BANK-ASSOCIATIE BATOb 163 Zaterdag 14 April 1023 37e Jaargang V* EERSTE BLAD. Buitenland. Binnenland. CREDIETEH - EffECTEN - COUPONS DEPOSITO - REKENING-COURANT VERZEKERINGEN Op ALLE GEBIED. Uit Se Provincie. J VIELEN Uit nummer bestaat uit twee bladen Zoo wagen wellicht velen. In 1922 begon de Zomertijd reeds in den nacht an 3 op 4 April en nu hooren we maar niets. Drukkers-Exploitanten OOSTBRBAAN LE COINTRE - GOES VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG Bureaux: Lange Vorststraat 68—70, Goes Tel.: Redactie no. tl; Administratie no.58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 2"kZeeuw Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, 3. f 0.05 Losse nummers Prijs der Advertentie n: 1—4 regels f 1.20, elke regel meer 30 et. Bij abonnement belangrijke korting. De onmogelijke toestand. Het. Ylaamsche blad „Laatste Nieuws" schrijft: „To Lier drong de vorige week een dief in dc woning van een diamantslijper. Do bewoners worden echter gewekt en .-zotten den kerel achterna, die op do vlucht geslagen was. Dit is ongetwijfeld oen doodgewoon feit, zooals men er onder de rubriek der gemengde berichten dage lijks vinden kan. Maar het feitje wekt de .aandacht door de volgende bijzonderhe den: Do dief liep in zijn vlucht voorbij den schildwacht aan de kazerne. Do dia mantslijper riep den schildwacht toe Houd den dief! Maar de schildwacht was een Waalsche jongen en verstond don kreet niet, zoadat de schelm ongehinderd voortvluchtte. Stelt men zich zoo'n klein gevalletje wel goed voior, en ook de beteekenis daarvan In België is het dus mogelijk dat een Belgisch soldaat in de onmogelijkheid ver keert oen burger bij1 te springen, die zijn hulp inroept bij: het aanhouden van een misdadiger, omdat de soldaat de taal niet kent van het stadje waar hij in Igarnizoen digt, olmdat mten den Waalschen jongen naar een streek heeft overge plaatst, waar hij onmogelijk, wegens het taalverschil, met de bevolking eenige voe ling kan hebben. Dit eenvoudig feitje, waaruit maar al te duidelijk blijkt, hoe betreurenswaardig de inrichting van ons leger is voor de bevolking en hoe ongelukkig dc soldaat zich gevoelen moet, wanneer hij zich in dergelijke toestanden, die zich dagelijks kunnen voordoen, bevindt, toont afdoende aan hoe broodnoodig de 'gewestelijke in deeling is. Zoo'n simpel feit zegt meer voö rde rechtmatigheid van den oisch der gewestelijke mdealing dan honderd woor denrijke ministerieele redevoeringen in en builen het Parlement er tegen vermogen." Korte berichten. De gemeenteraad van Duisburg heeft met algemecne stemmen besloten de boete van 75 millioen mark, die de Franschen de gemeente hebben opgelegd^ wegens be schadiging van telefoon leidingen, niet tc betalen. Op de locaallijn Atrecht-Hendecourt heeft, een ernstig spoorwegonge- 1 a k plaats gehad. Door het breken van oen koppeling kwamen namelijk twee wa gons, geladen met zand, met een tweetal personenrijtuigen in botsing. Verscheidene reizigers werden gewond, waaronder acht ernstig, De magistraat van de stad Buer heeft zich met de door de Franschen aan do stad opgelegde sancties bezig gehou den en de betaling van de boete van 40 millioen ge we igerd op grond van het feit, dat de Franschen de bescher ming van den spoorweg zelf op zich heb ben genomen en de stad van politie- bescherming hadden ontbloot. Drie dronken