BATO p, h'o 154 Woensdag 4 April I9»3 RCDLES" Zenuw poeders. A. Timmerman TOT DEN DOOD IETR0ÜW. Buitenland. S7p Jaargaa^ richt. ed gesorteerd voor gs te Berlijn EERD te pachten, gevraagd lUWGROND oop: Mannen en Vrouwen Nd. 1 van Lijst 5. FEUILLETON. J WIELEN C. J. SONKE. Mr. P. DIELEMAN. Notaris VAN MAZIJK. L, btvtftus lOMStt t. W*lem d. Haas n lütcelis Wv Cjotv- :dhp©k on d: M, Jo- l. ea Pie- driaa* de roek©; 15, oba Pleter- d.T. feaak Jozim* Bc- rik Brafcrse 34 j. wfedn. tern (ilia Jd- [l Cornells ochteai Joor hot. Do B». te Stenselc, an 4 April, ot zuidooste- olkt, weinig ur. Middelburg. ale lectnur, voor enheid. moderne meestere omlijsting. !ir 8 cent, tuk» f 1.70. oor 7 jaar 4 gein. 254 r. den Doelweg te if 2 gem. 65 r. de hofstede „De jverskerke f 1 gem. 214 r. en weg van St. jpskerke If 1 gem. 158 r. pt Blauwe Wegje BI roeden Tuin- )0 H A of 222 r. Ie Spoorstraat te 27 r. Tuingrond, te West-Souburg, te aanvaarden, jetten worden in- op 12 April 1924, den Notaris W. -Middelburg, waar [lichtingen worden Cadzandsche lerdag op de Var- rESTDORP, Oude Jelburg. Zoutelande. irijsopgaaf per M' net 13 April a. s. idergeteekende. )E, Burgemeester. pril 1923. |s te koop, 70S, Koudekerke. leerde driejarige ruil tegen Rund" ITTEL 101, Serooskerke (W-) laatsing voor: idsjongens, imerjongenSi jongen. ;n met voorwaardeu teur der Inrichting /eersche Singel te Drukkers-Exploitanten OOSTBRBAAN LE COINTRE GOES Bureaiwt: Lange Vorstslraat 6870, Goes Tel.: Redactie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f 3. Losse nummersf 0.0s Prijs der Advertentiën: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 et» Bij abonnement belangrijke korting. Allo Antirevolutionaire ill den KIESKKI3IQ ZIERIKZEE stem men WOENSDAG 11 APRIL a.s. op Alleen liet witte puntje in het blokje voor den naam van de» lj^r wordt rood gemaakt Zoo moet uw stembiljet er uit zien als het in de bus gaat. Q§ Timmerman, A. n den Boer, W. jjkÜ v. d. Berg Dz., W. fj^f de Bruin, D. A. O Vis, J. C. Flikweert, A. de Bruijn, J. A. O van Waveren, W. S. Quant, L. LOONEN. Van isociaal-democrntische zijde had nien wel op iets anders do aandacht mo gen vestigen, namelijk op do schandelijk hooge loonen door de bouwarbeiders, vooral in de hoofdsteden, geëischt en ge noten, loonen van f 100 tót f 150 'S weeks'; maar onder deze rijkbetaalden waren vele sociaal-democraten; het gaat moeilijk om deze eigen vrienden hierover op de vin gers te tikken. Wat natuurlijk niet zeggen wil, dat de ondernemers vrij uitgaan, die deze be dongen loonen eenvoudig maar gaven, in de wetenschap: het Rijk is er goed voor en wij zullen er met do1 huren wel uitko men. Dat de regeering .aan deze schandtoe- standen een -einde maakte, valt te- prijzen. Juist in 't belang der arbeiders, die de daaruit volgende hooge huren op den duur niet zouden hebben kunnen betalen. Trouwens wij zeggen dit onze „Nieuwe Provinciale" na liet maar steeds vo- teeron van geldi bet maken van allerlei plannen tot welker uitvoering geen vol doende bouwvakarbeiders aanwezig zijn, zou weer leiden tot veel te hooge winsten en veel te hooge loonen, waardoor de arbeiders steeds meer in de -ellende zou den komen en met hen heel hot volk. Nu toch zijn de kosten der woningen gedaald van tienduizend tot drieduizend. De loonen zijn -een weinig verlaagd. Maar dat