Binnenland. TOT DEN DOOD OETROÜW. Gemengd Nieuws. Wetenschap en Knust. FEUILLETON. heeft geprotesteerd tegen idel voortdurende uitzetting e..n van Duitsche spoorwegbeaanlb ten, die zich niet willen schikten haar de Fran- sche voorschriften. In het district Trier alleen beloopt hel cijfer der uit- gczelten meer dan 1700. Hij protesteert er verder tegen, dat een beschaafd land voor dit uitzetten Afrika,arische troepen gebruikt., tegen menschen» wier ©enig vergrijp is, dat zij trouw aan hun vaderland willen blijven. Er wordt voorspeld, dat mal versaties op tame 1 ijk jgroote schaal te Washington zullen aan het licht komen bij het onderzoek door een senaatscommissie van het bureau voor uilkecringen aan veteranen uit den oorlog. - Op een gedeelte van de Chince- sche vloot is revolutie uitgebro ken. Do bemanning verklaarde zich onafhankelijk van de regeering en ver bond zich 'met de opstandige troepen van Sun Yat Sen. Verkiezingscij.fers. Het loont wel de moeite eens de ver- ldezingscijfers van Amsterdam, Rotterdam en Den Haag, de drie groote steden van ons land, wat nader te bezien. Ook daai heeft men Woensdag voor de Prov. Sta ten gestemd. Wij geven 'de volgende ta bellen, opdat ieder belangstellende den voor- of achteruitgang van do verschil lende partijen kan nagaan. A mste r d a ni. v Anti-Rev. Partij Ghr.-Hist. Unie Vrijdenkers Plattelandspartijen Vrijz.-Deni. Bond Socialistische Partij Chr. Dem. Partij S. D. A. P. R.-K. Volkspartij Vrijheidsbond Democr. Partij R.-K. Staatspartij Staatk. Geref. Partij Chr. Soc. Partij Commun. Partij Herv.-Ger. Staatspartij Verschillende kleine groepen (samen) Den II a a g Anti-Rev. Partij Chr.-Hist. Unie Commun. Partij S. D. A. P. Socialistische Partij Comb. v. Houten Vrijz.-Dem. Rond R.-K. Staatspartij Herv. Geref. Staatk. Geref. Vrijheidsbond Dem. Partij Rotterda m. Anti-Rev. Partij Plattelanderspartijen (samen) Vrijz.-Dem. Bond Socialistische Partij Chr. Dem. Partij S. D. A. P. Vrijheidsbond Chr. Soc. Partij R.-IC. Staatspartij Chr.-Hist. Unie Staatk. Geref. Commun. Partij Herv. Geref. Comb, van Houten Rapaille Partij Totaal Kamer- Staten er kiezing verkiezing 1922 1923 20.973 16.790 18.206 30.156 1.123 2.754 1.701 1.765 18.731 23.431 1.654 2.453 7.770 2.649 83.739 74.498 1.703 22.575 24.275 1.210 1.187 46.090 41.336 244 765 1.032 940 22.061 15.461 2.191 1.922 29.676 279.076 242.085 Kamer Staten- verkiezing verkiezing 1922 1923 15.653 14.013 15.133 15.116 2.358 3.864 40.476 41.3414 1.030 363 6.435 2.292 5.677 5.251 34.491 31.172 3.890 4.107 405 885 26.519 20.011 1.227 1.330 153.294 139.748 Kamer Staten- verkiezing verkiezing 1922 1923 33.518 34.941 237 598 5.540 8.036 212 6.88 69.705 66.012 21.764 13.502 *642 517 35.151 30.430 17.607 16.310 1.622 1343 6.325 5.142 4.066 4.074 1.877 916 2.631 3.502 j 463 989 207.313 186.321 23.) De knaap wilde het kind medenemen, een klein grafje tusschen de hoornen des wouds maken, en het daarin ter ruste leggen; maar bij elke nieuwe poging om haar van haar zuigeling te scheiden, scheen Aletta's smart vergroot te worden. Een zekere wrevel vertoonde zich voor een oogenblik op haar zacht gelaat, doch deze maakte spoedig weder plaats voor de diepste droefgeestigheid, in welke zij Huibert smeekte haar niet meer te kwel len. En toen de kinderen zagen, dat haai moeder hot lijkje niet wilde afstaan, maar het te vaster aan haar boezem sloot, verboden kinderlijke eerbied en kinderlijke liefde verder bij haar op het scheiden