Eerknienws. Ingezonden Stokken. Wetenschap en Ennst. pensioen aan zijn ambtenaren. Het kohier Hondenbelasting werd vastge telJ op f 192.50 met 51 honden. De be' rooting voor 1C2_ werd gow ,.z gd tot een bedrag van f 7 2 5J% Verder werd aan B. en \V. een 1 n o rod ot verleend voor een tiacla.ie der s hoo.kiaderen ter gelegen- l.qA ran het jujuojm van Hnvl. oe Ko- nmgin. Oudelande. In de Raadsvergadering van Vrijdag waren alle leden present. Na voor lezing en goedkeuring der notulen als mede van de ingekomen stukken werd door den voorzitter meegedeeld, dat boe ken en kas van den gemeente-ontvanger zijn nagezien en in orde bevonden. Betref fende het request van G. Sinke e. a., in houdende het verzoek om vermindering van schoolgeld, werd besloten een nieuwe verordening op de heffing van schoolgeld vast te stellen, waarin het belastbaar in komen zal worden in rekening gebracht voor de vaststelling van het schoolgeld. Tot leden van de schattingscommissie werden benoemd de aftr. heeren J. de Jager Gz., A. Remijnse en Corns. Mol Johsz. ,en in de plaats van den heer J. A. de Jager, die niet meer in aanmerking wenschte te komen, de heer A. J. Mol. Voorts werd het beredeneerd verslag van den toestand der gemeente in 1922 aan geboden, had nog een aanvulling der be- grooling (1922) plaats en werd omtrent de uitvoering van onderhoudswerken voor de gemeente op voorstel van dhr. Mou- lenberg besloten een begrooting van een en ander te laten opmaken. Ingekomen was o. a. nog een vordering van het ge meentebestuur van Ovezande wegens bij drage f 110,62Va in de kosten van on derwijs, dat leerlingen uit deze gemeente aan beide scholen bovengenoemd genoten en werd nog ontheffing verleend van hon denbelasting gedurende 10 maanden aan den schaapherder Meerman wegens op heffing van het bedrijf. Daarna werd het heffingspercentage H. Omslag vastgesteld bpt 3 pCt. Besloten werd de oude stoelen uit het gemeentehuis publiek te verkoopen, alsmede de musterd op de begraafplaats en een onderzoek in te stellen naar het moeilijk luiden der groote klok, waarover veel geklaagd is. Bij de behandeling van liet bekende request uit den Helder om een vloekverbod vast te leggen in een verordening, werd door dhr. Meulenberg erop gewezen, dat de overheid verplicht is ten allen tijde voor de eere Gods op te komen en niet ma,g toelaten dat Gods naam wordt misbruikt en hij er dus op aandringt aan het verzoek in bedoeld re quest gevolg te geven. De heer de Rakker, respecteerende een ieders beginsel, betoogde evenwel dat men voor alle overtredingen van gemeen tewege geen verordeningen kan maken; hoe meer verordeningen, hoe minder er worden nageleefd en hoe meer overtre dingen. Bovendien is hij van meening, dat het tegengaan van dit euvel behoort in de allereerste plaats tot de opvoeding in huis, school en kerk. Ook de heeren Goetheer en Mol spraken in den zelfden geest. De voorz. noemde een geval dat het tegenovergestelde werd bereikt van wat men beoogd had bjj het vaststellen vaD dergelijk verbod. De heeren Meeuwse en de Jager zeiden ook: hoe meer verorde» ningen hoe meer overtredingen. Ten slotte werd het verzoek met 4 tegen 3 stem men van de hand gewezen. Daarna sluiting. Door de ministers van Rinnenl. Zaken en Landbouw zijn tot leden van de commissie tot het opmaken van de landbouwslatistiek