BATO %o 17» Woensdag S5 April 1923 87e Jaargang I0T DEM DOOD GETROUW. Staten-Generaal. Buitenland. RIJWIELEN Drukkers-Exploitanten OOSTERBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraat 68—70, Goes Tel.: Redactie no. 11; Administratie no.58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f 3.— Losse nummers f 0.05 Prijs der Advertentie n: 1—4 regels f 1.20, elke regel meer 30 cL Bij abonnement belangrijke korting. jKfTjwMiaMMDsmuM De oorzaken. Wij hebben gisteren, enkele cijfers ge geven omtrent den achteruitgang van de vakbeweging, ook van de Christelijke vak beweging. Over heel de linie viel achter uitgang te constateeren. Hoe dit verschijn sel, dat niet zonder meer aan ons mag voorbijgaan, te verklaren? In een van onze Christelijke vakbladen vonden we daaromtrent het volgende op gemerkt: „Met tijdperk onmiddellijk voorafgaande aan 1920, toen het hoogtepunt bereikt werd, was er een geweest van ongeleenden groei. Allerlei oorzaken hebben daartoe mede gewerkt. Er heerschte gisting en roering, niet het minst onder de arbeidersbevol king, zoowel buiten als binnen onze gren zen. Deze beroeringen brachten er velen toe (die zich tot dit oogenblik nog van verre hadden gehouden) kleur te beken nen in den strijd des geestes ook op dit ter rein, en zich om principieele redenen te organiseeren. Maar greater w'as het aantal van hen, dat in deze periode om zuiver miaterieele redenen de vakbeweging zochten. En die roaterieele reden wtis de werklooizenverze kering. Bekend is, dat juist in die periode de overheid zeer milde bepalingen maakte, die de betrokkenen het toetreden tot de kassen aantrekkelijk maakte, en ve len. verlokt door die milde bepalingen, het besluit deed nemen hierom tolt de vakbe weging toe te treden. Daarnaast w'as deze periode er een van hoog-conjunctuur voor tal van bedrijven, wat een succesvol optreden van de vak beweging, in dien zin, dat belangrijke voordeelen voor de arbeiders konden wor den bereikt, mogelijk maakte. De directe materieele voordeelen toen bereikt, heb ben ook tal van arbeiders tot de organi satie gebracht. Eveneens het feit dat in dezen tijd de landelijke collectieve arbeidsovereenkomst in de bedrijven haar intrede deed, al of niet met verplichtende bepalingen inzake hel lidmaatschap der bedrijifsgenooton. Echter sinds 1920 is dit alles veran derd. Wat al misère bracht de wei'kloozen- verzekering in de laatste jaren niet. .D'e vrij gunstige bepalingen werden steeds meer beperkt, terwijl de Steeds toenemen de slapte in de bedrijven anderzijds het functioneeren van tal van kassen schier onmogelijk maakte. De factoren hier bovengenoemd Werden allen opgeheven, ja in hun tegenbeeld omgezet. In plaats van uitbouw der collectieve contracten, teruggang en afbraak in me nig geval. In plaats van hoog-conjuncluur, malaise in de bedrijven. In plaats van steeds gunstiger arbeidsvoorwaarden, teruggang en afbrokkeling, soms in zeer sterke mate. Dat alles bleef niet zonder invloed ook op de ledentallen der Vakcentralen. In tegendeel, allen ondervonden daar in ster ke mate den weerslag van." Uit deze beschouwing blijkt, dat de achteruitgang voor onze Christelijke ken| We°ln° £een ramp' betee- Als menschen die zich om zuiver mate rieele redenen biji een Christelijke vakor ganisatie aansluiten zich weer onttrek- ken, dan beteekent dat geen innerliike verzwakking. Eer het tegendeel. 