Uit ie Provincie. Onderwas. Gemengd Nieuws. Telegrammen. Laatste BerichteH. Allerlei. te* voorstellen. De R.-K. Kerk zou dan *a#»e bereid zijn geweest mede te wer kt» aan een goeden Burgerlijken Stand, b.v. door voor te stellen de priesters amb- teaaaren van den Burgerlijken Stand te make*. Op die wijze bleef liet recht der keik onaangetast en zou toch het belang va» den Burgerlijken Stand zijn behar tigd. Mr Bomans deelde mede, dat binnen kort de Tweede Kamer een wetsvoorstel zal ibereiken, om het bedoelde artikel van bel Burgerlijk Wetboek in dien zin, als bij hier wenschelijk heeft genoemd, te •wjjzigen, zoodat de fout, welke is over genomen uit de Code Civil, thans kan worden hersteld. Haar aanleiding van bovengenoemde mededeeling van den heer Mr .1. Bomans ver»eemt de Msb., dat de plannen tot wetswijziging ter tegemoetkoming aan de bezwaren der Katholieken inzake de hu welijkswetgeving nog niet in een zoodanig stadium verkeeren, dat binnenkort een wetsontwerp in dien zin zal kunnen wor den verwacht, aangezien het overleg van de» Minister van Justitie waarop deze bij de behandeling der Justitie-begrooting in de Eerste Kamer reeds zinspeelde met de rechtsche partijen 0111 tot een bevredi gende oplossing te komen, nog niet ge heel tot een einde zijn gebracht. Nog een distributie-rekening. De gemeente Gameren behandelde in Raadsvergadering de distributierekening. De heer Hobo, burgemeester, zegt, dat 't tekort "bedraagt f 8439,081/2. Wanneer, hoe en met welke sommen dit tekort tot het genoemde bedrag is aangegroeid is *iet vast te stellen; evenmin is aan te wijze», wie voor dit bedrag aansprakelijk gesteld moet worden. De heer De Jongh merkt op, dat een en ander bijeengete kend voor de gemeente een schadepost wordt van ruim elfduizend gulden en be grijpt niet dat B. en W. met een voorstel duiven komen om deze schuld ten laste der gemeente te brengen. Hij acht het noo- dig een en andei' nauwkeurig door een accountant te doen onderzoeken. Den beer van Tregt verwondert 't zeer, dat B. ea W. met de behandeling zoo lang hebben gewacht. Ook meent hij 't niet moeilijk, den schuldige aan te wijzen, im mers heeft de voorzitter, naar hij meent, zelf aangeboden het tekort te dekken., Burgemeester Hobo erkent dit; hij heeft destjjds tot den heer De Jongh gezegd, 't tekort te zullen dekken, mits 't feit werd geheim gehouden; hij deed dit aan bod om te voorkomen dat èn zijn naam èn die van de gemeente door 't slijk ge sleurd zouden worden. Thans echter is hjj hiertoe», niet meer bereid. De heer iWesterhof steunt het voorstel-De Jongh, om alle stukken en bescheiden in handen der Raadscommissie te stellen en deze te machtigen om bij 't onderzoek zich door ter zake kundige personen te doen bijstaan. Aldus wordt besloten. Autobussen en Spoorwegen. De Directie der Ned. Spoorwegen heeft aaa den Ned. Spoorwegbockhandel den verkoop van Gidsen voor Autobusdienst regelingen verboden, met het oog op de concurrentie, die de autobussen den spoor wegen aandoen. Met zulke kleine mid delen denkt de Spoorwegdirectie het toe nemende autobus-verkeer te fnuiken. Wij weto» wel een beter middel zegt het Cen trum: verlaging der tarieven! A11 e f 1 e i. Afgekondigd is het Kon. Besluit, be halend, dat de Zomertijd 1 Juni zal aan vangen. Au10-0mnibusvefkeer te n plattelande. Het Vad.'' schrijft: Voor het hotel Kuys Witzenburg to Rijswijk Btaa» op het oogenblik eon paai" nieuwe, kolossale auto-omnibussen (Renault's) blij kens de borden boven de chauffeursplaats bestemd voor den dienst Middelburg— DantaKg en Middelburg—W olfnartsdijk- Sc!