177 feuillëtonT Zaaiboonen. Aiddelburj, Dinsdag 1 Mei 1913 37e Jaargans: TOT DEN DOOD GETROUW. Baitenlaui ing te pachten juden Krullen. Ponny te koop. te koop, Huishoudster i Meid P. Baljeu, 24 j. 3 j., geh. met A. I eendert Adriaan tingp en Noeltje 1. v. Pieter ll(j- laria Monhemius; Hullu. RBERICHT. den ochtend :ld door hot te De Bilt. 70.1 te Biarritz, nd van 1 Mei ot Zuidwestelijke ;ken, waarschijjn- •atuui'. 7 jaari tiaren (2 G. 53'/» H.) LAND, Grijpskerke, bij den )g. Dadelijk te aan- kantore van Notaris N CATE, vóór of op a.s, alwaar nadeie a te bekomen. KOOP: ordweg, Middelburg KOOP: laed als nieuwe bij J. KUZEE, v- en St. Joosland. londe Bruine, Witte ieit prima. HOUD Lz Graan- tpelle. Izaam mooie IHa- Last en 2 geschil ten (gebogen). LOO, 2de hands i Spanjaardstraat utf- KOOP: Ponny, jn een Melkwagentje, [iSE, West-Souburg. IR, Veerschesingel, i, en een goed wer- hine, 150 eieren, bij ompert, Aagtekerke Dienstbode ge- boerenstand. A. trdwog R 23, Middelburg. d tegen Mei snstbode, OVERBEEKE, te DE VISSER, Meid CEVAAL, Middel- Veerselieweg. aan of met October d gevraagd. ER, St. Jan ten •g- aan of met October W. VE1HAGE, relaat, Westkapelle- te der vrouw in een inderen zoo spoedig nd gevraagd van eftijd, liefst uit den lie genegen is a3ls huishoudelijke s verrichten. en lett. B Bureau Idelburg. Drukkers-Exploitanten 009TERBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraat 68—70, Goes Tel.: Redactie no. 11; Administratie no.58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 De Zeeuw Wn**.'YL:M5!* Juliana. Nu op Aprilmaands lesten dag, Li ij 'twapp'ren van de Oranjevlag, Mijn ziel in zoete weelde smelt En 's H'eeren gunst en trouwe meldt, Nu juich ik 'tuit, zoo blij en luid: „O, teerbeminde Oranjespruit, „Lief Zonnekindje van 't Paleis, „Voor U klinkt thans mijn schoonste vvtij's. „Gij afgebeden Kindekijlri, „Zult van den Heer" gezegend zijn!" In hangen krijg van tachtig jaar Stond eens een Juliana daar Temidden van een heldenrij- Van zonen, strijdend zij aan zij. Zij trokken 't zwaard voor huis en haard Van onze Vaad'ren onvervaard! Voor vrijheid van geloof en recht! En, als in 'tbarnen van 't gevecht Hour Welpen wijdden zich ten dood', Bad Zij, dat God hun bijstand bood. Lie Moeder stond Haar telgen af Aan wie Zij eens het aanzijln gaf; Haar Willem offerd' geld en~goed En stortte zelfs zijn hartebloed.... Toen zonk hij neer, Hij wlas niet meer.... Dat trouwe hart sloeg nimmer weer.... Maar trilt in onze Oranje's na, Zal blijven kloppen, vroeg en spa!.. En Juliana worde groot In Godsvrucht als haar Naamgenoot! (N. Prov. Gron. €t.) Profaan. Wij ergeren ons maar al te vaak aan We profaneerende uitspraken en uitlatin gen in de socialistische pers, doch achten het niet oirbaar ze te signaleeren, den kende: de menschen zijn helaas niet wijt zer. Maar ook de liberale pers gaat me nigmaal niet vrij uit. Laat ons voor ditmaal de aandacht mogen vestigen op een opstel in het Zondagsblad van „Het Vaderland", een blad, welks politieke hoofdredacteur som wijlen zulke vrome artikeltjes schrijft. In dat Zondagsblad van j.l. Zondag vinden Wij dan onder meer een jolig gesteld epis tel van Pim Pernel: „Die verschijning", waarin de schrijver verhaalt van een „maritieme vriend" die met nog eenige adelborsten den commandant van den wal naar het wachtschip de Urania roei den en tegelijk een dronken roeier mee namen, dien zij onder in de sloep ge douwd hadden, opdat „het Baardwezen", dat is dan bedoelde officier, hem niet bemerken zou; en die toen zij langs de gevangenis roeiden uit zijn schuilhoek te voorschijn kwam, en in plat Hollandsch dit troostrijke woord van onzen Heiland uit Johannes 14 uitbraakte, terwijl hij naar de gevangenis wees .dn het huis mijns voeders benne veule woningen, en voor u