Onderwijs. Predikbeirten. Gemengd Nieims. Laatste Berichten. Wetenschap en Ktmst. Kerknieuws. dekken, was een veel erger misbruiken' van het heilige, dan wanneer een onbe< sehaafd of driftig mensch zijn kracht zoekt in 't gebruik van jz.g. groote woor den. Het vloeken moet bestreden worden door gezin, kerk en school, maar niet door den veldwachter. Het lid do Feij ter had zulk een voorstel van B. èn W. niet yerwacht. Dat het lid van Hoe en andore vrijzinnigen tegen het vloekverbod ageeren, begrijpt hij maar als de voorzit ter, als Christelijk mensch, er zoo te genover staat, kan hij alleen verklaren uit gebrek aan moed om voor zijn over tuiging uit te komen. Hij hoopt dat de laad het ontvangen advies niet zal op>- volgen. Daarna volgt een scherpe dis cussie tusschen de leden de Regt, de Feij- ter en den voorzitter, welke discussie de verslaggever niet volgen kon. Het lid de Ridder verklaarde meermalen te zijn teruggeschrikt voor het onbeschaamds vloeken van aankomende jongens en is daarom sterk voor een vloekverbod. De voorzitter moest ernstig opkomen tegen de door den heer de Feijter uitgebrachte beschuldiging, als zou hij1 den moed mis sen voor zijn overtuiging uit te komen. ■L'lij is even sterk tegen het misbruiken van Gods naam als het lid de Feijter, maar d"e bezwaren, die deze gerfng schat, acht spreker van veel gewicht, vooral voor 't prestige der Overheid. En er behoort z.i. juist meer moed toe die openlijk uit te spreken dan ze te zwijgen, al zou hij daardoor meer brave mensdien op zijn hand krijgen. Daarna werd over het voor stel van B. en W. gestemd. Toen we lij v. d. Maas tegen stemde wees de voor zitter erop dat het voorstel toch van bet volledig college was. De weth. verklaar de, dat hij thans van meening veranderd was. Het voorstel werd met 7 tegen 2 stemiDen aangenomen. Ten opzichte van de circulaire van Ged. Staten betreffende de salarissen der Wethouders stellen B. en W. voor daar niet. op in te gaan. Z.h.s. besloot de raad alzoo. Do voorzitter leest nu voor een •adres van den gemeente-ontvanger betref fende belooning voor de administratie der keurloonen en betoogde dat ten gevolge van misvattingen en omstandigheden bui ten zijn schuld tot tweemaal toe heml een billijke verhooging van zijn salaris is ont houden. Do voorzitter meent dat het be zwaar van den ontvanger erkenning ver dient. Daarom stellen B. en W. voor ad ressant een belooning van f 250 's jaars toe te kennen voor zijn bemoeiingen inge volge de vleeschkeuringswet, waartoe met /argemeene stemmen besloten werd. Het bestuur der bewaarschool, een particuliere instelling, verzocht in verband met den financieelen nood der zaak een gemeente- bijdrage van f 100. B. en W. meenden wel, dat uit piëteit voor de overleden stichters der school, die gewis oen nuttige instel ling is, steun verleend dient te worden, maar met het oog op de mogelijkheid dat ook van Kamperland een dergelijk verzoek komt, stellen zij voor f50 beschikbaar te stellen voor een jaar. Het lid Job. v. d. Maas wijst er op; dat niet het overlijden van de bekende stichters dei- school de directe aanleiding tot het ver zoek is, maar dat de noodtoestand reeds vorige jaren bestond. Men heeft er zich echter door geslagen zoo goed men kon, maar nu weet het bestuur in verband met gebrek aan hulp en leermiddelen het niet langer te houden. Met alg. stemmen wordt het voorstel van B. en W. aangenomen. Het laatste punt der agenda is een voor stel van B. en W. om over te gaan tot verkoop van de