i vers tten. RHEUMATIEK 171 37e Jaargang tarwenaJP omende Knecht Middelburg Dinsdag 34 April 1933 31IRG ÏR KLINKERS. als nieuw Woonhuis liensthode Buitenland. tand te koop: le koop wegens vertrek huis met Tuintje Schuur, Stamboekpaard, ff ff I Opzienbarende genezing van een politie-agent. en voor het vervoer (klinkers van Katfe naar Koudekerke, 26 April 1923 incje- secretarie te Koude* aar nadere inlichtin- verkrijgen. Schuurtje en Tuin [isweg te Wemeldinge, gas- «n waterleiding ag 15 Juni a. s. ten bü TH. FOSSEN t onderhouden oes. Voor direct te Te bevragen Bureau te Goes of brieven KOOP: phaap met 3 Lam- II een Kocksploeg, )SEN, bij de begraaf- ^lburg. E KOOP: o e, bij de rek., keur |CHRISTIAANSE, Serooskerke (W.). KOOP: iard, keur uit twee, je Weivaarzen. GIDEONSE, Veere. KOOP: talfvaars, rek Juni t>E Jz,, Meliskerke, te |E KOOP: iet vosbleB Merrie- ARENDSE Sr., A 61, Oost-Souburg. E KOOP: ware Biggen, reerende prijzen. ID, Aagtekerke, dorp. |e huur leten Weiland, voor goed drinkwater. ;kh. DHUIJ, Middelb. P. BESUIJEN, West-Souburg. ten Knecht of aan- ïecht gevraagd, bij |DE VISSER Gz., Souburg. SN BAAS te Krabben- jtegen 1 Mei mogelijk lulshoudster m.b.l, bij L. GOED- Irnixplein 51, West- Drukkers-Exploitanten 008TE.RBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraat 68—70, G«»s Tel.: Redactie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: ,Ftr»a F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 258 De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f 3.— Losse nummersf 0.05 Prijs der Advertentie*: I4 regels f 1.20, elke regel meer 3Q et- Bij abonnement belangrijke korting. Wat wij willen. DicwP den lieer Idenbjr.g werd er ii de Eerste Kamer de aandacht op gevestigd, -dat voor den Antirevolutionair die do Openingsrede vergelijkt mot het verkie zingsprogram, wel het een en ander te wenschen overblijft. „Men moet," zoo ging hij- voort, „mij niet misverstaan. Wfj, Antirevolutieonairen, wenschen niet, dat, nu de meerderheid in de beide KameT* beslist rechtsch is, daarvan ge bruik zal worden gemaakt om partijpoli tiek te voeren, om onze denkbeelden op te dnngen, en op te loggen aan anderen. Wij wengchen niet anderen een vrij heid te gunnen als ons is geschonken in den tijd, waaraan de heer D'o Vos van Steenwijk herinnerde, toen de minderhe den maar moesten worden onderdrukt en toen wij de vrijheid hadden om na be taald te hebben voor wat naar ons oor deel niet voldeed, voor eigen kosten te stienten datgene, waaraan onze kinderen behoefte hadden. Wij wenschen ook niet- onzen politieken tegenstanders een soort pfactische onge- schikt-verklaring voor allerlei ambten te doen ondergaan als waaraan in een ze- kdre periode onzer Staatkundige geschie denis wij hebben blootgestaan. Wij willen naar eisch van ons Chris telijk beginsel vrijheid voor allen, vrij heid om voort- te bouwen op de Christe lijke grondslagen van ons volksleven, die wij willen handhaven, en wij wenschen, dat in onze wetgeving en in ons bestuur het Christelijk karakter van ons volk niet zal worden verloochend, m.a.w. dat ons recht en ons oordeel over goed en kwaad, dat ons begrip van schuld en straf, dat ons inzicht in het huwelijk en het gezin niet los gemaakt worden van zijn Godde- lijken oorsprong en van de Goddelijke wét. Ik zeg dat duidelijk,, ook tot het Kabi net. Ons volk, dat in zijn groote meerder heid zich heeft verklaard vóór een Chris telijk beleid, .vervecht van het Kabinet, dat het zulk een beleid zal voeren, zoo als het van het Kabinet ook verwacht, een krachtig beleid, een Staatsbeleid, dat werkelijk leiding geeft, ook in het Parle ment De ervaring leert, dat juist als de meer derheid vrij