de Antwerpsche haven door de staking te lijden heeft, zal de regeering een mo bilisatiebevel afkondigen, waarbij een lich ting soldaten wordt opgeroepen, die te Antwerpen den dienst van het goederen verkeer en van het stakende postpersoneel zullen moeten overnemen. Verder zullen schikkingen getroffen worden om de werk willigen tegen molestatie van de zijde van socialistische stakeTs te beschermen. Uit bezet Duitschland. Volgens berichten uit den Elzas wor den door de Franschen troepen voor den opmarsch naar Freiburg geconcentreerd. Uit het Roergebied komen berichten, dat de Duitsche tegenstand weer is ver scherpt. Het verkeer lpngs de spoorwegen en kanalen moet. door ontsporingen en versperringen in de laatste dagen zeer bemoeilijkt zijn. Op de gemilitariseerde lijn Weddau Lindau heeft men een gedeelte der rails in de lucht laten vliegen. De burgemeester van Angermund, in wiens gemeente de aanslag plaats had, en een ander persoon zijn als gijzelaars gearresteerd. Te Lunen, ten zuiden van Waltrop, is een mijn ontploft op een plaats waar de spoorbaan over de brug loopt. Het met selwerk van de brug werd beschadigd, de dwarsliggers werden verbrijzeld en de spoorstaven werden over een afstand van AO meter weggeslagen. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f 3. Losse nummers f 0;05 Prijs der Advertentiën: 1—4 regels f 1.20, elke regel meer 30 et. Bjj abonnement belangrijke korting. Te Dusseldorp hebben de Franschen 2 rijtuigen aangehouden, waarin zich 1 milli ard 500 millioen mark bevond, bestemd om /Ie loonen mede te betalen van de beamb ten en arbeiders van de mijnen Mathias Stinnes en Zollvorein. De mijn Zollverein was alleen reeds ongeveer 300.000 frs. aan kolenbelasting schuldig. Uit Ludwigshafen zijn in de twee laat ste dagen 75 spoorwegmanrien met hun gezinnen uitgezet, w.o. een aantal per sonen hoven de 65 jaar. De uitgezette families werden door soldaten met ge trokken sabel in groepen over de Rijnbrug gedreven. Hun huisraad juoeslen zij ach terlaten. Verder zijn er uit het bezette gebied aan den Ïinker-Rijnoever nog 22 hooggeplaatste ambtenaren, leeraars leera- ressen en burgers uitgezet. Korte berichten. Reizigers in Fransche treinen in jict Ruhrgebied zullen hij het overschrijden der grens naar het onbezette, gebied in Duitsch land worden gearresteerd. 'In Polen zal 'de militaire dienstplicht van twee jaar worden gebracht op I1/2 jaar. Het 1 ij k van V 0 r 0 w s k i, den te Lausanne vermoorden Bolsjewiek, is voor- loopig opgebaard. Het zal gebalsemd wor den. Daarna zal het naar Moskou worden gezonden, waar de sovjet-regeering de be grafenis op plechtige wijze wil doen plaats hebben. In legatickringen verwacht men, dat de Russische regeering een scherpe protestnota tot de Zwitsersche regeering zal richten. Vorowski had echter voor twee weken een scherper bewaking gewei gerd. Een tramwagen, die geheel met werk lieden bezet was en van een steilen heu vel afkwam, is tusschen Morley en Leeds (Engeland) uit de rails geraakt, op een muur v.an den Bottom-heuvel gebotst en omgekanteld. Zes personen wer den gedood en meer dan dertig ge wond. De antwoörd-n01a der sovjet- regeering aan Engeland is in zeer ver zoeningsgezinde termen opgesteld. Een vliegmachine heeft Vrijdag een hoeveelheid staafgoud ter waarde van 100.000 pond sterling van Londen naar Nederland overgebracht. Dit vervoer vindt meer en meer toepassing, met het o&g op, de beveiliging die het biedt - tegen dief stal, zoo wordt er in het desbetreffend bericht bijgevoegd. De tekst van de Engelsche nota aan Duitschland is ook te Parijs en Brussel aan de regeeringen overhandigd. De be richten, dat Engeland in de nota aan Duitschland hel