DE ZEEUW TWEEDE BLAD. Een Haagsche Volksoploop. Dit 4e ProvMe. blijven uitzien. FEUiLLETON. ,rss«raw'k™»«w* Gemeenteraad van Vllssinyen. VAN MAANDAG 9 APRIL 1923. No. 158 De roep naar ontwapening, niet het minst van socialistische zijde, is luide «ehoord en tallooze malen herhaald. Nederland had daarbij maar aan de spits te staan; alles af te breken wat zweemt naar leger en vloot, naar 'n orgaan, dat bedoelt de beveiliging! van land ën volk naaf binnen en naar buiten. Wij hebben meermalen gewezen op België en Zweden, landen waar1 ook de socialisten verantwoordelijke regeorings- functicn uitoefenen. Andere landen kunnen ons echter even zeer ten voorbeeld strekken en in dit voorbeeld is cr gereede aanleiding el kaar toe te roepen: „Blijft uitzien". In do drift naar ontwapening, naar af braak van leger en vloot, zit een groot stuk bewust willen van do revolutionaire leiders om zoo leger en vloot eenmaal tot een onbeteekenend orgaan zijn ge doomd een regeering, die zich niet meer k&.u handhaven omver te werpen -mi ze'! op 't kussen te komen. De beroemd geworden Noor Fritjof Kansen, schrijft over den zin der Rus sische leiders, die, na het Russische volk tot het bankroet te hebben gebracht, dat zij wenschen in vrede te leven en zich op den arbeid toe te leggen tot herstel van Rusland's verstoorde financiën, waar toe de geheele bevolking noodig is. Het JegcP moot aanzienlijk worden in gekrompen, maar niet vorder dan onver mijdelijk n oodig is om de onaf- hankelijkheid te ha.ndhaven.Men wil de voPming van een weermacht als Zwitserland heeft. Omstandigheden staan in den weg aan de uitvoering van dit voornemen. Het Russische leger is niettemin thans 600.000 man sterk. In Zwitserland bedragen de uitgaven voor militaire doeleinden 77.800.000 frs. (de franc gerekend op f0.47 cent) ,van de 509.600.000 frs over het totaal der staatsuitgaven. Zwitserland oefent in 1923 niet minder dan 20.700 recruten, waarvan 12.775 aan infanterie. Zwitserland roept in 1923 alle offi cieren voor herhalingsoefeningien onder do wapenen. Het totaal diergenen, die voor herha lingsoefeningen in 1923 in Zwitserland ouder de wapenen komen, is 106.691 man waarvan alleen aan infanterie 70.000. De kortste duur dezer herhalingsoefeningen is 13 dagen. Bovendien moeten alle officieren, onder officieren en soldaten van élite en landweer, voorzoover gewapend met ge weer en karabijn, verplicht jaarlijks bij een schietvereeniging de door don Bondsraad voorgeschreven schietoefenin gen volbrengen. Voor 1923 wordt gerekend, dat 230.000 man bij de schietvereenigingan hun ver plichte oefeningen van totaal 30 patro nen volbrengen, bovendien wordt voor dit jaar gerekend op vrijwillige oefeningen van 18 patronen door 120.000 man. De schietvereenigingien hebben voor 1923 aan subsidie hiertoe 4 millioen francs verkregen. Dat na de totale vernietiging van Duitschland de Ffansclie luchtvloot mo menteel de sterkste is op het vasteland van Europa is bekend. In Engeland heeft zich plotseling eenige ongerustheid meester gemaakt van meer- IHIIMIII I II— II Zooals bekend is, nam Prins Willem V hij de naderende troebelen de wijk naai' Gelderland, waar de Oranjepartij' in de meerderheid was. Daar de Stadhouder o.a. ook opperbevelhebber van het Haagsche garnizoen was, zou dit laatste thans zon der hoofd zijn. Maar de Staten van Hol land, Patriotten van top tot teen, namen nu zelf dat opperbevel over, of zouden het, bij, hun afwezigheid) door hun Ge- committeerde Raden (Gedeputeerde Staten) laten uitoefenen. Het gevolg hiervan was dat de wachthebbende manschappen voort- eerbewijzen, die zij1 anders den stadhouder bij' diens komst in de Staten vergadering en bij diens vertrek daaruit, verschuldigd waren, thans aan de Hoeren blaten moesten brengen. it besluit zou, volgens hun verbrde- 1 a?