Binnenland. Dit de Pro wie. in- en uitvoerbureau te Ems aan tc vra gen. Tot dusver was bet den Duitschen fabrikanten verboden, op zulke consen ten goederen te leveren. Het nieuwe Duitsche scha- devergo edingsvoorstel wordt in den nacht van Dinsdag op Woensdag ver zonden en Woensdag te Londen, Parijs, Rome en Brussel overhandigd. De inhoud zal tegelijkertijd aan de regeering tc Was hington worden meegedeeld. In bot Roergebied zijn als verweer tegen de Fransch-Belgische in beslag ne mingen van cokes bijna alle cokes oven s ge doofd. Slechts enkele wer ken door om in de behoefte van de fa brieken in het bezette gebied te voorzien. Dientengevolge is de cokes-productie tof minder dan een vijfde van de normale gedaald. De aangekondigde staking der bootwerkers te New-York is jl. Za terdag inderdaad uitgebroken; maar do stakingsbeweging was zoo weinig alge meen, dat het laden en lossen er maar weinig hinder van ondervindt. Er hebben een paar inhechtenisnemingen plaats ge vonden. Op'l Mei wilden de communisten in de Vereenigde Staten een g r o o t e be tooging organiseeren. De politie heeft echter een aantal leiders in de voor naamste industrieele centra gearresteerd. Door de Fransche bezettingsover heid zijn alle Meifeesten in het oude bezette gebied verboden, fn het Ruhr- gebied zijn ze toegestaan. De Franschen zouden last gegeven hebben de geheele voor het onbezette Duitschlanij bestemde post vast te hou den, daar de Duitsche posterijen hebben geweigerd de voor de bezettings autoriteiten bestemde poststukken te ver zenden. Een overstrooming van de St. .lohn-rivier en haar zijstroomen heeft voor honderdduizend dollar schade aan gericht. Over de geheele provincie staat het spoorwegverkeer feitelijk stil. De Iersche regeering heeft besloten geen verdere onderhandelin gen aan te knoopen op de basis van het aanbod van Do Valera, aangezien zij van meening is, dat de republikeinsche bewe ging geheel is uitgedoofd en dat men dus aan de belofte en eischen van De Valera niet meer waarde behoeft toe te kennen dan aan die van eenig ander par ticulier persoon. De Pruisische raad van state heeft een wetsontwerp goedgekeurd, waarbij zes mi 11 iard beschikbaar wordt gesteld voor de draineering en ontgin ning van moeraslanden in Hannover en Sleeswijk-Holstein. Voor den aanleg van waterkoelingen in de laatste provincie is 800 millioen mark toegestaan. L'and- en T u i n b o u w' o n g e v a 1 - lenwet. Naar men aan het Hbld. van bevoegde zijde mededeelt, zullen op 1 Mei a.s. de navolgende vereenigingen als bedrijfs- vereenigingen bedoeld in art. 13 der Land- en Tuinbouw-ongevallenwet 1922 erkend zijn: 1. de „Centrale LandbouW-Onderlinge" te Amsterdam1; 2. de ,Tuin bouw-Onderlinge" te Amster dam; 3. de „Boeren en Tuinders-Onderlinge" te 's Gravenhage 4. de „Nationale Boeren Onderlinge" te 's Gravenhage 5. de Centrale Bond voor Ongevallen verzekering „Het Platteland" te 's Gra venhage 6. de Onderlinge Bedrijfsvereeniging „Land- en Tuinbouwbelang" te 's Graven hage; 7. de Onderlinge Bedrijfsvereeniging „De Waarborg" te Leeuwarden; 8. de Federatie voor Onderlinge Land bouw ongevallen-verzekering in de pro vincie Groningen, te Groningen. Verkoop aan Goes. Ingediend is een Wetsontwerp tot goed keuring van den onderhandschen verkoop aan de gemeente Goes van het gebouw van het voormalige Rijkslandbouwproef station met woning en verderen opstal, te Goes, en erfpachtsrecht op den bijbe- hoorenden grond. Blijkens de memorie van toelichting behoort de ondergrond van deze gebouwen aan de gemeente, doch is biden Staat nog in erfpacht tot in 1976 .De gebouwen zijn voor den Staatsdienst niet meer noodig. De ge meente kon dadelijk daarin haar keurings dienst van Waren huisvesten. Zij heeft het daartoe reeds in huur in afwachting van de beslissing aangaande den thans voorge stelden verkoop, waarin ook het voor melde erfpachtsrecht is opgenomen. De vlootwet. Het „Vad." vernoemt, dat de Regeering Kieh tevreden zal stellen met de aanneming van de Vlootwet zonder vaststelling van datum Van uitvoering. Wint z;ij dit pleit, ïn de coalitie, dan zal er een nieuwe Mi nister van Marine moeten komen, daal de heer Westerveld op dadelijke uitvoe ring blijft staan. Een gelukkige gemeente. In de Raadsvergadering van Wegnam (N.-H.) heeft de burgemeester medege deeld, dat de hoofdelijke omslag, vorig jaar bij een vermenigvuldigingscijfer van 1 geraamd op f 21.000 opbrengst, hot zal brengen tot f 28.747, wat verminderd met aftrek voor reclames f 26.000 netto zal worden. De dienst 1922 vergde slechts f 12.600, en er is dus een overschot van f 13.400. Over 1923 moot er f 14.000 Zijn en men behoeft dus geen belastingen te heffen. D'e Raad wilde echter rekening houden met den dienst 1924 en besloot, zegt het „Handbl." om ook dit jaar niet hoogeT belastingen te moeten heffen, een vermcnigvuldigscijfcr te moeten vaststel len van 0.5. Dan zal men bij een benoo- ■dïgd bedrag van f 14.000 nog wel f 19000 in kas krijgen, ook al rekent men een daling van de inkomens met een derde, Rijkssteun, voor werkloozen- z o v g. In de vergadering der Tweede Kamer van 1.1. Woensdag werd verworpen de motie van den beer Van den Tempel, luidende als volgt: „De Kamer, van oordeel, dat hot niet gewenscht is, dat bij het verleenen van Rijksbijdragen in de kosten van werk verschaffing of steunverleening aan de gemeenten voorwaarden worden gesteld, welke geen verband houden met de werkloozenzorg; noodigt den Minister uit zijn houding ten deze in nadere overweging te nemen". De motie werd verworpen met 53 tegen 17 stemmen. Alleen de sociaal-democraten en de vrijzinnig-democraten stemden voor de motie. „Het is ons onverklaarbaar, zegt de „Nederl.", hoe een zoo helder-denkend' man als de heer Van den Tempel zulk een motie kon voorstellen en dat de scherp zinnige heer Marchant er voor stemde, is nog meer onbegrijpelijk. De motie was absoluut gesteld. De be doeling kan niet twijfelachtig zijn. Indien een Gemeente voor haar steunverleening of werkverschaffing bij de Regeering om steun aanklopt, zoo zou volgens den heer Van den Tempel de Regeering wel technische eischen mogen stellen om trent onderzoek, controle, toezicht, en loon maar al wat niet direct do werkloozen zorg raakt, daar heeft de Regeering zich buiten te houden. Als dus een Gemeente Rijkssteun vraagt en zij zou totaal geen gemeentebelastin gen heffen, dan zou de Minister niet, op grond dezer nalatigheid, subsidie mogen weigeren. Ook zou de Minister niet mo gen antwoorden, tot subsidiecring bereid te zijn, als de Gemeente, in bepaalden vorm, lot belastingheffing besloot. De bedoeling van den heer Van den Tempel blijkt het scherpst uit de slot woorden zijner rede van 20 April (bladz. 