litniani lilt de Provincie. Belg, een Dieen, cn een Canadees aan. Het bleek al spoedig, dat de Fransche invloed in deze commissie overheerschte. Hetgeen van bijzondere beteekenis is, om dat zeer natuurlijk de Franscken er belang bijl hebben in het Saargebied verhoudingen te scheppen, die bij1 de toekomstige volksstemming een voor hen gunstigen uitslag zouden waarborgen. De Franschen stellen zich op' het standpunt, dat het. Saargebied geographiscli en eco nomisch bij Lotharingen behoort, dat het kolengebied hier naar recht en billijkheid Smet het Lotharingsche ertsgebied ver- eenigd moet blijven. Hier wordt dus geen rekening gehouden met het feit, dat de bevolking van het Saargebied Duitsch is in overwegende meerderheid en naar uit verschillende gebeurtenissen ook wel is gebleken, Duitsch wil blijven. Nu is het Dluitsche commissielid Hector, die voor de aanhechting bij' Frankrijk is, door de Diuitsche bevolking gedwongen af te treden, doch nu is op zijn verzoek zijn geestverwant Lang in zijn plaats ge steld door den Volkenbond, ondanks het protest der bevolking. Zoo overwon ook hier de Fransche geest, en is men Weer wat. nader gekomen aan het Fransche ideaal: een Fransch Saarland. Arm Beijeren. Het broeit in Beijeren. Het zou voor de regeering wel eeus te laat kunnen zijn zich zonder aanwending van geweld het tot de handhaving van de rust en de orde noodige gezag te verzekeren. Aanhoudend hebben botsingen plaats tusschen aanhangers der S. D|. en Com munistische partijen. Met welke middelen van weerszijden gewerkt wordt blijkt uit de mededee- ling, waarin een schijnbaar tegen den so- cialistischen vice-president van den land dag, Auer, voorgenomen aanslag aan de provocatieactie van een socialist wordt toegeschreven en tevens gesproken Wordt van de aangifte, gedaan door een natio- naal-socialist, die beweert, dat een Joodsch koopman, Kupfer genaamd, hem 15 tot 20 millioen Mark zou hebben aangeboden, als hij hem het hoofd van den oommunistischen leider Hitier zou uitleveren. Officieel wlordt in verhand hiermede mede, vastgesteld, dat de nationaal-socia- list Weber, dezelfde, die ook in boven genoemd geval-Auer betrokken Was, 12.000 Mark, w'elke hem door de zonen van Kupfer voor een zakelijke aangelegen heid gegeven zijn, verduisterd heeft. Toen Weber daarom aangeklaagd werd, had hij de zonen van Kupfer met w'raak bedreigd. Dit 'dreigement is thans blijkbaar door Weber op deze Wijze tot uitvoering gebracht. Die socialistische reg'eoring heeft de voorgenomen 1 Mei-optocht te Munehen verboden Brit en Belg. Zaterdag beeft te Brussel de inhuldiging plaats gehad van "het in de omgeving van het justitiepaleis opgetrokken monu ment der Britsche erkentelijkheid aan België. Do plechtigheid werd, behalve door den prins van Wales en de koninklijke familie van België, bijgewoond door den Engelschen gezant', Belgische ministers, Belgische en Engelsche officieren. Ter zijde van hel monument waren op gesteld afdeelingen Belgische soldaten en Engelsche mariniers, die afwisselend het Engelsche en het Belgische volkslied speel den. De prins van Wales sprak een rede uit tot, koning Albert. Deze dankte den Engelschen kroonprins voor diens waar- deerendo woorden, daarbij in herinnering brengende de heldendaden der Engelsche soldaten, die van den sector van Yperen hebben gemaakt een bolwerk, even roem rijk als Verdun voor de Franschen was. De plechtigheid eindigde met een groot défilé van Engelsche en Belgische soldaten voor het onthulde monument, dat twee groote soldatenfiguren voorstelt, een Brit en een Belg, die samen de wacht houden. Ierland. Men