Uit de Premie. or* zoo spoedig mogelijk tot opheffing van het tap verbod te geraken. Jawel, de heeren waren natuurlijk bang voor de kroegbazen, die onder hun geregelde klan ten er nog wel „eenige" hebben, die nu op deze S. D. A. P.'ers tegenstanders van het tapverbod zullen stemmen. Yandaar het woord kiezersvrees. Buurtverkeer. In antwoord op vragen van den heer Engels deelt de Minister van Waterstaat mede: Het tarief voor buurtverkeer werd op 1 April 1923 op een aantal baanvak ken bij wijze van proef ingevoerd. Wan neer deze proefneming mocht slagen, zal worden overwogen om het aantal baan vakken voor buurtverkeer uit te breiden. Herhalingsoefeningen. Ingevolge Kon. besluit van 19 Maart 1923 blijven of komen in 1923 voor her halingsoefeningen in werkelijken dienst, voor den duur van 13 dagen, de gewone dienstplichtigen van de lichtingen 1918, 1919 en 1920, die tot de hierna bij elk dier lichtingen, vermelde korpsen en com pagnieën behooren. Lichting 1918: a. de regimenten in fanterie der He en IVe divisie; b. de 3e en 4e schoolcompagnie van het bataljon wielrijders; c. de le en 2e compagnie hospitaalsoldaten; d. de regimenten ca valerie; e. dn regimenten veld-artillerie, de trcinafdeelingen der artillerie-brigades en het korps rijdende artillerie. Lichting 1919: a. de regimenten ca valerie; b. de regimenten veld-artillerie, de treinafdeelingon der artillerie-brigades en het korps rijdende artillerie; c. het regiment vesting-artillerie; d. het regi ment kust-artillerie; c. het korps lucht doel-artillerie; f. de compagnieën ponton niers van het korps pontonniers en tor- pedisten. Lichting 1920: a. de regimenten infan terie der lie en IVe divisie; b. de 3c en 4e schoolcompagnie van het bataljon wielrijders; c. de le en 2e compagnie hospitaalsoldaten; d. het regiment ves ting-artillerie; e. hot regiment kust-artil lerie; f. het korps luchtdoel-artillerie; g. de compagnieën pontonniers van het korps pontonniers en torpedisten; h. het regi ment genietroepen; i. de schoolcompag nie van den molordienst; j. de compagnie intendancotroepen. Van het volbrengen van deze oefenin gen zijn vrijgesteld de bij genoemde korp sen en compagnieën ingedeelde dienst plichtigen van de lichtingen 1918, 1919 en 1920, die tot de administratietrocpcn behooren en wier eerste oefening langer dan acht en een halve maand heeft ge duurd. Bovendien kunnen worden vrijgesteld: zij, die gedurende zoodanigen tijd vrij willig in werkelijken dienst zijn geweest, dat op grond van de door hen in dien tijd verkregen geoefendheid de herhalings oefeningen niet of niet voor den vollen duur noodig worden geacht; zij, die tijdens den duur der herhalingsoefenin- gen onmisbaar zijn voor hun ambt, be trekking of bedrijf; zij, die kostwinner! zijn voor personen, als in art. 17, tweede lid, der Dienstplichtwet bedoeld, tenzij er meer reden is voor toekenning van ver goeding aan deze personen; zij, die onmisbaar zijn voor de instandhouding van de middelen van bestaan van onder e bedoelde personen. De stemplicht. Op de vragen van den heer II. Colijn heeft de minister van binnenlandsche za ken geantwoord: Ingevolge de toezegging, gedaan ïn de vergadering van de Eerste Kamer der Staten-Generaal van 11 April j.l., is door hem onder dagteekening van 14 April j.l. aan de Commissarissen der Koningin in de onderscheidene provin ciën inlichting gevraagd omtrent de uit voering, welke na de stemming in 1922 voor de Tweede Kamer en voor de jong ste verkiezing van de leden der Pro vinciale Staten door de burgemeesters aan artikel 149 der Kieswet is gegeven. Te vens is hij met zijn ambtgenoot van justi tie in overleg getreden nopens het instel len van een onderzoek, in