uitzicht zou hebben ge opend op het bijeenkomen eener confe rentie, waaraan ook de Vereenigde Sta ten zouden deelnemen, schijnt onjuist te zijn. Bondsdagen van het Ne der 1. Jongelingsverbond op 9 en 10 Mei te Deventer. Een bijzondere jaarvergadering: het N. J. V. vierde zijn 70e jaardag, een in bescheiden toon gehouden jubileum. Bondsleden uit Groningen en Zeeland, uit Gelderland en Noord-Holland, kortom uit alle oorden van ons klein vaderland Zijn saamgekomen, als de Bondsvoorzitter Woensdagmorgen het welkomstwoord uit spreekt en den lOOsten psalm leest. Dan gaan de vrienden uiteen en in sectiovergaderingen wordt gesproken oVer drankbestrijding, zending en correspon dentschap. De middagvergadering, huis houdelijk, wordt onmiddellijk gevolgd door de ontvangst ten stadhuize door B. en W|. van Deventer. Terwijl de burgemeester het woord heeft, speelt het carillon het Bonds lied. In dgn avond vor'mt een goede bid stond het slot van den eersten dag en is tegelijk ©en inleiding op den eigenlijken feestdag, mèt de Donderdagmorgen ge houden Hemelvaartsprediking van ds Ro» mijn: „Indien gij dan met Christus opge wekt zijt, zoo zoekt de dingen die boven zijn, waar Christus is, zittende aan do rechterhand Gods. (Coll. 3:1.) Die morgenbijeenkomst wordt grooten- deels ingenomen door de Bondsrede, uit gesproken door ds Veen, den voorzittel' Van het N. J. V. Hij wijst op Gods zegen in den arbeid, op vreugde en teleurstel ling. Het N. J. V. werkt thans met vier Algemeen-secretarissen, er zijn er nog wel acht hij te gebruiken! Het kampwerk breidt zich uit, de week-ends verkrijgen burgerrecht, liet werk in Hongarije wordt nog steeds door het Verbond gedragen. Toewijding, kracht, liefde is noodig. Die den Heere verwachten, zullen de kracht vernieuwen. Na de rede van den Voorzitter verkrij gen Duitsche en Engelsche afgevaardig den het woord, getuigend van het één-zijn in Christus, uit welke eenheid voortvloeit de warme sympathie der buitenlandsehe veTecnigingen voor het N. J. V. en om gekeerd. In de middagvergadering houdt prof, Slotemnkcr de Bruine een referaat over „Vrijheid en gezag", aantoonende, hoe er te constateeren is een onmiskenbare op leving van den vrijheidsdrang, welke ziel kundig zeer goed te verklaren is. Die drang is ons ingeschapen, vooral jomgo menschcn bekoort hij; de na-oodogsche toestanden versterken hem. Raar is ech ter onderscheid tusschen de vrijheid van den enkele als zoodanig en de vrijheid van den enkele als deel van de gemeen schap. Het feit der gemeenschap vraagt naar regeling der verhouding tusschen enkeling en gemeenschap, door de zonde wordt dit vraagstuk verzwaard. Zal voor de enkele de vrijheid bewaard blijVen, dat verteischt dit: inperking Tan ieders persoonlijke vrijheid, regeling Tan de ge meenschap, handhaving van di© regeling door gezag, zoodat vrijheid en gezag in theorie g;een Tegenstellingen zijn. Geeft de practische uitwerking moeilijkheden, dan geeft het Evangelie den draad in de hand, die uit deze moeilijkheden uitleidt. Van hel antwoord op de vraag: „Heeft „Oranje" recht op onze liefde en trouw?'' vermelden we alleen, dat het Wilhelmus staande werd gezongen. Te half vier sluit de Bondspraescs de vergadering met dank aan God voor Zijn genadige tegenwoor digheid, voor al het heerlijke in deze dagen ontvangen. Tapverbod en rcgecrings- jubileum. De Minister van Arbeid heeft naar aan leiding van een verzoek van het Nationaal Comité tegen het Alcoholisme onder de aandacht van de gemeentebesturen ge bracht de vraag of het geen aanbeveling verdient op -de dagen van de viering van hel 25-jarig regeeringsjubileum van de Koningin een tapverbod van sterken drank uit te vaardigen. De Minister