Kerknieuws. Onderwijs. Ingezonden Stukken. Leestafel. Gemengd Nieu.is. Maas uit Kruiningen, m'ededeeling doen van de behaalde prirjzen. De zilveren wisselbeker werd gewon nen door den heer Cl. M. A. Steendijk (duo dhr. Boonman) met 3 strafpunten. De prijzen werden verder als volgt toe gekend Solo-rijders: A. Oom, 8 punten; Dl H. O. Neervoort, 10 p.; J. de Graag, 11 p.; dr J. J. Wiolters, 12 p.; I. L. Dorst, 13 p.; P. de Ilullu, 14 p.; C'. A. v. d. Bulck, '20 p.; Rinders 22 p.; T. v. d Berg, 26 p.G. Dek, 27 p.Eerckhaert, 58 p.; J. Hoekman, 243 pi.; J. Zwartepoortf 256 p. Duo-rijders: O. M. A. Steendijk, 3 p.; A. Koert, 8 p.; J. A. van Dorsser, 20 p.; J. van Dijke, 21 p.; G. van Mullem 26 p.; E. J. Paasse, 34 p.; B. Nieu.w'enhuijse, 44 p.; W. de Leeuw, 46 p.; G. Timmerman, 90 p.; C. J. But ler 122 p. Automobielen: .1. C. Krijger, 9 p.; P. J. Boel (zijspan), 1.9 p.J. M. van Riet, 36 p.; J, Neervoort, 60 pi.F. J. Dees 61 p. De prijzen bestonden verder uit me dailles en kunstvoorwerpen, geschonken door diverse personen. Een aardige atten tie van de Continental Petroleum Cy. was het schenken van 12 bussen inhou. dende 2 L. Texaco-olie voor motoren. Een zeer doelmatige reclame. Die voorzitter sprak bij de bekendma king van het resultaat de deelnemers toe. Spr. dankte hen voor hun deelname aan dezen tocht, voorts de commissie, in het bijzonder dhr. Laporte, voor 'haar ijverige bemoeiingen, en den Edelachtb. (heer Horsich, burgemeester van 's Heoren- hoek, voor den door dezen geschonken extra-prijs, welke was bestemd voor C. van den Bulck uit 's-Heerenhoek en bestond uit een fraaie lederen sigaren koker. Nog meerdere sprekers spraken een en kel woord. Die hier ter stede ingestelde com missie tot inzamleling van gelden voor het nationaal huldeblijk aan H. M. de Koningin, maakt onder dankzegging aan de gevers, bij dezen bekend dat onder de burgerij een totaal bedrag van 1' 272.95 netto is opgehaald. Van twee ossen van den veehande laar de B., die op wteg waren om afgele verd te worden aan de slagerij firma T. alhier, had een de vrijmoedigheid een Spiegelruit in te stooten in de fietsenzaak van den hoef Arie Lindenberg al hier en daarbij in bedoelde fietsenzaak terecht te komen. 's-Heer Abtskerke. J.l. Zaterdag ver gaderde de Raad dezer gemeente. De voor zitter deelt mede, dat door Ged. Staten is goedgekeurd het besluit tot afkoop van eijns door C. Harthoorn. Goedgekeurd wordt een af- en overschrijving op de be grooting der Alg. Armbesturen over 1922 tot een bedrag van f 986,65i/o. In zake de circulaire van Ged. Staten over de ver mindering der jaarwedden van de wethou ders wordt besloten te antwoorden, dat naar 's Raads oordeel een bezuiniging van f10 per wethouder van geenerlei betee- kenis is en dat wanneer dit college wer kelijk bezuiniging voorstond, het beter ware dan te beginnen met verlaging der jaarwedden van hun college en van de hoogere ambtenaren der provincie. De Burgerwacht vraagt een subsidie wegens verplichte aanvrage van rechtspersoonlijk heid, hetgeen f50 kost. B. en W. stellen voor f 25 voor dit jaar te geven. Na be strijding hiervan door de heeren M. Ver- mue en M. van Weele wordt hun voor stel om het verzoek af te wijzen met 4 tegen 3 stemmen aangenomen. Aan de schietvereeniging „Nimrod" wordt voor haar te houden concours deze maand ter gelegenheid van haar 20-jarig bestaan be sloten een zilveren medaille uit de ge meentekas te geven, zulks met algemeene stemmen. In zake een circulaire van Ged. Staten over herziening der verordening op de heffing van schoolgeld, wordt besloten daarop niet in te gaan, omdat door het vervallen van het 2e lid van art. 66 der L'. O.