ïi Veetr. fie wagens zijn verdeeld in eerste en tweede klasse. tot burgemeester van sHeercnhöck C. A- F. M. van Horsigh- Middelburg De algemeene Woningbouw- rereeaiging deelt mhaar jaarverslag mee dat op 1 October 1922 de laatste der 149 woningen 111 gebruik werd genomen Van die 149 zijn er 15 verhuurd aan door den minister van financiën aangewezen amb tenaren en wel 11 militairen, en 4'bur gerlijke ambtenaren. Het aantal leden be droeg op 31 Dec. j.l. 216. Daar nog vele leden op een woning wachten, heeft de architect van Epen een ontwerp gemaakt voor den bouw van 38 dubbele woningen bp het Bagijnhof. Kan hier per .eensgezin- woning f300 rijkspremie worden verkre gen, dan zullen de woningen vermoede lijk voor f3,70 ad f4 per week kunnen worden verhuurd. Dank wordt gebracht voer de aangename samenwerking met B. en W. Goes. Schunnige marktkooplie den. Een lezer uit Kapelle schrijft ons: „Gezien uw bericht inzake het optreden van een marktkoopman, deel ik u .mede, dat ook ik een oogenblik dien bewusten ®,eïl6(??n gadegeslagen en dan vraag tk mij af, hoe is het mogelijk, dat zulks gebeuren kan. Het individu had verwij derd moeten worden m.i. met verbaal op den koop toe, zoo mogelijk". Vakschool voor Meisjes, "tos eenige dagen druk geweest in 't ge bouw der Vakschool voor Meisjes. Niet bunder dan 1300 belangstellenden hebben vpotoonstelling van werkstukken be- Eocht. Met nieuwen moed gaan Direc trice en personeel dan ook het nieuwe cursusjaar in. Er zijn echter eenige cur sussen, die nog Wel behoefte hebben aan wat meer deelneemsters. Vandaar, dat Maandag nog de gelegenheid Wordt open gesteld voor deelname aan de cursus sen in koken, huishouden en waschbehan- deling voor dames en dienstboden. Ook Wijzen wij op de gunstige gelegenheid voor meisjes, die het M.U.L.O. volgen, ömi deel te nemen aan het huishoudonderwijs in de 3e klas. Wij twijfelen or niet aan, of deze herinnering alleen zal do cursussen' in korten tijd bezet doen zijfn. Voor ver dere bijzonderheden zie de advertentie in ons nr. van Zaterdag. Hwuweert. Het geladen sleepsehip„Jan de Wich", schipper Hellebosch, komende van Antwerpen, kwam op de Schelde in aanvaring met een schoener, waardoor het schip een lek kreeg in het voorschip. Het zal hier op de slikken worden gezet om het lek met een noodr'eparatie to dichten. Wissenkerke. De landbouwer H. de Lange heeft bij do politie aangifte ge- dan, dat in den nacht van 24 op 25 April van zijn erf zijn gestolen: oen 60-tal kui kens met de 3 daarbij behoorende kip pen. Van de(n) dadef(s) geen spoor. St. Laurens. Gisteravond had ten over staan van den Riijkstuinbouwconsulent en de Commissie van Toezicht de eindles plaats van den Tuinbouw Wintercursus alhier. Aan het einde der lessen werd den leiders H. H. J. Weeda en O. de Nood dank gezegd voor hun werk en de uit onze provincie vertrekkende consulent dankte voor do aangename samenwerking gedurende de acht jaar, die hij in dit consulent mocht vertoeven. Namens de leerlingen bedankte de oudste en gaf als blijk van hoogachting en waardeering aan beide leiders een foto in lijst van de cursisten. Van klasse I nlaalr II werden bevorderd C. Marinissen, St Laurens, J. M. den Hollander, P. de Voogd, J. Bommeljé, L. de Kam, J. WondeTgem to Oostkapelle; C. Joziasse, H. Polderman to Seroosker- ke en A. Sandeïteo te Grij'pskerke. Het diploma verwierven: L. Janse te Koudekerko, P. Mosu, J. Wondergem te Serooskerke, M. Gilde, J. Gilde, P. Pieter- se te St Laurent* L. Kesteloo, Domburg; A. Bruggeman, Koudekerko, J. Ta venier Oostkapelle; J. Lahruyère, Middelburg en J. SandeTse, Grijpskerko. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Uithuizermeeden P. A. Tichelaar te Beilen. Aangenomen naar Odijk door A. Daran te St. Oedenrode. Kerk au to. Do Doopsgezinde Kerk te Barsingerhorn c.a. telt do meeste ha- rer leden op vrij grooten afstand van het kerkgebouw. Velen wonen daarvan van 1 tot 2 uur. Nu besloot de kerkeraad voor de leden te Kolhorn, aan den West- frieschendijfc en aan de Kreil een kerk- auto voor 16 personen te laten loopen. Daarvoor zijn de leden in groepen ver deeld, en ol'ke groep zal geregeld bericht ontvangen, wanneer het haar beurt is. Deze dienst begon op 22 April. Aan die eerste groep van 16 ontbrak niemand. (N. Prov. Gron. Ct.) Het nieuwe kerkgebouw op „Vrederust", Woensdag a.s. 2 Mei, zal het nieuwe kerkgebouw op de stichting „Vrederust" in gebruik worden genomen. Dit feit nu is niet alleen vooT de Stich ting, maar ook voor de vele vrienden, die (feeds jaren lang in haar lief en leed hab- ben gedeeld, of met haan in aanraking zijn gekomen, van zoo groote boteelcenïs, dat het ons voorkomt, dat eenige inlich tingen omtlfent dit gebouw, in broeden kring met belangstelling zullen worden ontvangen. Na 14 jaren in een houten hulpkerk te hebben vergaderd, is nu in het mid den van het Stichtingstor'rein, aan een kruispunt van verschillende wegen, een nieuw kerkgebouw verrezen, dat zich als vanzelf presenteert als een middelpunt der gansche uitgestrekte omgeving. 'tls een forsch gebouw met zwaren toren, strakke lijnen, donker gevoegde grijsbruine muurvlakken gebroken door de raamkozijnen en zwaar massief eikenhou ten deuren, en met een hoog, met don- Kerroode pannen gedekt dak. Zoo moet dit kerkgebouw op den aanschouwer den indruk maken van rustige geslotenheid en vertrouwenwekkende soliditeit. De zij- ingangen en de portalen naast den toren ingang, welker dekking veel lager is ge houden dan het eigenlijke kerkdak, maar door aansluiting aan de opgaande kerk toch één geheel vormt, zijh ooik weder met roode pannen gedekt en verhoogen daardoor het architectonisch effect. Die wijzerplaten op den toren zijn zwart met zwaar verguld© cijfers en wijzers. Zoo geeft het gcheele uiterlijk aanzien een harmonisch geheel te zien, strak en voornaam van lijn en het architectonisch gevoel bevredigend. Diocr een aardige aanplanting met hees ters, conifeeren, enz. is bovendien ook de omgeving in harmonie gebracht met het gebouw. Dit nu wat het uitwendige aanzien be treft. Laten wij' nu ook het inwendige gaan bezien. Het zal voorzeker den bezoeker in het oog vallen, dat de indruk hier zoo geheel andere is dan men gewoon is in dergelijke gebouwen te zien. Allereerst trekt de aandacht het ver- i hoogde koor of podium, waarop het spreek gestoelte van buitengewone grootte. Dit is gedacht om te kunnen dienen bij' bij zondere gelegenheden, .zooals bijeenkom sten of feestvieringen met patiënten en personeel. Het spreekgestoelte kan dan worden weggeschoven. Daar boven is een galerij bestemd tot plaats voor het orgel, dat nu nog niet aanwezig is. Verder rondziende zal de bezoeker direct opmerken de rustige stemming, die de kleur der muren wekt. Zonder pleister-, verf- of witwerk, gedekt dooi' de lichte beitskleuren van het ge welfde plafond. Voorts de donkerbruine en gele verfkleuren der