alhier benoemd de hee ren W. de Jager, J. do Direu en A. Remjjnso. Arnemuiden. Vrijdagavond j.l. vergader de de gemeenteraad. Alwez'g dhr v._ d. Bijl. De voorz. opende de vergadering, en bracht dank aan heeren raadsleden en den secretaris voor het geschenk hem bij zijn huwelijk aangeboden. Ingekomen was een verzoek van verschillende huur ders van gemeentegrond om vermindering van pacht voor het door hen in 1920 gepachte land. De voorz. stelt voor daar dit gisteren (Donderdag) pas was binnen gekomen in handen van B. en W. te geven om advies. Dhr Schuit vraagt, of het bezwaarlijk is dit nu te behandelen. Dhr Franse vindt, dat alle verzoeken toch eerst dienen behandeld te worden door B. en W. om advies. Dhr Schuit vraagt of dit dan binnen 14 dagen zal plaats hebben. Dhr Franse vindt, dat het ver zoek reeds maanden lang binnen bad kun nen zijn. Hij is er tegen, omdat hals over kop te behandelen. Dhr Boone is van hetzelfde gevoelen. Dhr Schuit vindt, dat het niet zoo bezwaarlijk is, om het nu te behandelen en dient zoodanig voor stel in, hetwelk gesteund wordt door dhr Pouwer. In stemming gebracht wordt het met 2 tegen 4 st, verworpen. Een ver zoek van dhr J. D'. Kousemaker om aan koop van gemeentegrond naast de voor malige garnalenpelierij, stellen B. en W. voor af te wijzen, daar he.t voor een stel selmatige bebouwing huiten de rooilijn komt door de gemeente vastgesteld en B. en W. in verband met het advies van den gemeente-bouwmeester, waaruit blijkt het voornemen, om elke woning, in strijd met de wettelijke voorschriften, door twee gezinnen ie laten bewonen het te meer nog bezwaarlijk vinden het verzoek toe te, staan. Intusschen kwam dhr. v. d. Bijl ter vergadering. Dhr. Pouwer stelt voor om hem het stukje grond te geven. Dhr. v. d. Bijl wil het aan Kousemaker geven onder voorwaarde, dat de weg op zijn kosten wordt omgelegd en de woningen voor niet meer dan vier gezinnen wor den bestemd. Dit voorstel vindt aJgemeene instemming, waarna met alg, stemmen in beginsel aldus wordt besloten. Eerst moet echter nog onttrekking van den pu- blieken dienst plaats hebben. Tot plaats vervangend dijkgraaf Molenpolder werd herbenoemd dhr. L. Puijpe. Dhr., v. d. Bijl wil gaarne een opmerking maken over het verslag der Gezondheidscommis sie. Spreker heelt in het verslag opge merkt, dat de secretaris dor commissie herbenoemd is voor den tijd van vijf jaar, hetwelk wel met een jaar had kunnen gebeuren, daar hij 't volgende jaar, bij mogelijke opheffing der Gezondheidscom missie waarschijnlijk op wachtgeld ge steld wordt en dit een massa geld kost. Spreker wil hierop bij de regeering wij zen. Vastgesteld werden de aanbestedings voorwaarden vrachtrijderswerk. Thans kwam ter tafel de verpachting staanplaat sen kermis. De voorz. deelde hierbij mede, dat cr indertijd besloten is door den raad de staanplaatsen hij inschrijving te doen verpachten. Zulks is gebeurd. Nu zijn er vier inschrijvingen gekomen waarvan 1 draaimolen f 100, een draaimolen f40, een schommel 1200 en een vischvermaakspel Ï'IO staangeld bieden. De vraag rijst wat moeten wij toelaten. Dhr. Fransse zegt, dat B. en W. gedacht hebben den draaimolen van dhr. J. Reijnders toe te laten tegen f 100 staangeld. Wel geeft de schommel f100 meer aan staangeld, doch met het oog op de ongelukken achten B. en W. den