hoeverre de eerbied voor de wet wordt ondermijnd, doordat in vele gevallen van wetsovertre ding vervolging achterwege blijft. In afwijking van den uitslag van boven bedoeld tweeledig onderzoek meent de minister zich het uitspreken van een oor deel omtrent nalatigheid van burgemees ters in deze en omtrent noodzakelijkheid van het nemen van maatregelen te mo gen voorbehouden. De minister is gaarne bereid na afloop van het onderzoek, dat thans plaats vindt, de resultaten aan de Kamer mee te deelen. De haven van Vlissingen. De heer Dresselhuys, lid van de Tweede Kamer, heeft aan den minister van water staat de volgende vragen gesteld: 1. Is de minister bereid mede te dee len, of de uitvoering van de werken tot verbetering van de haven van Vlissingen op den oorspronkelijken voet regelmatig wordt voortgezet en tot stand gebracht, gelijk zulks door de Tweede Kamer met bijna algemeene stemmen wenschelijk werd geoordeeld? 2. Wil de minister mededeelen, of het ontwerp voor het bouwen van den kaai muur thans gereed is en wanneer tot aan besteding hiervan zal worden overge gaan? 3. Is de minister bereid mede te dee len, welke feiten of omstandigheden zijn gunstig inzicht omtrent de toekomst van de haven van Vlissingen hebben doen wijzigen, daar immers de minister op 30 November 1922 in de Tweede Kamer als zijn meening gaf, dat Vlissingen gunstig lag en men er een schitterende haven van kon maken, terwijl de minister op 25 April 1923 in de Eerste Kamer verklaarde, dat hij voor zijn persoon omtrent de ha ven van Vlissingen niet zoo optimistisch was gestemd en dat hij er geen groote toekomst in zag? A p o t h e k o n. A.s. Zondag zijn de volgende apotheken geopend: te Goes, die van G. v. d. Iloek; te Middelburg, die van v. d. Garde, en te Vlissingen, die van S. J. Engering. W o n i n g b o u w. De Minister van Arbeid heeft goedgevonden dat vroeger toegekende bijdragen voor woningbouw, zullen worden uitgekeerd aan do gemeen ten: Boschkapelle, vooT F. Rrombeen f300; Kerkwcrvc, voor N. Boot f405; Renesse, voor II. Houtman f300; Ierseke, voor J. J. Marteijn f550; Zuiddorpc, voor P. J. M. Apers, f600. Bij kon. besluit zijn benoemd bij liet reserve-personeel der landmacht tot re serve eerste-luitenant met ingang van 2 Mei de reserve tweede-luitenants G. A. ,1. de Both, W. C. Bloeming en T. O. Wille - brands, allen van het 3e regiment, A. F. van Wieringen van het 14e; en met in gang van 31 Mei de reserve tweede luitenants A. Plaisier en E. A. Versacvel, beiden van het 3e en J. Cappon van hot 14e. Bij K. B. is de heer A. van Biervliet erkend en toegelaten als consul-generaal van België te Rotterdam, o. a. voor de provincie Zeeland. Naar wij vernemen zal weldra offi cieel de in bedrijfsstelling van de pro vinciale electrische centrale bij Sas van Gent plaats hebben. Middelburg. Tot lid van den gemeente raad is heden door het Hoofdstembureau gekozen verklaard in de vacature, ont staan door1 het vertrek van dhr K. van Schouwen, vrijheidsbonden:, de heer mr ,1. W. Zijlstra, die in 1919 no. 2 op de lijst der liberale unie stond, maar thans bij geen partij is aangesloten. Gisterenmiddag had in de sociëteit „St Joris" een algemeene vergadeirng plaats van de aïdeeling Middelburg Van de vereeniging van Huisvrouwen, onder voorzitterschap van mejuffrouw L. Ba cker, die mevrouw Doets-Bos, de secreta resse der afdeeling feliciteerde met haat benoeming tot lid van het hoofdbestuur. Inzake het oprichten van een tehuis voor huisvrouwen, werd besloten te wach ten wat van andere zijde ïn deZe richting wordt bereikt. Mevrouw Doets kon mededeelen, dat zij nog enkele personen weet, die als hulp in de huishouding willen optreden, ter- WÜl ook werd