Onderwijs. Land- en Tninbouw. Oemengd Nieuws. Telegrammen. Kerknieuws. Openbare Verkoopingen en Ver pachtingen. Goes. In de Zaterdag gehouden verga dering van aandeelhouders der N. V. Wa terleiding Mij „Zuid-Boveland" werd aan genomen een voorstel om af te schrijven van huurleidingien f 807, van meubilair f250, van watermeters 1296, en van werken en buisleidingen f 28.930,72. De balans en winst- en verliesrekening wer den ongewijzigd vastgesteld. De heeTen J. 'N. Elenbaas en M. v. Hameien wer den herbenoemd als lid van den Raad van Beheer. 's-Heer H.kinderen. Hedenochtend liep een jong paard op de spoorbaan. Het dier werd aangereden door een passcerende .goederentrein, zoodat het vermoedelijk wel afgemaakt zal moeten worden. Wolfaartsdijk. Vrijdagavond hield Mr J. H. van Doorne, oud-inspectenr der Di recte belastingen een lezing over belas tingzaken, speciaal de inkomsten-belas ting. Hij merkte hierbij op, dat de be ambten der belasting, speciaal de inspec teurs, dikwijls verkeerd worden beoordeeld door de belastingbetalers, omdat dezemce- nen, dat zij te veel belasting moeten be talen, daar toch, wanneer er te veel wordt betaald aan belastingpenningen, dit niet de schuld is van do inspecteurs, enz., maar van de belastingbetalers zelf. omdat zij niet zorgen voor oen volledige boekhouder1 ij, bij welke het opmaken van de balans een groote rol speelt. Spreker drukte de aanwezigen herhaaldelijk opliet nart toch te zorgen voor een volledige boekhouding, on mochten .zij zelve hiertoe de moeite ontzien, zich dan te wenden tot een kantoer voor belastingzaken, waar al 'hun zaken worden bijgehouden voor een kleine vergoeding en de belastingbetalers overtuigd kunnen zijn, dat ziij geen cent te veel belasting behoeven te betalen. Een dergelijk kantoor vindt men aan d:en Stationsweg 37 te Goes, welk kantoor wöfkt .onder leiding van spreker. Door verschillende aanwezigen werden vragen gestold op belastinggebied, die allen door spT werden beantwoord op duidelijke wijze. Kloetinge. De candidatenlijsten voor de verkiezing van den gemeenteraad zijn als volgt genummerd: Lijst 1. Vander Voort, J.; lijst 2. Eversdijk, M.; lijst 3. Straub, J.; 4a. Lenshoek, W. F. K.; lijst 4b. Bcogstraate, P. D. Kapelle. Door den gemeentebouwkundige dhr S. de Koning te Goes, is ontslag aangevraagd. lerseke. Vrijdagavond hield de Iersek- sche burgerwacht haar jaarvergadering. Uit het verslag van den commandant bleek, dat 2 medailles waren toegekend aan de Burgerwacht, en eerste en een tweeden prijs. Herkozen werd dhr J. J. v. d. Peijl en gekozen als secr.-penn. dhr C. Bol. Een woord van dank voor de vele be wezen diensten werd gebracht aan dhr J. M. Sinke Jz. Dhr v. d. Peijl luisterde een en ander op met een voordracht. Gisterenavond vergaderde in 3e con sistorie der Ned. Herv. Kerk de ver- eeniging tot Chr. verzorging van Krank zinnigen in Zeeland, afdeeling lerseke. iondeS voorzitterschap van ds B. Meyer. In de vacature ds Boer werd benoemd ds r. Beusekom. Tot primus afgevaardig den naar de jaarvergadering werden be noemd ds B. Meyer en ds Kersten, tot secundus W. Bakker en Jacob Otte. Tot afgevaardigde naar de kerkinwijding dhr Jan Kramer. De penningmeester bracht vetfslag uit. Inkomsten f 110,14, uitgaven 197,11, bajig slot f 13,03. Bovendien aal getracht worden einde dezes jaars wederom een spreker te laten optreden In het belang der vereeniging. Ds Beuse kom sloot deze vergadering met dank- aagging. Zout elan de. Van de onlangs opge richte vereeniging tot bevordering van het vreemdelingenverkeer alhier, is