galerijen en bin nendeuren, met de warme, levendige tin ten van het meubilair, banken, stoelen en spreekgestoelte. Voeg daarbij het getem perde licht der zeer fraaie gebrandschil derde glazen en dan zal het duidelijk zijn, dat door dit alles een intérieur is ver kregen van soberheid, maar ook van wij ding. Maar ook dat het gebouw als ver gaderplaats en als bedehuis onder Gods zegen, in zichzelf geschikt kan zijn om den bezoeker in stille, rustige, ootmoe dige stemming to brengen en alzoo mede te werken tot meerdere ontvangbaarma- king van het Woord des Heeren, dat hier zal gebracht worden. Waar nu juist deze mystieke Stemming zoo zelden in onze kerkgebouwen wordt aangetroffen, daar meenden we, onder den indruk dien het intérieur van deze keWc op ons maakte, dat, naar we ver wachten, velen der bezoekers op a.s. Woensdag met ons zullen voelen, dat ds ontwerper van dit gebouw zal het voor hen, die na ons komen een monu ment zijn? zich ernstig- rekenschap heeft gegeven, en ook werkelijk geslaagd is in het architectonisch uitdruk ken van de wijding, die een kerkgebouw behoort te geven. Een zoodanig kerkgebouw laat ons niet koud. Het is voor 2ij:n bestemming ge boren. Hier is gevoeld, dat er"'harmonie behoort te bestaan tusschem de verkon diging des Wooï'ds ©enerzijds en het bede huis anderzijds. Een zekere eenheid, uiter lijk en innerlijk. Tot de beschrijving behoort nog, dat de kerk beneden 330 zitplaatsen bevat en op de galerij bij den ingang ,78, totaal dus 408; dat centrale verwarming en elec- trisch licht is aangebracht en dat ont werper-architect van dit gebouw is de heer F. G. O. Rothuizen te Goes en aan nemer-uitvoerder de heei' A. M. Kuyper te Middelburg. 1 Benoemd tot onderwijzeres aan een o. 1. s. te Rotterdam mej. J. J. Ppuluss© te T'holen. In de cxameneommissio te Middel burg vod" de vrijte- en ordaoiefeningen zijn benoemd tot leden W. de Graaf, leeraai' aan een bijzondere kweekschool voor on derwijzers en onderwijlzei'essen en A. S. Beugel, aan can openbare mulo-school voor meisjes, beiden aldaar. Acte examens. Gisteren werden te Middelburg 8 vrouwelijke candidaten ge ëxamineerd, van wie 3 werden afgewezen. Geslaagd zijn dé dames M. Gitoenenberg, jVlfssingen; C. W. de Heer, Tholen; A. J. W. Kosten, Zaamslag; M. C. Looij1, iVlissingen en A. M. Pieters, Zuiddorpe. Middelburg. De heer I. de Lange, leer ling der Ohr. Kweekschool alhier, is met ingang van 1 Mei a.s. benoemd tot on derwijzer aan de Glir. School (hoofd dhr J. Adriaanse) te Werkendam. Op het stuurlieden-examen te 'sGr3- venhage zijn geslaagd vooif derde stuur man, groote stoomvaart: do heeren J. M. Saarloos, M. G. Greve, H. W. M. van Nes, W. B. J. Pestman Koning, A. C- Wtedde- pohl, G. Hollander, G. Ruyg, J. Toxopeus, H. W. Lijding, J. Wj. Sperna Weiland, PI. Dl Sutherland, D. J, Koolhaas Re vers, L. C. H. van Balkum, P, H- H. Blondé, P. J. de Haan, G. G. A- J. Van Bueren en J. Gelderman. Ongelukken. Te Birdaard is een 18-jarige jongen, die zich met zi'n roei boot op sleeptouw wilde laten nemen door een stoomboot, te water geraakt en ver dronken. Luchtballon gedaald. Dins dag landde onder Bruten dicht bij den Waaloever een luchtballon, waarin zich twee passagiers bevonden. Ze waren to Zeist opgestegen. Een gevangenis to koop. De cellulaire gevangenis te Sneek wordt eerst daags publiek verkocht. De kooper mag in zes jaarlijksche termijnen betalen. Meikever plaag. Do vruchtboo- men in de boomgaarden langs de Maas streek in Limburg, die reeds