hebben sommige leiders der S.D.A.P. althans niet afgekeurd. De heer Wibaut onder anderen ver klaarde destijds in den Amsterdamschen Raad, dat ook 'aan de loonen wel mag geraakt worden als het leven goedkoo- per wordt. Nu wij 't over loonen hebben, wijzen wij in dit verband op nog een feil onzer sociaal democratische propagandist-en. Zij ijveren, vooral in de grooite, maar ook' in de kleinere steden, voor wat men met •een vreemd woord „nivelleering" noemt, 15.) Ze waren niet in staat om zulk ee-n eenv oudige verhevenheid van beginselen te waardeeren en vonden het even on mogelijk om dit vreemde volk te verlei den als het vrees aan te jagen. Dienten gevolge stelden do monniken do onder handelingen met de leeraars en de oudsten tot een anderen dag uit. De eenige- wederstand, die de vxoone inwoners tot hiertoe hun vijanden ge boden hadden, bestond ©enig en alleen hierin, dat zij de Rijbelsche waarheid" van heeler harte aankleefden. Dit tweesnijdend Zwaard was het eenige wapen, waarmede zij in het eerst krijg voerden. Het was evenwel ©en wapen, waarvan hun vijanden zich niet konden bedienen. Derhalve na men deze hun toevlucht tot een ander, of liever tot vele andere, en elke soort van wreedheid werd aangewend, of uitgedacht om het lichaam dezer menschen te ver- j derven, wier ziel echter bevonden werd onverwinnelijk te zijn. Eindelijk werd er in da kwansgewijze vergadering -der priesters besloten, om nog eens te bepToeven, de „ketters" door bewijsredenen over te halen. 'Aan al- dal wil zeggen „gelijkmaking" der loonen, zonder Je letten op meerde'e of mindere geschiktheid en ijver. Een ander sociaal-democratisch wethou der, de hoor Dio Miranda, zei hiervan in den Amsterdamschen Raad: Ik acht het stelsel van een zoo hoog mogelijk minimum met een maximum, dat zoo dicht mogelijk bij het minimum ligt, fnuikend voor elk bedrijf en voor don arbeider. Den arbeiders, onder dit stolsel werkend, geeft het een loveri van iïoostelo-oze eenvormigheid, zoo nu en dan opgovroolijkt door actie, die vóór al les gericht is op verho-ogi.ng van het mi nimum. Als gevolg van dit starre stelsel van bijna gelijke belooning* voor ,elko soort arbeid in overheidsdienst, ongeacht kennis, bekwaamheid en lust voor het werk, gaan de beste krachten werken in het particulier bedrijf, dat om dergelijke stelsels lacht. Deze mvelle-ering van liet loon, ongeacht de pr.vcstatic, heeft dus mede tengevolge, dat al wat middelmatig of daar beneden is, in het bedrijf blijft hangen. Zoo komt liet [Overheidsbedrijf in discTediet. Ziji bewerkt ook -een oven ellendig als hardnekkig streven naar overwerk, wat nog erger is, naar work in particulieren dienst na. afloop van tien werktijd. Gedu rende den (ifficieolen werktijd conserveert men zich zooveel mogelijk. E'it laatste was natuurlijk aan het adres dor Amsterdamsche gemeentewerklieden. Een aanklacht welke, in duidelijk Hol- landsch overgezet, beteekent dat het per soneel in Overheidsdienst zooveel mogelijk do lijn trekt en luiert; en te meer indruk maakte, dewijl deze sociaal-democratische wethouder van Amsterdam zich beriep op het feit, dat in do vergadering, waarin bij hetzelfde zieide, bij het debat bijna alle dei" vele sprekers, die in gemeente dienst zijn, deze- bewering onderstreepten of zelfs nog aandikten met voorbeelden uit de praotijk. Dergelijke