Binnenland. Uit de Provincie. rijkspresident 10 millioen mark ter be schikking gesteld. Te Bochum zijn in den nacht van 7 ppj 8 April 20 personen gearresteerd we gens overtredingen in verband met pas poorten. Zondagmorgen heeft een onbekende op, het Dortmund-Eemskanaal een aak in de lucht laten vliegen, zoodat het gansche verkeer is stilgelegd. In de districtsspaarbank te Mainz zijn de bescheiden in beslag genomen en de gelden, welke bestemd waren voor de vrerkloozen, onder wie de opwinding dien tengevolge groot is. Zij zonden een com missie naar het stadsbestuur om drin gende stappen te doen. Korte berichten. Het verlies van 7 millioen ton scheepsruimte, gedurende den oorlog door Engeland geleden, is thans in gehaald. Het laatste nummer van Lloyd's Register toont aan, dat de gezamenlijke tonnemaat van de wereld 61 millioen be draagt, d.w. z. een vermeerdering met ongeveer 14 millioen tonnen boven het ge tal van 1914. De telefoon- en telegraafverbindingen iu West-Duitschland zijn gedeeltelijk ge stoord tengevolge van sneeuwval. Bratianu, de eerste minister van Roemenië, heeft zijn ontslag ingediend en de koning heeft het aanvaard. O.Higgins, de minister van binnen- landsche zaken te Dublin, heeft mede gedeeld, dat nu 10.000 rebellen in handen van de Vr ij staatse he re- ge e r i n g zijn. Hij schatte de sterkte van de rebellen die nog in het veld zijn op 2500. De regeering maakt stukken openbaar, waaruit, blijkt, dat de rebellen er slecht aan toe zijn. Melding wordt gemaakt van een gevecht van drie uren tusschen rebellen en ^troepen van den Vrijstaat te Clencar, in het graafschap Kerry (Ierland) waarbij do Vrijstaters 9 opstandelingen doodden en een groote hoeveelheid inu- aitie veroverden. Op het kanaal Dortmund-Eems is ee» kolenaak gezonken. De. scheepvaart is dientengevolge stopgezet. Het behoud van den Zomertijd. Ter griffie van de Eerste Kamer is inge komen het adres van het comité van actie voor het behoud van den Zomertijd. Blij kens een bijlage ging het adres vergezeld van 392.286 handleekeningen. Het Comité van Actie betreurt het, 'dat de Tweede Kamer op Donderdag 1 Maart 1.1. in meerderheid termen heeft gevonden tot aanvaarding van het wets voorstel tot intrekking van do wet van 23 Maart 1918 (St.bl. 165), tot invoering van een wettelijk vervroegden tijd, den zoogenaamde n Zomertijd. Niet duizenden, maar honderdduizenden betuigden adhaesie met het streven van het Comité ontvangen uit alle deelen van het land, zoowel uit de steden als van de bevolking van het platteland, uit allo rangen en klassen der maatschappij, zoo wel van patroons als arbeiders, leveren het bewijs, dat het overgroote deel va.n het Nederlandsche Volk, ook de bevolking van het platteland, den Zomertijd gehandhaafd iwenscht te zien. Het Comité is er van verzekerd, dat de Zomertijdregeling een zaak is van groote "zoowel sociale, als economische, ethische en hygiënische beteekenis en verzoekt dringend het bedoelde wetsvoorstel niet te aanvaarden, welk verzoek blijkens den Igroaten stroom van adhaesiebetuigingen de sympathie en den steun heeft van het overgroote deel van het Nederland sche Volk. Do voorzitter der Eerste Kamer Naar het Ned. Corr.