van haar ontslapen lieveling aan te drin gen. Ach! wie zou het dezen kinderen niet vergeven, dat zij den wensch der moeder over haar waar belang lieten zege vieren? En gij, Moeders! die de dierbare panden van uwen echt ook zoo innig lief- hebt, zoudt gij! het wagen de zwakheid der ongelukkige vrouw al te streng te ver- oordeelen? Hare gehechtheid aan het ziel- looze stof des lievelings was in den strik- sten zin des woords wel niet goed te keuren, maar in de omstandigheden, waar- D c Ned. M ij. tot Bev. der Genees, kunst en de Z omer tijd. Het hoofdbestuur der „Nederlandsche Maatschappij tot bevordering der Genees kunst" deelt in oen adres aan de Eerste Kamer mede, dat het 't zijn plicht acht steun te verlcenen aan den drang tot invoering van den Zomertijd. Meer licht, meer lucht, meer zon eiken dag, gedurende eenige maanden, zullen den gezondheids toestand van ons volk ten goede komen, Krachtiger weerstand tegen ziekten, groo- ter kans op herstel, zijn daarvan te ver wachten. Tegenover de zeer belangrijke besparing in uitgaven, tegenover de winst in gezondheid, tegenover do gelegenheid om langer en vaker van de natuur en van het zonlicht te genieten, staan slechts geringe bezwaren van een kleine groep der bevolking. Voor de kinderen, die door ons klimaat toch al te veel tot in huis zitten gedwongen worden, beteekent het winst aan alle kanten als zij een uurtje langer buiten kunnen spelen. liet sterfte cijfer bedraagt in do zomermaanden 10 tot 11, in de wintermaanden 14 tot 15 per 1000. In de groote gemeenten stijgt en daalt de ziekte-lijn precies op dezelfde wijze voor elke gemeente afzonderlijk, als voor gebeel Nederland. Ondanks de groote verschillen tusschen stad en platteland, tusschen de verschillende beroepen en bedrijven, altijd dezelfde seizoen-invloed machtiger dan alle andere invloeden. Van de verschillende factoren, die het sterfte cijfer omlaag drukken, zijn licht, lucht en zon wel zeer belangrijke. Men denkc aan het gebruik dat in de geneeskunde daarvan gemaakt wordt bij allerlei vor men van tuberculose, bij bloedarmoede, bij de Engelsche ziekte der kinderen, in het tijdperk van herstel na ziekte. Het is toch de zon, die de planten tot nieuw leven brengt tot bloesem en bloem. Ver lenging van den zomertijd in breedte en in lengte vragen geneeskunde en gezond heidsleer. Apotheken. A.s. Zondag zijn de volgende apotheken 'geopend: te Goes, dia van A. L. Laporbe; te Middelburg, die van Pienbroelc, en te Vlissingen, dia van S. J. Engering. Met hartelijken dank ontving zus ter S. een gift van f 10 voor de zieken. Door den Commissaris der Koningin is benoemd tot lid van de gezondheids commissie, zetel Tholen, dhr Di. van der Maas, rijksveearts to Oud-Vossemeer. Met ingang; van 1 Mei a,s. is de commies A. den 'Hollander te IJzendijke verplaatst naar Oostburg. Te 'sGravenhage is overleden Vrou we E, C. Wiutgens, echtgenoote van den vl'oegeren commissaris der Koningin in Zeeland, mT II. J. Diijckmeester. Me 1 k prij zen. Volgens de berich ten in andere Nieuwsbladen, zijn de con sumptieprijzen van melk in de groote Hol- landsche steden belangrijk verlaagd en wordt aldaar thans de melk aan de consu menten geleverd tegen den prijs van 10 en 11 cent per L„, franco huis. In de naaste omgeving der groote ste den leveren de boeren hun melk aan de slijters tegen den prijs van 8 en 9 centen pel' L,, doch in verschillende provinciën is de groothandelprijs momenteel 7 en 8 centen per L. Afgeroomde