medegedeeld, dat nog en kele plaatsen open zijn bij den kookcursus en dat men gaarne opgave zal hebben van andere gewenschte cursussen, bv. een in warenkennis. Van het hoofdbestuur was de vraag ontvangen, of de afdeelingen meencn, dat de veTceniging een telegram van gelukwensch zal zlonden bij het regee- ringsjubileum van H.M. do Koningin, men was in meerderheid van meening, dat, waar de vereeniging een neutrale is, zij zich ook in deze als zoodanig neutraal moet houden. Hiermede was de vergadering afgoloo- pen en stonden nog twee demonstraties op het programma. Ten eerste die van de Sun Maid-roZijnen. Na eenige mede- deelingen werd een film afgedraaid, die een duidelijk beeld gaf van de cultuur, de verdere verwerking en de verzending van de rozijnen in de uitgestrekte daar toe speciaal ontgonnen landen van Cali- fornië. D© tweede demonstratie was die, ge geven door de firma Schulte Thieme van haar Cedar-ariikelen, waarover wij kort zullen zijn, omdat 'de firma die op de tentoonstelling in het „Schuttershof" oolc zal etaleeren. In het gebouw der vereoniging werd gisterenavond jaarvergadering gehouden van de veroeniging „Industrie en Huis houdschool" onder voorzitterschap van mevr. Dumon Tak-Van Trigt. Dooi" de penningmeesteros mevr. Alberts Salberg werd rekening over 1922 uitge bracht. Ontvangen f61.234,28, waaronder f 5447,83V2 goed slot 1921 cn f2063.60 1920. De uitgaven waren f 46.191,57V2, alzoo een good slot van f 15.042,70V2, waarvan echter het grootste deel moet worden teruggegeven aan het R;ijk, voor te voel ontvangen subsidie. Dooi' de secretaresse, mevr. Hartman- Wisse, werd vervolgens het jaarverslag uitgebracht, waaraan het volgende is ont leend: Aan het einde van het schooljaar wer den wederom diploma's uitgereikt en wel aan 7 leerlingen als huishoudster, waar voor een leerling werd afgewezen: aan 4 voor hulp 'in de huishouding, aan 11 voor costuumnaaister, aan 2 voor linnen naaister, aan een leerling werd het diplo. ma A costuumnaaien uitgereikt. Bij het begin van den cuTsus 1922 1923 waren voor het volledig onderwijs 108 leerlingen ingeschreven, van wie 6 voor 1 Januari 1923 de school verlieten, en dus 102 overbleven, van wie buiten de gemeente 12 uit Vlissingen, 10 uit Sou- CuTg, 3 uit Koudekerk», 1 uit Grijpsker- ke, 3 uit 'sHocr Arendskerke, 5 uit _St Laurens, 1 uit ieder der gemeenten: Big- gekerke, Cadzand, St Maartensdijk, Zou- telando en Nieuw- en St Joosland. Aan cursussen voor meergegoeden werd bij' den aanvang van het schooljaar 1922*23 deelgenomen door 25 leerlingen en aan de avondcursussen door 132 leerlingen, dus totaal 265 leerlingen op 31 Dec. 1922 tegen 242 op 31 Deo. 1921. Cursussen buiten de stad werden ge geven to Vlissingen, Breskens en Ter- neuzen. Over het cursusjaar 1921 1922 bedroegen de ontvangsten 1' 7417.08 en de uitgaven f 7404,09, dus een goed slot van f 12,99. Goedgekeurd werd de be grooting voor 1.924, met oen eindcijfer van f 66.430,46. Tot bestuursleden werden herkozen de dames mevrouw Dumon Tak en mevrouw Hartman en dhr Hartman. Goes. Onze Goeschc bevolking heeft in het opnemen van Oostenrijksche en Duit- sche kinderen in de gezinnen veel gedaan voor de leniging van den nood in de Centrale landen. Hit den aard der zaak is dat werk van tijdclijken aard en ver flauwt daarvan de herinnering. Om dit barmhartigheidswerk te bestendigen is ge slicht te Weenen de z.g. Goeschc villa, of Villa Goesiana. Het is een toevluchts oord voor verzwakte meisjes. Het draagt de Goesche kleuren cn het Goeschc wa pen. Dat toevluchtsoord zal geopend wor den in het begin van Augustus. Voor afwerking en inrichting echter ontbreken nog oen duizend gulden. Waar die villa gesticht is door de