BATO RIJWIELEN Zaterdag 31 April 1033 37e Jaargang Ho 160 EERSTE BLAD. Staien-Oeneraal. Buitenland. Binnenland. Oit de Provincie. DUPLO DUPLO DUPLO DUPLO Oit nummer bestaat uit twee bladen Drukkers-Exploitanten OOSTERBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraat 68—70, Goes Tel.: Redactie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franoo per post, f 3. Losse nummers f 0.05 Pr ij 8 der Advertentie n: 14 regels f 1.20, elke regel meer 80 cL Bij abonnement belangrijke korting. Eerste Kamer. De Eerste KaJmler nam gisteren de Justitie-begrooting aian. Minister HeeMskerk laad Vooraf o.a, gezegd, dat hij bezig is Mlet een wijziging van de burgerlijke rechtsvordering. Wat de re geling der naani'I. vennoot stihappan be- tretf, er ligt nog steeds het voor-ont- werp-Nelissen. Spr. hoopt tot een an dere redactie te tomen van dit ont werp. De geneigdheid om jhiet huwelijks- en liuweljjksgoederenreahl diep 'irigrij- Eend te wijzigen is bij sp-r niet groot. e ontbinding van een huwelijk dooi1 echtscheiding moet slechts "kunnen plaats hebben in een buitengewoon geval. Het huwelijk mtoet als grondslag v,an de Maatschappij behouden blijven. E enige billijke hervormingen kunnen wellicht plaats hebben. Bij de Waters taatsb eg rooting, die nu volgde, wia;s rnsr de Veer (A.-R.) op zijn post om aan te dringen op verlaging van spoorwegtarieven, in voering van kilomieterboekjes en betere spoorwegverbinding met Vlissingen, biet het oog op de nieuwe ihayen al daar. Tweede Kamer. Ondanks den tegenstand van de zij de van den heer Zijlstra (A.-R.) werd Inet 41 tegen 20 st. besloten tot ver- eeniaing van de gemeenten Venhuizen en Wijdenes. Daarna sprak dhr v. d. Tempel verder over de werkloosheid. Hij was door het antwoord van den minister niet bevredigd (wanneer is dat wel het geval?) en diende ouderge woonte een miotie in, uitsprekende, dat bet. niet Wenschelijk' is, dat bij het ver- leenen van een rijksbijdrage in de kosten van steunverleening of werk verschaffing, voorwaarden "worden ge steld, die geen verband houden met de werkloozenzerg. Na, helm' voerden nog verschillende heeren het woord, o,a, de heeren Bakker (C.-Hj.) en Snieenk (A.-R.), De lalatste oefende ook eenige critiek op de loonpolitiek in soinlmige gemeenten bij de werkver schaffing. Het schrikbewind in Mühlheim. De onlusten der werkloozen, welke Woensdag te Möhlheitn aan de Roer uit braken, zijn slechts een voorspel geweest tot de ernstige excessen, die zich in den loop van Donderdag hebben voorgedaan. Mühlheim heeft onder het ergste schrik bewind gestaan. Moord en doodslag wa ren aan de orde van den dag. Een ge- heele reeks van dooden en gewonden zijn van de straten gedragen. De binnen stad was volkomen in de macht der op roerlingen. Men kon er niet binnendrin gen. De aanstichters waren een 300 werk loozen, die onder communistische leiding stonden. Zij kregen aanhang van allerlei gepeupel en konden toen aan het plun deren trekken. zYlle vensters moesten wor den gesloten, Waar een venster openbleef, of iemand zich voor een open venster vertoonde, werd geschoten. Niemand mocht in de binnenstad komen. In hoofd zaak concentreerde zich het optreden der communisten legen het raadhuis, waar de politie-beambten en andore beambten zich hadden gebarricadeerd. Donderdagmiddag trachtten de commu nisten, die goed gewapend waren, het Stadhuis te bestormen, doch werden te ruggeslagen. Twee hunner werden dood- feSar°t.en' kleine bezetting van het aadhuis trok zich, nadat