alle wordt, daor 'n plckkie in bereid Wij hebben goede hoop dat -menige lezer van bedoeld schandstuk zijn' „Zondags- fccluur hij deze wtoorden met veront waardiging zal hebben weggeworpen. net liberale hoofdblad uit de residen tie moest zich voor de plaatsing althans van dit. artikel schamenbeter ware ge weest zoo deze medewerker met een non tali auxilio (dank u voor zulk een ulp.) van de redactie zijn afscheid had thuis gekregen. Land- en Tuinbouw. rieden 1 Mei, treedt volledig in w'er- ang de Land en Tuinbouw-ongevallen- 34.) HOOFDSTUK XIII. De jonge Evangeliebelijder. Huibert was op het kasteel reeds op zijn gemak gekomen en durfde zonder eenigen schroom of bevreesdheid te spre ken. Toen hij en zijn zuster dan ook voor de Gravin verschenen, beantwoordde hij, daar hij veel kundiger dan zijn zuster was, al de vragen, die hem gedaan wer den, en vlocht in den loop van het ge sprek, evenals bij elke volgende gelegen heid, een menigte Bijbelplaatsen, ja zelfs geheele Hoofdstukken in, die hij -met een juist oordeel wist uit te kiezen. Wat de jongeling sprak, maakte zeer veel indruk op de oude dame. Ook waxen er maar weinigen op het kasteel bij wie zijn woor den niet eenige stof tot nadenken op leverden, zoodat het goede zaad des Woords, door deze kinderen der verdruk king uitgestrooid, langs dezen weg in vele woningen kwam, om bij sommigen eerst na verloop van vele jaren door Gods genade te ontkiemen en heerlijke vruchten te dragen. wet .Krachtens dezo wet hebben alle land en tuinbouwarbeiders wien in dienstbe trekking zijnde ecu ongeval overkomt, repht op schadeloosstelling, en hunne weduwen en weezen op uil'keering voor 't geval een zoodanig ongeval den dood van den huisvader ten gevolge heeft. Van de ministers, die elkander de laat ste 'kwarteeuw hebben opgevolgd, is mi nister Kuvper de eerste geweest, die de 'Wenschen door meerdere landbouw- maatschappijen naar voren gebracht, in een wetsontwerp belichaamde, doch de droeve uitslag der Kamerverkiezingen verdreef het toenmalige rochtsche mi nisterie van hel: staatstooneel, en zoo bleef dit wetsontwerp voorloopig onafgedaan. Minister Veegens, opvolger van minister Kuvper, nam diens ontwerp-, gewijzigd in verhand met andere verzekeringsont- werpen overdoch ook bij diens heengaan bleef deze belangrijke quaestie onafge daan. Minister Talma trad op, en herstelde het wetsontwerp-K,uyp-cr in zijn oorspron- kelijken vorm. Doch de indiening weid ge kruist cloor -oen maatregel, door de land bouwers zeiven inmiddels genomen. Velen hadden zich bereids in onderlinge verze keringen verbonden, waarbij de totale 'kosten der verzekeringen per jaar over de leden werden omgeslagen, en derhalve de Rijksverzekeringsbank werd uitgescha keld." Dank zij dit initiatief was het een der volgende opvolgers van minister Talma, den tegenwoordigen minister AaJberse, mogelijk het ontwerp van minister Talma in zoover te verbeteren, dat met den ar beid van genoemde organisaties rekening gehouden werd en aan deze „bedrijfsver- eenigingen" de gelegenheid gegeven werd om naast de Rijksverzekeringsbank en met deze gelijkgerechtigd de yerzekering uit tc voeren. Dit is een eeresaluut aan het particulier initiatief Examens. De minister van Onderwijs heeft bij de noodzakelijke herziening van de ten vorigen jare herziene Lager Onderwijs wet van 1920 gevolg van een over 't. hoofd geziene fout in zake de vacatures gelegenheid gevonden om "een belofte in te lossen in zake de vrije examens. Reeds van 1878 af heeft ds H. Pierson, een der meest vooraanstaande strijdbare helden in den schoolstrijd helaas zijln laatste levensjaren tot niets doen gedoemd aangedrongen op de instelling van vrije examens voor de fcwteekelingen onzer Chr. scholen. Op onze politieke programs kwam deze zelfde wensch