-wet de aftrek voor meerdere school gaande kinderen uit een gezin is wegge vallen en deze dus veel meer zouden moeten betalen. lerseke. In den nacht van Donderdag op Vrijdag bemerkte de particuliere wacht aan de oesterputten in den Molenpolder, juist buiten zijn terrein, een paar indivi duen, die met een roeiboot op hun tocht uit waren, juist bij den oesterput van Jacob Salm. Op zijn aanroepen: wie is daar, antwoordden ze: Jan en Bram. Even wel gingen ze er vandoor bij naderbij ko men en zetten hun vlucht, met achter7 Jating van 2 balen gereed gezette oesters ter waarde van pl. m. f 80, tot aan den Olzendepolderdijk voort, waar ze de roei boot YE 123 lieten drijven en te land de vlucht voortzetten. Daders onbekend. .Den anderen morgen vond de eigenaar zijn boot terug. Dooir den opzichter Van Weele werd hedennacht met de sloep van het wacht schip „Ramses" de visscheTssloep YE101 waarin op onbevoegde wijze de kreeften- visscherjj werd uitgeoefend, aan den Franschen trap in beslag genomen. De daders wisten door aan land te springen te ontkomen. Die visschefij-politie stelt een nader onderzoek in. Kruiningen. Die candidatenlijsten voor de a.s. gemeenteraadsverkiezing ziijn als volgt genummerd: 1. Vrije kiezers, J. Kas tense; 2. Cfcr. Hist., J. J. Francoijs; 3. Georganiseerde Werklieden, J. Visser; 4. Vtrija Dem., M. Kok; 5. Anti Rev., C. Minnaar; 6. R.-K., A. van Hootegem. Waarde. Door het hoofdstembureau al hier is de volgorde der candidatenlijst voor de verkiezing van leden van den' Gemeenteraad als volgt bij loting vast gesteld: le lijst C. Bal e. a., Vrije kiezers; 2e lijst J. Pieper e. a„ Geref. Staatk.; 3e lijst J. J. Mol e. a., Liberaal; 4e lijst M. de Looze e. a., Chr.-Hist. Kapelie. Door de belanghebbenden, J. Eversdijk, II. Blok en .T. Lansen is ver nietiging aangevraagd aan Ged. Staten van Zeeland van het genomen Raadsbe sluit in de vergadering van 30 April in zake verkoop van gemeentegrond aan dhr. J. F. Meeuse. Nieuw en St. Joosland. De uitslag der nummering van de candidatenlijsten voor de raadsverkiezing is: No. 1. Lijst F. P. Polderdijk; 2. Lijst .loos Dingemanse; 3. Lijst C. Rooze. Sas van Gent. Het is wel opvallend, hoezeer het aantal zeeschepen toeneemt, dat dagelijks het kanaal TerneuzenGent passeert. Het blijkt, dat het meorendeel de zer steamers waarvan vele vaak van zeer groote afmetingen afkomstig is van Engeland en geladen zijn met kolen. Deze kolen worden te Gent gelost en in wa gons geladen ter verderen doorvoer naar Frankrijk. Gemiddeld vertrekken aldus van Gent, Port Arthur, dagelijks 25 treinen, elk bestaande uit 40—60 wagons, met be stemming voor Elzas-Lotharingen, waar de kolen worden verbruikt door de hoog ovens. (N. Z. Crt.). Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Raamsdonk A.'M. den Oud sten te Dinteloord; te Ter Aar G. En kelaar te Wierden; te Horsten-Mussel- kanaal G. J. Waardenburg te Hansweert (Rotterdammer); te Oldeberkoop F. C- de Vries te Weidum; te Veenwoudcn dr H. Stoel te Sellingen. Geref. Kerken. Beroepen te Huizen S. de Vries te Ambt Vollenhove. Geref. Gemeenten. Tweetal te Goes R. Kok te Aagtelccrke en J. Fraanje te Barneveld (Nederlander). Beroepen te Amsterdam H. A. Minder - man te Dirksland. Vrije Geref. Gemeenten. Tweetal te Rotterdam (vacature wijlen ds Otte) C. de Jonge te Kampen en J. van Vliet te Dordrecht. Vrije Engelsche Kerk. Beroepen te Oude Pekela J. J. van Petegem te Hilversum. Doopsgezinde Gemeenten. Beroepen te Sint Anna Parochie M. J. Kosters te