-Bureau verneemt zal de voorzitter der Eerste Kamer, baron r. Voorst tot Voorst, voorlóópig de ver gadering dier Kamer niet presideeren, daar hij in zijn woonplaats Arnhem, lij dende aan bronchitis het huis moet hou den. De hooge leeftijd van den lijder maakt dat zijn toestand niet zonder zorg is. Land- en Tuinbouw,a nge- v a 11 e n w e t. De minister van Arbeid enz heeft be paald, dat de aangifte, bedoeld in art. 53 der Land- en Tuinbouwomgevallenwel '22, door de personen, bedoeld in art. 1 van het K. B. van 20 Maart 1923 moet ge schieden 1 a. indien de werkzaamheden zijn aaiige- Ivangen vóór 1 Mei 1923, tusschen 1 Mei en 1 Juni 1923; b. indien de werkzaamheden zijn aange vangen op of nh 1 Mei 1923, binnen 14 dagen na den aanvang' der werkzaam heden. Opheffing van Rechtbanken. De heef J. D. Wolfson, officier van justitie bij de rechtbank te Middelburg, schrijft in het „Weekblad van het Recht": Men spreekt van ge isoleerde ligging en slechte verbindingen en hangt een aller akeligst tafereel op van mist, laag water ijsgang, storm, enz., doch vergeet daarbij, dat het aantal zaken, dat het Arrondisse- Iment Zierikzee oplevert, nagenoeg niets is en dat het weinige, dat eT dan nog te behandelen valt, van zoo geringe betee kenis en belang is, dat in strafzaken de Officier van Justitie en in burgerlijke za ken de Procureurs het zeer wel zóó kun nen aanleggen, dat de behandeling zon der bezwaar plaats heeft. Daarenboven komen alle die verschrikkelijkheden slechts hoogst zelden voer, althans in die mate, dat zij het verkeer ernstig belemmeren. In de jaTen, dat ik de eer had Advocaat, Procureur en Rechter-Plaatsvervanger to ZieTikzee te zijn (herfst 1893 tot lente 1898) is slechts gedurende enkele weken in het hartje van den winter van 1895 moeilijkheid met het verkeer ondervonden maar geen bepaalde onmogelijkheid. Daar bij komt, dat men te ZieTikzee allicht straf zaken voor den Rechter brengt, dio elders met een ernstige vermaning worden afge daan. Dit is menscheiijk en vergeeflijk. Men wil toch niet geheel voor niets zijn betrekking waarnemen en maakt dan van elk .kloppartijtje of gering burenktakeel een „zaak". De officier van Justitie, die de zaken zal te behandelen krijgen, die nu te Zierikzee worden berecht, zal de dagvaarding dan natuurlijk stellen op uren, die het best schikken voor hen, die van Schouwen, D'uiveland, Tholen of St Philipsland moeten komen. Het is bekend, dat met, ingang van 1 Mei 1923 een nieuwe regeling van het verkeer tusschen Mid delburg en Zierikzee in werking zal tre den en wel per autobus van Middelbrug naar het Wolphaartsdijksche veer en van daar per stoomboot naar Zierikzee en om gekeerd. Zoo doende zal er driemalen per dag gelegenheid zijn om van de eene plaats naar de andere te komen. Wanneer men dan nog wqet, dat de laatste autobus, waarmede men uit Middelburg naar Zie rikzee kan vertrekken, om zes uren des namiddags uit Middelburg vertrekken zal, en dat men dus voortaan tusschen zes uren 's morgens en zes uur 's avonds drie malen heen en weer zal kunnen reizen, zijn al de breed uitgemeten bezwaren van het verkeer vervallen. Men stelt de zaak hoogst overdreven voor en doet, alsof elk inwoner van het Arrondissement Zierikzee, ami zoo te zeggen, dagelijks als beklaagde of getuige yoar de Rechtbank moet verschijnen, ter wijl zulks in het leven van de overgroote meerderheid der mienschen nooit voor komt en bij de overigen een hooge zeld zaamheid is. Men zou den indruk krijgen, dat moord en doodslag aan de orde van den dag zijn in het land der brave inwoners van het Arrondissement Zierik zee, terwijl er inderdaad niets voorvalt. Wat de civiele zaken betreft, kan de rol natuurlijk worden waargenomen door een te Middelburg gevestigd procureur en de comparities van bloedverwanten enz. loo- pen meestal in enkele oqgenblikken af, zoodat ook dienaangaande met eenige tegemoetkoming van weerszijden niets (e vreezen is. Van overlading van andere Rechtban ken is geen sprake. In Middelburg zal men nauwelijks bemerken, dat er iets