is nog niet gerust op de betrouw baarheid van de onderwerpingsplannen van De Valera. Wanneer men toch, zoo meent men, diens proclamatie leest, los van het besluit van het hoofdkwartier der republikeinen, rjan krijgt men den in druk dat het geen behoorlijke basis vormt voor vredesonderhandelingen, te meer daar geen der documenten melding maakt van de inlevering van wapens, waaraan de Iersche regeering toch blijft vasthou den. De Valera kon er dan ook wel op rekenen dat, als het plan is geweest de Iersche regeering te verlokken tot wijd- loopige onderhandelingen, deze poging bij voorbaat is gedoemd tot mislukking. Het kabinet heeft de proclamatie nog niet besproken. Het legerbestuur kondigt echter aan dat de actie tot vernietiging der rebellie wordt voortgezet. De regeering handhaaft, dan ook haar eisch van onvoorwaardelijke overgave. Brit en Turk. De tweede conferentie te Lausanne heeft den Turken succes bezorgd. Ging het op de eerste conferentie om de po litieke belangen van Engeland in het Na burige Oosten, thans ging het om de politieke en financieele belangen van Frankrijk, waarbij Frankrijk aan het kort ste eind trekt. De Turken bewegen zich Wat heel dicht bij1 Syrië, hetwelk de Fransche regeering al even hard ontstemt als de door do Turksche regeering ver leende concessie aan den Amerikaan Chester tot exploitatie van mijhen in Klein Azië. Hierbij' komt dat do toon tusschen Brit en Turk zoo innig mogelijk is geworden, en de Turksche pers heel wat kwaad stookt tegen Frankrijk, zoodat al bomt mien niet veel te weten omtrent de onderhandelingen, men 't er Wel voor houden mag dat daar een Fransch Turk sche strijd gevoerd wordt, nu ja, maar indirect vooral ook een strijd tusschen Frankrijk en Engeland om den overheer- schenden invloed in het Naburige Oosten. En de Brit en de Turk zijn den Gal liër hierbij te slim af geweest. Dwars door de Sahara. Er zijn in Engeland berichten ontvan gen van kapitein Angus Buchanan, die een jaar geleden uit Nigerië vertrok om dwars door de Sahara te trekken. Na een vroegere expeditie, in 1.919 '20, in het belang van het z.g. Tring Museum, heeft kapitein Buchanan boven bedoelde expeditie uit persoonlijke ambi tie ondernomen. Het was zijn plan, niet alleen om de woestijn van het Zuiden naar het Noorden door te trekken, doch ook om een tocht te maken ten Oosten van de bergen van Air of Asben naar de hooglanden van Tibesti. Hij werd ver gezeld dooi- Francis Rodd. De expeditie vertrok in het begin van de lente van het vorig jaar met een karavaan van 36 kameelen. Zij bereikte het gebied van Air zonder incidenten, doch daar strand den de reizigers. Die Fransche militaire autoriteiten konden de expeditie geen machtiging verleenen om' hetzij naar Ti- bestie, hetzij naar het Noorden, naar de Middellandsche Zee te trékken. Na groot oponthoud zag de heer Rodd zich genoopt, naar huis terug te keeren en den tocht door Nigerië terug te maken. Ten slotte ving ook kapitein Buchanan de terug reis naar de Westkust van Afrika aan, zjji het langs een anderen weg; zijfn doel was, via Timbocktoe en Senegal te reizen. Toen hij reeds vertrokken Was, haalde hem een boodschapper in, die hem me dedeelde <lat de expeditie alsnog vergun ning had verkregen om naar het Noorden verder te reizen. Thans bevindt de expeditie zich te Tamanraset in het Zuiden van Algiers, en hoopt in Juni de Middellandsche Zee te bereiken. Korte berichten. Te Dortmuiul hebben do Franschen het warenhuis van Althoff door een af deeling van 30 man laten bezetten en sluiten, omdat men er een Fransch gene raal, die een wekker en een