30.) Eenigen tijd daarna trad de hofmees teres. die van hun aankomst verwittigd was, de voorzaal binnen. Zij betuigde, dat het haar een genoegen was den ouden Marco te zien, die een gunsteling van het geheele huisgezin was, en gedroeg zich zeer vriendelijk jegens de kinderen. Daar zij het niet geraden vond, hun in tegen woordigheid van de dienstboden vele vra gen te doen en wel begreep, dat het nu te laat was om hen nog dezen avond aan e Slavin voor te stellen, raadde aö hun aan, zich ter ruste te begeven, hun be lovende, om den volgenden morgen, na- üat zij haar meesteres zouden gezien heb ben, er zorg voor te zullen dragen, dat zaj veilig naar Modena gebracht werden. Daar de oude boer vroeg in den morgen huiswaarts moest keeren, wilde .hij nog voor den nacht afecheid van Huibert en Louise nemen. Dit was hoogst aandoenlijk, want Marco was hun sedert den dag, waarop zij1 hun moeder verloren hadden, tot een vader ;gfcweest. De tranen big gelden hem langs de gebruinde wangen, toen de kinderen, onder hartelijke lief- Toch heofl. dit verschijnsel ais Wat te zeggen en 'mogen wij het niet zander m'eer laten passeeren. Op do gevolgen van dezen grooten uittocht wijken we daarom in een vol gend artikeltje. (Nieuwe Leidsche Crt.) Onder wereldhervormersof: de „dictatuur" in practijk! De „Residentiebode" schrijft: De „Sociaal Anarchistische Aktie" had j.l. Woensdagavond een debatvergadering uitgeschreven, waarin, naar aanleiding van het N.A.S.-congres, door Lansink Jr. en Rijnders het woord is gevoerd over het onderwerp: „Moskou of Berlijn?" Wij lezen nu in „De Vrije Socialist" dat is het beruchte blad van Rijnders dat deze vergadering door de houding der „would-be-bolsjewisten" verliep „in een ontzettende en betreurenswaardige herrie". Een kleine proeve ontleenen we aan het verslag, maar de ergste uitvallen spa ren we onzen lezers: „Wat ging Kitsz nu doen? Hij begon met te zeggen dat Lansink zich gebla meerd had door op een vergadering van de S. A. A. te spreken. Deze lompe, ongemotiveerde en dwaze hatelijkheid bracht de vergadering in formeelen opstand. Er ontstonden kleine knokpartijtjes door de heele zaal Kitsz had zichzelf het verder spreken onmogelijk gemaakt. Zijn eigen aanhan gers kent hij toch wel? Hij wist toch vooruit, dat die het gerste hun vuisten zouden gebruiken en bij wist toch ook wel, dat onze menschen zich daardoor niet laten intimideerenTot overmaat van domheid riep K. ook nog: „We zullen jullie 's kennis laten ma ken met de dictatuur van liet proleta riaat I" Het scheelde niet veel of Kitsz had zelf. eens kennis gemaakt met de onrede lijke vuist-argumentatie. Zoo verliep dus de vergadering aller ellendigst iri. de grootste herrie: Wat een schande! Wat een peil van verstand en beschaving. Bah! Schelden! Vreeselijk. Lansink hoorden wij toeroepen: „Jij krijgt toch vandaag of morgen een pak op je....!" Tegen Rijnders: „Vrouwendief Een juffrouw plaatste de opmerking: „Wij zijn wel eens graag gestolen!" En als (jan de enorme hilariteit bedaard was, spogen de bolsjewieken hun uit de „Tri bune" gezogen gif verder uit; te dierlijk om te releveeren. Als Kitsz op 't podium verscheen, hoor den wij iemand zeggen„Dat is nou de grootste patser die in de arbeidersbewe ging rondloopt". Gelukkig bleef do politie buiten de zaal. Anders was 't nog tot zeer ernstige din gen gekomen." Diep onder den indruk ging Rijnders van zoo'n vergadering huiswaarts „Die menschen zullen de leelijke wereld ver beteren I", zoo mediteerde hij zelf. „Die zullen de schoonheid en de harmonie, de redelijkheid en de oprechtheid brengen waar de menschheid naar snakt! De lei ders, die niets doen om die geestesgesteld heid op hooger niveau te brengen, laden wel een zware schuld op zich". Goed gezegd, maar Rijnders, die week aan week zelf zijn volkje zit „op te voe den" met allerlei vuns gescheld, maakt er zich wel wat vlug van af, door de schuld! aan „die menschen" te geven. 