°P Maart 1786 in werking treden. P wa,r°P de hooge Hoeren wel Patriot- u m °Ptima forma, maar de Haagsche TnrHWWare? in haït 'en ni'er6n de Oranje ^r^JL°.ag€dfm- Zwdra het volk dan lïïkP p°rf Voortaan de Stadhouder- !?*n *an de Statenleden zou- Dien eersten dag merkte men nog niets maar op den tweeden dag, i6 Maart, ve* zamelde zich een groote menigte op het Binnen- en het Buitenhof, tusschen de Stadhouderspoort en de Grenadierspoort. Doch vooral bu eerstgenoemde poort had den zich velen opgesteld. Deze doorgang n.l. was tot nog toe uitsluitend voor den Stadhouder1 bestemd geweest wanneer deze ter Statenvergadering reed of die vwliet; d««r anderen mocht die poort dei'»*, naar aanleiding hierVan, dat de verhouding tusschen do Eransche en de Engelsche luchtvloot steeds ongunstiger wordt. Er zouden voor de „thuis"-ver- dediging slechts 5 eskaders beschikbaar zijn juist zooveel als Zwitserland tot zijn beschikking heeft en daarom1 be hoort de organisatie van de luchtmacht onder de oogen gezien te warden in weer wil van de ijverige verzekeringen, dat „men zich in geen geval moet inlaten met wedijver in den aanbouw van oor logstoerustingen". De „Infantry Journal" in Amerika wijdt voortdurend aandacht aan de groote be- teekenis van een goede weermacht, ge baseerd op vrijwilligheid ton dienste van de nationale verdediging. Het blad wijst in één der laatste nummers op een getal van ruim 60.000 gediende officieren op 30 georganiseerd© reserve-divisies. Een leger van twee millioen man en de middelen om dat aantal 'te verdubbe len, alles op zuiver vrijwilligen grond slag, dat is iets, wat volstrekt niet on mogelijk geacht wordt. Zoo kan men voortgaan een groot aan tal getuigenissen en feiten voor den geest te roepen waaruit blijken kan, dat helaas de menschheid zich nog allerminst beweegt in de richting van ontwapenen en enkel vrede om recht. Dat de socialistische, dat de internatio nale vakbeweging volstrekt onmachtig zijn, iri weerwil van de vele congressen en resoluties, om oorlog' to weren 'en om gevaarlijke acties tegen te gaan, heeft het Roer-avontuur duidelijk bewezen. Nederland wordt meermalen vievgelekel bij Denemarken en Zwitserland; wanneer men beziet de militaire uitgaven. Dene marken geeft voor dc landsverdediging per hoofd uit f9; Zwitserland f9,26 en Nederland f8.53. Er zal ongetwijfeld in ons land op militaire uitgaven nog wel te bezuinigen zijn, doch met een beroep op do tijdsom standigheden ons leger en onze vloot nog meer to verzwakken dan geschiedde, is niet wel te verdedigen. Bezuinigen moet evenredig geschieden. Wanneer zoowel socialist als vrijzinnig democraat nog verder willen sloopen ©n en voor hun funeste denkbeelden propa ganda maken; wij moeten blijven uitkijken en werkzaam uitzien. Dat klemt ook wanneer wij' do aan staande verkiezingen bezien in verband met de Eerste Kamer. In de Vrijdag gehouden vergadering was afwezig mevr. Engering met kennis geving. Ingekomen was het schrijven van dr Slaverman, inhoudende zijn ontslag nemen ids lid van don raad. De voorzitter herdacht onder instem ming van den. raad, wat de heer Sta- verman sedert 30 Juni 1911 in het be lang der gemeente als raadslid heeft ge daan. Naar aanleiding van een adres van den kring Walcheren der Z. L. M. om geen extra keurloomen te heffen van inge