PIJN A f BATOb *io 160 Woensdag 11 April IPS ïg te koop: R )fsted@, Buitenland. S7p Jaargang 6 feuilleton) TOT DEN DOOD BETROUW. J WIELEN NOEL VN AARTSEN azocht Café roodbakkerij et Kuikens. Mkschaap, «mende Meid et Meisje, iienstbode 21.) >oedig h.en Drogisten.» Middelburg. f 1,25 f 1,25 \E WIJN f 1,60 flesch. ig en Woor- en ■nt met verschil- staande en Noordstraatweg leente Sint Lau- no. 5, bewoond groot 3 Aren den 12 Mei 1923 Woensdag 11 en aanstaande des tot 6 uur. leveren ten kan- aris J. C. BLAU- te Middelburg, larden ter inzage op Donderdag 19 It op goeden stand aangeboden en daar achter «speeltuin. van Vaste Goe- 10, S. M. POLAK, OOP: 00 kilo Mangel- ot' bij gedeelten, ieu wlandscheweg, M GEVRAAGD: res letter B Boekli. urg. gevraagd Zeeland. onder letiter A JRDOUX, Middel- ruil een zoo goed ragen, een Lemoen- P. BüONE, Mr. ke (W.) COOP: Kuikens 30 cent AS Sr., Nienw- en COOP: irdappelen» goed ge Bruine Boenen dARKUSSR, Veere. ns plaatsgebrek ikkelde matten, Rieten d Waschkuip, Emmer, imerkachel met mooie nieuw. Adres Koe- Middelburg. KOOP: Grijpskerke. i. MALJAARS, pskerke, Pekelinge. Vlasmarkt 18 te oor direct m en van goede ge ril aan een vrouw dster, bij een man it den boerenstand. A aan het Bureau Middelburg gen hoog loon, die ij A. V. DE STEUR >e, Nieuwe Vliss. weg Drukkers-Exploitanten 008TBRBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraat 68—70, Goes Tel.: Redactie no. 11; Administratie no.58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f 3. Losse nummers f 0.05 Prijs der Advertentie*: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 ot. Bij abonnement belangrijke korting. DRANKBESTRIJDING IN 1849. Pater Ermann, die in 't bezit is van elf deelen van hel protestantsche tijd schrift „De Vereeniging Christelijke Stem men", opgericht in 1846, hootdredacteur ds O.' G. Heldring, vond in een dier tijd schriften (1849—1857) doch ook slechts in één, iets over de Drankbestrijding, na melijk in het derde deel, uitgegeven te Amsterdam bij H. Höveker in 1849, ver slag doende dat 18 en 19 April van dat jaar 's morgens te 11 uren de negende bijeenkomst van christelijke vrienden ge houden werd in het Casino te Amster dam. In de tweede zitting van dezelfde ver gadering van christelijke vrienden stel de de voorzitter aan de orde de vraag: „Behoort de Christen aan matigheids- of afschaffingsgenootschappen deel te nemen?" Ds Lentz verhaalde, vroeger twee hoofdbezwaren tegen de matig heidsgenootschappen te hebben gehad, namelijk: 1. de prediking der bekeering is het eenig middel om alle zonden en dus ook die der onmatigheid te bestrij den; 2. de verbintenis tot onthouding grijpt in des Christens individueele vrij heid. Maar ds Lentz had nu die bezwaren niet meer zeide hij. „Het matig heids- of afschaffingsgenootschap is niet anders te beschouwen dan als een weg tot bckeering. De sterke drank maakt den mcnsch ongeschikt, om het woord der prediking te ontvangen, en wat die vrij heid betreft, ook hier geldt hot apostolisch woord: „Indien ik mijn broeder erger, zal ik in eeuwigheid geen vleesch eten". Ds Gildemeester echter was bang dat „men door dergelijke genootschappen een ijdel zelfbehagen en eigengerechtigheid in ■de hand werkt, daar zoo licht afschaffing of onthouding van drank als surrogaat van bekeering voorkomt" Ds Lentz antwoordde hierop, dat de gemoedelijke christen zich bij die ma tigheids-genootschappen voegen moest om dat gevaar voor zelfbehagen enz. te keeren. Ds Secretan wierp evenwel op, dat men „tot bestrijding der dronkenschap andere wegen dan de voorgestelde" moest in slaan. „In de eerste plaats het herstel der Kerkelijke tucht. Immers een lid der Kerk is door zijn belofte, eenmaal voor God afgelegd, sterker gebonden dan door 'n belofte aan menschen. „De matigheids genootschappen zeide hij