een definitief bestuur gekozen, bestaande uit .7 personen, waarvan als voorzitter, secre taris en penningmeester respectievelijk zullen fungeer en de heeren: J. W. v. d. Garde, ,J. Kleinepier Pz. en A. Francke. Ritthem. De volgorde voor 3e candi- datenlijsten verkiezing gemeenteraad is: 1. Tüet J. Meliefste e.a. '(Ohr. Hist.); 2. lijst H. M. v. d. Putte e.a. (Anti Rev.) He verkoop der Emmabloem bracht alhier op f 12,20 en te Souburg £77,05. Sercoskerke. De verkoop der Emma bloem in de gemeenten Serooskerke, St LauTens, Oostkapelle en Grijpskerke heeft opgebracht f 61,45. Thofen. In tegenwoordigheid van het gjehoele onderwijzerspersoneel en de leer lingen der Rij k snorm a als ch ooiw«d al- bier in een der lokalen der U.L.O.-school een sluitingsvergadering dier lessen ge houden. Aanwezig waren van de autori teiten dhr Inspecteur van het Onderwijs voor Zeeland, dhr Pattist en namens het gemeentebestuur de burgemeester Diepen horst. Dhr Waverijn, directeur der Nor maalschool, sprak een afscheidswoord. Daarna, voerden het woord burgemeester Diepenhorst, L. K. van Dijk, oud-direc teur, en de heeren Odink van St Anna- land, en Carols van Poortvliet. Dhr In specteur dankte namens den Minister van Onderwijs al de aanwezige onderwijskrach ten voor het jarenlang door hen gegeven Onderwijs en D1. B. van Tholeu voor zijn steeds betoonde medewerking. Moge, zoo eindigde do Inspecteur, na dezen tijd van 3mk en inzinking bier op hot eiland Tlio len spoedig opnieuw een dergelijke on derwijsinrichting yerrijzen. Aangenomen naar Zeist door B. N. B. Bout hoorn. te Wapenveld. Bedankt, voor Linschoten door S. C. van .Wijngaarden te Mastenbroek. Geref. Kerken. Bedankt voor Dordrecht door M. Graven- dijk te Hoogeveen. Tot hoofd der Ned. Herv. school te Uithuizermeeden is Imjet 1 Juli benoemd de heer P M. Gerritse, Onderwijzer aan de school met den Bijbel to Middelburg. Er zijn bij de Acte-examens voor onderwijzeresook in Zeeland, veel meer candidaten gezakt dan anders. Men schrijft dit aan allerlei oorzaken toe, doch do eigenlijke verzwijigt men. „Het Handels blad" is, voor Wat Noord-Holland aan gaat, op onderzoek uitgeweest, en woonde mecrm'alen de mondelinge examens bij, en zijn conclusie is, dat zoovelen blijken zich aangemeld te hebben, die niet vol doende waren voorbereid. Wie weet, was dat ook in Zeeland niet zoo! lerseke. Benoemd tot onderwijzer aan de school voor Geref. Ulo-onderwijs (Ka- keldans) de heer A. J. Lavooy te Rijns burg. Ritthem. De heer M. B. de Meij, oud- leerling der Chr. Kweekschool te Middel burg is benoemd tot tijdelijk onderwijzer aan de Chr. school te Zoutelande. Hygiëne op de Fransche scholen. De hoofdonderwijzeres vart een Parijsche school heeft tot groote ver bazing der onderwijsautoriteiten, een nieu we methode ingevoerd tot het onderwijzen van hygiëne aan haar leerlingen. Zij'Was van oordeel, dat den kinderen het begrip van zindelijkheid erft hygiëne niet alleen uit de boeken kan worden bijgebracht. Immers, toen zij eens de vraag stelde, wanneer men een bad behoorde te. nemen, luidde het antwoord: „Wanneer wij ziek worden!" Zij stelde zich daarom voor in haar school een badkamer te doen in richten om praktisch werkzaamste kun nen zijn, doch de autoriteiten verklaarden met zulk een revolutionaire wijziging niet accoord te gaan. Bij gebrek aan officieelen steun heeft zij thans op eigen kosten twee badkamers laten aanleggen, waar zij met toestemming van de ouders eiken ochtend de kinderen laat baden. Reeds 'heeft zij den autoriteiten kun nen mededeelen, dat de gezondheidstoe- stand