Telegrammen Gemengd Nieuws. Wetenschap en Knnst. Land- en Tuinbouw. B ri B fwi ssel ing Leestafel Rechtszaken. Openbare Verkoopiugen en Ver- pafiMIagen. Aanbestedingen. „Van ganscher harte hoop ik, dat doze vrees gaarheid blijkt 'to zijn. Laten de Cht\ onderwijzers ditmaal wijzer zijn, dan ■de predikanten, die zooveel verstand van het Onderwijs hebben, dat zo zelfs een nieuwen strijd verwekken, voor vrijheden, welke reeds volledig bevcqhten zijn". Uit dit stukje blijkt, helaas, lioe de mee ningen over deze belangrijke zaak verdeeld zijn. Goes. Vakschool voor1 meisjes. Hedenmiddag twee uür werd in het ge bouw dezer school aan de Vlasmarkt do tentoonstelling van de werkstukken over het afgelocpen cursusjaar geopend. Vooraf namen wij even een kijkje. Al kon dit jaar de afdeeling koken niet gedemon streerd worden, toch waren er niet min der dan 9 lokalen noodig oim het voor naamste werk een goed plaatsje te geven. Alles was met smaak geëxposeerd1. Er was zooveel te zien, dat wij' met de ver melding van het voornaamste, moeten vol staan. Wij zagen o.a. het werk der Je klas, afd. machine- en handnaaien (voort zetting van de Lagere school), zoowel vooi' dagschool als cursussen, verder het welk van de opleidingscursus voor nut tige handwerken, alsmede voor de nieuwe akte Nijverheidsonderwijs. In het volgend tokaal Was de huishoudafdeeling geëxpo seerd. Een gedekte tafel verhoogt daal de gezelligheid. We zagen hier, hoe ver- sctnilende metalen kunnen worden gerei nigd en onderhouden, hoe kleeding kan ■worden gewasschen, enz. In de volgende afdeeling was een rijke collectie fraaie teekeningen, gedeeltelijk uitgevoerd op kussens, kleedjes, enz. Die vierde zaal liet O'.a.. zien hot costuum- teekenen en de vooroefeningen daartoe. Verder weer in een ander vertrek was gedemonstreerd de volledige afzon derlijke cursus in kinderverzorging (li chamelijke verzorging, fröbeln, opvoedkun de, goed en niet-goed aangeklee.de kin deren, enz.) Vergeten we ook niet eenlg zeel? verdienstelijk uitgevoerd werk voor het eind-examen, dat van goeden smaak en veelbelovende aanleg getuigfle en Tiet eveneens fraaie werk der "ateliersklasse (volgend op 'den driejarigen cursus der dagschool) en van de dienstboden- en dames cursus. Vooral de dames zullen op deze tentoonstelling veel genieten. Zo is werkelijk een reclame voor 'de school en we brengen hier alleen over de op making van de directrice, dat van de damescursus wel wat meer gebruik kon worden gemaakt. Zooals wij reecis zeiden, werci deze ten toonstelling te twee uur geopend. Bij de opening war'en o.m. aanwezig de burgemeesters van Goes en Krabbendijke, bestuur, directrice en Leraressen en ver dere genoodigden, Dihr M. P. do Looff roerde namens het bestuur het woord. Spr herinnerde er aan, dat de vakschool nu haar vijfjarig bestaan viert. Daar an dere vakscholen meer naar de eischen des fcijds zijn ingericht, kan hier te meer wor den gezegd, dat er veel is bereikt. In totaal zijn er in die vijf jaar 1349 leerlin gen aan dagschool en cursussen inge schreven geweest. Nu zijn ook in enkele omliggende gemeenten nijverheidscursus- Hon gehouden, waarvan 153 leerlingen, in totaal geprofiteerd hebben. Rijkssubsidie hiervoor is nu ooik toegezegd. De vak school te Goes moet meer ,en meer do eentrale voor het Nijverheidsonderwijs aan meisjes in Zuid- en Noord-Bevcland wor den. Bpr wees nog nader op het hoog belang van het vakonderwijs aan meisjes, vooral ten plattelande. Vroeger w!erd nogal eens gezegd'.