BATÓ RIJWIELEN Zaterdag S8 April BANK-ASSOCIATIE St* 175 37e Jaargang EERSTE BLAD. Staten-Generaal. KANTOOR GOES CREDIETEN - EFFECTEN - COUPONS DEPOSITO - REKENING-COURANT VERZEKERINGEN Op ALLE GEBIED. Binnenland. Bit de Prorinsle. nummer bestaat uit twee bladen Semeenteraad van Vllssinpn. Drukkers-Exploitanten OOSTERBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraat 6870, Goes Tel.: Redactie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 Deleeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f 3.— Losse nummers f 0.05 Prijs der Advertentiën: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting. MMiwm a iv Mwnw WBJV-jwur.Mti» rwMnt# Eerste Kamer. Nadat besloten was den herstellenden ■voorzitter een telegram van gelnkvvonsch te zenden, ving de Kamer aan rnet de behandeling der Oorlogsbegrooting. Mevr. Pothuis—Smit (S.D.A.P.) kwam er tegen op, dat dit jaar weer herhalingsoefenin gen z'ullen worden gehouden. Vóór 1928 acht ze die niet noodig. Wij zijn in dezen van meening, dat indien maar ©enigszins mogelijk de mannen en jongelingen, die de mobilisatie hebben meegemaakt, met deze oefeningen maar niet meer moeten worden geplaagd. Verder weidde deze spreekster breed uit over de verschrik kingen van den oorlog en wie zou dezen in bescherming nemen. Erg heldhaftig zal natuurlijk de S.D.A.P. tegen deze begroo- ting stemmen. Dhr. Slingenberg (V.D.) vroeg nadere inlichtingen omtrent de afvloeiing van het overtollige militaire personeel. Dhr. Bee- Jaerts van Blokland (A.R.) zei nog eens nadrukkelijk, dat; de A.R. partij voor ont wapening is, mits internationaal en wees er op, dat de Uitgaven voor personecl- doeleinden op den duur niet zouden zijn vol te houden. Op den geneeskundigen dienst en cle militaire administratie is nog veel te bezuinigen. Als intermezzo nam de Kamer aan de vereèniging van Loosduinen met Den Haag en van Ambt- met St,ad-Ommen. De beide C.-H. sprekers, de heeren Ver kenteren en Slotemaker de Bruine ont kendes, dat stemmen voor een oorlogs begrooting het aankweeken van een mi- litairistischen geest is. Zelfs bij arbitrage is ee» leger nog noodig om zoo noodig gehoorzaamheid aan het recht af te dwin gen. Tweede Kamep De Tweede Kamer verwierp gisteren met 50 tegen 14 st. het wetsontwerp bevattende oen overeenkomst betreffen de de Domaniale mijn. In de begrooting Zuiderzee loods 1923 bleef de Kamer ste ker». Donderdag gaat ze hiermiee verder. In de gisteren gehouden vergadering waren alle leden aanwezig. Na. onderzoek der geloofsbrieven werd dhr. J. W. Roskes als raadslid beëedigd en nam deze de voor hem bestemde plaats in. Afgewezen word een verzoek van \«tPronk om gedurende de zomer maanden zijn winkel langer dan tot 8 uur opori te mogen houden. Naar aanleiding van de bekende circulaire van Ged. Sta ten inzake de welhoudersjaarwedde wees de voorzitter1 er op, dat de wethouders 11500 hebben. Spr. richt woorden va.n waardeering tot do wethouders, die veel werk hebben en nimmer op verhooging aandrongen. besloten werd aan Ged. Staten te be richten, 'dat de raad geen termen vindt om tot verlaging der wedden over te gaan. Lij het advies van de Commissie voor de Crisiswerkloosheid was nog ingekomen een afzonderlijke nota van het lid dier commissie, dhr. J. A. Berger, die op het instellen van een havenarbeiders-reserve wees. De heer Van Oorschot zegt, dat ver leden week nog een vergadering is be houden van 80 werkloozen, waaronder verschillende met kinderen, totaal zijn er 110 wiet 160 kinderen te samen. De werk loosheid is niet opgelost; men zit er nog midden in. Men moet daarin voorzien ieder individu heeft recht op bestaan en niemand mag gebrek lijden. Er zijn nog grondwerkers, metaalbewerkers, timmer lieden, dus vakarbeiders, werkloos en trouwens ook ongeschoolde arbeiders kun nen «iet worden gemist in ons productie systeem. Spr. vraagt of er voor de werk loozen nog iets zal gedaan worden in den vorm van steun of werkverschaffing. De