v0 |§3 Haag, Aiddelburg. Dinsdag 8 Mei lfi@3 37e jaargang ersieringen Jgoederen [JVERDIENSTE ïtsche Wagen, Bnitenland. Binnenland. Pit de Provincie. en Nijverheid IEI) Agenten IrENS, Mnnnikenhof KOOP: er Woonhuis ;id gevraagd, aankomende Meid |kELS, Nisse, vraagt Dienstbode, n Meid iheid Firma W. G. MiiLLER artaf fabriek. Positie nsclien met diploma i bestaat gelegenheid te worden opgeleid :er(es) L.O. zoor afgewezenen, W.625, Adv. Bar. koningen. it Nederland. iel gelezen weekblad |ad) voor alle plaat- worden gave onder letter P fh. DE VEY MEST- pgen. KOOP: vaarden. Hypotheek Ldres Militair Tehuis uur. KOOP: Adres J. LAMPERS. KOOP: id te Kapelle. Direct 3n gedeelte der koop- hypotheek er op ge- l. Te bevragen brj tMAN te Katten- irdenknecht J. BOONE, Koude- |sch. aan een Knecht melken kan, tevens «aap te koop, bij Arnestein, M'burg. aan of met October aankomende Mend ;r een Handknecht Js. KLUIJFHOUT, met October id gevraagd, 1HIERE, Ritthem, JAARS, Aagtekerke. WILLEMSE, St. Laurens- »en hoog loon. lijk met October en Meid Ted. ABRAHAMSE, H. GESCHIERE Jr-> I», Grijpskerke. Drukkers-Exploitanten «OSTNBBAAN L LE COINTRE - 60ES Bureaux: Lange Vorstslraat 68—70, Goes Tel.: Redactie no. II; Administratie no. 51 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 250 i WEER EEN SCHOOLKWESTIE. Dc financieele gelijkstelling op het ge bied van het lager onderwijs, zoolang ver beid en eindelijk met medewerking der verschillende partijen tot stand gekomen, laat in de practijk nog heel wat te wen- schen over. Als men hoort wat men in verschillende gemeenteraden, vooral van liberale zijde, alzoo aandurf!, komt som tijds de gedachte op of heel het pacificatie- streven van links was een manoeuvre, een spel voor de tribune. In elk geval kan zeker niet worden gezegd, dat de idee der gelijkberechtigdheid van het, bijzonder on derwijs ter linkerzijde geheel en al is door gedrongen en men zich na het tot stand komen der nieuwe lagerondenvijswet tot loyale uitvoering dier wet geroepen voelt. Dat weerleggen de feiten wel afdoende' Al meer dan eens wezen we erop, dat men van links alles weet aan te grijpen, wanneer men het Christelijk onderwijs den voet kan dwars zetten. Wat nu weer t3 Rilland-Bath gebeurt kan er heel wat toe bijdragen om te loe ren, met wolken geest sommigen jegens de School mot den Bijbel bezield zijn'. Aan de hand van een door ons ingesteld onderzoek en van enkele verslagen van Raadsvergaderingen, die in ons blad wer den opgenomen, wenschen we na te gaan hoe de schoolkwestie daar bozig is zich te ontwikkelen. Voor enkele maanden besloot de Raad van Rilland-Bath met 4 tegen 3 stemmen, een verzoek van de Vereeniging tot stich ting en instandhouding eener Christelijke school op Geref. grondslag in te willigen en gelden toe te staan voor den bouw eener Chr. School. Tegen was de Chr.- Historische heer Bruijnzeel, die met fana- tieken ijver geheel de actie voor een Chris telijke school tegenwerkt. Tegen waren ook de liberalen. Waarom? Er werden te zware Jasten op de gemeente gelegd en dus achtten de hoeren zicli niet verant woord het Christelijk onderwijs zijn be scheiden plaatsje onder de zon te gunnen! Waarmede de heeren zich derhalve uit spraken over iels, dat niet tot hun be voegdheid behoorde en blijk gaven van deerlijk gemis aan kennis van de wet. Tus- schen twee haakjes: hoe het liberalisme aftakelt! Vroeger had elk liberaal op grond van zijn politieke richting de wijsheid in paclit, alleen daar was liet intellect en nu.... kent men de wet nog niet eens! Enfin, de heeren waren cr dan tegen. Niel tegen het Christelijk onderwijs, hoor, o neen! Maar uit bezuinigingsredenen, om dat ze de financieele lasten niet drukken der wilden maken, stemden ze tegen. Wie had tóen gedacht, dat deze liberalen over eenige maanden in hun eigen bezui nigingszwaard