- ,,'tls maar een meisje". Laat dat nu eens uit zijn, want: een andore tijd, een andere jeugd. Na een woord van dank tat het personeel gericht te hebben, ver klaarde spr de tentoonstelling voor ge opend en maakten de aanwezigen 'n rond gang. Geslaagd te Wageningen voor ana- iyiste onze stadgenoote mej. J. J. Snijder, ieerling-analyste aan den keuringsdienst van waren alhier. O n g e 1 u k k e n. Te Alkmaar is uit "het kanaal opgehaald het lijk van den ar beider-krantenbezorger II. Th., die sedert 08 Maart vermist werd. Deze man een "kleinzoon van een onzer gróótste staats lieden, studeerde indertijd voor genees heer, maar raakte op den slechten weg, zakte steeds dieper af en "bezorgde der politie te Alkmaar dikwijls veel last door zijn herhaalde dronkenschap. Te Bem- «nel is het eenig dochtertje van den tram conducteur P. D. al spelende te water ge raakt en verdronken. In het Eems- kanaal te Groningen is een 23-jarige jon geman verdronken. Te Scheveningen eenzesjarig meisje in het Verver- seliingskanaal gevallen en verdronken. Se Den Haag werd een fietser, die ook ftog een meisje van 9jaar op z'n fiets vervoerde, door eigen schuld door een Jram aangereden. Hij werd zwaar gewond. Het meisje bekwam geen letsel. IT e n driftige dame. Een buffet- *™UW' °P den Schiedamschedijk te Rot terdam woonachtig, kreeg twist met een nuisgenoot. Deze maakte er een einde aan door kalm de woning te verlaten. De juf frouw sprong, toen hij buiten gekomen was, in opgewonden toestand uit het raam van de eerste verdieping, met het doel den man op het lichaam te springen. Ze sprong echter mis en kwam op de straat terecht, tiet Week dat ze een gebroken enkel en een spataderbreuk hekomen had. Men eelt haar in het ziekenhuis ter verpleging opgenomen. e o e vei'loren baby. Toen Zater dagmorgen de D-trein uit Oldenzaal te Utrecht aankwam, werd in een der coupe's een zuigeling ontdekt. De coupé was ver der ledig. Alleen lagen in de nabijheid van liet kind een taschje met geld en een pas. Daar deze laatste omstandigheid cr op wees, dat het hier een „zuivere" zaak gold géén te vondeling-legging bijv. informeerde de stationschef op verschil lende stations, waarbij bleek dat deze zaak zich als volgt had toegedragen: De moeder der kleine had in Amersfoort, waar de trein pleegt gesplitst te worden, moeten overstappen van het Rotterdamsche naar het Amsterdamsche gedeelte van den trein. Zo bracht achtereenvolgens al haar bagage over, en zou hot laatst liet kind overdragen, docli juist toen ze dit zou doen, zette het Rotterdamsche treincleel zich naar Utrecht in beweging. De wan hopige moeder luid intussclien niet anders weten te doen dan de reis naar Amster dam voort te zetten, doch wrerd bij aan komst. aldaar onmiddellijk door den van Utrecht uit gewaarschuwden stationschef gerustgesteld. (U. D.). 'De haringvangst. Men meldt uit Spakenburg: Geweldig groot is de laat ste dagen de haringaanvoer geweest. Sinds de fuikenvisschers begonnen te vangen, werden soms duizenden tallen per dag aangevoerd. Doordat er echter geen of nagenoeg geen uitvoer is, liepen de prij zen soms zeer laag. 