herhaaldelijk voor. Later is deze wensch door het anti revolutionaire Kamerlid Ileukels her haald, en niet lang geleden deed minis- dcr de Visser een toezegging1 in dien geest, namelijk voor w'a.t de kweekelingen onzer Chr. Kweekscholen aangaat. Deze belofte wordt thans, gelijk wij zei den, door den Minister ingelost. Natuurlijk hebben wiijl hier nog slechts een stap in de goede richting. Wat ds Pierson vroeg, had betrekking op onderwijzersexamens in de eerste plaats. En zóó ver zijln wijf nog niet. Die minister stelt nu voor dat voor de bestaande kweekscholen volgens de wet van 1878 wordt uitgevoerd, wat be doeld Was voor de nieuwe kweekscholen, waarvan in den eersten tijd toch niets komt. Bedoeld is derhalve alleen dat de eind examens zullen komen gelijk te staan met het staatsexamen, zoodat het eind- Ilet is eigen aan jeugdige gemoederen naar datgene te trachten, waardoor zij anderen achting en genegenheid zien ver werven. Iedereen op het kasteel was dan ook met lof over Huibert Edmond ver vuld. De hofmeesteres zeide, dat zij den lieven jongen als haar eigen zoon be minde. Reinou-d sprak tot zijn jongen meester van niemand anders dan van hem, en de beminnelijke Gravin had sedert twee of drie avonden, nadat zij- den kin deren haar gewonen zegen gegeven had, ]een vurig gebed voor hen opgezonden, niet tot deze of gene harer heiligen, maar tot den éénigen Zaligmaker, in wien de Waldenzen al hun vertrouwen stelden.! Geen wonder dus, dat Filippus, met be wondering voor Huibert's kennis vervuld, een sterke begeerte gevoelde om insgelijks bij allen, die hem omringden, bemind en geacht te worden, en daar hij de hooge gevoelens, welke ieder voor dezen jongeling koesterde, inzonderheid aan diens kennis van den inhoud des Biji- bels meende te moeten toeschrijven, ver zocht hij hem om dagelijks in de biblio theek te komen, teneinde hem de gronden zijns geloofs nader te ontwikkelen, want daar Zijn -onderwijzer in het buitenland was, had hij- to-en weinig andere bepaal de studiën. Zoo mocht dan, onder de leiding del" Goddelijke Voorzienigheid, diploma, aan de Chr. Kweekschool ver kregen, in rechten gelijk zal staan met de acte ria een Staatsexamen te behalen. Met een vreemd woordhet jus pro movendi wórdt verleend aan de Chr. Kweekschool. Het spreekt vanzelf dat van Overheids wege een secuur toezicht zal noodig ge acht Worden. Dit is niet, meer dan billijk. Wij vrcezen deze controle dan ook niet. Toen in de Wet op het Hooger On derwijs, de wet-Kuyper, aan een bul der Vrije Universiteit dezelfde rechtskracht wórd verleend als aan die- dor Staatsuni versiteiten, spraken oppervlakkige geesten hun vrees uit, dat daar ongeleerde rechts geleerden, enz. van komen zouden. -Be ervaring heeft geleerd dat zij1 mis zagen. Ja zelfs Werden al dadelijk stem men voor 't tegendeel vernomen. De proef schriften der geleerden aan. de V. U. wtezen van den beginne duidelijk uit, dat zij tegen de „Stellingen", Waaro-p aan de Overbeids-hjoogescholen door velen gepro m-oveerd werd, in degelijkheid verre op wogen. Zoo 'moet 'took. Het vrij'e onderwiijh heeft, tegenover het staatsonderwijs in meer dan één zin een naam op te houden. BJijve dit ook aan onze Kweekscholen in 't-oog gevat! Overigens onzen dank aan den Minister voor - dezo tegemoetkoming. 1 Mei. Het is er weer. Het Mei-evangelie van het socialisme. Schraaltjes en schamel maar 't is er flan toch. Van welk een belangwekkendheid! Nu niet vrouwen kiesrecht of acliturigen werkdag. Het In ternationale Verbond van Vakvereenigin- gen gaf hot door vertegenwoordigers van meerdere volkeren onderteekende mani fest uit. En welk een manifest. Afgedrukt in „Het Volk". Aan de arbeiders aller landen! Pas op, het kan weer spoedig oorlog worden en wij moeten vreugde vollen arbeid hebben! Een wereldorde van vrijheid zullen de arbeidersorganisa ties stichten. Zij vertrouwen op den be teren dag van morgen. Morgen! Terwijl men weet, dat dat mor gen ligt „in een toekomst, welker afstand door geen menschen is te schatten". „Tegenover het internationaal verbond der winstmakers en uitbuiters moet de in ternationale solidariteit dor arbeiders een levende werkelijkheid zijn". Aldus het manifest. Knapjes gelapt. Niets zeggen ging ook niet,'. 