der kinderen aanmerkelijk is ver beterd. En de autoriteiten zijn zóó on der den indruk dezer tijding, dat zij in specteurs naar de school hebben gezonden om de verheugende resultaten nader vast te stellen. Zelfs hebben zij de onderwij zeres de installatiefcosten vergoed, maar zij kunnen er niet toe overgaan hand doeken en „zeep te verstrekken! De Zeeuwsche Landbouw-Onderlinge. GOES. Vrijdag werd alhier gehouden de jaarlijksche Alg. ledenvergadering van de Zeeuwsche Landbouw-Onderlinge, onder lei ding van den Voorzitter, den heer H. A. Hainken. Uit het in deze vergadering uit gebracht jaarverslag over 1922 blijkt, dat op 31 December 1922 waren aangesloten 1417 landbouwers. Er werden in 1922 aangegeven 513 ongevallen van welke ot 6 niet als be drijfsongevallen bleken te kunnen worden be schouwd. Van de overige 507 ongevallen (waar onder 11 patroonsongevallen en 24 gevallen van bedrijfsziekte) was er één met doodelijken afloop. Dit ongeval gaf aanleiding tot toeken ning eener blijvende rente aan de weduwe van den getroffene. Bij negen der bedrijfs ongevallen, welker behandeling langer dan 2 maanden duurde, genoten de patiënten op het oogenblik van het ter perse gaan van het verslag nog een tijdelijke uitkeering. In hoeverre het noodig zal zijn aan deze een blijvende uitkeering too te kennen, valt thans Hog niet te zeggen. Voorts waren er bij het afdrukken van het verslag nog 2 ge vallen van het jaar 1921 in behandeling, welke vermoedelijk aanleiding zouden geven tot toekenning eener blijvende uitkeering. Als oorzaken van de ongevallen worden genoemd: voertuigen 25, paarden 69, hoornvee 14, landbouwmachines 19, vallen van het slacht offer 52, vallen van een voorwerp 17, be knelling 29, krachtsinspanning 33, snijdende werktuigen 96, diverse oorzaken 153. De on kosten, die voor de patroons op deze ver zekering komen, bedragen over het verslagjaar f 1.06 per f 100 jaarloon. Ned. Herv. Kerk. Reroepen te Oosterwiennn (loez.) A. Bur- E® te Oegstgeest. Ongelukken. Te Lekkerkerk is een driejarig knaapje te water geraakt en verdronken. De man die te Ter Apel dood gevonden is, is een bekend smok kelaar, die in dronkenschap schijnt ver moord te zijn. De twee vermoedelijke moordenaars zijn aangehouden. Te Gel- dermalsen is een zevenjarig knaapje door n auto overreden en gedood. Te Wijhe werd in een kolk het lijk gevonden van een dame uit Zwolle, vroeger te Wijhe woonachtig, en die 's avonds te voren met den laatsten trein uit Zwolle naar huis was gekomen. Moordaanslag. Uit Oud-Gastel wordt aan De Grondwet gemeld, dat nabij de Goorkens aldaar Donderdagavond circa half negen ten huize van G. Schrouwen op dezen een moordaanslag heeft plaats gehad, welke gelukkig mislukt is. Juist in die omgeving op surveillance, hoorden de rijksveldwachter v. Mol en de gemeente veldwachter Roebroeks luid kinderge schrei, gevolgd door drie revolverschoten. Op onderzoek gaande vonden zij Schrou wen gewond in zijn woning in het bijzijn van diens vrouw en negen kinderen. Als dader van den aanslag werd zekere P. L- die bij de politie ongunstig bekend staat genoemd, die intusschen het hazenpad gekozen en zich in de Goor kens verscholen had. Den beiden politie mannen mocht het na eenigen tijd zoeken gelukken, den verdachte te vinden, en niettegenstaande hij zich met den revol ver gewapend teweer stelde, in te re kenen. Een auto uit Neuss is op een spoor wegovergang met een Belgischen trein in botsing gekomen. Van de vijf inzittenden werden twee onmiddellijk gedood, terwijl twee anderen zoo zwaar werden