draaimolen het beste. Na nog eenige discussies, waarbij van rechtsche zijde werd aangedrongen op afschaffing dor ker mis, werd met 5 tegen 1 stem (Pouwer) den ran gezfnne* of kostwinners, geen steun trekkenden moest worden inge schreven. Nu is hot gebleken, dat er drie inschrijvers geweest zijn waarvan een niet werkloos was, en daar deze juist de laagste was, was het een moeilijk geval. Daarna is door dhr. Fransse geconfe reerd met den werkhebbenden inschrijver en deze verklaarde, dat hij slechts heeft medegedaan omi zijn makkers te helpen, daar deze met de andere ploeg niet moch ten mede doen. Toen heeft dhr. Fransse met de twee personen der laagst© inschrijf ving en de daaropvolgende groep geconfe reerd en hebben deze menschen toen te zamen het werk uit laten voeren, daar B. en W. dit beter vonden dan opnieuw aan te besteden. Ook vroeg dhr. Schuit of de grond in de Stijfselbak al verpacht is, waarop dhr. Fransse hom 'mededeelde, dat die grond verplacht is aan C. Poppe voor 60 cent per roede. Verder deelde do voorzitter nog mede, dat verzoeken wa ren ingekomen van verschillende ver- eenigingen met het doel te vergaderen jn het schoollokaal voor propaganda voor de a.s. verkiezingen. Dhr. v ,d. Bijl stelt voor, om het lokaal vrij te houden van politieke vergaderingen. Aldus besloten. Aan het eind del" ver gadering! vraagt dhr Franse of dlir Schuit thans de persoon wil noemen voor welke door B. en W. een zegel is geweigerd to plakken. Dhr Schuit noemt daarop den naam van den persoon en zegt, dat dit Wijkhuis was. Dhr. Fransse zegt nogmaals, dat het vim de Veld#, J. C. Rïndere, P. Af. Stout, hamer Johannes Verhoijke, A. de Gruij- ter, J. G. Springvloed, 1? J. v. d. Bliek. Beide lijsten stommen hierin overeen, dat zij willen samenwerken tot het voe ren van een eerlijke en rechtvaardige Ge meentepolitiek. Zij zullen dus hun lijsten lot een groep verbinden. W e s t k a p e 11e (Vrijz.)1. K. Alin- derhoud Jz. (aftr.); 2. Jacs. Minderhoud! Pz. Jr.; 3. B. Louwerse (aftr.); 4. W. Min derhoud Lz.; 5. Janus Lous; G. Jacs- Minderhoud Pz. Sr. Me lis kerke, (groep kiezers); 1. Kr. Dekker; 2 Joh. Francke; 3. J. Koene. Souburg (S. D. A. P.): 1. J. de Priester; 2. W. Brouwer; 3. L. C. Jansen; 4. J. L. Boeff; 5. H. A. A. Blommers; 6. F. Leenhouts. A ar don burg. (Anti-Rev.) A J. Cats- man, D, S-cheele, F. de Rubber Ernstige misdaad. In den nacht van Donderdag op Vrijdag zijn eeni ge individuen binnengedrongen in een boerderij ft; Hérines nabij Enghein (prov. Henegouwen), alwaar ze met bijlen den bewoner, zijn vrouw, zoon en dochter neersloegen. Drijfveer tot de misdaad schijnt diefstal te zijn geweest. Do mis dadigers konden zich echter van niets meester maken. De vader en de zoon zijn stervende. Blijkens het justitieel onder 1 'V V 'v 1 besloten den draaimolen van Reijnders toe te laten. Op een adres inzake vloek verbod deelde de voorzitter mede, dat B. en W. geen termen vinden om hier een verbodsbepaling in te stellen. Dhr. Pouwer kan hier niet mede accoord gaan. Spr. is voor een vloekverbod. Dhr. Fransse zegt, dat wanneer een persoon vloekt, hetgeen hier zelden voorkomt, en dan nog wel bij een beschonkene, en hij gewe zen wordt op zijn verkeerde handelwijze hij van schaamte bloost. Spr. verwacht hier meer heil mede dan met het instel len van een vloekverbod. Dhr. Pouwer