de aanval was afgeslagen, weer terug. De communisten 'eten hun dooden en gewonden door eigen verplegingspersoneel weghalen. degen Donderdagavond kwam er echter pot) behulp uit omliggende plaatsen. Toen werd nog in den loop van dien nacht een aanval op de communisten gedaan mat goed succes. In het geheel zijn er, aan beide zijden samen, jlcht dooden en vele gewonden gevallen. De communisten waren betrek kelijk spoedig uiteengejaagd. Veertig hun ner werden gearresteerd en achter slot gezet. De stad was Vrijdagochtend weer m het bezit van het wettige gezag. Toch is het te vreezen, dat deze com munisten-relletjes, waarvan men alleen maar vermoede n kan, dat de Fran- sclien er de hand in hebben, de positie der Duitschers erg verzwakken. De N.R.C. koml dan ook reeds met het bericht, dat de passieve Duitsche tegenstand niet meer zoo streng zal worden volgehouden als tot dusver, in het bizonder zullen do ver ordeningen van 16 en 29 Maart, waarbij een ieder-met strenge straffen werd be dreigd die medewerkte aan den uitvoer volgens de Fransche bepalingen, een wij ziging ondergaan. Deze wijziging is deze, dat de verordeningen niet meer zullen golden voor de oude loopende bestellin gen. I-Iet zal dus den Duitschers geoor loofd zijn deze bestellingen uit te voeren, door er Fransche uitvoerconsenlen voor aan te vragen. Korte berichten. In Baden loopen geruchten over een a.s. uitbreiding der bezetting tot een deel van het Zwarte-woud. Ze berusten in hoofdzaak op sterke Fransche troepenbewegingen uit de richtingen van Straatsburg en Lunéville. De actie der werkloozen in bet Rubrgebied neemt allengs dreigender afmetingen aan. Te Dusseldorp heeft een vergadering van werkloozen besloten zich tot hot gemeentebestuur en de rijksregee- ring te wenden met het dreigement, den Franschen hun diensten aan te bieden, tenzij hun eisch (uitbetaling van het volle bedrag dat een werkend arbeider verdient) wordt ingewilligd. Door de nieuwe uitzetting uit het bezette gebied van 1400 man spoorwegpersoneel door de Rijnlandcom missie, stijgt het totale aantal uitgezetten tot 20.400, waarbij dan nog 300 vluchte lingen uit het Roer-gebied komen. Ondei de uitgezetten bevinden zich 33 journalis ten, 16 uitgevers van bladen, 5 katliolieko en 11 evangelische geestelijken, 11 genees- heeren en 150 onderwijzers. Het over- groote deel behoort echter tot het spoor weg-, post- en douanepersoneel. De Italiaansche regeering heeft be kend gemaakt, dat voortaan 1 Mei niet meer als openbare feestdag zal worden gevierd. De 21ste April, stich tingsdag van Rome, is thans tot nationale feestdag verklaard. Een autobus, welke acht reizigers vervoerde, is met een brug over de Adaja (Spanje) in botsing gekomen. De auto viel van een hoogte van 10 M. in de rivier. De bestuurder werd gedood, vijf passagiers werden ernstig gewond. De f.ai 11 issetnen: ts-aanvrage va n den Haagse hen Best u u r - d er s b o n d. Wij vernemen, dat de Amlericain Ex press Company bij het Haagsche'Gerechts hof in haoger beroepi is gegaan van de afwijzende beslissing der Haagsche Recht bank, igp' 12 Ap'ril j.l. genomen terzake do aanvraag tot faillietverklaring van den Haagschcn Bestuurdersbond. De Haagsche Rechtbank grondde haar afwijzing op. het feit, dat niet gebleken is, dat de Haag sche Bestuurdersbond in een toestand is, dat hij heeft opgehouden te bestaan. Di e n i e t-s t e m me r s. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft, gelijk wij' reeds meldden, aan de burgemeesters verzocht, opgaaf te ver strekken van het aantal kiezers, omtrent wie na de stemming in 1922 voor de Tweede Kamer bij den burgemeester de mededeeling van het stembureau is ont vangen, dat zij; niet aan de stemming heb ben deelgenomen, met vermelding voorts van wat naar aanleiding van de strafbe paling van art. 149 der Kieswet heeft plaats gevonden. Art. ,149 regelt de ver volging van degenen, die niet hebben ge stemd. Binnen een maand na den dag dor stemming ontvangt de niet-op'geko- mene een liitnoodiging' van den burge meester om: zich binnen 14 dagen naar verkiezing schriftelijk of mondeling ten Overstaan van den burgemeester af een door dezen aangewezen ambtenaar, te verantwoorden ter zake van zijn verzuim. Oordeelt de burgemeester dat een gel dige reden is aangevoerd, dan wordt aan de zaak geen verder gevolg gegeven. In het omgekeerde geval zendt do burge meester de stukken door aan den "met de vervolging belasten ambtenaar van het Openbaar Ministerie. Door vele burgemeesters is bij1 de laatste stemmingen niet aan deze bepaling gevolg gegeven en nu vraagt de heer H. Oolijn aan Minister Ruys of hij er voor wil zorgen, dat de burgemeesters in den vervolge deze wetsbepaling' wel zullen naleven. Tevens heeft de heer H. Colijh den Minister van Justitie gevraagd, of de rechterlijke macht in haar tegenwoordige samenstelling in staat is eenige honderd duizenden niet-stemmers bij de laatste Staten-verkiezingen te vervolgen en, zoo dit wel het geval is, of de Minister dan tijdig maatregelen tot versterking der rech terlijke macht wil nemen. Dit lijkt ons het juiste standpunt. Wil de meerderheid der 2e Kamer den slem plicht behouden, dan moet de wet ook worden nageleefd. Boete mag dun niet uitblijven, als men zonder reden is thuis gebleven, ■OW I1IM HI—II Polder Walcheren. In het polderhuis in de Abdij tc Mid delburg werd hedenmorgen de voorjaars vergadering gehouden onder voorzitter schap van den heer mr H. F. Lantsheer, voorzitter van den polder. De geloofsbrie ven van de nieuw gekozen commissaris sen, de heeren A. P. Koster en mr Th. Portheine, werden onderzocht en tot hun toelating besloten. Vervolgens werd het jaarverslag uitge bracht, waaraan wij ontlcenen, dat het aantal stormperioden in 1922 niet groot was, terwijl de stormen van korten duur waren. Ten gevolge van Zuid- en Zuidwes telijke winden werden langs den gehee- len oever van de Noordwatering de stran den veel verlaagd en wel voornamelijk tussclien dijkpaal 28 en strandpaal 1. Tusschen dijkpaal 38 en strandpaal 1 van deze watering ontstond door de verlaging van den oever en Noord- en Noordweste lijke stormen eenige malen schade in de steenglooiing en de daar boven liggende basaltglooiing. Een ontwerp ter verbete ring van de verdediging is gereed; dit Werk zal waarschijnlijk nog dit jaar uit gevoerd worden. Tengevolge van Noorde lijke winden is de duinregel van de Oost- watering tusschen strandpaal 42 en 50 wederom sterk aangetast; een verdediging van den 'dui'nvoet aldaar, aansluitende aan de ten Westen daarvan aanwezige verdediging, wordt overwogen. De storm schade aan de Zuidwatering was gering, die aan de Westwatering was van meer beteekenis. De kosten van herstel der stormschade aan de Noordwatering zijn nog niet juist op te geven, daar deze wer ken nog niet beëindigd zijn; zij zullen ech ter totaal nog geen f 16000 bedragen. De kosten aan de Oostwatering bedragen f 598,70, aan de Zuidwatering f 490,26 en aan de Westwatering f 1487,18. Op den 19 Juni 1922 