noodigt de gemeentebesturen uit de wenschelijkheid van een zoodanig tapverbod te overwegen. De lichting 1923 der Infanterie. Voor totaal 200 dienstplichtigen van de lichting 1923, die zijn toegewezen aan de 2de ploeg der Infanterie, bestaat gelegen heid om reeds in het, tijdvak van 1620 Juli 1923 in wcrkelijken dienst te komen, teneinde deze oefening te volbrengen bij een der detachementen, bestemd voor de scholen voor verlofsofficieren te Amers foort ,,pn te Breda. Do eerste oefening van deze dienstplichtigen wordt niet on derbroken, zoodat deze, behoudens on voorziene omstandigheden, 29 December 1923 eindigt. Voor hen, die de oefeningen bij den vrijwilligen landstorm volgen en uitzicht hebben, dat zij vóór 16 Juli 1923 het bewijs van voorgeoefendheid zullen verwerven, bestaat deze gelegenheid niet. Zij, die voor deze vervroegde opkomst in aanmerking wenschen te komen, moeten vóór 27 Mei a.s. hun verlangen daartoe kenbaar maken bjj den burgemeester der gemeente, voor welke zij hebben geloot. Mocht de gegadigde in aanmerking ko men voor deze vervroegde opkomst, dan is het niet zeker, dat rekening zal kun nen worden gehouden met zijn keuze van garnizoen. Geestelijke en lichamelijke kracht volgen na tijdelijk gebruik van Foster's Maagpil- len. Dit geneesmiddel regelt de gal, be vordert de spijsvertering, verschaft nor male werking der ingewanden, en helpt de lever om gezond, voedend bloed te vor men. Alle leden der familie kunnen dit welbekend huismiddel veilig toepassen. Prijs per flacon van vijftig ver suikerde pillen f0.65; in apotheken en drogist zaken. (11) De Fransche gezant op be zoek. De heer Charles Benoit, buitenge woon gezant en gevolmachtigd minister van frankrijk, zal deze maand aan Zee land een bezoek brengen, zooals hij ook reeds verschillende andere deelen van ons land heeft bezocht. De bijzonderhe den van dit bezoek staan nog niet alle definitief vast, maar we kunnen toch eenige mededeelingen doen over het ver moedelijk programma. Dinsdag den 22sten Mei komt hij te Vlissingen, waar hij in het Grand Hotel des Bains zijn intrek zal nemen, waar hem dooi- het gemeentebestuur een diner wordt aangeboden, en waar hij waar schijnlijk ook zal bijwonen de toevallig dien avoncl te geven Uitvoering van het koor uit Ivloetinge. Woensdag den 23sten is hij de gast van do Zeeuwsche Landbouw Maatschappij, die hem een kijkje zal geven op den landbouw van Zuid-Beveland, en dio hem een lunch en een diner aanbiedt te Goes. Donderdag den 24sten komt hij te Middelburg, waar hem een lunch wordt aangeboden door den Commissaris der Koningin; waar hij vermoedelijk door het gemeentebestuur zal worden ont vangen; van waar uit hij 's middags een tocht zal maken over Walcheren, en waar de Kamer van Koophandel hem oen diner aanbiedt. Vrijdag den 25sten zal hij een bezoek ■brengen aan do werf van „De Schelde" te Vlissingen. Over do vraag of hij daarna in den middag van dien dag en don volgenden dag een bezoek zal brengen aan Zeeuwsch-Vlaanderen, zooals in het oor spronkelijke plan was opgenomen, be staat nog geen zekerheid. (M. Ct.) Door den Minister van Arbeid is ten behoeve van woningbouw (premie- houw) toegekend aan de gemeenten: Elle woutsdijk, f300 voor W. Oele; Kloetinge, f 1500 voor 5 woningen van F. ,P v. Bers Oostburg, f 1500 voor 5 woningen van P. Daansen; Serooskerke, f300 voor C. Geensen; Zaamslag, f300 voor de Z.