melk wordt dooi' de fabriéken verhandeld tegen 1(4 cent per L. Vlissingen. De monteur der telegrafie H. J. Jansen alhier, wordt met ingang van 16 April bevorderd tot monteur le klasse en overgeplaatst naar Goes. Tot lid) van den gemeenteraad alhier is in de vacature, ontstaan door het be danken van den heer 'A. Staverman voor dat loopende zittingsjaar gekozen ver klaard de heer J. W. R.oskes (Vrijzinnig Democraat). Goes. Be Minister van Arbeid heeft goedgevonden, dat een vroeger toegeken de bijdrage voor woningbouw zal worden uitgekeerd aan deze' gemeente, ten be hoeve van L. Kusée, f 300. in deze arme. beklagenswaardige vrouw verkeerde, mag in de zwakheid van de groote gehechtheid aan haar gestorven kind toch wel eenige verschooning voor haai" te vinden zijn. Huibert, wien opnieuw de vaderlijke ver maning: „Zorg voor uwe moeder 1" te binnen schoot, gaf zich niet lang aan zijn smart over. Hij was erop bedacht, om zijn lijdende moeder te dekken en een schuilplaats voor haar te bezorgen. „Wij' hebben ons kleine broertje verloren" zeide hij hij zichzelvcn „vader is verre van ons, misschien heeft hij reeds de martelkroon ontvangen, en zoo ik niets voor mijn moeder doe, zal zij hier in de open lucht, in den nacht en de duis ternis, door smart en ellende afgemat, niet lang meer leven, 't Is waar, de Ileere Jezus, de Goddelijke en eenige Verlosser,- ziet ons. Hij weet wat het beste voor ons is, en, zooals Grootvader placht t.e zeggen: alle dingen moeten medewerken ten goede. Maar mij voegt het toch te be proeven wat ik kan." Hij verzocht Louise om moeder op te passen, terwijl hij den ouden muilezel van zijn last ontdeed, die mot zijn neus in do sneeuw snuffelde, om te zien of hij een weinig gras vinden kon ter stilling van zijn honger, maar niets anders vond dan eenige weinige spichtige rieten en i biezen, die boven de sneeuw uitstaken. Huibert nam het lastdier al de mantels en kleederen af, waarmede het beladen Die dool' de schietvere-eniging „Prin ses Juliana" alhier gehouden onderlinge wedstrijd om den wisselprijs zilveren lauwerkrans, benevens een groote bron zen medaille had tot uitslag, dat deze voor dit jaar jaru- gewonnen werd door dhr J. M. v. Riet met 499 punten (max. 540), bestaande in 9 series, 3 staande, 3 knielende en 3 liggende houding. De volgende hoeren haddenjM-. G. v. d. Wiele 489 p., M. v. Stee 488 p., P. de Kok 487 p., J. C. Dekken.' 485 p., J. Geensen 472 p., Jac. v. Zweeden 467 p., B. J- v. d. Berg 467 p., C. Sink© 465 p., L. 'Meij ler 462 p., A. Ha eek 444 p., A. v. Zwee den 436 p., C. J. v. Zweeden 434 p., G- M. den Herder 414 p., J. v. Zweeden 413 p., N. P. Adriaansen 399 p., L. den Bak 399 p., J. A. Dekken' 389 p., en W. de Jonge 349 p. Genoemde lauwerkrans werd Woensdagavond, na .afloop dooi" den voor- zittel', dhr J. C. Dekker, uitgereikt, die de hoop uitsprak, dat dhr y. R.iet het volgende jaar mot succes den wisselprijs zal verdedigen. Rilland. B>e persoon, die de bewuste candidatenljjst heeft ingeleverd, ontkend dat dit er een is van de Geref. Staats partij', maar noemt ze een „Vrije kiezers lijst". N. en St. Joosland. Dinsdagavond werd de jaarvergadering gehouden van de af- deeling van „liet Groene Kruis" alhier. Be rekening over 1922 woes aan in ont vang f 318.62(4; in uitgaaf f 241,69, alzo© een batig saldo van f 76.92(4. De commissie, belast met het nazien van den toestand, waarin het verplegingsmateriaal verkeert, bracht een gunstig rapport