1 Mei verwachten de aaneengesloten prolelaren liet woord. Met deze zemelen zullen ze wel tevreden zijn, althans moe ten ze tevreden zijn. Het internationaal verbond van uitbui ters en winstmakers. Wie zijn dat alle maal? Waar heeft dat verbond zijn zetel? Wat wordt er alzoo „verdiend"? Hoe groot- zijn de winsten, is de uitzuigerij? 't Is waar, dat gaat niet langer zoo. De arbei ders internationaal georganiseerd ertegen in. De arbeiders van de Roer met de Fransche arbeiders. De Belgische arbei ders met de. Duitschers. Dc Duitsche ar beiders met dc Polen. Dat zal helpen! En de arbeiders doen het ook. Ze zullen es eventjes! Enne, de arbeiders moeten krachtiger actie voeren. Niet zoo stum perig, flink op. Des te vlugger is er een wereld van,geluk en vrede. De menschen die nu alweer oorlog willen geen ar beiders, geen enkele moeten in hun schandalig streven te schande gemaakt worden. die dikwerf de stormen dienstig doet zijn aan het heil van bijzondere personen -en volken, deze -eenvoudige-, verjaagde en verdwaalde Waldenzerknaap het mid del worden, dat door het Woord -der waar heid de grondslagen werden gelegd dier Christelijke beginselen, die zich nader hand zoo heerlijk bij den graaf openbaar den; die hem later niet slechts tot be schermer van de bewoners der valleien maakten, maar hem tevens den vader en weldoener van duizenden anderen do den zijn, wier burgerrechten hij in den Raad zijns lands voorstond en handhaaf de 1'een ''Raad, waarin door zijn voor beeld en zijn invloed strikte rechtvaar digheid, -onbaatzuchtige gevoelens en godsdienstige verdraagzaamheid, meer wellicht dan toenmaals ergens anders in Katholieke landen op den vooTgrond tra den. Ofschoon de nederige Huibert er verre (af was om zulke gewichtige en ver strek kende gevolgen van zijn eenvoudige on derwijzing te verwachten, gehoorzaamd© hij met hartelijke blijdschap Filippus' be velen, niet teruggehouden -door die val- sche nederigheid, welke hem! zou hebben doen opzien tegen d-e eeT van zulk een aanzienlijken leerling te hebben. Dage lijks wijdden deze jongelingen zich aan de studie des Bijbels want Huibert Jongen jongen, daaraan zullen de lei ders van het Internationaal Verbond de handen vol gehad hebben! Dat is eerst een knap stuk werk. J. Oudegeest, velen onzer Kamerleden bij name bekend, zal gezwoegd hebben in het kantoor van die ontzaglijke arbeiders-aller-landen-maat- schappij. Vier secretarissen hebben mee onderteekend. Geen kleinigheid. Zoo'n zaak loopt nog 's eventjes. De naam van een Duitscher eronder, die van een Franschman, 'n Belg en een Engelsch- man als voorzitters dezer reuzenzaak. De arbeiders moeten er maar vast op rekenen, dat 't wat worden zal. Vooral die schande, den droomers van nieuwe menschenslachtingen aangedaan. Juist op 1 Mei. Mooier kan het niet. Het is waarlijk onbegrijpelijk hoe de leiders van het T. V. V. het aandurfden met zulk een manifest voor de volgelin gen. 