sterk is, de verleiding (voor enketen om uit den band te springen en eigen politiek te gaan drijven, grooter is dan wanneer de meerderheid klein is, en het op een enkele stem aankomt. Daarom is juist bij' een groote meer derheid een krachtige leiding van het Ka binet noodig, en die krachtige leiding verwacht ons volk van dit kabinet, een Regeerjngsbeleid, dat zich, als het moet, ook met kloeken moed zal stellen tegen de vergiftigende, den grondslag van ons volksleven ondermijnende krachten". Anti-Revolutionaire wenschen. Dat de heer Idenburg bij zijn begroo ting,<»ede het antirevolutionaire vaandel heeft hooggehouden, blijkt ook uit wat hij verder opmerkte, In de Openingsrede worden slechts een tweetal punten genoemd, die meer direct in aanraking komen met het anti-revolu- tionnair verkiezingsprogram voor zoover dat betrekking heeft op het handhaven van de Christelijke grondslagen van ons volksleven, n.l. de gewetensbezwaren te gen de vaccinatie en de regeling van de rechtspositie der kerkgenootschappen. „Op zichzelf', aldus dhr Idenburg, ,,is dit mijnerzijds niet een grief. Ik hecht veel meer aan den algemeenen geest van wetgeving en bestuur dan aan enkele be paalde wetsontwerpen, maar toch wensch ik deze gelegenheid te benutten, om te in- formeeren naar de voornemens van do hegeerfng ten opzichte van bepaalde pun ten, die in ons program van actie van Geileden jaar op don voorgrond zijli ge schoven en waaromtrent hetgeen die Re- gseTing ons omtrent haar voornemens ine- •(krioelde, zwijgt. "Ik ontleen de vrijmoedigheid daartoe de opmerking in de Memorie van Antwoord aan deze Kamer, dat degene, w^t nu nog is gebleken is omtrent haar "oernemens, niet limitatief moet worden Het kan dus zijn, dat er nog be paalde voornemens bij haar bestaan, en me te kennen is mij'n doel. 'k zou aan de Regeering ten eerste wil len vragen, of bij haar het voornemen be staat om de Staatsloterij te handhaven. Ik weet wel, hoe die instelling wordt goedgepraat, en hoe zij van sommige zij den wordt aanbevolen als een soort ge neesmiddel, maar ik zou toch willen vra gen, of in dezen tijd, waarin op ongekende de speelwoede zich van ons volk heeft meester gemaakt, waarin die Am- jU-rdamsche predikanten het noodig von den een openlijk protest in de wereld te zenden om te getuigen en te waarschu wen tegen een poging tot, wat ik maar noemen zal, gokkerij op Christelijken grondslag, ik zou willen vragen, of, waar iedereen roept om beperking, als het moet door de regeering, van die speelwoede, de Regeering toont- een open oog te heb ben voor de zedelijke gevaren door hand having van haar Staatsspel en of zij niet door B'igen loterij1 eigenlijk het v-olk leert, dat, indien het slechts met eenige waar borgen is omgeven, een kansje wagen nog zoo verkeerd niet is. In de tweede plaats zou ik willen vra gen, of de Regeering haar invloed zou willen gebruiken die twee wetsontwerpen die reeds gcruimen tijd bij de Tweede Kamer aanhangig zijn, n.l. de Zondagswet en de wet op de lijkverbranding, tot het Staatsblad te brengen. De Regeering moet niet antwoorden, dat dat een zaak is van de Tweede Ka mer. Formeel natuurlijk juist, maar ik ben toch wel zooveel nauïrri dans le sérail, dat ik weet, dat indien de regeering een behandeling van bepaalde wetsontwerpen wenscht, zij bij deze constellatie, dien wensch wel kan vervuld zien. Over de noodzakelijkheid van die beide ontwerpen bestaat geen verschil tusschen de Regeering en mij. De Regeering is, ik weot het, van Bie noodzaak doordrongen. Dit blijkt uit de indiening van die wetsontwerpen. Beide zijn in mijn oogen zeer noodig, maar van die twee is dat ten opzichte der lijk verbranding wel