2089 der Handelingen). Hij acht het verdedigbaar, dat de Re geering een Rijkssubsidie zou toestaan, liier van 50 pet., daar van 60 pet. der totale kosten, in verband met, den finan- cieelen toestand der Gemeente. Doch de Regeering heeft zich te beperken tot de blootc mededeeling van hetgeen, waartoe zij bereid is. Meer mag de Regeering niet doen. Do Gemeenten moeten dan zelf maar weten hoe het resteerende deel der kosten tc vinden. Gesteld nu, dat de Regeering twee aan zoeken ontvangt van twee Gemeenten, wier sociale toestand en economische draagkracht vrijwel gelijk te achten is. Het Gemeentebestuur van A. is echter zeer zuinig met bclastingheffen; de klei nen worden gespaard en de grooten wor den ontzien. Is het nu niet volkomen redelijk en logisch, dat de Minister besluit aan beide .Gemeenten 45 pet. der kosten te vergoe den? Aan het Gemeentebestuur van B. wordt dit besluit medegedeeld, zonder meer. Maar aan het Bestuur van A. wordt geschreven: „dat de Regeering bereid is 45 pet. der kosten toe te staan, dat dit schijnbaar een te laag bedrag is, dat ech ter het voorbeeld van B. aantoont hoe hier gehandeld kan worden, dat dus de Regeering aan de toekenning harer sub sidie de voorwaarde verbindt, dat ten op zichte der Gemeentebelasting A. het voor beeld volge van B. Dit is niet alleen redelijk en logisch; maar liet is opvoedend en het is eisch van wijs beleid. Die uit eigen .beurs betaalt heeft geen aanwijzingen of voorwaarden af te wach ten; maar die bij oom Ruys om een bij slag komt vragen, verstaat toch wel, dat hem zekere eischen worden gesteld. De Gemeentebesturen verstaan dit ook in den regel wel. Maar de II.H. Van den Tempel en Marchant verstonden het niet. Gelukkig was de Kamer wijzer." De droogmaking der Zuiderzee. In de algemeene vergadering van „Schuttevaer" deelde de heer Wortman, directeur der Zuiderzeewerken, mede, dat thans een plan in behandeling is om het ontworpen groote kanaal te laten verval len. Met het oog op defensiebelangen zal er dan een dijk worden gemaakt van Muiderberg naar Nek hij Uitdam, waar door oen IJ-meer wordt gevormd van 8000 H.A. Dit zal in open verbinding ko men met de Gouwzee, die dan open blijft. Door bij Edam te maken sluizen zal men door eon 1500 Meter breed ka naal varen tot Schellinkhout en verder langs den bestaanden dijk tot Enkhuizen, terwijl dan van Enkhuizen tot bezuiden den Ketel, dwars dus over de geheele Zuiderzee, een dijk wordt gelegd. De ver binding Amsterdam-Zwolle zal te water gaan langs het Gooi en de Gelderscho kust tot, bezuiden den Ketel, waar sluizen verbinding met het IJselmeer zullen ge ven. De dijk Wieringen-Piaam wordt wel licht 'n dijk Wieringen-Zürich (Fr.). Daar door hoopt men den stroom zoodanig te leiden, dat een natuurlijke diepe vaargeul van de sluizen naar Harlingen gescha pen wordt. Deze laatste plannen zullen een bezui niging geven van meerdere milïioenen en zijn momenteel in studie. Voor de kleine scheepvaart zal dan desgewenscht door den grooten polder nog van het IJselmeer af een directe verbinding naar Amster dam gemaakt kunnen worden door het polderwater. De groote polder zal bij de uitvoering van dit plan een oppervlakte krijgen van 150.000 II.A., terwijl de in het Hoornsche Hop te maken polder bo vendien nog 4000 H.A. groot zal worden. Voor den Noordoostelijken polder denkt men thans van Schokland af een dijk te maken naar Kamperciland, waardoor daar voor waterloozing een boezemmeer zal worden gevormd van 7000 H.A. Een Broekh uy s-b 1 ad? In verschillende bladen komt een groote advertentie voor, waarin tegen 1 Juli re dacteuren worden gezocht voor een te Amsterdam op te richten „groot kapitaal krachtig democratisch dagblad". Het schijnt er grootscheeps te zullen toegaan, want de liefhebbers krijgen maar liefst „aanvankelijk 50 pet. meer dan hun te genwoordig salaris" beloofd, wat dus wil zeggen, dat de ondernemer van plan is zijn menschen hij de concurrenten weg te koopen. Aangezien sollicitanten zich moeten aanmelden bij Van Staal's advertentie bureau, ligt liet vermoeden voor de