palen der vroegere elec- h'ische leiding te Kamperland. Het lid de Regt liad steeds gehoopt dat het Kam- perlandsche initiatief die palen weer hun oorspronkelijk doel zou hebben terug ge geven. Het lid van Hee meent dat daar weinig animo voor is. De voorzitter wijst er op, dat een dier palen onlangs voor den storm bezweken is .en dat bij een onderzoek bleek, dat ze gevaar opleveren voor ongelukken. Bij een eventueele ver andering aan het voetpad zouden ze toch opgeruimd moeten worden. Z. h. s. werd het voorstel aangenomen. Bij de rondvraag geeft het lid de Feij ter in overweging aan elk lid een exem plaar der gemeentebegrooting te verschaf fen. Met het oog op de kosten acht de Raad dit ongeraden en onnoodig. Het lid Buijze vraagt bekeiing van een deel van 't haventerrein te Kamperland, waar de modder veel overlast bezorgt. De voor zitter zal de kosten daarvan eens op laten nemen. Daarna met gesloten deuren. Na de besloten zitting werd nog in openbare vergadering besloten aan "de commissie van art. 131, die indertijd advies uitbracht over de vereeniging der Noord-Beveland- sche gemeenten, de gemaakte kosten ad f 47 te vergoeden, behoudens goedkeu ring door Ged. §3taten. Ned. Herv. Kerk. Aangenomen naar Zundort door H. E. Vinke te Alkmaar. Bedankt voor Nieuw Vosmeer door J. F. Verhoeff te Renkum. Geref. Kerken. Beroepen te Oudega (W.) A. Wijngaar den, cand. te Dokkum. Chr. Ger. Kerk. Aangenomen naar Noordeloos door H. Velema te Kampen. Vrije Geref. Gem. Beroepen te Rotterdam C. de Jonge te Kampen. Ds J. E. Vonkenberg. Op den Donderdag gehouden Bondsdag van den Bond van Jongelingsvereenigingen op Ge ref. grondslag heeft Ds J. E. Vonkenberg de mededeeling gedaan, dat hij als direc teur van den Bond ontslag neemt en zich weder bij de Geref. Kerken beroepbaar stelt. Een mooie gift. Op de laatste vergadering van den Kerkeraad der Geref. Kerk van Doornspijk werd medegedeeld, dat door Mej. de Wed. G. Vos-van Zeeburg is aangekocht het pand met het uitge strekte erf, bewoond door G. Hooghordel, met het doel om het aan de Geref. Kerk te schenken om er een nieuw kerkgebouw op te bouwen. Met groote dankbaarheid werd deze rijke gift aanvaard; als terrein voor de nieuwe kerk is 't bij uitstek ge schikt. Kerkeraad en Bouwcommissie ho pen spoedig tot de uitwerking van de bestaande plannen over te gaan. Afrikaansche Psalmberijming. Onlangs is een Psalmberijming van To- tius in Afrikaansch verschenen met mu ziek van F. W. Jannasch. Van Psalm 42 bestond er echter reeds een dergelijke vertaling, opgenomen in den bundel van Langenhoven (Gesange in Afrikaans). „Die Burger" plaatst de heide berijmingen ter vergelijking naast elkaar. De volgende ver zen zijn er aan ontleend. Berijming van Totius: 1. Soos 'n hert in dorre streke skreeuend dors na die genot van die helder waterbeke, skreeu my siel na U, o God! Ja, imy siel dors na die Heer; God wat lewe! Ag wanneer sal ok nader voor u oë, in 'u Huis u naam verlioë? 2. Trane stort ek in my klagte, want die spotters vra vir my: „Waar's jou God?" My dae en nagte gaan in droefenis verby. 'k Kerm, ver van Gods Huis vandaan, en gedink hoe 'k op mog gaan, om te jiiig by Gods allarc met 'n jubelende skare. 3. o My siel! waarom onrustig? En wat buig jy jou in my? Waarom in Gods lof onlustig as die vyand jou bestry? Siet, die blye mêrestraal sal weer van sy aansig daal; slaan die oog maar op na bowe ek zal God, my God, nog lowe. Berijming van Langenhoven Kt m nmfwripii 1. Soos die dorstig b-okkie smagtend Naar die waterstrome skree, Hyg ek, om my Vader wagtend, Wat alleen voldoening gee Dors my siel tot U, 0 Heer. Wanneer, lewend God! wanneer Sal ons same tot U nader, Voor U aangesig vergader? 