het meest urgent. Persoonlijk ben ik tegen lijkverbran ding zooals onze gansche partij er tegen is. Ik beschouw lijkverbranding als in strijd met de Christelijke zeden. Ik be hoef dat niet uitvoerig te betoogen; als het wetsontwerp hier aan de orde komt dan ben ik daartoe gaarne bereid. Ik wensch alleen te memoreeren, dat het Christendom, in de wereld optredend, schier overal -de lijkverbranding gevon den heeft en haar schier overal door be graving heeft doen vervangen, en daar naast het andeTe feit, dat de voorliefde voor lijkverbranding, -die de laatste 30, 40 jaar zich in verschillende kringen open baart, blijkens de historie nauw verband houdt met den afkeer van de Christelijke wereldbeschouwing. Deze feiten spreken boekdoelen. Maar afgezien van dat inzicht in het karakter van cie lijkverbranding en den daaruit voortvloeienden plicht der Over heid, is thans te dezen opzichte een toe stand ontstaan, die inderdaad niet kan worden geduld. Volgens de arresten van den Hoogen Raad van 1 Maart 1915 schrijft de Be grafeniswet begraving voor en staat .de wetgever op het standpunt, dat verbran ding niet geoorloofd is, maar de sanctie ontbreekt. In dit verband wees de heer Idenburg eT op ,dat de Regeering verplicht is, de zen toestand van wetteloosheid te doen eindigen. Alles, wat thans is geschiedt, is bloote vrucht van een overeenkomst met een particuliere vereeniging en strikt geno men moet thans krachtens het standpunt van den Hoogen Raad en van -de Regee ring elke methode tot vernietiging van lijken in Nederland worden geduld, ook de methode van de Par's, die te Bombay hun lijken op hooge kolommen dien gie ren ter vernietiging aanbieden. Die conditie, die gemaakt is in de over eenkomst tusschen den minister en die particuliere vereeniging, dat, indien niet aan zekere voorwaarden voldaan wordt, het verbranden van lijken zal worden te gengegaan, mist, volgens professor Struy, eken, van het standpunt der Regeering allen rechtsgrond. Alleen reeds hierom is noodig, dat de Regeering haar invloed gebruikt om de kwestie der lijkverbranding, die naar haar oordeel niet wettelijk geregeld is, wel wettelijk te regelen. Men kan het betreuren, dat zij piet een ander standpunt heeft ingenomen, dat zij met name niet het standpunt heeft inge nomen, dat dooT prof. Fabius is verdedigd, maar nu zij1 dit niet gedaan heeft, kan daarop niet worden teruggekomen en nu is inderdaad een regeling noodig. Zooals de toestand op het oogenblik is, is het onverantwoordelijk". Onze Vakbeweging. Met de vakbeweging gaat het niet voor spoedig den laatsten tijd. Sinds 1920 toen het hoogtepunt bereikt werd, is een snelle daling ingetreden en moesten in totaal meer dan 145.000 leden worden afgeschreven. Ook het aantal leden van de Christelij ke Vakbeweging ging met sprongen achter uit. Door den heer Stenhuis, een der leiders van het roode N. V. V. is deze achteruit gang gebruikt als een argument om daar- DUYVIS' m@g VOORDEEL1G V VOEDZAAM HET FUNSTE VOOH PUDDING, VLA'S eh SAUSEN door de mindere soliditeit van de Christe lijke vakbeweging aan te toornen. Iiebleken is, zoo betoogde hij, dat de moderne vakbeweging beter tegen de ge volgen van de crisis bestand was, dan de Christelijke en de R. Katholieke, waaruit dan natuurlijk volgt, dat het in het be lang der arbeiders moet worden geacht, indien zij zich bij: de moderne vakorgani saties aansluiten. Nu kan niet. ontkend warden, dat. het Chr. Nat. Vakverbond groote verliezen had te boeken. Sinds October 1920 is het aantal aan gesloten leden gedaald met 14.215 af 18.52 pet. Dat is geen kleinigheid en beteekent een belangrijke verzwakking van onze Christelijke vakorganisaties. Ook de