'te verschijnen. Men moet toch al een zeer goringen dunk van arbeiders hebben, als men meent dat zulk inhoud loos gezwets iets op het gemoed dezer menschen uitwerkt. En dan nog maar alleen liet gemoed. Geen wonder, dat het er treurig uitziet in de wereld, wanneer men met dergelijke liflaf z'n zaak aan den gang moet houden. De leiders weten beter, de volgelingen zijn te beklagen. Ziedaar bewijs in dit manifest weer opnieuw voor het gelijkvloersche in een samenleving zonder God. Tentoonstelling le Dordrecht. Enkele rebels willen wij wijden aan de Nijverheidstentoonstelling, gehouden te Dordrecht, welke plaats had van 1219 April in het bekende gebouw „KUNST MIN". Zeer druk bezoek bekroonde het werk der exposanten, welke dan ook zeer tevreden waren over de bereikte resul taten. Uit Zeeland was alleen vertegenwoor digd de firma A. S. J. Dekker te Goes, met de bekende IIOFBERG-orgels, PE- TROF-piano's en Kastner Autopiano's. Niet minder dan 17 stuks werden uitge stald, .zoodat de bezoekers gelegenheid hadden, de verschillende modellen en in- tonatie's te vergelijken. Inzonderheid voor deze Zeeuwsclie (firma was de tentoonstelling een mooi succes, want reeds den dag vóór de slui ting waren alle ingezonden instrumenten verkocht. Het deed ons dan ook genoegen te vernemen, dat de firma Dekker op de ten toonstelling te Middelburg van 712 Mei eveneens exposeert, en bleek ons reeds, dat ook hiervoor een prachtcollectie voor radig staat. Dat wij de firma Dekker ook te Middel burg een goed succes wenschen, is wel vanzelfsprekend. Staking. In België is een staking der post- en telegraafarbeiders uitgebroken, die steeds verder om zich heen grijpt. Het gaat te gen de loonsverlaging. Evenwel blijven vooralsnog de beambten, werkzaam bij het overseinen van telegrammen, en de spoorwegbedienden op aandringen van het syndikaat den dienst ten behoeve van het publiek verzekeren. Naar de .„Libre Belgique" weet lp mel den, zou de minister-president vagt be sloten zijn, geen loonsverhooging toe te schroomde niet zijn Bijbel, dien hij voor -d-e overige huisgenooten verborgen had gehouden, den gr'aaf te vertoone-n. En waar zij een duistere plaats aantroffen, wist hij, -door zijn gelukkig geheugen bij gestaan, zich -doorgaans spoedig een an dere te herinneren, -die de eerste vol doende ophelderde. Hij deed zulks in alle eenvoudigheid gepaard met zulk -een gev-oelige leven digheid en geestdrift, -dat beiden scanis bjj -de overweging dejr liefde Go-ds en des Verlossers tot tranen toe bewogen werden. Daar Huibert wist, dat niets zoo gewichtig is bij- de lezing des Bijbels dan de volkomen overtuiging, dat hij een openbaring Gods aa u menschen bevat, ving hij zijn onderricht met deze waar heid aan: „Dut alle Schrift van God is ingegeven, en nuttig is tot leeTing, tot wederlegging, tot verbetering, tot onder wijzing, die in de rechtvaardigheid is, opdat -de mensch Gods volmaakt zij; tot alle goed werk volmaaktelijk toegerust. (2 Tim. 3:16 en 17)." Vervolgens bewees hij hem, -dat de inhoud des Bijbels dienstig is ter aanvulling van al onze zedelijke en godsdienstige behoeften, -en tot de kennis van al onze plichten, er bij voe gende, dat elk' godsdienstig onderwijs mo©t verworpen worpen, zoo het niet op den grondslag der Apostelen en Profeten ge- VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG Abonnementspr ijs: Per 3 maanden, franco per post, f 3. Losse nummers f 0.05 Prijs der Advertentiën: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 et. Bij abonnement belangrijke korting. kennen. Hot blad ziet in de beweging een socialistische drijverij, die door alle mo gelijke middelen moet worden geremd. Ook de „Soir" acht een eventueele sta king betreurenswaardig, in verband met de Ruhrbezotting. Anderzijds wordt reeds ge wag gemaakt van een ingrijpen der „Union Civique", die, naar men weet, ook de vervanging van de stakers tijdens de laatste tram staking te Brussel organi seerde. De „Peuple", het socialistisch or gaan, merkt op, dat dit slechts olie in het vuur zou zijn. De Christelijke vakvercenigingen zijn over het algemeen de staking n iet genegen. De crisis in Beieren. Dc Beiersche minister van binnenland- sclio zaken heeft de