voerd vleésch in den kring Vlissingen, deelde de voorzitter mede dat daarvan nog geen sprake is; de zaak is in on derzoek. Naar aanleiding van een rapport van den directeur van gemeentewerken be treffende het uitvoeren van werken in eigen beheer door werkloozen, vroeg de heer Van Oorschot of men opi de meeste werken niet te veel hazen én opzichters heeft.,De heer Van Niftrik meent van niet. De heer Huson meent, dat tulen aan II. en W. moet overlaten wat wel en wat niet voor eigen beheer in aanmerking komt. Opi het verzoek van M. Maas olm te mogen koopen. 828 vierk. M. grond aan dus niet igebruikt worden. (Vandaar ook zijn naam). Maar thans werd de poort op last der Staten vóór en gedurende hun vergadering geopend gehouden om er voor hun koetsen gebruik van te maken. Hierin nu zag het Oranjegezinde volk een smadelijke krenking van het recht, dat alleen den Prins toekwam. Daarom hield de burgerij op genoemden datum als het ware de wacht bij de Stadhouders- poort. Maar ook dien dag geschiedde er nog niet veel bijzonders. Afgezien van wat gedrang hadden de Hoeren Statenleden bij' den aanvang dei* vergadering vrij or delijk de zaal kunnen bereiken, en ook bij 't verlaten der vergadering bleef het vrij iustig, dank zij de genomen maat regelen der politie. „Men scheen dien dag", zegt een tijdgenoot, „alleenlijk to hebben besteed, om de gelegenheden te bespieden, teneinde vervolgens zijn slag zoo veel te gewisser te kunnen waarnee- men". Maar op Vrijdag 17 Maart liet het zich aanzien, dat het thans niet zoa vreedzaam en bedaard zo<u verloopen. Bij 't begin der vergadering verzamelde zich n.l. op de pleinen bij- de poort een nog grooter menigte dan den vorigen dag, waaronder verscheidene leden van het „Oranjecorps". Daartoe behoorde o.a. een zekere Hes, die een heftig Oranjeklant was en meermalen oploopcn had willen veroorzaken. Die grootste belangstelling was ook thans weer op do Stadhouders- poort gevestigd, waardoor nu ook de Dordsche Statenleden Ocker Gevaerts (Bur gemeester van Dordrecht) en Cornells de Gijzelaar (Pensionaris dier stad) van hun Logement naar de Vergaderzaal zouden rijden. Door het cordaat'optreden der po litie kwam het bij tuig evenwel zonder on gevallen door de dichte menigte heen. Die Gedeputeerde Staten waren voorzich tigheidshalve gedurende de Vergadering de Kasteelstraat 140 vierk. M. op den hoek van die straat en de van Dishoeck- straat voor f8 per vierk. M., had de commissie van financiën voorgesteld f10 te vragen, ovenals voor anderen grond in die buurt; de commissie voor het grondbedrijf wil f8, B. en W. ftO. Die heer v .d. Putte meent dat het in besloten zitting moet worden behandeld. Na eenige discussie wordt daartoe beslc. ten met 9 tegen 8 stemmen. Na heropening der zitting verdedigt de heer de Meij f8, opi grond o.a. van het vericoopen van zooveel grond tegelijk. De heer Merckens verdedigt f 10 en zegt dat juist de commissie voor hot grondbedrijf te veel naar de financieel© zijde van de zaak heeft gekeken. Er is andere grond .genoeg to krijgen voor minder dan f 10. De heer Ilensel sluit zich aan hij den lieer de Meij'. Het voorstel van f8 word aangenomen met 11 tegen 6 stemmen, die der wethou ders en de hecren v. Hal, Auer on Sorel, Ingekomen was nog een verzoek omi een vloelcverbod in te voeren. De Voor zitter wil direct er over stemimen. De heer v. d. Putte wil een ontwerp van de Comm. v. strafverordeningen. Die heer Ilensel wil het nader omschreven zien. Bij' principieele beslissing werd met 5 stemmen vóór, besloten geen verbod in te voeren, Vóór