heer Lindeijer zegt, dat Vlissingen tot Maart een vrij goed figuur heeft ge maakt ten opzichte van de werkverschaf fing. In Februari adviseerde de oommis sie niet algemeene stemmen, w.o. ook die van den vertegenwoordiger van het Plaatselijk Arbeiderssecretariaat, tot ophef fing en de raad besloot daartoe. Betreffende het rapport der commissie meent spr., dat dit niet erg gelukkig is gesteld; dit besluit werd genomen met de stem van den vertegenwoordiger van het P-A.S. Het minste aantal werkloozen is -5, die bij. het Armbestuur zijn gekomen °f brandhout kappen. Voor de doorloo- pende ernstige werkloozen wil spr. een tVERTK£(M GOlfiÜPERTZ Ï834 EN CREOIETVEREENiSING 1853. GJ5QOTE MARKT 24 TEL. INTERC. Nu. 44 en 227 steunregeling, naast de vorming eener ha venreserve. Om door bedelpartij de men- schen te helpen acht spr. niet uitvoer baar en niet goed. Spr. stelt ten slotte voor: le. B. en W. te verzoeken een steunregeling te ontwerpen voor de blijvende werkloozen; 2e. B. en W. uitnoodigen in overleg met de werk gevers een havenreservé op te richten. Spr. hoopt, dat B. en W. dit zullen over nemen. De heer Van Niftrik zegt, dat ieder hoopt, dat ieder een dragelijk leven heeft, al ligt het niet op onzen weg dit idlaal te verdedigen. Spr. meent, dat de aanne mers den laatsten tijd wel de Vlissingsche arbeiders in het werk namen. Spr. zegt, dat deze week is gebleken, dat er 25 inderdaad, werkloozen zijn. Spr. meent ook, dat de organisaties de aangewezen lichamen zijn om de zaak te behandelen. Het verheugt spr., dat bij de organisatie reeds een haven-reserve aan wezig is. De commissie lette speciaal op de groote vermindering van de werkloos heid (dezen winter 375, nu 71). De heer van Oorschot zegt, dat velen zich niet bij de arbeidsbeurs opgaven om dat zij voor hen niet voldoet. Dat een demonstratie gehouden werd is een be wijs, dat er veel werkloosheid is. Spr. vraagt nogmaals om een steunregeling. Ook de lieer Lindeijer repliceert en ver dedigt nader zijn beide voorstellen. De heer van Niftrik zegt, dat het onmo gelijk is, aan eenige havenarbeiders werk te geven. Spr. zegt toe, wat de heer Lindeijer verlangt, en zal de commissie voor werkloosheid spoedig bijeen geroe pen worden. De lieer Huson wees er nog (op, dat er veel werk is; er is voor een millioen in uitvoering, maar men prefe reert werklieden van buiten de stad. Als de heer v. Oorschot weer gespro ken heeft en op de publieke tribune ge- applaudiseerd wordt, verzocht de voor zitter het publiek, geen teekenen van in stemming te geven. Wegens het aftreden van den heer Sta- verman werd benoemd tot lid der com missie van financiën en die van de straf verordeningen de heer Auer, en van die voor de oudheidkundige verzameling en voor de monumentenzorg de heer Ver maas en tot voorzitter van regenten van het Weeshuis de heer Auer. Tot onder wijzer in Duitsch aan de Handelsherha lingsschool werd benoemd de heer A. Metz Jr. Nadat de heer Roskes op een vraag van den heer van Oorschot had toegezegd dat de instructie zeer waarschijnlijk zal wor den gewijzigd in den geest als indertijd door den heer Staverman voorgestaan, werden benoemd tot vader en moeder van het gasthuis, voorloopig voor een jaar, de heer Th. E. H. van Zeggelen en echt- genoote te Gorinchem met algemeene stemmen. Opgenomen wérd 2 als maximum-ver- menigvuldiginglscijfer in de verordening tot heffing van een plaatselijke inkom stenbelasting. Bij de w'ij'ziging der verordening tot hef fing van loonen voor het keuren van vee in den kring Vlissingen, bepleitten de heeren v. d. Putte, Huson en Hensel in 't belang van de boeren, slagers en consu menten verlaging van het keurloon. De heer Merckens had bezwaar reeds nu tot verlaging over te gaan. De heer v. d. Putte bedoelt meer in de toekomst, wanneer het eenigszins mogelijk is. Dit wordt toegezegd. Bij de wij'ziging van de verordening op den vee- en vleeschkeuringsdienst werd toegezegd, dat in geen