R. K. vakbeweging werd sterk gehavend. Z ijl ie pterug van 158.221 le den in 1922 tot 122.558, wat een ver lies beteekent van 35.663 leden of 22.54 pet. Beide organisaties hadden dus in totaal een ledenverlies van bijna 50.000. Dat is geen kleinigheid. Maar toch is niet juist de conclusie dat de Chr. vakbeweging de zwaarste verliezen leed en dus minder solide bleek dan de moderne. Hel N. V. V. was weliswaar gelukkig doordat het slechts 12 pet. van het aan tal leden had a£ te schrijven, maar daar naast staat het N. A. S. dat meer dan 56 pet. van zijn leden zag heengaan. En het groote N. V. V., de Sterke roode burcht, liep sinds April 1920 terug van 262.196 tot 201.045, wat een verlies be teekent van 23.55 pet. Wanneer wij daarnaast zetten de Chris telijke vakbeweging, die gemiddeld ruim 20 pet. verloor of bet Christelijk Nat. Vakverbond dat een verlies had van niet meer dan 18.52 pet., dan 'kan toch moeilijk worden volgehouden, dat de Christelijke vakbeweging tegen de crisis minder be stand bleek, dan de moderne. Het omgekeerde is het geval. Dit neemt echter niet Weg, dat ook de Christelijke vakbeweging ernstige verlie zen leed, en dat alle krachten moeten worden ingespannen om dit verloop te stuiten. (Nieuwe Leidsehe Crt.) De toestand. Het Was gistere^ weer een belangrijke dag voor de Europeesche diplomatie. Te Lausanne werd do conferentie van het naaste Oosten Weer hervat, die, gelijk men weet, nog steeds den vrede moet brengen tusschen Turkije en Griekenland, met een grondige herziening van het niet- geratificeerdo verdrag van Sèvres tus schen Turkije en de geallieerden. Het eerste bedrijf van die conferentie duurde van 20 November tat 4 Februari, en leidde, zooals men zich herinneren zal, tot het opstellen van een verdrag, dat de Turksche afgevaardigden echter op het laatste oogenblik weigerden te teekenen. De heeren gingen toen onverrichterzako naar huis. Gisteren is men dan weer bijben geko men ter bespreking van de voorgestelde wijzigingten. De Turken hebben vele eischen. Zoo wordt de terugg'ave geëischt van 'teiland Castelloriza van Italië en van het Donau-eiland Ada Kala; de financieele clausules van het verdrag zijn totaal om gewerkt, waardoor de betalingsvorm en de Waarborgen van de erkende schulden aan merkelijk gewijlzigd en verzacht worden; de economische clausules worden uit het verdrag gelicht; in plaats van de afge schafte capitulaties wordt een soort ca pitulatie ten gunste van de Turken ge- eischt, bestaande in het recht tot bui tensluiten van vreemdelingen van be paalde gebieden van handel, industrie en onderzoek; alle privileges, aan scholen en godsdienstige of humanitaire instellin gen op Turksch gebied, in het verdrag toegestaan, zijn geschrapt, enz. Er zal dus heel Wat onderhandeld moe ten worden. Wat de 'kwestie van het Ruhrgebied be treft er schijnt iets op til te zijn. Het Hbld. meldt, dat men binnenkort een belangrijken stap der Diuitsche re geering kan verwachten als gevolg van de rede van Curzon en ander den invloed der verleden week in den Rijksdag tot uiting gekomen opvattingen en wenschen der partijen. in welken vorm deze stap der regee ring zal worden gedaan en tot welke beslissingen hij zal leiden hangt af van het resultaat der besprekingen, die op ?iel oogenblik worden gevoerd, en waarbij .vermoedelijk ook de leiders der rijksdag partijen, der industrie en der financiën zullen worden gehqord en die eerst over eenige dagen zullen zijn afgeloapen. Een duistere zaak. De Parijsche „Liberie" deelt mede, dat er een officieel onderzoek is gelast in een tamelijk kiesche zaak. Onder den naam „Union des grandes Associations francaise" had zich tijdens den oorlog op