veel hebben geleden door de nachtvorst der laatste dagen, worden thans door een nieuw ge vaar bedreigd. Ondanks het koude weer komen de meikervers in grooten getale in de Maasweilanden uit den grond te voorschijn. Het jaar 1923 is voor deze ongewenschte gasten een beurtjaar. Inbraak postkantoor Steen- wijk. Voor de raadselachtige inbraak ten postkantore te Steenwijk wordt thans een oplossing «gezocht in het Noorden. Uit Barnflair' en Barger-Oompascuum zijn reeds twee verdachten gevankelijk naar Hee renveen overgebracht. Thans is ook een schoenhandelaar uit Ter Apel gearres teerd. Bij hem is als kostganger ge weest de gearresteerde uit Barnflair, die als opperman te Steenwijk bij het nieu we postkantoor werkzaam is geweest, toen een sleutel van de safe op onver klaarbare wijze is verdwenen. Deze op perman leefde den laatsten tijd heel roy aal. Een windhoos. Een windhoos heeft op do terreinen, toebehoorend aan den gïoentenkweeker A. R„ te Dcdems- vaart zeer voel glazen romen in het lucht- Iriiilm opgenomen om zo dan op glas van debroeikassen terug te laten vallen en ook dit te .vernielen, evenals de talrijke kroppen sla, die juist voor de veiling gereed lagen. Hier werd in eenige oogen- blikken de arbeid van het geheele voor jaar gedeeltelijk verwoest. De kweekerij zag er uit als een ruïne. Van de ramen werden er een 60-tal stuk geslagen. Dn schade is vrij aanzienlijk. Een eigenaardige gemeen teraadsverkiezing. In de gemeente Horn bij» Roermond, waar de R.K. Kiesveroeniging zich hield buiten de raadsverkiezing, is thans de gemeenteraad samengesteld volgens een nieuw kiesstelsel. Toen men voorzag, dat el4 een aantal lijsten zou worden inge diend, kwam men op het ofigineele idee een niet-officicele vóörstemming te hou den om één officiecle candidatenlijst te krijgen. Men kwam tot hot volgende stel sel: Alle candidaten, die gesteld werden werden op één lijst .gezet. Men prakkï- zeerdo oen cirkelvormig stembiljet, zoo dat niemand bovenaan kwam, terwijl ook geen opvolgende nummers gegeven wer den. De candidaten vorbondon zich geen propaganda te maken en zich to ondei*- werpon aan den uitslag der vóór-stem ming. Elk kiezer moest voor,do 7 zetels 7 candidaten met een kruisje aanwijzen in het vakje van diens naam. Nagenoeg alle stemgerechtigde kiezers hebben aan deze stemming deelgenomen en de proef is goed geslaagd. Volgens den uitslag werd de officiecle candidatenlijst opge maakt en als eenigsto op het stadhuis gedeponeerd. Voor een tweede lijst zou den geen handtoekeningen te krijgen zijn geweest. Zoodoende wedd een officiecle stemming uitgespaard. O k een oorzaak! Te Ealing moest een man zich voor don rechter verant woorden, omdat hij 's avonds niet gezorgd had, dat het nummer yan zijn motorfiets behoorlijk verlicht was. Tot zijn veront schuldiging beriep hij zich op de the orie van Einstein. Het nummerplaatje had aan zijn motorfiets gezeten en ook zijn lantaarn, maar de een of andere kracht van buiten af had gemaakt, dat de licht stralen zóó gebogen werden, dat ziij op den (grond waren gevallen, in plaats van op het plaatje. .Het gevaar van den electri schen stroom. Een paar weken ge leden bevonden zich op de houten stel ling rond een in aanbouw zijnd huis te. Den Haag 2 opperlieden. In hun nabijheid liepen langs de stelling 3 blanke electrische leidingen met 'n onderlinge spanning van 380 volt, welke dienden voer den stroom toevoer van oen electro-motor van een kalkmolen. Daar de draden door hot hoo- ger worden