geval tot het hef fen van loonen voor herkeuring overge gaan zal wórden voor de Raad is gehoord. Rondvraag. Van aen heer Hensel was een schrif telijke vraag ingekomen of B.. en W. mededeeling Wilden doen over de nog beschikbaar blijvende laad- en losruimtè na de verplaatsing van de schipbrug. Die voorzitter deelde mede, dat boven de schipbrug 125 M. overblijft en 90 M. buiten de schipbrug. De heer van Oorschot vraagt of er geen wteg is gevonden om hen, die over 1921 1922 hun belasting nog niet aanzuiverden, verder te ontheffen. Dó voorzitter zegt, dat dit zal worden geïnformeerd. Te 4 uur wordt de vergadering gesloten. Financieele misère in Frankrijk. De Fransche Kamer heeft besloten het „begrootingsprobleem" ter oplossing door te zenden naar den Senaat, zonder eenig advies in zake het in evenwicht brengen van inkomsten en uitgaven. Men we et niet, hoé groot het deficit over 1923 zal worden. Waarschijnlijk is het meer dan .2700 miliioen francs. Arme Fransche belastingbetaler. Korte berichten. D'e bekende ,,potloodfabriek'' vorm. Johann Faber A.-G., Nümberg, heeft over 1922 een netto winst, gemaakt van 44.120.632 Mark, tegen 5.203.304 Mark over 1921. 'De netto winst van de bekende Bethlehem Steel Company over 1922 be draagt 4.065.381 dollar, tegen 10.332.804 dollar over 1921. De arbeiders van de bekende fabriek van optische instrumenten Karl Zeiss, te Jena, staken wegens een loongeschil. Naar vernomen wordt, zijn de ver- keersbelemmeringen voor toeristen in Duitschland ingetrokken. Slechts zij die verdacht kunnen wórden met politieke oogmerken naar Dluitschland te gaan, moe ten ondervraagd worden. Tot dusverre zijln er door uitzetting, inbeslagneming van meubelen enz. in het Roergebied 20.000 Duitschcrs dakloos gemaakt. Tot en miet 15 April Waren 772 personen gearresteerd en 250 veroor deeld. Het opperbevel dor Engclsche bezet tingstroepen heeft Wegens herhaalde bot singen en onaangenaamheden tusschen Engelsche soldaten en Franschen en Bel gen in het Roergebied alle Engelsche» officieren en manschappen het verblijf in het Roergebied ten strengste ver boden. In den laatsten tijd komen opmer kelijk veel communistische ele menten uit verschillende streken van Duitschland naar Dortmund eh het heele Roergebied. Zoo heeft men onder de ar beiders, die onder Fransche heerschappij doorwerken communisten uit Berlijn, Hamburg, Keulen en zelfs uit het Saar- gebied opgemerkt. Het getal der wierkloozen in Zweden is in de maand Maart met ongeveer 6000 verminderd en bedroeg op het einde dier maand 43400. De speciale commissie uit den Zwteedschen Rijksdag heeft voorgesteld, den achturig en arbeidsdag we der voor drie jaar te handhaven. De Fransche pers Wijst op de ont zaglijke uitbreiding, die het verbruik van verdoovende middelen in do laatste jaren in Frankrijk heeft ondergaan. Overcompleet personeel. De minister van binnenlandsche zaken heeft aan de gemeentebesturen geschre ven: In verband met reorganisatie van den dienst bij verschillende rijksinstellin gen, is een groot aantal ambtenaren ont slag verleend, en bij het bemiddelingsbu reau, ressorteerende onder het departe ment van financiën, voor herplaatsing in geschreven. Ik verzoek u indien in voor komende vacatures uit eigen overcompleet personeel niet kan worden voorzien, zich tot bedoeld bemiddelingsbureau te wen den, vóórdat wordt overgegaan tot de aanstelling van personen, die tot dusverre buiten de administratie gestaan, hebben. Kosten van levensonderhoud. In Maart 1920 heelt men in Amsterdam de gemiddelde kosten van het levensonder houd bij een arbeidersgezin berekend en geregeld wordt er nu gepubliceerd hoeveel duurder of goedkooper het leven sinds dien is geworden. Over Maart 1923 is het indexcijfer weer vastgesteld en nu blijkt, dat de totale kosten sinds 1920 zijn ge daald met 19.3 pet. Sedert September 1920, in welke maand de duurte haar hoogtepunt bereikt had bedraagt de daling '24.4 pet. Een aantal