uit. Voorlezing werd gedaan van hetgeen aan wezig was. Na afloop hield: dhr 3r Hoor weg uit Middelburg een interessante le zing over de bestrijding enz. van dc t.b.c. Een en ander werd nog verduide lijkt dooi" op het doek brengen van licht beelden. Spr had een aandachtig gehoor bestaande uit ruim. SO personen, waar onder vele da mes. Dl© dank van den 'voor zitter aan dhr Hoorweg was wel' verdiend. De vereeniging word contribunnte van de vel'eeniging ter bestrijding van de t.b.c. Veen;. Maandag jl. vergaderde de raad'. Naar aanleiding van een incident tusschen bet raadslid Markuase en den voorzitter over de notuleering van liet bepaalde omtrent de oproeping van een hoofd deT school, verlaat do voorzitter de vergadering, na den heer Ro-lier te hebben uitgenoodigd, als oudste wet houder, hem bij de verkiezing te wil len vervangen als voorzitter van het stembureau, on de leiding van deze ver gadering van hem te willen overnemen, omdat hij te zeer ontroerd is. Hij ver laat daarop de vergadering en do heer Bolier neemt de leiding over. Ingekomen was een schrijven van den heer Heit, dat hij zijn betrekking van hoofd der school met 1 Juni hoopt te aanvaarden. Een aanvraag van Gastel, Sturin en Die Pagter om subsidie voor den auto-dienst „De nieuwe Onderneming" werd gesteld in handen van B. en W., evenals een verzoek van „Het Groene Kruis" om een verhoogde subsidie. Daar op werd in beginsel besloten met 4 tegen 2 stemmen, tot een verbod tegen het vloeken. Het percentage der gemeentelijke in komstenbelasting werd voor 1923-1924 bepaald op 4 pet. Aan den heer 'PI. do Zeeuw werd tegen 1 Mei eervol ontslag verleend als hoofd en onderwijzer van het vervolgonderwijs en besloten hem bij het neerleggen van zijn ambt oen huldeblijk aan te bieden. D'e heer* Douw vraagt, of ivan 1 Mei text 1 Juni in de vacature zal worden voorzien, waarop een bevestigend antwoord volgt. De voorzitter deelt nog mede, dat do verkiezing voor den gemeenteraad op 16 Mei zal plaats hebben volgens de nieuwe lijst. Mevr van d'en Flamme' vraagt of het timmer- en schilderwerk nog zal worden aanbesteed, waarop do voorzitter zegt, dat zulks geschiedt, als het werk meer dan f50 zal kosten. De hoer Mar- kusse vraagt, of de notulen kunnen ver anderd worden betreffende de oproeping van het hoofd de'r school. De voorzitter zegt, dat daarvan geen sprake kan zijn, daar ze na voorlezing door den geheelen i'aad zijn goedgekeurd. was, en na eenige moeite gelukte het hem een kleine tent voor zijn moeder te maken, om haar tegen de koude te beschermen. Hij stak afgebroken boom takken in de sneeuw, behing die rondom met mantels en dekens, en spreidde do overige kleedingstukken op den grond uit, om haar tot bed te verstrekken. Daarna ging hij het donkere woud ©enigs zins verder in, sleepte .met veel moeite groote stukken hout, die hieir en daar over den grond verspreid lagen, naar de tent, en legde voor den ingang een groot vuur aan, zoowel om de lucht rondom zijn moeder warm le houden, als om de wilde dieren uit het woud, welke bij nacht om voedsel ronddwalen, van zich af te houden. Toen hij al zijn hout bijeen had, deed hij door middel zijner tondeldoos (sommige lezers zullen dit Vroeger alge meen gebruikte werktuig, om de pijp aan te steken, nog wel kennen), eenige ver droogde bladeren en een weinig helm ontvlammen, en ontstak daarmede inkor ten tijd- zulk een goed vuur, dat da gloed hen allen verkwikte. De bode had hun een weinig voedsel en wijn