is van meening, dat wanneer een persoon voor 't vloeken gestraft wordt, dit veel afschrik teweeg zal brengen. Ook dhr. Schuit is van meening, dat het een goede instelling zou zijn om hier een vloekver bod uit te vaardigen. Spr. vindt dat hier 's Zaterdags en 's Zondags nog al vaak gevloekt wordt. Over -een voorstel van B. en W. om geen vloekverbod in te voeren staakten de stemmen, dus verworpen. Dhr Pouwer zeide de volgende vergadering een voor stel te zullen indienen tot het instellen van een vloekverbod. Het vcrmenigvuldi- gingscijfa- plaatselijk inkomstenbelasting 1923'24 werd vastgesteld zooals het vo rige jaar. Ontheffing werd verleend aan de heeren J. Jellema, en A. Janse, inzake reclames hondenbelasting. Bij de rondvraag vroeg dhr Pouwer, of het niet verboden kon worden om het vuile water in de straat neer te werpen, hetgeen in de Noordstraat nog al eens plaats vindt. Die voorz. zegt, hiernaar te zullen omzien. D'hr v. d. Bijl maakte de opmerking, dat bij het vernieu wen der Koestraat de menschen verplicht zijn, docr het slop over den Zuidwal te rijden. Doch daar aan het eind van dat slop een diepe kuil ligt, vraagt spreker hieromtrent verbetering. De voorz. zegt hem zulks toe. Dhr. Schuit vraagt hoe het gesteld is met de werkverschaffing. De voorzitter zeide, dat er f713 is uitbetaald aan werkverschaffing, en wat de aanbesteding betreft, hierover hebben B. en W. een, bestek opgemaakt luidende, dat naar de sloot welke gedolven moest worden, door minstens drie personen, werklooze hoof-. hem niet bekend is, dat ook maar aan één persoon een zegel geweigerd zou zijn. Dhr. Schuit zegt, dat hij den naam van den zegsman wel had genoemd in de vorige raadsvergadering, doch met het oog op de werkzaamheden welke uitge voerd zouden worden door de werkloo- zen en Wijkhuis, ook werkloos zijnde, was de heer Schuit bang dat Wijkhuis het niet zou worden gegund. Dhr. Fransse vraagt of zooiets al eens is voorgevallen dat de wethouders iets dergelijks deden. Spreker acht dit een ongegronde aan klacht die niet te pas komt. Ook dhr. Boone is van oordeel, dat dit een aan klacht is welke niet opgaat en verzoekt dhr. Schuit deze woorden terug te ne men. Dhr. Schuit zegt dat hij die gedachte had, want, zegt hij, Fransse en Boone zpn ook maar menschen. Dhr. Boone zegt, dat het hem pijn doet dat zooiets tot hem gezegd wordt. Ook dhr. v. d. Bijl vindt dit geen gezegde en doet een voorstel tot een motie van vertrouwen in de wet houders, welke echter alleen steun vindt bij dhr. v. d. Gruiter, waarop dhr. v. d. Bijl zegt dat, wanneer hij wethouder was, hij hier geen oogenblik langer zou ver toeven. Dhr. Fransse antwoordde hierop dat hij in aanmerking neemt wie het is die zooiets zegt. Hierna sloot de voor zitter de vergadering. Candidaten voor den ge meenteraad: Waarde (Chr.