Marokkanen, die Dinsdagavond in een café te Wies- baden sterken drank bestelden, die hun echter geweigerd werd, staken, toen zij op straat door een politieagent en twee I'ransche officieren zouden worden ge arresteerd, met hun sabels om zich heen, waarbij een 15-jarige knaap doodelijk werd gewond. Het station Recklinghausen-Zuid is door de Franschen bezet. Men verwacht, dat thans ook het station mine, een der belangrijkste kruispunten van het industriegebied, zal worden bezet. "oe staat het met den Zomert ij d? Den 3den April is het Voorioopig Ver slag van den Senaat over het ontwerp verschenen. Voor iemand als Braat, die blijkens zijn Memorie van Toelichting, in deze materie zoo grondig (1) onderlegd is, moet het kinderwerk zijn, ara de in het voarloopig Verslag gerezen bedenkingen tegen zijn voorstel, weg te nemen. Tien dagen blijkt daarvoor te kort to zijn ge weest, maar heel veel langer behoeft dunkt ons, het van ongeduld en nieuws gierigheid popelende Nederlandsche volk toch niet te wachten, schrijft het Ilbld WERÏHEIM SOifiPERTZ *834 EW CREDIETUEREENIGINS 1353. 5£ JA «op /-O (gö zffc d** e- GROOVE MARKT 24 8^ S TEL. IWTERC. Mo. 41 en 227 Een langdurig uitblijven van de Me morie van Antwoord zou den schijn wek ken, alsof de voorsteller, vertrouwende op het wachten van den Minister, alvast do instelling van den zomertijd voor dit jaar onmogelijk zou willen maken, door de behandeling van zijn voorstel op< de lange baan te schuiven. Dit zou natuur lijk slechts schijn zijn, want de heer Braai moet tqch begrijpen, dat aan het geduld van den Minister eens een einde moet komen, en Z.Exc. dan ook niet zal aarzelen, om-, als dit voorstel nog lang aanhangig blijft, te doen wat het nog altijd geldende art. 1 van de wet van 23 Maart 1918 hem voorschrijft te doen, n.l. een dag bepalen, waarqp dc zomertijd aanvangt. Hetwachten is op den 'heer Braat 1 De uitslag in O v e rijs e 1 Donderdag heelt men in Ovcrijsel voor de Provinciale Staten gestemd. D|e uil slag is, dat gekozen zijn 13 U.K., 7 A.R., 8 C.H., 9 S.D.A.P., 5 Vrijheids!)., 3 V.D., plattel., 1 Staatk. Geref. Die staten zijn op- het oogenblik samen gesteld uit 13 R.K'., 6 A.R., 6 C.IL, 8 Vrijheidsb., 2 V.Dt, 1 plattel, bond, 1 1 Chr. soe. P|„ 1 Staatk., G-er., 8 S.D.A.P., oom. Dierhalve verliezen de vrijheidsb. 3 'zetels, de com. 1 zetel en de Chr. soc. partij 1 zetel en winnen de A.R. 1 zetel, de C.H. 2 zetels, de S.D.A.P1. 1 zetel en de V.D. 1 zetel. De rechtsche meer derheid is dus hier met 3 leden ver sterkt. Eerste Kamer. Met een flink vaartje ging de Kamer gisteren door de begrootingen heen. Voor af werd het nieuwe lid, dhr. mr Briët (A.- R.) geïnstalleerd. Do begrooting van bin- nenlandsche Zaken en die voor het staats- boschbedrijf werden goedgekeurd. Renkum en Doorwerth werden tot één gemeente vereenigd, waarna de begrooting van firftinciën volgde. Uit de s t e e n-i n d u s t r i e. Van gezaghebbende zijde werd aan do Msb. medegedeeld, dat er met de regee ring onderhandelingen gaande zijn om valn regeeringswege op iedere duizend steenen, die naar Frankrijk worden uitge voerd, een regeerïngstaeslag te verlee-i nen. Men wil zoodoende do steenindu strie eenigermate steunen. Gelijk men weet, geschiedden er den laatsten tijd nog al groote bestellingen van Waalsteen uit Frankrijk. Reizen op Zondag. Vragen van dhr. Weitkamp aan den Mi nister van Oorlog1. Is het den Minister bekend, dat het. meermalen voorkomt, dat miliciens met verlof, om na afloop van dit verlof op den gezetten tijd in hun garnizoen te kunnen aankomen, op Zondagavond moeten afreizen? 