zouden vallen! Het Schoolbestuur doet, wat des School- bestuurs is en vi-aagt de ministerieele) machtiging aan voor den bouw. Inmiddels is echter de technische herziening aan genomen, die het aantal onderwijskrach ten aanmerkelijk inkrimpt en ook van be- teekenis is voor de openbare school te Rilland. De Minister .becijfert, en de Inspecteur van het Lager Onderwijs heeft het vóórgecijferd hoe aanstonds twee lokalen der school beschikbaar komen en geeft dus den Raad in overweging, die af te staan. Gelukkig geeft de Raad blijk in meer derheid vóór een reëel bezuinigingsplan te zijn en wordt het voorstel in die rich ting met 4 tegen 2 stemmen aangenomen (tegen P. Bruijnzeel en J. Deurloo, beiden C.-H., afwezig weth. Boot, liberaal). Wel zal door dit besluit een perceel met bij- behoorenden grond moeten worden aan gekocht, doch nieuwbouw zal blijken zeker tweemaal zoo duuT te zijn. Bovendien, zou een nieuwe school worden ge bouwd en die school zich uitbreiden, dan is bijbouw de eenige uitweg, terwijl bij het afstaan van lokalen der openbare lagere school de uitbreiding zou kunnen geschie den door verder beschikbaar stellen van schoolruimte. Maar het Raadsbesluit is dan toch nu gevallen? Jawel, maar wie zou meenen dat de vrij zinnigheid het thans erbij laat zitten, kent den waren liberaal nog niet. In dat op zicht schijnt het Zuid-Bevelandsche 'libe- lalisme wel zeer nauw verwant aan het noolsche, waarvan de briefschrijver van dat eiland dezer dagen in ons 'blad ge waagde. Men geeft den moed niet opl n een adres, dat langs de huizen circu- leert, moet bandteekeningen werven on) straks Gedeputeerde Staten het veto te doen uitspreken. Zoo valt het liberalisme in eigen man haftig getrokken bezuinigingszwaard! Want wat men nn wil is niet anders dan dat een nieuwe school ge bouwd worde (waartegen men zich eerst verzette!!) en dat straks twee lokalen van de openbaie lagere school leeg st a anl -m Dat is pas bezuiniging! VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG A. Het spreekt wel vanzelf, gevaar is van zulk dilettantisch gesehermutsel, dat meer door haat tegen hel Christelijk onderwijs dan wel door de zucht om het gemeente belang te bevorderen is ingegeven, niet te duchten. En Gedeputeerde Staten zul len wel beter het gemeentebelang beharti gen en meerdere zuinigheid betoonen ten opzichte van de belastingpenningeu dan dit enghartig liberalisme het deed. In elk geval zijn menschen, die in koelen bloede toch zeker een som van ongeveer tien duizend gulden willen weggooien, al heel weinig geschikt om er de belangen eener gemeente aan toe te vertrouwen. Wie zich door zijn antipathie, alias haat, laat leiden, doet dwaze dingen. Het Rillandsche geval kan ertoe bijdra gen om de overtuiging veld te doen win nen, dat, voor zoover het van vele libe ralen afhangt, er voor het Christelijk on derwijs nog altijd geen plaats is. Bij het hooren-van dergelijke staaltjes kan nien eens cons ta toeren hoeveel reden de vrijzinnigheid heeft om op haar vrij heidszin prat te gaan. Van een kleine, kleine victorie, kan het edele vrijzinnige hart toch maar vreugde vol roemen! Men heeft de Schoolvereeniging toch lekkertjes een belemmering in den weg gelegd! En al is dat niet alles, het is toch alweer iets! Korte berichten. Het Franse h-B e 1 g i s c h e an t- woord op de Hui Ache nota is gepubli ceerd. Het noemt de Buitsche voorstel len ten deele onaannemelijk, ten deele onvoldoende. Te Berlijn loopten in parlementaire kringen geruchten over een a.s. k ;1>b i - netswijziging. Cuno zou, van plan zijn als rijkskanselier af te treden en worden opgevolgd door Stresemann, den leider der volkspartij. Volgens de Italiaansche bladen zal de Italiaansche regeering evenals de En- gelsche een afzonderlijke a n t - w'oordnota naar Berlijn zenden. Een troep', bestaande uit een dui