Purmerend. Ev. Lutli. Gemeenten. Beroepen te Pekela K. H. Wallien te Den Helder. Krabbendijke. Zondagavond nam dhr. M. Remijn, leerend ouderling van de Geref. Gemeente alhier, afscheid. Zijn tekst was Hand. 2330 het laatste woordvaar wel. 15 jaar geleden bevestigde Ds Ker sten hem rds ouderling en met lust, liefde en ijver mocht hij de gemeente dienen zoo 's Zondags als in de dagen der week. De kerk, met de beide galerijen, was geheel gevuld. In „De Spiegel" zagen we ditmaal het portret van mevrouw Zeelt, van Baam- brugge, een der „moeders van de Af scheiding", allen die van deze historiën studie maakten, wel bekendOok in de brieven van Groen van Prinsterer wordt soms haar naam genoemd. Totnogtoe was, voor zoover wij weten, nog geen portret van haar gepubliceerd; Ds Rullmann geeft een lezenswaardig bijschrift. De photo is naar een oud portret van mevrouw Zeelt, eigendom van ds J. W. Gunst te Woerden. In verband met de opheffing van de rijksnormaalschool te Tholen, zullen de leerlingen dier school worden overge plaatst naar de school te G o e s en wan neer deze ze niet kan bergen, naar Zie- rikzee. Aan de Leidsche Universiteit werd Vrijdag met gunsligen uitslag afgelegd het candidaatsexamen in de rechten (volgens nieuw academisch statuut) door dhr. J. M. Pilaar Joh.zn. te Goes; het doctoraal exa men in de rechten (volgens oud-acade misch statuut) door den heer P. C. Adri- aanse te Middelburg. -De afd. Walcheren van de Vereeni- ging van Chr. onderwijzers en onderwij zeressen in Nederland en overzeesche be zittingen hield Zaterdagmiddag in de Chr. Kweekschool te Middelburg een al gemeene vergadering. De heer I. van Nop pen gaf een inleiding over het Bijbelsch onderwerp: De Profetenstand en de Pro fetenscholen, waarop een vrij drukke dis cussie volgde. Tot afgevaardigde naar de algem. jaarvergadering werd gekozen de heer C. P. Pouwer en tot secundus' de heer R. v. d. Welle. De verschillende voorstellen van de algemeene vergadering werden besproken. Na de pauze sprak de heer Van der Welle over „een wonderbare eigenschap". Op zeer aanschouwelijke wijze toonde hii o.a. aan hoe een foto door electriciteit van een eene naar de andere plaats wordt overgebracht. Op een volgende vergade ring hoopt hij zijn onderwerp te vervolgen. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.; Geachte Redacteur, Met bizondere instemming las ik uw stukje „Jammer" in uw blad van 5 Mei, 'waarin ge het betreurt, dat niet alle Nederlanders bereid blijken, aan het hul deblijk voor II. M. onze geëerbiedigde Ko ningin mede te doen. Ons volk heeft zijn heerlijke gewetensvrijheid toch te danken aan het huis van Oranje. Men kan ko ningsgezind of republikeinsch zijn, Roomsch of Staatkundig-Gereformeerd dat kan men nimmer ontkennen. Maar ons Ncderlandsche volk is zoo weergaloos plat en prozaïsch, in door snede althans. Zoo vernam ik reeds her haalde malen de verzekering: „laat de Koningin voor haar eigen graf zorgen, ik zorg toch ook voor het mijne!" Alsof het bij hot huldeblijk ging om het graf der Koningin, en niet om het graf-m o n u- m ent van onzen eersten en grootcn Wil lem van Oranje! Alsof dit huldeblijk niet de uiting van Ncderlandsche dankbaar heid voor de prestaties van een edel vor stenhuis ware! Men moest zich schamen voor zulke laag-bij-de-grondsche opvattingen. M. de Red., liel bovenstaande moest mij even van het hart, voor we aan den vooravond van een groot nationaal feest staan. Onze Koningin verzocht haar volk, in dezen donkeren- tijd sober feest te vieren. Welnu, laat men dan zijn geld niet besteden aan luxueuse versieringen en