hand, dat wij hier met eeu nieuw Broekhuys- plan te maken hebben. Men zegt, dat de bedoeling eerst is geweest, dat Broekhuys „Telegraaf" en „Courant" zou koopen. Echter zou er een kink in den Broekhuys-Holdert-Kabel zijn gekomen en zou nu Broekhuys zelf een krant gaan stichten, die voornamelijk tegen „Telegraaf" en „Courant" concurrentie zou bedoelen. Het nieuwe dagblad, dat binnenkort in Amsterdam zal verschijnen, zal staan on der directie van den heer Willem Broek- liys. Als hoofdredacteur van het blad zal optreden de heer J. C. Schroder, die met ingang va in 1 Juni ontslag als hoofd redacteur van Do Telegraaf genomen hoeft. Oorlogsbegrooting. Wij willen nog kort melden, dat de Oorlogsbegrooting Vrijdag door de Eerste Kamer is aangenomen. De Minister had vooraf gezegd, dat met. het ontwerp inzake dienstweigering zooveel mogelijk spoed wordt betracht. De Herhalings oefeningen kunnen niet wor den gemist. Wat de afvloeiing betreft, zijn drie klassen ingesteld. Klasse A moet geheel behouden blijven. Klasse C vlooit geheel af en klasse B vloeit af naar de gezinsomstandigheden. Gebleken is ech ter, dat vele commissies met de rang schikking belast, zich niet aan deze for muleering hebben gehouden. Langer kan met de afvloeiing niet gewacht worden. Als men de militaire uitgaven der ver schillende landen vergelijkt, blijkt, dat al leen Noorwegen het wint met de inkrim ping van 't leger, doch de ligging van dat land is niet te vergelijken mot de ge vaarlijke ligging van ons land. Dr. S c li e u r e r. Zaterdagmiddag heeft het lid der Twee- do Kamer, dr J. G. Scheurer, die gerui- men tijd in de Gereformeerde Zieken verpleging te Amsterdam verpleegd werd, deze inrichting hersteld verlaten. De stemplicht... De burgemeester van Loosduinen heeft allen, die hun stemplicht hij de laatste verkiezingen niet vervuld hebben en daar van geen kennis hebben gegeven, aange schreven, dat ze alsnog binnen den kortst mogelijkon tijd hem schriftelijk moeten mededeelen, welke reden er bestond om hun plicht bij de Statenverkiezing te ver zuimen. Woningbouw te Berge n-o p-Z oom lu besloten zitting werd door den Raad van Bergen-op-Zoom een voorstel van B. en W. aangenomen om over te gaan tot aankoop van terrein ter bebouwing met 114 arbeiderswoningen. Deze woningen zullen worden gebouwd in baksteen. De huurprijs zal hoogstens drie gulden per week bedragen. Hiermede is het woning vraagstuk opgelost. (Tel.)r A11 e f 1 e i. Bij de Tweede Kamer is een wetsont werp ingediend houdende maatregelen van bezuiniging betreffende de militair-rech terlijke macht. Bepaald is, dat de ont bonden krijgsraden bij de Landmacht als nog do zaken zullen afdoen, die ten tijde der inwerkingtreding der wet aanhangig waren. Afgekondigd is de wet tot uitbreiding van het grondgebied der gemeente 's-Gra- venliage door toevoeging van de gemeente Loosduinen. Zeeuwseh Vlaamsch Tram weg-Mij. Diez© Mij maakte over het laatste boekjaar een winst van f88.574,75. Het voorstel van de commissarissen was om van dit winstsaldo allerteerst f 14.754,08 te bestemmen.voor dekking1 van het res tant van de veriiessaldo's over 1918 - 1920 en .van do overblijvende f73.820,67 die op zichzelf de uitkeer! ng van een wat hoogter dividend zouden toelaten, met het oog op bet beperkte bedrijfskapitaal deiC maatschappij, aan aandeelhouders een uitkeering van 2 pet to doen. Voor deze uitkeering is benoodigd f 24.000, en voor belasting f2172. D»aTna resteert nog een winstsaldo van f 47.648,67, hetwelk: werd voorgesteld to reserveoren voor aanleg en bijzondere onderhoudswerken. Dit voor stel voor