- Vlaamsche Tramweg Maatschappij. De Minister van Financiën maakt hekend, dat ten behoeve van 's Bijles schatkist is ontvangen: bij den inspecteur der directe belastingen enz. te Zierikzee f79.80, f43.89, f389.20 en f674.84 we gens te weinig betaalde inkomstenbelas ting; f 345.80 en f 594.22 als voren; f 16.50, f 133.20 en f 135.75 wegens te weinig be taalde verdedigingsbelasting II; f120 en f 114.75 als voren; f-510 en f1830 wegens te weinig betaalde oorlogswinstbelasting; f 210 en f1560. Middelburg. De tentoonstelling. Het was den laatsten dag van de tentoon stelling, Zaterdag, weer nat, weer win derig, en nog veel kouder dan de vorige dagen en het is dan ook te begrijpen, dat; ook de laatste dag niet zoo is geweest als dit bij de tentoonstellingen der vorige ja ren het geval was, maar toch viel hetj bezoek ons nog mede en vernamen wij ten slotte dat nog 881 betalende bezoe kers een laatste kijkje waren komen ne men. Wij vroegen zoo hier en daar eens naar de resultaten voor de standhouders en vernamen dan verschillende meeningen, maar de meerderheid bleek niet ontevre den, vooral als de tegenwerking van het weer daarbij in rekening wordt gebracht. Toen te elf uur hoorngeschal het einde van de tentoonstelling had aangekondigd, vereenigden zich de meeste standhouders en het nog aanwezige publiek bij de mu ziektent op het Marktplein, waarop "de comitéleden hadden plaats genomen. De voorzitter, de heer C. A. Scliulte, nam hier het woord en wees er op, dat waar verleden jaar een tentoonstelling was gehouden alleen van Middelburgsche expo santen, nu ook van buiten Middelburg, velen waren opgekomen. Het comité was verheugd te kunnen laten zien in het kleine Middelburg aan de menschen uit Holland, dat men hier ook een tentoonstel ling kan organiseeren. Ware het weer be ter geweest, dan zou zeker de toeloop grooter zijn geweest; evenwel men mag niet klagen, het had nog erger kunnen zijn. Spr. hoopt, dat bij eventueele la tere tentoonstellingen allen weer zullen komen. De heer Schulte brengt dank aan allen, die op eenigerlei wijze aan het wel slagen der tentoonstelling medewerkten. Afzonderlijk wil spr. de pers noemen. De muziek zette hierop het Wilhel mus in. De heer Kees Helder nam vervolgens het woord en zeide te spreken namens de meeste exposanten en zeker namens die uit Middelburg, als hij dank brengt voor de organisatie dezer tentoonstelling. Spr. lieeft nu drie tentoonstellingen medege maakt/maar dit was de best georgani seerde. Als de tentoonstelling niet geslaagd is, dan was dit de schuld niet van helt comité, .waaraan spr. hulde en dank brengt. (Fanfares.) Namens de exposanten van buiten Mid delburg voerde het woord de heer v. d. Waarden uit Bergen op Zoom, vertegen woordiger van Cord. H. van Erk (Natio naal kasregister). Deze spr. bracht zijnerzijds dank aan de bestuursleden voor alles wat zij gedaan hebben in het helang van exposanten. Er wordt iedere keer gezegd: „als deze ten toonstelling zou zijn geslaagd", maar ve len zijn met spr. van gevoelen, dat zij zeer goed is geslaagd. Namens de arlisten en de leden vam het orkest en ook namens den heer Gos- söhalk bracht do heer Veldman dank aaa het bestuur ook voor de aangeboden bloe men. Met het spelen van het Wien Neer- landsch bloed maakte het orkest een einde ook aan deze bijeenkomst en dus aan de geheele tentoonstelling. Ons rest nog slechts een woord jgan dank aan het comité voor de wijze waarop liet onze taak heeft vergemakkelijkt. Wij willen nog van deze gelegenheid gebruik maken om een fout te herstellen.' De vermelding in het tentoonstellings overzicht, dat de Krupp-kasregister Co. (Houtsager te Amsterdam) tegen concur reerenden prijs Nationaal kasregisters kan leveren, blijkt onjuist te zijn. Naar ons wordt medegedeeld, verkoopt deze firma alleen oude opgeknapte 'kasregisters absoluut geen nieuwe Nationaals! De firma Cord II. van Erk verkoopt, be houdens haar nieuwe machines, ook z.g.n. 2e hands, met volle garantie van "de Na tionaal Kasregister