-Hist.): 1. M. de Looze; 2. W. van Weele (aftr.); 3. M. Water man Az.; 4. M. Allewijn; 5. Joh. van de Vrede. (Vrije kiezers): 1. C. Bal (aftr.); 2. A. Dees (aftr.); 3. L. van Fraassen. Wolfertsdjjk. (Staatk. Geref.) L. Overbeeke (aftr.), M. de Jager. Oudelande. (Vrijz.) I. do Bakker, J. Goetheer, A. J. Mal, allen aftr.), P. Baart, M. v. Schaik, Joh. Zandee en Adr. v. Noort E11 c wo u t s d ij kI. Lijst Aleulen- berg. Candidaten: M. Meulenberg, C. Bruinooge, J. de Jonge, E. Bakker, P. de Dreu, L. van Boven, A. Huijzen, A Lam per. II. Lijst v. d. Velde. Candidaten: G. zoek zou men te doen hebben met een familiedrama. Een der zoons is in hech tenis genomen. Noodlottige dienst ij ver. Donderdagavond werd aan den berg te Stralen (Duitschland) de 14-jarige K. uit Venlo, die met zijn vriendje per rijwiel van een uitstapje naar Stralen huiswaarts keerde, plotseling door een beambte der Deutsche Landespolizei in Belgischen dienst aangeroepen. Gezien de sterke hel ling van den berg gelukte het den jon gens niet plotseling tot stilstand te ko men, waarop door den beambte onmid dellijk werd geschoten met het gevolg, dat .genoemde K. dwars in den rug door een kogel werd getroffen en onmiddellijk ter aarde viel. De beambte, in zijn dienst ijver, trok zich liet lot van den jongen, niet a an, doch begon met zijn kameraadje te fouilleeren. Een passeerende auto nam den gewonden jongen mee naar Venlo, alwaar hij na opname in het R.-K. Zie kenhuis aan inwendige verbloeding is overleden. (Tel.) Geheime jeneverstoker ij ontdekt. Nu de accijns op gedistilleerd f350 per H.L. bedraagt, loont het nog eens de moeite om de belasting te ont duiken. Overal in het land, vooral in Brabant, heeft men den laatsten tijd dan ook miniatuurstokerijtjes ontdekt. De ke teltjes hebben meestal slechts een inhoud van 10 a 20 L., maar dat beteekent dat men daarmede dan toch 35 a 70 gulden belasting ontduikt. De kommiezen in Den Haag waren reeds enkele maanden een kleine branderij op het spoor. Zaterdag is het hun gelukt het keteltje te ontdek ken in een pakhuis in de buurt van het Spui. De toestellen zijn in beslag genomen en het onderzoek wordt voortgezet. Oorlogsnaweeën.... Dezer dagen hobbelden en kraakten weer een zevental vervelooze verhuiswagens door Venlo, alle beladen met den inboedel van uit het Roer gebied verdreven Duitschers, die „ongehoor zaam" waren aan de Fransche bezettors....'. Velen staarden met hoofdschuddend meelij: den droeven stoet na Naweeën van den oorlog! (De Tijd). Wij maakten reeds melding van het protest van rechtzinnige zijde bij het clas sicaal bestuur van Edam tegen uitlatin gen van ds Theesing te Kwadijk. Zij achten blijkbaar dezen predikant in de Neder- duitsch gereformeerde kerk van Kwadijk oen gevaar voor de Ned.-Her- vormde kerk. Talrijke citaten uit 's mans lezingen geven zij ten bewijze. Een er van nemen wij hier over: „Jezus was maatschappelijk een revo lutionair. Is door de menigte gekruisigd, omdat de ommekeer, dien hij beloofd had, niet kwam. De Christelijke leer heeft de zen revolutionairen Jezus met do legen den van de oude godsdiensten omhangen. Omdat de Christelijke Kerk eeuwenlang de evolutie moedwillig tegenhield, vervalt de menigte tot revolutie. Do schuld van de Fransche revolutie, het socialisme, de omwenteling in Rus land van wraak, gewold, moord, valt niet op de menigte maar op 't Christendom." Overwegende, aldus de aanklacht, dat de toespraken publiekelijk zijn gedaan; dat hij hiermede gekomen is in flagranten strijd met zijn beloften om tot den bloei van het Godsrijk in het algemeen en tot die van de Ned. Herv. Kerk in het bij zonder met opvolging van haar verorde ningen naar vermogen volijverig mede te werken om (art. 27 Regl. examen) in het diep besef van onze roeping en in ver trouwen op God, in de Evangeliebedie