gewond, dat zij spoedig daarna overleden. Bij een hevigen brand in een wo ningkazerne te New-York zijn elf per sonen in de vlammen omgekomen en twintig gewond. Moord en brandstichting. Tweeden Paaschdag verbrandde in het dorpje Graulhet, bij Toulouse, het post kantoor. De eenigc postambtenaar, die het beheerde, kwam in de vlammen om. Zijn lijk werd geheel verkoold onder de puin- hoopen van het huis aangetroffen. Eerst kort geleden kreeg men het vermoeden dat de brand met opzet was aangesticht, en dat diefstal de drijfveer zou zijn ge weest. Het baar geld, dat de postambte naar in kas had, was verdwenen en ook van het particulier bezit aan effecten van den overledene was geen spoor meer te ontdekken. Zelfs indien het verbrand ware, zou men altoos nog wel enkele overblijfselen er van hebben moeten aan treffen. Men heeft nu den indruk dat de ambtenaar vermoord is hij was alleen thuis en dat daarna zijn huis in brand is gestoken. Een kroeghouder uit het dorp is in verband hiermede gearresteerd, daar zijn gedragingen de aandacht der politie hadden getrokken. Sinds eenige weken leefde hij op ruime schaal; zelfs plaatste hij een advertentie, waarin hij een vrouw zocht met kennis van handelszaken! Ook is een andere man in hechtenis genomen, die in het bezit van een groote hoeveel heid effecten werd gevonden. Het zondaarsbankje. De Prui sische minister van justitie heeft be paald, dat zij, die als beklaagden voor de rechtbank moeten verschijnen, alleen dan in de bank der beklaagden behoeven plaats te nemen, als ze zich in hechtenis be vinden of dit in het belang der openbare orde noodig wordt geacht. In andere ge vallen moet hun een plaats voor de rech- terstafel worden aangewezen, omdat de bank der beklaagden als onteerend moet worden beschouwd. Botsing. Te Wiesenbruck is een Nederlandsche automobiel in botsing ge komen met een andere, waarin de politie commissaris van Essen was gezeten. Bei de voertuigen werden ernstig beschadigd. De commissaris kreeg een wond aan het been, doch de andere inzittenden kwa men met den schrik vrij. Dure w.ijn. Bij een wijnverkooping te Dürkheim is voor 1000 L. Dürkheimer Spielberg, Edelbeer Auslese, 182 millioen mark betaald. Een aardig prijsje, zelfs als men het in guldens berekent. Een su'ltanszoon genees heer. Te Wcenen is Zia-Eddin Hendi, een zoon van den gewezen sultan Mo- hamed van Turkije, tot arts bevorderd. Hij gaat de dermatologische practijk uit oefenen, is reeds vijftig jaar oud en was een zeer ijverig student. Een democratisch adellijk h u w e 1 ij k. Bij den burgerlijken stand te Bartenstein bij Stuttgart is het huwelijk afgekondigd van een onderwijzer, uit een arbeidersfamilie, met de negentienjarige Marie Rosine, prinses van Hohenlohe- Bartenstein. De bruid is de dochter van vorst Johann von IIohenlohe-Bartenstein en de vorstin van IIohenlohe-Bartenstein, geboren aartshertogin van Oostenrijk uit het huis Toscane. Bij de zilveren bruiloft van den ko ning en de koningin van Denemarken, die op het oude kasteel Fredensborg bij Kopenhagen gevierd is, is de feestdisch bereid door een Franschen kok, Victor Michel. Michel schijnt een modern man te zijn, want gansch niet onthutst door al de feestelijke gerechten, die hij voor het koninklijke Deensche paar en meer dan honderd gasten moest bereiden, is hij tot op het nippertje te Parijs gebleven. Op het allerlaatste oogenblik is hij per vliegtuig naar Amsterdam gegaan, van daar met een nachttrein naar Hamburg en toen weer per vliegtuig naar de Deensche hoofdstad. Onmiddellijk na aankomst op Fredensborg