2. Uit my trane is mij spyso Deur die dag en deur die nag. As die lastraars spot: „O wyse, Waar's die God op wie jy wag?-" As ek dink hoe met die skaar, Tot die vreugdefe-es vergaar, Ek gejuig het en gesing het, In Gods huis Hom lof gebring het. 3. Waaroor, 0 my siel, onrustig? Waarvoor buig jy jou tog neer, Wyl jo-U hoop hom kan verlustig In vertroue op die Heer, Om Hom dankbaarheid te bring, Sy verlossing lof te sing? Wie ook tot Sy aanskyn nader, Vind verlossing by die Vader. -Een onderwijzersfamilie. Te Amsterdam is voor het examen als onderwijzer geslaagd de heer N. G. Roos- jen van Aalsmeer. Als deze in functie treedt zullen acht zoons yan het hoofd der Chr. School te Aalsmeer bij het Chris telijk onderwijs werkzaam zijn; de overige zeven, nl. resp. als hoofd te Haarlem; onderwijzer te Meester Cornells, leeraar Gymnasium te Groningen; hoofd te Bos koop; onderwijzer te Amstelveen; leeraar Herv. Kweekschool te Amsterdam en on derwijzer te Nijmegen. Men verzoekt ons de lezers in kennis te willen stellen jmiet het feit, dat de P.B.N.A.-exatnens onder Rij'ks- toezicht komen te staan, aanvangende toet de in 'dit, jaar te houdens examens. Waar -de leiders sinds jaren overtuigd waren, dat het voor de bezitters van een P.B.N.A.-diplomla van het groot ste igewic[ht is, dat op hun getuig schrift, o-m. de handteek'ening van een Rijksgedelegeerde' gesteld is, hebben zij geruimen tijd geleden zich met een (hiertoe strekkend verzoek tot den Mi nister v. Ond. gewend. Bij beschikking' (vjaïi 2 [Mei 11. nu is dit verzoek ingewil ligd. Ten overvloede wijst men er ons op, dat de P.B.N.A.-examens niet ge subsidieerd worden, zoodat ze niet ten laste van 's Rijks schatkist kotaen. Tot onderwijzeres a.an de Chr. school te Kamperland is benoemd mej. Polderman te 't Zand. ,Ned. Herv. Kerk. Goes, vm. ds Homburg, nm. ds de Vries, av. ds Steinz. Geref. Kerken. Ierseke, vm. leeskerk, nm. ds R. J. v. d. Veen. Wemeldinge, vm. en nm. cand. Lambooij van De Bilt. Ongelukken. Te Tilburg is de voerman v. d. Z. toen liij langs het ka naal reed door het slippen van zijn fiets te water geraakt en verdronken. Hij laat vijf kinderen achter. M e i k e v e r p 1 a a g in Limburg. De Maasstreek in Midden-Limburg, van Stevensweert tot Reuter, wordt geteisterd door een zware meikeverplaag. De wilgen en eikeboomen in deze streken zijn reeds grootendeels kaal gevreten, en tlians doen deze bladvernielers een aanval op prui men-, kersen-, kastanje- en beukeboomen. Op sommige plaatsen zijn de onderwijzers begonnen met de schoolkinderen jacht te maken op dit schadelijk ongedierte. T'e Bruggenum, Asselt, Wessem en Ste- vensvveert zijn reeds millioenen kevers gevangen en vernietigd. De gemeente Swalmen heeft zes werklooze ingezetenen arbeid verschaft met het vangen van mei kevers. T'e Asselt worden uit drie jonge b-oomen 60 liter van deze beestjes ge schud. Begrafenis der drie ge stikte kinderen. Woensdagmorgen zijn te Helmond onder groote deelneming de drie kindertjes begraven, die op zoo vrceselijke wijze door verstikking bij een brand om het leven gekomen zijn. In den lijkwagen lagen de twee kleinsten naast elkaar. Het andere kindje lag daar achter. Vooraan in den stoet liep een meisje, dat een anker droeg als aanden ken 'aan het gestikte meisje. Twee jon gens droegen oen