duur vuurwerk en aan „Oranjelol", maar aan li e I. li u 1 d e b 1 ij k, dat de res tauratie bedoelt van het mausoleum van den edelen Zwijger. Hoogachtend, Uw dw., J. B. NETELENBOS. Heinkenszand, 5 Mei 1923. Menigerlei 'Genade, red. Dr B. Wie- lenga. Kampen, J. II. Kok. De nieuwe, de dertiende, jaargang van deze „wekelijksche predikatiën" is inge gaan met 2 mooie nommers: Hiskia's zonde, door dr de Moor; en Hemelvaart, van dr v. Arkel. Wel is gebleken hoe groot de behoefte was aan deze uitgaaf, en hoeveel zegen zij gespreid heeft is niet te zeggen. Dit weten wij wel, dat menige kranke en zwakke, die den dienst des Woords verzuimen moet, er door ver troost werd en wordt. Daarom vestigen wij nog eens op deze uitgaaf de aan dacht. Vrijmetselarij, door prof. Carpentier AJting, 4e druk. Baarn, Hollandia- drukkerij. De schrijver behandelt in dit vlugschrift (Kerk en Secte VI, 8) de Vrijmetselarij, de Vrijmetselaren en de Orde van Vrij metselaren. Wie iets over de interne aan gelegenheden dezer orde wil uilvorschen, moet in dit vlugschrift niet wezen, maar wie iets meer wil weten over de begin selen die 't streven der Vrijmetselaars be palen, zal deze brochure niet onbevredigd ter zijde leggen. Wij behoeven niet te zeggen dat wij met deze beginselen niet instemmen, al kunnen wij hot humanitaire streven der vrijmetselaars op zichzelf respecteeren. Er zijn echter nog te veel onoplosbare vraagstukken in hun stelsel, om er iets mee te kunnen op hebbent Wilhehnina-hymne van H. A. Maas, woorden van M. A. Daniel-Boom. Voor middenstem met piano of orgel (in den volkstoon, 25ste duizendtal. Uitgave H. A. Maas te Alkmaar. Dit is ndj. 4 van de Serie ,,'n Lied voor allen". Woorden en zang zijn er op bere kend populair te worden. Ieder couplet wordt besloten met een „Lang zal zij le ven". Hier en daar is de stijl ietwat ge zwollen. Doch dit kan allicht de onder wijzer of muziekleeraar veranderen. De naam Wilhelmina beteekent beschermster; dit wordt ook in dit lied vereeuwigd, doch zeker niet met instemming van de Konin gin; want onze „beschermster naar hart en naar geest" is zij niet. Ongelukken. Te Zwolle had een 38-jarige vrouw het ongeluk, toen zij een petroleumstel wilde aansteken, flat haan? kleeron vlam vatten. Met brandende kleeren vluchtte dj naar benden, waar zijl onder aan de trap in elkaar zakte. Haar moeder, die haar te hulp snelde, bekwam bij haar reddingspogingen brandwonden aan hand en voet. Men vond de vrouw in deerniswekkenden toe stand. Haar kleeron waren totaal ver brand, terwijl haar beenen, onderlijf en hoofd met zware brandwonden bedekt het ergsto doden vreczen voor hot behoud van haar .leven. Te Breda ontstond brand in een werkplaats van een thuis werkenden sigarenmaker. De brand was spoedig gebluscht. Tragisch was echter, dat de bewoner beneden stervende was en onder overbrenging naar een ander pand den geest gaf. Te Helmond is de arbeider B. bij een textiel-firma tus- schen een auto en een muur bekneld ge raakt en doodgedrukt. To Hazen bij Megen is een 2-jarig kind van den land bouwer L. G. in een sloot gevallen en Verdronken. Hot 4-jarig kind van den landbouwer K. te Lierop Èad het ongeluk bij' het spelen rijn 2-jarig zusje zoo ern stig met een hak aan het hoofd te tref fen, dat de kleine na eenige uren 'over leed. To Dien Haag had Vrijdag een droevig ongeval plaats. Terwijl de moe der naar Voorburg was om Tiaar dood zieke man in' hot R.K. Ziekenhuis te be zoeken, is een 2l/2-i«rig kindje, toen het 'smiddags werd gemist, levenloos uiteen zinkputje op het plaatsje, waarin het met het hoofd omlaag