Goesche barmhartig heid, daar willen de Goessenaren zeker het werk niet halverwege laten steken, maar door collecte zorgen, dat ook do laatste steenen worden aangebracht. En kele jongedames zullen hiervoor volgende week een gave komen vragen. Men zie de adv. in dit nr. Goes. Tot directeur van het muziekge zelschap „Hosanna" alhier, is benoemd de lieer C. Cr. Govaarts, musicus te Bergen op Zoom. Dhr Govaarts is oudkapelmeester der Huzaren te Deventer cn is in Zeeland een zeer bekend dirigent, o.a. als directeur van „Ons Genoegen" te Vlissingen en tot voor kort der „Kon. Harmonie" te Hulst, terwijl hij de vorige maand zijn 25-jarig jubilé als directeur van „Arbeid Adelt" te Bergen op Zoom hoeft gevierd. Ondanks het mooie, zomersche weer wordt dezer dagen nog een enkele ver gadering zeker wel zoo ongeveer de laatste in dit seizoen gehouden. Zoo heeft het Bestuur der A.-R. Kicsvereeni- ging tegen Maandagavond de leden bij eengeroepen om o. m. eens te discussiee ren over de vraag„Moet hij verkiezingen den kiezers worden geadviseerd: stemt nr. 1 of verdient het aanbeveling hen vrij te laten?" Een tweetal leden der vereeniging zullen ieder hun standpunt in dozen uiteenzetten, waarna er ruime ge legenheid voor algemeene bespreking zal zijn. De behandeling van dit onderwerp zal zeker wel een drukke opkomst ten gevolge hebben. De Zangveroeniging „O. B. K." kwam nu, twee dagen na „Toonkunst", met een uitvoering. Aan do opkomst heeft dit geen schade gedaan, want: de zaal was zeer goed bezet. Vóór de pauze bracht deze bekende ver eeniging „De Opstandingsmorgen"; Neder- landsche vertaling van Neukomm's „Oster- morgen", ontstaan in den tijd van Ora torium schrijverij Dit zegt reeds genoeg. Immers, het li bretto is bedenkelijk slap mogelijk „diep-religicus" in het oog van ande ren! het is zoo iels van „koud noch heet", waardoorook de muziek-aestheti- sclie inhoud van het werk weinig betee- kenend werd, hoewel toch Neukomm, leer ling van Jos. Ilaydn, nog een van de beste van z'n tijd was. De Nederlandsche vertaling was over het algemeen wat al te woordelijk, waar door icelijko accenten ontstonden. „Der Ostermorgen" (bovendien) is toch ook niet „De Opstandingsmorgen"; zóó letterlijk als de tekst vertaald, had er moeten staan „De Paaschmorgen". De welwillende medewerkers, mevrouw Sillevis (sopraan), de heeren v. cl. Eijk (tenor) cn kloosterman (bas) hebben het werk van Neukomm op peil gehouden. Mevr. S. hoorden we nooit tevoren in dezen muziekstijl; deze sopraan heeft 'n helder, vèr-dragend geluid; meteen valt te bemerken, dat deze zangeres school gemaakt heeft, want aan de muzikale oischen, in dit werk gesteld, werd fijn voelend voldaan. De heer Van der Eijk, die als tenor- solist optrad, had helaas niet het geluid van zulk eenen. Zoover als fluit on trombone van elkaar afstaan, zoover is de kleur dezer stem niet alleen, maar ook mensuur, in één woord alles anders dan bij het wezenlijke tenor-timbre. Niettemin heeft de heer v. d. E. de partij goed ten einde gebracht, maar van een tenor-solisl zou ze toch anders geklonken hebben en dat was toch de bedoeling van den com ponist? Als een ware veteraan heeft „der blindo Greise" van het Toonkunst-concert hiei nogmaals uitgeblonken; was, moge lijk door te hoog gestelde praestaties, do ware bastoon (a-as) wat onduidelijk, toch beluisterden we met voldoening de soli die deze zanger gafafgeronde uit spraak, diep-doordachte nuanceering, het is alles perfect; men krijgt den indruk) zóó is het! en daar gaat het om: do wil van den componist! Het koor, door een orkest van uitge zochte krachten excellent begeleid, heefl de koren "in Neukomm's werk met veel toewijding gezongen. De directie