Co. Middelburg. Door den Marktkoopllieden- bond „Eendracht maakt Macht" alhier is besloten evenals verleden jaar, ook nu weder op' een nader te melden Donderdag een wedstrijd in het etaleeren te orga niseeren. Het eerste concert door het Middel- burgsch muziekkorps op het Molenwater te geven, is bepaald op Vrijdag 18 Mei a.s. "des avond te 8 uur. Voor hen,- die Oud-Middelburg be zochten, staat het wel vast, dat dit vaa de nu gesloten tentoonstelling een zeer goede attractie was, dat het zitje op dit plein met mlooi weer aangenaam is en het zal hun daarom zeker een prettige mede- deeling zijn, dat besloten is, het ge bouwencomplex nog niet af te breken, maar het gedurende de Pinksterdagen weder voor bezoekers open te stellen. Vlissingen. Vrijdagavond vergaderde al hier de Anti-Rev. kiesvereeniging, onder voorzitterschap van den heer P. Laer- noes. Na opening zette de voorzitter iti een opwekkende rede het belang Uiteen der a.s. gemeenteraadsverkiezingen. Spr. herinnerde er aan, hoe de anti-rev. partij in den loon der jaren onder den zegen Gods in onze stad is gegroeid tot de grootste fractie in den Raad, en spreker hoopte, dat de aanwezigen ijverig zullen medewerken om dit zoo te doen blijven. Er heerschte onder de vele aanwezigen een geestdriftige stemming. Besloten werd o.a. deze week een propaganda blad uit te geven. Ter bestrijding van de kosten hiervan werd staande de vergadering reeds een flink bedrag toegezegd. lerseke. Vrijdag vergaderde de Raad voltallig. Ged. Staten keuren gemeente- rekening 1921 met een batig saldo van f 19.856,82 goed. Idem gemeentebcglroo- ting 1923; ook wijziging gemeente-begroo ting 1.922. De Commissaris der Koningin brengt ter kennis van den gemeenteraad, dat dhr Sinke met ingang van 29 Maart I.1. wederom herbenoemd is. Het bekende stuk, verzoekende een Verordening tegen het misbruiken van Gods Naam, wordt voor kennisgeving aangenomen, daar een dusdanige verordening reeds bestaat. Ged Staten vernemen gaarne des raads advies inzake de salarissen van wethouders. Voor onze gemeente zou 't salaris volgens Ged. 'Statens' meening behooren te bedragen f230. Dhr Willemsen gaf den raad in overweging, het advies van den raad van 1922 wederom in te dienen, n.l. op f150. Dhr Hubrechtse gaf eenige historische be schouwingen. Dhr Poley is voor Ï150. Dhr Scheele raadt aan wat Ged. Staten wijzen, .maar te prijzen. Hij zag liever, de hoogo salarissen van Ged. Staten iets verminderd. De voorz. raadt aan, om bjj het onderwerp te blijven. Voorstel Ged. Staten wordt verworpen met 6 tegen 5. Tegen dhrn Van Sprundelen, Van Es, Willemsen, De Koeyer, Hartoog ,en Fo ley. De raad nam nu aan 'tvoorstel-Po- ley-Willemsen om de salarissen der wet houders vanaf de eerste Dinsdag in Sept. te laten bedragen f 150 per jaar. Aan genomen met 6 'vaok, 5 tegen. (Vóór de 6 tegenstemmers van zooeven). Hetmodera- men van 't comité tot bevordering der op richting eener bewaarschool alhier, ver zocht .proef te nemen met een bewaar school in 2 lokalen op den Dam school II. Reeds Zijn 45 leerlingen aangegeven. De gelden zouden gemakkelijk te vinden Zijn en niet meer dan 15 a 1600 gulden bedragen. Dhr Willemsen zou liever wach ten pp den nieuwen Raad in September* a.s. Bovendien de vorige maal sprak de raad er zich tegen uit, ook acht spr algeheele bekostiging uit de gemeente kas uit den booze, wel is hij voor een' subsidie. Weth. Hubrechtse is een groot voorstander van de plannen. Van Sprun delen is tegen een bewaarschool op den Eiam en ook tegen een neutrale gemeente- bewaarschool; hij is voor het particuliere initiatief. Ook dhr Poley kan zich met

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1923 | | pagina 1