in de modder zat, opge haald. Hen zuster der moeder, die het toezicht van de drie kleine kinderen was opgedragen, had des middags de woning voor een poos verlaten en de kinderen achtergelaten. Toen zij terugkwam en de 2V2-jarige kleine miste, vond zij het gestikt in den put. Te 's Grlavenhage is een 15-jarige werkjongen in een ver'f- fabriek door een as van de machine ge grepen. Hij werd eenige malen rondge slingerd en viel bewusteloos neer. Latei- bleek, dat beide beenen boven de knie gebroken waren. Hij' is echter buiten le vensgevaar. Do stallen van een land bouwer te Hunsel (Limburg) zijn Zater dagnacht afgebrand; ook het huis. De 27-jarige jonge dochter, die eenige sie raden wilde redden, kwam in de vlammen om. Haar beide broeders, die haar nog wilden redden, werden bewusteloos weg gedragen. Te Nijmegen geraakte een moeder met haar twee kindertjes, oud zes en vier jaar, tusschen een vrachtwagen en een motorfiets, gevolg was dat het eene kind gedood werd en het andere met een ernstige hoofd wond werd opgenomen. Internationale oplichter gearresteerd. Eenige dagen geleden kwam een barbier te Amsterdam bij de politie aangifte doen, dat zijn bediende door een vicemdeling, die zich noemde Diuc de Maqueda, vermoedelijk was op gelicht voer circa f400. De vreemde ling .Jiad gezegd rijk te zijn, maar op het oogenblik aan gebrek aan contanten te lijden. De jongeling gaf zijn spaarduit jes. Die politie stelde een onderzoek in en arresteerde den vreemdeling, wiens adres bekend was, in diens hotel. Na de arrestatie zijn belangrijke feiten aan het licht gekomen. D'e vreemdeling bleek te zijn een Belg, die heette Leopold Danco^ zich ook wel noemde Danco de Keizer, maar bij voor keur zich uitgaf voor oen 'Spaanschen hertog, Due Paul de Maqueda. Het is ge bleken, dat de „hertog" hier ter stede in tal van hotels heeft gelogeerd zonder te betalen. In de laatste twee weken had hij ook een aantal particulieren geld af weten te zetten. De „hertog" blijkt vroeger relaties te hebben gehad in Spanje. Daar zou de MadridValencia-spoorwog worden aan gelegd dooi* ©en mijnrijke streek. Een bankconsorlium was gevormd om het plan te financiëeTen. Dancoi, die ge studeerd had aan de Technische Hooge- school te Luik en daar was gediplomeerd, zou met de uitvoering van het werk'wor den belast. Die plannen Zijn destijds even wel afgesprongen. Het bank-consortium beschikte over een kapitaal van 900 mil- lioen peseta's. Het zou bereid zijn dit bedrag voor te schieten, als de Spaan- sche Cortez zou besluiten, dat de Staat de rento zou garandeeren. De „hertog" heeft nu gebruikgemaakt van de oud© relaties, destijds in Luik gekweekt, om geld te krijgen. Hij zeido n.l., dat de plannen voor de Madrid Valencia-spoorweg opnieuw waren ter hand genomen. Danco zou opnieuw met de uitvoering van de werken worden be last. Hem was een goede betrekking toe gezegd op een salaris van 2000 peseta's pel* maand en een som ineens te betalen. De vooruitzichten waren dus mooi, maar op het oogenblik was het .geld el* nog niet. Ondel* deze mooie voorspiegelingen slaagde Danco «in, sommen geld op kor ten termijn ter leen te krijgen. Tot nu toe is oplichting Van f 2200 bekend, maar vermoedelijk zijn er meer slacht offers. Eenige dagen geleden heeft Danco zijn zoon laten overkomen, een innemende jon gen van cifca 20 jaar, met een vriende lijk onschuldig gezicht, die alles beves tigt, wat papa weet op tei disschen. Ver moedelijk is de jongen alleen naar hier ontboden om zijns vaders verklaringen te bevestigen. („Handbld") Geheim© distel e e r d e r ij ontdekt. Vrijdag