posten hebben deze daling veroorzaakt, in de "sterkste mate melk en eieren. Ook de groep aardappelen onder ging een niet onaanzienlijke verminde ring. Een lichte daling vertoonen brood, beschuit en kook. Enkele andere posten zijn onveranderd gebleven, o.a. de groep grutterswaren. Daartegenover staan enkele posten, die gestegen zijn, en wel voor namelijk kaas, suiker, vetter». De s t rij d om de Wi i e 1 i n g e n. De heer C. R. Elout schrijft in het Handelsblad „Konden wijl in Januari er op wijzen, dat voor 'teerst sedert onheuglijke tijden, het aantal door 'Nederlandsche en door Belgische loodsen geleide schepen, dat langs de Wielingen in December binnen kwam, gelijk was, thans is dit reeds niet meer zoo. In dé gelijke sterkte van het materiaal hebben de Belgen niet be rust; terstond zijn zij hun materiaal ook woer gaan versterken en verbeteren (ver vanging van zeil door stoom1), zoodat reeds in Januari de toestand in de Wie lingen zóó was: Bij den Wandelaar '1 Nuf]eri stoomboot en 1 Belgische dito, bij den West-Hinder 1 Nederl. stoomboot (vlieger) en 2 Belgische, bij1 Dungeness 1 Ned. zeilboot en 1 Belgische stoomboot, liet resultaat spreekt uit het volgende overzicht van door de Wielingen binnenge komen schepen (de uitgaande van Ant werpen worden, dank zij' den Antwerp- schen praktijken óp' een klein percentage na, alle door Belgen beloodst) in het eer ste kwartaal van dit jaar (de mailbooten van de Zeeland niet inbegrepen)". In Januari kwamen door de Wielingen 180 schepen met een Nederlandschen, 280 met een Belgischen en 50 zonder loods, samen 510; door het Oostgat 205, 186 en 11, samen 402. In Februari door de Wielingen 117 schepen met Ned., 317 met Belg. en 34 zonder loods, samen 468; door het Oost- gaf 212, 162 en 7, samen 381. In Maart door de Wielingen 152 sche pen met Ned., 384 met, Belg. en 55 zonder loods; samen 591; door het Oostgat 256, 237 en 7, samen 500. „Dat deze loodsstrijd een strijd is om de Wielingen, blijkt uit het feit, dat de Belgen in het resultaat van gelij'k mate riaal in het Oostgat (en dat beteekent: achterstand in het aantal schepen) be rusten. Het is hun om de Wielingen te doen en daarom blijven wij1 herhalen: do Wielinger loodsquaestie is een poli tieke quaestie, is een stuk van het Wie linger en van het heele Scheldegeschil. Wie daarin verslapt, geeft, hangende dat geschil, een stuk van zijn politieke positie prijs Wo zullen daarom ons materiaal wéér moeten versterken. Het is een wilde en kostbare concurrentie, maar zoolang Bel gië haar niet opgeeft, mogen wij het ook niet doen. Betalen kunnen wij altijd nog minstens even goed als de Belgen. En varen ook." Jubileum. Dinsdag 1 Mei a.s. is het een kwart eeuw geleden, dat de heer Max. R. Nu- nes, sinds jaren gevestigd N. Z. Voor burgwal 230232, aan het Damrak het Centraal Advertentie-Bureau stichtte. Sindsdien heeft de zaak van den lieert Nunes zich enorm uitgebreid. Het adver tentie-bureau werd ook uitgeverszaak. Ter gelegenheid van het vijf en twintig jarig bestaan wordt des middags van half drie tot half vijf in de zalen van hotel dej l'Europe receptie gehouden. Allerlei. De afdeelingen der Tweede Kamer heb ben tot rapporteurs benoemd inzake de Bioscoopwet de heeren Stulemeijer, Beu- tmer, Rutgers v. Rozenburg, Deckers en v. Wijnbergen. Door den Ned. Boerenbond, den Chr. Boeren- en TUindersbond en het Nat. Landbouw-comité is een adres gericht aan den Ministerraad tegen de herclassificatie der gemeenten. Te Arnhem is overleden mr. R. J. de Visser (C.H.), lid van Gedep. Staten van Gelderland. Bij resolutie van den minister van financiën zijn verplaatst de ontvangers A. v. d. Werff van Roermond naar Mid delburg en F. Greidanus van Hontenisse naar Oudenbosch. Bevorderd zijn van. kommies le klasse tot assistent te Rotter dam o.a. A. Looij en J. v. Beveren. En van kommies 2e klasse te Locht tot kom mies-verificateur te Hansweert II. Lam- tmertse. Verplaatst S. van Lonning, kom