is bijge komen. Onze hand vindt daar wel eenigen arbeid ie doen, maar toch waarlijk niet (Zooi veel, dal: het ons overstelpt. Noch te Middelburg, na,'li te Bréda zal fnen eenig bezwaar ondervinden van de verandering en de inwoners van het be doelde Arrondissement zullen voor de hoogst zeldzaam voorkomende gevallen, dal zij, voor de Rechtbank zullen hebben te verschijnen, zich hetzelfde ongerief heb ben te getroosten, dat nu zooveel veelvul- diger hen treft, die b.v. uit Koewacht, Philippine, Relranchement of St. Kruis voor de Middelburgsche Rechtbank wor den geroepen. Het is m.i. dan. odk alleen het finan- tieel en intellectueel nadeel voor de stad Zierikzee, dat den tegenstand verklaarde dien men biedt. Maar daarbij1 kan men toch hij den moeilijken toestand van 's Lands geldmiddelen niet stil staan. Hoe staat het met uw test ament? Deze weinig opwekkende, zoo niet on- kiesche vraag moeien we wel even stel-, len, zegt het Hbld., nu binnenkort de jongste wijzigingen in het Burgerlijk Wet boek betreffende de erfopvolging in wer king zullen treden. Voortaan: Zal de erfopvolging van bloedverwan ten van den overledene beperkt zijn tot den zesden graad in de zijlinie; zal de langstlevende echtgenoot ten aan zien der nalatenschap van den overle den echtgenoot wettelijk zijn gelijkgesteld met een wettig kind. zal het erfrecht van den tweeden echt genoot anders geregeld zijn: zal het wettelijk erfdeel der kinderen meer of minder dan tot dusver kunnen bedragen zal verwerping van een erfenis nieuwe gevolgen kunnen hebben; zal do langstlevende echtgenoot bij de boedelverdecling hot recht hebben den in boedel geheel of gedeeltelijk over te ne men. Uit deze zeer summier aangeduide wij zigingen is duidelijk, dat menig testament niet meer zal beantwoorden aan het doel, dat men bij het opmaken ervan beoogde, of wel dat thans een testament noodig zal zijn, waar het onder de oude regeling overbodig was. Bespaart u de (moeite, Om zelve met het testament, in de ééne en de wetswijzigin gen in de andere hand na te gaan of een nieuwe regeling noodzakelijk is. Gij zoudt er een geheelen avond aan kunnen besteden en naar bed kunnen gaan met geen andere conclusie, dan dat u de noo- dige scherpzinnigheid ontbreekt, om een wel te hegrijpen. En toch zou deze ont moedigende slotsom misplaatst kunnen zijn, want deze wet „die immers ieder geacht zal worden te kennen"! is zoo helder en bevattelijk geredigeerd, dat niemand minder dan de Leidsche hoogleeraar prof. mr. Meijers van een der artikelen verklaard heeft, dat hij „hem driemaal had overgelezen en er loen nog niets van begreep": (Weekbl. v. P. N. en R. No. 2778). Wilt dus niet wijzer zijn dan deze pro fessor en raadpleeg even uwen notaris, die ex officia wel wijzer moet zijn. Candidaten voor den Ge- meenteraa d: Souburg (Vrijz.)1. S. de Pagter (aftr.); 2. W. N. Jobse (aftr.); 3. J. J. Holthurjzen (aftr.); 4. A. Wisse; 5. A. la Soe; 6. J. A. G. Job; 7. P. Marijs; 8. mevr. C. Th. Hildernisse-Lagaaij; 9. Abr. Pieterse; 10. A. C. Hildernisse; 11. H. E. J. van Essen; 12. W. Steendam; 13. M. H. Risseeuw; 14. P. J. de Wilde. 's-Gravenpolder. (A.-R.): 1. Chr. C. Verhulst; 2. P. Dekker; 3. Johs. de Dreu; 4. A Eckhardt Jz; 5. Chr. J. van, Overbeke. (Staatk.-Ger. partij): 1. D. Joziasse; 2. Jobs, de Koster Cz.; 3. J. Felius; 4. Johs. Slroosnijder; 5. A. Bakker; 6. C. Riemens; 7. W. Mol. Wemeldinge. (A.