was meer op het koor dan tot het orkest gericht. Na de pauze gaven sopraan- en tenor solisten nog eenige liederen, met begelei ding. Deze liederen deden nog beter ver dienstelijkheid uitkomentoonvorming, uit spraak, enz. Ook bij deze soli kon de tenor-solist niet van bovengenoemd euvel vrijkomen. Beslist apart dient vernoemd de solo van Braga, welke, behalve met klavier, ook op uitnemende wijze door den cellist, den heer Broeder, werd be geleid. Het rijkgevulde programma gaf dan nog eenige 'liederen, als koren ii capella. Dat is toch een heele durf! vooral voor „O. B. K."; het was dan ook wel te be merken welken steun de stemmen hier misten nu ze alleen stonden. Maar dil herstelde zich betrekkelijk spoedig. In „Winterstilte" kan een vereeniging, die gouden' eereteekens aan haar vaandel heeft hangen, meer, véél méér leggen! De andere liederen lichtere kost wa ren correct. Hier waren directie crl koor één. Het was een mooie avond voor „O. B. K."; toch zijn groote koorwerken ën orkest wat het Sirenengezang voor Odysseus was. Bevolking gedurende de 2e helft der maand April 1923. ingekomen: II. de Rooij, adsp.-opz. Nod. Spóorw. van Groningen, Groote Kade 32; J. L. Olivier, vcldarbcidcr, van Kuttendijke, Ad. v. Westervv.buurt 7; E. A. Kloote, rei ziger, van Zicrikzee, Keizerstr. 3; Wl. J. Braam, fitter, van Ossendrecht, Wilhel- minastr. 46; Wed. M. v. 't, Wostoindo, zonder boroep van 'sli. Arendskerke, Em- mastraal 20; G. Joziasse, landbouwers- knecht, van Souburg, Julianastr. 4; Ph. S. Boudcns, onderwijzeres, van Et ten en Leur, 's lieer Hcndrikskinderendijk 1; .1. C. Zonnevijlle, onderwijzeres van Al phen a. d. Itiji), Kreükclrnarkt 14. Vertrokken: F. L, de Koning, los werk- man naar Meenen (België); M. P. Versé, winkeljuffrouw naar Middelburg, Burg 89; W. Blom hoofdonderwijzer, naar Hees been (Cenderen); W. van Liere, commis sionair, naar WolfaartsclijkA. A. Brom- bacher, onderwijzer naar Rotterdam, Beu- kclsweg 781'; Joh. Zoutewcl'le, bankwer ker. naar Vlissingen, Lepelstr. 5; Wed. J. .1. Pennings, zonder beroep, naar Amster dam, de Wittestr. 24L. Meerman, win keljuffrouw naar Vlissingen,. Noordstr. 19; II .v. (1. Giesson, zonder beroep, naar Nicuw-TIelvoet; W. F. .1. W-agtho, oes- terhandelaar naar Kloetinge; A. Kopinels, kantoorbediende naar Eindhoven, Vredes- plein 31Jac. Pieters, wegwerker S.S., naar Kloetinge, A 292. B o t r o u wbaarheidsrif mo torclub „Z 'u i d - B e vel and". 'tWas hedenmorgen reeds vroeg druk in cn om het Hotel „Zoutkeet" te Goes. Van hier uit zou immers do betrouwbaarheidsrit beginnen en dit had velen er toe gebracht eens oen kijkje te komen nemen. Van alle richtingen kwamen de motorrijders unet hun ijzeren rossen aanzetten en al spoedig overstemde het oorverdoovend ge weld der motoren alles. Omstreeks half 8 hadden alle deelne mers zich verzameld in het hotel. Allen ontvingen daar de te volgen route met de aanduiding van do vaste controles. Daarna trok ieder deelnemer een volgnum mer. Dan had de verzegeling der horloges plaats en was oen ieder gereed voor de 'reis. Precies 8.01 Uur werd het sein ge geven van .het vertrok van no. 1. Zoo vertrok geregeld iedere volgende minuut een deelnemer. De route liep, zooals wij roods meldden, door een deel van Zuid-Beveland (van Goes via 's IJ. Arendskerke, Heinkenszand, 's Heeren hoek, Ovczande cn 's Gravenpol der naar Schore en zoo via Rilland, Woonsdrecht, Iluijbergen, Wouw, Ouden bosch, Zevenborgen naar Breda). Bij de brug te Standaarbuiten was een vaste controle. Geheime controles waren in de gemeente 's Heorenhoek, bij 's Gra venpolder, tusschen Krabbendijke en Ril land, in de buurt van het station Woens- drecht, in de Wouwscho plantage, tus