krans als een laatste hulde aan de twee om het leven gekomen jongetjes. Tijdens den kerkdienst moes ten, volgens de „Tel.", de moeder en een der familieleden worden weggedragen. Zij konden niet langer hun zenuwen bedwingen. Alle aanwezigen in do kerk waren zeer ontdaan. De kinderen werden onder groote deelneming naar het kerk hof gebracht. Het anker en de twee kran sen waren op initiatief van den lijkbezor ger van do gelden, die in het offerbusje in het gasthuis waren bijeengebracht. Een trouwe koe. Dezer dag-en le verde do brievenbesteller A. Beland zijn koe aan denkoopman S. Levy te TeTb-org af, die deze in zijn weide aldaar bracht. Toen de koopman 's morgens eens naar zijn koe ging kijken ,was ze uit de weide verdwenen. Terwijl men aan het zo-eken was, kwam er een bericht uit Dinxperloo dat de koe weer voo-r het huis van haar vi'oegcron eigenaar was aangeland. Ze had op eigen houtje den terugtocht, 'zijnde een afstand van 2'/2 uur, ondernomen. „Tel." Een veldslag. In Gcestdoi'p, gem. Waerden, heeft zich een veldslag af gespeeld. De familie J. was door den ■eigenaar aangezegd, dat zij de woning) moest verlaten. Wegens woninggebrek was hieraan geen gevolg gegeven. De huur- co-mmissie gaf uitstel o-p uitstel, zoodat de laatste uitspraak was, dat geen uitstel meer kon worden gegeven. Die eigenaar I-I., wonende naast voor noemd perceel, zou nu zelf wel eens zor gen, dat J. vertrok. T'oe-n J. nu Vrijdag avond thuis kwam, werd hij1 door de ge- gehec-le familie H. opgewacht en 'de veld slag begon. Het regende allerlei projec tielen, een paar maal werd door II. een buks afgeschoten en toen deze weigerde werd een schietmasker voor den dag ge haald en hiermede geschoten. Ook een overbuur van H. schaarde zich aan de zij-de van IL, waardoor de positie- van J. nog hachelijker werd. D'o-o-r de langzamer hand bijeenkomende buren eindigde de strijd. J. was intusschen in ,huis gevlucht waarna de deuren door H. werden dicht gespijkerd. J. had gc-lukkig in dezen veldslag ge-en verwondingen o-pgeloopen. Toen de fam. H. ter ruste was, is J. door een raam uit het huis gekropen en heeft aangifte hiervan gedaan bij de politie. Zaterdag is doo-r de politie- een nauwkeu rig onderzoek ingesteld. IT. en Van D. werden in arrest gesteld, doch na ver hoor weder vrijgelaten. "Gesnapt. Toen -de caféhouder ïh J. L. T. te Rotterdam zich uit het café naar boven begaf, trof hij' in de woon kamer yoor het buffet een onbekenden man aan, die dadelijk* op de vlucht ging. T. rende den indringer achterna, de trap af en volgde hem op straat. Die man werd in de Vondelstraat door een burger ge grepen' en overgeleverd aan de inmid dels ter plaatse verschenen politie. Het was de schoenmaker E-. v. d. K., die kort geleden na een straftijd van acht' jaar uit de gevangenis is o-ntslagen. Het heerschap heeft ruim twintig jaren ach ter de tralie-s doorgebracht. W1 agens gekanteld. Van den trein die te 8 uur 32 Donderdagavond uit het station Dielftsche poort te Rot terdam naar Maassluis vertrok, zijn do-o-r onbekende oorzaak twee passagiersrijtui gen omgekanteld. De inzittenden kwamen met den schrik vrij-, met uitzondering van twee dames, die eenig letsel kregen. Na dat ze verbonden waren, konden ze ech ter met de andere reizigers overstappen in het voorste gedeelte van den trein en haar reis vervolgen. -Een oplichtersbende. De Ro-t- terdamsche recherche heeft vij-f oplich ters en flesschentrgk'kers aangehouden, die hun zaken in het groot deden, meermalen gecombineerd, en