stemden de heeren P. G. Laernoes, Tournooiji, v. d. Putte, Mer ckens en Sorel. Aan den heer J. Lefèvre werd eervol ontslag verleend als onderwijzer aan de Handelsherhalingsscbool. Nadat op' vragen van den heer Ilensel was gezegd, dal voorloopig geen openbare school zal wor den opgeheven, en dat de bestaande vaca tures niet door wachtgelders kunnen worden bezet, werden benoemd: tot on derwijzers aan school II en de Handels- herhalingsschool resp. de lieeron J. de Jonge te 's Heer Arendskcrke en F. do Meijer to Hansweert; tol: tijdelijk onder wijzer aan laatstgenoemde school J. But ler, hoofd van school IC. Tot leden der schattingscomimissie van de Rijksinkomstenbelasting werden herbe noemd de heeren W. L. Husom, J. J. Krij ger, J. Loois Az. en G. v. d. Putte. Ten slotte werd de heer R. T. Gootsch definitief benoemd toil; leeraar in de ge schiedenis en 'tijdelijk in de staatsweten schappen aan de Hooigere Handelsschool. Dij de kwestie tot betere verlichting van de visschersliaven, werd besloten één lichtpunt van 800 kaarsen aan te brengen bij1 de sluis. Aangenomen werd het voorstel om tot eind April l'3i(X) per week toe te staan aan het Burgerlijk Armbestuur voor on dersteuning van te werk gestelde werk loozen. Door den heer Hensel werd gevraagd of er nu werkelijk niets te doen is aan den stank van de asp'haltfabriek, en te vens of de burgemeester rapport wil uit brengen over zijn buitenlandsche reizen in verhand met de haven. De heer v. d. Putte sloot zich aan hij Het eerste. De heer Huson zegt, dat de gezondheids commissie de zaak in handen heeft, en dat de directie alles doet om het te ver beteren. De voorzitter zegt, dat wat betreft den stank der fabriek B. en W. steeds actief blijven, dat het de laatstedagen weer erger is, komt doior een defect pan den grooten ketel. Over de reis naar het buitenland, zal een uitvoerig rapport bij de havencommissie inkomen, het is zeer belangrijk geweest. Spr. beschouwt het als zijn taak de belangen der gemeente, overal, zoo noodig ook in het buitenland te behartigen. Zijn vroegere reizen naar Duitschland on Engeland hebben krachtig mede geholpen aan de toit uitvoering ko men der havenplannen. Hierna werd de vergadering gesloten. deirt Staen-zell' óók bijeen gebleven, daar zij van de steeds aangroeiende menigte weinig goeds verwachtten; zij hadden dan ook aan den bevelhebber der Zwitser- sehe gaddie bevel gegeven desnoods met geweld de orde te handhaven. lntsuschen begon genoemde Hess met een zekeren Bauer de gemoedoren op te hitsen en vooral de pruikenmaker Fran cois Mourand scheen vuur en vlam te zijn. Toen nu na afloop der Vergadering beide Dordsche Statenleden in hun koets stapten en den koetsier last gaven, om denzelfden weg naar hun logement terug te rijden, dus door de Stadhciuderspoort, barstte de bom los. Nauwelijks waren de paarden in de overdekte gaanderij geko men, of de menigte belette den Heeren onder „oorverdoovend getier" den ver deren voortgang. Tegelijkertijd vloog de driftige Mourand op de paarden af en greejp ze bij den toom om ze terug te trekken. Maar de politie („de onverzaagde Drossaart met zijn dienaars") schoot toe, terwijl advocaat van Nispen aan de zijde van de koets het geweld der menigte met blanke sabel te keer ging. Weldra "slaagde de politie er in, Mourand te grijpen en in verzekerde bewaring te bren- g<m. Die tijdgenoot ,dien ik volg, beschuldigt zijdelings de Zwitsersche garde en de rui ters, geposteerd bij de Stadhouderspoort, dat zij hun plicht verzaakten door de heeren Statenleden niet terstond