winstverdeeling werd met alge meene stemmen aangenomen. Goes. V a c a n t i e-K o 1 o n i e s. Maan dagmiddag vergaderde in hotel 'Centraal alhier de afd. Goes van het centr. Ge nootschap v. Kinderhcrstollings- en Va- cantiekolonies, onder leiding van mevr. Hajenius, welke in herinnering bracht het groote verlies Mat do afd. geleden heeft, door het overlijden van het be stuurslid mevr. v. Heelv. Overzee, wel ke de afd. zulk een w'arml hart toedroeg. Uit het jaarverslag 1922 van mej. v. d. Meulen, secretaresse, bleek, dat in 't afgeloopen jaar zeven kinderen zijn uitge zonden, Welke allen zeer in gewicht toe namen. Do grootste toename bedroeg 7 pond 2 ons, do kleinste 4 pond 2 ons. Dank. wordt gebracht aan zuster Merison, die de kinderen op reis begeleidde. Van groot belang is do samenwerking met de t.b.c.-verecniging aangezien daardoor meer kinderen kunnen worden uitgezon den. Uit de rekening van de penningmees- toresse mevr ,v. d. Bruggen, bleek, dat de ontvangsten over 1922 bedroegen f 601.84, de uitgaven f540.59, het batig slot f61.25 (v.ji. f90.24). Rekening en jaarverslag Wterden onder dankzegging goedgekeurd. De secretaresse drukt er haar leedwezen over uit, dat bij het op nemen der contributie 27 leden bedank ten. Besloten wordt in verband met don toestand der kas, dit jaar vier kinderen uit te zenden. Misschien zal op lcosten van het Groene Kruis nog een vijfde kind kunnen worden uitgezonden. Getracht zal wterden nieuwe leden aan to werven, waarvoor een lijst wordt op gemaakt. V(an mevr. v. d. Have ontving de afd. een sprei om te verloten en uit de opbrengst tc bekostigen liet, verlengd verblijf van een kind in de kolonie. Mevr. Hajenius zegt dank voor deze schenking. Die aftr. bestuursleden, mevr. Hajenius en mej. v. d. Meulen wterden bij acclama tie herkozen. Gekozen werd tot bestuurs lid mej. de Bruijne. Daarna sloot de presidente de verga dering met een opwekking tot de aanwezi gen om zooveel 'mogelijk nicuwte loden ie werven, daar het doel van het genoot schap zulk een heel goed doel is. Kloetlnge. Ter aanvulling van ons be richt van gisteren, betreffendehot Zeeuw- sche a capella-koor, dat omstreeks Binlr- steirten naar Engeland vertrekt, om daar een uitvoering te geven, kunnen wij' mel den, dat do centrale leiding bij' den heer G. Houtekamor berust en dat het pro gramma bestaat uit Zeouwsche reien en zang, waarvan de reden door den heer Houtekamcr en de zang door den heer S. J. Tamminga gedirigeerd zullen wor den. Borssele. De candidatenlijsten voor de verkiezing van den gemeenteraad op 23 Mei a.s. Zijn als volgt genummerd: 1. M. de Ricgt; 2. C. M. Nijsten; 3. A. van Ovel"- beeke en 4. J. Bruinooge Jzn. Schore. Gisteren had de knecht van den bakker Stevense, kruidenier, het ongeluk met paard en kar, geladen met brood en kruidenierswaren, in een langs den weg loopenden sloot te geraken. Die kar werd vrij belangrijk beschadigd, terwijl veel brood en kruidenierswaren bedorven wer den of verloren gingen. Persoonlijke on gevallen kwamen niet voor. Volgorde der lijsten voor de raads verkiezingen: 1 Chr. Hist.; 2. Vrij'z. Diem.; 3. Rioomsch Katholieken on 4. Vrijheids bond. Hein kens zand. Vrijdagavond1 kwam de raad bijeen. Op een ingekomen adres van L. Hnbregtso om subsidie voor een zij ner kinderen, dat onderwijs ontvangt in het blinden-instituut „Barthomens" te Zeist en dat hij, zonder subsidie der gemeente niet langer in staat is, dit onderwijs te doen genieten, werd gunstig beschikt en tot wedcropzeiggens f 100 verleend. Inge komen een adres der bewoners van den Varkenshoek om subsidie of gratificatie