-R.) (stemming 23 Mei). F. Wabeke Az. aftr., J. A. Domi- nicus, aftr., Joh. Pieterse, Jac. de Zeeuw, Adr. de Schipper Adrz., L. J. Florisse, Arn. Vleugel Janszoon, Jac. Burger Cz., E. Wabeke. Biezelinge. De Antirevolutionaire kiesvereniging alhier komt noodgedwon gen met een eigen lijst voor do a.s. ge meenteraadsverkiezing, en stelde do hoeren P. FTaanje Jz., aftr.; J. de Schipper en W. Bierens Jr. Koudeker ke. Door de Anti-Rev. Kiesvereenigingen te Koudekerkc en het Zand is de volgende candidatenlijst sa mengesteld voor de gemeenteraadsverkie zing: 1. C. Boone (aftr.); 2. J. Lorier Az.; 3. F. Brasser (aftr.); 4. L. Geschiere; 5. D. de Buck; 6. J. de Vriend; 7. F. de Rijke; 8. A. Adriaanse (aftr.); 9. P. de Kroo Cz.; 10. P. Alewijnse; 11. C. Wiele- maker Az. (R.-K.): 1. E. Vermue; 2. P. G. Verbeek. Ierseke. (R.-K.) Jac. v. S-prundelcn (aftr.), C. B. de Bliecfc, Cl. Nolet. Krabbend ij k e. (Groep linksche kie zers). A. P. Woutersen (aftr.), A. v. 't Leven, Chr. Koaman, W'. G. P. Kakcbeoke, A. Wiskerke, G. L. van de Vliet. Kloetinge (linksche lijst) W. F. K. Lenshoek, W. N. van Liere, M. Kale Cz., J. Oele Az., J. Q. C. Lenshoek, A. Klap. 's-H. Arendskerke (Vrijz.): D. W. Lindenbergh, H. v. Gorsel, J. Noteboom, J. Smit, N. Otte, Jac. v. Hekko en W. P. Majikusse. Driewegen (Vrijz.) JTimmerman (aftr.), J. G. Nieuwenhuize, P. v. Loo, A. Goetheer en J. B-ruggeman. Te Middelburg is opg'ericht een Zeeuw sche D'werghoenderfokkersve'neenïging. Doel der vereeniging is het bevorderen van samenwerking tusschen houders en fokkers van dwerghoenders en het hou den van of deelnemen aan tentoonstellin gen. 'tls algemeen bekend, dat de dwerg hoenders niet veeleischend zijn, reden waarom deze kleine en zeer fraaie dier tjes in het kleinste stadstuintje gehouden kunnen worden. De animo tot het houden van dweTghoenders wordt dan steeds gfloo- ter, wat het bewijs is, dat de miniaturen der hoenderwereld moer aandacht verdie- den, als hen tot heden te beurt is geval len. Het bestuur1 bestaat uit W. C. Vroke, C. Joziasse, beiden te Middelburg en L. Goedbloed te Veere. Failliet verklaard J. C. Hondsmerk, koopman te Middelburg en L. H. Kievit te Colij'nsplaat. Middelburg. Heden had in alle gemeen ten van ons land de inlevering plaats van candidaatlijsten voor de verkiezing van de leden van de gemeenteraden, welke in September a.s. zullen worden geïnstalleerd, en wel op den eersten Dinsdag van die maand). De stemming alhier is bepaald op Woensdag 16 Mei: de volgende lijsten werden ingeleverd: Dioor de Communistische partij: A. M. Witte, G. J. Lambertz, W;. M. Goeman. Doof de Soc. Dem. ArbeiderspartijJ. Onderdijk, W. P. Cornelisse, P. Ph. Paul, C. van der Weel, mevr. P'. Corné-Mal- jaars, J. J. Korenhof, mevr. P. Bosschaert- Hendrikse, J. Eiff, M. J. Schroevers, E. de Priester. Dool" den Vrijz. Dem. Bond: M. G. Bo- asson, mevr. R. Weijl-Snuijf, mr C. F. J. Gombault. mevr. G. de Graaf-Bloemen- dal, J. C. Peeman, J. van Eek, dr C. Or- baan, J. P. Ph. Doorenbos, J. Barentsen, C. M. van Sluijs. Door den Vrijheidsbond: mr Th. Pör- theine, mevr. II. F. Roddaert-Schuurbeque- Boeije, W. Basman, J. N. Pattist, A. Di. Kaan, L. Leijdesdorff, J. PI. D'eibel, mevr. Poets-Bos, L. A. Stof kop er1, J. Frank, F. H. Umbgrove. Door den Nationalen Bond voor Be zuiniging: A. Jeronimus. Door de Rooimsch-Katholieken: L. J. Mes, mevr. V. Schlüter-De Nijs, J. A. M. Lambermont. Dooi" de Chr. Hist.: H. Streefkerk, mr H. van del' Beke Callenfels, L. A. v. d. Hafst, W. F. Meerendionk, mr H. F. Lants- hee-r, mevr. C. C. de Visser-Borgman, C. Joziasse, D. de Vries. Door de Antirevolutionairen: mr A. A. de Veer, J. A. Vertregt, Chr. Hondius, A. D'. Littooy, C. IV. van dek Kuip, Wi. A. den Hollander, J. Bolier, J. Olthoff, J. W. Kögeler, P. Roth. Door de Staatkundig Geref. partij: B. Leijnse, G. Dekker, Chr. Verhage, D. de Bree. Bij de politie is kennis gegeven dat gisternacht een met een spijker dicht gemaakte deur van een bergplaats van oud ijzer op het stationsemplacement is opengebroken, terwijl ook andere schade aan het gebouwtje werd toegebracht. Een onderzoek naar de daders wordt ingesteld; het is zeer goed mogelijk, dat men met baldadigheid of wraakneming te doen heeft. VliS6ingen. Gemeenteraadsver. 