schijnen dat stilzwijgend te ontkennen. Voorts: wij protesteeren tegen don sterken drank en admitteeren nationaal en bevorderen door premiën de jeneverfabrieken. Men ver- betere de wetten en zorge voor een be tere volksvoeding Ook mr Isaak da Costa had bezwaren en vroeg, „of men, door tegen afzonder lijke zonden op bijzondere wijze te strij den, de eenheid der Goddelijke wet niet brak? Men moet den arme door de af- schaffings-genootschappen geen onbillijken last opleggen, tenzij de gegoede zich ook van den wijn onthoude. Maar zich ont houden van wijn is onbijbelsch. Immers „de geheele Schrift getuigt voor de vrucht des wijnstoks". Hij vroeg, „of de afschaf fing van den sterken drank niet tot de noodzakelijke consequentie leidt om ook den wijn af te schaffen, gelijk daarvan in Amerika en Engeland voorbeelden zijn". Ds Lentz beantwoordde den heer Da Costa als volgt: „De sterke drank behoort met tot de natuurlijke voedingsmiddelen, want „het koren is tot spijs, geenszins tot bedwelmenden drank door God ge- „Hier," zeide zij bij zichzelve, „z'al hij aan de hut stil houden, om voorraad van levensmiddelen op te doen, dan zal hij dwars oversteken, en dan, na slechts weinige dagen, u, mijn lief schaapje! kus sen," (hier streelde zij den kleine, die aan haar borst was ingesluimerd) „u in zijn armen dragen, om u tegen de snerpende koude te beschutten." Zoo dacht zij, maar ach, hoe zou zii teleurgesteld worden. Den volgenden morgen bij' het opgaan der zon, bespeurden zij', na een dag van koude, honger en afmatting in wind en sneeuw te hebben doorgebracht, dat zij' met verre w'aren van de plaats, die zij' des ïïiorQcns verlaten hadden, .en nog kwami haar Ivarel niet zelfs was er geen bode uit het dorp te bespeuren. Het eerste bericht, dat de zwervelingen om trent het lot van hen, die zij' achterlieten, ontvingen, gewerd hen, toen zij' op een hoogte kwamen van welke zij het grootste gedeelte der valleien konden overzien en door de zwarte en dikke rookkolom men en de flikkerende vlammen ont waarden, Welk lot hun zoo geliefdei dorpen gevenIndien wij een vijand bekam pen, die met den duivel in verbond staat om de bekeering van menschen onmoge lijk te maken en zulk 'n vijand is in mijn oog en de sterke drank dan han delen wij naar Christelijken plicht. Do Kerk verzuimt in dezen haar roeping, reden te meer om zoolang dat geschiedt, bij de matigheids- en afschaffings-genoot- schappen hulp te zoeken". Maar „de wijn moet niet worden afgeschaft, veeleer moet hij in landen, waar hij overvloedig is, de plaats van den sterken drank komen in nemen; waar dit niet mogelijk is, moet men het hier als volksdrank aanbevelen". Ds Heldring merkte aan, dat de matig heidsgenootschappen, midden in de aan den drank verslaafde bevolking geworpen, dikwijls een heilzamen schok teweeg bracht en althans op den uitwendig ze delijken toestand gunstig gewerkt heb ben. „Méér wil hij in de zaak niet zien". Hierop betuigden de heeren J. L. Gre gory Pierson en J. van Eik, „dat het vooral noodig is, wel te onderscheiden wat beoogd wordt: bestrijding van alle onmatigheid of alleen de afschaffing van sterken drank". Toen verklaarde ds van ïoorenenbergen, „dat naar zijn gevoelen het doel moet zijn: vervanging van den algemeenen volksdrank, daar het jeneverdrinken een volkspest is geworden, en de meest ge achte geneeskundigen dit vocht, als drank gebruikt, voor een wezenlijk vergif hou den". Hij wenschte „op de volgende bij eenkomst de discussie op een algemeener standpunt geplaatst te zien en deze vraag te overwegen: In hoever hebben voor den Christen waarde, alle handelingen op een bloot maatschappelijk- terrein, die der halve niet uit een evangelisch beginsel voortspruiten?" Aan het verlangen van ds van ïoore nenbergen voldeed mr J. J. L. van der Brugghen, maar begon met te