heeft de inspecteur der directe belastingen te Bergen op Zoom een geheime likeurstokerij ontdekt. Reeds lang bestond het vermoeden, dat bij' den handelaar in gedistilleerd M., een inrichting was tot het di stilleeren van al coholische dranken. Reeds vroeger had een onderzoek hiernaar plaats gehad doch het mocht de politie niet gelukken, de inrichting te ontdekken. Ditmaal slaagde zij daarin beter. Achter een planken-af scheiding werd de inrichting gevonden. De inrichting was echter niet in bedrijf en de eigenaar ontkent iets Van het daar -aanwezig ziijn van een distilleerderij af te weten, noch deze ooit te hebben ge bruikt. Die machine, zoomede een groote hoeveelheid gedistilleerd, dat niet door documenten was gedekt, is in beslag ge nomen. Een goed© uitvinding. De „Westminster Gazette" meldt, dat in En geland patent is genomen op een auto matische sluiting van spoorwegcoupé's. Zij welrkt door een vacuum-rem en wel zóó, dat, zoodra de trein remt, alle portieren automatisch ontsloten wortlen (natuurlijk' zonder open te gaan). Hetzelfde gebeurt, zoodra een passagier aan de noodrem trekt. Bij een botsing springen de sloten eveneens open. Malversatie s. Naar de1 „Der- dr. Crt" verneemt, hebben er te Maasdam met leeningen van de gemeente groote malversaties plaats gehad. Tot die lee ningen werd nimmer door den gemeente raad besloten, en de bedragen waren ge fingeerd. Die gelden werden door den bur gemeester ontvangen. De zaak is in han den zoowel van het provinciaal bestuur van Zuid-Holland als van den officier van justitie te Dordrecht. Zij wjlden met de autobus mee. Uit Loosduinen meldt men aan het „Vad.". Een bejaard echtpaar uit den polder, hetwelk volgens gewoonte hun inkoopen in het voorjaar in de stad zou den gaan doen, had na rijpe beraadslaging besloten, dezen keer eens met de autobus mede te gaan. In 't vooruitzicht van hun eersten autotocht waren de beide oudjes naar den straatweg gewandeld, waar zij bij ecnigo opgeschoten jongens informeer den, of de bus lang wegbleef en of die stopte als jc hem riepDaar heb je hem al, riep het vrouwtje', de groote reisman den uitstekend in de richting waar een gtrocte auto-vrachtwagen naderde. De jongens, blijkbaar in hun schik met de auto-reislust van de oudjes, gaven aan den chauffeur der inmiddels genaderde vrachtauto een sein tot stoppen, en eer de chauffeur recht wist wat er aan de hand was, hadden de beide jongelui het zeil aan de achtertlijde van den auto op gelicht en de beide menschen in den wagen geholpen, waarna zij natuurlijk da beenen namen. De verwonderde chauffeur liep om zijn wagen boen, keek, en hoorde opeens roepen: ja, naar Den Haag. Toen ontdekte hij zijn belde passagiers, die op een paar kisten zaten. De. chauffeur keek verwonderd en vroeg, wat zit daar moesten. Maar dat is toch dn autobus? vroeg de oude man. De chauffeur lachte hartelijk om het geval, begreep, dat de kwajongens de onwetende zielen beetge nomen hadden en zeide goedig: Nu, voor uit dan maar, blijf zitten, ik moet toch naar Den Haag. En zoo maakten de twee oude menschen hotsend en stootend, ge zeten tusschen stukken bevroren vleesch en dergelijke hun eersten autotocht maai* niet met dc bus. J u b i 1 e u m. De heer L. op 't Hof, stationschef te Soest, herdenkt Zaterdag den dag waarop hij 25 jaar geleden in dienst kwam bij de spoorwegen. Een dorp in opschudding. Het dorp D'en Dungen werd door een motorrijder in opschudding gebracht, ver telt d© „Bossche crt". Een zekere v. d. O. uit Vught, kwam uit het café Smits, zelf niet in staat zJijnde zijn motor in werking to