Rotterdamsche, Schie- damsche, Haagsche, Amsterdamsche en Londensche handelaars hebben opgelicht voor schrijfmachines, stofzuigers, groote partijen wijn en gedistilleerd, vloerkle-e- den en karpetten, fietsen, ameublementen en postuums. Door advertenties kwamen ze met deze firma's in relatie. Onder de gefleschto goederen bevond zich ook een antiek Chineesch vaasje, gemerkt Kien Lung, dat door een vorigen Chineeschen keizer aan een Engelschen verzamelaar was vereerd. Op allerlei Wijze- werden de leveranciers tot a'fgifte yan goederen bewogen. Een partij wijn en gedistilleerd wist een van het vijftal o.a. geleverd te krijgen do-or voor te geven, dat hij- ïn Dien Haag een café zou beginnen. De leverancier van deze goederen deed tenslotte aangifte bij de politie, waardoor ook de overige flis- schentrekkerijen aan "het licht kwamen. Van ue rest -der goéderen werd gewoon lijk een afbetalingsco-ntract gemaakt, maar na betaling van den eersten termijn kreeg de leverancier geen geld meer. Het be drag waarvoor de leverende firma's be nadeeld zijn, is nog niet vastgesteld kun nen worden, maar loopt in do- duizenden. De hoeren leefden er natuurlijk goed van en een van hen was juist bezig een groot huis op de Schiekado in te richten. Berooving op klaarlich ten dag. De 30-jarige werkman Th. J. S. 'uit Monster wilde met een Haagsch meisje trouwen. Hij- vertelde haai' thuis f 16Ó0 te hebben, welk geld hij opgespaard had. Een dezer dagen kochten ze in de- stad wat huishoudelijke artikelen, waarvoor het meisje f 300 voorschoot. Dit bedrag zou hij- haar Hemelvaartsdag teruggeven en meteen zou hij zijn overige spaarcenten aan haar afdragen, waarvoor de overige meubelen zouden worden gekocht. Maar onderweg, 't was ongeveer 5 uur in den namiddag, op de Laan van Eik en- Duinen werd S., naar hij aan de politie heeft medegedeeld, aangesproken door drie ke rels, die hem vroegen hoe laat het was. S. sprong van de fiets en wilde zijn horloge uit den zak halen, maar merkte, dat hij het thuis had laten liggen. Daar werden de kerels zóó kwaad over, dat ze hem beetgrepen en zijn f 1600 afpakten. S. schrok zeer en ging langs den weg zitten. Hoewel aan den overkant huizen waren heeft hij niet o-m hulp geroepen. Hij is eerst aangifte komen doen, nadat hij weer wat op verhaal was gekomen. De drie kerels waren toen reeds lang verdwenen. Do politie heeft een onder zoek ingesteld om na j,e gaan, in hoe verre -dit verhaal waarheid bevat. Een succes van den Spaan- s c h e n schatgraver. Hoeveel is wel niet gewaarschuwd te-gen den Spaanschcn schatgraver, die in gijzeling heet te zit ten wegens een faillissement. Zijn koffers, waarin zich waardevolle papieren o.a. drie cheques voor een bedrag van f450.000 bevonden staan in de- ge vangenis. Wanneer men er eenig -geld vo-or over had, zou het beslag op de kof fers opgeheven worden, vo-or welke assis tentie de arrestant f 150.000 over had, Niettegenstaande de talrijke waarschu wingen zijn er volgens do „Tel." twee personen uit Buinerveen ingevlogen. Een aannemer aldaar kreeg een brief van den Spaanschen schatgraver. Hij wist een vriend over te halen met hem mee te gaan naar Madrid. In Brussel gingen zij een vriend opzoeken en inviteerden hem mede te gaan naar Spanje ten einde daar als tolk op te treden. Mot z'n drieën zet ten zij de reis voort. In Madrid wachtten ze eenige dagen en toen verscheen de ci pier van de gevangenis. Na eenig praten betaalden de aannemer en zijn Holland- sche vriend hem 12000 peseta's