'k i e z i n g. B. en W. beplaalden de stem ming op Woensdag 23 Mei. In de drie kieskringen zijn de volgende lijsten inge leverd Door de Communistische Partij: mevr. M. de NoodjérMoerland. Door de Soc. Partij L. P. van Oor schot, J. Post Sr., J. A. de Hondt, mevr. J. W. van OorschotSmallegange, J. J. Joosse, I. J. Th. Post. Door de Soc. Dem. Arbeiderspartij1: G. F. Lindeijer, J. de Meij, A. ,C. van Hal, J. A. Berger, mevr. C. W. Praag'Blan- kert, mevr. Dl. v. d. VeldeSchrijver, D. E. Praag, A. R. König', A. Rorije, H. B. Woltering, P. H. J. Willemse. Dioor den Vrijz. Dem. Bond: J. G. van Niftrik, M. J. Ilarts, mej. J. II. Gasille, K. B. de Kat, J. Wi. V. d. Linde, J. W'. Roskes. Dootr den Vrijheidsbond, eerste lijst: M. Laernees, H. C. Wesseling, J. P. Ver maas, mevr. J. WagenaarLoos, W. An ker Sr., J. C. Paap', J. F. o;p "den Zieke, J. N. van Os, mevr., J. 'C. van Maanen Götte, S. M. Polak. W. J. Nijzink. Tweede lijst: S. J. Hillinga, P. J. Haaze. Door een groep kiezers: dr A. Sta- verman. Door don Nationalen Bond voor Be zuiniging': J. L. van der Harst. Door de R.-KatholiekenE. Andriessen, L. van Bennekom, F. M. van Ililst, W. J. G. Brans, mej. H .Meijer, J. J. Stoapfe. Door de Chr. Hist.W. L. Iluson, F. L. Hensel, W. de Ridrler, dr J. Hoog kamer, L. J. Polderman, J. Scherer, C. Dommisse Jzn., L. Back, G. Engels, J. Looisen. Door de Anti-IIev.: P. Merckens, G. v. d. Putte, P. G. Laernoes, II. p. V. Sarei, P. Landsman, L. F. Barentzen, G. J. Fros, G. van Westen, J. de Bruijne, C. T>. van Noppen Jr. Goes. In openbare vergadering1, uitge schreven door de A.R, Kiesvoroeniging, sprak gisterenavond in de „Prins van Oranje" de heer G. v. d. Voort v. Zijp, lidi dei" Tweede Kamer. De vergadering was niet druk bezocht, hoewel nog veel beter dan de in hetzelfde gebouw gehou den vergadering van de Vrijz. Demodra- ten, waar wij slechts zeer enkelen bijeen zagen. Na ingeleid te zijn door den voor zitter, dhr N. J. Bastmeyer, ving dhr v. Voort v. Zijp zijn rede aan. Spr kon het wel begrijpen, dat er voor do P i'ov. Staten minder belangstelling onder ons volk is dan voor de Tweede Kamer. In de laatste worden de groote politieke, principieele debatten gevoerd, terwijl in de Prov. Staten meer „neutrale" zaken aan de oa.de komen. Toch mag de Staten verkiezing ons geen oogenblik koud laten. Er komen ook principieele vraagstukken aan de orde, zooals subsidieering van vei'eenigingen on scholen. Maar ook de Prov. Staten kiezen de leden van Ged. Staten, een college, dat groote macht heeft in de dagel. huishouding der provincie en gemeenten. En tenslotte stellen de Prov. Staten de Eerste Kamer samen. Spr. toont aan, van hoe groot belang het is, dat die Kamer rechts blijft. Niet in de eerste plaats voor het kabinet Ruys de Beerenbrouck. Voor dat kabinet streden we ook niet bij de Tweede Kamer verkiezingen. Spr. vraagt zelfs of de daden van genoemd kabinet in de laatste 7 a 8 maanden alle wel zulke waren, dat wij nu met alle macht daarvoor in 't vuur zouden gaan. Maar wel gaat het om een recht- sche regeering. Spr toont ook aan, dat de huidige meer derheid in de Eerste Kamer een onna tuurlijke is (42 -8). Die meerderheid zal aanmerkelijk slinken en zal misschien niet meer dan 3 a 4 zetels bedragen. Maar des te meer klemt dan ook de noodzake lijkheid om tot den laatsten man en de laatste vrouw ter stembus te gaan. Er wordt geklaagd over lauwheid. En spr kan wel begrijpen, dat die in vrijzin nige kringen gevonden wordt. Spr heeft een verkiezingskrantje van den Vrijheids bond1 ontvangen, waarin nu letterlijk niets principieels gezegd wordt, terwijl een vier tal circulaires van de vinj-z.