01' ze Com munist van de „Tribune", of Anarchist koozingen, tevergeefs poogden, hem het „vaarwel" toe te snikken. Louise verborg haar gelaat in zijn ruige pij, terwijl de oude man hen aan de zorg van Hem "ïoebetrouwde ,die de God der hulpeloozen en de Vader der weezen is. D'aarna ver liet hij de zaal, maar voor hij aan de deur was, had hij 'zich nog een paar maal omgewend, ten einde de kinderen nog maals een hartelijk vaarwel toe te roepen. HOOFDSTUK XII. Op het kasteel. De vertrekken, waarin de goede hof meesteres de kinderen leidde, waren op een grooten afstand van dat gedeelte des gebouws, waar zij waren ingekomen. Zij1 volgden haar langs een menigte trappen, door galerijen, die zoo fraai verlicht wa ren, dat' men alle voiorwerpen duidelijk kon onderscheiden. Vervolgens wees zij hun slaapplaatsen aan. Zoodra ieder zich op de aangewezen plaats bevond, begon elk hunner, na ne vens het bed te zijn neergeknield, vurig te bidden, bitterlijk .te weenen, en hun beklagenswaardigen toestand te betreuren. Beiden gaven hun overtoropte kar ten lucht in het storten van die tranen, welke zij, behalve bij1 het afecheid nemen van MaTco, den geheelen da^g met groote aelfbeheer- sching Jiadden teruggehouden, om elkan ders teeder gevoel te sparen. Geen won- van de „Vrije Socialist" zijn, is oud lood om oud -ijzer. 't Zijn me de hervormers wel. We zul len eerst die kwalen moeten doorzieken vóór de menschheid leert. „De weg voor afspraken". In ons bericht Statenlid en Eerste Kamerlid in ons no. van Maandag komt een conclusie voor: „Hier ligt allicht de aangewezen weg voor 't maken van af spraken", waartegen van geachte zijde bezwaar wordt gemaakt, als zijnde een aansporing tot 't doen van datgene wat de wetgever wilde voorkomen: persoon lijk belang aan landsbelang te doen voor afgaan. Aangezien dit niet in onze bedoeling heeft gelegen (wij dachten alleen aan een te bieden kans om een gewaardeerd ver tegenwoordiger ter wille van een pro vinciaal belang in de Eerste Kamer te kiezen of te behouden) trekt de schrijver deze conclusie in; hier mag geen mis verstand bestaan. Nog eens de stemplicht. In ons hoofdorgaan „de Standaard" hebben wij duidelijk kunnen lezen, dat dr Beumer's voorstel tot afschaffing van den stemplicht o. a. ook te wijten is aan slechte opkomst onzer Kamerfractie. Al thans van de onzen waren er in verzuim. Geldige redenen hadden de beide broeders die zoo zware verliezen leden in een week tijcis. Dr Scheurer wordt nog ver pleegd in de ter Haarstraat. Maar de an dere heeren. Zijn er zooveel betrekkingen gecombineerd, dat de eene halve waar neming de andere halve dito in de we reld brengt? Zijn die heeren mee overal, behalve in beslissende oogenblikken, o.p hun post in de Kamer, waar de kiezers hen brachten in het vertrouwen, 'dat zij met grooten ernst hun taak vervullen zouden? Wij willen niet noodeloos hard zijn, maar vragenwas er eenige ver schoonbare reden aan te voeren voor die afwezigheid, die ons achteraf gezien kwam te staan op de voorloopige bestendiging van het zoo gehate en onmogelijke in stituut? Niemand heeft te meenen onmisbaar te zijn. En wanneer men is gekozen als anti revolutionair Kamerlid, heeft