van de gemeente voor het onderhoud van een particulieren dreef naar de woningen en gronden aan don Varkenshoek gele gen. Op voorstel van B. en W., die mee- nen met te kunnen overgaan tot onder houd van particuliere eigendommen en dÜe niet overtuigd zijn van den ernstigen wil tot goed onderhoud van 'die dreef der bewoners .en eigenaars zelf, werd af wijzend beschikt met 6 tegen 1 stem. Op een adres van het fanfarekorps „Euterpe" tot plaatsing hunner muziek tent op glrond der gemeente bij de onder wijzerswoning van de O. L. school, werd gunstig beschikt. Een adres van den Bond tegen bet vloeken tot het maken van een vloekVerbod, werd voor kennis geving aangenomen. Tot leden der .schat tingscommissie werden benoemd de hee- ren A. Simons©, A. v. d. Dries, G. de Vos en J. Hoogerland. Aangenomen werd een voorstel van B. en W. tot wijziging der verordening op de plaatselijke in komstenbelasting in dien zin, dat slechts eenmaal het bedrag voor noodzakelijk levensonderhoud zal worden afgetrokken indien meerdere personen een gezin vor mende afzonderlijk zijn aangeslagen in de rijksinkomstenbelasting. Besloten werd om ingang 1 Januari 1923 8 pet te heffen voor pensioenen gemeente-ambtenaren. C,M. C.") Kapelle. Gisterenmiddag kwami de Raad in openbare zitting bijleen. Alle leden, behalve de heer Zuidweg, tegenwoordig. Do voorz. deelt mede, dat de verbouwing van de voormalige veldwachterswoning is gegund aan den laagsten 'inschrijver, J. de Jonge, te Biezelinge, voor f 2175. Ingeschreven w'as door J. J. Dronkers voor f 2620, de Firma D;. v. Maris voor f2320 en de gebr. Bierens voor f2280. Verzocht is aan de Rijkswaterstaat om verplaatsing van de Bali's aan het be gin van de G. straatweg. In overleg met Kerkvoogden der Ned. Herv. kerk alhier is toegestaan om de brandspuiten t© plaatsen in het koor der kerk tegen ver goeding van f2.50 per maand. Dhr. J. F. Mceuse verzoekt om ver koop van gemeentegrond grenzende aan zijn perceel, dhr. J. Eversdijlk verzoekt eveneens om verkoop van grond gren zende aan zijn perceel. De heeren Blok en Lansen evenzeer grenzende aan deze percoelen, adviseeren deze verkoop niet toe te staan. Mocht evenwel hiertoe be sloten worden, dezen gemeentegang te verkoopen, dan publieke verkooping. Met vier stemmen voor, twteo tegen (welh. Zegers en van Wingen) werd besloten het verzoek van dhr. Meouse toe tc staan cn te verkoopen tot 1.34 M. aan den ingang cn 2 M. achter het te bouwen pand. Weth .Zegers zag liever dat dit terrein bestendigd bleef, dau kou dhr. Meeuse toch nog een net huis bouwen en werdorr ook dc anderen, niet belemmerd. Het kohier Hondenbelasting werd vast gesteld op f 450. Aan het hoofd der O. S., dhr. A. C. Abrahamse, Werd eervol ontslag verleend tegen 1 Juli a.s. De voorz. zegt hartelijk dank voor de prestaties van Hen heer A. Op de aanvrage om ontslag tegen 1 Juni kan niet ingegaan worden. Dhr. Ganscman betreurt het dat hot Hoofd deze plaats verlaat. Aan mej. Kloosterman werd eveneens eervol ontslag verleend tegen 1 Augustus. Den gomeentebouwkun- dige, dhr. S. de Koning, wordt eervol ont slag verleend tegen 1 Mei a.s. Dhr. 1'. Gele biedt namens dhr. v. Idsinga grond aan, geschikt voor begraaf plaats tegenover de woning vaa dhr. W. Bogaards, prijs f3500 por gemot. Waar deze prijs te hoog is, stellen B. cn W. voor hierop niet in te gaan. Wordt al dus besloten. De N.V. Weegbrug „Ons belang" ver zoekt verkoop van oude keien voor be strating. B. en W stellen voor, aldus de voorz., om deze te verkoopen voor f50 per 1000, om deze N.V. ter wille te zijn. Wordt aldus besloten. Het