te hulp te snellen; want bijna was Mourand nog ontsnapt. Alleen op 't laatst nog greep de ruiterij in en kon toen de Diordsche koets haar weg, hoewel stapvoets, vervol gen. Mourand werd onder sterk geleide naai de Voorpoort (Gevangenpoort) overge bracht, terwijl Hess en Bauer in een gereedstaand rijtuig, dat aan 't, begin van den Rijswijkschen weg blijkbaar op hen wachtte, konden ontsnappen. Door den Minister van Arbeid is ten behoeve van woningbouw (premie- bouw) toegekend) aan de gemeenten: Goes, f300 voor1 J. M. Jellema; Honte- uisse, f300 voor' J. de Waal; Hulst, voor 13 woningen aan f3900 aan J. F. v. d. Walle. Huldeblijk. Kort geleden maak ten wij melding van de oprichting van een comité voor het aanbieden van oen speciaal Zeeuwsch geschenk aan H. M. de Koningin bij haar 25-jarig regeertngs- jubileum, hetwelk zal bestaan uit een al bum met foto's van Zeeland en de namen van alle deelnemers aan het geschenk. Nu in de meeste plaatsen de lijsten voor het verzamelen der namen worden aan geboden .willen wij niet nalaten een op wekking tot al onze lezers en lezeressen te richten om bij' aanbieding van die lijst zich niet van het geven van 10 cent te onthouden. Men veTgete daarbij niet, dat dit album geheel naast andere huldeblij ken staat en alleen de bedoeling hoeft van de Zeeuwsche bevolking, die zoo me nigmaal haiar groote aanhankelijkheid aan het Vorstenhuis deed blijken, iets geheel afzonderlijks aan te bieden. Zooals uit het bovenstaande blijkt, is de geldelijke opoffering uiterst gering en behoeft nie mand achter te blijven. Df an.kb es tr ij ding. Men schrijft ons: Ook in Zeeuwsch-Vlaanderen dringt de idee van de Geref. Vereeniging voor Drankbestrijding door. Er werd verleden week een propaganda-actie gehouden, waartoe de heer W. Scheele van Schoon- dijke het initiatief had genomen. Vrijdag avond trad voor een aandachtig gehoor in do Ger. Kerk te Oostburg in openbare ver gadering op de heer W. C. F. Scheps van 's-Gravenhage met het onderwerp: „Een heilige roeping". Een verslag van dezo rede te geven mag overbodig genoemd worden, aangezien zulks al eerder in ons blad geschiedde. Na de rede van den heer Scheps gaven zich 4 begunstigers op on 1 lid, terwijl voor f S.lOrt lectuur verkocht word en de collecte f 2,93i/2 bedroeg. Zaterdagavond trad de heer Scheps we derom op, nu voor een nog grooter ge hoor, in de Geref. Kerk te Schoondijke met hetzelfde onderwerp. Op de rede volg de een interessant debat met iemand die de eenheidsgedachte propageerde en van geen organisatie naar beginsel weten wilde. Uitvoerig repliceerde en dupliceer de dhr. Scheps. 6 personen gaven zich als lid op en 3 als begunstiger. Voor f3,30 werd aan lectuur verkocht en voor een bedrag van f 4,01 V2 gecollecteerd. 't Waren een paar goed geslaagde sa menkomsten, waarin met groote aandacht geluisterd werd naar deze in Vlaanderen betrekkelijk nieuwe dingen, althans wat de Geref. drankbestrijding betreft. Tegen den a.s. winter zal tijdig een grootere campagne voor Zecawsch-Vlaandoren in elkaar worden gezet. Middelburg. In de heden gehouden ver gadering van aandeelhouders der N. V. „The Vitrite Works", werden de balans en de winst- en verliesrekening goedge keurd en het dividend bepaald op 6 pet. De voorbereidende werkzaamheden voor do tentoonstelling van Handel en Nijverheid, van 7 tot 12 Mei in het Schuttershof te houden worden met kracht voortgezet. Er is thans geen enkele stand meer onverhuurd, wat zeker voor de com missie een succes mag worden genoemd. Er is natuurlijk in do zalen nog niets te