men met ernst te beantwoorden aan billijke ver wachtingen van het kiezersvolk. Er dient niet te worden vergeten, dat in onze provincie niet alleen de practi- sche uitvoerbaarheid van de veelszins misprezen wet niet wordt ingezien, maar ook, dat. honderden op grond van niet aanstonds te verwerpen bezwaren zich openlijk als 'besliste tegenstanders daar van zullen doen blijven konnen. Te meer is te betreuren, dat nalatig heid de oorzaak is van de nederlaag, dr Beumer berokkend. Tweede Kamer. Nadat de wijziging1 der Kieswet, etc., bevattende o.m. de evenredige vertegen woordiging der Eerste Kamer, Met 67 der, dat deze weezen, onder niet gewone beproevingen lijdende, behoefte gevoelden ■om in de eenzaamheid hun hart te ont lasten! Zij hadden toch bij! al hun ove rige wederwaardigheden zich het ver breken van dien band te herinneren, die de teederste op aardo is. Niemand beseft misscinen de volle waarde der moeder lijke liefde, voordat hem zijn moeder ont vallen is. Wie toch zal recht de inner lijke ontferming eener moeder vodr haar lievelingen beschrijven? Bij wie zullen wij immer een zoodanig verloochenende, al les opofferende verkleefdheid wedervin- den, als die, welke ons eenmaal van onzie moeder ten deel viel? Wie zalizich immer Zóó met het dog van de onbaatzuchtigste liefde in onze beschouwing verlustigen, zoo met ons juichen, als wij juichen, en weenen als wij weenen? O, móchten alle Kinderen het recht beseffen, wat hun moe ders voor hen zijn, dan .zou menig moeder oog geen bittere tranen over Tiet afdwa len van geliefde zonen en dochters be hoeven te storten! Ook bij Huibert en Louise was de gedachte aan hun moeder in deze oogen blikken bijzonder levendig, nadat zij de plaats, waar haar stof rustte, verlaten hadden, om oak van hun vaderlijken vriend en verzorger te scheiden, en zich te begeven onder het dak van lieden, wier priesters en monniken de O;0|rzaken wa tegen. 4 :st. (tegen: mej. v. Dorp en do heeren v. Ravesteijn, de Monté Verloren en Kersten) Was aangenomen en Stad- met Ambt-Ommen cjn Locsduinen met Den Haag w'as vereenigd, vroeg dhr. Marchant toestemming om eens te mogen interpel- leeren over de verhouding tusschen den gouverneur van Suriname eu de regee ring, welke niet zeer innig1 schijnt te zijn. Aan de orde was daarna het Wetsont werp tot opheffing der recht banken te Zi e r i k z e e en II e e - re nvecn. Vele sprekers voorden hierover het woord. Wij zullen alleen maar iets mel den van hen, die de Zicrikzeesche be langen bepleitten. Dhr. Krijger (Chr.-Hist.) (daarmede vervullend zijp belofte afgelegd in een verkiezingsvergadering te Zierikzee) z'ei, aan dit wetsontwerp zijn slem niet to kunnen geven, omdat de financieele voor deelen daarvan niet opwegen teg'en de lasten, waarmede de bewoners van do betrokken streek zullen worden bezwaard. Die bewoners van Schoiuwen-IDuiveland, St. Philipsland en Tholen warden door de opheffing van de rechtbank in een positie gebracht, die zoo ongunstig is, dat deze in ons land zijn wedergade niet vindt. Wel gaf spr. toe, dat vanuit Tho len de reis naar Breda korter is dan naai1 Zierikzee en dat men vanuit St. Fi- lipsland in een dag de reis heen en terug kan maken. Maar het is de vraag, of de rechtbank in den tusschentijd, dien men te Breda kan vertoeven (ca. 2 a 3 uur) de zaak zal kunnen behandelen en afdoen. Do reisgelegenheid van Schou wen en Duiveland naar Middelburg stuit op onoverkomelijke bezwaren. In den win ter en voorjaarstijd is de bootreis door ijsgang