zendtal roovers, heeft in Cihina een trein op de Poekof-P-eking-lij'n laten ontsporen. De bandieten namen 300 reizigers gevangten en Voerden die weg. Daaronder waren ook eenige buitenlan ders. Naar gemeld wordt, is één buiten lander gedood en zijn twtee Chineezen zwaar gekwetst. Die-en-twinlig Chineezen en zes buitenlanders zijn ontsnapt. Zondag heeft de Franschman Geor ges Barbot in een zweef-vliegtuig (een vliegtuig met een motor van geringe capa citeit, Welke onder het zweven is stop gezet) al zwevende den overtocht vol bracht van Boulogne naar Folkestone, in iets meer dan een uur. Dlaarna zweefde hij naar Frankrijk terug in 44 minuten. Uit Alexandria meldt Reuter, dat de gewezen sultan van T u, r k ij e daar aangekomen is. Hij vertrekt Donderdag naar Genua. Naar verluidt Was het kli maat van Gedzjas schadelijk voor des Sultans gezondheid. Hij lijdt aan hart zwakte en heeft herhaalde flauwten ge had. Door het breken van het stuur wiel is een Brusselsch fabrikant met zijn auto, waarin met hem' zijn vrouw, zijn zoontje en zijn schoonmoeder gezeten waren, nabij Namen over den kop ge slagen. Een van de passagiers Was op slag dood, de anderen verkeeren in le vensgevaar. Zaterdagnacht reed een beschon ken Fransch sergeant op een rijwiel door het onbezette deel van Mannheim, w'aar hij het de politie zoo lastig maakte, dat deze hem inrekende. Kort daarop kwam een Fransche patroelje den man bevrijden en bedreigde daarbij de poli tie met geladen gew'eren. Na verhoor van twee Duitsche agenten heeft de Fransche oom'mandant beloofd de zaak te onderzoeken en c.q. den sergeant te zul len straffen. 'De Etna is in werking. De lava ijsi 3 K.M. ver gestroomd. In Chili is een aardschok gevoeld van een minuut lang; verscheidene huizen stortten in. De schade is aanzienlijk. De kust van den Grooten Oceaan Werd geteisterd door een vloedgolf, die de bewoners naar hoog gelegen punten dreef. Bezoek van den Koning van Noorwegen. Naar het „Vad." verneemt, zal de ko ning van "Noorwegen, Haakon. ¥11, In het eerste gedeelte van Juni een bezoek aan ons land brengen. Omtrent den duur ,van het verblijf hier te lande, dat in de eerste plaats de bedoeling van een te genbezoek aan Koningin Wilhclmina heeft, kon men het blad nog niet in lichten, docïi men verwachtte dat de koning zeker enkele dagen te 's Graven- hage zal vertoeven. M o ncl- en k 1 au wzee r. Onder de gemeente Overschie zijn zes gevallen van mond- èn klauwzeer ge constateerd. Teneinde de mogelijkheid van uitbreiding zooveel mogelijk te beperken, is, naar wij van bevoogde z ijlde vernemen, verbod van uitvoer uit de gemeente aan gevraagd en zal zulk een verbod ver moedelijk reeds spoedig in cle Staats courant Worden afgekondigd. Naar voorts wterd meegedeeld is door eigenaars van vee onder de gemeente Overschie het uitbreken der ziekte onder hun vee ver- z wegen.! De Middelburgsche tentoonstelling. Wij meldden gisteren reeds de opening dezer tentoonstelling. Wij willen nog even terugkomen op een telegram, dat de heer Maas, lid der firma Maas en de Groot en directeur der N.V. Meelfabriek Stok en den Boer te Rotterdam zond aan het comité, welk telegram afs volgt luidde Mijne heeren. Tot mijn spijt verhinderd bij de opening uwer tentoonstelling aan wezig te zijn, roep ik u langs dezen weg van harte goed succes toe met het Welslagen uwer grootsehe onderneming, die getuigt van intensieven arbeid, ener gie, groot organisatievermogen en een kennis van zaken, die respect afdwingt. Uw streven, een tentoonstelling te for- rneeren, die voor handel en nijverheid van groot belang is, hebt gij bereikt en twijfel niet, of: u kunt van het welslagen ver zekerd zijn. Ik dank u en geloof uit naam van vele exposanten, voor uw wel willende medeweiking ons steeds betoond en spreek den wensch uit, dat onder leiding van uw bekwaam bestuur nog