stond Michel, die een groote bagage aan potten en pannen had mee gebracht, voor zijn fornuizen. Te Bochum heeft een spannend ge vecht van de crimineele politie en de brandweer tegen twee gevaarlijke misda digers plaats gehad. Een rechercheur herkende in de tram den door de _politie gezochten Arthur Fischer, die in gezel schap van zijn broer Walter was. Arthur, die behalve een revolver ook nog een handgranaat bij zich had, verzette zich tegen zijn arrestatie en loste, toen de vechtenden uit de tram vielen, plotseling drie revolverschoten op den politie-man, die zwaar gewond werd. Toen sloeg de mis dadiger, achtervolgd door politie, brand weer en een grooten troep menschen, op de vlucht en werd ten slotte ontdekt op het dak van den eersten burgemeester, van waaruit hij een groot aantal schoten loste, waarbij een brandwacht ernstig werd gewond. Daarna schoot Arthur Fi scher zich dood. Zijn broer werd gevan gen genomen. Te Buxtehude (Hannover) hebben twee jonge meisjes, die sinds vier dagen spoorloos verdwenen waren, een ver- sclirikkelijken dood gevonden. Het is ge bleken, dat zij in den kelder van een huis hadden gespeeld en in een groote kist waren afgedaald. Plotseling was het dek sel neergevallen en het was den armen stumperdjes niet gelukt het te Tïchten. Toen men ze vond, waren ze dood. De broeders. Te Berlijn zal op 1 Mei het heele verkeer worden gestaakt. De mannen van de tram zullen niet kun nen werken, daar de electriciteitsarbeiders staken. Bovendien hebben zij ook zelf nog het besluit genomen om niet te wer ken en daarbij heeft zich het personeel van de omnibus aangesloten. Het perso neel van de Hoch- und llntergrundbahn is zelf geneigd om door te werken, maar zal hiertoe vermoedelijk niet in staat zijn, omdat ook de machinisten van de electri- sche krachtcentrale van dit verkeersmid del het werk zullen neerleggen. In hoever het mogelijk zal zijn om het spoorwegver keer ïn stand te houden, staat nog niet vast. De politie zal alle stations bezetten om incidenten te voorkomen. De socialis ten zullen dit jaar uitsluitend met roodo vaandels demonsfreeren, zulks in overleg met de communisten, want, gelijk bekend, zullen communisten en socialisten niet, zooals andere jaren, afzonderlijk maar ge zamenlijk betoogen. jD|e onveiligheid aan de ■g r e 11 s. De politie to Aken heeft de hand weten te leggen op een bende movers van 17 tot 23 jaar, die in deii laatsten tijd het Nederlandsch-Duitsche grensgebied onveilig heeft gemaakt door haar aiefstallen. Vijfentwintig' van deze jeugdige misdadigers zijn reeds aangehou den. De bende, die vaak in groepen verdeeld te werk ging, hield zich in hoofdzaak bezig mot winkeldiefstallen. Eenigen hunner gingen dan een winkel binnen en terwij! een tweetal den winkel bediende aan den praat' hield, sloegen de anderen hun slag en stalen alles dat maar voor de hand lag. Een groote partij kleedingstukken, manufacturen, schoenen enz. is reeds in een opslag plaats ontdekt. Reeds 70 winkeldiefstal len zijn daardoor opgehelderd, terwijl het onderzoek nog steeds voortgezet wordt, fn Nederland hebben de dieven o.a. hun slag geslagen te Kerkrade, en Bleyer- heide. Andere benden is men nog op het spoor. In de afgeloopen nachten is op tal van .plaatsen ingebroken. In de om geving van Schcrpenzeel werden twee mijnwerkers, die met hun pas ontvangen loon terugkeerden naar hun woningen aan de grens, door een aantal individuen aangehouden, mishandeld en van hun loon beroofd. Tel. Een ernstig auto-ongeval in Engeland. Een zeer ernstig auto mobielongeluk heeft