armbandhor loge bestelde, weigerde te verkoopen. Twlee afdeelingschefs en twee leden van den bedrijfsraad van het magazijn zijn in hechtenis genomen. Er heeft op het schiereiland Ka,m- schatka een sterke aardbeving plaats ge had. Verschillende dorpen en een groot aantal hoerenhuizen zijn verwoest. jOm- trent het aantal dooden en gewonden is nog niets bekend. Het koninklijk echtpaar in Dienemar ken vierde de vorige week onder talrijke blijken van belangstelling der bevolking zijn zilveren huwelijksfeest. In België hebben velen van het spoorweg- en het telefoonpersoneel ge- 'staakt Ook in .'t poslbedrijf dreigt slaking. In Turkestan is een opstand tegen de sovjetregeering uitgebroken. De hoofd stad Samarkand is in handen der opstan delingen. Een guerillaoorlog is aan den gang. Als oorzaken van den opstand wor den genoemd hongersnood en het sluiten der irrigatie-kanalen door de bolsjewiki. Uit een te Berlijn gehouden Onder zoek is gebleken, dat van de kinderen der gemeentescholen slechts 24 pet. een bed voor zich alleen hebben, 47 pet. wonen in achterhuiswoningen. Van de 485.000 kinderen in Berlijn lijdon er 29.000 aan tuberculose, 27.000 zijn ziek en 120.000 zijn ondervoed. Bon ar Law blijft ziekelijk. Hij gaat opnieuw een zeereis maken naar Madeira om op verhaal te komen. Sommigen mec- nen dat deze gezondheidsreis het einde van zijn ministerschap 'beteekent. ■■q"- in 11.1 Het beste geneesmiddel voor een trage lever, schele hoofdpijn, verstopping en slechte spijsvertering is een dosis Fos ter's Maagpillen. Deze pillen regelen de vloeiing dor gal van de lever naar de ingewanden; Nu en dan een dosis Fos ter's Maagpillen verzekert goede werking va rdever en ingewanden en is het beste voorbehoedmiddel tegen een slechte ge zondheid. Prijs per flacon van vijftig ver- suikerde pillen f0.65; in apotheken en drogistzaken. (12) Tweede Kamer. Lager Qnder- w ij s w e t. Op het wetsontwerp tot aanvulling dei- wet van den 16en Februari 1923 tot wij ziging der Lager Onderwijswet 1920, heeft de heer Rutgers een amendement inge diend om artikel 2 van het ontwerp aldus te lezen 1. Artifcql 1 dezer wet treedt, voor zoo ver betreft de bepalingen vermeld onder a en b in werking op 1 Januari 1923. 2. De overige bepalingen dezer wet tre den in werking met ingang van den dag, volgende op dien harer afkondiging. Geitenmelk als Zuigelingen- voe dsel. In de vergadering van de Ned. Gom'mis- sie voor Geitenfokkerij te Utrecht heeft Dor. E. Brouwer uit Hoorn, eenige mede- deelingen gedaan over bloedarmoede, wel ke dikwijls veroorzaakt wordt bij zuigelin gen door het gebruik van ondeugdelijk samengestelde geitenmelk. Diverse dokto ren hebben in verloop van tjjd onderzoe kingen ingesteld, waardoor zij tot de con clusie 'kwamen, dat koemelk, over het al gemeen, lang niet zóó schadelijk was als geitenmelk, Welke laatste, vooral in Gro ningen, Friesland en Drente zeer dikwijls schadelijk werkt door anemie-veroorza- king. Toch wil hij niet beweren, dat de geitenmelk als voedsel absoluut geweerd moet worden. Wordt deze verstrekt met moedermelk, die altijd de beste blijft, dan is haar invloed niet zóó schadelijk; de gewone gevolgen van uitsluitend gei- tenmelk-vocdsel zijn voor kinderen bene den 'de 5 jaar meestal diarrhee cn anemie (bloedarmoede). Voor kinderen, jonger dan een half jaar, zou spr. echter de geiten melk, als eenig voedsel, absoluut willen verbieden. Ook in het buitenland werden deze resultaten vaak geconstateerd, hoe wel spr. van meening is, dat de geiten- rassen aldaar toch minder aanleiding tot anemie geven, daar het wel mogelijk is, rassen te