strandde aan de Noordwatering bij rijshoofd 32 aan het Zuiderstrancl de Engelsche motorboot „Hobgoblin", die aan genoemd hoofd nog a.1 aanmerkelijke schade berokkende. Na dat vanwege den Polder op de boot be slag was gelegd, verliep de afwikkeling! der te betalen schade, welke f 5741,53 be droeg, zonder moeilijkheden. Den 12en November 1922 voer het En gelsche stoomschip „Crichtown" met mis tig weder op de steenbestorting tusschen de dijkpalen 24 en 25 van den West- kapelschen dijk. Het schip kwam het vol gende hoogwaterij weder vlot zonder scha de te veroorzaken. Aan de Westwatering spoelde den len Januari bij rijshoofd 11 een mijn aan, die op zoodanige wijze vanwege 'de Marine 'tot springen werd gebracht, dat hierdoor 31 eiken palen en een gedeelte rijshoofd werden vernield, De Minister van Marine was echter niet genegen de schade te vergoeden. Na de aflossingen ten bedrage van f 63750, welke uit de begrooting van 1922 zijn geschied, bedroegen de schulden des polders op 1 Januari 1923 f 443.700 ad '4 pCt.f237.000 ad 4i/2 pCt.; f112.000 ad öi/a pCt. en f 93.000 ad 6 pCt. Betreffende de wegen wordt gezegd, dat in verband met het toenemend verkeer van vrachtauto's en het bietenvervoer, de ldinkerverharding van den Noordweg, vooral tusschen Middelburg en Seroos- kerke, in achteruitgaanden toestand ver keert. Het leggen van een Rijkstelefoqn- kabel is eveneens zeer ongunstig geweest voor dien weg. Voorgesteld wordt den inlaagdijk bij de Zuidwatering ter bevordering van de vei ligheid van den polder te verhoogen, waarvoor f8200 wordt geraamd, welk be drag zal moeten worden gevonden uit een leening, aan te gaan bij een nader te doen voorstel. De ingenieur wijst in zijn rapport er op, dat het polderbestuur aanvankelijk de verhooging niet noodzakelijk achtte, doch de hoofdingenieur van den Prov. water staat achtte het wel wenschelijk; dit zijn echter 2 verschillende begrippen en de wet kent alleen de noodzakelijkheid. Doch wenschelijk is zeer zeker, dat achter een zeedijk een 'tweede waterkeering ligt en dit geldt in het bijzonder voor het dijkvak tusschen dijkpalen 19 en 23. De kosten zijn betrekkelijk gering. De dijkkruin is thans) 1 (Meter boven hoogwater, bij storm vloed komt het water in de Schelde ech ter 2 M. daarboven. Gewenscht is liet dus, een cjijkkruin 21/2 M. boven hoog water, waardoor het deel van de Zuid watering ten Oosten van het kanaal en ten Zuiden van de Arne veilig is. (Wordt vervolgd.) Kamer van Koophandel en Fabrieken te Middelburg. In de Vrijdagavond gehouden vergade ring van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Middelburg waren do heeren P. G. Laernoes, Klok, Ohamuleau, Enzlin en Boudewijnse afwezig. Na het lezen van de notulen der vorige vergadering, maakte de heer Oosterbaan, die toen niet aanwezig was, de opmerking, dat toen uitdrukkingen zijn gebezigd, waarbij de goede toon uit het oog' is verloren. Hij acht het niet houdbaar, dat de commissie voor het nazien der rekening geen oordeel zou mogen vellen over de doelmatigheid der uitgaven. De voorzitter meent, alleen als het uitgaven zijn, die niet op1 do begrooting voorkomen. De heer Jeronimus meent ook dat de commissie wel dege lijk daartoe bevoegd is en ook ide kamer. Medegedeeld werd dat de regeering geen termen heeft gevonden tot vernietiging van liet "besluit der Staten van Zeeland tot opheffing van de stoombootdienst Mid delburgWolp'haartsdijksche veer. Toege zegd werd door den directeur van het postkantoor te Middelburg, dat