mies-verificateur, van Hansweert naar Rot terdam, en L. Speijer, kommies le klasse van Ternouzen naar Rotterdam, resp. met 1 Mei en 1 Juni a.s. Goes. A.s. week staan ons twee con certen te wachten, beide in het Schutters hof. Dinsdagavond zal „Toonkunst" uit voeren: „Odysseus" van Max Brucli, met medewerking van solisten uit eigen kring en van buiten. De generale repetitie wordt Maandagavond gegeven. „Toonkunst" is gewoon goed voor den dag te komen en ze zal ook nu wel weer haar oude» roem handhaven. Donderdagavond zal de zangvereeniging „O. B. K.", met medewerking van solisten en orkest, uitvoeren: „De Opstandings- Imorgen" van S. Neukom. Waar deze zang vereeniging, onder de correcte leiding van den heer Tamminga, ook reeds meermalen iets goeds gaf, wekken we gaarne onze lezers pp ook van dezen zang te gaan genieten. In de heden gehouden vergadering van Aandeelhouders d'er N. V. Waterlei ding-Mij „Zuid-Bevoland", welrd verslag over het elfde boekjaar (1 Jan.31 Dec. 1922) uitgebracht. In de inleiding wordt o.m. gezegd: de toename van de baten der winst- en verliesrekening over 1922 bedraagt f 12.557, terwijl van 1914 tot en met 1921 de baten met gemijddeld f 14.689 per jaar stegen. De lasten dier rekening verminderden in 1922 met f 3216, terwijl in de genoemde 7 jaar deze lasten gemiddeld met f 5283 stegen Sedert 1914 stegen de baten met plm. f 102.800, de lasten met plm. f 37.500. Over 1922 kwam, óndanks de toename der betaling aan de Rijkspostspaarbank! nog een bedrag van f 19.669 voor afschrijving op de geheele inrichting pit het bedrijf beschikbaar. Over 1922 werden 226 woningen aan het leidingnet aangesloten (1240 in 1921) waarvan 63 in dit jaar jaar nieuw ge bouwd en 163 oude woningen. Van het aantal woningen, 'twelk do Waterleiding direct zou kunnen bedienen (8924), is 71 pet aangesloten (6358) en 29 pet nog niet (2566). Uit de winplaats is in 1922 onttrokken 589.021 kub. M. water (tegen 561.278 kub. M. in 1921). Tweemaal per maand werd het water aan een scheikundig on derzoek onderworpen. Het waterverbruik was in 1922 534.019 kub. M. (vorig jaar 526.980 kub. M.). Rekening houdende met gedurende het inwendig verven va» het hoogreservoir te Goes ongebruikt weg- geloopen water (12.300 kub. M.) vertoont het watergebruik, vergeleken bij 1921, een daling van ongeveer 5300 kub. M. Uit het overzicht van do woningen, welk© aan het net liggen (d.w.z. als het erf niet verder dan 25 M. van de hoofd buis afligt) en ,nog niet zijn aangesloten blijkt, dat Oudeland© het slechtste figuur maakt (één perceel per 9 inwoners is daar niet aangesloten), daarna volgen 's Gravenpolder en Kapelle (beide per 11 inwoners), vervolgens Heinkenszand en Hoedekenskerke met 12, enz. Het beste figuur maakt Waarde (137), ook Krabben- dijke (57), 's Heer Abtskerke (49), en Kattendijke (48), mogen er wezen! De balans sluit in actief en passief met ©en bedrag van f 1.908.251.32Vó. De winst- en verliesrekening geeft aan als overschot bedrijf f 91.147,31% (afschrij vingen f 31.283,72 en beschikbaar voor dividend f 59.863,B9V«- prijscourant wijnen. Men zendt ons toe een prijscourant van wijnen likeuren, etc. der fa J. A. L. G- Witte te Goes. Zeer groot is het aantal merken dat voorradig is, terwijl enkele bestelkaar- ten en een foto van het intérieur der zaak zijn bijgevoegd. Vlissingen. Dhr T. H. de Meester, die met 1 Mei aftreedt als directeur" van 3e stoomvaartmaatschappij „Zeeland" heeft deze week afscheid genomen van commis sarissen en hoofdambtenaren, waarbij hij onder het aanbieden van herinneringsge schenken werd toegesproken door den voorzitter van commissarissen, dhr mr E. Fokker en ook namens de hoofdambtena ren. Kruiningen. Gisterenavond vergaderde de gemeenteraad alhier. Afwezig dhr. de Visser met kennisgeving. Notulen werden onveranderd goedgekeurd. Ingekomen wa ren o.a. een mededeeling van Ged. Sta-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1923 | | pagina 1