gegeven, en Huibert gaf daarvan iets aan zijn moeder en zijn zuster, maar, wijl hun aandeel zeel' gering was en hij vreesde, dat het niet toereikend zou zijn, om hen allen bij het leven te behouden, bijaldien zij niet spoedig Ijjm reisgenooten wedervonden, verborg hij het zijne in den reiszak, zon der er van te proeven, en sildte zijn De heei' Gastel vraagt, of del riolee'ring, waartoe in de vergadering van 7 Aug. is besloten, met het oog op nog in dienst zijnde wei'kloozen, zou kunnen worden uitgevoerd, waarop de voorzitter zegt, do zaak met den gemeentebouwmeester te zullen overwegen. D>e heer "Gastel bespreekt verder do nieuwe regeling dor bestelling en ver zending van de post en meent te hande len in den geest van vele bewoners van Veere, wanneer hij hot voorstel doet, om aan den inspecteur te verzoeken de vorige regeling weer in te voeren op grond-, dat zij goedkooper en beter is. D-e raad besluit daartoe. („M. C.") Ver lcie.zi ngsvaria. In een dier buurten van Amsterdam gebeurd© het gis teren, zoo vertelt do „Tel.", dat een moe- del', die moest stommen, haar kind zoo lang op de kiezcl'slijst van don voorzit ter van het stembureau legde en met haar stembiljet in het hokje verdween. Toen ze terugkwam, was de lijst door natuur lijke oorzaken ©enigszins vochtig. Te 's Gravenhage kwam in een der stembul'eaux een moedertje, na in het stemhokje geweest te zijn, bij den voor zitter en zei, wijlziend op hot ro-odc pot lood: „Ik wil niet rood stemmen". In een ander bureau kwam een vrouw om De Wilde te stemmen, doch wijl zij'diens naam niet vinden kon, stemde zij- luk raak ©en ander'. Nog op een ander bureau, ooik in Den Haag, vr'oeg een oud vrouwtje; wie ze nu kiezen moest. Het antwoord was: Ga maar in je hokje, dan zul je je can- didaat wel zien. Zij ging en bleef er lang en kwam er eindelijk uit, om oen oninge vuld stembiljet in de bus te worpen. Tot de omstanders zei ze, dat ad zo-o l ing in het hokje had staan wachten, doch niemand te zien had gekregen. In een ander bu reau kwam bij de telling een biljet uit de bus, waaf'op alleen geschreven stond; „Geen keus". In bet damesstembureau te Rotterdam kwam een gelukkige vader, dien de ooie vaar 's nachts voor de eerst© maal had bedacht, namens zijn vrouw vragen, ol het stembureau niet aan zijn huis kon verschijnen, want de jonge moeder wilde haar burgerplichten daarom niet verzaken. Maar zoo ver zijn we nog niet, dat een rondtrekkend stembureau bij zieken en invaliden het- stembiljet gaat in ontvangst nemen. Of dan de baker aan Reukelsdijk mocht komen stemmen? Want ze woonde heelemaal op Vreewijk en ze kan niet zoo lang worden gemist voor een politieke expeditie daarheen. Doch ook dat mocht niet. Op den dag der stemming reden door Den Helder rijtuigen mot een bord je, waarop stond-: Gratis vervoer naar do stembus voor wie op lijst no 5 (Plattelan ders) stemmen. Konden de koetsiers aan de gezichten hunner passagiers zien, of dezen ware broeders en zuster wa'rein? Te Delft schr'cef een vermoedelijk vrouwelijke kiezer op hot stembiljet Spr. 31:13. „Een deugdelijke huisvrouw zoekt wol en vlas en werkt met lust har-er han den (gaat niet stemmen!) Een ander kiezer maakte zijn stem on geldig door er op te schrijven: Rem. 3:10. „Daar is niemand rechtvaardig, ook niet één". De secretaris van de afd. Schiedam van de Communistische partij- zal, naar do „Tribune" meldt, worden vervolgd, om dat aldaar' de naam van een candidaat in meteT-groote lettors