2. Zoo ja, is dan de Minister bereid den korpscom mandanten te verzoeken deze zaak zoo danig te regelen, dat miliciens met verlof, wanneer in dien verloftijd een Zondag valt, den geheelen dag des H^ren in den huisclijken kring kunnen doorbrengen? Geldverspilling aan o.Qrlogjs- ma teriaal. Naar de Tel. verneemt is een commissie benoemd onder voorzitterschap van den heer C. van der Voort van Zijp', lid van de Tweede Kamer, die een onderzoek zal instellen „naar de oorzaken welke hebben geleid tot de onverantwoordelijke wijze waarop fabricatie van oorlogsmateriaal (granaten, geweren, patronen, machine geweerkarren enz.) heeft plaats gehad aan de artillerieinrichting aan de Hembrug". Destr ijl d indemeubelindustrie. Volgens de stemmingen, gehouden in de stakersvergaderingen van den moder nen bond, is in alle plaatsen, met uitzon dering van Joure, een meerderheid voor aanvaarding van het contract, zooals dat in de laatste conferentie is vastgesteld. Over alle plaatsen tezamen is er een beduidende meerderheid voor aanvaar ding. De stemmingen bij de Chr. organi saties zijn ook ten gunste der aanvaar ding uitgevallen. Verwacht kan dus wor den, dat het conflict spoedig tot het verleden behoort. De ontbinding van dc Recht- b aïvken te Zierikzee en te Heerenvee n. Aan de Memorie van Antwoord betref fende het wetsontwerp tolt ontbinding der rechtbank te Zierikzee en die te Tleeren- veen ontteencn we, dat met de belangen der justiciabelen zooveel mogelijk reke ning is gehouden. Die opheffing der rechtbank te Zierikzee is voor do bevolking iets meer bezwaar lijk dan die te Heerenveen, doch deze rechtbank heeft nog minder te doen dan die te Heerenveen. In 1921 zijn uitge sproken 103 eindvonnissen in strafzaken en 109 in burgerlijke zaken. De recht banken te Breda en te Middelburg kun nen bij de behandeling van zaken rekening houden met de omstandigheid, dat bij1 een bepaalde zaak bewoners van hot eiland Tholen of van het kanton Zierikzee be trokken zijn. Naar matige schatting kan de ophef fing van de beide rechtbanken (en huizen van bewaring) op den duur leiden tot oen bezuiniging van f90.000; zeer matig ge schal f85.000 's jaars. Er behoeft geen vrees te bestaan, dat de voorgestelde regeling de rechtsple ging zal schaden. Bij de beoordeeling der plaatselijke belangen van Zierikzee en Heerenveen worde niet uil, het oog verloren, dat daar een kantongerecht ge vestigd blijft. Het is niet dc bedoeling opheffing ook daarvan voor te stellen. Inkrimping van het aantal gerechten, sluit bezuiniging door beperking van per soneel van bestaande colleges niet uit. De vacature van substituut-griffier bij1 het gerechtshof te Leeuwarden zal niet wor den vervuld. Onderzocht wordt in hoever op deze wijze verdere beperking kan wor den verkregen. Hiermede is niet gezegd, dat onder alle omstandigheden uitbreiding' van personeel hij een bepaald college buitengesloten is. Zaandam niet meer rood. In Zaandam behaalde de S. D. A. P. 10.000 stem'men. Daartegenover stonden alleen van rechts 12.000 R.K., 3400 A.R. en 2300 Chr. Ilist. stemmen Bovendien verkregen de liberale candidaten nog 10.000 