dor stelling langzamerhand binnen handbereik waren gekomen, waar schuwde hun patfoon de werklieden om niet aan die draden te komen. Een der opperlieden zei echter lachend, dat dit heusch geen kwaad kon, hij' had het zijn collega ook wel zien doen. Tegelijkertijd pakte hjj een der jdraden vast, hetgeen in verband met Zijn goed geïsoleerde stand plaats op de kurkdroge houten stelling geen gevaar opleverde. Diaar hij1 het ge vaar van den electrischen stroom echter ontkende, was hij zoo doui, om tegelijk nog een tweeden draad met de andere hand aan te pakken. Hij kon toen na tuurlijk nijet mee|r loslaten maa-r bleef bewusteloos aan de draden hangen. Zijn patroon had de tegenwoordigheid] van geest om twee werklieden toe te roepen dat zij, op een ladder staande, den ge troffene bij het vrijkomen moesten op vangen en ging toen den electrischen stroom afschakelen. Na het afschakelen van den stroom vïel dan ook de getrof fene en werd hij opgevangen. Gelukkijg kon hij na korten tij'd kunstmatige adem haling op hem to hebben toegepast, in het leven gehonden worden. Hij! had aan beide handen Wij ernstige brandwonden bekomen. Een ander ongeval van den laatsten tjjd, dat blijk geeft van groote onvoor zichtigheid, of een nog maar al te zeer verbreide mcening, dat een electrische stroom van 220 volt spanning niet ge vaarlijk is, gebeurd© eenige dagen ge leden. Een arbeider in een kleine ge meente, met een bovengrondsch elec- trisch net, was bezig met het reinigen van een dakgoot. Staande op een ladder kwam bij' het uitwringen van een dweil deze laatste in aanraking met een in de nabijheid liggende blank© electrische lei ding. Daar de natte dweil een zeer goede geleider vormde; kreeg hij' een schok en vfel van de ladder. Hierbij had] hij het ongeluk om twee ragg'ewervels te bre ken. De electro-technische dienst van de Arbeidsinspectie geeft daarom den raad' nitnmer te werken in de nabijheid van onder ©panning staande geleidingen en deze nooit aan te raken. organiseerden konden ze niet tot e'en beslissing komen. Voor bcmiddelingspoi- gingen achtte men "hot niet de geschikts tijd. Verwacht wordt een spoedig 'einde dei" staking. NEW-YORK. V.D. De algemeene sta king der zeelieden in de New-Yorkisch# haven is heden door do organisaties ge proclameerd. Bij de staking zijn in totaal 30.000 arbeiders betrokken. LONDEN. V.D. De onderstaatssecreta ris voor buitenlandsclie zaken deelde in het Lagerhuis mede, dat de Britsche re geering voorstelt een ernstige nota T.e zenden naar Moscou, in verband mot het in beslag nemen van een Britschen traw ler. DUBLIN. V.D. Heden werden de op standelingen Hatheway, Meenery en Grea- ney terechtgesteld. BERLIJN. V. D. Het kabinet vorgaderdo opnieuw over de beantwoording der nota van Curzon. De samenstelling der nota aan alle geallieerde mogendheden zal te gen morgen worden bekend gemaakt. MIDDELBURG. Gisteravond werd we derom de hulp ingeroepen van een agent door de bewoners van het perceel in do St Janstraat, waar o.a. M. woont. Even als de vorige maal was deze uitgegaan, terwijl het petroleumtoestel stond te branden, wat een hevige walm verspreid de. De agent verschafte zich toegang en doofde het toestel. u"uj „De dood van Iep eren". Het is een gangbare uitdrukking in onze om geving: „je ziet er uit als de dood van Ieperen". Dieze Volksuitdrukking dankt haar ontstaan aan den geesel der „zwarte pest", waardoor in de veertiende eeuw de Belgische stad Yparten in West Vlaan deren geteisterd werd. Tot