tooien, die niet. zoo'n schadelijk melkgehalle afscheiden. Men zal goed doen, af te wachten, wat het resultaat zal zijn der onderzoekingen in het buiten land. Voorts moet ook, alvorens verder gehandeld kan worden, nog vastgesteld Worden, Wat ook de eigenlijke schadelijke factor is in de geitenmelk. Po stwissels. In verband met de ingebruikstelling van pos I wiss el m ach i nes Ingang 1 Mei e.k. kullen nieuw model postwissolforinulieren worden uitgegeven en wordt gedurende de maanden Mei en Juni o.'k. de gelegen heid gegeven de nog voorradige oud mo del postwisselformulieren en verrekening postwissels, zonder kosten aan de kan toren tegen nieuwle om te ruilen. Maandag 7 Mei a.s. bezoekt de Com missaris der Koning'in de gemeente Borssé- len, Driewegen. Ellewoutsdijk, Oudelan- de en Baarland. Bij Kon. Besluit is benoemd tot tijde lijk control eerend geneeskundige bij' de Rijksverzekeringsbank dr L. Smit, arts te Goes. Met ingang van 1 Mei is aan den Commies der telegrafie P. Bruggeman op zijn ve'rzoek als zoodanig eervol ontslag verleend. Door den Minister van Arbeid is ten behoeve van woningbouw (premie- houw) toegekend aan de gemeenten: Goes f 900 voor 3 woningen van M. P. v. d. Weelo; Middelburg, f 1600 voor 2 wonin gen van E,. J. Schijf; St Maartensdijk, f 300 voor een woning van J. C. Geluk P.Mzn; Terneuzen, f1500 voor 5 wonin gen van P. 0. Laro; Westdorpe, f 600 voor 2 woningen van G. H. Kooman. Met de „St.-cTt" van 28 April zijn verzonden afdrukken van de statuten be tref fonde de onderlinge Landbouw- Ver- zekcrings-Vereen. voor Bedrijfs-Risico „De Zeeuwsche Landbouw-Onderlinge", ge vestigd te Middelburg, thans genaamd; „D'e Zeeuwsche Landbouw-Onderlinge", afdeeling der te Amsterdam gevestigde Vereeniging „De Centrale Landbouw-On derlinge", gevestigd to Goes. Vanwegte de Provinciale regelings commissie voor de paardenfokkerij in Zeeland, zullen de Juni-premiekeuringen plaats hebben op de volgende data en plaatsen: Maandag 11 Juni te St Maar tensdijk én St Philipsland; Dinsdag 12 Juni te Zicrikzee; Woensdag 13 Juni te Cortgeno en Goes; Donderdag 14 Juni te Middelburg en Kruiningen; Maandag 18 Juni te Hulst; Dinsdag 19 Juni te Axel; Woensdag 20 Juni te Terneuzen en IJaen- dijke; Donderdag 21 Juni te Oostburg. Er wordt wel eens op onze poste rijen afgegeven, verdiend of onverdiend, dit laten wij in 't midden. Wij hebben geen reden tot klagen. Maar dan mogen wij toch wel eens als een bewijs van consciëntieuze opvatting harer taak mee- deelen, dat ons wegens onvolledig adres oen drukwerkje uit Den Haag werd teruggezonden, voor hetwelk niet minder dan 26 postbes tellers aan 'twerk zijn ge weest. Do enveloppe telt 26 verschillende stempels. Hier was geen nonchalance on zerzijds in 'tspel geweest; doch hoe vaak is niet nonchalance van 't publiek wel degelijk oorzaak van zoo onnooidige ver- g'eefseho wandelingen, uitzoeken, aan schellen en rapporteeren, en dat voor een drukwerkje van slechts 2 cent! Schutte va er. In de Vrijdag ge houden vergadering van genoemde ver eeniging kwamen aa. de volgende voor stellen ter tafel: Van de afdeeling' Zaandam: Een gasboei te krijgen op de punt van de Womeldingsche Vlei, of het vaste kustlicht van Stavenisse te versterken, in verband met het groote gevaar voor de scheepvaart bij nacht ter plaatse. Dit voorstel werd ter behandeling aan het hoofdbestuur opgedragen. Van de afdeeling Rotterdam: In de Grevelingen ter hoogte van de kogelton no. 9 een gasboei uitleggen, waardoor het licht van Stelhoek kan ver- Vallen. Aan te dringen op het uitbaggeren van het Seherpenisser Gat over een lengte