concepl-besluit Ged. St. herziening jaarwedde wethouders komt in behande ling. De voorz. vindt dat steeds aange drongen wordt pn bezuiniging bij de lage tractementen, maar niet bij de hoogere salarissen. De heer Gauseman, in «ogen schouw nemende het omvangrijke werk der wethouders, adviseert het salaris te houden op f 160. Dhr. Fr aan je sluit zich hierbij aan. Dhr. van Wingen sluit zich aan bij don voorz. Besloten werd niet tc minderen op deze salarissen |do wet houders bleven buiten stenilming). Besloten wterd 0111 de veldwachtorswo- ning, vroeger bewoond door de dorps veldwachter te verhuren voor f 3 per wieek en do andere Woning aan dhr. M. de Jonge, eveneens voor 7 3 per w'cefc. Dhr. Ganseman huldigt het voorstel van B. en W. De heeren Fraanje en Bcrmaii willen zoo spoedig mogelijk een eind zien gemaakt aan den noodtoestand door één der bewoners in het brandspuithuisje te .Biezelinge. Het bedrag der borgtocht voor den ont vanger wordt vastgesteld op f5500. Na een drukke discussie over het splitsen van secretaris en ontvanger werd als secre taris benoemd dhr. S. J. van Diijke, ambte naar ter secretarie en als ontvanger dhr. J. v. Liere Gz. en als ambt. v. d. burg. stand dhrj. S. J. v. Dijke. Het tijdstip van in gang ontslag secretaris werd bepaald opi 1 Juli. Verhooging der bepaalde som voor de restauratie van den toren werd toegestaan, getracht zaj worden zoo zuinig en solied mogelijk in overleg met den: architect dhr. Kooien te werken tot een bedrag van ten hoogste f 48090. Ontheffing Hondenbelasting wordt verleend aan de heeren A. Kooman en A. J. v. Hoe. Bij de rondvraag vraagt dhr. v. Wingen of B. en W. nog geen wijzigingen heli- ben aangebracht in de bouwverordening, opdat goedkooper kan gebouwd worden. Die voorz. zegt toe spoedig maatrege len te zullen troffen. De heer Berman vraagt of de chrono meters nog werken. Spr. wijst op het gevaar door veel te hard te rijden, vooral door de mel'kauto. De heer Fraanje vraagt of voorzien moet worden in de va cature mej. Kloosterman. Die voorz .zegt: dat is niet noodig met de nieuw© wet. I)e heer Fraanje dringt aan om Te be ginnen met de straatverbctering te Bieze linge, ook op de aansluiting met de .waterleiding in den achterweg. Die voorz. zegt toe de noodigc stappen hiertoe te verrichten. De belangstelling voor deze vergade ring was bijzonder groot. D:e ruimte voor het publiek was propvol. Velen moesten zich met een staanplaats vergenoegen. (De secretarisbenoeming geschiedde met 3 st. tegen 2 op no. 1 der aanbeveling (den heer Vink) en 1 blanco; de heer Zuidweg was afwezig. Gelijk bekend, had den B .en W. samenvoeging der betrek kingen bedoeld, in welk geval minstens f 700 's jaars zou zijn Ijpzuinigd. De link- sche heeren, die hun stem buiten de aan beveling om uitbrachten, schijnen voor deze bezuiniging niet voel gevoeld te hebben. Red.). RII|and-8afh. Het „Nauw van Bath" op de Schelde is en blijft voor de schippers minden4 aangenaam, vooral voor de zee vaart. Temeer, daar het vaarwater ondanks het dagelijks machinaal zandzuigen door de Belgen steeds smaller wordt. Zoo is gistermorgen een geladen Fransche zee boot uit het vaarwater geraakt en op een zandplaat gevaren. Niet minder dan zes sleepbooten van de Maatschappij Geding te An.twtsrpen waren noodig om het vaar tuig vlot te krijgen, wat gistermiddag met hoog water gelukte. De boot werd ver volgens naar Antwerpen gesleept. lerseke. De schipper 0. L. Bom-Chris- tiaanse (motorboot YE 13) had Maandag morgen op de visschcrij het ongeval een

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1923 | | pagina 2