criti-ek zullen de propagan disten van de S.Di.A.P. o-p hun werftoch- ten allicht wel voor zich houden. Ook al is zij opgeteekend uit den mond van oen harer meest geachte voormannen. Stemt No. 1. Een lid der Goesche Anti-Revolutionaire Kicsvereeniging vraagt ons of het advies van genoemde Kiesvereeniging om de kie zers vrij te laten in de keuze van den candidaat op lijst no. 12 ons niet lichte lijk heeft verbaasd. Wij willen hierop alleen antwoorden dat wij met; dit advies niet accoord gaan. Ons standpunt achten wij voldoende toe gelicht in het stukje, geplaatst in ons Zaterdagnoinmer. Het advies van de Centralen (Hulst uit gezonderd) en van het Provinciaal Comité luidt: stemt no. 1. „De Zeeuw" houdt zich hieraan. Dat de Goesche Kiesvereeniging en de Centrale in den kieskring Hulst een ander advies geven, achten wij uit organisato risch oogpunt te betreuren. Wij behoeven dan ook niet te zeggen dat wij ons advies: St emt no. 1 en alleen no. 1 zoo ernstig mogelijk handhaven. Straks, wanneer de verkiezingen achter den rug zijn, komen wij op deze en andere quaestiën in het belang tier goede zaak nog we] even terug. len, die den volgenden dag tegenwoordig zouden zijn bij het vieren der mis, zou vergiffenis verleend- worden voor den op stand, waaraan zij schuldig waren, en hun zou bekend gemaakt worden, dat zij niet bij den Gouverneur v-erklaagd, noch hun eigendommen verbeurd verklaard zou den worden, maar 3at zij kouden worden opgenomen fn den moederschoot der (Hei lige Kerk". Behalve enkele afvalligen, bleven al len echter standvastig in het geloof. Ze hielden nachtelijke vergaderingen en be moedigden elkander met de hoop der toe komende heerlijkheid. Als door den sluier van tijd en leven hoen, blikte de ziel in de eeuwigheid. En als men zeker was van niet beluisterd of bespied te worden, hief men gezamenlijk vol geestdrift het volgende lied aan, dat in de valleien het „Martelaarslied" genoemd werd: Welk -doel heeft hierboven gindsche flik kering? Het schitterende uitspansel scheurt Als de voorhang eens prachtïgen tempels vaneen. Daar ziet mijn oog het land, met starren geplaveid, Waar al de engelen staan, In vlammende rijen geschaard, tot duize lingwekkende hoogte; Sommiger vleugelen zijn uitgespreid, Het statige hoofd eerbiedig gebogen, Noord-Beveland. Wij hebben ons vergist in de waardec- ring van de candidatenlijst voor den kies kring Tliolen. Wij meenden, dat er op de lijst geen enkele Noord-Bevelander voorkwam. Dit is een onjuistheid. Er komt er één op voor: do heer W. F. Coumou, hoofd der Clir. school te Kam perland. Zeker niet de minste der broederen, al is hij de onderste op de lijst. Toch handhaven wij onzen „oproep aan al de brooderen te Colijnsplaat en Cats, te Wissenkerke en Kortgene, en niet het minst 'te Kamperland Slemt vooral no. 1 der lijst Hulst. Onze vrienden in Hulst hebben opnieuw voor not 1 op de candidatenlijst hun keuze bepaald op onzen bekwamen gedeputeerde Mr P. Dieleman. Zij hebben hieraan goed gedaan. Tal van jaren reeds had Mr Dieleman voor dezen kieskring zitting in de Staten, en telkens schonken de Staten voor het gedeputeerd college hem een flinke meer derheid. Wordt de heer Dieleman herkozen als lid der Staten, waarop zeer groote 'kans is, dan vertrouwen wij dat hem 'in het gedeputeerd college, waar hij een onmis bare