zeggen, dat de dominee zijn gedachte niet „zoo geheel juist" had uitgedrukt, want er be staat geen ware tegenstelling tusschen evangelisch en maatschappelijk, doch wel tusschen evangelisch en bloot mensche- lijk of wettisch. Daarom veranderde mr v. d. B. de vraag in deze: „Welke waarde behooren in het oog des Christens te hebben alle zoodanige pogingen, welke uit een zedelijke kracht voortkomen of haar veronderstellen, zondat dat die kracht nog is het beginsel van het Evan gelisch geloof, werkende door de liefde?" De drankbestrijding was, zooals men ziet, onder 'die heeren nog in wording; van groot gewicht werd zij niet geacht. Gelukkig is ook op dit punt groote ver betering ingetreden. Wij ontleenden de herinneringen van bovengenoemden pater drankbestrijder aan een oud Centrum. Een indrukwekkende begrafenis. Gisteren' had te Essen de begrafenis plaats van de slachtoffers der schietpartij aangericht door de Fransclie soldaten. De stad stond in het teeken van diepen rouw. Alle werk in de stad stond volkomen stil; alle winkels in de binnenstad waren ge sloten; ook in de fabrieken werd niet ge werkt. Uit de stad stroomden den geheelen morgen duizenden en nog eens duizenden naar het Westen, om het voorbijtrekken van den rouwstoet te zien. Reeds om ze ven uur hadden de kameraden van de trof. Of Belleville echter hetzelfde lot onderging, konden zij', aangezien het on middellijk onder hun voeten lag, niet ontdekken. Dat Was een nacht voor de arme bannelingen, die in ijselijkheid den vorige verre overtrof. Diep griefde hen het lot der achtergeblevenen, en voor dezen, steeg hun smeeldng tot God inniger nog dan voor henzelven op, ofschoon zij' van meer nabij door de laatste snikken van verscheidene oude lieden en kinde ren, wier zwakke lichamen door koude en afmatting bezweken, hun harten van een voelden rijten. Een ijselijke kreet ver hief zich telkens uit hun midden, als zijl de tlammen met vernieuwde woede zagen opstijgen. Ach, terwijl doodslag en ver woesting in de valleien heerschten en blinde ijver en bijgeloof zich met bloed verzadigden, was het lijden in de bergen nauwelijks minder zwaar. Dezelfde geest, die Roemde in het Kruis en in de val lei de vervolging tartte, gloeide in den boezem van hen, die zich aan de woede der natuurlijke stormen blootstelden. Ja, overal heerschte de dood, zoo al niet over .allen, dan toch over velen. Luid was het geschrei dat van de bergzijde ten Hemel klom, niet om wraak, maar om ge nade. Hun smeekingen voor den Troon der genade waren voor hun echtgenooten en Vaders, voor de dappere jongelingen, die hun geloof standvastig beleden. Ja, zelfs dooden zich verzameld en werd de rouw stoet onder leiding van den bedrijfsraad opgesteld. Onder het spelen der kapel zette het hoofd van den stoet zich tegen negen uur in beweging. Het aantal der deputaties, die met, kransen en vaandels waren verschenen, liep in de duizenden. De stoet alleen was vele kilometers lang. Men rekent, dat er meer dan 200.000 man in den stoet liepen. Het grootste deel der deputaties bestond uit afgevaardigden van de mijnen uit het geheele Ruhrgebied, die in mijnwerkerskleeding verschenen waren. Terwijl de rouwstoet in de straten van Essen nog steeds grooter word, kwamen in hel bestuursgebouw van de „Friodrich Krup A. G." de belangstellenden bijeen. De groote „Lichthof" was in een woud van laurierboomen veranderd. Uit de ven sters en van de balcons hingen lange zwarte vlaggen. In twee rijen waren de 11 doodkisten, die de slachtoffers Van de catastrofe bevatten, neergezet. Alle kisten waren rijk met bloemen versierd. In het midden lag een reus achtige lauwerkrans van de Rijksregee- ring, die deze „den slachtoffers voor recht en vrijheid" vereerde. De rouwplechtigheid zelf werd ingeleid met een muziekstuk. Toen trad dr Krupp von Bohlen