veel ZeeuwSche •tentoonstellingen mogen vol gen, tot voordeel vair alle exploitanten en exposanten en Wensch ten slotte allo exposanten aangename dagen en goede zaken toe. Ai spoedig kwamen na drie uur de bezoekers naar binnen stappen en be zichtigden liet. vele, dat hier inder daad is bijeengebracht. Ook wij maak ten van dc gelegenheid gebruik om nog eens eenige stands, die wij nog maar terloops hadden gezien, te bekijken. Na de opening werd door de genoo- digden eerst een wandeling langs de stan den gemaakt, tot men bij de poort van Oud Middelburg kwam, waar de beide poortwachters op horens cle fanfares aan hieven en toen de autoriteiten en ver dere genoodigden het Marktplein betraden, deed het tentoonstellingorkest het Oud Wilhelmus hooren en even later werkte de lens van den tentoonstellingsfotograaf reeds om de eerste bezoekers te kie ken. Oud Middelburg, waar een zeer goe de maatregel is genomten door er grint te strooien, zag er nu nog aardiger uit, omdat, behalve de poortwachters, ook vele bij de stands dienstdoende personen in oud-Hollandsch costuum waren 'gesto ken ,wat de kleurrijkheid nog ten zeerste verhoogt. Des avonds steeg het aantal bezoekers geregeld en door den hoofdingang kwa men 547 betalenden binnen, terwijl 554 maal poortersgeld werd betaald. Dat wa ren de pionniers voor de volgende da gen en als het Weer zicih goed houdt zullen de honderden zeker duizenden worden. Te acht uur ving in de muziektent het concert van het Middelburgsch mu ziekkorps aan en het deed den Middelbur gers .goed hun korps na de winterrust althans wat de concerten betreft, weer eens te kunnen hooren, waarbij zij de overtuiging kregten dat de winter met ernstig repeteeren is doorgebracht. Op Oud Middelburg, waar voor de vol gende dagen voor eenig meer licht zal worden zorg gedragen, nam het tentoon stellingsorkest, bestaande uit 10 perso nen plaats, Waarbij1 bleek, dat het podium wel wat te klein is, waarom dit zal worden vergroot. Hedenmorgen ving de jury haar zw'are taak aan om de standen te beoordeelen volgens het fraai geheel, het reclamema kend geheel en als demonstratie van het fabriceeren der ingezonden artikelen. Zoo bleven we even staan bij stand 20, in de groote zaal, die van O. H. v. Erk te Amsterdam, waar de Natio naal Kasregisters worden geëxposeerd en gedemonstreerd. Hier is inderdaad voor eiken Winkelier en zakenman zeer veel te leeren, vooral als men eens rustig de machines bekijkt en zich de werking daar van laat uitleggen. Wat gaat dat allemaal maal betrekkelijk eenvoudig, maar wat wordt alles secuur geboekt. En indien ergens, dat kan men hier een productieve uitgave doen, ja men bespaart zich geld, indien men zich een kasregister aan schaft. Is het druk in den winkel en zou de winkelier den tel kwijt raken, de ma- machine zal hem wel helpen en telt of re kent nooit verkeerd. Voor groote en klei nere zaken zijn hier machines te koop, Waarop niet minder dan 20 jaar garantie wordt gegeven. We zullen niet iedere, hier aanwezige machine beschrijven, 'maai' noe men alleen die, welke voor vier doel einden dient: verkoop a contant, verkoop op rekening, betaalde rekening en uitbe taald. Telkens weer bleek cle controle pterfect. We liepen ook nog even op bij de Gebrs. Wagenaar (stand 17 midden in de kleine zaal), waar een keur van muziekinstru menten op smaakvolle wijze is bijeenge bracht. We lieten ons overtuigen van den vollen toon van een mooien Stein- wegvleugel en lieten ons ook een num mertje voorspelen op het automlatisch or gel, dat men met zeer weinig jnoeite zonder mnziekkennis, schoone muziek kan doen voortbrengen. Een rijke keuze van piano's, orgels, violen, mandolines, etc. vindt men hier. Een andere orgel-firma, die van Antoine Mes, Welker stand wij reeds Zaterdag beschreven, verzocht ons nog de aandacht te willen vestigen op