stemmen. Zaandam 'heeft, blijkbaar genoeg van het roade bewind. Geen wonder dat Duij's opstapte. Verlies en winst. Het is merkwaardig, dat de Vrijheids bond tot heden bij; de Staten-verkiezingen evenveel zetels verloren heeft als de Chr.TIistorischen aan winst boekten: 17 stuks. Natuurlijk een toevalligheid want de elf Plattelanders van links zul len vroeger wel V.Bi. of V.D. hebben gestemd. In den socialistischen hoek is het verlies ook groot: de S.D.A.P. ver liest in zeven provincies tien zetels, ter wijl bovendien Van der Zw'aag niet meer za'l terugkeeren in de Staten van Fries land en de S.P.'er Kamstra de Staten zaal van Noord-Holland niet zal weer zien. Bij' rechts komen de antirevolutionairen in de oude sterkte terug; de R. Katholie ken met één zetel winst. Wie den wind mee hadden aan deze stembus dat waren de Chr.-Historischen: zij hebben Woens dag 17 zetels gewonnen. De Dissidente rechtsche partijtjes klommen bovendien nog van zes op tien zetels. Bij: deze verkiezing al is het be lang daarvan voor de Eerste Kamer nu vervallen kreeg Friesland voor het eerst een rechtsche meerderheid, terwijl die in Zeeland, Zuid-Holland en Gelder land versterkt werden. (Hbl.) Prov. Statenverkiezing Zeeland. In de heden (Zaterdag) mor gen gehouden vergadering van het Cen traal Slembureau voor de Prov. Staten werd de officieele uitslag vastgesteld van de Woensdag gehouden verkiezing en bleek, dat dezelfde personen gekozen zijn, die ook bij de niet-officieel berekening werden aangewezen. Alleen is er eenige afwijking in de cijfers en zoo is o.a. het totaal aantal Uit gebrachte stommen 94684 en dus de kics- deeler 22548/3l. De opvolgers zijn bij alle partijen dc volgende van do lijsten, daar geen der candidaten voldoende voorkeurstemmen heeft om den voorrang boven lioogcr op do lijst voorkomenden te verkrijgen. Onze verkiezingsuitslag. Gelijk wij reeds meldden, hebben de meeste Zeeuwsche bladen samengewerkt om door hel 'uitwisselen van cijfers vlug den 'uitslag der Prov. Statenverkiezing te kunnen opmaken. Dat dit veel werk ge kost heeft zullen onze lezers wel be grijpen, maar wij hadden toch de vol doening ondanks de vertraging, die Hulst bracht, dat onze gezamenlijke dienst het vlugst werkte en wij Donderdagnam. on geveer half vijf den 'uitslag wisten en dien bullilineeren en in een deel onzer oplaag nog plaatsen konden. Van de te Goes verschijnende bladen namen aan dezen dienst de „Nieuwe Zeeuwsche" en „De Zeeuw" deel. Nu maakte eerstgenoemd blad in zijn bulle tin een kleine vergissing bij: het ovei*- schrijven van het telegram, dat de namen der gekozenen bevatte. Het vergat den naam van den lieer Nolson te melden, waardoor het aantal Vrijlieidsbonders slechts 7 bedroeg (in werkelijkheid wa ren er 8 gekozen) en het maakte van den naam Hartoog: Ilartog. Eigenaardig was nu, dat even na het verschijnen van dit bulletin waarboven stond: „Eigen dienst. Nadruk verboden" aan het bureau van de „Goesche Crt." een bekendmaking werd aangeplakt en dat gistermorgen vroeg dit blad een bulle tin uitgaf, waarin beide dezelfde fouten werden gemaakt. Wij weten, dat de „G. Crt." niet aan onzen verkiezingsdienst deelnam, boewei ook zij hiertoe de gele genheid heeft gehad, en weten ook, dat geen andere dienst zoo vlug met den uit slag was, zoodat de groote bladen eerst gistermorgen dien publiceeren konden. Nu stellen wij. voorop, dat wij onzen collega, de redactie van de „G. Crt.