't. Is een avond ge beurd, dat door den overweldigenden aan voer geen prijs kon bedongen worden. Tot 1 cent per 200 stuks werden ze afgesla gen. Geen koopers. Toen hield de aan voerder ze zelf voor 1 cent op. Thans loopt de prijs weer op tot f 1.50. f 120.000 naar de vuilnisbelt. Sinds de oorlogsjaren lagen, zoo schrijft men aan de „Leeuw. Crt.", op een terrein aan de Streek nabij Dolïkum pl. m. 1200 vaten vruchtenjam te wachten op ja, op wat het toeval nog eens brengen mocht. Naai' we vernemen zijn de vaten, waarvan de inhoud indertijd op f 100 per stuk moet zijn berekend, thans verkocht tegen f 0.75 k f 1 het ledige fust vroe gere waarde f 10 terwijl de jam in pramen naar het stadsascliland is ge bracht. Spoorwegongeluk. Nader wordt uit Eysden gemeld De treinbotsing, Welke den remmer Uilemans het leven heeft gekost, gebeur de op Hollandsch grondgebied, vlak vóór het station Eysden. Die oorzaak van het ongeval is zeer waarschijnlijk te wijten aan het feit, dat de Belgen te Vise den personentrein hebben laten vertrek ken, zonder uit Eysden bericht af fe wachten, dat de goederentrein reeds ge passeerd w'as. Doordat de personentrein sneller reed dan de goederentrein, reed eerstgenoemde van achteren op "den goe derentrein in, waardoor een viertal wag gons Werd versplinterd. De materieele schade bleef beperkt tot deze waggons en de aan den personentrein toegebrachte schade, welke bestond in het breken van een groot aantal ruiten. Ook de locomo tief Werd beschadigd. Door het breken der ruiten liep een aantal passagiers lichte verwondingen op. De remmer Uilemans, van de standplaats Maastricht, zat in den achtersten waggon van den goederen trein en werd bij do botsing onmiddellijk gedood. Hij laat een vrouwi en één kind achter. Nog Vrijdagavond arriveerde per extra- trein uit Maastricht het parket, om ter plaatse een onderzoek in te stellen. Met denzelfden trein, wiaarmode het parket naar Maastricht terugkeerde werd het lijk van Uilemans naar Maastricht vervoerd. De treindienst was niet gestremd, doch ondervond belangrijke vertraging. De pas sagiers moesten op de plaats des onheils overstappen. Onmiddellijk werd met het opruimingswerk begonnen, zoodat Zondag morgen te zeven uur de lijn weer vrij was. Pokken in de Rotterdam sche hare n. Het Engelsche stoomschip „Craftsman", dat Vrijdag in de Rotterdam sche haven uit Rangoon is aangekomen is onder politiebewaking gesteld, daar men vermoedde, dat 'n 2-tal leden der beman ning met pokken zijn besmet. Vrijdagavond zijn zij ter observatie naar de barakken aan de Waalhaven overgebracht, waar Zaterdag definitief vastgesteld kon worden dat men hier inderdaad met pokken te doen heeft. De Geneeskundige Dienst heeft de ove rige leden van de bemanning ingeënt, ter wijl het schip is ontsmet. De rivier-politie houdt streng toezicht, dat niemand zich aan'boord begeeft, die niet van een schrif telijk toegangsbewijs, afgegeven door den Geneeskundigen Dienst, voorzien is. Het schip, 'dat thans in de Maashaven ligt, heeft de quarantaine-vlag in top. Heden zou met de lossing van de lading welke uit rijst bestaat, een aanvang wor den gemaakt. De lossing mag echter al leen geschieden door ingeente bootwerkers Dr D. J. Hulshoff Pol, inspecteur van de Volksgezondheid, en dr C. H. v. Herwer den, directeur van den Geneeskundigen Dienst, hebben een persoonlijk onderzoek aan boord van het schip ingesteld. (Crt.) Onveilig Rot ter daim. Her haaldelijk hebben den laatsten tijd in de binnenstad van Rotterdam aanrandingen en beroovingen plaats. Reeds is door de politie een speciale dienst georganiseerd om de aanranders zoo mogelijk op hee- terdaad te kunnen betrappen. Des on danks blijven ze brutaal optreden. Zaterdagavond ruim 11 uur kwam een onbekende man in den sigarenwinkel van den heer H. Neyzen aan de Nieuwstraat, welke om een doosje sigaretten vroeg. Toen de winkelier, die zich achter de toonbank