op drukke uren het bedienend personeel aan het loket voor aangeteekende stukken en spaarbank zal worden versterkt. De lijst van ingekomen stukken bevatte 9 stukken, 7 daarvan werden voor kennis geving aangenomen. In handen der Com missie werd gesteld een adres van de Vereen, van reeders van visschersvaartui- gen te IJmuiden, inzake het tarief voon de bijdragen voor het handelsregister. Bij de ingekomen beschikking' van den mi nister van Arbeid, dat aan den secretaris van de ontbonden kamer te Vlissingen f 250 ineens meet woorden uitbetaald, wees de voorzitter er op, dat het zoo zal geschieden, maar dat liet niet volgens do wet is, die een jaarlijksche vergoeding in het vooruitzicht stelde. Het voorstel, om aan den directeur- generaal der P. T. en T. te verzoeken in het belang van den handel den maat regel in te trekken, waarbij op1 gemak kelijke voorwaarden door ambtenaren rij wielen kunnen worden verkregen, werd aangenomen. Daarbij wees de heer Olt- hoff er -op1, dat dit ook bijl andere rijksin stellingen plaats vindt, o.a.. bij' -oorlog. Aangenomen werd het voorstel o'm1 aan te dringen op afschaffing van liet zegel recht voor cassabons. Over bet. jaarverslag 1 April—31 De cember 1922 ontspon zich een vrij lang durige discussie, die tot resultaat had dat het ontwerp- zal worden gewijzigd cn dit omdat de heer v. d. Berg had betoogd, dat er toch ook wel wat in mocht staan over den mossel- en oester- handel en de visscherij', en met hem andere heeren het wel zeer matig en on volledig vonden. Verschillende leden von den het ook beter geen namen van fir ma's te noemen en meer algemeene be schouwingen 'te houden. De heer Jero nimus meende dat men in het verslag beter had moeten doen uitkomen welke rogeeringSmaatregelen hinderlijk zijn voor den handel. Op een vraag van den heer Oosterbaan Werd geantwoord, dat het bureau reeds geadresseerd heeft voor het verkrijgen, van buurtverkeer op de Zeeuwsche spoor lijn. De heer Anker vraagt of de kamer zich ook voor een plaatselijk belang wil interesseeren. Spr. bedoelt het gebrek aan los- en laadplaats voor de binnenscheep vaart te Vlissingen. De marine, het loods wezen, beurtschepen enz., nemen bijna alle ruimte in en er bleef nog maar 200 M. over. Nu wordt er weer een belangrijk stuk afgenomen. Dte voorzitter meent dat het Moeilijk is die zaak nu geheel te overzien. Het bureau zal echter inlichtingen inwinnen. Dd heer Oosterbaan krijgt op een des betreffende vraag te hoeren, dat het bu reau reeds bezig is een onderzoek in te stellen naar de handelingen van het Rijksinkoopbureau Door Gedeputeerde Staten is aan den heer J. A. Legemaat te Zierikzee eervol ontslag verleend als lid der com missie van aanslag voor de Inkomsten belasting, standplaats Zierikzee. Benoemd bij de belastingen enz. tot rijksklerk te Tilburg C. Holm, thans particulier klerk te Zierikzee. Verplaatst M. v. d. Kreeke, kommies le klasse, van Vreeswijk naar Jutfaas en (met 16 Juni) M. v. d. Kreke, van Vlagtwedde naar Kot ten. Met 1 Mei de rijksklerken W. Pekel- la v. ROSSE Hl'S beste CURACAO la lichte Pruim- en Rooktabak. Is ongesausd en geurig van nature. ia verkrijgbaar 12 ct per '/j ons- der van Scheveningen naai- Rotterdam, en B. S. Uffen, van Tilburg, kantoor, naar Vlissingen, inspectie. Middelburg. B. en W. stellen den ge meenteraad voor het verzoek van de afd. Zeeland van de vereen, tot bescher ming van dieren oru f50 subsidie vöor het asyl als subsidie af te Wijzen. D!o minderheid van de commissie van