overal in d-e stad ge schilderd was. V a 1 u t a-c o n c ui"re n t i c. De ge meente Amsterdam heeft eenige openbare werken aanbesteed, welke wel wat moer dan gewone aandacht verdienen. O.a. had de aanbesteding plaats van het uitvoeren van den bovenbouw van de brug over het Noord-Ilollandsche ka naal tegenover hot Kinaienplein. Inge komen waren 12 biljetten, waarvan 2 van Duitsche firma's. Merkwaardig is het, in verband mot de zoozeer gevreesd» valuta-concur'rentie, dn honger met eenige bcukennoten en eikels, welke hij onder de boom-en vond. Het was nu laat in den nacht gewor den. De maan stond hoog aan den hemel, nu eens door ©en voorbijtrekkende wolk bedekt, dan wedeir in al haar zachten luister stralende. Haar zilveren stralen beschenen slechts het voor'ste gedeelte, der tont, die Huibert aan den ingang des wouds had opgeslagen; het achter- teröte gedeelte lag ondor de donkere scha duw van een -ouden beuk verborgen, welks takken bijna tot den grond reikten. Bin nen in de tont lagen Louis© en haar moe der, wier armen het levenlooze kindje omsloten, maar voor Huibert zelf was er geen plaats; hij zat buiten bij! het vuur in een overjas zijns vade-rs gewikkeld. Het oude lastdier", dat wel scheen op te merken, dat de zaken niet waren, zoo- als het behoorde en door den gloed des vuurs uitgelokt werd, strekte zich zoo zicht mogelijk bij zijn jongen moester uit. D'©7je maakte bij zichzelven de op merking, dat het beest verzadigd scheen, zonder te kunnen nagaan, waar het in dien korten tijd zoo overvloedig voed sel kon gevonden hebben. Weinig toch vermoedde hij, zoo nabij ©en menschelijke woning te zijn, want de ezel had dc boven zijde een-er half in de sneeuw begraven herdershut ontdekt en had miot het mor sige stroo daarvan zijn avondmaal ge daan. Niet lang had Huibert daar buiten op prijzen der D'uitschers te vergelijken met die der Nederlanders. De Duitschers had den ingeschreven voor onderscheidenlijk f 101.500 ey f 110.000, de Nederlanders bleven allen onder do f 100.000. De Am- slerdamsche firma's zelfs zeer ver. Ixuig- ste inschrijver was Du Groo en Brauns met f 72.900. Dit is clus bijna f 40.000 beneden den hoogs ten Duitscher, ViO o r f G000 gestolen. Gisterennacht is ingebroken bij .Tbr Mr L. van Bronkhorst Sandborg, lid van den Raad van State, te Den 'llaag. De daders hebben aan do tuinzydo een ruit doorgesneden en zijn daardoor naar binnen gekomen. Verscheidene kasten zijn open gebroken en daaruit zijn een partij tafelzilver antiek zilver kinderspeelgoed, gouden sieraden en een bedrag van f2800 gestolen. De totale waarde, die gestolen is, bedraagt ongeveer f 0000. De daders zijn als geroutineerde in brekers te werk gegaan. Hoewel de bewoners thuis waren, hebben zy niets erdaclits gve- boord. Do dieven zijn door de voordeur weer vertrokken. De politie beeft tot nog toe geen enkele aanwijzing gevonden. De communisten in het Roer gebied. De bladen klagen sleen en been zoo verneemt de N. R. Crt. uit Berlijn over de bedrijvigheid van de communisten in bet Roergebied, die overat waar do politie verdreven is, honderdschappen hebben gevormd zoogonoomd tol handhaving van de orde, maar in werkelijkheid, naar do burgerlijke bladen zeggen, met bot doel een proletarische dicta tuur lo bevorderen. De sociaal-democraten ver zetten zich heftig tegen deze beweging, welke dc communisten kracht pogen bij te zeilen door het gerucht te verspreiden, dat, kapitein Iischc- rich in bet Uoergebeid vertoeft. Bij