schen Wouw en Roosendaal en in de buurt van Tërheijdon. Ongeveer 12 uur arriveerde te Breda de eerste deelnemer, waarna de anderen successievelijk binnenkwamen. Tot nu toe was alles goed gegaan en do deelnemers waren vol goeden moed voor de terugreis. Ongeveer 130 K.M. van de 237Va K.M. die moest worden afgelegd, was reeds verreden. Te 2.01 zou de eerste deelnemer de terugreis aanvaarden. Wij komen op een en ander Maandag nader terug en geven dan tevens bet verslag van het tweede gedeelte van den tocht, Vlissingen. Men schrijft ons: Zooals reeds met een -enkel wo-ord werd gemeld, zal het gemengde ko-or vap Zeeuwsche boerenjongens en meisjes onder leiding van dhr G. Houtekamer, di-o zich voor den zang van do medewerking hooft ver zekerd van dhr Tamminga, leider van di verse zangkoren op Zuid-Beveland, in En geland, cn wel in Folkestone, 'do eer van Zeeland in het buitenland hoog hou den. Wij wenschen hun alle mogelijke succes toe en vernemen met bijzonder genoegen, dat ook alhier eon uitvoering zal gegeven worden in de groote zaal van het „Grand Hotel des Bains" waar toe de vereeniging voor Vreemdelingen verkeer alhier de uitnoodiging heeft ge daan. Waar vele van do schoone oud- Zeeuwsche gebruiken dreigen te verdwij nen, daar .doet het ons zoo goed, dat de energie van dhr Houtekamer instaat zal stellen ook de oude Zeeuwsche Rhytmische reien te bewonderen. D© badplaats Folkestone biedt zooveel schoons, dat de kennismaking met dit zoo nabij- gelegen fraaie land op Zichzelf voor de deelnemers al een groot genot zal zijn. Nu de tarieven vo-or-de goed- koope uitstapjes naar Folkestone deze reizen binnen ieders bereik gebracht heb ben zullen ongetwijfeld tijdens de Pink sterdagen vele Nederlanders mede daar heen vertrekken. Dat men te Folkestone het bezoek der Bevelandsch-e zangers op hoogen prijs stelt, blijkt wel hieruit, dat het gemeentebe stuur de uitnoo-diging deed, in de groote zaal van het stadhuis op te treden. Gisterenavond hield de anti-rev. kies- verecinging alhier een gezellig samenzijn met de leden en hun vrouwe*, onde» voorzitterschap van den heer P. G. Laer- noes. De groote zaal van het Concert gebouw was keurig versierd met plante* en bloemen, en onder de talrijke aan wezigen heerschte een zeer opgewekte stemming. In zijn welkomslrede herinnerde de voorzitter aan de afgeloopea Staten verkiezingen en het gunstige verloop hier van voor do rechtsche partijen. Vervol gens wees spr. op de komende gemeente raadsverkiezingen en wekte de aanwe zigen op krachtig propaganda te voeren voor de anti-rev. beginselen. Verschillen de aanwezigen voerden achtereenvolgens nog het woord, onder wie de twee ge kozen Statenleden, de heeren dr P. Mer- ckens en G. van de Putte. Meerdere va- derlandscho liederen werden staande ge zongen, terwijl een „strijkje" den gehee- len avond zich zeer verdienstelijk liel hooren. Van een gehouden collecte vooj de verkiezingspropaganda werd op voor stel van den voorzitter een gedeelte af gedragen voor de werklooze Christelijke arbeiders in Duitschland. Wemeldingc. Gistermiddag is 't 3-jarig kind van den arbeider N. alhier in 'n onbe waakt oogenblik in oen vergaai'put nabij de woning geraakt en even later er leven loos uitgehaald. Pogingen om bij den kleine do levensgeesten op te wokken mis lukten. De inmiddels gewaarschuwde dok ter moest helaas den dood constateeron. Wolfaartsdijk. D-e nummering dor can- didatenlijston voor do gemeenteraadsver kiezing is als volgt: Lijst la. Valkier, lijst lb. Goetho-er, lijst 2. Lindenberg, lijst 3. överboeke, lijst 4. Kloosterman. Do lijsten van de Chr. Hist, on Anti-rev. zijn verbonden. In de verg. van de- vereen. „Eigen Grond' op Donderdag j.l. werd