de practische carton- nen muziekbanden, waarin men zelf de muziekstukken met. eenige pennetjes kan inbinden, doordat deze vast komen te zitten in een rug van kurk. Zeer practisch In deze zelfde zaal schonken We ook onze aandacht aan den stand der Krupp- kasregisters, Welke ook te gebruiken zijn voor het. tellen van uitbetaald, betaalde rekening en verkoop op rekening. Deze machines hebben een ingebouwden motor, Wat tot dusver alleen bij deze machine het geval is, zoo werd ons verzekerd. Die machine is geheel electrisch en de controle is ook hier tip-top. Dieze firma levert ook concurreerend de Nationaal kasregisters. We zagen in dezen stand ook de fraai- werkende zelfdrukapparaten, die met lint en niet met inkt of wasvel werken. Op ieder soort papier kan worden afgedrukt en wel tot 1000 afdrukken per uur. Het zetten van de copy is slechts jongens werk en 't toestel is goedkoopte!' clan elke cyclostile. In liet Stadhuis in Oud-Middelburg liepen we ook nog even binnen. Hoe keurig is dat gemeubileerd door cle firma Relderok van Roo. Hier staat een fraai, solied huiskamer-meublement, ge heel eigen uitvoering, naar eigen smaak vol ontwerp. Verder een rijke collectie kleedjes, kussens, enz., korlom een stand, Waarmede deze firma haar ouden roem handhaaft. De van outls bekende Wafelbakkerij van de firma. Joh. Smits is in „Oud- Middelburg" (Stand 81) echt op' haar plaats. Het is daar een allergezelligst feitje om uit te rusten van de rondwande ling op de tentoonstelling en te genieten van de heerlijke Wafels, waardoor ge noemde firma overal zoo gezocht is. We raden ieder bezoeker aan, bij ijüuid 81 van de fijne Wafels te gaan genieten. En wie geen gelegenheid heeft om een ibezoek te brengen, die kan op bestelling de Wafels zonder prijsverhooging aan huis bezorgd krijgen. Wie nu 'dus geen kennis maakt met de fijhe Hollandscho Wafels, heeft het aan zichzelf te wijten. Door den Minister van Arbeid is ten behoeve van woningbouw (premie- bouw) toegekend aan de gemeenten: Axel, f600 voor 2 woningen van P. J. van Wiemeersch; Goes, f600 voor 2 wo ningen van A. A. de Buck en S. Vermeu len; Terneuzen, f300 voor een woning van E. Dootjes. Benoemd tot stationschef te Vlake, de heer J. Brood, stations-ambtenaar te Amsterdam. Benoemd tot hulpcommies der in voerrechten en accijnzen te Ilansweert, de heer Ch. Louisse, aldaar. Tot wachtmeester der koninklijke ma rechaussee is geslaagd aan de school te Apeldoorn dhr. W. de Jager, geboortig van Driewegen. Middelburg. Vrijdag 11 Mei wordt voor de gewone jaarlijksche schoonmaak het klokkespel van den Lange Jan stopgezet. Woensdag 16 Mei wordt de nieuwe mu ziek geplaatst. Aangezien een nieuwe verkeersrege ling op marktdagen en op andere dagen wanneer zulks noodig mocht blijken, op de Markt zeer urgent is gebleken, ter be scherming van personen en goederen, Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f 3. Losse nummers f 0.05 Prijs der Advertentien: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 et Bij abonnement belangrijke korting. heeft cle commissaris van politie doen be sluiten een rapport aan Burg. en Weth. toe te zenden, waarin ter overweging wordt gegeven een gedeeltelijk nieuwe markt in het leven te roepen of aan de autobussen een andere vaste standplaats aan te wijzen. De motorbootdiensl „Medio" van de firma 'Gebr. Kuyper Co. alhier, opent Zaterdag 12 Mei een dienst op Amster dam en Zaterdag 2 Juni een op Rotter dam. Deze diensten, welke wekelijksche diensten zullen zijn, worden uitgevoerd met cle motorbooten „Medio I" en „Medio II". Dc afvaart te Middelburg is hij het daarvoor opgerichte Walhuisje aan den Korendijk, waar ook het kantoor is geves tigd. De booten vertrekken van Middel burg des Zaterdags te 5 uur n.m., van Rotterdam des Woensdag 3 u. nm. en van Amsterdam des Woensdags te 10 u. vin. Goes. Gisteravond hield de A.