van 100 M. Bij; de Regeering er op aan te dringen thans onverwijld zorg te dragen voor de verbetering van het vaarwater dooi' de Wemeldingsche Vlei. Aangenomen. Van de afdeeling Dordrecht: Stappen te doen, dat de zwarte kroon- ton Vlakkehoek van Viano worde opge nomen en daarvoor in do plaats een gas boei worde gelegd. Aangenomen. Van de afdeeling Schouwen en Duive- land: De plaatsing van een brievenbus aan te vragen aan het Goesche Sas. Aldus besloten. i Van de afdeeling Sliedrecht: Het hoofdbestuur dringe nogmaals aan op het leggen van een gasboei dwars van Stavenisse op de plaats van de kroon- tou. Te verzoeken een gekleurd licht te plaatsen op de buitenste duks van een rij ducdalven, die in de buitenhaven van Hansweert zijn geplaatst (de middenrij). Aldus besloten. Van de afdeeling Lekstroom: In de gemeente Zaandam worde van schippers, die daar enkel inkooepn doen, of Zondag houden, geen havengeld ge- eischt en vooral niet op Zondag ingevor derd. De gasboei boven Stavenisse, welk'' tij dens den oorlog voor Marine-vaartuigen is uitgelegd, doch later weer ingehaald', weder te doen leggen. Van de afdeeling .Oude T'onge: Den minister van Waterstaat te voe- zoeken, niet te treden in de afdamming van de Eendracht. Van de afdeeling Schouwen en Duive- land: Te verzoeken om voorlichting van de spoorwegbrug over de A me bij Arne- muiden. Aan de autoriteiten te verzoeken: op de voornaamste punten va nde Zeeuwsche stroomen de daar liggende kleine tonnen te vervangen door grootere, bij voorkeur tonnen van de z.g. 3c< grootte. Van de afdeeling Vlissingen: De opruiming te verzoeken van het Oostelijk deel van het voormalig Ketting- hoofd in de voorhaven te Vlissingen.' Nogmaals aan het polderbestuur Wal cheren te verzoeken, een baken op het hoofd bij' het fotrt do 'Nolle te plaatsen. Van de afdeeling Amsterdam: Het inklaringsstafion te Batil te ver plaatsen naar don Hcdwigpolder. Van de afdeeling St Philipsland: le. Tijdens de bfetenvaart op 'Bergen op Zoom iemand aan te stellen, 'die de bebakening op den Molenplaat onder houdt. '2e. Een 'gasboei inplaats van de kogel- ton aan den inloop Bcrgsdiep aan te vra gen. 3e. Een licht in Baajeir'sham, even voor bij' de droogte aan don zwarten tonnen- kant, aan te vragen. 4e. Een licht aan hot Kromme Gat, op de plaat aan de zwarte ton aan te vra gen. Alles aangenomen. Hierna kwamen tegelijkertijd in bespre king de voorstellen omtrent de speciale tarieven der Ned. Spoorwegen, waardoor alles per spoor verzonden wordt, en niets meer per schip; afschaffing vgn tollen en strengere doorvoering van de Leer plichtwet ten behoeve van het schippers kind. Aangenomen;alsmode de voorstellen van de afdeeling Terneuzen: De vereeni ging- wende zich tot den minister van financien met het dringend verzoek aan de inklaringsstations te water voor 'de binnenscheepvaart van den tijd van open stelling van do kantoren des morgens tot de sluiting des avonds onafgebroken ge legenheid te geven voor in- en uitklaren; en van de afdeeling Werkendam: Nog maals sterk aan to dringen bij de ge meente Vlissingen, dat van doortrekken de schippers, die door overmacht worden opgehouden of den Zondag wenschen over te blijven, geen havengeld worde geëischt. Afscheid van dhr1 D'e Me es ter van „De Zeeland". Bij' de af- scheidshuldiging van dhr De Meester wierp de aftredende directeur een terugblik op het tijdperk van 20 jaren, gedurende welke liiji met allen samengewerkt had had onder verschillende omstandigheden. Dat de Maatschappij toenam was toe te schrijven aan de medewerking en steun van alle leden van het personeel, „D'e