finan ciën meent, dat een jaarlijksche subsidie van f 25 m-oet worden gegeven. y Aangevraagd wordt een nieuw crediet van f 5000 voor steunverleening aan werkloozen, die geen crisiswerkloozen zijn. Deze steun achten B. cn W. nog altijd veel beter dan deze menschen naar het Armbestuur te zenden. Gesteund door de commissie van finan ciën stellen B. en W. voor het vermenig- vuldigingscijfer voor de gemeentelijke in komstenbelasting te bepalen op 1.15 tegen 1.2 voor het vorige belastingjaar. Voorgesteld wordt met het Centraal Bu reau voor Verificatie en financieele ad viezen van de vereeniging' van Neder- landsche gemeenten te 's Gravenhage abonnementen af te sluiten voor een 3 maandelijksche controle der boekhou ding en kas van den ontvanger voor £600 per jaar. Idem van den Reinigings- en ontsmettingsdienst voor ten hoogste £350 per jaar, voor den vee en vleesch- keuringsdienst voor f 125 per jaar en ver der voor rekening van Volksbelang en Alg. Woningbouw vereen, per half jaar de administratiën te laten controleeren en ten slotte voor f 1000 per 3 maanden boeken en kas der gemeente-bedrijven. De pomlmsisie van financiën gaat hiermede accoord, maar acht de vergoeding voor Reiniging^- en Vleeschkeuringsdienst nog al hoog. Gisteren is den officier van justitie voorgeleid zekere J. M., 43 j., koopman te Kapelle, verdacht van overtreding van art. 331 Wl. v. Str. gepleegd te Kapelle in 1.23. Verder werd eveneens voorgeleid zekere V. Pl. Br., 29 j. opzichter wanende te GoeSj verdacht van oplichting' te Ka pelle in 1923. Beide verdachten zij'n. aan gehouden en naar het Huis van Bewaring overgebracht. Gisteren is aangehouden en over gebracht naar het Huis van Bewaring zekere Pl. Br., werkman te Middelburg, verdacht van meineed, gepleegd te Mid delburg op' 18 April 1923. Vlissingen. R. en W. stellen aan den gemeenteraad voor aan de straat welke geprojecteerd is ten westen van het dooi. Goed Wionen te bouwen blok van 48 woningen op1 een terrein aan den Water gang nabij den Singelweg, de naam te geven van „Nijverheidsstraat". Voorgesteld wordt om met den heer M. Maas een railing van grond aan te gaan, waardoor deze aan den Singelweg pp de rooilijn kan bouwen en de gemeente in de gelegenheid komt Omi den toegangs weg tot het Westelijke Tuindorp van 8 tot 10 M. te verbreeden, wat met het oog op het verkeer zeer gewenscht is. Verder stellen B. en \V. voor het keurloon voor een paard te brengen van f 4 op f 2.50, althans voor een paard jonger dan één jaar en voor een bok of geit van f0.75 Op f0.50 Voor het keuren van „vleeschwaren" zal 1 cent per K.G. worden berekend. Voorgesteld wordt ook om behalve die vleeschwaren ook ander vleesch, al is het elders gekeurd, weer te keuren, maar dan zonder daarvoor te rekenen, terwijl vleesch uit de kringgemeenten daarvan is uitgeschakeld. lerseke. Gisteren is overleden de heer M. de Korte, oud-hoofd der openbare .schooi te lerseke, in den ouderdom van .77 jaar. Zijln arbeid voor vele vereenigin- gen en zijn vele andere bekwaamheden zullen zeer gemist worden. Hijl was een zeer bemind persoon. Kapelle. Ons wordt meegedeeld van wege het comité gevormd uit de pachters van gronden te Kapelle-Biezelinge, dat door 90 verschillende pachters van diverse gronden is geteekend en verzocht zal worden om pachtvermindering aan de be trekken besturen en coöperaties. Krabbendijke. Vrijdag vergaderde de Coöperatieve Boerenleenbank in de open-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1923 | | pagina 1