initiatief o.a. van Paul Deschanel, een groep gevormd van een aantal belang rijke vereenigingen, met het doel dm, vooral in het buitenland, Fransche pro paganda te voeren. Van deze Unie is Roin- caró president geweest en algemeen ge delegeerde was Léon Robelin, burge meester van Longjumeau, lid der radicale en radicaal-socialistische vereenigingen van Seine-et-Oise, commandeur van het Legioen van Eer en president van de Fédération de la Mutua lité. In Maart 1.1. is Robelin evenwel afgetreden, als gevolg van een onderzoek, dat zonder linge oneffenheden in de comptabiliteit aan het licht had gebracht. Een insehrij1- ving ten bate van de verwoeste gebieden had n.l. 30 millioen francs opgeleverd en ondanks die belangrijke bate, was er een kastekort van 1.050.000 francs. Robelin moet zeer slordig zijn omgegaan met de gelden ,die zoowel van Frankrijk als van de koloniën inkwamen, en de niet minder gevaarlijke neiging hebben gehad aan die gelden een persoonlijke ■bestemlming te geven. Zoo spreekt men van een reis die 13.000 scholieren naai de slagvelden hebben gemaakt, welke reis 16.000 francs gekost heeft en die ander- nomen is, oim de verkiezing van den alge meenen gedelegeerde voor den Senaat te verzekeren, die bovendien nog mislukt is. Maar er is nog meer. Toen in Ja nuari '22 Poincaré zijn ontslag nam als president der Union, zette hij de rede nen daarvan uiteen in een brief, Waarin hij meldde, dat men hem niet voldoende op de hoogte van den financieelen toe stand had gehouden. Dieze brief werd in Januari aan Robelin verzanden, maar hij deed er eerst in Juli mededeeling van, wat toen reeds eenige verwondering baarde. Korte berichten. Volgens bericht Uit. Lausanne strek ken de vervolgingen tegen den gods dienst van de zijde der Sovjet-regee ring zich thans ook tot Georgië uit, waar tal van katholieke priesters gearresteerd zonden zijn. Een honderdtal kerken zou den gesloten zijn. Tusschen Kief en Odessa moet een aanval op een trein door een ge wapende bende gepleegd zijn. De trein werd tot stilstaan gebracht, alle reizigers beroofd, en 11 Sovjet-ambtenaren, die er zich in bevonden, werden doodgescho ten. Volgens een bericht uit Moskou heeft op 15 April in de streek van Petro- parlowsk een aardbeving plaats ge had. Twee fabrieken, een hospitaal en verscheidene huizen zijn in zee verdwe nen. Het aantal slachtoffers is nog niet bekend. De gezondheidstoestand va n Lenin is weder slechter geworden. De arbeiders van de metaalfabrieken van Jekaterinoslaf hebben het werk neergelegd. Zij eischen loonsverhoo- g i n g. De stakers zijn in botsing gekomen met de troepen en er zijn 12 dooden gevallen, terwijl een honderdtal gewonden zijn. Tal van stakers zijin gearresteerd. De zomertijd is Zondagochtend om 2 uur in Engeland ingevoerd daor het voorzetten van de klok met een uur. Te Dayton (N.-Am.) viel Zondag een vliegtuig in de rivier. Drie vlie gers werden op slag gedood en twee ern stig gewond. De machine sloeg in de lucht om en stortte toen omlaag. Zaterdag is nabij Weiskirchen (Ruhr gebied) een personentrein aan gereden door een goederentrein. Er zijn drie dooden, nl. de hoofdconducteur en twee tirailleurs. De aanvankelijk tegen het eind dezer week bepaalde behandeling van het pro ces tegen de drie directeuren der Kruppfabrieken is plotseling uitgesteld, om de verdediging In staat te stellen tot het bijeenbrengen van meer bewijsmateriaal en het onderzoek uit te breiden. Om de leden van den Belgischen Senaat in de gelegenheid te stellen zich rekenschap te geven van de vorderingen van den wederopbouw der ver woeste gebieden, zullen zeventig leden van den Senaat een uitstapje naar West-Vlaanderen