of .jaag Water zelfs onmogelijk. (Wat voor ZeeuWsch-Vlaanderen ook geldt. Red. Z.) Dhr. Boon (V.B.) wees er op, dat men, om tijdig te Middelburg te zijn, den vo- rigen avond uit Zierikzee moet vertrek ken. En als de menschen uit Tholen om half één te Breda komen, dan is do rechtbank aan het koffiedrinken en zul len de menschen dienzelfden dag niet te rug kunnen komen. Laat men liever op liet personeel in het algemeen bezuinigen. Waarom moet bij elke rechtbank een grif- lier en een Substituut-griffier, oen officier en een substituut-officier zijn? De heer De Wilde (A.-R.) meende, dat dit ontwerp aan de belangen van de rechtsbedoeling heel weinig schade zal toebrengen. liet aantal zaken bij de recht bank te Zierikzee behandeld, is zeer ge ring. Intusschen erkent spreker, dat er voor de inwoners groote bezwaren ver bonden zijn aan de opheffing van de rechtbank te Zierikzee, zulks in verband met de moeilijke reis van Zierikzee naar Middelburg. Spueker vroeg een toezegging vam den Minister, dat hij ernstig zal overwegen, een reizende rechtbank in te stellen, waardoor drie rechters uit Mid delburg eenige malen per maand zitting zullen houden te Zierikzee. De minister verdedigde later het ont werp. Hij stond natuurlijk sterk in zijn verweerDe Regeering wil op alles be zuinigen, óók op de Justitie en dan moeten natuurlijk die colleges worden op geheven die weinig te doen hebben. Van reizende rechtbanken kan niets komen, 't Zou te moeilijk wezen, om geschikte zittingslokalen te vinden. De bezuiniging ,zal nog verder gaan, zoo zei de minister. Er komt nog een voorstel tot opheffing ren van al hnu droefenissen. Schreiende legden zij zich ter ruste, en de arme Huibert, die anders zijn aandoeningen beter dan zijn zuster wist te bedwingen, was dezen nacht niet minder bedroefd dan zij. Vruchteloos wentelde hij zich op het zachte bed heen en weer, om in een gerusten slaap te komen, doch zijn slaap was onrustig en afgebroken en schonk hem geen verkwikking. Telkens tooverde zijn opgewonden verbeelding hem den ontbladerden eik in het bosch voor, die zijn kale armen over het lage aardheu- veltje uitspreidde, waaronder de kille over blijfsels zijner lieve moeder en van den teederen zuigeling rustten, en het was hem, alsof hij door ruwe stormvlagen den statigen boom heen en weder zag ischudden. Tegen den morgenstond gelukte het 'hem echter al snikkende in te sluime ren. Toen zag'hij in den droom opnieuw: den eik, maar met frissche bladeren ge tooid. Een tortelduif had haar nest te midden van het loof gebouwd en voedde daar haar jongen. Maar nadat zij uitge vlogen was om voedsel te zoeken, kwami zij met geknotten vleugel en bebloede borst terug, die aanduidden, dat zij ge wond was. Haar klagende tonen schenen de jongen, die naar spijs hunkerden, te beangstigen. „Arme vogeltjes," dacht Hui bert, „wat zult gij zonder moeder aan vangen? Haar vleugeltjes zijn verlamd, van een groot aantal kantongerechten, misschien wel een vijftigtal. Dan zal uit komen, of de Kamer werkelijk w i 1 bezui nigen. Tenslotte is het 'ontwerp met 47 tegen 36 stemmen aangenomen. Van rechts stemden tegen een 4-tal christelijk- historischen en de katholieke voorzitter. Van links waren Mej. Van Dorp en de heer Van Gijn vóór, alsookdo heer Van Ravesteijn. Aan "het slot van den middag werd nog wat gepraat over de werkloozenzorg. Morgen meer. Uit het bezette gebied. Gisternacht zijn te Katernberg werk- loozen-opstootjes voorgekomen, waarbij een koopman gedood en een ander