als be stuurslid herkozen dhr J. A. Koert en gekozen in do plaats van P. van Meel* dhr P. Rijn. D'e rekening van den penning meester sloot met een batig saldo van f 63,77. Besloten werd dit jaar geen con tributie te innen, daar de grondprijzen nog van dien aard zijn, dat hot bestuur meent nog niemand te kunnen bevredigen. Het bestuur zal verder actief Zijn en bij ge schikte gelegenheid tegen aannemelij'ken prijs trachten grond ih handen te krijgen, die aan hot doel van de landarbeiders wet beantwoordt. Nisse. D© candidatenlijsten voor de a.s. gemeenteraadsverkiezing Zijn als volgt ge nummerd. 1. Stk. Geref. partij, Joos Mol; 2. Herv. groep H. Dane; 3. R.K. partij, J. Vermue; 4. A. R. partij, Joh. Janse Mol. In de Donderdag gehouden raads vergadering werd het gemeenteverslag over 1.922 den Raad aangeboden. In de schattingscommissie voor do Rijlcsinkom- stenbelasting werden benoemd D. de Kuij- per, L. Iluijssoon, II. Daano om J. Slabbe-. kooTn. De cursus voor vervolgonderwijs wordt opgeheven met ingang van '16 Maart 1923. Aan het personeel werd eervol ont slag verleend. Die gemeentebegrooting over 1922 en idem burgerlijk armbestuur werden gewijzigd. Inzake jaarwedde wet houders werd besloten volgens missive van Ged. Staten. Het percentage Voor do plaatselijke inkomstenbelasting werd vast gesteld op 3 Va. Poortvliet. Dinsdagavond vergaderde de Raad. Afwezig dhr Chr. P. van der Slik'ke. Ingekomen Zijn: goedkeuringen diverse raadsbesluiten. Een missieve van het wa terschap Poortvliet betreffende den slech ten toestand van den Zuid Achterweg van af de Rijksstraatweg tot aan de Bijz. school, en waarin medegedeeld wordt, (lat indien het gemeentebestuur tot bestrating van genoemd gedeelte wil overgaan, geen bezwaar bestaat, bij hot waterschap. D© voorz. Zegt, dat tot bestrating Van dit gedeelte zal worden overgegaan. De be kende .circulaire van Ged. Staten betref fende herziening der jaarwedden van de wethoudersjaarwedde, die voor deze ge meente zou worden teruggebracht van f 135 tot f 100. Bij den raad bestaat hiertegen geen bezwaar. Naar aanleiding van een schrij ven van Ged. Staten en het Weezen-a'rm- bestuur wordt de rente ad 6 pet van het geleend kapitaal, groot f 5000 terugge bracht tot 5 pet. Een verzoek van het „Groene Kruis" om een jaarlijksche bij drage ad f 500 in het salaris van de even tueel aan te stellen wijkverpleegster wordt aangehouden tot oen latere verga dering. Een schrijven van het raadslid dhr E. Uijl, om art. 122 der algemeene politieverordening zoodanig te wijzigen, dat de bevoegdheid tot het geven yan vergunning voor dansmuziek berust bij den raad en niet meer bij den burge meester wordt ingetrokken, nadat da vooTz. een en ander heeft Verduidelijkt. Naar aanleiding van het bekende schrijven inzake oen vloelcverbod wordt een door B. en W. in dien geest ontworpen rege ling aangenomen. Vervolgens wordt door den voorz. ter tafel gebracht een ontwerp verordening tot wijziging en aanvulling van de Alg. Politieverordening in dien zin, dat h„et verboden is sterken drank en andere alcoholhoudende dranken te verknopen op do algemeen erkende 'Chr. feestdagen, Oudejaars- en Nieuwjaarsdag, dagen waaffop openbare volksfeesten wor den gehouden, den dag waarop de loting voor dienstplicht plaats heeft, en op de nTen, gedurende welke een muziek-, ziang- of andere uitvoering word gegeven in een koffie- of bierhuis of tapperij. De heeren E. v. d. Slikke, M. J. de Graaft' en J. Elenbaas vinden deze bepalingen van ite ingrijpenden aard. Op Voorstel van dhr M. K. Krijger, wordt dezie rege ling aangehouden tot een volgende ver gadering. i

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1923 | | pagina 2