Zeeland" was er boven op, en het alge meen gevoelen kwam tot uiting, dat de Maatschappij' nu klaar was, en toegerust om alle gebeurlijkheden het hoofd te bie den. Dat tijdperk van vooruitgang duurde helaas niet lang. Toen de algemeene we reldbrand uitbrak, begreep men, dat het met do goede tijden voor „D'e Zeeland" gedaan was. Gemakkelijk zou het geweest zijn o-m eenvoudig te zeggen, de om standigheden zijn tegen ons, wij halen de schepen naar binnen en kijken, hoe het gaan zal. Verplichtingen van nationaal belang en tegenover het personeel deden echter commissarissen en directie be sluiten door te gaan zoolang hot mogelijk was. Hulde bracht spr. aan het varend personeel, in de eerste plaats aan het machine-personeel, dat in den kwaadsten hoek zat, waar de meeste slagen vielen. Met doodsverachting was men doorgegaan om te varen, wanneer de directie het wenschte ter wille van verschillende be langen. Dankbare en stille hulde zij' ge bracht aan deze lieden, die daarbij het leven hebben gelaten, aan die helden der zee, die doorgingen met varen, wetende wat de gevolgen konden zijn. Dhr De Meester gaf het voornemen te kennen, als aandenken aan de gevallenen 'in den gang van het kantoorgebouw oen gedenk plaat te dopjjj aanbrengen, waarop hun namen zullen worden vereeuwigd, zoolang de Maatschappij zal bestaan. Tenslotte dankte spr hartelijk voor de stoffelijke bewijzen van waardeering en wenschte allen het beste toe. De geschenken bestonden uit een gong met verstellingen betrekkende hebbende op de ""geschiedenis der „Zeeland" en ver vaardigd in de werkplaatsen der Maat schappij' en aangeboden door de directie en zilveren plaquette van de ambtenaren. Die heer T. H. de Meester, de ver trekkende '.directeur der Stoomv. Mij. „Zeeland", is benoemd tot commandeur in de Ordo van Oranjo-Nassau. Hij1 heeft verleden week afscheid genomen van com missarissen en hoofdambtenaren, waarbij hij onder het aanbieden van herinne ringsgeschenken werd toegesproken door den vooTzitter van commissarissen, den heer mr E. Fokker, en ook namens hoofdambtenaren. Het Zuid-Be velandsch a capella-kcor onder leiding van dhr 'G. Houtolcamer te Kloetingc-, zal Vrijdag 18 Mei, dus tegen Pinksteren, van uit Vlissingen met een der booten der Maatschappij „Zeeland" naar Folkestone oversteken, waai- het 'in de Zuid-Bcvelandsche kleedij enkele con certen zal geven, zeker een ongekend schitterend propagandamiddel voor Vreem delingenverkeer, voor het trokken der Engelsche touristcn naar ons land, naar Zeeland in het bijzonder. Het koor 'keert Dinsdag 22 Mei te Vlissingen terug en zal dien dag een concert geven in het Grand-hotel aldaar, uitgaande van de vereeniging tot bevordering van Vreem delingenverkeer aldaar. Aanstaanden Woensdag zullen er van sommige Walchersche dorpen (o.a. Serooskerk© en Vrouwepolder) expres auto's rijden naar de stichting „Vrederust" ter gelegenheid van de inwijding der nieuwe kerk. Deze belangstelling is ze ker wel een bewijs, dat men met de stich ting medeleeft. Mej. Maas-Walraven, sedert ruim 37 jaar brievengaardster te Hoedekéns- kerke, heeft tegen 1 Juli a.s. eervol ont slag aangevraagd. Zij was tevens belast met do bediening van het hulptelegraaf- en telefoonkantoor. („M. C.") Aan den heer H. 