zien, des te meer is dit het geval in den tuin, en voornamelijk in hot. echtersto deel, waar Oud-Middelburg wordt opgezet. De Reeds opgetrokken gebouwtjes, waaronder een verkleinde reproductie van het Stad- De heeren Gevaerts en De Gijzelaer be klaagden zich den volgenden dag in de Statenvergadering „over den hoon, welke den Statenleden in 't algemeen was aan gedaan" en wezen op de heillooze gevol gen, die te voorzien waren, indien hierte gen niet op „afschrikwelrkende wijze" werd opgetreden. Zij klopten natuurlijk aan geen doove- mansdeur. De Staten besloten le „den ge detineerden Delinquant zonder forme van Proces te recht te stellen" en 2e een nauwkeurig onderzoek te gelasten naar de houding van het krijgsvolk, dat de wacht op het Binnenhof had. De Staten van Holland verklaarden zon der uitstel Mourand des doods schuldig. Maar 't Hof van Holland diende een pro test in, immers Mourand was door hun Drossaart gevangen genomen en moest dus voor hot Hof zelf terecht staan. Maar de Staten van Holland stoorden zich er niet aan, zelfs niet na een tweeden protestbrief. Het ongelukkige slachtoffer had een vrouw onet 6 kinderen, terwijl eerlang het zevende werd verwacht. Met haar kin deren ging de radelooze moeder den vol genden dag bij de Leden van Staat rond om hun voorspraak in te roepen en zond een smeekschrift bij de Staten van Hol land in. Desniettegenstaande lieten de Staten op Vrijdag 24 Maart alles in gereedheid bren gen op het doodvonnis te voltrekken. (Men hield toen van snel rechtI) Het scha vot werd op het Binnenhof opgericht, terwijl op hoog bevel de geheele bezet ting van Den Haag onder de wapenen verscheen, en de lijfgarde der Staten van Holland werd aangezegd, de paarden in de stallen gereed te houden, ten einde bij de eerste aanzegging aan te rukken. De bezetting betrok met geladen geweer de posten om het schavot, een bewijs, dat de Heeren Staten een uitbarsting van huis, zijn onder schildershanden, en de op zeer deskuudigo wijze aangebrachte kleuren verhoogen reeds het vroolijk aan zicht en doen de verwachtingen van do enkelen, die een kijkje kunnen nemen, steeds hoager gespannen zijn. Ook do hooge poort, welke toegang zal ge ven tot het Marktplein, "dat door oen schutting van het andere deel van den tuin wordt afgesloten, maakt een flinken indruk. I 1 I! Zaterdagmiddag, is een 16-jarige jongen, die boven op kisten zat, welke op een wagen waren geladen, in do Lan- gedelft van die kisten afgevallen en tegen een dear wielen aan, waardoor hij' verwond werd' aan horst, knie, bovenarm, pols en linkerarm. De jongen werd' door een agent van politie huiswaarts gebracht. Zondagmiddag had in de Langedelft bij' de Oude Kerkstraat een botsing plaats tusschen twee wielrijders, beiden kwamen te vallen, waarbij het bijna, nieuwe rijwiel van een hunner vrij ernstig beschadigd werd. De andere wielrijder, die niet vol doende rechts had gehouden, was bereid de schade te vergoeden. Zaterdagmiddag werd een schoor steenbrand ontdekt in perceel Q 119 aan het Vlissingsch Wagenplein, welke door politie en personeel van do stadschuur gebluscht werd. G.oes. De Ring Zeeland van Christelijke Zangverenigingen hield Zaterdag j.l. haar voorjaarsvergadering in de melksalon Bustraan alhier. Besloten werd op Hemel vaartsdag, (10 Mei) in de nabijheid van Kapelle of Biezelinge een concours te houden. In de vacature, ontstaan door het vertrek van dhr J. van Westen naar Zaamslag, werd als bestuurslid gekozen dhr A. Goeman van Ierseke. Vlissingen. Een aanvang is gemaakt met het voorbereidingswerk tot