juridische kracht is, opnieuw een plaats zal worden verzekerd. Ts er één kieskring, waar men het zich een eere moot achten voor de anti-revo lutionaire lijst in het vuur te gaan, dan is dit Hulst. Vraag het zelfs den eerlijken tegenstan der in uwe omgeving, en hij zal u dit toe stemmen. Onder de vooraanstaande, meest bc- kwamé, veelzijdig kundige en in de wetten en verordeningen, polder- en waterschaps zaken, landbouw- en handelsbelangen als doorknede mannen, die elke partij in de Staten u kan aanwijzen, is Mr P. Dieleman een der eersten. Hulst stemt zijner waardig zoo het aan dezen no. 1 van de lijst zijn stem geeft. Daarom allen op voor uwen uitnomen- den candidaat Sluis. Onze vrienden in Sluis zijn steeds trouw op hun post geweest,, wanneer de Staten-stembus hen riep. Zij zullen straks ook wel blijken een opwekkend woord van ons niet noodig gehad te hebben. Toch mogen wij niet nalaten hen dit maal met een woord van hartelijke aan moediging aan boord te komen, dewijl zij ditmaal met zulk een lcranigen voortrekker als no. 1 zijn uitgekomen. 't. Is waar, zij hebben kleine kracht in hun overwegend liberalen kieskring. In 1918 brachten zij slechts .361 stem men uit, tegen 5000 die op andere can- didaten werden uitgebracht. En in 1922, toen voor het eerst ook hunne vrouwen en 'dochters mee stemden, 700 van de 11437. Totdat zij, met een zending Gods ver waardigd, Als vlammende bliksems te middernacht snel zich verspreiden. Zie, dat zijn de verordende dienaars, Die, het naast bij deze aarde, onze schei dende zielen opwachten. Hooger en nog hooger Vervullen nog verhevener wezens Het Hemelhof der eeuwige woningen. Cherubs en Serafs treden Door de onmetelijke ruimte. Zacht rusten hun gevouwen vleugelen. Daar klinken opeens aller harpen, En barst alles uit in het vroolijk gezang, "Gelijk aan het rustloos geruïsch eens stor tenden watervals: Hosanna, driemaal Hosanna! schalt het luid, En weergalmt flauwelijk' In de ooren der aarde, Als het liefelijkste akkoord der Hemelsche sferen. Verder voert mij mijne verrukking, En zie, nevens de Bronwel Van stroomend licht, buigen zich Chris tus' verkorene heiligen. Onderscheiden van d© scharen der Engelen Heffen zij hunne met palmen gekroonde hoofden op; Hunne witte klcederen blinken van heer lijkheid. Toch hebben wij goede hoop dat dit maal hun stemmencijfer niet al te ver be neden de duizend zal stijgen. Laten de leiders in Oostburg, Schoon- dijke en de Groe dan eens toonen wat zij kunnen. Laten zij het persoonlijk bezoek in de enkele dagen die hun nog resten nog eens zooveel mogelijk uitbreiden. Zij maken met notaris Van Mazijk een uiterst mooie leans op een overschotzetel. Tliolen en Sluis gaan ditmaal samen. Het zal tusschen deze beiden een wed strijd worden, wie straks naast Sonkc als tweede man naar de Staten gaat. Ons dunkt dit kon notaris Van Mazijk wel eens zijn. Maar dan moet ook alle man in 't ge weer. f Op dan, mannen en vrouwen van Oost burg en Schoondijke, van Aardenburg en IJzcndijke, van Zuidzande en de Groe, deze laatsten vooral, voor onzen Hin ken No. 1 •X- Uit hef Ruhrgebied. De opwinding over de schietpartij te Essen is, zooals te begrijpen is, gVaot. Dat het publiek geen kwade bedoelingen had, blijkt wel hieruit, dat geen enkel Fransch- man is gewond. De vier gearresteerde di recteuren der firma Krupp