zwaar gewond is. Naar uit Mühlheim wordt ge meld dreigen daar nieuwe onlusten, waar tegen het gemeentebestuur maatregelen, van verdediging neemt. Vrijdagochtend is te Kali, in de Belgi sche zone, een Marokkaansche soldaat door een messteek in de borst vermoord. Er zijn drie Duitschers vermoord. Ook wordt gemeld, dat de gendarmen Vrijdagavond te Aken in veertien koffie huizen huiszoeking gedaan hebben. Er is een communistische organisatie aange troffen en er zijn belangwekkende docu menten in beslag genomen. Zeven men schen zijn in .hechtenis genomen. Door de nieu:We uitbreiding der bezet ting bij Mühlheim en Ruhrort is de ver binding tusschen Ruhrort en Wesel ver broken. Of bet hier een duurzame be zetting betreft, dan w'el alleen tijdelijke inbeslagneming voor het vervoer van ko len, is op het [Oiogenblik nog niet te beoordeelen. Een medisch schandaal. Meer en meer blijkt, dat de fraude op groiote schaal met de bonboekjes, waarop de oorlogsslachtoffers kosteloos medische hulp 'kunnen krijgen en welke door verscheidene doktoren en apothe kers te eigen bate zijn benut, zich niet alleen tot Marseille beperkt. 'Naar men weet is er ook te Versailles een dokter gearresteerd, terwijl thans in het departe ment van Ciorrèze ook ernstige verduiste ringen aan het licht zijn. gekomen. In Beaulieu is een aanklacht ingediend tegen een geneesheer en een apotheker, "die door hun frauduleuze praktijken een be drag van 30.000 francs aan den staat hebben onttrokken. In Bugeat is voorts nog een medicus en in Peyrelevade een apotheker in staat van beschuldiging ge steld. Deze laatste schreef parfums, choco lade en verschillende andere artikelen als geneesmiddelen in 'de bonboekjes op. In Marseille is intusschen een ambtenaar van het stadhuis, die speciaal belast Was met de distributie der bonboekjes, gear resteerd. Men vermoedt, dat hij hij! de op lichting is betrokken. Korte berichten. In Antwoord op een vraag in het Engelsche Lagerhuis werd medegedeeld dat, terwijl er onder de Russische bevol king in Zuid-Oekraine, Ferghana, Astra kan en de Oeral-districten gebrek aan graan voor de voeding bestaat, Rusland in den loop van een jaar 300.000 ton graan had uitgevoerd. Te Oberhausen heeft de politie een ontrouw postbeambte met 34 zij kan niet meer uitvliegen om' spijze voor u te zoeken." Terwijl het hem toe scheen, dat hij dit bij zichzelven sprak, streek een andere vogel, maar veel prach tiger van vederen dan de duif, op dei takken neder, een tros beziën irit den (hek houdende, die hij in het nest liet vallen, waarop de jonge vogeltjes begonnen te eten. Toen sprak Huibert de moeder aldus vriendelijk aan„Ziet gij wel, dat de klei nen altijd iemand hebben, die zorg voor hen draagt, al kunt giji zelve het niet doen?" en zijn hand omhoog strekkend^ wilde hij haar glinsterende vederen streé- len, maar zij, beangstigd en schuw, liet andermaal een pijnlijken kreet hooren, en de droomende knaap ontwaakte. Toen 'hij zijn oogen opende, de zon liefelijk in zijn kamer zag schijnen en de zwaluw in de spleten van den toren hoorde tjilpen, gevoelde hij zich opgeruim der dan in den voornacht, en kan niet nalaten te hopen, dat, hoewel hij do bescherming en teedere verkleefdheid van één zijner ouders voor altijd verloren had, hij zich eerlang evenals de jonge vogelen in zijn droom, in de liefde en zorg van zijn vader verblijden zou, en hij dankte den Heere voor een zoodanige jioop. (Woirdt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1923 | | pagina 1