-democraten niets anders propageeren dan ontwape ning en verweer tegen don aanslag op het volksonderwijs. Ook de S.D.A.P. is niet bijzonder gelukkig met haar verkie zingsleuzen. Waarlijk, 'tis geen wonder, dat men in den linkerhoek klaagt over gemis aan bezieling. Onze A. R. partij daarentegen heeft reden tot groote dankbaarheid. Na oenige jaren van malaise op politiek gebied moch ten we het vorig jaar een m ooien stembus- uitslag boeken. Tn de dagen, toen dr Kuyper in zijn volle kracht was, beleefde onze partij tijden van bloei. Er was ge- loofs-idealisme. Maar dooi' oorzaken als de politieke Godsvrede en de financieelo nood van onzen tijd werd en wordt het leven van menige partij gedrukt. Al zijn dus de omstandigheden veran derd, van inzinking mag onder ons geen sprake zijn. Aan de overzijde leeft men van de hand in den tand. Wij doen dit niet. Wij willen ook bij deze verkiezin gen ï'ustig en nuchter van onze beginse len getuigen. Hadden wij die beginselen niet, dan zou veel ons ontmoedigen. Voor het ka binet R,uys de Beerenbrouck kunnen wij moeilijk buitengewoon warm zijn. Ook de samenwerking tusschen de drie rechtsche groepen is er niet beter op geworden. Wat bij' de bioscoop-wetten is gebeurd, is een voudig ellendig. En, zoo zegt spr, zat gij in de Kamer, gij zoudt u nog meer eTgeren. Dat ook door sommige Chr. Hist, spre kers de Heivormde Kerk bij deze Staten verkiezingen te berde is gebracht, be treurt spr. zeer. Toch moeten wij ons over al deze dingen niet al te zeer verbazen. Gelukkig is niet gebleken, dat onze beginselen niet deug den. Ze zijn juist deugdzdam gebleken en daarom: doorzetten. Aan teleurstelling zijn we op alle gebied' van Gods Koninkrijk gewend geraakt. Dat onze beginselen goed zijn gebleken, toont spr uitvoeriger aan. Is het beginsel van liet gezag, dat de volkssoevereiniteit verwerpt, niet juist gebleken? Spr ver wijst in dit verband naar het spoorweg- avontuur van 1903 en naar de Troelstra- vergissing van 1918. Op dit punt hebben we voer ons volk een groote roeping. Er moet blijven eerbied voor het gezag. Is verder ons A.R.-beginsel: de school aan de oud erts niet juist en deugdelijk ge bleken? Heeft het ook vooï* de toekomst geen groote waarde? Is ook ons beginsel van het particulier initiatief niet juist gebleken en wordt het in onzen tijd van staatsalmacht niet steeds meer genoemd? De kentering begint te komen, zelfs in het roode Berlijn. Ook maakt spr nog melding van onze houding tegenover leger en vloot Hoe is hier gebleken, dat de daden van die ministers Kuyper en Colijn in 's lands be lang waren. Sommige partijen „wagen het er maar op" met de defensie. Wijl houden echter in dezen roerigen tijd vast aan den plicht der landsverdediging. Onze beginselen zijn dus zeker1 waard er voor in den strijd te gaan. Ons volk moet houvast hebben. Het gaat in den politieken strijd om groote dingen. Niet b.v. om een wetje tegen den zomertijd. Met iets dergelijks te schermen laten wij gaarne aan mannen als Braat over. Tegenover het gebazel van vrijzinnige zijde is wel degelijk gebleken, dat de christelijke beginselen voor de politiek groote waarde hebben. De overwinning is, ook