zullen aan het eind dezer week voor den krijgsraad te Werden worden gedaagd. Ondertusschen zitten de Franschen niet stil. Ze hebben te Bochum het filiaal Van do Kommerz- und Privatbank bezet en niet alleen de 'kasgelden in beslag ge nomen, maar ook de kluizen geledigd. Iloevele millioenen er gestolen zijn, is nog niet bekend. De Rijnlandcom'missie heeft de inbeslag neming der Pruisische staatsdomeinen te Niederhausen aan de Lahn gelast. Gistermorgen werden 28 man van het Finanzamt te Wiesbaden uitgewezen en per auto naar de grens van het be zette gebied gebracht. Die gezinnen moe ten binnen vier dagen volgen. Uit het be zette gebied werden de laatste dagen opnieuw 52 douanebeambten uitgewezen. Het Bert. Tag. wijst nogmaals op de geweldige toeneming van het aantal mis daden in het Ruhrgebied tengevolge van de verdrijving der Schutspolizei. Te Bochum kwamen in de afgeloopen week 50 a 60 inbraken en nachtelijke plunderingen van winkels voor. D;at niet temin in de meeste steden het aantal mis daden in vergelijking met de eerste da gen na het ontbreken der politie is af genomen, is een gevolg van het feit, dat de winkeliers des nachts patrouillee ren, waarhij het herhaaldelijk tot bot singen met. misdadigersbenden is geko men. Nog onlangs heeft zich te Essen een botsing met 50 gewapende inbrekers afgespeeld, die met behulp der brandweer en eenige Fransche soldaten werden uit eengejaagd. De Engelsche financiën. Volgens bericht uit Londen sluit het financieel© dienstjaar, dat Zaterdag ein digde, met een saldo van rditn 101 mil- lioen p.st., welk bedrag zoo goed als zeker zal worden besteed tot aflossing op schuld. Ieder is naar zijnen rang, Rondom de schitterende Twaalven ge plaatst; Terwijl zij, die met Profetische verruk king begaafd waren, Daar, waar de blijde levensstroom ein- loos verder vloeit, Zich in de vervulling hunner Hemelsche draomen verblijden. VeTder ik zie verder; De groote overwinnende stoet, Het heir der Martelaars rust van zijnen strijd, De sneeuwwitte kleederen, die zij dragen, Blinken door' de gansche ruimte, Terwijl zelfs hunne onsterfelijke leden nog van hunne wonden getuigen. O, heilige Stefanus! gij Zijt daar, en op uw gelaat Heerscht nog die zachte trek' als bij uw sterven, Teen, onder de wondende steenen, in het smartelijkst lijden, Uw handen waren uitgebreid ten hemel En uwe laatste woorden vergeving voor uwe vfjanden smeekten. Maar wien aanschouw ik boven hen allen? Met die zachtgolvende lokken? Hij is het, Hij is het! de Zoon des men schen, gezeten Aan de rechterhand van Eenen, De donkerheid van diens troon De inkomsten waren ruim drie millioen p. st. boven de raming, terwijl ep 66 mil lioen is bezuinigd. Korte berichten. Te Exelbcrg, bij Weenen, heeft een hevige botsing plaats gehad tus schen antisemieten en socialistische groe pen, die beide militaire oefeningen hiel den. Er zijn een aantal personen door schoten gewond. Mot de Paaschdagen hadden do ler- scho republikeinen de spoorwegverbinding van Dublin met de renbaan van Fairy- house, door hot in de lucht laten vliegen van een s p o o r b r g, .on mogelijk gemaakt. De bezoekers moesten zich grootendeels per as naar de renbaan begeven. Dit leverde vele bezwaren, want er waren tal van boomen omgehakt en dwars over de wegen gelegd, zoodat er groot tijdverlies ontstond. Te Cork