bevond, zich omgedraaid had, om het verlangde te geven, kreeg hij plot seling, waarschijnlijk met een stuk ijzer, een hevigen slag tegen het hoofd gevolgd door een klap op den linkerpols. De heer N. wist zich nog staande te houden en riep luid om hulp. Hierdoor afgeschrikt-; sloeg do laffe aanrander, dio klaarblijke lijk de bedoeling had om te rooven, op de vlucht. Hevig uit heide wonden bloe dend, rondo de heer N., onder het geroep van moord, moord!" de straat op. Natuurlijk ontstond op dit moordge- roop groot, tumult in het smalle straatje. Van alle kanten stroomden de menschen samen. Hiervan profiteerde do dader dank baar en was spoedig verdwenen. In liet ziekenhuis is de heer N. verbonden, waar na hij zich weer naar zijn woning kon begeven. De politie heeft een Uitgebreid onder zoek ingesteld, doch heeft den dader, van wien slechts een vaag signalement be kend is, nog niet kunnen arresteeren. (€rt.) Weer nckkr a.mp in Zuid- L i m b u i' g. In Zuid-Limburg komen de laatste weken talrijke gevallen voor van nekkramp (m'eniiigitis). Alleen in Treebeek werden 7 personen door deze besmette lijke ziekte aangetast, Waaraan 3 stier ven. In Klimmen heeft zich deze week eveneens een geval van nekkramp niet doodelijken afloop voorgedaan. (Crt.) Een gekwelde wethouder. Toen de werkzaamheden op de begraafplaats te .Weesp kwamen stil te liggen, kreeg men weel de wekelijkschc uitkeeringon aan werkloozen. In de laatste raadszitting word do klacht gehoord, dat iemand die voor de eerste maal van zijn leven, na 25 jaar bij eenzelfden patroon te hebben gewerkt, don gang naar liet stadhuis dood cfn 'Steun, teruggewezen werd. De raad was van gevoelen, dat in zoo'n geval geen hulp mocht worden geweigerd. In over eenstemming hiermede keerden B. en W. Vrij dagmiddag steun uit aan alle werldoozen, evenwel tot een verminderd bedrag. Was de steun vroeger f 12.50 voor man en vrouw, vermeerderd met f0.50 por kind, nu werd f 8 gegeven met dien toeslag. Dal wekte on tevredenheid in de rijen der werldoozen. Als voornaamste bewerker van deze vermindering zagen zij aan den wethouder van financiën, den heer C. P. van Asselt. Vrijdagmiddag na de uitkeering liepen de werkloozen, waar bij e.nkele vrouwen te hoop voor zijn woning. Zaterdag, toen do wethouder, die bakker is, zijn klanten bediende, werd hij door werk loozen gevolgd. De politie volgde van nabij. Eenmaal werd de sabel getrokken, waarop men uiteenstoof. Toen de heer Van Asselt, in zijn woning was teruggekeerd, werden zijn volgers op een afstand gehouden. April 24 Meliskerke, landbouwers inspan, De Neeling. 24 Souburg, café met tuin, huis, bouw en weiland, v. d. Harst. 24 Goes, drachtige zeugen en loopvar kens, de Wilde en Ileijboer. 25 Oost-Souburg, inspan, Blaupot ten Cate. 25 Goes, vendutie, de Kok. 25 Baarland, huis, erf en tuin, Beth. 26 Sluis, hofstede, toewijzing, van Mazijk 26 Ierseke, café, koetshuis, schuur, wa genhuis, bouwland, Schram. 26 Middelburg, huizen, waaronder een heerenhuis met tuin, De Neeling. 26 Middelburg, notarishuis, rijwielen, de Neeling. 27 Koudekerke, inspan, Hioolen. 27 's-Heer Arendskerke, inboedel, v. Dissel. 27 Domburg, pensioninventaris, Rosier en Vervaat. 28 Sluin, hofstede, v. Mazijk. 30 St. Kruis, landbouwersin span, van Mazijk. Goes (Voorstad), winkelhuis, van Dissel. Mei 2 Oost-Souburg, inboedel, Blaupot ten Cate. 3 Ovezand, beestiaal, de Kok. 4 Ovezande, beestiaal, rijwielen, de Kok. 5 Souburg, huis, Paap. 8 Goes, beestiaal, de Wilde en Ileijboer. 