**, niet van opzettelijk plagiaat en overtreding der auteurswet verdenken daarvoor kennen wij hem te goed maar Uit het overnemen van onzen uitslag met de beide foutjes, zou men toch kunnen con- cludeeren, dat een of andere gedienstige geest de redactie parten heeft gespeeld. Onze Statenleden. Van den Vrijheidsbond komen in de Prov. Staten niet meer terug: de hoer Sprenger, die sedert 1907 in de Staten zat en die sedert 1913 lid was van GGd. Staten; de heer Ph. 1. v. Dixhoorn, die sedert 1919 zitting had; en de heer Van Teylingen, die in '21 in de Staten kwam. Van de S.D.A.P. wordt de heer Do Meij, die be dankt had, vervangen door den heer De Pauw. Van de Anti-Rov. verdween de heer J. H. Geschiere, die in Juni van het vorig jaar den heer De Veer opvolgde bij diens verkiezing als Eerste Kamerlid. En voorts komen van onze partij niet meer in de Staten terug de heeren Gerlach van St. Joosland, Gunst, Mulder en Verhorst; terwijl als nieuwe leden zitting kregen de heeren Merckens, Sonke, Dominious en Brandsma. Van de Chr.-Ilistorischen bedankten de heeren W. v. Oeveren en Van den Ouden en kwamen als nieuwe leden in de Staten de heeren v. Dusseldorp, v. d. Wart, Koster, Wallien en Bolier. Van de Staatkundig Gereform. werd niet herkozen de heer Dekker, en werden als nieuwe leden gekozen de twee eerste van de lijst de heeren Joziasse en Kodde. Van de Katholieken keeren niet terug de heer Ooms, die in Sept. den heer v. Nieuwkuijk opvolgde, en de heer Stie- ger, die sedert 1917 in do Staten zat. Als nieuwe leden nemen zitting de hee ren Buijsing en Boonman. Verbinden van lijsten. De Prov. Staten-verkiezingen hebben weer be wezen, dat men bij het verbinden van lijsten tactisch te werk moet gaan. Hieraan heeft de anti-rev. partij één extra zetel te danken. Deze partij toch bekwam 4 restzetels en wel resp. (men zie hier voor de verdeeling der zetels) met res ten van 1.319, 1992, 1335 en 1683 stem men, totaal dus 6327 stemmen. Waren alle lijsten van de anti-revolutionnairan verbonden geweest, dan zouden zij be haald hebben 8 zetels en een rest van 486 stemmen en zou hierdoor nog een zetel zijn toegevoegd aan de partij met de grootste rest; in dit geval de vrijr zinnig-democraten. Naar Engeland's Zuidkust De proef, een vorig maal door de Mij Zeeland genomen, om togen een zeer ma tig tarief Nederlanders een paar daagjes aan dc Zuidkust van Engeland te doen doorbrengen, is inderdaad geslaagd. En vandaar dat men ze dit jaar in het voor- jaars- en zomerseizoen wil voortzetten. Z'ulk een buitenlandsch uitstapje loont dan ook werkelijk ruimschoots moeite en kosten, Het bergachtig landschap der Eri- gelsche krijtrolsenkust, de mooie verge zichten, dat alles lokt een Nederlander uit; om er eens een kijkje te gaan nemen. Ook brengt een zeereisje met de mooie Zeeland-booten bij prachtig zomerweer veel genot. Vanuit Folkestone kan men per auto tegen geringe tarieven mooie uitstapjes maken in de omgeving, waar veel natuurschoon gevonden wordt. De prijzen voor tvveedaagsche retour biljetten (zonder hotelcoupon) zijn le klas f 15,50, 2e klas f 9.50 (zie adver tentie). Een buitenlandsch paspoort is niet noodig. Men vrage alleen op het Ge meentehuis bewijs van Nederlanderschap en voorzie dit van portret. Ook zijn nog te verkrijgen de