und Halbach naar voren en hield een korte toespraak, waarin hij af scheid nam van de gevallenen en de aan wezigen aanspoorde eensgezind te zijn om de moeilijke tijden te dragen en te overwinnen. Na deze rede werden onder de tonen van een treurmarsch de kisten uitgedragen. Volgens den correspondent van het „Berl. Tagebl." hebben een half millioen personen deelgenomen aan de rouwplech tigheid te Essen. In de stad waren geen Fransche soldaten te zien. Alle militaire posten waren teruggetrokken. Langs den 5 K.M. langen weg naar het kerkhof vormden de 50.000 arbeiders der Kruppfabrieken een eerehaag. Achter den rouwstoet schreed een menigte van hon derdduizenden uit alle streken van het Rijn- en Roergebied en de lijkwagens wer den voorafgegaan door leden der veree- nigingen cn partijen, die meer dan 600 vaandels droegen. Het duurde meer dan anderhalf uur alvorens do stoet het kerk hof bereikt had. Aan de geopende graven spraken ach tereenvolgens de voorzitter van den be drijfsraad der Kruppfabrieken, de sloten maker Brelim, het lid van de directie der Kruppfabrieken, dr Wendt, een katholiek geestelijke, twee predikanten en een ver tegenwoordiger van den opperburgemees ter van Essen. Toen de kisten in de gra ven waren neergelaten en de treurmuziek zweeg, ving het défilé aan, dat verschei dene uren duurde. Tot incidenten is het nergens gekomen. Alleen de communisten onderscheidden •zich door onverdraagzaamheid en onbe schaamdheid, zonder dat dit tot botsingen aanleiding gaf. In Berlijn werd ter eere van deze ge vallen arbeiders in den Rijksdag een rouwplechtigheid gehouden, waaraan ver tegenwoordigers van alle standen en be roepen deelnamen. Van den koepel van het Rijksdaggebouw waaide de vlag half stok. De groote vergaderzaal, die zoo vol was als bijna nooit te voren, was geheel de kinderen vouwden hunne mollige handjes te zamen en baden met den blik der onschuld op het gelaat voor hun va ders. O, men meende algemeen, dat velen, hun zoo dierbaar als hun eigen leven, te midden dier vlammen jammerlijk om kwamen, of, om' aan den tijdelijken dood te ontkomen mogelijk afvalligen werden! Op den angst van dit nachtelijk tooneel volgde de ellende van den tocht op den volgenden dag. Verder voorttrekkende, verloren de zwervelingen de valleien ge heel uit het gezicht en Waren nu te midden eener opeenstapeling van rotsen geraakt, die hen van alles afsloot, behalve van het gezicht des hemels boven hun hoofden, en van de sneeuw onder hun voeten. Het laatste spoor van menschelijk leven was dus verdwenen, en de dood scheen hen voor oqgen, hetzij' zij poogden voorwaarts te gaan of terug te keeren. Trouwens terugkeeren was onmogelijk, want de voorraad dergenen, die daarvan hij den uittocht tamelijk wel waren voor zien geweest, was nu uitgeput, en in een berghut, eenige honderden voeten hooger, bijaldien zij dien konden bereiken, was er uitzicht van nieuwen leeftocht te kunnen bekomen. De toestand dezer bedrukte schare Werd niet slechts met eiken dag (velen met zwart bekleed. Rouwwimpels hingen van de zoldering tol de halve hoogte van de zaal beneden. Het orkest opende de plechtigheid met den treurmarsch uit Beethoven's „He- roïca". Toen betrad de rijkskanselier de sprekerstribune. Dr Cuno, die er nog zeer bleek en lijdend uitziet hij is blijkbaar van zijn ziekte nog niet voldoende her steld sprak op zijn gewone manier, scherp en raak. De schadevergoeding, zoo zei hij, moet tot het vervulbare worden teruggebracht; de aarde, waarin wij heden de Tl dapperen begraven, moet vrij gemaakt worden van den vijand. Den in gevangenschap vertoe- venden moeten èn de vrijheid èn hun woonplaatsen worden teruggegeven. Geen regeling kan worden goedgekeurd, die Ruhr en Rijn territoriaal of grondwettelijk zou aantasten. Zoolang de tegenstander tot een dergelijke regeling