11 Ileinkenszand, bouw- en weiland, v. Cleef en Pilaar. 18 Schore, hoefje, bouw- en weiland, Pilaar. Juni Baarland, inboedel, Beth. April 26 Middelburg, Polder Walcheren, on derhoud en vernieuwing 4 waterin gen; het vervangen van versleten Doorniksche steenglooiing door gloói- ing van zuilenbazalt, het beneden waarts uitbreken met aanwezige Doorniksche steen; bet verhoogen, verhoogen, verzwaren en op profiel brengen van den zeedijk. Aanwijzing 20 en 23 en 24 April. Mei 1 Wissekorke, werken tot bermverhoo- ging en aanleg van rijsbeslag met steenbezetting aan de polders Jacoba en Onrust. 2 Middelburg, gedeeltelijk vernieuwen brugdekken en loopbruggen van de schipbrug te Vlissingen. 5 Bruinisse, herstel, vernieuwing, on derhoud tot 30 April 1924 van de| werken van het waterschap. 9 Middelburg, Polderhuis, bet op pro fiel brengen van den Oostelijken en Zuidelijken tak van den Nieuwland- sche-Watergang en den Manneesche Watergang; verdedigingswerken van den onderzeeschen oever tusschen de dijkpalen 17 en 20 van de Zuidwate ring het maken van een keerkade op den inlaagdijk van de Zuidwatering; het leveren en opslaan 60 gegoten rijz. meerpalen kan. v. Terneuzen. Rotterdam, 23 April '23. Tarwe met zeer ruim aanbod, lager ver-, kocht, f 13f 13,50, in bijzondere gevallen iets meer betaald. Voerkwaliteit f 12 f 12,50, Rogge f 10f 10,40, Gerst (chc- vallier) iets lager f 10,75f 11,50. Haver flauw, onveranderd f 11.f 11.75, kleine groene erwten vrijwel onveranderd f 19f21; grove er boven betaald. Br. boonen blijven moeilijk te verkoopen f 8 f 12, puike blanke er boven betaald. Alles per 100 R.G. HEERENVEEN. V. D. Zondag is te Gaas ter land overleden G. L. v. d. Zwaag, vele jaren lid der Tweede Ka- imier, 22 jaar lid van de Prov. Sta ten van Friesland, 'waarvan 12 jaar lid van Gedep. .Staten en lid van den Gemeenteraad van Opsterland. Dhr v. d. iZw&aig! w,as vroeger een der bekend ste voormannen uit de socialistische beweging. GRONINGEN. V. D. Gisteravond is een igroote brand uitgebroken in den fourage-handel van K. Smit te Zuid- hom. Negen paarden vijf auto's mil joenen kilo's geperst, hooi en een aan tal landbouwlm'achines verbrandden. Alles was op beurspolis verzekerd. Vele arbeiders zijn door dezen brand werkloos geworden. APELDOORN. V. D. Dhr S. begaf zich Zaterdagavond naar een boven kamer in zijn woning om de ra'rnen te sluiten. Hij (kwialm echter te val len, waardoor een brandende petro- leulmlalmt) in .aanraking piet beddegoed kwam. De geheele inboedel ver brandde. Wisselkoersen. Amsterdam, .23 April, 1.45 uur. Berlijn 0.87O.88V2 Brussel 1.4.671/214.75 Parijs 1717.05 Londen ll.88V2--fll.89V2 Dollar '2.55i/i2.554/2 Weenen 0.351/20.36 Het 75-jarig bestaan van de afdeeling Walcheren van de Nederlandsche Maat schappij tot bevordering der Geneeskunst. Zaterdag is te Middelburg' het boven genoemd 75-jarig' bestaan herdacht met een bijeenkomst van de leden der afdee ling in de sociëteit St. Joris met tal -van genoodigden, onder wie den commissaris der Koningin, de gemeentebesturen van Middelburg, Vlissingen en andere plaat sen, besturen van de Godshuizen, het Ziekenfonds, enz. De aanwezigen werden welkom giehee- ten door den voorzitter der afdeeling. de heer dr. L. W-eSjA, die vervolgend in een rede de geschiedenis der afdee ling schetste, welke g'esticht werd in een vergadering .op 22 April 1848 door bijna alle genees- en heelkundigen in Middel burg, o.a. dr. de Man, dr. de Marree en dr. Daminie, in een gehouden vergadering onder leiding