'G. Horninge, bur gemeester van Arnemuiden, tevens secre taris van Veere, is eenige dagen geleden vanuit laatstgenoemde plaats een schilderij; voorstellende een gezicht op de 'Spuikom te .Veere van den Veerschen kunstschilder Vaarzon Morel ter hand gesteld, als een aandenken aan zijn huwelijk, eenigen tijd geleden. Bij het schilderij was o.m. ge voegd een album, waarin al de namen der gevers in voorkomen. Zeer erkentelijk voor dit aandenken, heeft dhr H. dezer dagen aan alle gevers daarvoor schriftelijk .zijn dank betuigd, met beleefde uitnoödiging aan een ieder ,bij een bezoek aan Arne muiden het souvenir te zijnen huizie te komen bezichtigen. CM. CL" Middelburg. Zaterdag reden door onze stad de 2 nieuwe autobussen van de N. V. „Walcheren", welke bestemd zijn om het verkeer Middelburg - -Wolphaartsdijksche veer te onderhouden. De nette, zwart-ge- schilderdo wagiens, verdeeld in twee af deelingen, een kleinere voor de passa giers eerste klasse, en een grootere voor tweedeklas-passagiers, maakten een 'grootschen indruk. Tot concierge van do Concert- en Gehoorzaal alhier is benoemd de heer C. J. v. d. Staal, .thans filiaalhouder Ja cob Mantel ,te Rotterdam. Aan het verslag van den gemeente archivaris over 1922 ontleenen wij, dat aan den Minister van Onderwijs is ver zocht de oude dioop- trouw- en begraaf- boelccn, die sinds 1811 in het gemeente archief berusten, daar te mogen honden en niet overeenkomstig de archiefwet aan het Rijksarchief te moeten afstaan. D'e voorioopige beschrijving van het archief deT tresorie,', werd door den archivaris voortgezet, waardoor twee van de drie afdeeling'cn van dit archief voorloopig zijn beschreven. Tevens kwam geroed oen chronologisch geordende lijst der ruim 700 charters en dergelijke losse stukken, loopende van 1223 —1756. Ter bezuiniging worden dit jaar geen oude schilderijen 'gerestaureerd en ook oip de bcgirooting 1923 komt die poist slechts vooT memorie voor. De archivaris hoopt, dat dit slechts van tijdelijken aard is. Het archief werd dit jaar aangevuld met de archieven der opgeheven vereeniging voor Animale koepokinenting en van de afd. der Ver. voor Vrouwenkiesrecht en met een request van Leendert Leendertse aan de regeering van Middelburg, met bijlage, van 1705. Van meer belang ech ter was het verwerven van de rekeningen van de confrérie van den voetboog over de jaren 1598—1676 cn 1681—1764 en van het archief van het college van Koop lieden en opvolgende colleges over de jaren 17201852, in bruikleen afgestaan dooi" het bureau van do 'Kamer van Koop handel; voor do Zeeuwsche eilanden en voor de economisch© geschiedenis der stad van veel belang. De bibliotheek van gedrukte stukken werd vermeerderd met 30 nummers, waar van speciaal mog'en worden genoemd een compleet stol der verslagen van Kinder voeding en van bet Verpleeghuis een ge schenk van Mej. A. M. de Man. Die aanwinst der Oudheidkamer beston den in een beschilderde houten collecte bus, overgenomen van den directeur van Gemeentewerken, en aquarel van de stads- schuur en omgeving van 1870, die werd aangekocht, het vaandel van de afdl. der Ver. voor Vrouwenkiesrecht, de mal van het schip „De burgemeester Schoter"een der laatste op d© z.g. Commerciewerf ge bouwde schepen, de penning deT Middel- burgsche tentoonstellingsvereeniging 1922, en d© zeldzame begrafenispenning der zqdelakenkoopers. Als verlies staat hier tegenover, dat aan het bestuur der Ver eening „Hcndrick de Keyser" ten be hoeve van het huis „In de SteenTotse" in bruikleen werden afgestaan de fragmenten voor de R.enaissanco-schouw, die afkom stig was uit het voormalige accijnshuis op den Dam. Aan 22 personen, waarvan 2 uit Mid delburg en 4 uit het buitenland, werden schriftelijke inlichtingen verstrekt. Het archief werd bezocht door 20 personen. De oudheidkamer werd in 1922 bezocht door 2258 betalende bezoekers, togen 2341 in 1921.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1923 | | pagina 2