maken. Bedlegerig, kon zich niet verroeren, zich zelf voeden, of in bed omkeeren. Als hopeloos door dokters opgegeven. IK GENAS HEM IN VIER WEKEN. PROBEER MIJN BEHANDELING GRATIS. Weinig lijders aan Rheumatiek kunnen eiger zijn dan de agent van politie D. JO HANNES, Corverslaan 66, Wijkeroog bijl Velsen, was. Zijn geval was na een vier jarig lijden (waarvan 4 maanden in een ziekenhuis) zoo ernstig geworden, dat zijn dokter alle hoop had opgegeven hem in het leven te houden. Rheumatiek in armen en beenen, en heeft het hart aan getast ALLES OPGEZET EN TOTAAL VERSTIJFD. En nu? Zie wat, hij! schrijft: „Ik kan u gelukkig melden, dat van het oogenblik dat ik uwe middelen ge bruikte, ik geen pijn of iets meer voel. Ik ben de ziekte totaal kwijt, waaraan ik vier jaar had gelegen en ongeveer vijf maanden totaal stijf had gelegen, en wel in dier mate, dat ik gevoed moest worden en mijn huisdokter geen hoop meer had dat ik in het leven zou blijven." MIJN GRATIS AANBOD. Laat ieder lijder, die dit leest, om een gratis 10 dagen voorraad dezer merkwaar dige behandeling schrijven. Het geval van den heer Johannes bewijst, dat er geen te ernstig is om <jdor deze behandeling genezen te worden. De heer Arthur Ri chards, in wiens privé-laboratariuin zij gevonden werd, zegtJk zal niet rusten al vorens ik ieder lijder aan Rheumatiek Jicht, Knobbel jicht, Ischias of eenige an dere Urinezuurziekte de gelegenheid gege ven heb mijne behandeling gedurende 10 dagen op mijn kosten te beproeven." HOE DIT AANBOD AAN TE NEMEN. Zend noch geld, nqch postzegels. Zend eenvoudig Uw naam en adres met de woorden „Gratis Voorraad" per 12V2i cents briefkaart, waarna de 10 dagen Gratis Behandeling, tezamen met verklarende Brochure en de beschrijving van meerdere wonderlijke genezingen, u per keerende post franco zal bereiken. Adresseer: Mr. Arthur Richards, Ka mer 123, Cromwell Hanse, High Holbern, London, W. C. 1, Engeland. Porto naar Engeland: Briefkaarten 12Va ct., Brieven 20 ct. Dj. M. De vlootwet-commlissie. Deze commissie is thans gereed geko men met haar arbeid. Die meerderheid zegt in ha.ar rapport, dat de annuïteit van het vloatfonds verminderd kan wor den van 19.735 millioen tot f 17.3 mil lioen, die van het vlootbasisfonds van f 5.3 millioen tot f 4.95 millioen. De financieele bezwaren zijn hierdoor weliswaar tot eenigszins geringer bezwa ren teruggebracht, doch in wezen blijft het vraagstuk voor de reg'eering hetzelfde. Men staat voor het feit, dat de noodzak el ij kheid van reorga nisatie der marine zich aan dient op een oog en blik, waarin 'stands financiën in 'n uiterst zorgelijken toestand verkee- r e n. Den ernst van den financieele* toestand ontveinst de commissie zich niet. Indien de regeering er niet in slaagt, do uitgaven op aanmerkelijk lager peil jerug te brengen, staat de economische toekomst van het rijk en van zijtn over- zeesch gebied op het spel. Bij een dergelijlken toestand is het ge boden, alle nieuwe maatregelen, hoe nut tig en wenschelijfc ook, uit te stellen tot de regeering er in zal zij'n geslaagd de geldmiddelen van den Staat weder op gezonde basis te vestigen. Toch kan dit te n aanzien der weer macht ter zee niet geschieden. Nederland kan, zonder tegenover het bui tenland als koloniale mogendheid te abdi- ceeren, in het huidige tijdsgewricht NIET het besluit nemen, zijn uitgestrekt eilan denrijk van verdediging ter zee verstoken te laten. Wij hebben in de Oost-Aziatische wateren internationale plichten te vervul len die wij' MOETEN nakomen en waar voor de noodige gelden MOETEN worden gevonden. Indien de vlootwet niet tot stand komt,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1923 | | pagina 1