van dr. A. A. Fokker, in het toenmalige Gasthuis in de Langedelft. De vereeniging heeft van het begin af een sterk sociaal karakter gehad, zij richtte reeds in het eerste jaar een zie kenfonds op, dat nu nog bestaat als het Middelburgsche Ziekenfonds, doch sinds 1890 geheel afgescheiden is van de afdeeling. Dial: de instelling van het zie kenfonds in de stad gewaardeerd Werd blijkt wel hieruit, dat toen reeds het eerste jaar een klein nadeelig saldo' ont stond de gemeenteraad besloot f300 per jaar subsidie te geven. Ook werden an dere zaken in bespreking genomen en kwamen uitgebreide plannen voor vaccft natie te berde en werd een ontwerp gemaakt voor een badinrichting'. Ook op het gebied van keuring voor de militie, drankmisbruik, ziekenverpleging enz. wer den studies gemaakt. Spr. herinnerde hoe na de jaren van groote krachtsontwik keling er volgden waarin het vereenigings- leven minder sterk was, tot dat in 1898 bij het 50-jarig bestaan eigenlijk voor het laatst personen uit alle deelen van Zee land bijeenkwamen. Het was in den tijld toen de sociale wetgeving haar intrede deed en daarmede de invloed van die wetgeving op den medischen stand. In 1900 scheidde Zuid-Beveland zich af en stichtte een eigen afdeeling en in 1903 deed Zeeuwsch-VIaanderen hetzelfde, en kwam van het hoofdbestuur de mededee- ling ,dat in het vervolg de afdeeling Walcheren de plaats van de oude af deeling Zeeland zou innemen. Het eerste ontwerp-Ziekteverzekerings- wet 'bracht de sociale vraagstukken weer sterk op den voorgrond, en in dit verband herinnerde spr. aan wijlen dr. J. Cl. Bolle, die met helderen, vooruitzienden blik, groote kennis en sterk ontwikkeld sociaal gevoel de debatten in die jaren geheel beheerschte. Daar een deel der vergaderingen aan de wetenschap- is gewijd wees spr. er op, dat de vele specialisten die patiënten uit heel de provincie behandelen, die studie van grooter beteekenis maakte en in 1916 werd hier geheel zelfstandig en zonder precedent in den lande een art sencursus ingesteld. Na deze rede hield dr. Lulofs uit Gorin- chem 'niezing over „Hippocrates over de kunst". Nadat de voorzitter den heer Lulofs dank had gebracht, verkreeg de commissaris der 'koningin het woord. Spr. zeide de vriendelijke uitnoodigin^ dankbaar aanvaard te hebben, om uiting te kunnen geven aan zijn groote belang stelling voor alles wat op medisch ge bied in het. belang van de zieken, geschiedt, en alle maatregelen die worden genomen in bet belang der volksgezondheid. Spr. betreurt zijn afwezigheid bijl de opening van het consultatiebureau der Ver. tot bestr. der t.b.o., doch om redenen van tormeelen aard en van etiquette heeft spr. gemeend die. opening niet bij te moeten wonen, en het is hem' aangenaam, dat het bestuur dezer afdeeling een an deren vorm hoeft weten te kiezen. Spr. zegt, dat do Maatschappij tot bevordering der geneeskunst streeft naar het aan- kweeken van meerdere kennis op weten schappelijk gebied, een doel dus, dat bij iedereen grooito instemming zal vinden. Het streven naar meer kennis zal zeker de zieken in Zeeland ten goede konnen. Spr. is overtuigd dat; de afdeeling met: voldoening terug zal zien op hetgeen is verricht. De burgemeester van Middelburg, de heer Dumon Tak, sprak namens het ge meentebestuur den Wensch uit, dat do vereeniging, die in de 75 jaar reeds veel goeds heeft gedaan, nog lang moge groeien en bloeien ten bate van het menschdoml in het' algemeen. De heer dr. 1). Schoute, die sprak als voorzitter van het Zeeuwsch