d:e ongelukkigste steden van Euro pa mag wegens haar lotswisselingen deze stad] gerekend worden. In 1915, na do Duitsche aanvallen, stond er nog slechts één huis overeind. Hetgeen zeggen wil, dat al de artistieke gebouwen der oud heid, aan welke deze stad zoo rijk' was, vermeldi zijn. Daar is onder anderen het Lakenwevers Gildehuis, herinnerend aan de Vlaamsche bloeitijden, toen de gilden in macht en aanzien, zich kostelijke palei zen lieten bouwen door do eerste bouw meesters uit dien rocmtijd onzer bouw kunst. En daar naast 'tin renaissance stijl opgetrokken stadhuis, uit de zeven tiende eeuw dagteekenond. MeclT beroemd nog de „Oude Burcht", aan do Middel eeuwen herinnerend; toen do Noorman nen haar teisterden, en hertog Boude- wijn II van Vlaanderen ha,ar versterkte, waarop om haar heen in dier jaren looip do stad verrees, die jn de dertiende pn. Veertiende eeuw als een der eerste voor heel Europa gold, wier rijkdom door haar' omvangrijke ka ntnijVerheid en haar macht op de andere aanzienlijke Vlaamsche ste den bevochten, een tijdlang spreekwoor delijk was. Totdat de oorlogen der 16e en 17e eeuw_ haar knakten. Alexander 'Farnese bestookte haar her haaldelijk in den tachtigjarigen oorlog voor zijn Spaanschen heer. Condé ver overde haar voor onzen Franschen bond genoot, zoo schandelijk door ons in don steek gelaten, even na het sluiten van den Munsteïschen vrede. Een jaar daarna her overden haar de Spanjaarden onder aarts hertog Leopold; maar een'ige jaren 'daar na waren het opnieuw de Franschen, nu onder Turenne, die opnieuw het beleg voor de oude stad sloegen. Wel kwam Yperen door den vrede der Pyreneeën aan Spanje, maar in 1678 maakte Lode- Wijfc XIV er' zien opnieuw 'van meester, om haar bij den vrede van Nphiegen te behouden. Zoo volgden de rampen elkaar oip; tot tenslotte de Düitscher in den jongsten „kriieg" d© arme stad met haar rijke her inneringen den genadeslag gaf. Wisselkoersen. Amsterdam, 26 Apr. 1.45 uur. Berlijn O.871/4—0.87L/2. Brussel 14.8014.90. Parijs 17.10—17.20. Londen 11.86—11.86%. Dollar 2.55%—2.56. Weenen 0.35V20.36. DEN HAAG. V. D. Togen den gewezen directeur der Zuidhollandsche Crediet- bank werd heden wegens bedriegelijke bankbreuk 9 maanden hechtenis gevor derd, met aftrek der preventieve hechtenis. De beklaagde zit reeds vanaf 6 Oct. 1922 in voorloopige hechtenis! ALMELO. V.El In den stand der 'tex tielstaking is heden geen wijziging ge komen. De Bonden vergaderden meerma len, mg ar wegens het groot aantal onge Door het Polderbestuur van Wal cheren werd heden aanbesteed: A. de uitvoering der gewone onder- houds- en vernieuwingswerken aan de vier wateringen met bijlevering van de noodige materialen, zulks in 5 perceelen. Ie perceel, omvattende le deel van de Noordwatering. Minste inschrijver J. Lin- denbergh Gz. te Wemeldinge voor f 32860. 2© perc., zijnde 2e deel van de Noordwa tering, dezelfde voor f16400 3e perc. Oostw'atering, dezelfde voor f3900; 4e perc. Zuidwatering L. Minderhoud Jz. te West'kapelle voor f7927; 5e perc. West- watering, dezelfde voor f18943. B. het verhoogen, verzwaren, en op profiel brengen van den zeedijk met bij komende werken tusschen de dijkpaden 47 en 50 aan de Zuidwatering. Minste inschrijver W. C. Maljers, Jeere voor f5749. het vervangen van versleten Door- niksche steen door glooiing van zuilen basalt, het benedenwaarts uitbreiden met aanwezige Doomiksche steen en bijbehoo-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1923 | | pagina 3