brongen, hetgeen door een ander werd verricht. Hierop nam een dronken persoon achter op dien motor plaats. Op den klinkerweg sloegen motor en berijders tegen den grond. D'oor toegeschoten personen geholpen reden zij tot aan het café wed. Goossons, al waar zij' wederom tegen den grond vielen. Een en ander werd door den veldwachter v. R. waargenomen, die 't noodig achtte hieraan een einde te maken om verdere ongelukken te voorkomen. De persoon, die 'in kennelijken staat Van dronken schap veïkccrde, werd ter ontnuchtering in bewaring gesteld. Toen deze was opge borgen, vervoegde zich de motorrijder, die eveneens te diep in hot glaasje had gekeken, ten woonhuize van den veld wachter, alwaar hij mot groote kracht op de deur sloeg. v. R. begaf zich naar. buiten en zag don motorrijder voor de woning staan. Hij vorderde van den veld wachter den in bewaring gestelden per soon los te laten, waaraan v. R. niet voldeed en hem aanmaande, rustig zijn erl te verlaten. Die man voegde v. R. hierop niet te noemen scheldwoorden toe, waarop v. R. dien persoon, hem nog onbekend, vastpakte om hem voor te leiden, waar tegen deze rich met geweld Verzette en herhaalde malen den veldwachter met ge balde vuist in diens aangezicht sloeg. Hier op maakte v. R, gebruik van zijn wapen stok, waarop een tweede onbekende den veldwachter diens stok ontrukte en daar mede op v. R. sloeg. DiaaT de veldwachter het togen hen niet wilde opgeven, nam hij zijn revolver on schoot een schot in de lucht om hen schrik aan to jagen, waarop zij afdropen in de richting St Michiels-Gestel. De te Den Dungen gestationneerfle Rijksveldwachter hoorde van derden wat ten huize van den veldwachter had plaats gehad. Gezamenlijk 'begaven rij zich naad het naburige Gestel, alwaar beide ver- da.chten in ©en café werden aangetroffen. Zijl werden gearresteerd en aldaar achter slot en grendel gezet. Eenraar heer. De 40-jartgeH. P. liep te Vlaardingen in beschonken toe stand. Uit louter .baldadigheid gooido hij een roomijs wagen omver. Die man, die daarmee liep, waarschuwde een hoofd agent. DezC' trachtte P. te arresteeren. Deze verzette zich echter en trachtte te ontkomen. Op de Haven schopte hij nog eenigo fruitstalletjes onderste boven. Bij de worsteling, die toen ontstond, trachtte hij den politieagent in de haven te trek ken, wat hem niet gelukte. Tenslotte sprong hij in de haven en zwom deze over, en trachtte zich te verbergen in een daar liggende schuit. Door de politie werd hij echter na hevig verzet gear resteerd en naar het bureau overgebracht. Gauwdieven. 2 handige gauw dieven hebben te Nice weer een „knap stuk werk" vertoond. Een dame, die tij delijk! te Nice vertoefde, had zich naar een groote bankinstelling begeren om een aantal aandeelen van een Lyonnee- sche vennootschap af te halen. Zij wik kelde de kostbare papieren ter waarde van ruim 50.000 francs in eenigo kran ten en ging daarna op ©en bank in de groote hal zitten om wat uit te rusten. De aandeelen legde zij even op een ta feltje onder haar bereik. Toen zij weer opstond, constateerde rij tot haar groote verrassing, dat het pakket aanzienlijk aan gewicht verminderd was. Zij opende het en vond slechts kranten inplaats van aan deelen. De dame herinnerde zich 'dan, dat en kele oogenblikken te voren een onbeken de haar om inlichtingen had gevraagd. Terwijl zij even het hoofd omwendde om te antwoorden, had oen medeplichtige de vervanging der aandeelen uitgevoerd. De handige gauwdieven, wier signale ment reeds aan de politie bekend ig, zul-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1923 | | pagina 2