niet bereid is, moet het lijdelijk verzet van het geheele volk even vastberaden en even bezonnen worden voortgezet als tot. nu toe. Een praalgraf voor Hugo Verriest. Eenige oud-leerlingen van Hugo Verriest hadden een eerste bijeenkomst belegd op Donderdag 22 Maart te Roeselaere, om te beraadslagen over de oprichting van een praalgraf ter eere van den meester te Ingoyghem. Reeds heeft het voorloopig comité zich in betrekking gesteld met talrijke bekende Vlamingen en de gedachte om Verriest te huldigen werd algemeen met groote geest drift begroet. Het voorloopig comité wil deze hulde niet alleen van Vlaanderen, doch van den geheelen Nederlandschen stam doen uitgaan. De Duitsche schadevergoeding aan Amerika. De Fransche bladen bevatten een tele gram uit Washington, dat men daar in officieele kringen verklaart, dat de Amcri- kaansche regeering van Duitschland on geveer 1.187.736.000 dollar vergoeding zal eischen als oorlogsschatting en ver goeding voor de schade aan Amerikanen tijdens de vijandelijkheden toegebracht. In dit bedrag is de schadeloosstelling voor de Lusitania begrepen. Een kennisgeving betreffende dezen eisch zou aan den Duit- schen vertegenwoordiger te Washington en aan de gemengde commissie voor de oorlogsschade toegezonden zijn. Volgens een bericht uit Washington zullen de Amerikaansche vertegenwoordi gers verder bij de gemengde commissie, die de oorlogsvorderingen zal regelen, 12,320 vorderingen van Amerikaansche onderdanen op Duitschland indienen tot oen gezamenlijk bedrag van ongeveer 1.200.000.000 dollar. Poincaré beleedigd. De Fransche bladen maken melding van een incident, dat zich heeft voorgedaan bij het officieel bezoek van Poincaré, dezer dagen aan het „panorama de Douau- mont" te Parijs. Toen de premier het gebouw van Frankrijks glorie-van-Verdun binnen ging trad een vrouw nader en snauwde hem vinnig toe: „Poincaré, ga je dooden op zoeken!" Ze had nog den tijd den minis terpresident driemaal „moordenaar" te schelden voor de politie haar kon arres teeren en vervoeren. Door den commissaris van politie on dervraagd, ontkende zij anarchiste of com muniste te zijn; ze had maar eens luid en openlijk willen uitzeggen, wat duizen den, al zeggen ze het niet, denken. hunner beleefden geen geheelen dag meer), 'maar met ieder uur betreurens waardiger. De sneeuw, die tot hiertoe hard, en door de vroeger uit de vallei gelrokkenen ten deele begaanbaar ge maakt was, leverde nu ontzaggelijke moei lijkheden op en deed, door alle sporen van een begaanbaar pad uit te wisschen en het zoekende oog te verblinden, velen in grondelooze diepten nederstorten, om nimmer weder op1 te staan. Zóó hopeloos Was de toestand der vluchtelingen van Belleville geworden, dat waarschijnlijk niemand hunner den vol genden dag zou beleefd hebben, zoo niet een bode van het dorp; vergezeld van lieden, die met voedsel en kleeren bela den waren, hun tegemoet ware gekomen. De berichten, welke hem ten opzichte van de vernieling der dorpen en het jammerlijk ombrengen van vele der be woners ter oore Waren gekomen, trachtte hij' te verzwijgen of te verkleinen, en de arme bannelingen met vertroostende gesprekken verkwikkende, moedigde hij hen aan om over de bergengte voort te trekken, naar het dorp Modena, waar men de inwoners van Belleville ver wachtte, en waar zij1 vele hunner betrek kingen en vrienden terug zouden vinden, die de bergen langs een anderen weg waren overgetrokken. Dit bericht schonk dengenen, die over- Door toedoen van Poincaré werd de vrouw na enkele uren arrest in vrijheid gesteld. Korte berichten. De Daily Telegraph zegt, dat de lichte keelaandoening, waaraan Bonar Law lijdt, tengevolge zal hebben, dat de kanselier van de schatkist tijdelijk als zijn plaatsvervanger zal optreden, om de vra gen, die in het Lagerhuis tot den