de rouwplechtigbcid voor do slacht offers van het bloedbad by Krupp droegen do deelnemers volgens afspraak geen vaandels en borden mee. De communisten daarentegen hadden, tegen do afspraak, zooveel mogelijk vaandels medegebracht. Toen aan het. graf vertegenwoordigers van de evangelische en' de katholieke kerken hadden gesproken, nam namens de communisten een verlegenwoordiger van de zoogenaamde Frei Religiösen liet woord en deze liet zich volgens de bladen op een wijze uit, welke voor andersdenkenden kwet send was. Men heeft getracht den ma nvan bet spreekgestoelte af te trekken, Een ernstiger incident dreigde aan bet slot van de rouwplechtigheid. Toen aan liet grat van den communist Zandler een partijgenoot van dezen het woord nam om een sterk poli tieke propagandaredevoering le houden. Mei eenige moeite voorkwamen de ordebewakers een vechtpartij. De Provinciale Bibliotheek. Naar aanleiding van herhaaldelijk voor komende vragen betr-cffende het gebruik van de Provinciale Bibliotheek volgen hier enkele korte mededeelingen, waarvan ze- kek" door vplc.ii in onze provincie met be langstelling zal worden kennis genomen. Het gebruik der Provinciale Bibliotheek is ieder toegestaan, die den leeftijd van 16 jaar heeft bereikt. Zij' biedt kosteloos haai* hulp aan allen, zonder onder scheid van maatschappelijke klasse of positie die zich ton behoeve van hun studie, hun bei'oep of hun bedrijf tot haar wenden. Alle studeerenden, allen, die be lang stellen op eonig gebied van letter kundigen, giodsdienstigen, wijsgeerigen, hiatorischen, staatkundigen of mnatschap- pelijken aard, of wel op het gebied der kunst, kunnen van haar gebruik maken. Vooral ten gerieve van lien, die buiten Middelburg wonen, wordt er op gewezen, dat deze personen togen vergoeding der portkosten boekwerken kunnen toegezon den krijgen of indien hieito» gelegen heid bestaat door een bode kunnen doen afhalen. Boeken worilen uitgeleend voor den termijn van één maand. Voor wie zich op zijn woonplaats van den inhoud der bibliotheek op de hoogte wil stellen, zij' medegedeeld, dat in iedere gemeente van Zeeland ter secretarie een volledig exemplaar van den gedrukten catalogus ter raadpleging aanwezig is. Gemeenten, waai' deze ontbreekt, kunnen zich tot de bibliotheek wenden. Voor boeken, die niet in den catalogus verineld zijn, richt» men zich tot de bibliotheek, die de laatste jaren groote uitbreiding verkregen heeft. den stam eens pijnbooms gezeten, toen zijn moeder hem riep, en hem bad zich onder de schaduw v,an haar tent te .be geven. Zij kon, zeide zij, niet «fapen, niet denken, niet bidden, hoofd en hart bonsden; zij vreesde of hoopte dat wist zij zelve niet recht dat zij niet lang meer op aarde leven zou. Plotseling wendde zij zich daarop tot het lijkje en sprak het in een taal aan, die tusschen de verwarring der krankzinnigheid en het plechtige der vroomheid een onbeschrij felijk .pandoenlijken middenweg hield. Eensklaps begon zij te zingen: Slaap mijn lief kindje, slaap, Niet op een donzen bed, Niet aan uw moeders borst, Maar diep, hier onder d'aard' Is u dc rust bereid. Ja, waar de doode rust, Is ook u rust bereid; O, menigeen vermoeid. Het licht en 't leven moe, Sliep gaarne daar naast in. 1 f j J Ga, mijn lief kindje, ga, Vlied naar die rustplaats heen, Waar de eerst© sneeuwvlok smelt, Waar 'teerste bloempje ontluikt, Mijn lieveling, op uw borst. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1923 | | pagina 6