in den politie ken strijdt, aan hem, die staat op den grond slag van Gods Woord. Laat ons daarom gewoon, rustig, voortwerken. Laat ons, mannen en vrouwen, in die wetenschap Woensdag naar de Stembus gaan. Na een dankbaar slotwoord van den voorzitter, eindigde de spr met dankgebed. Goes. Gelijk gisteren per advertentie werd medegedeeld, vergaderen Woensdag 18 dezer de ingelanden van hot Water schap de Breede Watering B. I. Aan de orde komt o.a. de begrooüng 19231924 welke een eindcijfer vertoont van f 213.907 ,39i/2. Hel dijkgeschot is verlaagd van f 24 tot f 18 per H.A. voor de schotbare gronden en van f 17 tot f 10 voor de vroonen en de vrijlanden. Euphonia bracht gisterenavond op diens zeventigstcn geboortedag aan zijn geachten voorzitter den heer P. A. de Ligny, geboren 9 April 1853, een serenade. Wemeldinge. Maandag had de timmer man K. alhier het -ongeluk miet een zijner handen in aanraking te komen miet een zaag die machinaal gedreven werd; met het ongelukkig gevolg dat een zijner vin gers half wercl afgesneden en twee an dere ernstig gewond werden. Dr. Gnirrep verleende heelkundige hulp1. Krabbendijke. Maandag vergaderde on der voorzitterschap' van dhr C. P. Voge laar de anti-rev. kiesvereen. Het gemeente- program, zooals dat; in „De Zeeuw" stond werd na breede bespreking vastgesteld. Er zal vooi' worden gezorgd, dat hot bekend blijft en er ook in latere jaren naar wordt gehandeld. Die vergadering werd behalve door 4 bestuursleden, door nog 21 leden bijgewoond en door den secr. C. Haverhoek met dankgebed ge sloten. lerseke. Bij den oosterhandelaar Joz. de Koeijer Jz. Jr. zijn in den nacht van Donderdag op Vrijdag in den put een paar zeeften oesters omgeworpen met het doel deze mede te nemen. Terwijl men de zif ten liet drijven (die aan den dijk werden teruggevonden) nam men pi. m. I1/» ben oesters mede ter waarde van ongeveer f 60. Daders onbekend. Hansweert. Op de N. V. Werf Zeeland is met goed gevolg te water gelaten voor Hollandsche rekening een nieuw gebouwde motorboot, groot 80 ton. Jammer is het, dat de werklieden nu weer ontslagen zijn wegens slapte. St. Maartensdijk. Behalve het gisteren reeds genoemde kwam in de raadsverga dering van Vrijdag nog het volgende aan de orde. De aanschaffing van jubileum- bekers bij het jubileum van H. M. de' Koningin werd aangehouden, aangezien de kosten wel f 150 zullen bedragen. Na nadere toelichting op de exploitatiereke ning autodienst Stavenisse-Tholen, werd met algemeene stemmen besloten een sub sidie van f 500 aan den ondernemer uit te keeren, over het tijdvak van 1 Febr. 192231 Januari 1923. Geruimen tijd Werd gesproken over werkverschaffing, mede in verband met een adres van den Chr. landarbeidersbpnd. Alvorens tot dem ping van een gedeelte watergang over te gaan werd besloten eerst bij het Polder bestuur in overleg te treden. Na korte bespreking werd alsnog met algem. st. besloten aan de R. T. M. een subsidie te geven van f 250 voor bootverbinding Stavenisse-Zijpe. Het subsidie zal slechts gelden voor één jaar. Met den aannemer van den kaaimuur te Oosterland werd thans overeengekomen de beslTating van gemeentewege te doen uitvoeren, terwijl hem van het resteerend bedrag nog f 31 zal worden toegezonden. Na kort in geheime zitting bijeen te zijn geweest werd besloten de riolcering op de markt met ijzeren buizen te doen plaats hebben. Axel, Die heeren J. de Kraker (Vrij heidsbond) en Jac. Dekker (Geref. Staats partij), beiden aftredende raadsleden, heb ben zicb niet meer voor herkiezing be schikbaar gesteld.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1923 | | pagina 2