bekende week-end-biljetten, voor 3, 4 of 5 dagen. Naar de prijzen hiervan kan men aan het kantoor der Mij inform eeten. Ook voor deze wcek-end-uitstapjes is geen paspoort noodig. Wel is dit noodig voor een ver blijf, langer dan waarop de week-end- biljetten recht geven. Naar een en ander kan men ook informeeren aan de bu reaux van „Vreemdelingenverkeer". Uit vervlogen dagen. In dit jaar zal het veertig jaar geleden zijn, dat de raderstoomboot „Stad Zierikzee" in dienst gesteld werd voor don dienst Rotlerdam-Zierikzee tot vervoer van pas sagiers, goederen en vee. De hoer B. Slikkerveer, oud-expert bij de scheep vaartinspectie te IJmuiden, is er, na anderhalf jaar aan gewerkt te hebben in zijne vrije uren, in geslaagd een. ge heel 'uit koper vervaardigd model te ma ken van deze boot tot op Vso van de ware grootte. Deze boot, welke voorzien was van een paviljoen dek, werd in 1883 op de scheeps werf der firma C. en J. van Lindern. te Alblasserdam met de afmetingen 50 X 7 X 3 meter te water gelaten en was de eerste raderboot met een verti cale oxyleerende compound-machine met oppervlak-condensatie. De machine en twee cylindrische ketels waren geleverd door de firma Gebr. Howaldt to Kiel in Duitschland. De op de twee liggende ke tels rustende staande stoomdom was zoo ingericht, dat de rook en lieete gassen daardoor gingen en dus droge stoom ver kregen werd. De heer Slikkerveer was in het bouw jaar uitvoerder op genoemde scheepswerf en heeft dus dit model als eene herinne ring na veertig jaren' nog eens willen maken. Bij; dit model is niets vergeten wat op het origineel aanwezig was zoo als ankers, lieren, loskraan, binnenhetim- inering in de kajuiten, enz. De twee ke tels en de machine zijn eveneens naar het origineel gemaakt. In afwijking van het origineel zijn de kapiteins- en machine kamer clectrisch verlicht. Om de ma chine te kunnen draaien heeft de ver vaardiger eene inrichting weten aan te brengen, die luchtdruk in de ketels brengt en daardoor de machines drijft. Het casco van bovengenoemde boot be staat nog; na uit dienst te zijn gesteld werd de boot opleidingsschip voor jon gens en lag beneden de Maasbrug to Rot terdam en is later gedegradeerd tot ligger in één der Rotterdamsche havens. Ingetrokken is de verplaatsing van den kommies le kl. C. Koster van Bres- kens naar Rotterdam. Middelburg. In de gisterenmiddag ge houden vergadering van de vereeniging Openbare Leeszaal en Bibliotheek te Mid delburg onder voorzitterschap van mevr. Burgersdijk-Bleeker, bij ontstentenis van den voorzitter, den heer ds M. van Empel, werd door den secretaris, dr H. v. d. Kamp, het jaarverslag uitgebracht, Waaruit blijkt, dat de financiëele toestand bevredi gend is. Op 31 December j.l. was het aantal leden ruim 1200 en de contributie gemiddeld fl per lid. De leeszaal werd in 1922 9788 malen bezocht en er wer den 34.504 boeken uitgeleend. De rekening over 1922 aanwijzend een goed slot van f60.52 werd goedgekeurd, evenals de be groeting voor 1923 met een eindcijfer van f6433.52. Als bestuursleden werden herkozen de heeren Herman Snijders, dr L. Weijl en mr. G. F. J. Gombault. Mede gedeeld werd, dat aan de gemeente ver hooging van subsidie zal moeten worden gevraagd, omdat nu het aantal inwoners boven 19000 is gestegen, de gemeente-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1923 | | pagina 1