-R. Kies- vereeniging in de melksalon van dhr. Rus- traan een, ook door de dames goed bezochte ledenvergadering. De voorzitter, dhr. N. J. Baslmeijer, opende en leidde de vergadering. Na lezing en goedkeuring der notulen volgen ingekomen stukken. Daarbij deelde de heer A. de Lange schrif telijk mede, dat hij een eventueele benoe ming tot Raadslid niet zal aanvaarden. Medegedeeld werd, dat het Bestuur na breede bespreking tot de conclusie is ge komen, dat verbinding der A.-R. en C.-H. lijsten voor den Gemeenteraad niet in het belang dezer beide partijen zou zijn. De voorzitter wekte daarna alle leden op, op 23 Mei zoo vroeg mogelijk te gaan stemmen en ook anderen daartoe aan te sporen. In bespreking kwam daarna de vraag: „Moet bij verkiezingen den kiezers worden geadviseerd: „Stemt no. 1" of verdient! het aanbeveling hen vrij te laten?" Dhr. W. L. B. J. Dekker, het eerst het woord voerend, verdedigde het eerste standpunt. Spr. achtte deze zaak niet zoo zwaarwichtig, ze is er meer een van uti liteit en taktiek, ook wel van een beetje ethiek. Ook stemt spr. toe, dat voorkeur stemmen niet licht een ongedachte uit werking op den uitslag zullen hebben. Spr. meent verder, dat in de Deputaten- vergadering van 1918 het parool gegeven is: stemt no. 1, welk parool op die van 1.921 is herhaald. Wel betreurt spr., dat in 1919, vóór de Statenverkiezing, door dr Kuyper een misverslandwekkend arti kel over deze zaak in „cle Standaard" is geschreven, uitgaande van de verkeerde onderstelling, dat stemmen, anders dan op no. 1 altijd verloren zouden zijn. Verder herinnerde spr. aan de protesten in „de Standaard" en de „Nieuwe Haag- sclie Ctt." tegen het advies, in 1918 cm>r enkele mannen van het Chr. Nationaal Vakverbond gegeven, om anderen dan no. 1 te stemmen. Spr. acht het vrijlaten der kiezers hij verkiezingen een organisatorische fout. Het gevaar dreigt clan, aangezien de lijs ten met zorg zijn samengesteld, dat niet de bekwaamsten worden gekozen, al ziet spr. het gevaar niet voorbij, dat b.v. een bekwame stedeling door de plattelands-1 bevolking in hetzelfde district wordt ge weerd. Het stemmen op no. 1 is zoo ongeveer adat geworden, wat ook weer bij de laat ste verkiezing is gebleken. Spr. bespeurt in de voorkeurstemmen iets van verbrok keling en van het strijden voor een groeps belang. Daarna sprak dhr. B. C. Sliggers om het „vrijlaten der kiezers" te bepleiten, Spr. acht dit pleit iet-wat gewaagd. Men wordt allicht voor halfbloed aangezien en beschuldigd van ernstige organisatorische fouten. 'Men laadt den schijn op zich, alsof men verdediger van een groepsbelang is. Spr. verafschuwt echter een politiek als bij de Raadsverkiezingen in Amsterdam wordt gevoerd. Maar spr. ontkent ten sterkste, dat de circulaires, door de Goe- sche kiesvereeniging bij de Statenverkie zing verspreid, een geest van belangen- politiek ademen. Spr. wil niemand het recht of de vrij heid betwisten om een ander dan no. 1 te stemmen. Dit geldt zoowel voor de Kamer als voor Staten en Raad, hoewel men als regel voor de Kamer no. 1 "sycd zal stemmen, omdat men de Kamercandi- daten minder kent. Maar bij Staten en Raad zou spr. de kiezers in ieder geval vrij willen laten. Het is hier geen beginsel zaak, al heeft men dat van Roomsche zijde wel zoo voorgesteld. Het stemmen op no. 1 is, zoo men wil, een zaak vani utiliteit, maar niet van beginsel. Spr. zegt verder, dat de opperste partij leiding de zaak ook niet van zoo groot gewicht acht. Zoo schrijft dhr. A. Zijlstra |A.-R.) lid der Tweede Kamer, dat het er niet zoo op aan komt, welk hokje men op de A.-R. lijst zwart (nu: rood) maakt. Grooter gevaar acht hij het indienen van separate lijsten. Ook citeert spr. wat „Pa trimonium" hierover schreef.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1923 | | pagina 1