eerste- minister worden gericht, te beantwoorden. Bij Walsrode zijn drie kruitmolens i h de lucht gevlogen, ten gevolge waar van een aantal arbeiders is gedood en ge wond. Op het oogenblik rijden er al weer dire etc treinen tusschen St. Peters burg, Moskou en Irkoetsk. Binnenkort zal het.heele directe verkeer St. Petersburg- Wladiwostock hersteld worden. Even voor Paschen is er een bru tale roof gepleegd in de Oekrainsclie staatsbank te Kiel. De roovers drongen onder kantoortijd de bank binnen, ontwa penden den schildwacht voor de kluis en namen 12 miljoen roebel 1923 weg. Hel personeel en het publiek, dat zij met re volvers in bedwang hadden gehouden, sloten zij vervolgens op, waarna zij da politie telefonisch verwittigden van het gebeurde en verzochten de opgeslotenen te bevrijden. Gisteren is in alle drukkerijen, die aangesloten zijn bij den Noorschen pa troonsbond, do staking van typografen begonnen, die een gevolg is van de mis lukking der onderhandelingen over een nieuw arbeidscontract. De dagbladen te Kopenhagen zijn bij de staking niet be trokken. Uit Washington wordt bericht, dat de Amerikaansche regeering voornemens is, den anderen landen een overeenkomst voor te stellen aangaande den strijd tegen verdoovingsmiddelen. lu verband hiermede wordt medegedeeld, dat tegenwoordig in de Yereenigde Staten bij na li/, millioen personen aan opium en cocaine verslaafd zijn; liet, misbruik moet zelfs onder schoolkinderen verspreid zijn. Berichten uit Moskou maken melding van onlusten, welke tengevolge van de aanvallen der sovjets op de kerk en hun spotten met de godsdienstige plech tigheden op Paaschdag zijn uitgebroken. De soldaten van het roode leger hebben de onlusten onderdrukt. Uit het Reuzengebergte te Thuringen en vooral ook uit Baden, wordt melding gemaakt van eenige graden vorst en van sneeuw. .De door de rijksregeering naar Essen gezonden staatssecretaris Hamm is te Scharnhorst door de Franschen gevan gen genomen. Bovendien zijn de vroe gere rijksministers Giesberts en de vroe gere Pruisische eerste minister Steger- wald, alsmede de industrieel Hugo Stinnes gevangen genomen. De laatstgenoemde drie zijn weer vrijgelaten, doch Hamm bevindt zich nog in hechtenis. Later wordt gemeld, dat ook hij is vrijgesproken. In officieele kringen verklaart men, dat de in het buitenland verspreide be richten, volgens welke de toestand in Roe menië zeer ernstig zou zij'n, absoluut ongegrond zijn. Eveneens wordt tegen gesproken dat de troebelen tot mobilisatie geleid hebben. In het geheele land heerscht op het oogenblik absolute rust. gebleven waren, eenige hoop. Dte verze kering, dat zij den volgenden dag Modena 'konden bereiken, verkwikte hun harten en scheen nieuwe kracht aan hun afgematte lichamen te schenken. Zelfs zjj; die reeds op het punt schenen van te bezwijken en meer naar den dood dan naar het leven verlangden, wilden nu gaarne den last des levens nog eenige uren langer torsen, indien hun brekend oog op hun geliefde, opnieuw gevonden bloedverwan ten en vrienden rusten mocht. Maar nau welijks was de bode voortgespoed, om aan hen, die vooraan trokken, troost en hulp te brengen, of velen, wier levensvonk als het ware door zijn komst voor een oogenblik was aangewakkerd, vervielen opnieuw in een doodelij'ke kwijning; zijl zonken, onmachtig omi verder te kunne* gaan, in de sneeuw neder, en stierven. Doch wij moeten ons bepalen bij het geen het gezin van Karei Édmond meer onmiddellijk betreft. De waarschijnlijke dood diens vromen mans werd voor zijn vrouw en kinderen door den bode en ben, die hem vergezelden, zorgvuldig ver zwegen, want hun last hield in om op alle vragen slechts in algemeene bewoor dingen te antwoorden, en meer moed en hoop dan vreeze in te boezemen. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1923 | | pagina 1