door de socialisten en communisten voor den len Mei voor genomen optochten verboden. Dit verbod wordt gemotiveerd met de afgemeene on zekerheid van den toestand. Het verbod heeft bij de socialisten grootc opwinding veroorzaakt, welke vooral zoo sterk is, omdat in Munchen sinds liet ontstaan van den gespannen toestand steeds slechts de socialisten door dergelijke verbodsbepalin gen worden getroffen. Er wordt op gewe zen, dat bij gelegenheid van den laatsten partijdag de nationaal-socialistische op tochten en vergaderingen ongestoord kon den plaats vinden, terwijl een vergadering der socialisten verboden werd. Geboortecijfers te Berlijn. Ook in Berlijn begint de pers zich over het steeds afnemend aantal geboorten ernstig te verontrusten. In liet jaar 1914 bedroeg het geboortecijfer te Berlijn 27 levendgeborenen op 1000 inwoners. Ge durende den oorlog viel dit cijfer sterk, doch na den oorlog viel weer een ver blijdende vermeerdering te constateeren. Dit herstel is helaas weer geheel verlo ren gegaan en het aantal geboorten is lager dan in de ernstigste oorlogsjaren. Onder alle wereldsteden met meer dan twee millioen inwoners staat Berlijn, wat het geboortecijfer betreft, op de laatste plaats. In 1917, toen in alle in den oorlog betrokken landen een vermindering der geboorten werd geconstateerd, had Ber lijn 17 levendgeborenen op 1000 inwoners, in het jaar 1922 slechts 11,5 en in het eerste kwartaal van 1923 is dit cijfer nog gedaald. De hoofdsteden Weenen en Parijs, die voor den oorlog dergelijke cijfers aan wezen, hebben nu op Berlijn voor, dat haar geboortecijfers tenminste constant blijven in Weenen is zelfs een lichte stijging waar te nemen terwijl die in Berlijn snel afnemen. Vergelijkt men Ber lijn met andere wereldsteden, dan neemt men het verbazingwekkende feit waar, dat in Moskou en Petersburg het aantal ge boorten de twee laatste jaren aanzienlijk is gestegen, en den stand van voor den oorlog reeds overtreft. Petersburg bad in 1913 36,4 levend geborenen per 1000 in woners; in 1922 bedroeg het 36,8. Pe tersburg heeft dus driemaal zooveel ge boorten als Berlijn. De vermindering van het kindertal doet zich op de Berlijnsche scholen reeds sterk voelen. Tegenover 228.000 kinderen in 1917 bezoeken nu nog slechts 178.000 kinderen de ge meentescholen. Vooral de laagste klas is bijna geheel ontvolkt. Korte berichten. Naar men uit Frankfort aan de N. R. C. meldt, zal eerlang aan buitenlanders, die goederen uit het bezette Duitsche ge bied willen betrekken, worden toegestaan, daarvoor uitvoer consenten bij het bouwd is. Terwijl Huibert over dó grondstellingen en den godsdienst van zijn eigen volk tot Filippus sprak, verzocht hij tusschenbeide den jongen Katholiek hem ook ©en en ander omtrent de leer van zijn Kerk mede te dealen. Dio-ch deze scheen zeer onkundig te zijn en zeer verwarde denk beelden te hebben, zoowel omtrent dat gene wat hij al als omtrent datgene wat hij niet geloofde; en indien het Hui bert's doel geweest ware Proselieten voor Zijn geloof te winnen, dan zou het h©m weinig moeite gekost hebben om zijn -ede len vriend- tot zijn denkbeelden over te halen. Zijn eenig dioel met het ondervra gen naar -den inhoud der Roomsche kerk leer was echter, om diaarvan z©lf iets meer te weten; doch Filippus kon gelijk wij reeds zeiden aan zijn weet- lust slechts zeer geringe voldoening ge ven. Wel wist hij de uiterlijk© vormen to beschrijven, -die sacramenten op te sommen, van de mis, de heiligen, de beelden, het ■vagevuur, -de biecht en den aflaat te spre ken, maar omtrent de geestelijke betee- kenis van dit alles, yo-or zooverre het die had, was hij -door zJijn onderwijzer ten eenenm»Ie onkundig gelaten. (Wordt vervolgd.) !l

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1923 | | pagina 1