waarna de cipier zeide de zegels der koffers to zullen verbreken. Na cenigen tijd kwam de bewaarder terug en overhandigde hun drie cheques. Zeer verheugd keerden de Hollanders te rug en waanden zich reeds rijk. In Am sterdam aangekomen begaven ze zich naar een bank op de Heerengracht en vroegen welke waarde een der cheques had. De bediende dacht met een po-ging tot op lichting te doen te hebben en belde het bureau Singel op. Spoedig verscheen een inspecteur, die bet tweetal meenam en verhoorde. De hoeren keken zeer ver wonderd op toen ze hoorden, dat ze slechtoffers geworden waren van den be kenden Spaanschen schatgraver. Ongeveer achtduizend gulden lichter keerden ze weer naar Buinerveen terug. Huis afgebroken op last van den burgemeester. T'e Schoorl (N.-H.) heeft zich Woensdag het bijzon dere geval voorgedaan, dat een landhuis is afgebroken op last van den burgemees ter. De oorzaak is, dat het huis ver leden jaar gebouwd werd aan een niet- verhai'den we-g en de bouwverordening bovendien houten huizen niet toelaat. In Febr. verleden jaar verzocht de heer C. K. toestemming voor den bouw, maar de Raad wees die af op advies van B. en W. Omdat er wel meer houten wonin gen in Schoorl zijn gebouwd met toestem ming van den Raad en er in dat college een strooming is om dergelijken bouw bij verordening toe te laten, begon de heer K. met den bouw, in de overtuiging nog wel permissie te krijgen. E-en pro-oes-verbaal en een vonnis waren het gevolg, waarbij1 de kantonrechter te kennen gaf, dat de bouw aan den niet- beharden weg niet belet ko-n worden (de ze weg is de postweg, de oude ho-ofdweg, die nog op den liggier voorkomt). Het huis werd inmiddels bewoond do-or "den heer A. M. de J. E-en paar maanden ge leden berichtte de burgemeester den eige naar, dat de huur diende te worden op gezegd per 1 Mei j.l., maar daaraan werd niet voldaan, tot nu j.l. Zaterdag bericht kwam ,dat het huis moest worden afge broken. En Maandagochtend verscheen de dorpspolitie met eenige werklieden om de afbraak te be-ginne-n. Op verzoek van den bewoner, die 14 dagen uitstel verzocht, verdwenen ze weer, om den burgemeester dit verzoek ov-e-r te brengen. Woensdag morgen kwamen ze echter terug en de afbraak bad plaats. Sneeuwbuien. In het noordelijk deel van Amerika heeft een storm gewoed, die gepaard ging met stevige sneeuw en hagelbuien. In bet noorden van de Ver- eenigde Staten is geen sneeuw gevallen, doch heeft men liet wel koud. In het algemeen klaagt men er over, dat het weer in liet grootste deel des lands de heele lente door buitengemeen koud was. Men maakt zich ongerust over den fruit oogst, terwijl de landbouw met zijn werk zaamheden sterk achter is. Straat ingezakt. Op den Leu- venschen Steenweg te Brussel is op eenige meters afslands van de plaats, waar ver leden jaar een stuk van een gebouw in den grond is gezakt, de straat ingezakt onder een auto, waarin een heer met twee jonge meisjes zat. De heer en een van de meisjes werden gered. Ile-t andere meisje, de 24-jarige Rachel Wauters, stonds reeds bovenop de auto en zou juist uit don kuil getrokken -worden, toen de riool- on wa terleidingbuizen barstten en de auto met het meisje in den poel verzwolgen wer den. De kuil, die ontstaan is, is 15 M breed en 10 M. diep. De brandweer, die spoedig ter plaatse was, is er niet in ge slaagd het lijk van het meisje te vinden, z-oodat men vermoedt, dat het in het riool door den stroom is meegesleurd. Openbare Verkooplupn en Ver pachtingen. Mei 15 Westkapelle, huis, bouwland, Loeff. 