Genoot schap der Wetenschappen, wees er o.a. .op, dat vroeger veel medische onderwer pen in het genootschap werden behandeld, <maar al behooren die mieer in vergaderin gen van uitsluitend medici thuis, toch h-oqit spr. dat de nauwere samenwerking, die vroeger bestond, weer moge terugkee- ren en onder aanbieding zij'ner geluk- (Wenschen geeft spr. dit in overwegibg. Die voorzitter verzekerde, dat de afdee ling dit ter harte zal nemen. Nog Werd het woord gevoerd namens het bestuur der Godshuizen door den heer Herman Snijders,, namlens de afdee ling Middelburg van don Bond voor Zie kenverpleging, dooi' dr. Gieben, namens bet Ziekenfonds door den heer L. Onder- dijk. namens het departement Zeeland van de vereeniging voor pharmacie dooi den heer J. C. v. d. Harst J.Jz., namens de afdeeling van de vereen, voor Dierge neeskunde door dr. de Waard, en ten slotte namens de zusterafdeeling Zuid- Beveland door dr. Folmer. Velen maakten gebruik van de gelegen heid om Op. de receptie in de benedenzaal hun oplwachting te maken bijl het bestuur. Na afloop der receptie vereenigden do leden zich aan een gemeenschappelijken maaltijd in het Grand Hotel. Rundveekeuringen. De keuringen van stieren en koeien worden dit jaar op Walcheren, Zuid- en Noord-Beveland gehouden te Middelburg, Donderdag 26 April, te Aagtekerkó en Biggeker'ke op Vrijdag 27 April, te Goes op Dinsdag 1 Mei, te Kiruiningen op Woensdag 2 Mei, te Koirtgene op Don derdag 3 Mei en te Heinkenszand op Vrij dag 4 Mei a.s. Op deze keuringen, welke uitgaan van de Provinciale Commissie voor' de Rundvecfokkerij in Zeeland en het Nederlandsch Rundvee-stamboek kan ieder veehouder dekstieren boven de 9 maanden en koeien, die minstens één maal gekalfd hebben, tel- keuring en mec- dipging naar de prijzen, inzenden. Het Nederlandsch Rundvee-stamboek keurt al leen dieren van loden, waarvoor tijdig inspectie is aangevraagd aan het secreta riaat van dit stamboek, Surinamestraat 24, 's Gravenhage. Te Biggekerke worden alleen koeien gekeurd. Op de keuring wordt door de keurmeesters vérslag ge daan, hetwelk zeer leerzaam is voor de veefokkers. Daarom is het van groot be lang, dat deze keuringen door hen wor den bijgewoond. (Zie advertentie in dit blad). P. K. te S. Aan uw vriendelijk verzoek kunnen wij niet voldoen. Wij moeten de ingezonden stukken gaan inkorten, en meer gaan resumeeren. 1. Christendom en Vrouwenbeweging, 3e serie I, redactie mevr. Bavinck, mr Frida Catz en mevr. Diepenhorst. Utrecht, G. JA. Ruys. Dit no. bevat een opstel van mej. W. Klinkert: „Opvoeding tot maatschappelijk werk", met welk laatste bedoeld wordt „alle arbeid, die verricht wordt ten op zichte van die individuen en groepen van menschen, wier maatschappelijk peil be neden het normale is gedaald en derhalve tot bet normale peil moeten worden te ruggebracht". Een uitgebreid terrein, zoo toont de schrijfster aan, waarvan inzon derheid geldt dat de velden wit zijn om te oogsten; doch reeds dat van het Maat schappelijk Werk is voldoende, om de aandacht er op te vestigen; en de schrijf ster met haar schat van kennis en erva ring, wijst hierbij den weg voor kinder verzorgster, woninginspectrice, leidsters en hoofden van tehuizen; en van jeugd werk; armenverzorgsters enz., vooral in verband met de roeping onzer Protestant- sche Christenen. Melk met 50 procent water. Voor het Kantongerecht te Purmerend stond terecht een veehouder uit Ilpendam, wegens melk-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1923 | | pagina 3