zijn twee bommen ge worpen, waardoor twee soldaten en een meisje gewond zijn. Twee lieden zjjn in hechtenis genomen. In het Rhondda-dal, in Wales, is een nieuwe staking in het kolen bekken uitgebroken, als protest van de mijnwerkers, die tot een vakverceniging behooren, tegen hot werken met niet aangesloten kolendelvers. Men schat het aantal stakers op ongeveer 20.000. De zes Grieksche goneesheeren, die sinds ongeveer twee maanden de jGriok- sche vluchtelingen uit Klein-Azië to Con- stantinopel verpleegden, zijn allen aan typhus, welke zij: bij hun werk onder de vluchtelingen opgeloopen hadden over* leden. (Slachtoffers van hun plicht!) Te New-York hoeft do politie, na heel wat vtruohtelooze pogingen een goeden slag geslagen. In een der hoofdstraten werd na oen inspannende jacht pen aantal houtdieven gevangen ge nomen. De politie moest van de vuurwape nen gebruik maken, zoodat de wandelaars in allerijl naar talier lei schuilplaatsen moesten vluchten. Men hoopt hier de mis dadigers, die New-York den laatsten tijd onveilig maakten, in handen te hebben gekregen. Uit Moskou wordt' gemeld, dat do prelaat Boedk'iewicz den 31sten Maart is gefusileerd. Do revolutio naire rechtbank veroordeelde pnelaiatBoed- kiewicz te zomen met bisschop Tsjiepljak ter dood, wegens verzet tegen het in bo- slagnemen van do kerkelijke schatten. Het uitvoerend comité veranderde het dood vonnis. van Tsjiepljak in levenslange ge vangenisstraf, doch handhaafde het tegen Boedkiewicz gewezen vennis. Het Spaansche kabinet is afgetre den wegens oneenigheid over de kwestie van den godsdienst. Volgens een officieele mededeeling uit Weenen zijn sinds 1 October 1922 in totaal "32.311 rijksbeambten ontsla gen. Volgens een mededeeling van het verkeersministerie is tot ongeveer 25 pCt. der beambten ontslagen, het aantal ver schillende afdeelingen van 53 tot 33 ver minderd; 24 ambten werden opgeheven. Een groot gedeelte der ontslagen beamb ten kon in de particuliere industrie werk vinden. Naar de Morgenzeitung verneemt, hebben zich een aantal buitenlandsche belanghebbenden naar Oostenrijk begeven, om de voormalige Habsburg- De Seraf, wiens oogen zonnen zijn, met eerbied ©n siddering vervult; Over Hem kromt zich do regenboog En spreidt zijne veelkleurige zijden Van weerszijde over den Troon, tot in de .glazene zee. Hoor! de donders des Troons, zij klet teren als wapens van nakende legers, De Christus, de Christus noodt ons in Zijne woning, Jezus, Verlosser, Heere! wij komen, wij; komen, wij komen! Na dit lied, hetwelk in geestvervoering gezongen werd, besloot men eenparig zich met het zwaard te verdedigen. Zij huiverden niet bij het denkbeeld om ge dood te worden, o neen, zij wilden wel voor de zaak en den Naam des Heeren lijden, die hen had liefgehad tot den dood en die zijn rug ter geeseling en zijn ge zegend lichaam ter kruisiging had over gegeven. Maar zij waren menschen en als zoodanig onderhevig aan de teedere gevoelens van menschelijkheid; gloeiende van liefderijke toegenegenheid, zouden zij hun huizen en haardsteden verdedigen met de dapperheid van vaders, die stre den voor hun geliefde en vervolgde vrou wen en kinderen. Zij zouden den ver slindenden wolf wederstaan, gelijk het moederschaap het blatend lam beschermt. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1923 | | pagina 1