verleggen van de Schipbrug, zoodat zij komt in het verlengde van de Lampsensstraat» waardoor de Mij' „De Schelde" een groote waterruimte krijgt voor het meeren der in aanbouw, afwerking of reparatie zijn de schepen. Al zal de verlegging voor het verkeer niet veel last veroorzaken, ja, wellicht zal zij wat minder moeten worden geopend, toch zal het aan het stadsschoen niet bevorderlijk zijn, dat de brug niet meer op zijn tegenwoordige plaats tegen over het stadhuis ligt. Rilland-Bath. Zaterdagnamiddag had al hier een ernstig ongeluk plaats met de automobiel van dhr O. alhier. D© auto kwam van de richting Krabbendijke en was ter hoogte van de Muizepolder en zou de hoogte aldaar oprijden. Door het bre ken van een rem had de bestuurder d* wagen niet meer in zijn macht, zoodat hij bij het nemen van de bocht, van den dijk af naar beneden stortte en geheel ,aver den kop duikelde en een eind verder met de wielen naar boven in de sloot terecht kwam. Wonder boven wonder kwamen de 2 inzittenden, de zoon van dhr O. en de knecht Gh. H. er met lichte verwondingen af, alleen de arm van H. scheen uit het liet te zijn. Die autcn welke deerlijk ge havend is, werd met 4 paarden weer op den weg gebracht. Waarde. D© stemming voor den gemeen teraad is door B. en W. bepaald op 23 Mei a.s. In de op1 Vrijdagavond gehouden Raadsvergadering werden de stembu-eaux samengesteld uit de heeren: C. Bol, J. Pieper en A. Dees en plaatsvervangers de heeren: M. Weststrate en J. J. Mol. Op het bekende adres van het bestuur van den bond tegen schenden door vioe- ken van Gods heiligen Naanl tot het in het leven roepen van een verbodsbcpalmg tegen het vloeken wordt afwijzend beschikt Op een desbetreffende aanvraag van God. Staten handhaafde de Raad zijn besluit tot het toekennen van een premievrij de woede des volks vreesden. In' deze hachelijke ure waren het de heeren Gevaerts en De Gijzelaar zelf, die bij de Staten op clementie aandrongen, begaan als zij waren met het lot der ongelukkige moeder. En inderdaad het doodvonnis werd door hun toedoen in levenslange gevangenisstraf veranderd. Intusschen was Mourand onder een sterk geleide van ruiterij en voetvolk uit de Gevangenpoort naar een der vertrek ken van de Gedeputeerden overgebracht, en hier ontving hij door den Fiskaal Lui ken en den Griffier Van Buuren de tij ding van 't verzachte vonnis. Zoo ont daan werd hij, dat hij uitriep: „O God, wat heb ik een berouw!" en in 'zwijm viel. Toen hij weer tot bezinning was gekomen, herhaalde Luiken de blijde tij ding, maar moest hem desniettemin toch eerst, het doodvonnis voorlezen en daarna het besluit van de verzachte straf. Mou rand werd nu naar de Gevangenpoort teruggebracht, waar hem „voor den schrik en de ontsteltenis een ader wierdt ge opend." Toen de afkondiging van het veranderde besluit, dat op aandrang van de heeren Gevaerts en de Gyzelaar was genomen, voor den volke plaats had, werd de voor lezing door een dichte menigte onder eer biedige stilte aangehoord, „en zo dik- maals de naamen der twee Heeren ge noemd wierden, gaven de meesten door het afneemen van hunne hoeden blijken blijken van hun hoogagting". Ruim een maand later werd Mourand naar Gouda in het Tuchthuis aldaar over gebracht, doch nauwelijks anderhalf jaar duurde zijn gevangenis. Want in Sept. 1787 toen de Pruisen den Prins overal in zijn waardigheden herstelde, werd een al- gemeene amnestie afgekondigd, en mocht ook Mourand „in de zamenleeving we- derkeeren." (Vaderland.) T. Pluim.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1923 | | pagina 5