ning met ijver daarin werkzaam te zijn overeenkomstig de beginselen en het ka rakter van de Hervormde Kerk hier te lande, met opvolging van haar verorde ningen; overwegende, dat genoemde heer Theesing dit alles welbewust heeft ver» loochend, verzoeken wij u dringend over eenkomstig art. 6 van 't Regl. voor Ker kelijk opzicht en tucht alsook de artt. 4446 van dit reglement onverwijld Ce willen overgaan om aan dit verderfelijk streven van den heer Theesing perk te stellen. Het classicaal bestuur heeft Ds Thee sing verzocht vóór 25 April verweer in te dienen. Middelburg. Door kerkvoogden en no tabelen van de Ned. Herv. kerk is besloten tot invoering van het actief en passief vrouwenkiesrecht (Bnitsu verantwoordelijkheid der Redactie.) Mijnheer de Redacteur, Hierbij een afschrift van een inge zonden stuk aan de Terneuzensche Cou rant, die de plaatsing heeft geweigerd. Naar aanleiding van het verslag, voor komende in uw blad van 4 April j.l. be treffende de rede van Mr M. R. van Dus- seldorp voor do Chr.-Hist. Kiesvereeni- ging te Iloek, zij het mij vergund een plaatsje in uw blad te vragen. Onder voorbehoud dat uw verslaggever juist heeft geciteerd Mr van Dussel- dorp zal ons dat wel eens willen verkla ren zie ik mjj genoodzaakt over veel dat door den geachten spreker is gezegd niet alleen de schouders op te halen, maar als niet in de lijn der Chi.-Hist. beginselen te kwalificeeren. Hierop mo menteel verder in te gaan is vooralsnog te vroeg. Een paar opmerkingen zij mij echter vergund; over de rest spreken we dan wel later. Niet alleende gestelde vragen van den heer Hamelink zijn door den spreker allerongelukkigst beantwoord en doen mij denk cru aan een opvoeding in het liberale kamp, maar ook de wijze van spreken over bevriende partijen heeft hij niet van Dr Schokking geleerd. Die doet dat anders. Het verwondert mij dan ook niet, dat de debater, de heer van der Peijl van Ter- neuzen, zich soms dacht midden onder, zijn geestverwanten te zijn en meende een linkschen spreker te liooren. Enfin, we zullen afwachten of Air van Dussel- dorp het verslag als onjuist zal betwisten. Vooralsnog heb ik evenwel gemeend uw lezers in naam van vele Chr.-Hist. men schen te dezer plaatse te moeten ken baar maken dat ze het in geen geval met den spreker eens zijn; we meenon dat aan de eer onzer partij schuldig te zijn. Dankend mot hoogachting, W. BEDET, Secr. Chr.-Hist. Kiesvereeniging. Terneuzen, 5 April 1923. „Opgang", Chr. letterkundig Tijd schrift, begint zijn zevenden jaarg'ang. De dichterlijke bijdragen (Christus-Son netten dooi' Karei J. v. Dorp en „In- heer" door C. Rijndorp!) konden ons niet in verrukking brengen. „Dom' vrouwtje" van Emimy Klein voldoet beter en verraadt hier en daar talent Joh. Luykenaar Francken wil „Genoi- veva van Brabant" van Stijn Streuvels bij de lezers meer bekend maken. W. de Jonge is door de redactie uitg-e- noodigd va;n tijd tot tijd een kijkje to geven in de wereld der beeldende kunst en geeft zijn eerste artikel over versieringskunst. De Redactie beperkt zich dus niet langer bij de litteratuur, maar breidt haar program uit. Behal ve over beeldende kunst zal ook ge schreven worden over muziek door Jan Zwart en over schilderkunst door den zeeschilder Jan Visser.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1923 | | pagina 6