Zondag bij' Bradford plaats gehad. Een huurauto waarin zeven personen gezeten waren, reed met groote snelheid een helling af en kwam in bot sing met een paal van de electrische geleiding. De botsing was zoo geweldig, dat het voertuig letterlijk in stukken sloeg. De zes passagiers en do chauffeurs wer den allen over den weg geslingerd. Toen toeschouwers te hulp snelden, waren reeds twee der ongelukkigen dood, terwijl een der anderen zoo ernstig gewond was, dat hij kort daarna stierf. De overige vier inzittende^, die het leven er heb ben afgebracht, zijn allen min of mleer ernstig gewond, doch niet levensgevaar lijk. Allen waren arbeiders, die terugkeer den van een voetbalwedstrijd. Een ander motorongeluk had Zondag in Ierland plaats, nabij Belfast tijdens een wedstrijd in het heuvel-beklimmen tusschen motorwielrijders. Een van de deelnemers overreed een der toeschou wers. De man was onmiddellijk dood. De aanrijder bekwam slechts lichte verwon dingen. (Tel.) Soerahaja onder water. Hoe het in Indië regenen kan, weet alleen een Indischman. Van een Indische stort bui kan men zich hier eenvoudig geen voorstelling maken. De Nieuwe Soer. Cou rant maakt nu weer melding van een ge weldige bui, die in de eerste "helft van Maart over Soerahaja is losgebroken. Het was de hevigste regenbui, zegt het blad, die we dezen moesson gekend hebben. Soerahaja geleek op alle punten een meer, omdat de rioleering en andere lei dingen dit kwantum water niet verwerken konden. In de benedenstad was 'terig|st. Op ver schillende kantoren moest men op de les senaars zitten om droog1 te blijven. Van Kalongan zullen we maar niet spreken, daar kon men hedenmorgen nog zwemmen. Maar in de bovenstad was het op vele plaatsen niet veel beter; daar stonden ook! vele erven hedenmorgen nog blank. 2 Nisse, beestiaal, gereedschappen, ver plaatsbaar schuurtje, enz., Hollmann. 3 Ovezand, beestiaal, de Kok. 3 Driewegen, inboedel, Neervoort. 3 Middelburg, huizen, Blaupot tenCate. 4 Ovezande, beestiaal, rijwielen, de Kok. 5 Souburg, huis, Paap. 8 Goes, beestiaal, de Wilde en Heijboer. 11 Heinkenszand, bouw- en weiland, r. Cleef en Pilaar. 16 Goes, deftige inboedel, de Kok. 17 Goes, deftige inboedel, de Kok. GOES. De candidatenlijsten voor den Gemeenteraad zijn heden als volgt genum merd: Vrijz.-Dem. la, Vrijh.bond lb, R.-K. 2, Chr.-Hist. 3, S. D. A. P. 4 en Anti- Revolutionairen 5. Rotterdam, 30 April. G raanma rkt. Tarwe minder ruim ter markt, moest lager worden afgegeven f 12.50—f 13.25, in bijzondere gevallen iets meer betaald. Voertarwc f12f 12.25. Rogge lager f 10—f 10.20. Gerst (cheval- lier) lager f 10.75f 11.25. Haver flauw gestemd f 11f I 1.65 naar kwaliteit, kleine gtfoene erwten vrijwel on veranderd f 19—f21. grove daarboven be taald. bruine booiien onveranderd verkocht, vrij klein aanbod, alles per 100 K.G. ALMELO. V. D. Hedenmorgen is door do Chr. en R.-K. Bonden een poging gedaan om do textielarbeidersstaking te beëindigen. Zij formeerden een ploeg van werkwilligen, dio de poort der fabriek binnenging, maar waarbij zich geen anderen aansloten. Hot aantal bij de staking betrokkenen bedraagt 2500. (Wij merken op, dat deze staking officieel ook niet door den modernen Bond wordt gesteund, maar de rnodeme vakbeweging mist ook nu weer, als altijd, den moed, om oen verkeerd geachte staking te breken. Men berust ;cr liever in. Red. Z.) CONSTANTINOPEL. V. D. De Turksche politie heeft verschillende Bolsjewieken ge arresteerd, beschuldigd van een samenzwering tegen de Turksche regecring. Het complot beoogde op 1 Mei tegelijk met de arbeiders demonstraties, de macht in banden te krijgen. De in beslag genomen documenten bevatten de volledige plannen der samenzweerders. De Russische handelsdelegatie zou bij bet com plot betrokken zijn. Wisselkoersen. Amsterdam, 30 April, 1.45 uur. Berlijn 0.823/40.8314 Brussel 14.827214.92l/o Parijs 17.25—17.321/2 Londen 11.855/s11.86 Dollar 2.557*—2.56 Weenen 0.351/20.36 Mei 2 Oost-Souburg, inboedel, Blaupot ten Cate. 2 's-Heer Arendskerke, inboedel, van Dissel. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.! Hooggeachte Redactie, Uw nummer van 23 April j.l. kwam mij door omstandigheden eerst heden onder oogen. Beleefd verzoek ik u, enkele op merkingen te mogen maken aangaande het artikeltje „Patrimonium" onder de rubriek „Uit de provincie". Het heet daar, dat over „de houding, welke predikanten en ouderlingen tegen over de Chr.-sociale bewegingaan nemen, niet te roemen valt, enkele loffe lijke uitzonderingen daargelaten". In die zelfde vergadering worden dan „enkele treurige voorbeeldengenoemd van betreurenswaardige onkunde". „Ge* klaagd werd", vervolgens, „over het ver- waarloozen van het sociale element in de prediking". Terwijl eindelijk uit deze ver waarloozing blijkbaar wordt verklaard dat „een deel van onze jonge menschen, via de moderne vakbeweging, voor de kerk verloren (gaat)". Heel kort wil ik met betrokking daarop zeggen, wat ik tp zeggen heb. Wij raken er zoo langzamerhand aan gewoon, dat de „predikanten en ouderlingen" het bij „Patrimonium" gedaan hebben; wij staan nu eenmaal bij die kringen in den reac- tionair-conservatieven hoek. Tevens brengt onze tijd zoo mee, dat „onkunde" om trent de Chr.-sociale beweging, waarvan treurige voorbeelden genoemd worden, veel „betreurenswaardiger" is in veler oogen, dan de onkunde der Christelijk- sociaal voelende „Patrimonium"-mannen en kinderen omtrent die religie, waaraan hun beweging haar naam ontleent, en waarvan door predikanten en ouderlingen wellicht nóg betreurenswaardiger voorbeel den zouden kunnen genoemd worden. Wat echter hét betreurenswaardige in dit heele geval is, is dit, dat de geachte verslaggever een treurig voorbeeld geeft Van „feil kunnen gaan in concludeeren", aangezien hij niet schijnt te zien, dat de jongelingschap heusch niet voor de kerk verloren gaat doordat het sociale element in de prediking verwaarloosd wordt ten gevolge van de onkunde bij de voorgan gers, maar juist omgekeerd, dat verlo ren gaan der jongelingschap te verklaren is uit haar verwaarloozing van het reli gieuze element, uit welke onkunde voort vloeit een overslaan van de evenwichts- balans naar het sociale, ten nadeele van het religieuze. De vraag zij mij vervolgens vergund of de klagers over verwaarloozing van het sociale element in de prediking, ook trouw, zonder dat predikanten en ouder lingen daarover klagen moeten, de Catechismusprediking bijwonen, waarbij ik mij niet voorstellen k a n, hoe een predi ker ooit ter wereld b.v. (om maar e n- kele voorbeelden te noemen), bij de uit eenzetting van gebod en gebed (m. n. geef ons heden ons dagelijksch brood) het sociale element kan verwaarloozen, om dat hij dan z'n heelen Catechismus moet wegdoezelen. Hetgeen mij vanzelf aanlei ding geeft tot de vraag of de klagers bil lijke klagers zijn, en ook beseffen dat het sociale dan toch slechts element en nooit hoofdzaak in de prediking mag worden. Aangezien in 't laatste geval de kerk een „Patrimonium"-vergadering zou worden, èn de menschen met een schrei-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1923 | | pagina 3