16 Goes, deftige inboedel, de Kok. 16 Baarland, meubels, enz., Beth. 16 Vlissingen, een huis Paul Krugerstr. 1, v. d. Harst. 16 Heinkenszand, afbraak schuur, beesti- aal, arbeidersgereedschap, de Wilde en Ileijboer. 17 Goes, deftige inboedel, de Kok. 18 Goes, deftige inboedel, de Kok. 18 Schore, hoefje, houw- en weiland, Pilaar. 23 Kattenaijke, hofsteedje en weiland, van Dissel. 23 Kattendijke, hofsteetje, weiland, van Dissel. 23 Grijpskerke, huis, Blaupot ten Cate. 24 Kapelle, hoefje, boomgaard, bouwland, Pilaar. 25 Serooskei'ke, meubilair, Blaupot ten Cate. 26 Domburg, huis en tuin, Hioolen. 26 Domburg, huis, Blaupot ten Cate. 30 Kwadendamme, landbouw- en vracht- rijdersinspan, de Kok. Juni Baarland, inboedel, Beth. ^IIJ IIMM—aaa^ POORTVLIET. Gisteren had alhier de Raadsverkiezing plaats. Uitgebracht wer den '608 st., van onwaarde 27, dus geldig 581 st. Hiervan verkregen: Stk. Geref. 101, A.-R. 125, lijst-Ue Graaf 57, lijst- E. v. d. Slikke 109, lijst-Carels 189. Ver moedelijk zijn gekozen: 4 candidaten van de verbonden lijsten v. d. Slikke en Carels, 1 -Stk. Geref. en 2 Anti-Rev. Heinkenszand. Gisteren werd ten over staan van de notarissen F. van Cleef te Heinkenszand en Joh. Pilaar te Goes pu bliek verkocht: a. bouwland in Oude- landc, groot 6 H.A. 94 A. 10 cA., aan den heer P. Oele q.q. voor f2800 per H.A. is f 19434,80; b. weiland, alhier, groot 80 A. 82 c.A. aan den heer C. Knuit voor 13110 p'er H.A. is f2513.51; c. bouwland, alhier, groot 83 A. 28 c.A. aan mej-. Wed. C. V'erm-eule, voor f 311.0 per H.A. is f2590. d. Bouwland alhier, groot 43 A. 30 c.A. aan den heer C. van de Repe, vo-or f3260 per H.A. is f 1411,58. Totaal f25949,89. Mummievleeso'halsgenees- middel. T'o<t de wondermiddelen, die onze voorouders gebruikten ter genezing van velerlei kwalen behoort het vleesch van mummies. Uit- en inwendig werd het toegediend, sinds in de middeleeuwen de eerste mummies waren opgegraven. Nu eens werd mummievleesch gelegd op ge broken be-enen gekneusde ribben, dan weder werd het, vermalen met allerlei stoffen, ingegeven als een panacie bij bloedspuwingen, dysenterie, enz. In het jongste nummer van het Tijd schrift v. Gen-ecsk., wijdt dr M. A. van Andel, arts te Gorinc-hem, een interes sante monografia aan Mamma, als een der klassieke wondermiddelen, die men weleer als „mummia vera aegyptiaca" in elke goedingerichte apotheek aantrof. „Wiel-e-er" is intusschen zeer elastisch o-p te vatten, want in don phaTmaceutischen groothandel in Duitschland werd in 1906 nog Mumia Eegytiace genoteerd met 20 Mark per K.G.. Het was natuurlijk in den oudon tijd een zeer kostbaar middel, mummies vindt men niet om een haverklap en echt mum mievleesch was dan ook een zeldzaam heid, die vorsten elkaar cadeau lieden. Maar daarom werden mummies dan ook gemaakt en Ambroese Paré, die ïn het tweede gedeelte van de 16e eeuw leefde, verhaalt dan ook van "een handig koop man, die een pakhuis vol mummies had, maar eerlijk bekende, dat hij die zelf had gemaakt. Lijken we-rden daartoe ontdaan ingewanden, enz. en gevuld met asphalt, een der voornaamste bestanddeelon, waar mede do E-gyptenaPen hun dooden balsem den. Ook tusschen de spieren werd asphalt gegeten -en de aldus gepraepaxeerde ca davers werden aan de lucht blootgesteld om goed uit te drogen. Die beroemde ge neesheer wilde dan ook van dit walging- wekkende geneesmiddel niets weten, maar

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1923 | | pagina 2